Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να προτείνω κάτι συγκεκριμένο μιας και αφενός δεν έχω πια τη συγκεκριμένη συσκευή, αφετέρου είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερωτησούλα, η αυτόματη περιστροφή της οθόνης δεν λειτουργεί σε όλα τα μενού? πχ στον opera δουλεύει, αλλά στην αρχική οθόνη δεν περιστρέφεται, ούτε πχ σε ένα αρχείο word.

Έτσι λειτουργεί?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πρέπει να βάλεις third-party application στο οποίο προσδιορίζεις

εσύ ποια προγράμματα θέλεις να περιστρέφονται. Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές για αυτό οι οποίες όμως δημιουργούν διάφορα προβλήματα. Εάν δεν τα έχεις ιδιαίτερη ανάγκη, θα έλεγα να μην ασχοληθείς

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις third-party application στο οποίο προσδιορίζεις

εσύ ποια προγράμματα θέλεις να περιστρέφονται. Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές για αυτό οι οποίες όμως δημιουργούν διάφορα προβλήματα. Εάν δεν τα έχεις ιδιαίτερη ανάγκη, θα έλεγα να μην ασχοληθείς

 

Δεν μπορεί να κάνει το κόλπο με την registry και το Call Button? Δεν είναι πιο αξιόπιστο από τα διάφορα προγράμματα?:confused:

 

Δεν θυμάμαι το path στην registry βέβαια που πρέπει να αλλάξει για να εμφανιστεί στην λίστα...:O

 

Αν είναι το ψάχνω...;):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν και διάβασα τα περισσότερα post , αλλά τελικά είναι πολλά, θα ήθελα να ξέρει κάποιος να μου πει: έχω ένα HD με την original ROM, και θα ήθελα να αλλάξω μόνο αν γίνεται τα εικονίδια του manila, κυρίως δλδ αισθητικές παρεμβάσεις. Πως γίνεται κάτι τέτοιο??

 

THNX εκ των προτέρων.

για κοιτα εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=572842&highlight=sense+icon

 

 

 

 

(athanaso77 πηγες στο hd2?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Μια ερωτησουλα.Εγκαθιστω το finger keybord αλλα οταν κλεινω το την συσκευη και την ανοιξω μετα πρεπει να ξανατρεξω την εφαρμογη?Γιατι θελει καποια ρυθμιση καπου για να μην γινετε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Μια ερωτησουλα.Εγκαθιστω το finger keybord αλλα οταν κλεινω το την συσκευη και την ανοιξω μετα πρεπει να ξανατρεξω την εφαρμογη?Γιατι θελει καποια ρυθμιση καπου για να μην γινετε αυτο?

 

όΤαν κλείνεις την συσκευή απλά φορτώνει ξανά το default πληκτρολόγιο.

 

Αν, όταν πας να γράψεις, πατήσεις το βελάκι, σου βγάζει την λίστα με τα πληκτρολόγια. Επιλέγεις από εκεί το finger keyboard.

 

Αλλιώς βάζεις το SipChange.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορεί να κάνει το κόλπο με την registry και το Call Button? Δεν είναι πιο αξιόπιστο από τα διάφορα προγράμματα?:confused:

 

Δεν θυμάμαι το path στην registry βέβαια που πρέπει να αλλάξει για να εμφανιστεί στην λίστα...:O

 

Αν είναι το ψάχνω...;):rolleyes:

 

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις...

 

To force a rotation of the screen (for example TomTom) when it is not detected by putting the HD2 in landscape mode:

Download Rotate.exe from XDA, make a shortcut of this program, rename it to long_send.lnk and copy to C:\windows, then long press left button and this program will be executed, rotating the screen.

 

(Πηγή)

 

Rotate_Screen_1.1.cab

 

Δεν έχεις άδικο αλλά και αυτό δεν δουλεύει τόσο καλά (σε περίπτωση κλήσης). Αν θέλει ο φίλος μπορεί να το δοκιμάσει.

 

(athanaso77 πηγες στο hd2?)

 

Αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα θα έπρεπε να κάνω το πέρασμά μου.

 

Καλησπερα σας.Μια ερωτησουλα.Εγκαθιστω το finger keybord αλλα οταν κλεινω το την συσκευη και την ανοιξω μετα πρεπει να ξανατρεξω την εφαρμογη?Γιατι θελει καποια ρυθμιση καπου για να μην γινετε αυτο?

 

Για ποιο λόγο να βάλεις το fingerkeyboard σε αυτή τη συσκευή; Γούστα είναι αυτά βέβαια αλλά κατά τη γνώμη μου... δεν χρειάζεται δεδομένου ότι με αυτά της HTC κάνουμε κανονικά τη δουλειά μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, βολεύει η Capacitive στα 6.5???

 

 

Άσχετο αυτό.

 

Στα του θέματος.

 

Προσωπικά ουδέποτε συμπάθησα προγράμματα αυτόματης περιστροφής της οθόνης. Αφενός γιατί δεν μου χρειάστηκε, αφετέρου γιατί προτιμούσα να το κάνω χειροκίνητα, με παρατεταμένο πάτημα του Call Button. Θέλει ένα key στην registry αλλαγεί από 0 σε 1 για να μην "κρύβεται" το <Rotate Screen> από το μενουδάκι που βγαίνει.. .Αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο.. Πάνε 2 μήνες που έχω να δω από κοντά το τηλέφωνο....:ninja::ninja:

 

Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες εσύ, Γιάννη.. Μπορεί, πράγματι, να είναι καλό. Αλλά gsens και gyrator και τα αντίστοιχα, μόνο προβλήματα μου δημιουργούσαν.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!!

2-3 ερωτήσεις/απορίες έχω...

 

1) Διάβασα πριν ότι για να περάσω άλλη ρομ από τα windows7 πρέπει να εγκαταστήσω κάποιους drivers...έκανα εγγραφή στο navimania αλλά ακόμα δε μου έχουν στείλει e-mail ώστε να κάνω ενεργοποίηση και έτσι δεν μπορώ να τους κατεβάσω...υπάρχουν κάπου αλλού εκτός navimania...?

 

2) Μη γελάσετε... :p:p Σε linux μπορεί να δουλέψει η συσκευή μας?Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος?

 

3) Το Skype μέσω 3g κάνει ογκοχρέωση?Δηλαδή αν έχω δωρέαν mb θα "τρώει" από αυτά ή έχει άλλες χρεώσεις???

 

ευχαριστώ!!! :D

 

υγ... πόσο πάει μια καλή τιμή πώλησης της συσκευής μας??Σε άριστη κατάστση,μέσα στην εγγύηση,ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτόν τον οδηγό?

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=13636

 

Γιατί πιο απλά δεν περνάς την ROM που θέλεις υπό την μορφή BLACIMG.nbh στην κάρτα μνήμης χύμα (/root) και να τελειώνει η υπόθεση???

Υπ'όψιν, η κάρτα πρέπει να είναι σε FAT32;).

 

 

Όταν λες να δουλέψει σε Linux?

 

 

Εγώ το είχα δουλέψει σε απλό δίκτυο 3G το skype. Δεν έχω όμως ιδέα πόσα δεδομένα τρώει.

Εφόσον έχεις όμως δωρεάν δεδομένα από τον πάροχό σου, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να σου τρώει extra και όχι αυτά που ήδη έχεις αγοράσει..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιάννη, βολεύει η Capacitive στα 6.5???

 

Όχι όσο του iPhone.

 

Προσωπικά ουδέποτε συμπάθησα προγράμματα αυτόματης περιστροφής της οθόνης. Αφενός γιατί δεν μου χρειάστηκε, αφετέρου γιατί προτιμούσα να το κάνω χειροκίνητα, με παρατεταμένο πάτημα του Call Button.

 

Ούτε εγώ εγκρίνω αυτά τα προγράμματα εναλλαγής της οθόνης και γιαυτό έδωσα και την πρώτη μου απάντηση στον φίλο.

 

Θέλει ένα key στην registry αλλαγεί από 0 σε 1 για να μην "κρύβεται" το <Rotate Screen> από το μενουδάκι που βγαίνει.. .Αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο.. Πάνε 2 μήνες που έχω να δω από κοντά το τηλέφωνο....:ninja::ninja:

 

- Εμφάνιση στη θέση Start / Settings / System /Screen τη ρύθμιση για περιστροφή της οθόνης σε landscape/portrait:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\Rotation\HideOrientationUI

Αλλάζουμε την τιμή από 1 σε 0.

 

(Από πρώτο post του thread του HD2).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτόν τον οδηγό?

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=13636

 

Γιατί πιο απλά δεν περνάς την ROM που θέλεις υπό την μορφή BLACIMG.nbh στην κάρτα μνήμης χύμα (/root) και να τελειώνει η υπόθεση???

Υπ'όψιν, η κάρτα πρέπει να είναι σε FAT32;).

 

 

Όταν λες να δουλέψει σε Linux?

 

 

Εγώ το είχα δουλέψει σε απλό δίκτυο 3G το skype. Δεν έχω όμως ιδέα πόσα δεδομένα τρώει.

Εφόσον έχεις όμως δωρεάν δεδομένα από τον πάροχό σου, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να σου τρώει extra και όχι αυτά που ήδη έχεις αγοράσει..

 

Ναί αυτόν που δίνει στο τρίτο κουτάκι!!!

Πως φορτώνουμε drivers σε Windows Vista & Windows 7

Μέσω κάρτας κάτι κάνω λάθος...Δεν έχω καταφέρει να περάσω ούτε μια rom με ότι κι αν έχω προσπαθήσει... :wacko:

 

Εννοώ σε υπολογιστή που έχει linux μπορούμε να βλέπουμε τη συσκευή με κάτι αντίστοιχο του activesync?Ωστε να μπορώ να φλασάρω?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι όσο του iPhone.

 

 

 

Ούτε εγώ εγκρίνω αυτά τα προγράμματα εναλλαγής της οθόνης και γιαυτό έδωσα και την πρώτη μου απάντηση στον φίλο.

 

 

 

- Εμφάνιση στη θέση Start / Settings / System /Screen τη ρύθμιση για περιστροφή της οθόνης σε landscape/portrait:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\Rotation\HideOrientationUI

Αλλάζουμε την τιμή από 1 σε 0.

 

(Από πρώτο post του thread του HD2).

Αστέρι είσαι...! :)

 

 

Αυτό έχω ακούσει και εγώ και αναρωτήθηκα. Πάντως, δούλεψα λίγο την οθόνη του Hero, και ομολογώ ότι ήταν πολύ εντυπωσιακή η απόκριση. Πλησιάσε του iPhone....

 

 

Όσο για την εναλλαγή της οθόνης, καλύτερα να κάνεις αυτό που σου γράφει ο Γιάννης με την registry. Άσε τα προγράμματα που το κάνουν αυτόματα....

Γνώμη μου πάντα, μην παρεξηγηθώ κιόλας...! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναί αυτόν που δίνει στο τρίτο κουτάκι!!!

Πως φορτώνουμε drivers σε Windows Vista & Windows 7

Μέσω κάρτας κάτι κάνω λάθος...Δεν έχω καταφέρει να περάσω ούτε μια rom με ότι κι αν έχω προσπαθήσει... :wacko:

 

Περίμενε να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου στο navimania και μετά μπες στο link που σου δίνει ακριβώς από πάνω ο soom. Θα σε καλύψει πλήρως στις απαντήσεις που ζητάς.

 

Εννοώ σε υπολογιστή που έχει linux μπορούμε να βλέπουμε τη συσκευή με κάτι αντίστοιχο του activesync?Ωστε να μπορώ να φλασάρω?

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=136257

http://www.smartphonemag.com/cms/blogs/27/a_new_adventure_windows_mobile_and_ubunt

 

Δεν νομίζω να καταφέρεις και να flashάρεις όμως με αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου στο navimania και μετά μπες στο link που σου δίνει ακριβώς από πάνω ο soom. Θα σε καλύψει πλήρως στις απαντήσεις που ζητάς.

 

 

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=136257

http://www.smartphonemag.com/cms/blogs/27/a_new_adventure_windows_mobile_and_ubunt

 

Δεν νομίζω να καταφέρεις και να flashάρεις όμως με αυτό.

 

Με αυτές τις οδηγίες έχω προσπαθήσει να φλασάρω μέσω συσκευής και δεν τα έχω καταφέρει... :wacko: :wacko:

Θα το ξανα προσπαθήσω... :)

Ευχαριστώ πολύ!!! :D

 

ΑΑΑ...γι' αυτό τι λέτε....πόσο πάει μια καλή τιμή πώλησης της συσκευής μας??Σε άριστη κατάστση,μέσα στην εγγύηση,ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει!

 

στο περίπου...ποιά είναι η γνώμη σας??Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα μεταχειρισμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΑΑΑ...γι' αυτό τι λέτε....πόσο πάει μια καλή τιμή πώλησης της συσκευής μας??Σε άριστη κατάστση,μέσα στην εγγύηση,ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει!

 

Γύρω στα 300 ευρώ κυμαίνονται οι τιμές πώλησης αυτής της συσκευής στα μεταχειρισμένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η περιστροφή με ενδιαφέρει μόνο στο office, pdf και mails. Ενώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια διάφορα pda, στα ppc smartphones είναι πολύ νέος:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:rocket::rocket::rocket:

 

Ερώτηση...

 

Από την κάρτα πως φλασάρω???χωρίς το pc!!

Πατάω power και vol down...μπαίνει σε boot load και τα κρατάω πατημένα...προχωράει στην επόμενη οθόνη που λέει loading και μένει εκεί...στην κάρτα έχω περάσει μόνο το BLACIMG.nbh...της έχω κάνει format fat32...πρέπει να περάσω κάτι άλλο μέσα στην κάρτα???γιατί μένει στο loading????

 

Προσπαθώ με αυτόν τον τρόπο γιατί στα δικά μου windows 7 δεν τρέχει για κανέναν λόγο το blac_uspl...περνάω τους drivers χειροκίνητα,δεν τους δέχεται...βγάζει λάθος και δεν αλλάζει απο serial σε usb με τίποτα...τους περνάω αυτόματα απ' το net δεν τρέχει το blac_uspl...

 

Έχω απογοητευτεί...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν έχεις κάνει USPL ή HSPL δεν μπορείς να φλασάρεις..

 

 

Για να το κάνεις, δεν θυμάμαι που έχει οδηγίες...

 

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις HSPL από ένα άλλο PC, πχ, με Xp που είναι και πολύ απλό και έχει γίνει 1000 φορές.. Αν κάνεις HSPL μια φορά μόνο θα χρειαστεί. Μετά φορτώνεις ότι θέλεις. Και η επαναφορά σε stock SPL είναι αστεία εύκολη.;)

Link to comment
Share on other sites

xp είχα και γινόταν όλα άμεσα...

Το θέμα τώρα είναι οτι δεν έχω κάποιον με xp!!!!Και είναι κρίμα να περάσω τα xp μόνο γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

xp είχα και γινόταν όλα άμεσα...

Το θέμα τώρα είναι οτι δεν έχω κάποιον με xp!!!!Και είναι κρίμα να περάσω τα xp μόνο γι' αυτό...

 

Νίκο, καλύτερα περίμενε είτε μήνυμα από το Navimania να δεις και συ μόνος σου το θέμα με τον οδηγό είτε κάποιον με 7 που να έχει φλασάρει.

 

Μπορείς επίσης να ψάξεις και στους xda... Θα υπάρχει κάποια αναφορά εκεί μέσα......

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό τον βλέπω...τους drivers δεν μπορώ να κατεβάσω αλλά μπήκα στο xda και τους βρήκα από εκεί...τα έχω κάνει όλα όσα μπορώ να σκεφτώ γι' αυτό έχω απογοητευτεί...

 

Σ' Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου πάντως!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...