Jump to content

Δωρεάν mini laptop (netbook) με διετή σύνδεση


pppoa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το myphone κοιμάται σήμερα του καλού καιρού! 5 μέρες μετά την ανακοίνωση της κατάργησης του wind plus non stop από τη wind έρχεται αυτή η αρκετά καλή προσφορά της Cosmote.

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=press_releases&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/pressoffice/pressrelease/25092008gr.xml&breadcrumbTitle=Νέο+πρόγραμμα+Internet+On+The+Go+με+δωρεάν+mini+laptop+από+την+COSMOTE

 

 

Laptopaki τέζα τσάμπα με 2ετές συμβόλαιο και hsdpa usb modemaki. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι το τούμπανο μοντελάκι HP με την 6 cell μπαταρία γίγαντα και τα 2 GB μνήμη με WINDOWS και 120αρι δίσκο ή το φτηνό μπορδελάκι με 3 cell, 1 GB και linux αλλά θα το μάθουμε σύντομα. Έψαχνα ένα καλό μίνι λαπτοπ. Το wind plus non stop τελείωνει στις 20 Οκτώβρη. Ευκαιρία να πούμε το ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΟ ΣΤΗ WIND. Τι laptop δίνουν λέει στη WIND στη μάπα πρόγραμα ADSΜ? Τη φόλα ASUS 701 eee από την εποχή του 1821? Σόρρυ αλλά δεν έχω όρεξη να κουβαλώ εξωτερικό σκληρό (τι μνήμη solid state έχει το Asus Αλέκο είπαμε?, 4 GB :p), μεγεθυντικό φακό για να βλέπω την 7αρα οθονούλα χαμηλής ανάλυσης και μανικιούρ να πατάω τα μικροσκοπικά κουμπάκια χώρια τα 50 ευρώ το μήνα για να σέρνομαι με το ADSΜ της wind με ταχύτητες το πολύ 1.8 Mbps στην επαρχεία στο χάλια δίκτυό της! Aντίο WIND! Μπράβο COSMOTE! H προσφορά του LAPTOP στην πρώτη σελίδα παρακαλώ στις ειδήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο παρουσίαζε πριν απο λίγους μήνες και η WIND με το πολύ λετό ACER.Τώρα το ίδιο κάνει και η COSMOTE (με άλλο laptop βέβαια).:p
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η προσφορά της ΚΟΣΜΟΤΕ, μπράβο :) Πολύ καλύτερο λάπτοπ,πολύ καλύτερη σύνδεση :) Βέβαια 2ετές συμβόλαιο αλλά το λάπτοπ από μόνο του κάνει γύρω στα 700Ε-800Ε επομένως μιλάμε για μια συμφέρουσα λύση για όποιον ψάχνει μίνι λάπτοπ και δεν έχει κάποιο πάροχο ήδη!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δεν λέω καλή η προσφορά για τον καταναλωτή.

Ομως δύσκολα θα το προωθήσουν τα καταστηματα γιατί η cosmote τους ζητά να πληρώσουν την συμμέτοχη τους για το laptop αμέσως (περίπου 300€) και η cosmote θα τους τα επιστρέφει πίσω με 12,5€ τον μήνα.

Οπότε θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα προχθές το laptop με την προσφορά.Αρκετά καλο αν και με μερικά κολλήματα μάλλον λογω ram 1gb...Εχω ενα προβλημα.Οταν ανοίγω το office μου ζητά 25-ψηφιο κωδικο(product key).Eισάγω τον 25 ψηφιο κωδικο που βρίσκεται στον υπολογιστη κολλημένος(εκει που λεει windows vista στην κατω μερια του υπολογιστή )αλλα δεν τον δέχεται....Τι κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα προχθές το laptop με την προσφορά.Αρκετά καλο αν και με μερικά κολλήματα μάλλον λογω ram 1gb...Εχω ενα προβλημα.Οταν ανοίγω το office μου ζητά 25-ψηφιο κωδικο(product key).Eισάγω τον 25 ψηφιο κωδικο που βρίσκεται στον υπολογιστη κολλημένος(εκει που λεει windows vista στην κατω μερια του υπολογιστή )αλλα δεν τον δέχεται....Τι κάνω??

 

ο 25ψηφιος που βαζεις ειναι για ενεργωποιηση των vista και οχι για το office :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα προχθές το laptop με την προσφορά.Αρκετά καλο αν και με μερικά κολλήματα μάλλον λογω ram 1gb...Εχω ενα προβλημα.Οταν ανοίγω το office μου ζητά 25-ψηφιο κωδικο(product key).Eισάγω τον 25 ψηφιο κωδικο που βρίσκεται στον υπολογιστη κολλημένος(εκει που λεει windows vista στην κατω μερια του υπολογιστή )αλλα δεν τον δέχεται....Τι κάνω??

Το office ήταν/είναι προφανώς για συγκεκριμένη δοκιμαστική περίοδο ή είναι προεγκαταστημένο αλλά πρέπει να αγοράσεις το product key.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα προχθές το laptop με την προσφορά.Αρκετά καλο αν και με μερικά κολλήματα μάλλον λογω ram 1gb...Εχω ενα προβλημα.Οταν ανοίγω το office μου ζητά 25-ψηφιο κωδικο(product key).Eισάγω τον 25 ψηφιο κωδικο που βρίσκεται στον υπολογιστη κολλημένος(εκει που λεει windows vista στην κατω μερια του υπολογιστή )αλλα δεν τον δέχεται....Τι κάνω??

 

Καλοριζικο!!!:)

 

Μπορεις να μου πεις τα χαρακτηριστικα του? αν εχεις και κανα link ακομα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!!:)

 

Μπορεις να μου πεις τα χαρακτηριστικα του? αν εχεις και κανα link ακομα καλυτερα!!!

 

+1,

μάλλον όμως με τη 3cell μπαταρία είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Πηρά σήμερα το λαπτοπ, το hp 2133,

Τελικά είναι το μοντέλο με τα vista στην αρχή, πλέων δίνουν αυτό με τα ΧP,

Μπαταρία 3 σελ, 1.6 cp6, 1 gb ram, κάμερα, με bluetouth, 120 gb hdd.

Αυτά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, την ιδέα να το πάρεις με την 24μηνη δέσμευση και μετά να το «ρίξεις «ανεβάσεις» το πακέτο δεν υφίσταται, το διευκρίνισα, και είναι γραμμένο και μέσα στην σύμβαση, ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΑΚΕΤΟ στους επόμενους 24 μήνες όπου και είσαι δεσμευμένος!

 

Τώρα έχω μια απορία έχω, έχω ξεφυλλίσει αρκετές σελίδες εδώ μέσα αλλά δεν μου την έχει λύσει κανείς παρότι έχω ξανά κάνει ποστ.

Λοιπόν, ΕΧΩ την καρτούλα της cosmote internet on the go.

Μπορώ να την βάλω σε ένα κινητό, που να υποστιρίζει GPRS , HSDPA, και να μπαίνω από εκεί ιντερνετ? Σκοπός αυτης της σκέψης, είναι ΟΧΙ το «φορητό ιρντερτ» όσο το να έχω ένα skype συνέχεια ανοικτό μαζί μου, και να χρησιμοποιώ αυτό έναντι του κινητού μου.

Γίνεται? Δουλέυει? Αν ναι, έχει κάποιος να προτείνει συσκευές?

Θα προτιμούσα κατι με windows mpbile λογισμικό, αλλιώς symbian S60, λόγω του ότι χρειάζεται εφαρμογή 1ον του Voip προγραμματος και 2ον για την ογκομέτρηση.

Πληροφοριακά για όποιον δεν γνωρίζει για το Skype, οι τιμές είναι υπολογισμένες με την μέγιστη τιμή από αυτές που αναφέρει ότι χρησιμοποιεί το skype:

Όταν είναι idle: 42,18mb/day, Άρα 1,265GB το μήνα

Όταν είναι σε κλήση: 52.73mb/hour, Άρα πχ για 10ώρες κλήσεων 527,34mb το μηνά

Άρα και το μικρότερο πρόγραμμα (ιντερνετ ον δε γκοου) μας καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση το HP που δινει η Cosmote ειναι καλυτερο απο αυτο που δινει η Vodafone? Η Cosmote δεν αναφερει πουθενα λεπτομερειες για το HP.Προς ενημερωση παραθετω αυτα που γραφει η Vodafone στο site της...

 

Πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά

Χρώματα Λευκό / Μαύρο

Διαστάσεις 23.2 x 17.2 x 2~3.1 7εκ

Οθόνη 8.9" WSVGA TL (1024x600) LED

Επεξεργαστής Intel® Atom™ 1.6 GHZ D-ville

Κάρτα γραφικών Intel Graphics Media Accelerator 950

Μνήμη RAM 1GB (DDR2 800 MHz)

Σκληρός Δίσκος 8GB τεχνολογίας SSD χωρίς κινούμενα μέρη για αντοχή στους κραδασμούς

Κάμερα 0,3 megapixels webcam

Wi Fi 802.11b/g

WWAN Ενσωματωμένο Vodafone 3G Mobile Broadband Module (7,2 Mbps download και 1,4 Upload)

Bluetooth Ναι, 2.1

Θύρες επικοινωνίας USB 2.0 (x3), VGA output, Ethernet 10/100 (RJ-45), Memory Card reader (SD, SDHC, MMC, MS)

Λειτουργικό σύστημα Αυθεντικά Microsoft Windows XP Ελληνική έκδοση

Βάρος 0.999 kg

Μπαταρία 4-cell, 2200AH (αυτονομία περίπου 3 ώρες)

Προεγκατεστημένες εφαρμογές Microsoft Works 9, Dell Webcam Centre, Vodafone Mobile Connect

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Το laptop της Cosmote έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη:8,9 ιντσών με μεγάλη ανάλυση 1280χ768

Επεξεργαστή: VIA C7M ULV από 1GHz εώς 1,6

Ενσωματωμένη web κάμερα

Υποστήριξη Wi-Fi 802.11 a/b/g

Σκληρό δίσκο: 120gb εώς 160gb

 

Συγνώμη για τα λίγα χαρακτηριστικά αλλά μπόρεσα να βρώ για το laptop HP που δίνει η Cosmote.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πηρά σήμερα το λαπτοπ, το hp 2133,

Τελικά είναι το μοντέλο με τα vista στην αρχή, πλέων δίνουν αυτό με τα ΧP,

Μπαταρία 3 σελ, 1.6 cp6, 1 gb ram, κάμερα, με bluetouth, 120 gb hdd.

Αυτά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, την ιδέα να το πάρεις με την 24μηνη δέσμευση και μετά να το «ρίξεις «ανεβάσεις» το πακέτο δεν υφίσταται, το διευκρίνισα, και είναι γραμμένο και μέσα στην σύμβαση, ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΑΚΕΤΟ στους επόμενους 24 μήνες όπου και είσαι δεσμευμένος!

 

Τώρα έχω μια απορία έχω, έχω ξεφυλλίσει αρκετές σελίδες εδώ μέσα αλλά δεν μου την έχει λύσει κανείς παρότι έχω ξανά κάνει ποστ.

Λοιπόν, ΕΧΩ την καρτούλα της cosmote internet on the go.

Μπορώ να την βάλω σε ένα κινητό, που να υποστιρίζει GPRS , HSDPA, και να μπαίνω από εκεί ιντερνετ? Σκοπός αυτης της σκέψης, είναι ΟΧΙ το «φορητό ιρντερτ» όσο το να έχω ένα skype συνέχεια ανοικτό μαζί μου, και να χρησιμοποιώ αυτό έναντι του κινητού μου.

Γίνεται? Δουλέυει? Αν ναι, έχει κάποιος να προτείνει συσκευές?

Θα προτιμούσα κατι με windows mpbile λογισμικό, αλλιώς symbian S60, λόγω του ότι χρειάζεται εφαρμογή 1ον του Voip προγραμματος και 2ον για την ογκομέτρηση.

Πληροφοριακά για όποιον δεν γνωρίζει για το Skype, οι τιμές είναι υπολογισμένες με την μέγιστη τιμή από αυτές που αναφέρει ότι χρησιμοποιεί το skype:

Όταν είναι idle: 42,18mb/day, Άρα 1,265GB το μήνα

Όταν είναι σε κλήση: 52.73mb/hour, Άρα πχ για 10ώρες κλήσεων 527,34mb το μηνά

Άρα και το μικρότερο πρόγραμμα (ιντερνετ ον δε γκοου) μας καλύπτει!

 

Αν βάλεις τη sim σε κινητό, θα υπάρξει ογκοχρεωση σύμφωνα με το wireless internet, όσο θα το λειτουργείς σε κινητό δηλαδή, δεν θα έχεις internet on the go. Άρα, μη το κάνεις ούτε για πλάκα. VoIP ως γνωστόν δεν προσφέρεται στα internet on the go, άρα ούτε και απο κει μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τη sim σε κινητό, θα υπάρξει ογκοχρεωση σύμφωνα με το wireless internet, όσο θα το λειτουργείς σε κινητό δηλαδή, δεν θα έχεις internet on the go. Άρα, μη το κάνεις ούτε για πλάκα. VoIP ως γνωστόν δεν προσφέρεται στα internet on the go, άρα ούτε και απο κει μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Λογικο αυτο που λες.

Απο τη στιγμη ομως που το on the go και το wireless internet εχουν το ιδιο apn (internet) η χρεωση θα ειναι η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τη sim σε κινητό, θα υπάρξει ογκοχρεωση σύμφωνα με το wireless internet, όσο θα το λειτουργείς σε κινητό δηλαδή, δεν θα έχεις internet on the go. Άρα, μη το κάνεις ούτε για πλάκα. VoIP ως γνωστόν δεν προσφέρεται στα internet on the go, άρα ούτε και απο κει μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Καταρχάς τι εννοείς οτι δεν προσφαίρετε Voip στα internet on the go? Εγω εβαλα το στικακι πανω στο λαπτοπ μου, και μιλισα με skype μια χαρα, αυτο ακριβώς θέλω να έχω, αλλα με κινητό τηλέφωνο, οχι με λαπτοπ. Τι εννοείς οτι δεν προσφαιρει Voip, δεν σε καταλαβαινω. Εφ οσον μπορω απο το pc να κανω κλεισεις απο skype, ενταξη δεν ειναι? Aπο εκει κ περα, αν η sim μπει σε κινητο με windows mobile, και φτιαξω μαι συνδεση VPN - dialup, ακριβώς η ιδια που δημιουργηται στις συνδεσεις του υπολογιστή μας στα windows οταν βαλουμε το στικακι, και απο εκει κ περα κάνουμε κληση αυτής της σύνδεσης απο την windows mobile κινητη μας συσκευή, για πιο λόγο να μην είναι η "ιδια χρέωση" με αυτή που έχω και οταν εχω την sim μεσα στο στικακι της cosmote? Αυτο δεν μπορώ να καταλάβω που λετε, γιατι να εχει διαφορετική χρέωση? Και αφου απο το pc μου κάνω κανονική χρήση του skype, γιατι να μην μπορώ την ιδια χρήση να την κάνω και απο το "κινητο" μου? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να καλέσεις στο 1212 και να ζητήσεις λεπτομέρειες απο κάποιον υπάλληλο του τεχνικού τμήματος που γνωρίζουν ( αφού είναι η δουλειά τους αυτή ) το κάθετι που αφορά στα πακέτα δεδομένων. Και μετά να μεταφέρεις εδω ό,τι σου πουν για να μάθουμε κι εμείς κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα το λαπτοπ που δινει η κοσμοτε κανει γυρω στα 440ευρω και οχι 700-800 ποθ ειπε καποιος αδαης.τι ειναι στην κοσμοτε?εταιρεια κοινης δρασης να μοιραζουν λαπτοπ?και ειναι νετβοοκ και η πιο πατατα διοτι εχει vista αρα ειναι το πιο αργο απο ολα τα netbooks.επισης σκεφτειτε 24χ40ευρω=960ευρω + τα προβληματα που εχει παρουσιασει το δικτυο.μην ειστε λοιπον αλλος ενασ απο αυτους που θα την πατησουν...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα το λαπτοπ που δινει η κοσμοτε κανει γυρω στα 440ευρω και οχι 700-800 ποθ ειπε καποιος αδαης.τι ειναι στην κοσμοτε?εταιρεια κοινης δρασης να μοιραζουν λαπτοπ?και ειναι νετβοοκ και η πιο πατατα διοτι εχει vista αρα ειναι το πιο αργο απο ολα τα netbooks.επισης σκεφτειτε 24χ40ευρω=960ευρω + τα προβληματα που εχει παρουσιασει το δικτυο.μην ειστε λοιπον αλλος ενασ απο αυτους που θα την πατησουν...

 

Παντως σε φιλο που το πηρε πριν 1 βδομαδα δωσανε με xp , 1giga μνημα και 120αρι σκληρο..για μπαταρια δεν ξερω...λογικα 3 cell θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ταχυτητα συνδεσης = αναλογα με το σημα. 2 Φορες που μπηκαμε ειδαμε ταχυτητα 4,6 περιπου μβιτ (στο ιδιο σημειο) και ο explorer παει μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι και εγω κατοχος του laptop που δινει δωρο η cosmote. Σαν netbook δεν εχω προβλημα κανενα.

Ουτε κολληματα τρωει ουτε τιποτα.

Εχω προβλημα ομως με το usb stick της cosmote και το internet γενικοτερα.

Επειδη ειμαι κατοχος και του vodafone mobile internet, οι ταχυτητες δεν συγκρινονται στο ιδιο σημειο οπου υπαρχει 3G (Πατρα).

Το προβλημα μου ειναι οτι με το cosmote συνδεεται σε HSDPA (αυτο ειναι κατι αντιστοιχο του 3G???) και μετα απο μερικα λεπτα με "πεταει" συνεχως εξω. Μηπως ξερει κανενας τι μπορει να γινεται ή εχει αναλογο προβλημα??? Δεν μπορω να σερφαρω καθολου με το cosmote. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποια είναι η γνώμη σας για το Hp 2140 με δεκάρα οθόνη κ 160αρη σκληρό που δίνει τώρα "δωρεάν" η κοσμοτέ;

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L89_contract_plan_index&serviceCategory=InternetOnTheGo&catID=0b0f42bb801f8a75&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Go

Σκέφτομαι αν αξίζει τώρα με το Smart play κ την προσφορά του -20% που το πάγιο πάει στα 31,2€ αντί για 39€

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...