Jump to content

Video Club


Cavaradossi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω μια απορια και δεν ξερω που μπορω να την κανω εδω μεσα.

ειχα παρει πριν 4 μηνες ενα Dvd ημερισιο και το εχασα εν το μεταξυ ο λογαριασμος εχει παει περιπου 150 ευρω και μ'εχουν πριξει στα τηλεφωνα με περνουν καθε μεσημερι και καθε βραδυ..

τι να κανω? τους εχω πει οτι δεν το εχω και μου λενε ελα να πληρωσεις, εγω 150 ευρω δεν δινω.μπορουν να κανουν για ενα Dvd αγωγη? οχι ετσι δεν ειναι?:wacko:

τους ειπα να πληρωσω την αξια του δηλαδη 20 ευρω αλλα δεν δεχοντε.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν δεν κάνετε πλάκα τότε έχετε το σύνδρομο "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".

 

Το παιδί έχασε το DVD. Λογικό να πληρώσει την αξία του (θα έλεγα και κάτι παραπάνω ως admin fee) αλλά το να πληρώσει 150 Ευρώ είναι εντελώς βλακώδης και παράλογη απαίτηση από την μεριά του video club.

 

Θα παρακαλούσα τον moderator να αφαιρέσει τα παραπάνω άσκοπα post.

 

Για το μέλος που άνοιξε το thread. Δεν ξέρω νομικά τι ισχύει για να σε βοηθήσω. Όταν έγινες μέλος υπέγραψες κάποιο συμβόλαιο; Αν όχι, τότε δεν έχεις αποδεχτεί κάποιον τέτοιο παράλογο όρο. Αν ναι, ρίξε μια ματιά στο συμβόλαιο να δεις τι έχεις αποδεχτεί.

 

PS: Αν πρόκειται για αλυσίδα, πες μας ποια.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια και δεν ξερω που μπορω να την κανω εδω μεσα.

ειχα παρει πριν 4 μηνες ενα Dvd ημερισιο και το εχασα εν το μεταξυ ο λογαριασμος εχει παει περιπου 150 ευρω και μ'εχουν πριξει στα τηλεφωνα με περνουν καθε μεσημερι και καθε βραδυ..

τι να κανω? τους εχω πει οτι δεν το εχω και μου λενε ελα να πληρωσεις, εγω 150 ευρω δεν δινω.μπορουν να κανουν για ενα Dvd αγωγη? οχι ετσι δεν ειναι?:wacko:

τους ειπα να πληρωσω την αξια του δηλαδη 20 ευρω αλλα δεν δεχοντε.

 

Πότε σε ειδοποίησαν 1η φορά? μετά από 4 μήνες?:confused:

 

Μέσα στους 4 αυτούς μήνες, δεν έχεις ξανανοικιάσει απ' αυτό το βιντεοκλάμπ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

4 μηνες τι περιμενες;Γιατι δεν τους ενημερωσες αμεσως απο την στιγμη που το εχασες;Πιστευεις οτι εχουν αδικο που ζητανε τα λεφτα τους;
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου φυσικα και πρεπει να πληρωσεις!Απο τη στιγμη που η χρεωση ειναι ημερησια θα πληρωσεις για οσες μερες το νοικιασες.Επρεπε να το σκεφτεις νωριτερα.Δεν γινεται αφου προξενησες ζημια 140 ευρω(θεωρητικα κατα το διαστημα που εχεις το DVD στην κατοχη σου, το καταστημα χανει απο το εισοδημα του καθως νοικιαζει ενα λιγοτερο) εσυ να πληρωσεις μονο 20!!
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το ποσο πρεπει να πληρωθει.Φιλος μου που το ειχε καθυστερησει 1 μηνα εδωσε περιπου 50 ευρω.

 

Υ.Γ Caravadossi θυλυκο δεν εισαι???:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα !! να γελασω τωρα η μετα? αντι να κοροιδευετε και να κατακρινετε οπως κανετε παντα εδω μεσα θα μπορουσατε πολυ απλα να ειχατε μονο απαντησει στην ερωτηση μου.

μπηκατε που μπηκατε στον κοπο να αφησετε σχολιο αφηστε τουλαχιστον κατι χρησιμο.

ειναι κριμα παιδια αυτο που κανετε ειλικρινα..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να επιδοκιμάζουμε τέτοιες ενέργειες.

 

Δεν επιδοκιμάζω καμία ενέργεια. Δλδ αν μετά από ένα χρόνο δεν έχει επιστρέψει ακόμα την ταινία θα πρέπει να του ζητήσουν 600 Ευρώ; Αν την είχε χάσει και το videoclub το θυμόταν μετά από 10 χρόνια, μήπως να πλήρωνε 6.000 Ευρώ;

 

Λογικό είναι να πληρώσει κάτι. Το ποσό είναι παράλογο.

 

Δεν γινεται αφου προξενησες ζημια 140 ευρω(θεωρητικα κατα το διαστημα που εχεις το DVD στην κατοχη σου, το καταστημα χανει απο το εισοδημα του καθως νοικιαζει ενα λιγοτερο) εσυ να πληρωσεις μονο 20!!

 

Καταρχάς δεν υπάρχει απώλεια εισοδήματος 140 Ευρώ. Αν πάω στο videoclub και δεν εχουν την ταινία που θέλω, κατά 99% θα νοικιάσω μια άλλη.

 

Κατά δεύτερον δες τι έγραψα από πάνω. Για ένα χρόνο δλδ πρέπει να πληρώσει 500 Ευρώ;

 

Τρίτον, δεν ξέρω αν ο ίδιος ειδοποίησε το videoclub νωρίτερα. Το Videoclub όμως δεν έπρεπε να τον ενημερώσει πάνω στο μήνα (ας πούμε) που το ποσό θα ήταν ακόμα 40 Ευρώ;

 

Κι ένα γενικότερο σχόλιο. Όταν ζήτησα να αφαιρεθούν κάποια ποστς (όπως έπραξε ο moderator και μπράβο του) δεν το έκανα επειδή έβρισκαν άδικο στον Caravadossi. Καθένας έχει το δικαιώμα να εκφέρει άποψη. Αλλά ποστ του στυλ "οι μ...ες πληρώνονται" χωρίς κάποια άλλη αιτιολόγηση είναι απλώς άσκοπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιδοκιμάζω καμία ενέργεια. Δλδ αν μετά από ένα χρόνο δεν έχει επιστρέψει ακόμα την ταινία θα πρέπει να του ζητήσουν 600 Ευρώ; Αν την είχε χάσει και το videoclub το θυμόταν μετά από 10 χρόνια, μήπως να πλήρωνε 6.000 Ευρώ;

 

Λογικό είναι να πληρώσει κάτι. Το ποσό είναι παράλογο.

 

 

 

Καταρχάς δεν υπάρχει απώλεια εισοδήματος 140 Ευρώ. Αν πάω στο videoclub και δεν εχουν την ταινία που θέλω, κατά 99% θα νοικιάσω μια άλλη.

 

Κατά δεύτερον δες τι έγραψα από πάνω. Για ένα χρόνο δλδ πρέπει να πληρώσει 500 Ευρώ;

 

Τρίτον, δεν ξέρω αν ο ίδιος ειδοποίησε το videoclub νωρίτερα. Το Videoclub όμως δεν έπρεπε να τον ενημερώσει πάνω στο μήνα (ας πούμε) που το ποσό θα ήταν ακόμα 40 Ευρώ;

 

Φυσικα και υπαρχει απωλεια εισοδηματος!Το οτι εσυ αν δεν εβρισκες την ταινια που ηθελες θα επαιρνες μια αλλη δεν λεει κατι.Επισης ο cavaradossi δεν μας λεει αν τον ενημερωσαν νωριτερα.Εαν δεν το εκαναν και περιμεναν απλα να μεγαλωσει το χρωστουμενο ποσο τοτε ντροπη τους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν εχεις την υποχρεωση να κανεις τα απαραιτητα στην ωρα τους!Δηλαδη ναι λοιπον αν καποιος νοικιασει ενα DVD,το χασει και περιμενει μηπως το ξεχασουν και γλιτωσει τα λεφτα πρεπει να πληρωσει ειτε αυτο το ποσο ειναι 40 ειτε 400 ειτε 4000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Tο DVD Club ειδοποιησε μετα απο 4 μηνες η ανα τακτα χρονικα διαστηματα???Γιατι αν συνεβει το πρωτο ειναι λιγο αδικο.Τους δινεις 1-2 τηλεφωνικους αριθμους για αυτο το λογο και σε καλουν μετα απο 4 μηνες ζητωντας 150 ευρω???Ειναι παραλογο.Αν ομως σε ειδοποιησαν απο τον πρωτο μηνα και προσπαθουσες να το αποφυγεις επειδη εχασες το DVD νομιζω πως οφειλεις να τους δωσεις τα χρηματα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες αλυσίδες πάντως ενημερώνουν στο 4μερο είτε με μήνυμα είτε με τηλ, μου έχει τύχει κανα 2 φορές.

Λοιπόν , υπέχεις υπαιτιότητα γιατί δεν επέστρεψες την ταινία εν γνώσει σου.Εάν δε σε ενημέρωσαν σύντομα και το έκαναν δολίως , τότε αυτό είναι καλό , ώστε να βρεις μια μέση άκρη.Πάντως πρέπει να πας να πληρώσεις..χθες.

Φυσικά και υπάρχει απώλεια εισοδήματος

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να κάνουν αγωγή (διαδικασία Μικροδιαφορών (μέχρι 1500 Ευρώ) Ειρηνοδικείο). Το θέμα είναι αν θα μπουν στη διαδικασία.

Η άποψή μου είναι ότι εφόσον το έχασες χωρίς πρόθεση , να πας κ να πεις να πληρώσεις τα μισά.Υπέχεις όμως πάλι υπαιτιότητα , γιατί ενώ διαπίστωσες ότι το έχεις χάσει , δεν τους ενημέρωσες.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια και δεν ξερω που μπορω να την κανω εδω μεσα.

ειχα παρει πριν 4 μηνες ενα Dvd ημερισιο και το εχασα εν το μεταξυ ο λογαριασμος εχει παει περιπου 150 ευρω και μ'εχουν πριξει στα τηλεφωνα με περνουν καθε μεσημερι και καθε βραδυ..

τι να κανω? τους εχω πει οτι δεν το εχω και μου λενε ελα να πληρωσεις, εγω 150 ευρω δεν δινω.μπορουν να κανουν για ενα Dvd αγωγη? οχι ετσι δεν ειναι?:wacko:

τους ειπα να πληρωσω την αξια του δηλαδη 20 ευρω αλλα δεν δεχοντε.

Ναι μπορούν να σου κάνουν αγωγή για αυτό το ένα DVD και να διεκδικήσουν τα χρήματα τους από εσένα, μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αλλά νομικά έχουν κάθε δικαίωμα από την στιγμή που έχεις συνάψει κάποιου είδους σύμβαση μαζί τους.

 

Αν διαφωνείς με όλα αυτά κοίταξε να βρεις έναν δικηγόρο και να εκθέσεις εκεί την κατάσταση ή πλήρωσε το αντίτιμο, επίσης μπορεί να δοκιμάσεις κάποιο εξωδικαστικό συμβιβασμό (αλλά σίγουρα όχι των 20e ειδικά όταν έχεις .. χάσει και το αυθεντικό DVD!).

 

Για να τελειώνουμε, αν μπλέξεις με δικαστήρια θα πληρώσεις πολύ περισσότερα και το Video Club θα δικαιωθεί, οπότε πλήρωσε τώρα (ή κάνε κανένα σοβαρό παζάρι, πχ. 90-100 euro αν πιάσει) και get over it -- εκτός και αν το club βαρεθεί και σε ξεχάσει (λέμε τώρα..)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει απωλεια εισοδηματος!Το οτι εσυ αν δεν εβρισκες την ταινια που ηθελες θα επαιρνες μια αλλη δεν λεει κατι.

 

To ότι το κάνω εγώ δε λέει κάτι. Το ότι το κάνουν οι περισσότεροι όμως λέει ότι δεν υπάρχει απώλεια εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

To ότι το κάνω εγώ δε λέει κάτι. Το ότι το κάνουν οι περισσότεροι όμως λέει ότι δεν υπάρχει απώλεια εισοδήματος.

 

Χωρις να ειμαι γνωστης(ενας νομικος πρεπει να μας διαφωτισει) μου φαινεται απολυτα λογικο θεωρητικα να υπαρχει.Επισης αν προσεξες και στο αρχικο μου μηνυμα ειπα οτι θεωρητικα εχουμε σε αυτην την περιπτωση απωλεια(και μεταξυ μας τωρα δεν ειναι μονο στη θεωρια,εσυ ειπες οτι οι περισσοτεροι το κανουν-αραγε εισαι σιγουρος γι' αυτο, η μηπως το κανει ενα μεγαλυτερο ποσοστο;- αρα οχι ολοι οποτε η απωλεια υφισταται).

Link to comment
Share on other sites

Τα λάθη δυστυχώς πληρώνονται. Κι εμείς είχαμε χάσει ένα dvd (πρέπει να μας το έκλεψαν σε ένα party που κάναμε κάτι τσόλια, γιατί δεν το βρήκαμε ούτε στη μετακόμιση... άσχετο.) και είχε πάει στα 100. Τελικά κάναμε διακανονισμό και πληρώσαμε 60. Δεν γίνεται να τη γλυτώσεις με 20€. Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα dvd που αγοράζουν τα Video Club δεν κοστίζουν μόνο 20€. Είναι πολύ ακριβά, διότι προορίζονται για επαγγελματική χρήση, άρα η τιμή τους περιλαμβάνει πνευματικά δικαιώματα κλπ. Ατυχίες συμβαίνουν, πλήρωσε να τελειώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Το video club δεν μπορει να στηριζει ενα ά ησοδιμα απο την απωλεια ενος dvd!

Ως εκ τουτου πιστευω οτι καθημερινα θα συμβαινουν τετοια περιστατικα και αρα καποιος τροπος(συμβιβασμος)θα υπαρχει ουτος ωστε να βρεθει μια λυση!

Και αντε λεμε οτι πληρωνει τα 150 ευρω..μετα??δεν θα συνεχισει να λειπει το dvd απο τα ραφια??τι θα γινει??θα συνεχισει να πληρωνει??Αυτοι ειπαν οτι 150 ειναι ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.

Δεν ειναι ετσι παιδια τα πραγματα και αποκλειεται οι εταιριες να μην εχουν προβλεψει τετοιες περιπτωσεις!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@ lulukos

 

Δε μίλησα με νομικούς όρους. Μίλησα με βάση τη λογική.

 

Νομικά μπορεί να υφίσταται αυτή η απώλεια εισοδήματος. Αν όμως το πάμε νομικά θα πρέπει να εξετάσουμε φαντάζομαι και αν το videoclub γράφει στους όρους των συμβολαίων αν και πόσο θα χρεώνει σε περίπτωση απώλειας, αν και πότε πρέπει να ειδοποιήσει τον πελάτη και αν και πότε ο πελάτης πρέπει να ειδοποιήσει σε περίπτωση απώλειας. Όπως επίσης κι αν υπάρχει κάποιο όριο στο liability του πελάτη (όπως είπα και πριν δεν μπορεί να τρέχει το ημερήσιο κόστος επι μήνες ή και χρόνια). Και φυσικά αν όλα αυτά τα αποδέχτηκε ο Caravadossi κατά την εγγραφή του (πχ με το να υπογράψει). Τέλος αν τους ενημέρωσε για την απώλεια νωρίτερα κι ακόμα αν οι ίδιοι ενδιαφέρθηκαν να επικοινωνήσουν νωρίτερα.

 

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Συμφωνώ ότι πρέπει να πληρώσει κάτι και ότι αυτό το κάτι θα πρέπει να είναι παραπάνω από το κόστος αντικατάστασης ενός DVD (τα 20 Ε που αναφέρει). Αλλά δε θα πρέπει να είναι και 150Ε.

 

Το κόστος αντικατάστασης του DVD + το κόστος ενοικίασης μιας fixed περιόδου (2 βδομάδων - άντε ενός μήνα το πολύ) θα ήταν αρκετό.

 

Προσωπικά πάνω από 50Ε δε θα πλήρωνα όχι στο Ειρηνοδικείο, ούτε στον Άρειο Πάγο να με πήγαιναν.

Link to comment
Share on other sites

με πηραν μετα απο 3 μηνες να με ειδοποιησουνε ..

σαν να περιμεναν να ανεβει το ποσο. δεν λεω πως δεν φταιω και γω σαν πελατης αλλα πρεπει να ενημερωσεις νωριτερα πριν φτασει μια κατασταση τοσο προχωρημενη νομιζω.

απο κει και περα ας το πανε με αγωγες για ενα dvd τι να πω..

εγω δεν το θεωρω τοσο σοβαρο αδικημα αυτο που εκανα.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

με πηραν μετα απο 3 μηνες να με ειδοποιησουνε ..

σαν να περιμεναν να ανεβει το ποσο. δεν λεω πως δεν φταιω και γω σαν πελατης αλλα πρεπει να ενημερωσεις νωριτερα πριν φτασει μια κατασταση τοσο προχωρημενη νομιζω.

απο κει και περα ας το πανε με αγωγες για ενα dvd τι να πω..

εγω δεν το θεωρω τοσο σοβαρο αδικημα αυτο που εκανα.

 

προσπαθω να σε πιστεψω αλλα δεν....:!::!::shifty: δηλαδη επι 4 μηνες δεν πηγαινες στο video club?:shifty:

 

μια φορα το ειχα καθυστερισει 1 βδομαδα..και με επριξαν στα τηλεφωνα...

 

δεν ειναι τοσο σοβαρο???χαχα!!!ουσιαστικα εκλεψες το dvd....

 

επρεπε να ενημερωσεις απο την 1η στιγμη οτι το χασες...οχι να περιμενεις 4 μηνες...

 

οποτε φταις εσυ...οποτε πηγαινε να πληρωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα τσεκαρε εαν το dvd ειναι γνησιο (σπανια ειναι), αν δεν ειναι ενημερωσε τους οτι θα ενημερωσεις τους αρμοδιους ;)

 

Δευτερον, 20 ευρω και πολλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα τσεκαρε εαν το dvd ειναι γνησιο (σπανια ειναι), αν δεν ειναι ενημερωσε τους οτι θα ενημερωσεις τους αρμοδιους ;)

 

Δευτερον, 20 ευρω και πολλα ειναι.

 

αφου το εχει χασει...:p

Link to comment
Share on other sites

ειμαι χρονια σε αλλο βιντεοκλαμπ και ενα βραδυ ηθελα να δω μια ταινια που την ειχαν νοικιασει ετσι πηρα την αποφαση και γραφτηκα επιτοπου για να νοικιασω αυτη την ταινια..το εκανα μονο κ μονο για να δω την συγκεκριμενη ταινια το συγκεκριμενο βραδυ δεν ειμαι πελατης τους.

το Cd ηταν original ναι οχι copy.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...