Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα φιλε μου μονο να με παιρνουν συμφερει...

Αν κανω αναπαντητη για να με καλεσουν πισω δεν χρεωνομαι ετσι???

 

Όχι, δεν χρεώνεσαι, εννοείται... Επίσης αν δεν κάνω λάθος και τα μηνύματα που θα δέχεσαι, δεν θα τα χρεώνεσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια η vodaphone δεν εχει μηδενισει αυτο το παγιο κοστος τον 0.80 που ειναι για καθε κληση στην Ε.Ε??? γιατι η κοσμοτε το εκανε με το traveller!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η vodaphone δεν εχει μηδενισει αυτο το παγιο κοστος τον 0.80 που ειναι για καθε κληση στην Ε.Ε??? γιατι η κοσμοτε το εκανε με το traveller!!!

 

Kαι οι δύο το έχουν κάνει για τις εξερχόμενες εντός Ε.Ε μέχρι το τέλος του καλοκαιριού. Η διαφορά τους είναι ότι η Cosmote δεν σε χρεώνει ανα δευτερόλεπτο αλλά αφαιρεί τη κλήση από το χρόνο του προγράμματος σου ενώ η Vodafone σε χρεώνει. Της Vodafone όμως λειτουργεί και με καρτοκινητά ενώ της Cosmote όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζει κανείς στη Νέα Υόρκη ποια εταιρία συνεργάζεται με την Cosmote για την περιαγωγή;

 

Λογικά AT&T και T-Mobile.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε οι χρεώσεις για εξερχόμενες με περιαγωγή είναι φαρμάκι.

 

Από Αμερική προς Ελλάδα είναι 0.0436 ευρώ/δευτερόλεπτο.

 

Οπότε για να μιλήσεις για ένα λεπτό θα πληρώσεις 2.6 ευρώ.

 

Φεύγω την Παρασκευή για Νέα Υόρκη και λέω να βάλω εκεί μια κάρτα sim από αμερικανική εταιρία.

 

Γνωρίζει κανείς πόσο θα είναι το κόστος ( με την ξένη κάρτα );

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο θα είναι το κόστος ( με την ξένη κάρτα );

 

 

πολυ μικρο...διαβασε σχετικο θεμα στα δικτυα εξωτερικου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι χρεωσεις ειναι πολυ μεγαλες.

 

Ευτυχως που εβγαλε το Traveller. Σημερα εγω φευγω και το ενεργοποιησα. Συμφερει.

 

Δεν μπορουσε οπως η βονταφον να χει και χωρες εκτος ΕΕ?

 

Για νεα σιμ στην Αμερικη θελει δηλωση στοιχειων?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μα καλά! Είναι δυνατόν να είναι το roaming αυτόματα ενεργοποιημένο σε cosmoκάρτες και στους εταιρικούς πελάτες να μην είναι? Σήμερα το πρωί γνωστός μου, νέος εταιρικός πελάτης cote είχε το πρόβλημα αυτό... και αν είσαι ο νόμιμος εκπρόσωπος και είσαι στο εξωτερικό και δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να στο ενεργοποιήσουν τι κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά! Είναι δυνατόν να είναι το roaming αυτόματα ενεργοποιημένο σε cosmoκάρτες και στους εταιρικούς πελάτες να μην είναι? Σήμερα το πρωί γνωστός μου, νέος εταιρικός πελάτης cote είχε το πρόβλημα αυτό... και αν είσαι ο νόμιμος εκπρόσωπος και είσαι στο εξωτερικό και δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να στο ενεργοποιήσουν τι κάνεις?

 

Kανονικά θα έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο. Αν όμως συμβεί κάτι τέτοιο βρίσκεις κάποιο άλλο τηλέφωνο (π.χ σταθερό) και καλείς στο 00306971001200 για να ζητήσεις ενεργοποίηση. Καλό θα είναι πάντοτε πριν ταξιδέψουμε πρώτη φορά να επικοινωνούμε με την εξυπηρέτηση της εταιρείας κινητής για να σιγουρέψουμε ότι είναι ενεργοποιημένο το roaming.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε οι χρεώσεις για εξερχόμενες με περιαγωγή είναι φαρμάκι.

 

Από Αμερική προς Ελλάδα είναι 0.0436 ευρώ/δευτερόλεπτο.

 

Οπότε για να μιλήσεις για ένα λεπτό θα πληρώσεις 2.6 ευρώ.

 

Φεύγω την Παρασκευή για Νέα Υόρκη και λέω να βάλω εκεί μια κάρτα sim από αμερικανική εταιρία.

 

Γνωρίζει κανείς πόσο θα είναι το κόστος ( με την ξένη κάρτα );

 

Φαρμακι δεν λες τιποτα , φετος Ιουνιο εδωσα μια 500 αρα ετσι στην κοσμοτε για 10 μερες αμερικη ,και περσι μου εφυγε μια 800αρα στο χαλαρο , επρεπε να παρω καρτα το ξερω , αλλα επρεπε να εχω μαιλ on the spot και δεχομαι και πολλες εισερχομενες.Ετσι ειναι αυτα , η αμερικη κοστιζει..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής:

 

Την επόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψω στην Ιταλία. Έχω συμβόλαιο με την CosmOTE τα τελευταία έξι χρόνια κι εξοφλώ πάντα εμπρόθεσμα και τοις μετρητοίς τους λογαριασμούς.

 

Προκειμένου να ενεργοποιηθεί η περιαγωγή χρειάζεται ΚΑΙ χρηματική εγγύηση (όπως παλιότερα, αν δεν κάνω λάθος) κι αν ναι, επειδή είμαι παλιός πελάτης και τακτικός στις υποχρεώσεις μου μπορώ να την αποφύγω;

 

Αν έχει σημασία, θα βρίσκομαι εκτός Ελλάδος για τρεις ημέρες.

 

Edit: Και κάτι ακόμη: μπορώ να κάνω την αίτηση σε ΟΤΕshop (μιας και η σύνδεση είναι στο όνομα της μητέρας μου αλλά οι υπάλληλοι στο συγκεκριμένο κατάστημα που πηγαίνω με γνωρίζουν);

Ρε τι χρηματικη εγγυηση λετε?Το roaming ειναι δωρεαν υπηρεσια.Οι νεες καρτες την εχουν ειδη ενεργοπ.Παλαιωτεροι χρηστες με ενα τηλ στο 1212 η 1313 για καρτοκινητη και 6971001212 και αντιστοιχα απο σταθερο κ το ενεργοποιουν.Για καθε ενεργποιηση απαιτειται ταυτοποιηση για ευνοητους λογους και ειναι οκ.Τωρα με τα χρηματα που λετε μεσω πιστωτικης επειδη το ξερω πολυ καλα το θεμα πολλες φορες δε βρισκει χρηματα στη καρτα με αποτελεσμα να την πεταει εξω και να μη πεφτουν οι πληρωμες.

 

Μα καλά! Είναι δυνατόν να είναι το roaming αυτόματα ενεργοποιημένο σε cosmoκάρτες και στους εταιρικούς πελάτες να μην είναι? Σήμερα το πρωί γνωστός μου, νέος εταιρικός πελάτης cote είχε το πρόβλημα αυτό... και αν είσαι ο νόμιμος εκπρόσωπος και είσαι στο εξωτερικό και δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να στο ενεργοποιήσουν τι κάνεις?

Δεν επιλεγουν που το ενεργοποιουν, δλδ το ενεργ στα flat προγραμματα και οχι στα business?Παραλογο δεν ειναι?Μηπως εχει παλια συνδεση κ δε το ειχε ενεργοπ?Σε νεες συνδεσεις κ καρτοκινητα η περιαγωγη διατηθεται αυτοματα κ δωρεαν.Δλδ κ ο πωλητης να μη το επιλεξει το περναει αυτοματα το συστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθω να καταλαβω τις χρεωσεις περιαγωγης της cosmokarta, απο το site, αλλα δεν καταλαβαινω.

Πχ.

Θελω να ξερω, αν παω στην ελβετια με το καρτοκινητο μου, ποσο θα χρεωνομαι την εισερχομενη κληση απο ελλαδα, και ποσο θα χρεωνομαι εγω για να καλώ στην ελλαδα.

 

Εχω κανει ψαξιμο, επελεξα τα εξης λινκ

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=COSMOKARTA&catID=0b0f42bb802647bc&rootid=0b0f42bb80264798&pageLabel=pricelist&zone=2&typecalls=Outgoing&typeID=roaming&country=%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1

 

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=COSMOKARTA&catID=0b0f42bb802647bd&rootid=0b0f42bb80264798&pageLabel=pricelist&zone=2%CE%92&typecalls=Incoming&typeID=roaming&country=%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1

 

αλλα ειλικρινα, δεν ξερω αν ειναι αυτα που ζηταω. Μπερδευομαι.

Μηπως τα πιο πανω λινκ δειχνουν κλησεις ευρισκομενος στην ελλαδα, προς ελβετια?

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Τι δε καταλαβαινεις ακριβως;

 

Οταν εισαι Ελβετια και θελεις να καλεσεις ΠΡΟΣ Ελλαδα η χρεωση ειναι: 0,0298/δευτερόλεπτο

 

Οταν σε καλουν ΑΠΟ Ελλαδα θα χρεωνεσαι: 0,0143/δευτερολεπτο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρινηση.

Πραγματικη ληστεια παρεπιπτόντως...

 

 

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αγοράσει μια κάρτα από μια εταιρία για τις μέρες που θα είναι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξανακουσει αυτο. Χονδρικα, εστω και για αλλη χωρα αν ξερει κανεις, ας πουμε δεν θα πληρωνεις εισερχομενη, και θα μπορεις να καλεσεις ελλαδα πολυ φτηνοτερα?

 

Αγορα ενος καρτοκινητου πακετου ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Οι χρεώσεις στο what's up για wap σε περιαγωγή είναι γραμμένες πουθενά στο site τους? Όσο έψαξα δεν βρήκα τίποτα.....
Link to comment
Share on other sites

 

Το είδα αλλά είναι μόνο για κλήσεις και SMS...

 

Έχει ένα τηλέφωνο από κάτω, το 1250, θα πάρω εκεί να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενδιαφέρον θέμα από το σημερινό Βήμα για τις υπερβολικές χρεώσεις από roaming

 

Νέο κανονισμό-«ασπίδα» για τους φουσκωμένους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (ΕΕ), αυτή τη φορά για τις χρεώσεις της περιαγωγής δεδομένων (data roaming). Στόχος είναι να πάψουν να εκδίδονται οι λογαριασμοί-σοκ που λαμβάνουν οι πελάτες των εταιρειών όταν χρησιμοποιούν το κινητό τους για πλοήγηση στο Διαδίκτυο (και την ανταλλαγή e-mail) όντας ευρισκόμενοι στο εξωτερικό, σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Από χθες το πρωί οι καταναλωτές έχουν το δικαίωμα να προλαμβάνουν την... ψυχρολουσία καθώς μπορούν να ζητούν από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να διακόπτουν το data roaming όταν η χρέωση για τη χρήση της υπηρεσίας εντός ΕΕ αγγίξει το όριο που θα θέσουν οι ίδιοι.

 

Αν οι πελάτες δεν ειδοποιήσουν την εταιρεία τους για το όριο που επιθυμούν, από 1ης Ιουλίου το όριο για τη χρέωση του data roaming τίθεται αυτομάτως στα 50 ευρώ. Οι εταιρείες θα υποχρεούνται να ειδοποιούν τους πελάτες όταν η χρέωση του λογαριασμού αγγίξει το 80% του ορίου και να διακόπτουν την υπηρεσία στο 100%. Το ίδιο θα ισχύει είτε πρόκειται για το συμφωνημένο όριο είτε πρόκειται για το πλαφόν χρέωσης των 50 ευρώ. Χρειάζεται ωστόσο προσοχή. Διότι το πλαφόν που θα προστατεύει τους καταναλωτές θα ισχύσει από την 1η Ιουλίου, άρα το ενδεχόμενο «τρελών χρεώσεων» για τους μη γνωρίζοντες παραμένει ως την ημερομηνία αυτή, σε περίπτωση που δεν τηλεφωνήσουν στις εταιρείες τους για να δηλώσουν το όριο χρέωσης που επιθυμούν.

 

Οι Βρυξέλλες επιθυμούν να ενθαρρύνουν τη χρήση του κινητού για πλοήγηση στο Διαδίκτυο από τους πολίτες της Ευρώπης όταν ταξιδεύουν εντός ΕΕ και γι΄ αυτό θέλουν να ενισχύουν τη διαφάνεια και τον έλεγχο από την πλευρά του πελάτη όσον αφορά τη χρέωση των υπηρεσιών αυτών. Στόχος είναι να αποφευχθούν οι δυσάρεστες εκπλήξεις, αφού πολλοί καταναλωτές χρησιμοποιούν αμέριμνοι το κινητό τους για την πλοήγηση στο Διαδίκτυο και την ανταλλαγή e-mail στο εξωτερικό, χωρίς να γνωρίζουν ότι το πληρώνουν «χρυσάφι». Το συνειδητοποιούν μόνο όταν λαμβάνουν τον φουσκωμένο λογαριασμό. Πίσω από τους νέους κανονισμούς «κρύβεται» η δραστήρια επίτροποςγια την «ψηφιακή ατζέντα» (πρώην επίτροπος Ανταγωνισμού) κυρία Νέλι Κρους. «Η προστασία από τους λογαριασμούς-σοκ για την περιαγωγή δεδομένων αποτελεί χρήσιμο βήμα για την οικοδόμηση της καταναλωτικής εμπιστοσύνης όσον αφορά τη χρήση των δικτύων κινητής τηλεφωνίας για την πλοήγηση στο Διαδίκτυο όταν ταξιδεύουμε στην Ευρώπη» δήλωσε χθες η ολλανδή επίτροπος . «Αυτού του είδους η εμπιστοσύνη είναι απαραίτητη αν οι άνθρωποι και οι επιχειρήσεις επιθυμούν την πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων που παρέχει το Διαδίκτυο» συμπλήρωσε η κυρία Κρους η οποία έγινε γνωστή σε όλον τον κόσμο από τα πρόστιμαμαμούθ που επέβαλε τα προηγούμενα χρόνια στη Μicrosoft για θέματα ανταγωνισμού. Αν οι εταιρείες δεν πειθαρχήσουν στους νέους κανονισμούς, οι εθνικές ελεγκτικές αρχές να επιβάλουν κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει ο πατερας μου συνδεση cosmote.θα ταξιδεψει στις ΗΠΑ για 40 ημερες. Ισχυει η περιαγωγη? ή πρεπει να κανει καποιες ενεργειες? ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Εχει ο πατερας μου συνδεση cosmote.θα ταξιδεψει στις ΗΠΑ για 40 ημερες. Ισχυει η περιαγωγη? ή πρεπει να κανει καποιες ενεργειες? ξερει κανεις?

 

θα πρέπει να επικοινωνήσει με την Cosmote να του πουν αν είναι ενεργοποιημένη. Συνηθως αν πληρωνει με πιστωτική την ενεργοποιούν αλλά θέλει επιβεβαίωση.

 

Λάβε υπόψιν ότι είναι πανάκριβες οι κλήσεις μέσω περιαγωγής στις ΗΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...