Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμμμ ευχαριστώ!

διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1) αν επιλέξω uspl, θα πρέπει να το χρησιμοποιώ και για να φλασάρω radio?

2) τι εννοείς βρε soom πρέπει να μαι κοντά στον υπολογιστή? για να φλασάρω έτσι κι αλλιώς δεν θα συνδεθώ με το pc?

3) τι εννοείται όταν λέτε backup της rom??? rom στημένη μαζί με τα προγράμματα?

1) Ναι

2) Με hardspl μπορείς να φλασάρεις από την κάρτα χωρίς να χρειάζεσαι υπολογιστή για τίποτα

3) Ναι, το οποίο όμως κάνεις restore μετά από hard reset στην ίδια τη ρομ και ΠΟΤΕ σε άλλη (προγράμματα για αυτή τη δουλειά: Sprite Backup, SPB Backup).

 

Αν κάποιος φλασάρει πάνω από άπαξ εβδομαδιαίως τότε θεωρώ το USPL τσάμπα ταλαιπωρία. Όπως βολεύεται όμως καθένας.

 

μην παιδευεστε αλλο με το HD:p

 

http://wmpoweruser.com/?p=8348

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακά τα benchmarks. Προσωπικά πάντως αν δεν βγούν και δω τα WM7 δεν ξαναγυρνάω σε WM συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χμμμ ευχαριστώ!

διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1) αν επιλέξω uspl, θα πρέπει να το χρησιμοποιώ και για να φλασάρω radio?

2) τι εννοείς βρε soom πρέπει να μαι κοντά στον υπολογιστή? για να φλασάρω έτσι κι αλλιώς δεν θα συνδεθώ με το pc?

3) τι εννοείται όταν λέτε backup της rom??? rom στημένη μαζί με τα προγράμματα?

 

Και εγω απο πειρας λεω ΝΑΙ στο USPL, πιο σιγουρο οτι και να τυχει. Και δεν ειναι και καμια φοβερη διαδικασια, 5 λεπτακια παιρνει. Οσο δε για τη δικαιολογια οτι πρεπει να εισαι κοντα στον υπολογιστη, ναι ετσι κι αλλοιως θα εισαι σε υπολογιστη, πως αλλοιως θα στησεις τη συσκευη σου για να ειναι πληρης και λειτουργικη ? Ολο και θα χρειαστεις καποια πραγματα. Μην μου πειτε οτι στηνει κανενας απο σας καινουρια ROM μεσα στο metro, η στο αεροπλανο, η στο τραινο ? Μην τρελλαθουμε κιολας. Αυτα τα γραφω ως προσωπικη αποψη και απο την πειρα μου μετα την 9μηνη ενασχοληση με το HD και το στησιμο τοσο ελληνικων οσο και ξενων ROMs (σχεδον ολες τις Black Pearls, ολες τις miri μεχρι την 26, και τις official, κανα 2 Dutty). :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειτε οτι στηνει κανενας απο σας καινουρια ROM μεσα στο metro, η στο αεροπλανο, η στο τραινο ? Μην τρελλαθουμε κιολας.

 

με hard spl Κωστη,μπορεις κανεις το τηλεφωνο stand alone συσκευη!

και οταν το λεμε το ενοουμε οτι η συσκευη γινεται τελειως αυτονομη και δεν εχει καμια απολυτως αναγκη απο υπολογιστη!!!

 

δεν χρειαζεσαι υπολογιστη για τπτ!!μα για τπτ τελειως!!;)

 

εγω εχω τα παντα μεσα στις καρτες μου και μια ζωη φλασαρω απο το τηλ!!

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν χρειαζεται η αναγκη του υπολογιστη για να στησεις,ετοιμασεις ενα wm!!!

ακομη και spl μπορεις να αλλαξεις απο την καρτα στον δρομο!!!

χωρις pc ενοειται!!

 

για αυτο και ειναι must να εχει καποιος,που θελει να δοκιμαζει ρομς/ραδιος,το τηλ του ξεκλειδωμενο με hard spl!!

προσωπικα το βρισκω γελοιο σημερα να φλασαρουν, wm συσκευες,ακομη μεσω υπολογιστη :lol:

 

μην μπερδευεσαι,αλλο iphone αλλο wm :!:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Mε ΗardSPL δεν χανεται η εγγυηση ομως;

 

Ναι αλλά επανέρχεται. Και με USPL που κρατάει το αρχικό SPL αν το πας στο service με cooked rom πάλι θα είσαι εκτός εγγύησης.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σοβαρό θέμα......

Χτες ήμουν κάπου και συνέδεσα το HD μου με ένα PC και επέλεξα Internet Sharing τη στιγμή που με ρώτησε πώς να συνδεθεί. Λειτούργησε άψογα......

Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα δεν με ρωτάει πώς να συνδεθεί αλλά ξεκινάει αυτόματα το Internet Sharing. Στις επιλογές είναι checked το να με ρωτάει. Αν παρόλα αυτά επιλέξω σε εκείνη την οθόνη να λειτουργήσει σαν δίσκος, δεν θα με ρωτήσει πάλι και θα λειτουργήσει σαν δίσκος. Τώρα αν του πω να λειτουργήσει Active Sync δεν βλέπει τίποτα. Ούτε το Active Sync στο PC βλέπει συσκευή ούτε το HD μπορεί να κάνει Sync (πηγαίνοντας και ανοίγοντας manualy το Active Sync του).

Τι γίνεται ??? :confused::O

 

EDIT: Λοιπόν άκυρο το έφτιαξα......με όπως φαντάζεστε κουφό τρόπο....... Είπα στο Internet Sharing που έβγαινε συνεχώς, Connect, πήγε να ανοίξει και να συνδεθεί με το GPRS μου και του είπα Disconnect. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα όλα επανήλθαν όπως ήταν πριν...... με ρωτάει, κλπ κλπ.....άγνωστε αι βουλαί των wm.... :D

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακά τα benchmarks. Προσωπικά πάντως αν δεν βγούν και δω τα WM7 δεν ξαναγυρνάω σε WM συσκευή.

Συμφωνώ...

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να μην πάω προς Leo...

 

Ας έρθει και βλέπω..

Και εγω απο πειρας λεω ΝΑΙ στο USPL, πιο σιγουρο οτι και να τυχει. Και δεν ειναι και καμια φοβερη διαδικασια, 5 λεπτακια παιρνει. Οσο δε για τη δικαιολογια οτι πρεπει να εισαι κοντα στον υπολογιστη, ναι ετσι κι αλλοιως θα εισαι σε υπολογιστη, πως αλλοιως θα στησεις τη συσκευη σου για να ειναι πληρης και λειτουργικη ? Ολο και θα χρειαστεις καποια πραγματα. Μην μου πειτε οτι στηνει κανενας απο σας καινουρια ROM μεσα στο metro, η στο αεροπλανο, η στο τραινο ? Μην τρελλαθουμε κιολας. Αυτα τα γραφω ως προσωπικη αποψη και απο την πειρα μου μετα την 9μηνη ενασχοληση με το HD και το στησιμο τοσο ελληνικων οσο και ξενων ROMs (σχεδον ολες τις Black Pearls, ολες τις miri μεχρι την 26, και τις official, κανα 2 Dutty). :cool:

Κώστα, το μόνο που χρειάζομαι τον υπολογιστή είναι για να περάσω το αρχείο BLACIMG.NBH στην κάρτα μνήμης. Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι σε φάκελο στην κάρτα. Προγράμματα, το ράδιο και 2 ρομ. Δηλαδη, χθες που είχα του Laurentius μια ρομ φορτωμένη, πήγα με τον File Explorer, Copy Paste την Rom και φλάσαρα κανονικά την Topix χωρίς καν να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής.

Κάτι που έχω κάνει και όταν είμαι σε καφέ.

Έχω μια λίστα με τα προγράμματα που χρησιμοποιω σε εναν φακελο στην καρτα μνημης και απο εκει φορτώνω ότι θελω.;)

Οποτε, για να φλασάρω, δεν χρειάζομαι pc. Και θεωρώ πολύ βολικότερο το HSPL. Και δεν μπλέκεις και με εκτελέσιμα αρχεία από τον υπολογιστή(*.exe).;)

ΥΓ

μαλλον βιαστηκα να δωσω το hd μου ...και δεν μπορω να βρω ενα τηλ να κανω την δουλεια μου ...καλυτερο απο αυτο....γμτ.....με βλεπω να παιρνω ενα παλι μεχρι να ερθει το leo :wacko:

 

:lol::lol:

 

Α ρε Δημήτρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το HD (WM) είναι οτι το διαμορφώνεις όπως θες εσύ.

Θες TouchFlo, το έχεις. Θες SPB Shell, το έχεις. Θες σκέτη αρχική WM οθόνη, την έχεις. Και πολλά ακόμα διαφορετικά στην αρχική σου οθόνη, όπως και στο UI.

Θες μια νέα ρομ που σου αρέσει, πιο γρήγορη κλπ ή για αλλαγή; Την βάζεις και την διαμορφώνεις.

Έτσι, το βαριέσαι πιο δύσκολα, από τα "τετράγωνα εικονάκια" της apple, που αν είσαι χρήστης με ανησυχίες :p , λογικά, θα τα βαρεθείς... (εγώ, για να πω την αλήθεια, μόνο που το βλέπω σε φίλους, το βαριέμαι στα πρώτα 5 λεπτά...).

Δεν μιλάω βέβαια για συμβατότητες με τον υπολογιστή μας κλπ, εκεί... :X

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το hd οπως ειναι μαμα ειναι απλα απαραδεκτο...πολλα προβληματα,κολληματα και δυσλειτουργιες...

Διαφωνώ.. Με την 1.56 είναι μια χαρά... Πολλες cooked θα την ζηλευαν..

 

να κατσεις στα αυγα σου...ακου με που σου λεω....

Αυτό παίζεται.... Αλλά πολύ....

Αν κάτσω στα αυγά μου, θα κάτσω εδώ που είμαι. Δεν θα αλλάξω συσκευή προς Leo.. Αλλά αν φύγω, θα πάω προς Apple....:X

 

οντως μετα το hd το hero αλλα και το android γενικα,ειναι λιγα....

Αυτό για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις...:happy:

εχω ηδη φλασαρει την ρομ του αραβα.....ΝΙΚΟΛΑΑΑΑΑ :lol::lol:

πήρες νέο?!:X

η συζητηση ειναι πολυ κοσμια Κωστη και πιστευω οτι ειναι πιο πολυ ενημερωτικη ,παρα αντιπαραθεση :)

 

Συμφωνω.. Και εμενα μου αρέσει....:p

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.. Με την 1.56 είναι μια χαρά... Πολλες cooked θα την ζηλευαν..

 

 

οσο υπαρχει μανιλα σε ρομ,μεσα τα προβληματα ειναι στην καθημερινη διαταξη...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παντως μεγα λαθος της HTC να το προμοταρει ως "Enjoy music videos, films and streaming like you never thought possible on a mobile device. Experience internet browsing so exhilarating... it feels like you never left your laptop at home. It’s all delivered to you on a pixel-packed 3.8” . Ολα τα βιντεακια κατα την αναπαραγωγη εχουν σπασιματα και οσον αφορα τον opera browser (βλεποντα; και δοκιμαζοντας τον safari του iphone) απλα καμια σχεση. Να δουμε τι ψαρια θα πιασει με το Leo το οποιο βλεπω αρκετα γρηγορο (βλεπετε για να δουλεψουν καποια πραγματα ομαλα και γρηγορα στα wm επιστρατευτηκε ο snapdragon του 1 GHZ). Ας ελθουν τα 7 και εκει θα δουμε αν οντως η microsoft εχει σκοπο να ασχοληθει και να παραμεινει στον συγκεκριμενο χωρο και οχι να φυτοζωει. Επισης αναλογιστειτε οτι παρα τις κατηγοριες που σερνουνε ολοι στο μηλοφωνο - αυτο κανει (και θα κανει) τρελες πωλησεις χαριζοντας συμφωνα με τους ειδικους την πρωτη θεση στην Apple παγκοσμιως το 2013 εκθρονιζοντας την νοκια......
Link to comment
Share on other sites

Παντως μεγα λαθος της HTC να το προμοταρει ως "Enjoy music videos, films and streaming like you never thought possible on a mobile device. Experience internet browsing so exhilarating... it feels like you never left your laptop at home. It’s all delivered to you on a pixel-packed 3.8” . Ολα τα βιντεακια κατα την αναπαραγωγη εχουν σπασιματα και οσον αφορα τον opera browser (βλεποντα; και δοκιμαζοντας τον safari του iphone) απλα καμια σχεση. Να δουμε τι ψαρια θα πιασει με το Leo το οποιο βλεπω αρκετα γρηγορο (βλεπετε για να δουλεψουν καποια πραγματα ομαλα και γρηγορα στα wm επιστρατευτηκε ο snapdragon του 1 GHZ). Ας ελθουν τα 7 και εκει θα δουμε αν οντως η microsoft εχει σκοπο να ασχοληθει και να παραμεινει στον συγκεκριμενο χωρο και οχι να φυτοζωει. Επισης αναλογιστειτε οτι παρα τις κατηγοριες που σερνουνε ολοι στο μηλοφωνο - αυτο κανει (και θα κανει) τρελες πωλησεις χαριζοντας συμφωνα με τους ειδικους την πρωτη θεση παγκοσμιως το 2013 εκθρονιζοντας την νοκια......

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, τα βιντεο και η αναπαραγωγή τους δεν με απασχόλησε καθόλου στο HD, αλλά ούτε και σε κανένα άλλο μέχρι στιγμής τηλέφωνο που είχα.

Πάντως, 2-3 βιντεακια που έχω δει στο uTube απο την εφαρμογη που εχει το HD μια χαρα έπαιξαν.

 

Βεβαίως και έχεις δίκιο.. Έπρεπει να βάλουν 1GHz επεξεργαστή για να ανταπεξέλθει λίγο παραπάνω σε βαρύτερα προγράμματα.. Αλλά.. Αλλά!

 

Η Microsoft αν ήθελε θα είχε κάνει κάτι. Είχα δει βιντεο με WM του 2000 σε συγκριση με τα WM 6.5 του 2009. Το ειχα ποσταρει μερικες σελιδες πισω.

Δεν εχει διαφορα. Καμια. Πραγματικα. Ειναι ολοιδια.

Μεχρι την εμφανιση του iPhone και τώρα Palm Pre και Android η Microsoft είχε απλά κάτσει και φυτοζωούσε σε αυτό το λειτουργικό. Γιατί αν δεν ήταν η HTC, τα WM θα ήταν ακόμα ίδια. Ημερολογιο, επαφες, μενου, εμφανιση γενικοτερα, προγραμματα, ρυθμισεις. Ολα είναι ίδια. Αλλά εμεις τα βλεπουμε διαφορετικα γιατι έχει κάτσει η HTC και εφτιαξε κατι πολυ ωραιο να τρεχει αντι για την today(μανίλα), εφτιαξε πληκτρολογια, έφτιαξε προγραμμα διαχείρισης των επαφών και του ημερολογίου... Και 1002 ακόμα...

 

Και παραθέτω πάλι τα εν λόγω βίντεο:

 

 

Νομίζω ότι οτιδήποτε άλλο είναι περιττό για την ανάπτυξη, εκσυγχρονισμό της Microsoft....

Link to comment
Share on other sites

@keras: Επειδή είπες ότι θα βαριόσουν τα εικονιδιάκια του Iphone στο 5λεπτο πάρε απλά ΜΙΑ ιδέα (υπάρχουν άπειρες πίστεψέ με) για το πώς μπορεί κανείς να κάνει το iphone: click. Δεν έχω περάσει theme στο δικό μου και δεν ξέρω αν θα το κάνω και ποτέ (μάλλον όχι) απλά στο δείχνω για να δεις ότι και το iphone είναι μια συσκευή που μπορείς να της πετάξεις τα μάτια έξω αν την κάνεις JB.

 

@zaharakis: Χαρά στο κουράγιο σου φίλε

 

@soom: Ό,τι και να μου πεις για επίσημες ρομ με μανίλα, όπως σου πε και ο Δημήτρης, την ταχύτητα με τη ρομ του άραβα δεν την πιάνουν με τίποτα. Και είναι κρίμα. Γι' αυτό έλεγα για τα WM. Δε μπορούν να σηκώσουν τα TF3D/SenseUI ή όπως αλλιώς θα τα πούνε όπως σηκώνει το iphone το δικό του UI τη στιγμή που βγαίνει από το κουτί.

 

 

Από κει και πέρα είχα πει ότι θα δίνα λίγες περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πώς ήταν για μένα η μετάβαση από το HD στο iPhone.

 

Νομίζω ότι με αυτά που έχω γράψει τις 3 τελευταίες εβδομάδες δεν είναι και πολύ δύσκολο για κάποιον να καταλάβει. Το Iphone όπως και κάθε συσκευή έχει πράγματα που μπορούν να σε κάνουν να το λατρέψεις και άλλα που να σε κάνουν να το μισήσεις. Ο καθένας ζυγίζει και αποφασίζει. Στα αρνητικά του για μένα είναι το κλειστό file system που οδηγεί σε ένα σωρό μικρό-κόμπλεξ τα οποία όσοι το έχετε πιάσει στα χέρια σας τα ξέρετε. Κάποια ξεπερνιούνται εύκολα ή μέ νέους τρόπους που δεν έχουν καμία σχέση με τα WM και κάθεσαι να μαθαίνεις από την αρχή (π.χ. πώς να σώσεις ένα attachment στη συσκευή) ή κάποια άλλα δεν ξεπερνιούνται ποτέ (περνάς μουσική π.χ. και θες να παίξεις έναν φάκελο συγκεκριμένο - όχι Playlist, όχι καλλιτέχνη, όχι άλμπουμ). Το δεύτερο μεγάλο αρνητικό είναι η μπαταρία του. Έχουν υπάρξει μέρες που το έχω φορτίσει και 2 φορές. Δε μπορώ το τελευταίο να το συγκρίνω με το HD γιατί στο iphone πλέον κάνω πράγματα που με το HD δεν έκανα τόσο πολύ γιατί δε γίνονταν τόσο εύκολα. Επίσης το ότι η χρήση που κάνω είναι σαφώς πάνω από του μέσου χρήστη (αρκεί να αναφέρω ότι έχω push μέσω exchange για τα email, calendar, contacts της δουλειάς, wireless sync το gmail calendar και τα gmail contacts και το gmail μου πάνω) δεν αποτελεί μέτρο για τη ζωή της μπαταρίας. Πάντως αν δεν ήμουν συνέχεια σε μπρίζα θα είχα πρόβλημα. Αλλά είμαι οπότε δε με απασχολεί τόσο.

 

Επίσης, για όποιον πει ότι το browsing του HD μπορεί να συγκριθεί με το browsing του iphone τότε απλά κάνει τεράστιο λάθος, όποια ρομ και αν φοράει, όποιο Build του Opera. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ταχύτητα και σας το λέω με κάθε επίγνωση και των δύο. Για μένα που θέλω το ταχύτατο browsing και θέλω και όλες αυτές τις εφαρμογές για το τι καφετέριες ή εστιατόρια υπάρχουν γύρω μου ή τι παίζει το σινεμά 2 δρόμους παρακάτω οι οποίες δουλεύουν άψογα εδώ που βρίσκομαι τότε το iphone μου προσφέρει μια απίστευτη εμπειρία συμβίωσης μαζί του.

 

Τέλος, θα πω απλά ότι όσο είμαι στο σπίτι και δεν κάθομαι στο γραφείο έχω καταργήσει το να σηκώνομαι για να πάω στο λαπτοπ για οτιδήποτε. Έχω το Iphone στα χέρια μου και τα κάνω όλα από κει. Αν υποστήριζαν και τα vista του λαπτοπ μου remote desktop τότε θα έβγαζα ρίζες στον καναπέ :lol:

 

H επόμενη κίνηση για μένα είναι η αγορά macbook pro.

 

Αυτά για μένα αναφορικά με την εμπειρία μου από τη μετάβαση. Είμαι ανοιχτός στις ερωτήσεις σας. Παρακαλώ όμως μην κάνουμε flames. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις που δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν (εκτός από το browsing :P) και έχουν γραφτεί έχοντας πάντα τις δικές μου ανάγκες υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

@keras: Επειδή είπες ότι θα βαριόσουν τα εικονιδιάκια του Iphone στο 5λεπτο πάρε απλά ΜΙΑ ιδέα (υπάρχουν άπειρες πίστεψέ με) για το πώς μπορεί κανείς να κάνει το iphone: click. Δεν έχω περάσει theme στο δικό μου και δεν ξέρω αν θα το κάνω και ποτέ (μάλλον όχι) απλά στο δείχνω για να δεις ότι και το iphone είναι μια συσκευή που μπορείς να της πετάξεις τα μάτια έξω αν την κάνεις JB.

Εντυπωσιακό.. Πραγματικά δεν ήξερα ότι μπορείς να το κάνεις αυτό...!

Και εδώ μια απορία:

Έστω και τα κάνεις. Και δεν σου αρέσει. Μετά βγαίνει εύκολα? Και το HR? Υπάρχει κάτι αντοίστοιχο??

 

@zaharakis: Χαρά στο κουράγιο σου φίλε

Πραγματικα...!:lol::p

 

@soom: Ό,τι και να μου πεις για επίσημες ρομ με μανίλα, όπως σου πε και ο Δημήτρης, την ταχύτητα με τη ρομ του άραβα δεν την πιάνουν με τίποτα. Και είναι κρίμα.

συμφωνώ απολύτα.

Γι' αυτό έλεγα για τα WM. Δε μπορούν να σηκώσουν τα TF3D/SenseUI ή όπως αλλιώς θα τα πούνε όπως σηκώνει το iphone το δικό του UI τη στιγμή που βγαίνει από το κουτί.

Επίσης συμφωνώ. Αυτό και αν είναι κρίμα...

 

Από κει και πέρα είχα πει ότι θα δίνα λίγες περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πώς ήταν για μένα η μετάβαση από το HD στο iPhone.

 

Το δεύτερο μεγάλο αρνητικό είναι η μπαταρία του.

Διαφωνώ. Δεν είναι αρνητικό. Αν κανεις στην συσκευη την χρήση που της αναλογεί δεν θα κρατησει. Είτε αυτό είναι iPhone είτε HTC είτε οτιδήποτε...

 

Επίσης, για όποιον πει ότι το browsing του HD μπορεί να συγκριθεί με το browsing του iphone τότε απλά κάνει τεράστιο λάθος, όποια ρομ και αν φοράει, όποιο Build του Opera. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ταχύτητα και σας το λέω με κάθε επίγνωση και των δύο. Για μένα που θέλω το ταχύτατο browsing και θέλω και όλες αυτές τις εφαρμογές για το τι καφετέριες ή εστιατόρια υπάρχουν γύρω μου ή τι παίζει το σινεμά 2 δρόμους παρακάτω οι οποίες δουλεύουν άψογα εδώ που βρίσκομαι τότε το iphone μου προσφέρει μια απίστευτη εμπειρία συμβίωσης μαζί του.

Και εδώ θα συμφωνήσω.. Πρέπει να είναι αξεπέραστο...

H επόμενη κίνηση για μένα είναι η αγορά macbook pro.

Νικόλα, αν πάω και γώ προς τα λημέρια σας, σίγουρα θα πετάξω το laptop και θα πάρω MacBook...

 

Αυτά για μένα αναφορικά με την εμπειρία μου από τη μετάβαση. Είμαι ανοιχτός στις ερωτήσεις σας. Παρακαλώ όμως μην κάνουμε flames. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις που δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν (εκτός από το browsing :P) και έχουν γραφτεί έχοντας πάντα τις δικές μου ανάγκες υπόψη.

Το ξαναπαμε. Το ωραιο με την συζητηση αυτη εδω ειναι οτι δεν προκειται να τεθει θεμα επιθεσης, ή flame ή κοντρας. Πρωην χρήστες HD και νυν 3GS εκφράζουν την γνώμη τους για μια βαθύτερη και εκτενέστερη σύγκριση μεταξύ των δύο για το που νικάει και χάνει το καθένα.;)

Ιδιαίτερα όταν αυτό γίνεται από παιδιά με πολλές γνωσεις και μεγαλη εμπειρια και στις δύο συσκευές, είναι ακόμα καλύτερα.;)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας βρε προδότες! τώρα που πήρα και εγώ το hd και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια, θα πάρετε όλοι iphone! νταξειιιι, δεν πειράζει εσείς να στε καλά! πέστε και εσείς θύματα του τρομερού marketing της apple... δεν κρατάω κακία :P :P
Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας βρε προδότες! τώρα που πήρα και εγώ το hd και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια, θα πάρετε όλοι iphone! νταξειιιι, δεν πειράζει εσείς να στε καλά! πέστε και εσείς θύματα του τρομερού marketing της apple... δεν κρατάω κακία :P :P

 

Λευτέρη, όποιος και να φύγει, όπως βλέπει, εδώ γυρνοβολάει και βοηθάει και απαντάει...!:lol::p

 

Αυτό το thread είναι καταδικασμένο να μην «πεθάνει»!:D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας βρε προδότες! τώρα που πήρα και εγώ το hd και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια, θα πάρετε όλοι iphone! νταξειιιι, δεν πειράζει εσείς να στε καλά! πέστε και εσείς θύματα του τρομερού marketing της apple... δεν κρατάω κακία :P :P

 

Ας τους, ας τους........είναι πολύ μοναχικά εκεί στα μανάβικα...... δεν είναι τυχαία η πορεία των μήλων τόοοοοσα χρόνια...... ;) (θυμίζει κάτι από μάχη Win vs Linux άλλος ο καλύτερος και άλλος κερδίζει.......)

Τέλος πάντων...μην ανάψω την κουβέντα πιο πολύ.....τα πάντα είναι υποκειμενικά...... :)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τα WM ένα πολύ καλό λειτουργικό, που μπορεί κάποιος να κάνει καλά την δουλειά του.

Ούτε απαρχαιωμένο το βρίσκω, ούτε οτι έχει πολλές ατέλειες. Ίσα ίσα, θεωρώ οτι μπορεί να κάνει τα πάντα, περισσότερα απο άλλα λειτουργικά.

Και σε συνδυασμό με την μεγάλη οθόνη του HD, κάνει τη συσκευή να είναι πολύ λειτουργική - σαν να έχεις μαζί σου έναν μικρό υπολογιστή -, αυτό ακριβώς που αγοράζει ο χρήστης.

 

Να πω και εγω τη γνωμη μου μετα τοσα χρονια χρησης WM.

Γενικα παντα μετα το 2005 ειχα 1 κανονικο τηλεφ. και 1 WM πιο πολυ για να εχω τα αρχεια μου παντου,σα 2ο τηλεφ. αλλα και για ενασχοληση μαζι του.

 

Γενικα συμφωνω με το φιλο παραπανω αλλα να προσθεσω οτι απαρχαιωμενο δε το λες αλλα η αληθεια ειναι οτι δυστυχως το UI του αιφον ειναι φρεσκο που χτιστηκε σχεδον εξ αρχης ενω τα WM δυστυχως ειναι μεν αναβαθμισεις αλλα οχι ουσιαστικες των 1ων εκδοσεων και οι προσθηκες των διαφορων κελυφων τα τελευταια χρονια κυριως απ της htc,spb εχουν μεν καταφερει να τα κανουν λιγο πιο χρηστικα,σιγουρα πιο ομορφα αλλα δυστυχως επειδη ακριβως ειναι προσθετικες ΑΠΑΙΤΟΥΝ και μεγαλυτερη ταχυτητα απ τους επεξεργαστες για να δωσουν τελικα 1 αποτελεσμα παλι χειροτερο απ το σωστα(αν και με ηλιθιους περιορισμους)αποτελεσμα του αιφον.

Ειναι απλο,1 βαρυ και οχι ι σωστα σχεδιασμενο λειτουργικο με εξτρα προσθετα(δλδ περισοτερο βαρος)θελει περισσοτερη δυναμη για να πετυχει της ιδιες επιδοσεις με 1 σωστα σχεδιασμενο εξ αρχης.

Γιαυτο και ο Ζαχαρακης που ειναι φαν της ταχυτητας επιλεγη να μη βαζει μανιλα!!

 

Ελπιδες εχω για τα 7 οχι για τα 6.5,παντως το λεοντα θα το παρω οπωσδηποτε γιατι 1ον τα WM με καλυπτουν σε πολυ μεγαλο βαθμο (παρ ολα τα ελλατωματα τους) και 2ον το αιφον το βαριεμαι και που το βλεπω(εντελως προσωπικο) και αν το ξαναπερνα θα το ειχα για καθημερινο τηλεφωνο,αλλα μιας και αυτες τις ρακετες με τζαμι(iphone,HD,Samsung HD) ΔΕ τις θελω για απροβληματιστο καθημερινο τηλεφωνο που να μου κραταει και 4 μερες(εχω το w995 για αυτη τη χρηση!!)ΔΕ με βλεπω να το ξαναπερνω!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας βρε προδότες! τώρα που πήρα και εγώ το hd και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια, θα πάρετε όλοι iphone! νταξειιιι, δεν πειράζει εσείς να στε καλά! πέστε και εσείς θύματα του τρομερού marketing της apple... δεν κρατάω κακία :P :P

Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάμε. Σιγά μη σας αφήναμε :p

 

@soom: Το θέμα με την πρόσβαση στα αρχεία λύθηκε πανηγυρικά. Μόνο μουσική από φακέλους δεν μπορώ να παίξω αλλά το όλο θέμα με αποθήκευση attachments, download via safari κλπ θεωρείται λήξαν :D

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη γνωμη μου μετα τοσα χρονια χρησης WM.

Γενικα παντα μετα το 2005 ειχα 1 κανονικο τηλεφ. και 1 WM πιο πολυ για να εχω τα αρχεια μου παντου,σα 2ο τηλεφ. αλλα και για ενασχοληση μαζι του.

 

Γενικα συμφωνω με το φιλο παραπανω αλλα να προσθεσω οτι απαρχαιωμενο δε το λες αλλα η αληθεια ειναι οτι δυστυχως το UI του αιφον ειναι φρεσκο που χτιστηκε σχεδον εξ αρχης ενω τα WM δυστυχως ειναι μεν αναβαθμισεις αλλα οχι ουσιαστικες των 1ων εκδοσεων και οι προσθηκες των διαφορων κελυφων τα τελευταια χρονια κυριως απ της htc,spb εχουν μεν καταφερει να τα κανουν λιγο πιο χρηστικα,σιγουρα πιο ομορφα αλλα δυστυχως επειδη ακριβως ειναι προσθετικες ΑΠΑΙΤΟΥΝ και μεγαλυτερη ταχυτητα απ τους επεξεργαστες για να δωσουν τελικα 1 αποτελεσμα παλι χειροτερο απ το σωστα(αν και με ηλιθιους περιορισμους)αποτελεσμα του αιφον.

Ειναι απλο,1 βαρυ και οχι ι σωστα σχεδιασμενο λειτουργικο με εξτρα προσθετα(δλδ περισοτερο βαρος)θελει περισσοτερη δυναμη για να πετυχει της ιδιες επιδοσεις με 1 σωστα σχεδιασμενο εξ αρχης.

Γιαυτο και ο Ζαχαρακης που ειναι φαν της ταχυτητας επιλεγη να μη βαζει μανιλα!!

 

Ελπιδες εχω για τα 7 οχι για τα 6.5,παντως το λεοντα θα το παρω οπωσδηποτε γιατι 1ον τα WM με καλυπτουν σε πολυ μεγαλο βαθμο (παρ ολα τα ελλατωματα τους) και 2ον το αιφον το βαριεμαι και που το βλεπω(εντελως προσωπικο) και αν το ξαναπερνα θα το ειχα για καθημερινο τηλεφωνο,αλλα μιας και αυτες τις ρακετες με τζαμι(iphone,HD,Samsung HD) ΔΕ τις θελω για απροβληματιστο καθημερινο τηλεφωνο που να μου κραταει και 4 μερες(εχω το w995 για αυτη τη χρηση!!)ΔΕ με βλεπω να το ξαναπερνω!!:)

Μάνο, κατάρχας να θίξω το θέμα εμφάνισης με τα έξτρα. Της SPB και το μανιλα κυρίως, μιας και είναι και τα πλέον διαδεδομένα και τα πιο λειτουργικά. Και να πω εδώ ότι καλό χρυσό και άγιο, ταχύ και απροβλημάτιστο το HD με τον τρόπο που προτείνει ο Ζαχαράκης, αλλά.... Αλλά είναιίδιο με αυτό που ήταν το 2000.. Ένα ή δυο today plugins όπως του Resco ή άλλων δεν μου λέει εμένα πολλά. Δεν δίνω 700€ για να είναι σκέτο το τηλέφωνο μου.. Και με το SPB πάλι έχεις ναι μεν αλλά...

Και επίσης, μην ξεχνάμε το hardware. Μιλάμε για 528MHz και 288ΜΒ RAM μνήμης. Αφθονα αλλά ανεπαρκή. Ανεπαρκή γιατι? Μια χαρα έπρεπε να κάνουν την δουλειά τους. Το iPhone με τα μισά από αυτά κανεί τις ίδιες δουλειές καλύτερα. Γιατί να το κάνει αυτό? Γιατί θα πρέπει να βάλουμε την άδεια rom του Onko για να έχουμε ταχύτητα με 288ΜΒ ράμ και 528ΜΗΖ?? Εμένα δεν μου λέει πολλά. Το iPhone φυσάει όπως θα το ανοίξεις από το κουτάκι του, χωρίς να μπλέξεις με xda και λοιπούς. Και αν μπλέξεις, θα το κάνεις ακόμα καλύτερο...

 

Η ίδια η Microsoft έχει απαξιώσει το ίδιο της το λειτουργικό. Και με το λινκ που έδωσε ο Μιχάλης πριν από λίγες μέρες για κάτι αντίστοιχο με το AppStore, απλά θα θαφτεί. Απλά, αν ισχύσει κάτι τέτοιο, θα βάλει τα χεράκια της και θα βγάλει τα ματάκια της τα όμορφα.

 

Και δεν γίνεται να περιμένουμε τα Windows7 για να δούμε κάτι το αξιόλογο εδώ και πόσο καιρό... Πραγματικά. Μέχρι να βγουν αυτά, και τα iPhoneOS, Palm OS, Android θα έχουν φτάσει σε άλλα επίπεδα και η Microsoft πάλι πίσω τους θα τρέχει.

 

Δεν αντιλέγω ότι είναι και λειτουργικά, και αξιόλογα, και αξιόπιστα και ευπροσάρμοστα(δεν χρειάζεται να αγωνιάς για συμβατότητες και συναφή) και παραμετροποιήσιμα. Είναι και με το παραπάνω. Και με την κοινότητα των xda από πίσω ανοίγεις νέους ορίζοντες.

 

 

Και Μάνο να σου πω και το άλλο. Δοκίμασα το Manila και τα 6.5 που θα μπουν στο Λιονταράκι(που λες και συ και μου άρεσε! :D). Σερνόταν η συσκευή. Γονάτισε. Και από κατανάλωση.. Ας μην το θίξω(εμένα με αφήνει παντελώς αδιάφορο η διάρκεια της μπαταρίας μιας και σαν τον Νίκο που είπε παραπάνω είμαι συνέχεια δίπλα σε κάποιον υπολογιστή για ρεύμα).

Δεν γίνεται να πρέπει να επιστρατευτεί ένας επεξεργαστής 1024ΜΗΖ και 320ΜΒ ΡΑΜ για να καταφέρεις να κάνεις το νέο μανιλα και τα 6.5 να δουλέψουν ομαλά.

Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάμε. Σιγά μη σας αφήναμε :p

 

@soom: Το θέμα με την πρόσβαση στα αρχεία λύθηκε πανηγυρικά. Μόνο μουσική από φακέλους δεν μπορώ να παίξω αλλά το όλο θέμα με αποθήκευση attachments, download via safari κλπ θεωρείται λήξαν :D

Αντε ρε! Μπράβο...! :)

Μπορεί να λάβεις και συ, και ο Μιχάλης, και ο Κώστας κανα πμ για καμιά βοήθεια...:lol:

Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

@soom

Και εγω ειμαι υπερ του μανιλα στη παρουσα φαση και ας χανει λιγο σε απολυτη ταχυτητα,οπως ειμαι και υπερ των ηλεκτρικων παραθυρων και του.. A/C σε 1 αμαξι και ας ειναι πιο βαρυ!!Ειπαμε το λειτουργικο εχει μεινει πισω ΣΕ ΚΑΙΡΙΑ σημεια και ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ το προσθετο βαρος(μανιλα)για να ειναι στοιχειωδως ευχρηστο και φιλικο με τα σημερινα δεδομενα και για.."κανονικους" χρηστες,αλλα κατι μου λεει οτι ο λεων θα ειναι κατι καλο(αν και μεταβατικο)και σιγουρα εγω θα το παρω μιας και πιστευω οτι με 1000αρι επεξεργαστη οσο παραπανω βαρυ να ειναι το νεο μανιλα θα το σηκωνει σιγουρα καλυτερα απ το HD που με τη σειρα του για τη δουλεια που το θελω εγω και ανεφερα παραπανω ειναι ειδη καλο!

 

Αιφον δε περνω γιατι εχω βολευτει μια χαρα με τα WM και ειμαι βεβαιως οτι τα 7 θα ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αν και τη φοβαμαι τη microsoft μην αρχισει τις λαλακιες και τους περιοριζμους οποτε τοτε..αντε γεια,κραταω το συνδιασμο του καθημερινου τηλεφωνου και αντι για ppc η iphone η δε ξερω τι παιρνω 1 netbookακι και κανω τη δουλεια μου σχεδον παντου!Και εδψ που τα λεμε οι ρακετες αυτες πλησιαζουν επικυνδινα το μεγεθος των..netbook οποτε....:):lol::p

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και τα 6.5... Τα έχεις δει και εσύ και εγώ.. Δεν λένε και πολλά. Και είδες και πόσες διαφορές έχουν από το 2000....

 

Τα 6.5 δεν τα είδα ποτέ... :lol: :X . Τα screenshots που είδα μου αρκούσαν για να μην φλασάρω το HD με 6.5 rom :ninja: .

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποια και ρομ και να βαλω στην αρχη στην ευθυγραμισση οθονης πρεπει να το κανω παρα πολλεσ φορεσ και σα το κανω σωστα και μετα οταν μπαινω στην εναρξη και παταω διαφορουσ φακελουσ ειναι σαν να μην ανταποκρινεται η σσυσκευη..στιγμιαια...και μετα πατιεται η οθονη..ξερετε τι παιζει????????
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια οποια και ρομ και να βαλω στην αρχη στην ευθυγραμισση οθονης πρεπει να το κανω παρα πολλεσ φορεσ και σα το κανω σωστα και μετα οταν μπαινω στην εναρξη και παταω διαφορουσ φακελουσ ειναι σαν να μην ανταποκρινεται η σσυσκευη..στιγμιαια...και μετα πατιεται η οθονη..ξερετε τι παιζει????????
μπορει να φταιει το screen protector σου,μπορει να εχει ομως και προβλημα η οθονη σου,αυτο που λες με την εναρξη το κανει συνεχως η μονο την πρωτη φορα που εισαι απο hard reset η απλο reset;
Link to comment
Share on other sites

το κανει συνεχεια....το εχω αρκετσ ημερεσ το screen protector και το εκανε ξαφνικα απο χ8εσ το βραδυ...εβγαλα και το screen protector και το κανει παλι...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...