Jump to content

Ανακοίνωση Σωματείου Εργαζομένων WIND


wind_employee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aνεύθυνο το πρωτο ποστ. Παντελως. Το όλο θεμα βρισκεται ακομα υπο διαπραγματευση.

Η ανακοινωση εχει γραφει με υφος για να προκαλεσει αισθηση .

Γενικα εχω αλλεργια σε σωματεια εργαζομενων που έχουν την επαρση να υποθεσουν πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτους. Δεν καταλαβαινω γιατι ΝΤΕ και καλα πρεπει ο πυρηνας (και οχι μονο) ενος σωματειου να αποτελειται απο ξεκαθαρα κοματικα ενεργα ατομα.

Τι θεση εχουν αυτα στις σχεσεις εργαζομενου-εργοδοτη. Το λεω αυτο γιατι στο παρελθον οι ανακοινωσεις και τα εντυπα του σωματειου ελαχιστα διαφερανε απο φυλαδια του ΚΚΕ, απο το υφος , την γλωσσα και το κειμενο εν γενει. Οχι κυριοι, δεν εχουμε "πολεμο" .

Γιατι δεν αναφερετε τι εγινε κατα την διαπραγματευση της προηγουμενης συλλογικης συμβασης?

Μηπως και εκει δεν ειχε προκυψει αδιεξοδο? Μηπως και εκει φτασαμε στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας ? Μηπως και εκει δεν ζητουσε τον ουρανο με τ΄αστρα το σωματειο και η διοικηση προτεινε πενταροδεκαρες και περιφρονουσε πληρως το σωματειο?

Τελικα τι εγινε?

Υποφραφηκε μια συμβαση που εδωσε ενισχυση στουν χαμηλομησθους, εδωσε παροχες στους συμβασιουχους ορισμενου χρονου που μεχρι τοτε ηταν προνομια των μονιμων, αναγνωρισε προυπηρεσιες, εδωσε επιδοματα που δεν υπηρχαν πριν, εδωσε συγκεκριμενους μισθολογικους πινακες κτλ κτλ .... ηταν μια παρα μα παρα πολυ θετικη συμβαση, την οποια καλως και επιδιωκει το σωματειο να την βελτιωσει ακομα περισσοτερο με νεα επαναδιαπραγματευση.Αν θυμαστε οταν υπογραφηκε η πρωτη συμβαση, μπηκε σαν ειδηση στο myphone, και ηταν διαφημηση απο πλευρας Wind, και το παρουσιαζε σαν κινητρο να ερθουν και αλλοι υπαλληλοι την εταιρεια.

 

Που θελω να καταληξω? Οτι τοτε, πριν υπογραφει η πρωτη συμβαση, μπορουσε καποιος παρα πολυ ευκολα να γραψει ενα αντιστοιχο ποστ με αυτο εδω, και ακομα χειροτερα, γιατι τοτε η διοικηση αρνουνταν σε πολλες περιπτωσεις να συζητησει καν με το σωματειο και δεν το αναγνωριζε, του εκανε μυνηση κτλ....

Ομως, δεν εγραψε κανεις τιποτα, γιατι δεν ειχανε καταληξει καπου, και οι εξελιξεις τρεχανε ακομα, και τελικα αποδειχτηκε οτι τα πραγματα τελικα πηγαν καλα.

Ειναι ενα "παιχνιδι" στρατηγικης , οπου το σωματειο ζηταει πραγματα (πολλες φορες εντελως παραλλογα και ανεφαρμοστα) και η διοικηση αντιπροτεινει αστεια πραγματα, ωστε να ερθουν τελικα σε μια μεση λυση, που ειναι και αποδεκτη.

Πως θα ενιωθε ο αρθογραφος που θα ειχε γραψει κατι αναλογο τοτε μολις ειχε ανακοινωθει και το περιεχομενο της πρωτης συμβασης?

 

Ετσι και τωρα, χωρις ΚΑΝ να εχει υπαρξει εστω και μια πρωτη αντιδραση η προκαταρκτικη προταση απο τον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας, βγαινει ο κυριος και γραφει αυτα που γραφει, που ειναι και αναμενομενα στο κατω κατω. Ας γραψει και ενα δευτερο κειμενο με τις απαιτησεις του σωματειου, να δουμε και εκει εαν ειναι και αυτα λογικα η οχι.

 

Ειναι ανευθυνος , γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει μια πρωτη εικονα για το που θα καταληξει τελικα η συμβαση, και μετα να γραψει οτι θελει. Το να γραφει πραγματα τωρα, χωρις να εχει ιδεα τι τελικα θα εφαρμοστει, ειναι τουλαχιστον ατοπο, γιατι οπως εχω αναφερει και πιο πριν, αν περιμενει οτι θα ακουσει ΛΟΓΙΚΑ πραγματα σε αρχικα σταδια, ειναι γελασμενος και δεν εχει ιδεα απο "διπλωματια" και την μαχη της σκακιερας που γινεται.

 

Εχει δικιο ο billakos σε αυτο που λεει οτι ρεζιλευει την εταιρεια χωρις λογο, γιατι πχ και στην πρωτη συμβαση γιναν πραγματα πολλα, να καταληξουμε ομως τελικα σε καλο δρομο. Εαν καποιος ειχε βγαλει στην φορα το χρονολογιο της γεννησης της πρωτης συμβασης , απλα αισθησιασμο θα εκανε, ανουσιο, και χωρις λογο.

 

Όπως θεωρείς ανεύθυνο το πρώτο post, έτσι θεωρώ κι εγώ το δικό σου post αρκετά ανεύθυνο. Δε θα σκεφτούμε την διπλωματία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να καταλήξουμε να πεινάμε στο τέλος με τα 700€. Δηλαδή οι απεργίες και οι διαδηλώσεις είναι εκτός διπλωματίας και καταστρέφουν το "κλίμα"? Γιατί εγώ το post αυτό το βλέπω σαν ηλεκτρονική διαδήλωση... Αυτές οι απόψεις μας έφτασαν να είμαστε η γενιά των 700€...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κρίμα γιατί είσαι νέο παιδί. :(

 

 

νομιζω σε καλυψα παραπανω..:cool:

 

Με κάλυψες όπως κάλυπτε, απομακρύνοντας τους από τις φωτογραφίες όσους πρώτα είχε αποσύρει από την κυκλοφορία, ο Στάλιν στην πάλαι ποτέ Ε.Σ.Σ.Δ., ή ο Έλλην "γυψαδόρος" της επταετίας και γενικά όποιος ακραίος.

Ναι ίσως είναι λάθος το ποστ του φίλου μας, ναι μπορεί έχει άδικο, ναι μπορεί όλα αυτά να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη, ναι ..., ναι ... , ναι... .

Όταν όμως απαντάς ακραία (ο Αιγύπτιος ιδιοκτήτης ίσως αντιδρούσε ηπιότερα) ζητώντας διαγραφή ενός θέματος τότε χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.

 

Κι εγώ δε θέλω να δημοσιοποιούνται καταστάσεις οι οποίες δεν είναι τετελεσμένες ώστε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα, αλλά ΠΟΤΕ δε θα σκεφτώ να ζητήσω να μην γράφονται ή ακόμα χειρότερο να διαγράφονται.

 

Κατανοητό;

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες όπως κάλυπτε, απομακρύνοντας τους από τις φωτογραφίες όσους πρώτα είχε αποσύρει από την κυκλοφορία, ο Στάλιν στην πάλαι ποτέ Ε.Σ.Σ.Δ., ή ο Έλλην "γυψαδόρος" της επταετίας και γενικά όποιος ακραίος.

Ναι ίσως είναι λάθος το ποστ του φίλου μας, ναι μπορεί έχει άδικο, ναι μπορεί όλα αυτά να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη, ναι ..., ναι ... , ναι... .

Όταν όμως απαντάς ακραία (ο Αιγύπτιος ιδιοκτήτης ίσως αντιδρούσε ηπιότερα) ζητώντας διαγραφή ενός θέματος τότε χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.

 

Κι εγώ δε θέλω να δημοσιοποιούνται καταστάσεις οι οποίες δεν είναι τετελεσμένες ώστε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα, αλλά ΠΟΤΕ δε θα σκεφτώ να ζητήσω να μην γράφονται ή ακόμα χειρότερο να διαγράφονται.

 

Κατανοητό;

Over and out.

μονο που φιλε μου,κατα την δικη μου γνωμη δεν ειναι η θεση του θεματος εδω μεσα.

τελος παντων,ας γινει επισημασμενο! ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

το θεωρεις σωστο να δημοσιευεις αποφασεις της εταιριας και στην ουσια να την μειωνεις στα ματια χιλιαδων καταναλωτων που επισκεπτονται καθημερινα το site ?

Νομιζω οτι κανεις κακο περισσοτερο παρα καλο..δικη μου γνωμη ειναι αυτη και να εξαφανιστει το παρον θεμα. :(

καλη συνεχεια σε ολα σας τα προβληματα.

 

Αγαπητε μου φιλε,οπως καταλαβαινεις και συ κι εγω και πολλοι αλλοι το ξερουμε τι ζορι ειναι..

κι εγω υπαλληλος ειμαι,αλλα εσενα θα σε ενδιεφερε αν αυριο το αφεντικο μου δεν μου δωσει αυτα που ζηταω? και περα απο αυτο,το θεμα θα ηταν ασχετο με την πολιτικη του φορουμ? δεν ειναι θεμα υποστηριξης της εταιριας..πιστευω να με καταλαβαινεις. απλα με αυτο το θεμα ειναι μια προτροπη στις ομαδικες απολυσεις.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στο Σωματείο Εργαζομένων της Wind και καλή δύναμη στον αγώνα που κάνει, για να πετύχει τα αιτήματα του.

Ως εργαζόμενοι που είμαστε όλοι (ή σχεδόν όλοι), οφείλουμε να σας συμπαρασταθούμε.

Αλλά, να ξέρετε ότι, όσο υπάρχουν τέτοιες αντιλήψεις, θα υπάρχει και αυτή η συμπεριφορά, από μέρους της εταιρείας…

 

Χλευάζουν τα αιτήματα και τις ανάγκες μας
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ δεν πρόκειται για φίλους :p :rolleyes:

Μπορει η αναλογια να μην ειναι η πλεον σωστη, αλλα το νοημα της νομιζο κατανοητο :p

Όπως θεωρείς ανεύθυνο το πρώτο post, έτσι θεωρώ κι εγώ το δικό σου post αρκετά ανεύθυνο. Δε θα σκεφτούμε την διπλωματία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να καταλήξουμε να πεινάμε στο τέλος με τα 700€. Δηλαδή οι απεργίες και οι διαδηλώσεις είναι εκτός διπλωματίας και καταστρέφουν το "κλίμα"? Γιατί εγώ το post αυτό το βλέπω σαν ηλεκτρονική διαδήλωση... Αυτές οι απόψεις μας έφτασαν να είμαστε η γενιά των 700€...

Εσυ αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα?

Τι σχεση εχουν αυτα που ειπα με γενιες των 700 ευρω??

Ποιοες απεργιες και ποιες διαδηλωσεις?Που τα ειδες αυτα?

Καταλαβαινεις οτι τετοιου ειδους ενεργειες ΒΛΑΠΤΟΥΝ την αξιοπιστια του σωματειου?Οτι πριν ΚΑΝ ξεκινησει η διαδικασια μεσω του Οργανισμού Μεσολάβησης και Διαιτησίας υπαρχουν καποια μελη που θεωρουν σωστο να παρουν την κατασταση στα χερια τους πρωιμα?Οτι μπορει εργαζομενοι να μην υποστηριζουν την οποια κινηση ορισμενων του σωματειου να ανοιξουν ΝΕΑ μετωπα με την εταιρεια πριν αυτο κριθει απαραιτητο? Μεχρι στιγμης μονο προτασεις ειχαμε και τιποτα παραπανω. Μην νομιζεις πως ειναι το σωστο πραγμα καθε φορα που υπαρχει διαφωνια να ξεκινουν αμεσα οι αφορισμοι και οι καταρες, με το καλημερα δηλαδη! Εαν απο τις διαδικασιες του Οργανισμου Μεσολάβησης και Διαιτησίας προκυψει οτι πχ, οντως και ο οργανισμος προτεινει την αυξηση του 3%, ΤΟΤΕ κρινω εγω οτι ειναι η σωστη στιγμη να γινουν ομαδικες ενεργειες απο μερους του σωματειου και των εργαζομενων για να αλλαξει η προφανεστατα αδικη μεσολαβηση....Με ποιο δικαιωμα βγαινει καποιο ατομοι του σωματειου και θεωρει οτι εκπροσωπει η αποψη ΤΟΥ ολους τους υπολοιπους? Ξερεις μετα απο τοσο καιρο που εχει ιδρυθει το σωματειο, τι ποσοστο των εργαζομενων ανηκει σε αυτο?Θα γελασεις!

Αμα δηλαδη στο τελος βγουν απο μια συμφωνια που ικανοποιει το σωματειο και τους εργαζομενους, θα βγει τουτος εδω ο τυπος που τα εγραψε αυτα να ζητησει συγνωμη για αυτα που ειπε?

Τι θελουμε δηλαδη? Να ξεπεσει και η δοιηκηση της Wind να βγαζει γραφικες ανακοινωσεις τονιζοντας τα μειονεκτηματα του σωματειου ? (πιστεψε με, υπαρχουν μπολικα) .

Link to comment
Share on other sites

Aνεύθυνο το πρωτο ποστ. Παντελως. Το όλο θεμα βρισκεται ακομα υπο διαπραγματευση.

Η ανακοινωση εχει γραφει με υφος για να προκαλεσει αισθηση .

Γενικα εχω αλλεργια σε σωματεια εργαζομενων που έχουν την επαρση να υποθεσουν πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτους. Δεν καταλαβαινω γιατι ΝΤΕ και καλα πρεπει ο πυρηνας (και οχι μονο) ενος σωματειου να αποτελειται απο ξεκαθαρα κοματικα ενεργα ατομα.

Τι θεση εχουν αυτα στις σχεσεις εργαζομενου-εργοδοτη. Το λεω αυτο γιατι στο παρελθον οι ανακοινωσεις και τα εντυπα του σωματειου ελαχιστα διαφερανε απο φυλαδια του ΚΚΕ, απο το υφος , την γλωσσα και το κειμενο εν γενει. Οχι κυριοι, δεν εχουμε "πολεμο" .

Γιατι δεν αναφερετε τι εγινε κατα την διαπραγματευση της προηγουμενης συλλογικης συμβασης?

Μηπως και εκει δεν ειχε προκυψει αδιεξοδο? Μηπως και εκει φτασαμε στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας ? Μηπως και εκει δεν ζητουσε τον ουρανο με τ΄αστρα το σωματειο και η διοικηση προτεινε πενταροδεκαρες και περιφρονουσε πληρως το σωματειο?

Τελικα τι εγινε?

Υποφραφηκε μια συμβαση που εδωσε ενισχυση στουν χαμηλομησθους, εδωσε παροχες στους συμβασιουχους ορισμενου χρονου που μεχρι τοτε ηταν προνομια των μονιμων, αναγνωρισε προυπηρεσιες, εδωσε επιδοματα που δεν υπηρχαν πριν, εδωσε συγκεκριμενους μισθολογικους πινακες κτλ κτλ .... ηταν μια παρα μα παρα πολυ θετικη συμβαση, την οποια καλως και επιδιωκει το σωματειο να την βελτιωσει ακομα περισσοτερο με νεα επαναδιαπραγματευση.Αν θυμαστε οταν υπογραφηκε η πρωτη συμβαση, μπηκε σαν ειδηση στο myphone, και ηταν διαφημηση απο πλευρας Wind, και το παρουσιαζε σαν κινητρο να ερθουν και αλλοι υπαλληλοι την εταιρεια.

 

Που θελω να καταληξω? Οτι τοτε, πριν υπογραφει η πρωτη συμβαση, μπορουσε καποιος παρα πολυ ευκολα να γραψει ενα αντιστοιχο ποστ με αυτο εδω, και ακομα χειροτερα, γιατι τοτε η διοικηση αρνουνταν σε πολλες περιπτωσεις να συζητησει καν με το σωματειο και δεν το αναγνωριζε, του εκανε μυνηση κτλ....

Ομως, δεν εγραψε κανεις τιποτα, γιατι δεν ειχανε καταληξει καπου, και οι εξελιξεις τρεχανε ακομα, και τελικα αποδειχτηκε οτι τα πραγματα τελικα πηγαν καλα.

Ειναι ενα "παιχνιδι" στρατηγικης , οπου το σωματειο ζηταει πραγματα (πολλες φορες εντελως παραλλογα και ανεφαρμοστα) και η διοικηση αντιπροτεινει αστεια πραγματα, ωστε να ερθουν τελικα σε μια μεση λυση, που ειναι και αποδεκτη.

Πως θα ενιωθε ο αρθογραφος που θα ειχε γραψει κατι αναλογο τοτε μολις ειχε ανακοινωθει και το περιεχομενο της πρωτης συμβασης?

 

Ετσι και τωρα, χωρις ΚΑΝ να εχει υπαρξει εστω και μια πρωτη αντιδραση η προκαταρκτικη προταση απο τον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας, βγαινει ο κυριος και γραφει αυτα που γραφει, που ειναι και αναμενομενα στο κατω κατω. Ας γραψει και ενα δευτερο κειμενο με τις απαιτησεις του σωματειου, να δουμε και εκει εαν ειναι και αυτα λογικα η οχι.

 

Ειναι ανευθυνος , γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει μια πρωτη εικονα για το που θα καταληξει τελικα η συμβαση, και μετα να γραψει οτι θελει. Το να γραφει πραγματα τωρα, χωρις να εχει ιδεα τι τελικα θα εφαρμοστει, ειναι τουλαχιστον ατοπο, γιατι οπως εχω αναφερει και πιο πριν, αν περιμενει οτι θα ακουσει ΛΟΓΙΚΑ πραγματα σε αρχικα σταδια, ειναι γελασμενος και δεν εχει ιδεα απο "διπλωματια" και την μαχη της σκακιερας που γινεται.

 

Εχει δικιο ο billakos σε αυτο που λεει οτι ρεζιλευει την εταιρεια χωρις λογο, γιατι πχ και στην πρωτη συμβαση γιναν πραγματα πολλα, να καταληξουμε ομως τελικα σε καλο δρομο. Εαν καποιος ειχε βγαλει στην φορα το χρονολογιο της γεννησης της πρωτης συμβασης , απλα αισθησιασμο θα εκανε, ανουσιο, και χωρις λογο.

 

 

Πρώτη φορά στη ζωή μου δεν κατάφερα να διαβάσω ολόκληρο post...

Και έχω διαβάσει τα απίστευτα κατεβατά από greeklish.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ε, τα θελει ο πισινος μου.Καθομαι και παραθετω την αποψη μου για να με κοροιδεψεις εσυ.Μπραβο. Αν δεν συμφωνεις με αυτα που γραφω, μπορεις φανταζομαι να συνταξεις με ομορφο τροπο το γιατι....
Link to comment
Share on other sites

@H2SO4

 

Χωρις να λεω οτι τα σωματεια τα κανουν ολα καλα, η εκπροσωπουν 100% τις αποψεις του συνολου των εργαζομενων, οσοι εχουν δουλεψει σε εταιρειες που δεν υπαρχουν σωματεια, αλλα και σε εταιρειες που υπαρχει σωματιο, τοτε καταλαβαινουν τη διαφορα.

Ειναι αλλιως να σε εχουν πεταξει στον ωκεανο, να σου εχουν δεσει και βαριδια πανω σου και να σου λενε κολυμπα κι αλλως να υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθουν τουλαχιστον να βγαλουν τα βαριδια απο πανω σου, ακομα κι αν δε το κανουν παντα με τον πλεον ορθοδοξο τροπο

 

@bilakosss

 

Χωρις να θελω να σε προσβαλω και χωρις να εχω τιποτα μαζι σου, η εντυπωση που δινεις τοσο καιρο ειναι οτι βλεπεις τις εταιρειες κινητης ως ποδοσφαιρικες ομαδες, ως πολιτικη, η ως θρησκεια.

Οι Α.Ε. δεν ειναι ουτε ποδοσφαιρο, ουτε ιδεολογια ουτε τιποτα. Μπορει καποια στιγμη να βλαστημας την ωρα και τη στιγμη και να μετανοιωνεις που υποστηριζες με τοση θερμα μια εταιρεια (οποια εταιρεια κι αν ηταν αυτη), γιατι ποτε δε ξερεις πως μπορει ανα πασα στιγμη η εταιρεια να σου φερθει. Ειτε εισαι υπαλληλος, ειτε συνεργατης. Φυσικα ευχομαι ποτε να μη σου συμβει αυτο και να κυλησουν ολα καλα, απλα εχε υποψη οτι οι εταιρειες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα κι ολα τα παραπανω που ειπα. Απο τη μυγα ξυγκι βγαζουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

@H2SO4

 

Χωρις να λεω οτι τα σωματεια τα κανουν ολα καλα, η εκπροσωπουν 100% τις αποψεις του συνολου των εργαζομενων, οσοι εχουν δουλεψει σε εταιρειες που δεν υπαρχουν σωματεια, αλλα και σε εταιρειες που υπαρχει σωματιο, τοτε καταλαβαινουν τη διαφορα.

Ειναι αλλιως να σε εχουν πεταξει στον ωκεανο, να σου εχουν δεσει και βαριδια πανω σου και να σου λενε κολυμπα κι αλλως να υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθουν τουλαχιστον να βγαλουν τα βαριδια απο πανω σου, ακομα κι αν δε το κανουν παντα με τον πλεον ορθοδοξο τροπο

 

@bilakosss

 

Χωρις να θελω να σε προσβαλω και χωρις να εχω τιποτα μαζι σου, η εντυπωση που δινεις τοσο καιρο ειναι οτι βλεπεις τις εταιρειες κινητης ως ποδοσφαιρικες ομαδες, ως πολιτικη, η ως θρησκεια.

Οι Α.Ε. δεν ειναι ουτε ποδοσφαιρο, ουτε ιδεολογια ουτε τιποτα. Μπορει καποια στιγμη να βλαστημας την ωρα και τη στιγμη και να μετανοιωνεις που υποστηριζες με τοση θερμα μια εταιρεια (οποια εταιρεια κι αν ηταν αυτη), γιατι ποτε δε ξερεις πως μπορει ανα πασα στιγμη η εταιρεια να σου φερθει. Ειτε εισαι υπαλληλος, ειτε συνεργατης. Φυσικα ευχομαι ποτε να μη σου συμβει αυτο και να κυλησουν ολα καλα, απλα εχε υποψη οτι οι εταιρειες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα κι ολα τα παραπανω που ειπα. Απο τη μυγα ξυγκι βγαζουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

υποστηριζω αυτο που πιστευω.. αν δεν θελει ο αλλος να αλλαξει γνωμη..δεν θα τον καταπιεσω. απλα στον γραπτο λογο ετσι ειναι καποιες φορες και υπαρχουν παρεξηγησεις ας πουμε.

περα απο αυτο..φιλε μου δεν σε παρεξηγω διοτι δεν με ξερεις προσωπικα οπως καποιοι αλλοι συμφορουμιτες,πως συμπεριφερομαι και ποιες ειναι οι αποψεις μου.

στα επαγγελματικα λοιπον,μια και το εφερε η κουβεντα..συμφωνω μαζι σου οτι απο την μυγα βγαζουν ξυγκι...κι εσυ κι εγω και πολλοι αλλοι νομιζω οτι εχουμε βγαλει πολυ ξυγκι,στο να ειναι καποιοι πιο ανετοι και πιο οικονομικα καλυτερα.

περα απο αυτο κι εγω βρεθηκα στην θεση να φαω ηττα απο την wind,αλλα δεν το εκανα θεμα γιατι ειναι κατι "προσωπικο"ας πουμε. εμενα προσωπικα θα μπορουσες να με βοηθησεις? δεν νομιζω..

και ποτε δεν αμφεβαλλα οτι καποια στιγμη ισως ειμαι εναντια της,αν οχι,τοτε να μου ειναι αδιαφορη...δεν νομιζω για ολη μου την ζωη να ειμαι "υποστηριχτης" οπως με χαρακτιριζεις εσυ και δικαιος συμφωνα με τα λεγομενα μου.

αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω κατι για αυτο! νομιζω θα το ξερουν καλυτερα και τα μελη του σωματειου οτι για να εισακουστουν και να γινουν αυτα που θελουν..ειναι λιγο δυσκολα.μακαρι ο καθε υπαλληλος να βγαινει ευνοημενος γιατι χαρη σε μας οι εταιριες ειναι εκει που ειναι.

 

και περα απο αυτο μη με παραθετε ολοι για ενα ποστ μου..να βγαλετε μια κακια προς την εταιρια..δεν ειναι δικη μου και απο μενα δεν προκειτε να κερδισετε κατι.

δεν ειπα καλα να παθουν και αυτο τους αξιζει. ελεος πλεον.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πως ειναι δυνατόν να συζητάτε με άτομα που φέρουν το λογότυπο της εταιρίας.... Ατομα που εκπροσωπούν την εταιρία ως συνεργάτες και έχουν συμφέρον από αυτην. Γι'αυτούς η εικόνα της εταιρίας είναι τα χρήματα στο πορτοφόλι τους. Ξέρω οτι θα αποδοκιμαστώ για τα λόγια μου ,αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι <<κύριοι>> αυτοί κάθε αλλο παρα αντικειμενική κρίση δεν έχουν για το όλο θέμα,αντιθέτως επισκιάζουν και ρίχνουν στάχτη για να περιορίσουν την απογοητευτική εικόνα της εταιρίας.Μάταια ομως...... η σαπίλα στο εσωτερικό μπορεί να μην ειναι εύκολα ορατή αλλα η μυρωδιά ειναι έντονη!!!
Kairos na afisoume tous egwismous kai na koitaxoume ligo ton eauto mas!!!
Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατόν να συζητάτε με άτομα που φέρουν το λογότυπο της εταιρίας.... Ατομα που εκπροσωπούν την εταιρία ως συνεργάτες και έχουν συμφέρον από αυτην. Γι'αυτούς η εικόνα της εταιρίας είναι τα χρήματα στο πορτοφόλι τους. Ξέρω οτι θα αποδοκιμαστώ για τα λόγια μου ,αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι <<κύριοι>> αυτοί κάθε αλλο παρα αντικειμενική κρίση δεν έχουν για το όλο θέμα,αντιθέτως επισκιάζουν και ρίχνουν στάχτη για να περιορίσουν την απογοητευτική εικόνα της εταιρίας.Μάταια ομως...... η σαπίλα στο εσωτερικό μπορεί να μην ειναι εύκολα ορατή αλλα η μυρωδιά ειναι έντονη!!!

Κοίτα, δεν πρόκειται να τους υπερασπιστώ αλλά μην φτάνουμε και στα άκρα.

Δεν νομίζω να χρειάζονται τέτοιες δηλώσεις.

Παν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα το πω, και συγνώμη στον billako, αλλά επείδή εργαζόμουν ένα χρόνο στην εταιρεία αυτή, έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.. Το μόνο που θέλει είναι να "φάει" τον Γερμανό και να ανέβει στο πρώτο σκαλοπάτι του βαθρου (αλήθεια, έτσι ακριβώς μας το μετέφερε ο επιθεωρητής μας) , χωρίς όμως καμία οργάνωση και καμία σκέψη για την σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη...
yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θέλει είναι να "φάει" τον Γερμανό και να ανέβει στο πρώτο σκαλοπάτι του βαθρου (αλήθεια, έτσι ακριβώς μας το μετέφερε ο επιθεωρητής μας)

 

Αυτό δεν θα συμβεί ποτέ :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατόν να συζητάτε με άτομα που φέρουν το λογότυπο της εταιρίας.... Ατομα που εκπροσωπούν την εταιρία ως συνεργάτες και έχουν συμφέρον από αυτην. Γι'αυτούς η εικόνα της εταιρίας είναι τα χρήματα στο πορτοφόλι τους. Ξέρω οτι θα αποδοκιμαστώ για τα λόγια μου ,αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι <<κύριοι>> αυτοί κάθε αλλο παρα αντικειμενική κρίση δεν έχουν για το όλο θέμα,αντιθέτως επισκιάζουν και ρίχνουν στάχτη για να περιορίσουν την απογοητευτική εικόνα της εταιρίας.Μάταια ομως...... η σαπίλα στο εσωτερικό μπορεί να μην ειναι εύκολα ορατή αλλα η μυρωδιά ειναι έντονη!!!

ydrohoos1980 ξερουμε ολοι ποιος εισαι και που δουλευες.. γιαυτο ασε ησυχη την wind, γιατι και ο δικος σου πρωιν αφεντικος ειναι για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα το πω, και συγνώμη στον billako, αλλά επείδή εργαζόμουν ένα χρόνο στην εταιρεία αυτή, έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.. Το μόνο που θέλει είναι να "φάει" τον Γερμανό και να ανέβει στο πρώτο σκαλοπάτι του βαθρου (αλήθεια, έτσι ακριβώς μας το μετέφερε ο επιθεωρητής μας) , χωρίς όμως καμία οργάνωση και καμία σκέψη για την σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη...

μη μου ζητας συγνωμη,πλεον δεν εχω τετοια κοληματα..ο καθενας λεει αυτο που νομιζει και δεν σε παρεξηγω. οσο για να φαει τον γερμανο..δεν ειναι τετοια η γραμμη της εταιριας φανταζομαι. πριν 1 χρονο ισως..τωρα δεν παμε για εκει.. τελος παντων !:D

ydrohoos1980 ξερουμε ολοι ποιος εισαι και που δουλευες.. γιαυτο ασε ησυχη την wind, γιατι και ο δικος σου πρωιν αφεντικος ειναι για πεταμα.

εσυ τι αγχωνεσαι? για μενα λεει!:lol: γιατι εγω αν χασω 10 συνδρομητες απο σας εδω μεσα...δεν θα χω να φαω! και δεν θα χει να φαει και η wind..και παει λεγοντας. τρεχα γυρευε.

 

γενικα παντως ,βλεπω οτι το myphone..λυπαμαι που θα το πω αλλα εχει δωσει μεγαλη ελευθερια στο θεμα με την wind και να μπαινει ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο του. χωρις να θελω να θιξω καποιον προσωπικα και φυσικα χωρις να θελω να παρω το μερος της εταιριας.

θα παρακαλουσα λοιπον(απο τα μελη) αν γινεται τουλαχιστον να μη βγαινουν ονοματα και συκοφαντιες εις βαρος της εταιριας οπως και να λεγεται αυτη.

Yπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν το ψωμι τους καθημερινα και ειναι κριμα λογο εμφανισης των ονοματων να ριψοκινδυνευουν την θεση τους.

Nομιζω αυτα ειναι προσωπικα του καθενος το τι κανει στην επαγγελματικη του ζωη.

 

Αν υπαρχει καποια ενσταση απο τους moderators ή καποιο μελος μπορει να μου στειλει pm.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

γενικα παντως ,βλεπω οτι το myphone..λυπαμαι που θα το πω αλλα εχει δωσει μεγαλη ελευθερια στο θεμα με την wind και να μπαινει ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο του. [/i]

 

Εγω θα ελεγα πως εχει δωσει μεγαλη ελευθερια στους υπαλληλους της wind να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους.

 

Επειδη θα με ρωτησεις, ναι εισαι ενας απο αυτους αλλα σιγουρα ο τελευταιος που θα ελεγα οτι εχει γινει ενοχλητικος :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Νομιζω οτι εχετε "ξεφυγει" λιγο..... Στο τελος θα μας πειτε (αυτοι οι λιγοι θελω να πιστευω) να μην γραφουμε και στα φορουμ γιατι ειμαστε εργαζομενοι στην Wind ή φερουμε το λογοτυπο της στην σφραγγιδα μας. Ελεος ρε παιδια.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το φέρω τούμπα.

Σε λίγο θα μας πείτε(οι εργαζόμενοι της Wind και οι εκπρόσωποί της) να μην εκφράζουμε τις απόψεις και τις δυσαρέσκειές μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δουλευόμαστε?

Αν ΕΣΥ ελβεπες κάθε μέρα εκκατομύρια να εισερχονται στα ταμεία του αφεντικού σου, να κυκλοφορεί με Ακριβά αυτοκινητα και να τα σκορπάει σε κάθε είδος βλακεια και εσενα σου έλεγε ότι δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα και να ξεχάσεις αυξησεις και ιστορίες θα ΕΚΑΝΕΣ κάτι διαφορετικό? Πόσο μπορεί ενας εργαζόμενος να ανεχτεί την κοροϊδία?

Πολυ καλα κάνει το ΣΩΜΑΤΕΙΟ (που είναι από τα λίγα στον ιδιωτικό τομεα ΓΕΝΙΚΩΣ)

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/702461_s.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Πως ειναι δυνατόν να συζητάτε με άτομα που φέρουν το λογότυπο της εταιρίας.... Ατομα που εκπροσωπούν την εταιρία ως συνεργάτες και έχουν συμφέρον από αυτην. Γι'αυτούς η εικόνα της εταιρίας είναι τα χρήματα στο πορτοφόλι τους. Ξέρω οτι θα αποδοκιμαστώ για τα λόγια μου ,αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Οι <<κύριοι>> αυτοί κάθε αλλο παρα αντικειμενική κρίση δεν έχουν για το όλο θέμα,αντιθέτως επισκιάζουν και ρίχνουν στάχτη για να περιορίσουν την απογοητευτική εικόνα της εταιρίας.Μάταια ομως...... η σαπίλα στο εσωτερικό μπορεί να μην ειναι εύκολα ορατή αλλα η μυρωδιά ειναι έντονη!!!

 

Επειδή είμαι καινούριος στο φόρουμ και δε ξέρω τα μέλη, μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποιά είναι τα λεφτά στο δικό σου πορτοφόλι, ότι δουλειά και να κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@billakos απλά να σου πω ως απάντηση ότι εκτός απο σένα τρόμαξε και η εταιρία με τη συμμετοχή και πήρε πίσω την απόλυση (που έλεγε ως τώρα ότι έγινε για άλλους λόγους).. Φιλικά πάντα κι ευχαριστώ τον moderator που κατανοεί την ελευροτυπία και την δημοκρατία.

 

Την επαναπρόσληψη της συναδέλφου τους Όλγας Κολιούση πέτυχαν οι εργαζόμενοι στην wind, οι οποίοι πραγματοποίησαν 24ωρη απεργία την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου. Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η μεγάλη συμμετοχή των εργαζομένων της εταιρίας στην απεργία, γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην υπαναχώρηση της διοίκησης της εταιρίας.

 

 

Σε ανακοίνωση του Σωματείου Εργαζομένων αναφέρονται τα εξής:

 

«η διοίκηση της WIND δέχτηκε την επαναπρόσληψη της συναδέλφου Όλγας Κολιούση, σε συνάντηση με το ΔΣ του Σωματείου μας, το απόγευμα της 3 Σεπτεμβρίου, μέρα της 24ωρης πανελλαδικής μας απεργίας. Από το πρωί της Παρασκευής 4/9, η συνάδελφος επιστρέφει στη δουλειά της.

 

Είναι μια μεγάλη νίκη του Σωματείου μας και του πλατιού κινήματος που οργανώθηκε γύρω από την Επιτροπή Αλληλεγγύης, με δεκάδες σωματεία και εκατοντάδες συναδέλφους από πολλούς κλάδους και χώρους δουλειάς, που μας συμπαραστάθηκαν με ανιδιοτέλεια και συναδελφική αυτοθυσία.

 

Τώρα πια φαίνεται ότι οι απολύσεις δεν είναι «θεϊκή κατάρα» για να τις υπομένουμε μοιρολατρικά. Ότι η αυθαιρεσία και αλαζονεία των εργοδοτών δεν είναι ανίκητη. Όχι μόνο επειδή υπάρχει εργατική νομοθεσία, αλλά κυρίως όταν στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις, στη δική μας ενότητα και αλληλεγγύη. Όταν δεν παρακαλάμε για τα αιτήματά μας, αλλά τα διεκδικούμε αγωνιστικά και αποφασιστικά.

 

Η πρωτοφανής και καθολική επιτυχία της απεργίας δεν ήρθε από το πουθενά, αλλά από την κλιμάκωση της δράσης και της δουλειάς του Σωματείου και της Επιτροπής Αλληλεγγύης (παραστάσεις διαμαρτυρίας κλπ.). Για πρώτη φορά «νέκρωσε» όλη η εταιρία, πράγμα που στηρίχτηκε πάνω απ' όλα σε όλους τους συναδέλφους που απήργησαν, που στήριξαν -ο καθένας με τον τρόπο του- τις απεργιακές συγκεντρώσεις, που είδαν την ουσία της κινητοποίησης και όχι την προσωρινή «αναστάτωση».

 

Αυτή η επιτυχία ανοίγει δρόμους για την αποτελεσματική υπεράσπιση κάθε απολυμένου συναδέλφου, ανεξάρτητα αν είναι μέλος του ΔΣ ή όχι. Για την καλύτερη διεκδίκηση των αιτημάτων μας: επαναφορά των κουπονιών, υπογραφή ΕΣΣΕ με 100 ευρώ αύξηση για όλους, μετατροπή των συμβάσεων σε αορίστου χρόνου. Για διασφάλιση των θέσεων και σχέσεων εργασίας, ενάντια σε φραντσάιζ, υπεργολαβίες κλπ., αλλά και με τις απειλές που διαγράφει για όλους μας ο δανεισμός της εταιρίας.

 

Αυτή τη νίκη πρέπει να την ολοκληρώσουμε: ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ «ΑΠΕΡΓΙΑ». Να μην επιτρέψουμε κανένα αποπροσανατολισμό της συζήτησης, για να δηλώσουμε δήθεν «παρεμπόδιση». Αυτό επιτρέπει σε κάθε είδους «καλοθελητές» να ακυρώνουν το απεργιακό δικαίωμα, τις αποφάσεις που παίρνουμε συλλογικά με ανοιχτές και δημοκρατικές διαδικασίες, όπου όλοι οι συνάδελφοι μπορούν να τοποθετηθούν. Ας μην τους κάνουμε τη χάρη!»

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απολυση πισω δεν θα επαιρνα σαν εταιρια. γιατι ξαναεγινε αυτο προχθες παλι οποτε τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου.

δε λεω..σιγουρα δεν θα ηθελα να χαθει καμια θεση εργασιας,αλλα αυτο θα γινεται συνεχεια???με καταληψη? τελος παντως σε αυτο το κολπο με το σωματειο δεν το βρισκω και πολυ ενταξει. απλα δεν παιρνω θεση γιατι σιγουρα δεν ξερω τι εγινε.

το μονο που ξερω ειναι οτι το 11818 δωθηκε αλλου και μετα εγινε απεργια. δηλαδη τζαμπα αναστατωση. σαν σχολειο !

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι καταδικασμένες στην ελλάδα γιατί οι υπάλληλοι θα έχουν δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία. Το παν είναι να μας προσλάβουν και μετά δένουμε το γάιδαρο.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...