Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια τι εφαρμογη ειναι το OffScreen Angle Meter Touch v1.00?Τι κανει?

 

Ηλεκτρονικο μοιρογνωμονιο

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίο φαίνεται αλλά ποιό πρόγραμμα είναι ?? :rolleyes:

 

είναι το OPda Battery Life v1.00 S60v5 En...

 

 

 

Επίσης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα πρόγραμμα για τις επαφές του κινητού μας... Λέω "επιτέλους" επειδή θέλω να βλέπω μαζί με την επαφή και τον αριθμό της επαφής (όπως στα Series 40)!!!

Θα το δοκιμάσω και θα επιβεβαιώσω αυτό που λέω....

 

http://img194.imageshack.us/img194/8849/scr000027.jpg

ALON Software Contact Guide v1.21 S60v5

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βάλω το Nokia messaging στο 5800 μου.Εστειλα το νουμερο μου στο site της Nokia , μου έστειλε την διευθυνση και το κατέβασα.Οταν πατάω να ανοίξει κάνει δοκιμη συνδέσωε δικτύου και εκεί τελειώνει η ιστορία.Προσπαθει,προσπαθει, προσπαθει.Μεσω wirεless μπένω κανονικά στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βάλω το Nokia messaging στο 5800 μου.Εστειλα το νουμερο μου στο site της Nokia , μου έστειλε την διευθυνση και το κατέβασα.Οταν πατάω να ανοίξει κάνει δοκιμη συνδέσωε δικτύου και εκεί τελειώνει η ιστορία.Προσπαθει,προσπαθει, προσπαθει.Μεσω wirεless μπένω κανονικά στο internet.

 

σε ότι δίκτυο είσαι πάρε τηλ στην "εξυπηρέτηση πελατών" να σου στείλουν τις ρυθμισεις WAP/MMS επειδή ακολουθόντας το μήνυμα που σου έτειλαν σε πάει σε κάποια διέυθυνση στο ιντερνετ για να κατεβάσεις το πρόγραμμα...!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ότι δίκτυο είσαι πάρε τηλ στην "εξυπηρέτηση πελατών" να σου στείλουν τις ρυθμισεις WAP/MMS επειδή ακολουθόντας το μήνυμα που σου έτειλαν σε πάει σε κάποια διέυθυνση στο ιντερνετ για να κατεβάσεις το πρόγραμμα...!!!

 

 

Eχω πάρει ρυθμiσεις wap/mms

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βάλω το Nokia messaging στο 5800 μου.Εστειλα το νουμερο μου στο site της Nokia , μου έστειλε την διευθυνση και το κατέβασα.Οταν πατάω να ανοίξει κάνει δοκιμη συνδέσωε δικτύου και εκεί τελειώνει η ιστορία.Προσπαθει,προσπαθει, προσπαθει.Μεσω wirεless μπένω κανονικά στο internet.

Σε τι χρειάζεται αυτό?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πώς πηγαίνεις δειξιά αριστερά κλπ στα κελιά ενός αρχείου EXCEL ανοιγμένου με το Quickoffice?

Κάνοντας με το πενάκι προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, δεν κάνει τίποτα.

Στο συγκεκριμένο θέμα μου έχουν λείψει τα βελάκια του Ν95...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φίλε!!!

 

έχω βρει το παρακάτω... δεν το έχω δοκιμάσει...

 

http://img264.imageshack.us/img264/3621/capturevx1.jpg

 

http://www.redfivelabs.com/

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

Στην αρχη ενθουσιαστηκα, πιστευοντας πως ειναι αυτο ακριβως που ζητουσα, αφου στην ουσια μετεφραζε τα .exe αρχεια σε .sis, .sisx που χρειαζονται τα symbian. Τελικα ομως δεν ειναι τοσο απλο, αφου μπορεις μονο να εγκαταστησεις καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες που ερχονται με το προγραμμα και οχι να μετατρεψεις οποιο .exe εσυ θελεις.

 

Σε αναζητηση λοιπον κατι διαφορετικου.....

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

Στην αρχη ενθουσιαστηκα, πιστευοντας πως ειναι αυτο ακριβως που ζητουσα, αφου στην ουσια μετεφραζε τα .exe αρχεια σε .sis, .sisx που χρειαζονται τα symbian. Τελικα ομως δεν ειναι τοσο απλο, αφου μπορεις μονο να εγκαταστησεις καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες που ερχονται με το προγραμμα και οχι να μετατρεψεις οποιο .exe εσυ θελεις.

 

Σε αναζητηση λοιπον κατι διαφορετικου.....

 

Όπως λέει και στο banner, "Mobile application developers can now use the familiar .NET Compact Framework, including Visual Studio, C# and Visual Basic to write applications for the Symbian OS", που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο είναι ένα εργαλείο για να γραφτούν εφαρμογές σε NCF και να παίζουν σε Symbian.

Αυτό που ζητάς εσύ είναι ένας emulator για να τρέχει τις ήδη υπάρχουσες και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι ποτέ εφικτό. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναζητηση λοιπον κατι διαφορετικου.....

Όπως λέει και στο banner, "Mobile application developers can now use the familiar .NET Compact Framework, including Visual Studio, C# and Visual Basic to write applications for the Symbian OS", που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο είναι ένα εργαλείο για να γραφτούν εφαρμογές σε NCF και να παίζουν σε Symbian.

Αυτό που ζητάς εσύ είναι ένας emulator για να τρέχει τις ήδη υπάρχουσες και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι ποτέ εφικτό. :(

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν είναι εφικτό δυστηχώς...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν είναι εφικτό δυστηχώς...:cry:

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι η πλατφόρμα windows mobile είναι εξαιρετικά απαιτητική σε επεξεργαστική ισχύ, κάτι που δε συμβαίνει με την πλατφόρμα symbian, οι οποία λειτουργεί με μικρότερους επεξεργαστές. Άρα, εκ των πραγμάτων, δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμη η ιδέα ενός emulator, γι αυτό και δεν έχει επιχειρηθεί καν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια για το Quick office που είναι πολύ σπαστική η πλοήγηση μέσα στα κελιά?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια για το Quick office που είναι πολύ σπαστική η πλοήγηση μέσα στα κελιά?

 

Ακούγεται σαν bug της εφαρμογής, σαν σημείο ασυμβατότητας με αμιγώς touch τηλέφωνα. Έχεις δοκιμάσει με κάποιο virtual keyboard;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια για το Quick office που είναι πολύ σπαστική η πλοήγηση μέσα στα κελιά?

 

Δεν σου βγάζει στο πλάϊ και κάτω τις μπάρες πλοήγησης?

 

Αν όχι, τότε απεγκατάσταση και ξανα - εγκατάσταση του Quick Office...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον UCPlayer, οποίος πρόσφατα μεταφράστηκε στα Αγγλικά, για αναπαραγωγή βίντεο. Παίζει, μεταξύ των γνωστών, avi και mkv.

Δεν είναι τέλεια η αναπαραγωγή, αλλά είναι δωρεάν, και από το τίποτα... :X

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καμια εφαρμογη για το 5800 για πανοραμικες φωτογραφιες οπως ειναι το panoman για τις αλλες εκδοσεις

o.k. σας ευχαριστω να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καμια εφαρμογη για το 5800 για πανοραμικες φωτογραφιες οπως ειναι το panoman για τις αλλες εκδοσεις

 

Scalado Autorama

http://www.scalado.com/fileadmin/uploads/Pdf/caps_autorama_web.pdf

Υπάρχει στο "μαγαζάκι"...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://www.img98.com/images/h4tmun0d1ljxvfm84o0c.jpg[/imgalign]

 

Υπάρχει και αυτό για ακριβότερη ένδειξη της μπαταρίας του κινητού μας... Αν το δοκιμάσει κάποιος ας πει τη γνώμη του...

- Displays your current battery charge percentage.

- Shows how much time is left until the battery discharge.

- Shows the number of charge cycles and discharge the battery.

- Displays the date and time you want to put the phone on charge.

 

After 10 cycles u get good accuracy.

 

 

 

το εβαλα αυτο αλλα μετα απο 4 μερες δεν ανοιγε το προγραμμα καθολου, μου εδειχνε οτι ηταν ανοιχτο αλλα δεν μπορουσα να το ανοιξω

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βγάζει στο πλάϊ και κάτω τις μπάρες πλοήγησης?

 

Αν όχι, τότε απεγκατάσταση και ξανα - εγκατάσταση του Quick Office...!!!

 

Εσένα αυτό το πρόγραμμα σου βγάζει τις μπάρες?

Μήπως από το μενού θέλει κάτι?

Ποια έκδοση έχεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις βρήκα στο γνωστό μαγαζάκι μια έκδοση του πολύ καλού Browser για Windows Skyfire ή οποία υποστηρίζει επιτέλους και συσκευές S60v5. Την δοκίμασα στο δικό μου το 5800 και δουλεύη πολύ καλά, χωρίς περίεργα κολλήματα !!

 

Gadget-Rumours

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και στο banner, "Mobile application developers can now use the familiar .NET Compact Framework, including Visual Studio, C# and Visual Basic to write applications for the Symbian OS", που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο είναι ένα εργαλείο για να γραφτούν εφαρμογές σε NCF και να παίζουν σε Symbian.

Αυτό που ζητάς εσύ είναι ένας emulator για να τρέχει τις ήδη υπάρχουσες και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι ποτέ εφικτό. :(

 

Ετσι για την τιμη των οπλων να εξηγησω για ποιο λογο αρχικα ενθουσιαστηκα και στην συνεχεια ασχοληθηκα μαζι του.

 

Αυτο που παραθετεις καλο μου κοριτσι (Παρεπιπτοντος Χρονια Πολλα και Καλες Γιορτες), νομιζω πως ειναι μια (1) απο τις δυνατοτητες της εν λογω εφαρμογης. Ασφαλως και θα ηταν η πιο ευκολη λυση, αυτη της προσομοιωσης. Ομως το προγραμμα δεν κανει τιποτα τετοιο. Επιπλεον της αρχικης συγγραφης μιας εφαρμογης, νομιζω οτι δινεται η δυνατοτητα και "μεταφρασης" μιας εφαρμογης απο windows mobile σε symbian. Δυστυχως για εμενα η εφαρμογη που ηθελα μαλλον παραηταν πολυπλοκη για τις δυνατοτητες μου αφου συνηπηρχε και installer για εγκατασταση μεσα απο το pc και σε διαφορετικους τυπους συσκευων. Στο χρονο λοιπον της μιαμισης ημερας που ασχοληθηκα δεν καταφερα να απομονωσω αυτουσια την εφαρμογη και να την επεξεργαστω οπως θα ηθελα, (παντα με αμφιβολα αποτελεσματα).

Ισως χρειαζεται περισσοτερος χρονος, περισσοτερες γνωσεις, κτλ, δεν νομιζω ομως οτι ειναι μακρια ο καιρος που εμπορικες εφαρμογες θα διατιθενται σε περισσοτερα του ενος συστηματος.

Ερχομενος σε επικοινωνια με 2 εφαρμογες που με ενδιεφεραν αμεσα μου δηλωσαν πως μεχρι τελους του ετους θα κυκλοφορησουν για iphone (λογω μεγαλης ζητησης) και μαλλον μεχρι τα μισα του επομενου σε symbian.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα αυτο αλλα μετα απο 4 μερες δεν ανοιγε το προγραμμα καθολου, μου εδειχνε οτι ηταν ανοιχτο αλλα δεν μπορουσα να το ανοιξω

 

μηπως ξερει κανεις πως λεγεται αυτο το προγραμμα που αναφερει ο nitrous?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως λεγεται αυτο το προγραμμα που αναφερει ο nitrous?

 

Είναι το OPDA Battery Life. ;)

 

Καλησπέρα σε όλους, μόλις βρήκα στο γνωστό μαγαζάκι μια έκδοση του πολύ καλού Browser για Windows Skyfire ή οποία υποστηρίζει επιτέλους και συσκευές S60v5. Την δοκίμασα στο δικό μου το 5800 και δουλεύη πολύ καλά, χωρίς περίεργα κολλήματα !!

 

Ωραίος browser φαίνεται και γρήγορος. Εμένα με πέταξε μια φορά έξω, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι βρίσκεται ακόμα σε beta. :)

 

Επιπλεον της αρχικης συγγραφης μιας εφαρμογης, νομιζω οτι δινεται η δυνατοτητα και "μεταφρασης" μιας εφαρμογης απο windows mobile σε symbian.

 

Nooooope! :)

 

Δυστυχως για εμενα η εφαρμογη που ηθελα μαλλον παραηταν πολυπλοκη για τις δυνατοτητες μου αφου συνηπηρχε και installer για εγκατασταση μεσα απο το pc και σε διαφορετικους τυπους συσκευων.

 

To .exe installer των εφαρμογών για Windows Mobile είναι όπως τα .sis, τα οποία αν τα διπλοκλικάρεις από το pc σου ενώ έχεις συνδεδεμένο το κινητό με PC Suite, εγκαθίστανται σε αυτό. Δεν έχει να κάνει με την πολυπλοκότητα της εφαρμογής, είναι απλά ένα αρχείο εγκατάστασης.

 

Ισως χρειαζεται περισσοτερος χρονος, περισσοτερες γνωσεις, κτλ, δεν νομιζω ομως οτι ειναι μακρια ο καιρος που εμπορικες εφαρμογες θα διατιθενται σε περισσοτερα του ενος συστηματος.

Ερχομενος σε επικοινωνια με 2 εφαρμογες που με ενδιεφεραν αμεσα μου δηλωσαν πως μεχρι τελους του ετους θα κυκλοφορησουν για iphone (λογω μεγαλης ζητησης) και μαλλον μεχρι τα μισα του επομενου σε symbian.

 

Συμβαίνει ήδη αυτό, πάρα πολλές εφαρμογές διατίθενται για παραπάνω από 1 πλατφόρμες και ελπίζουμε ότι θα δούμε και περισσότερες σε symbian με το νέο έτος! :lol:

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το skyfire που το βρηκατε αφου στο επισημο site ακομα δεν το εχουν για s60 5th.Μονο για windows mobile και για s60 3rd edition και μαλιστα λεει υποστηριξη για s60 5th edition coming in january
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...