Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συχνά δεν λειτουργεί σωστά αλλά φταίνε τα τοπικά δίκτυα... Ή μάλλον η διασύνδεσή τους με το μητρικό δίκτυό σου. Αν ήταν χρεώσιμη υπηρεσία σίγουρα θα το είχαν διορθώσει. Όμως δεν είναι οπότε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα εχετε δικιο ...

Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Σχετικά με το αίτημα σας , θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για τις συνδέσεις COSMOKARTA / WHAT'S UP που βρίσκονται σε κατάσταση περιαγωγής , επί του παρόντος δεν παρέχεται η δυνατότητα αναγνώρισης εισερχομένων κλήσεων .

 

Πρόσθετα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση παροχής νέων

Υπηρεσιών προηγείται σχετική επίσημη ανακοίνωση από την COSMOTE.

 

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

 

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχετε δικιο ...

Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Σχετικά με το αίτημα σας , θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για τις συνδέσεις COSMOKARTA / WHAT'S UP που βρίσκονται σε κατάσταση περιαγωγής , επί του παρόντος δεν παρέχεται η δυνατότητα αναγνώρισης εισερχομένων κλήσεων .

 

Πρόσθετα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση παροχής νέων

Υπηρεσιών προηγείται σχετική επίσημη ανακοίνωση από την COSMOTE.

 

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

 

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

Όποτε βρέθηκα εκτός Ελλάδος, είχα κανονικότατα αναγνώριση εισερχόμενης κλήσης.....

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι στο εξωτερικό δεν παρέχεται αναγνώριση κλήσεων ούτε σε κοσμοκάρτα ούτε σε what's up αριθμούς!
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι στο εξωτερικό δεν παρέχεται αναγνώριση κλήσεων ούτε σε κοσμοκάρτα ούτε σε what's up αριθμούς!

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι είναι ανάλογα τι χώρα και το δίκτυο από το οποίο σε καλούν.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον σε ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει αναγνώριση εισερχόμενης κλήσης(επιβεβαιωμένο)......

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες χώρες της ΕΕ δεν είχα αναγνώριση, τώρα που δεν θυμάμαι.

Εγώ συγκεκριμένα είχα σε Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Ρουμανία και Βουλγαρία.......;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα, αλλά σας παραθέτω την δική μου εμπειρία απο το roaming της cosmote.

Τους τελευταίους 9 μήνες διαμένω στη Γαλλία και έχω μαζί μου και το συμβόλαιο cosmote που είχα στην Ελλάδα ( είναι συμβόλαιο ακόμη) καθώς δεν θέλω να χάσω επαφή με γνωστούς και φίλους. Το κινητό, ανάλογα με την περιοχή και το σήμα διαλέγει διαφορετική εταιρία, Orange, SFR, Bouygues , απλά αναφέρω ότι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Στις εισερχόμενες κλήσεις δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, τουλάχιστον αυτοί που με καλούν δεν μου έχουν αναφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Στις εξερχόμενες κλήσεις όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Πέρα απο το μεγάλο χρόνο αναμονής μέχρι να "χτυπήσει" το τηλ που καλώ, μία στις τρεις προσπάθειες μου βγαίνει μήνυμα απο την cosmote ότι " το υπόλοιπο του διαθέσιμου χρόνου ομιλίας σας δεν επαρκεί για την πραγματοποίηση της κλήσης" Μάλιστα δεν είναι το ίδιο μήνυμα κάθε φορά αλλά υπάρχουν 2-3 παραλλαγές του, όλα με το ίδιο νόημα, ότι δηλαδή έχω καρτοκινητό με μικρό υπόλοιπο. Τα συμπεράσματα δικά σας....

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα

έχω whatsup και θα φύγω στο εξωτερικό για κάποιες μέρες (αγγλία και μετά γερμανία συγκεκριμένα)

 

μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να καλώ και να δέχομαι κλήσεις όσο θα είμαι έξω;

κάτι για cosmote traveller έχω διαβάσει... ισχύει και για whatsup; συμφέρει;

 

αν όχι, σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο αριθμό αυτό τον καιρό και δεν έχω αποφασίσει ακόμα εταιρία (ούτε αν είναι κάρτα ή συμβόλαιο). ίσως το επισπεύσω αν υπάρχει κάποιο πακέτο που συμφέρει όσο είσαι στο εξωτερικό. έχετε να προτείνετε κάτι; :worry:

 

κάθε πρόταση δεκτή

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

johntas, πήγαινε εδώ:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_ROAMING_Whatsup_prepaid/section/Services_Mobile_WH

 

και μετά κλικ στα δεξιά εκεί που λέει «Χρεώσεις περιαγωγής».

Link to comment
Share on other sites

Οταν στελνεις sms φαινεται μετα στο λογαριασμο το Νο που εστειλες ή δειχνει +3069710000 ;;

γιατι εμενα με χρεωσανε 13 sms με το Νο αυτό χωρις να εχω στειλει κανενα εγω κ με βγαλανε τρελο οτι τα εστειλα χωρις να το ξερω κ οτι δεν εμφανιζεται το Νο του παραληπτη!!!!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα Αγγλιά. Στον Vodafone αριθμό μου όταν με καλούσαν έδειχνε κανονικά τον αριθμό που με κάλεσα. Στον Cosmote όμως, έδειχνε απόκρυψη...
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα Αγγλιά. Στον Vodafone αριθμό μου όταν με καλούσαν έδειχνε κανονικά τον αριθμό που με κάλεσα. Στον Cosmote όμως, έδειχνε απόκρυψη...

 

Xρόνια τώρα το ίδιο πράγμα με τη cosmote... Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή είμαι άσχετος στο θέμα μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση...

Εάν κάνω μία αναπάντητη σε αριθμό του εξωτερικού χρεώνομαι; Επίσης εάν με πάρει κάποιος απο εξωτερικό εγώ χρεώνομαι; :O

patc
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι για κανένα από τα δύο. Ακόμα και στο εξωτερικό να είσαι, χρεώνεσαι μόνο για τις εισερχόμενες.

 

ευχαριστώ φίλε.

patc
Link to comment
Share on other sites

Στο site τις cosmote παρατήρησα ότι γράφει "Ελάχιστος χρόνος χρέωσης 1 λεπτό" αυτό σημαίνει πως πρέπει να μιλήσω 1 λεπτό για να χρεωθώ;
patc
Link to comment
Share on other sites

Στο site τις cosmote παρατήρησα ότι γράφει "Ελάχιστος χρόνος χρέωσης 1 λεπτό" αυτό σημαίνει πως πρέπει να μιλήσω 1 λεπτό για να χρεωθώ;

Αν μιλήσεις 1 δευτερόλεπτο ή 59 δευτερόλεπτα, θα χρεωθείς 1 λεπτό:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα! Γνωριζει κανεις ποσο χρεωνομαι εγω, αλλα και ο παραληπτης στην αποστολη γραπτου μηνυματος απο Ελλαδα προς Αμερικη? Και οι 2 με cosmote ειμαστε!

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που στέλνει από Ελλάδα χρεώνεται κανονικό SMS. Αυτός που είναι ΗΠΑ δεν χρεώνεται τίποτα για να το λάβει, χρεώνεται όμως βάση τιμοκαταλόγου για να στείλει.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο ειναι σιγουρο? Δε μου ακουγεται και τοσο λογικο, χωρις να ακυρωνω τα λεγομενα σου, οτι απο Ελλαδα Αμερικη υπαρχει η χρεωση τυπικου sms. Γνωριζω σιγουρα πως στην Αμερικη ειτε δεχεσαι εισερχομενες ειτε μηνυματα με το roaming ενεργο, χρεωνεσαι. Απλως δεν γνωριζω το ποσο. Γνωριζετε που να καλεσω την Κοσμοτε να μου πει στα σιγουρα? Γιατι μου ειπε ενα φιλος εκει που πηγε οτι χρεωνεται 2.5€ περιπου σε καθε μηνυμα που λαμβανει απο Ελλαδα, αλλα και αυτο υπερβολικο μου ακουγεται

 

Sent from my Samsung Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι. Πού ξέρεις εσύ ότι ο άλλος βρίσκεται στο εξωτερικό; :rolleyes:

Για να μην χρεώνεστε πολύ γιατί δεν βάζετε skype ή κάτι παρεμφερές;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι. Πού ξέρεις εσύ ότι ο άλλος βρίσκεται στο εξωτερικό; :rolleyes:

Για να μην χρεώνεστε πολύ γιατί δεν βάζετε skype ή κάτι παρεμφερές;

 

Εχουμε ηδη skype, απλως ειμαι οπαδος των sms παραυτα! Εκτος κι αν στος χρεωσεις παιζει και ρολο ο παροχος που συνεργαζεται η Κοσμοτε εκει. Εαν εχει κανενα περιεργο τιμολπγιο σε roaming κλπ, τοτε δεν εχουμε πια να κανουμε με ελληνικες χρεωσεις

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...