Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως, όπως την αφήνα την νύχτα έτσι και την βρήκα το πρωϊ την Omnia όταν ξύπνησα :clap:

Ευχαριστώ για το "τιπ" :thanks:

 

Εγώ όπως είπα βελτίωση δεν έχω δει με την απενεργοποίηση του αυτόματου φωτισμού ... άντε εκεί που μου κράταγε με πολύ περιορισμένη χρήση 22 ώρες τώρα να κρατάει 25 ...

Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι δεν το χρησιμοποιούν το κινητό παρά μόνο για να μιλήσουν 10-20 λεπτά ανά 30-40 ώρες με αποτέλεσμα να μην μπορούν να καταλάβουν αν έχει πρόβλημα το κινητό τους ή όχι.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν κρατηθηκα αλλο και εβαλα την Αγγλικη στο δια...:X και η εγγυηση και ολα αν ειναι με 10 λεπτα ομιλια και 15 λεπτα MP3 και μετα καπουτ τους τη χαριζω ουτως η αλλως ολο δεν ξερουν και ειμαι ο πρωτος που το αναφερει και τετοιες μαλα...:X το SAMSUNG customer care μου λεει...

 

Αρχικα εβαλα την DXHH1 και μετα update σε DXHJ1/DZHJ1

περιεχει 3 νεα προγραμματα smart converter(μετατροπεας βαρους--θερμοκρασιας,μηκους κλπ αλλα οχι νομισμα) smart reader ,connected home(?)

και η μπαρα των προγραμματων παει πανω κατω με δυο βελακια και εμφανιζεται και αρχικο γραμμα του προγραμματος στην οθονη οπως οταν ψαχνει κανεις στον τηλεφωνικο καταλογο...

Ελπιζω να φτιαξει και η μπαταρια,,,θα εωημερωσω σε 1-2 μερες για τυχον βελτιωση :luck:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατηθηκα αλλο και εβαλα την Αγγλικη στο δια...:X και η εγγυηση και ολα αν ειναι με 10 λεπτα ομιλια και 15 λεπτα MP3 και μετα καπουτ τους τη χαριζω ουτως η αλλως ολο δεν ξερουν και ειμαι ο πρωτος που το αναφερει και τετοιες μαλα...:X το SAMSUNG customer care μου λεει...

 

Αρχικα εβαλα την DXHH1 και μετα update σε DXHJ1/DZHJ1

περιεχει 3 νεα προγραμματα smart converter(μετατροπεας βαρους--θερμοκρασιας,μηκους κλπ αλλα οχι νομισμα) smart reader ,connected home(?)

και η μπαρα των προγραμματων παει πανω κατω με δυο βελακια και εμφανιζεται και αρχικο γραμμα του προγραμματος στην οθονη οπως οταν ψαχνει κανεις στον τηλεφωνικο καταλογο...

Ελπιζω να φτιαξει και η μπαταρια,,,θα εωημερωσω σε 1-2 μερες για τυχον βελτιωση :luck:

 

αφου τα εκανεs ολα αυτα κατεβασε την LITE ΕΚΔΟΣΗ. θα εχειs 80 MB ΕΛΕΥΘΕΡΑ ! ! !

Link to comment
Share on other sites

το κινητο αξίζει!!! Εγω το πήρα απο πλαίσιο την προηγούμενη τετάρτη...έχω κάνει τρεις φορτίσεις και τα συμπεράσματα μου είναι οτι με την ελληνική ρομ το δικό μου κρατάει αν κάνω παρα πολύ χρήση και με περίπου 30ώρα πλοήγηση γύρω στη 1,5 μέρα και αν κάνω λίγη γύρω στις δυομιση με τρεις!!!
Link to comment
Share on other sites

και μενα παιδια μετα απο μια αλλαγη λογο πιξελ το καινουργιο που πηρα το οποιο ηταν απο καινουργια παραλαβη του γερμανου με μια χρηση με 20 λεπτα ομιλιας και 5 λεπτα destinator περασμα γυρω στα 8 προγραμματα και 15 μυνηματα αλλα ανοιξε κλεισε την οθονη και σκαλισμα αρκετα συχνα μου εχει καρατησει 2.5 μερες και ακομα ειμαι στο 50% μου εχει κανει τεραστια εντυποση. το μονο που εχω απενεργοποιημενο ειναι η περιστροφη οθωνης.:D:D
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

και μενα παιδια μετα απο μια αλλαγη λογο πιξελ το καινουργιο που πηρα το οποιο ηταν απο καινουργια παραλαβη του γερμανου με μια χρηση με 20 λεπτα ομιλιας και 5 λεπτα destinator περασμα γυρω στα 8 προγραμματα και 15 μυνηματα αλλα ανοιξε κλεισε την οθονη και σκαλισμα αρκετα συχνα μου εχει καρατησει 2.5 μερες και ακομα ειμαι στο 50% μου εχει κανει τεραστια εντυποση. το μονο που εχω απενεργοποιημενο ειναι η περιστροφη οθωνης.:D:D

 

Αφού το πήρες από καινούργια παραλαβή για πες μας τι έκδοση ROM φοράει πάνω ??? Γιατί περιμένουμε από μέρα σε μέρα να βγει νέα ROM Ελληνική ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

pda: I900BDHI2/BDHI2

ΤΗΛΕΦΩΝΟ:I900XXHH9

δεν ξερω αν ειχα αυτη και πριν να πω την αληθεια δεν ειχα δει καθολου. παντως τωρα ειμα κομπλε ακομα στο 50% και εβαλα και garmin πριν λιγο για να δω πως ειναι.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Αφού το πήρες από καινούργια παραλαβή για πες μας τι έκδοση ROM φοράει πάνω ??? Γιατί περιμένουμε από μέρα σε μέρα να βγει νέα ROM Ελληνική ...

 

Επισημη ΡΟΜ θα ειναι? Ξερουμε τιποτα περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους σωθηκα εκλεισα μερα και με την ιδια χρηση που εκανα με την Ελληνικη τωρα η μπαταρια ειναι 80% σταθερα, με βλεπω να κλεινω 2-3 μερες..

Παιδια αλλαξτε την με Αγγλικη και θα με θυμηθειται:D

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου για ενα διαστημα κραταγε 2 μερες, ειχε μια αναλαμπη που κρατησε ανετα ενα 3ημερο και τωρα παλι επεστρεψε στη 1,5 μερα με το ζορι και αν.

Παντα με την ιδια σχεδον χρηση.. δε ξερω πλεον.. δε μπορω να σκεφτω τι φταιει κλπ.. κουραστηκα

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει ... όσο δεν πάει κανείς το κινητό του στο επίσημο Service της Samsung δεν πρόκειται να δούμε προκοπή. Τελικά είναι θέμα ROM.... και εδώ και στο Omniacs αλλά και ένας γνωστός μου που άλλαξε ROM βρήκαν την υγεία τους ....

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αύριο θα πάω το κινητό μου στην OMNITECH. Απ ότι έχω καταλάβει θα είμαι ο πρώτος που θα πάει κινητό σε εξουσιοδοτημένο Service για το θέμα της μπαταρίας οπότε σε 10-15 μέρες θα ξέρουμε την επίσημη θέση της Samsung...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αύριο θα πάω το κινητό μου στην OMNITECH. Απ ότι έχω καταλάβει θα είμαι ο πρώτος που θα πάει κινητό σε εξουσιοδοτημένο Service για το θέμα της μπαταρίας οπότε σε 10-15 μέρες θα ξέρουμε την επίσημη θέση της Samsung...

 

Αντε καλο κουραγιο και σου ευχομαι να σου δωσουν λυση.

Εγω που τους ειχα ρωτησει για να το στειλω (απο πατρα) μου ειχαν πει οτι θα κανει 6-7 μερες

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι πέρνανε τηλέφωνο να ρωτήσουν ... κανονικά έπρπε να είχαμε πάει τα κινητά από την 1η μέρα ... τέσπα ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι πέρνανε τηλέφωνο να ρωτήσουν ... κανονικά έπρπε να είχαμε πάει τα κινητά από την 1η μέρα ... τέσπα ...

 

Εχεις δικιο σ'αυτο αλλα τεσπα.. Εγω θα επρεπε να το στειλω και να το παραλαβω με κουριερ με δικα μου εξοδα, δηλαδη 24 ευρω, 7 εργασιμες χωρις το ομνια και με το ρισκο να μου πουν οτι ειναι μια χαρα

Επισης με διαβεβαιωσε η κοπελα οτι κανουν αναλυτικες μετρησεις με μηχανηματα σε μπαταρια και συσκευη και δε το αφηνουν απλα σε αναμονη να το κοιτανε.

Βεβαια αν τελικα ειναι θεμα ρομ το προβλημα, κολοκυθια τουμπανα, στις μετρησεις δε θα βρουν τιποτα. Αν δε φταιει πλακετα η μπαταρια εννοω

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υπάρχουν ελληνικά OMNIA που έχουν κανονική αυτονομία ... την παρασκευή πήρε ο Θείος μου το ΟΜΝΙΑ από το γερμανό .... και μέχρι σήμερα το έχει φορτίσει μόνο 1 φορά ... με χρήση Garmin ... ταινίες etc ... σήμερα το βράδυ θα το βάλει για 2η φόρτιση .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υπάρχουν ελληνικά OMNIA που έχουν κανονική αυτονομία ... την παρασκευή πήρε ο Θείος μου το ΟΜΝΙΑ από το γερμανό .... και μέχρι σήμερα το έχει φορτίσει μόνο 1 φορά ... με χρήση Garmin ... ταινίες etc ... σήμερα το βράδυ θα το βάλει για 2η φόρτιση .

 

Μακαρι να δωσουν λυση. Εγω γενικα δε τα πολυεμπιστευομαι τα σερβις των εταιρειων.

Ειδικα σ'αυτη την περιπτωση εχει γινει χαμος στα τηλεφωνα και δεν εχει ασχοληθει κανεις. Μιλησα πολλη ωρα.. τους εξηγησα πολλα πραγματα, αλλα μηδεν στο πηλικο

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να δωσουν λυση. Εγω γενικα δε τα πολυεμπιστευομαι τα σερβις των εταιρειων.

Ειδικα σ'αυτη την περιπτωση εχει γινει χαμος στα τηλεφωνα και δεν εχει ασχοληθει κανεις. Μιλησα πολλη ωρα.. τους εξηγησα πολλα πραγματα, αλλα μηδεν στο πηλικο

 

χαμός θα είχε γίνει αν όλοι εμείς είχαμε πάει τα κινητά στο Service ...από το τηλέφωνο δεν γίνεται τίποτα...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως το δικο μου αρχιζει να στρωνει.

Απο εκει που δεν κρατουσε ουτε 24ωρο,

στην 14η -περιπου- φορτιση εχει κρατησει 36 ωρες και ειναι στο 50%,

-με 50 λεπτα GPS και mp3 σε ανοιχτη ακροαση,

-15 λεπτα videoκληση,

-20 λεπτα κλησεις ομιλιας,

-Οχι bluetooth,wifi

-μονιμα ενεργοποιημενο 3G.

 

Nα σημειωσω οτι εκανα τις ''πρωτες'' 7 φορτοεκφορτισεις χωρις να αφηνω το

τηλεφωνο να κλεινει απο μπαταρια.Οταν μου εδειχνε 20% το φορτιζα.

Πριν την 8η φορτιση διαβασα οτι θελει πληρη εκφορτιση και το εκανα.

 

Αλλες 7-8 φορτισεις και ξαφνικα απο εκει που το φορτιζα καθε βραδυ,

κανω την παραπανω χρηση, απο εχθες το πρωι μεχρι σημερα το βραδυ

και εχω 50% μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υπάρχουν ελληνικά OMNIA που έχουν κανονική αυτονομία ... την παρασκευή πήρε ο Θείος μου το ΟΜΝΙΑ από το γερμανό .... και μέχρι σήμερα το έχει φορτίσει μόνο 1 φορά ... με χρήση Garmin ... ταινίες etc ... σήμερα το βράδυ θα το βάλει για 2η φόρτιση .

 

Και το δικο μου ελληνικο και εχω αυτονομια full 3 μερες με κλησεις-gps (30min) και καμια ωρα wifi,bt συνεχως ανοιχτο συνδεδεμενο με bt hands free και ακουγωντας μουσικη 5-6 ωρες τη μερα.Να σημειωσω πως δεν εχω κανει καμια ρυθμιση απο οσες εχω διαβασει στο νετ για να εχω μεγαλυτερη διαρκεια σε μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η ιστορια του δικου μου ομνια ειναι η εξης :

Ξαφνικα 1 φορα πριν μερες μου κρατησε 3 μερες ανετα η μπαταρια και απο εκει και μετα παλι σκατα, με τις τελευταιες μερες να μου βγαζει με το ζορι 1,5 μερα και με μικρη χρηση.

Χτες συνεβη το εξης :

Το βαζω για φορτιση στο 20%, περνανε αρκετες ωρες και αφου δεν πρασινισε το λαμπακι κοιταζω και βλεπω να εχει κολλησει στο 20% μετα απο τοσες ωρες.

Κλεινω το τηλεφωνο χωρις να βγαλω τον φορτιστη. Το λαμπακι πρασινιζει. ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΟ ΕΞΗΣ (το οποιο το ειχα παρατηρησει και στο πρωτο ομνια που ειχα και επεστρεψα) :

Το πρασινο λαμπακι ανα τακτα χρονικα διαστηματα εκανε πολυ μικρες διακοπες.. δηλαδη αναβοσβηνε για δεκατα του δευτερολεπτου, σαν να αποσυνδεεται ο φορτιστης δηλαδη και να συνδεεται, αλλα μιλαμε για δεκατα του δευτερολεπτου.

Τοτε αναβω τη συσκευη (χωρις να αποσυνδεσω τον φορτιστη) και το αφηνω για αρκετες ωρες μεχρι να ξυπνησω το πρωι. Οταν το αναψα η ενδειξη ηταν 100% και το λαμπακι πρασινο, αλλα σταματησε να κανει διακοπες.

Το πρωι λοιπον 9:30 το βγαζω απο τον φορτιστη ειναι 01:00 τωρα και η μπαταρια ειναι στο 100% οταν συνηθως επεφτε στο 80% μετα απο 5-7 ωρες.

Τη μοναδικη φορα που ειχε αναλαμπη η μπαταρια και μου κρατησε 3 ολοκληρα 24ωρα επεσε απο το 100% μετα απο 17 ωρες. Κατι αναλογο με τωρα δηλαδη.

Μετα απο ολα αυτα θυμηθηκα το εξης :

Την προηγουμενη φορα που μου κρατησε 3 μερες η μπαταρια, και παλι την ειχα βαλει να φορτιζει στο 20% και ειχα σβησει και αναψει το τηλεφωνο γιατι παλι ειχε κολησει ο μετρητης στη φορτιση.

Καταληγω σε ενα πιθανο συμπερασμα οτι κατι φταιει στη φορτιση το οποιο πιθανον πειραζοντας τη συσκευη αναβοντας-σβηνοντας κλπ ΙΣΩΣ ξεπερνιεται και τοτε φορτιζει κανονικα.

Οταν εχω καποια νεοτερα θα σας πω, οπως ελπιζω να μας πει και ο dual sun την εμπειρια του απο τη samsung.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου ελληνικο και εχω αυτονομια full 3 μερες με κλησεις-gps (30min) και καμια ωρα wifi,bt συνεχως ανοιχτο συνδεδεμενο με bt hands free και ακουγωντας μουσικη 5-6 ωρες τη μερα.Να σημειωσω πως δεν εχω κανει καμια ρυθμιση απο οσες εχω διαβασει στο νετ για να εχω μεγαλυτερη διαρκεια σε μπαταρια.

 

αν και εχω ολη την καλη διαθεση να σε πιστεψω θεωρω οτι αν ισχυουν τα οσα λες πρεπει να εισαι ο μοναδικος επι της γης κατοχος ομνια που να το δουλευει ετσι επι 3 24ωρα χωρις σβησιμο .εισαι πολυ τυχερος παντως, το υπολοιπο 99,99% εχει αυτονομια 1.5-2 ημερες με ελαφρια μαλιστα χρηση.πες μας το μυστικο να βρουμε την υγειά μας :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε τι ψάρεψα....

 

"The latest Firmware Version is

PDA:i900DXHJ1/DZHJ1

PHONE: i900DXHJ1

The new Samsung Omnia Firmware is to resolve the fast battery drain out caused by the previous HH3 firmware. Samsung has taken longer than usual to resolve this problem for South East Asia Customers. Many Omnia users has turned to leak firmware version to resolve the battery problem."

 

Λογικά δεν θα αργίσει και η δικιά μας...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...