Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση...

Εβαλα τον opera που δωθηκε πιο πισω αλλα θελω να ξαναγυρισω (απεγκαταστησω) σε αυτον που ειχε..

Εαν το κανω απεγκατασταση θα ξαναγυριση στον παλιο που προυπηρχε ή θα ξυλωθη τελειως?

Ακυρο..δεν υπαρχη απεγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον....

Εγιναν ολα. Τα παντα..

HardSPL, εβαλα την SL May 5 2009 by zaharakis, εβαλα το 1.13.25.24 που ειχα παααρα πολυ καλη γνωμη και στηνω...

 

2-3 λεπτα που μπαινοβγαινα στα διαφορα μενου δεν εχω απλα λογια:X...

 

Τελικα εχει δικιο Δημητρης... Ετσι οπως ειναι το τηλεφωνο το χαιρεσαι πραγματικα.. Ειναι οχι απλα γρηγορο. Οχι απλα αμεσο..... Τι να πεις.. Πραγματικα...

 

Τωρα περναω προγραμματακια... Τα βασικα που χρειαζομαι. Τιποτα περισσοτερο.

Και μετα θα επανελθω με νεες εντυπωσεις..

 

Μεχρι στιγμης, ενα εχω να πω στον Δημητρη:

:respect:

Και βεβαιως του βγαζω και το καπελο, και υποκλίνομαι για αλλη μια φορα στην σωστη του καθοδήγηση και συμβουλη για την επιλογη της ρομ...

:bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

έχω stock spl 1.54.. τι κάνω για να βάλω μια rom από την κάρτα? θέλω την 1.56 ή απλά περνάω όποια rom θέλω στη κάρτα και την μετονομάζω και φλασάρω από εκεί? Είμαι noobas, ρίχνω διάβασμα, αλλά όσο απλά κι αν τα γράφετε, κάτι δεν πιάνω... :(
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

έχω stock spl 1.54.. τι κάνω για να βάλω μια rom από την κάρτα? θέλω την 1.56 ή απλά περνάω όποια rom θέλω στη κάρτα και την μετονομάζω και φλασάρω από εκεί? Είμαι noobas, ρίχνω διάβασμα, αλλά όσο απλά κι αν τα γράφετε, κάτι δεν πιάνω... :(

 

Τωρα που πηρα το κολλάει και ξέρω, μπορω να σε βοηθησω καπως περισσοτερο.

 

Εξαρταται λοιπον, ποια ρομ θελεις?

 

Δεν μπορεις ετσι απλα να βαλεις οποια ρομ θελεις. Πρεπει πρωτα, με καποιον τροπο που εσυ θα διαλεξεις, να ξεκλειδωσεις την συσκευη σου για να μπορεσει να διαβασει την ρομ που θελεις, και να την περασει.

 

Υπαρχουν δυο τροποι:

HSPL

USPL

 

Το πρωτο ειναι μονιμο ξεκλειδωμα. Το δευτερο ειναι προσωρινο, δηλαδη μονο για μια φορα. Αναλογως τωρα την ρομ που θελεις να περασεις υπαρχουν 2 εκδοσεις. 1.14 και 1.54.

 

Μπορεις να δεις σε 3 σημεια πολυ απλα πραγματα:

Dummies guide: flashing 1.56+ roms [v 2.0] - [HSPL][uSPL]

Hard-SPL for Blackstone - Released for 1.56 ROMs too now, αυτό εκανα εγω και αυτες τις οδηγιες ακολουθησα

Επαναφορά STOCK SPL και πως φορτώνουμε cooked ROM με USPL

Και θα σου ελεγα τον τριτο συνδεσμο να ακολουθησεις και να εφαρμοσεις, μιας και ως αρχαριος θα ειναι και ευκολοτερο, καθοτι εχει και εικονες, αλλα και πιο «ασφαλης» μιας και δεν χανεις την εγγυηση σου, ενω κανοντας HSPL καταργειται η εγγυηση. Η διαδικασια επαναφορας ειναι απλουστατη ομως.

 

Αυτααα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ.. το συγκεκριμένο οδηγό τον έχω δει αλλά δεν ξέρω κάτι. O bootloader μου λέει blac100 32m, spl-1.54.0000, microP-blackstone (LED) v6.. έχω λοιπόν το 1.54 stock spl.. μπορώ λοιπόν να ξεκινήσω από το post 2 του οδηγού που λες? Ή πρέπει να περάσω και τη stock 1,14?
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και στο προηγουμενο ποστ, εξαρταται απο την ρομ που θελεις να βαλεις.. Ορισμενες θελουν 1.14 αλλες 1.54...

Οταν θα μπεις στο tread της ρομ, θα γραφει τι spl χρειαζεται.;)

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάλαβα απόλυτα και πάλι σε ευχαριστώ... στο nvmnia έχω καταλάβει τι παίζει και βλέπω στοιχεία για τις rom..

Εδώ όμως και ειδικά η επιλογή 2 που με ενδιαφέρει, είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα... είναι βασισμένη σε 1.14 κι όσοι δεν το έχουν φορτώνουν αυτή του 1.56?

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάλαβα απόλυτα και πάλι σε ευχαριστώ... στο nvmnia έχω καταλάβει τι παίζει και βλέπω στοιχεία για τις rom..

Εδώ όμως και ειδικά η επιλογή 2 που με ενδιαφέρει, είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα... είναι βασισμένη σε 1.14 κι όσοι δεν το έχουν φορτώνουν αυτή του 1.56?

 

Οπως λεει και ο Δημητρης, ειναι 1.14 το spl.. Αρα θα πρεπει να κανεις οτι γραφει εκει...;)

2

 

η αυτη με tf3d (manila) και htc dialer(με βιντεοκληση το πιο βασικο ) μεσα

http://rapidshare.com/files/21573941...ith_manila.rar

 

αυτη η ρομ βασιζεται στο παλιο spl 1.14

οποτε χρησιμοποιηστε πρωτα(αν εχετε το νεο spl 1.54 που αναφερω πιο πριν)

την αντιστοιχη επισημη με το 1.56 spl

http://rapidshare.com/files/19412771...22273__WWE.zip

Πρωτα περνας την ρομ που δινει που βασιζεται σε 1.14 και μετα κανεις τα υπολοιπα(uspl, hspl).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Προσπάθησα να τρέξω το igo8 και μου εμφανίζει αυτο --> initialization error:no language files were found

Any ideas?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Προσπάθησα να τρέξω το igo8 και μου εμφανίζει αυτο --> initialization error:no language files were found

Any ideas?:rolleyes:

 

Επειδη δεν βρισκει τα αρχεια γλωσσων . Μαλλον ξεζιπαρες τα αρχεια ενω

δεν επρεπε (αν θυμαμαι καλα :O)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλα θυμασαι nervous οπως ειναι zipαρισμενα μπαινουν

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει κάποιο λινκ για την πιο τελευταία έκδοση, γιατί δεν την έχω πια ζιπαρισμένη;;:O

σας ευχαριστώ και τους δύο!!

Link to comment
Share on other sites

Guys ξεκινάω σε bootloader το κινητό και το συνδέω στο usb.. έχω κλείσει την αποδοχή usb connection στο windows mobility device center και βλέπω στο άσπρο μέρος το "usb". Τα win64 βάζουν μόνα τους τον driver αλλά εγώ αφού έχω απενεργοποιήσει το drivers signed check με f8 από την φόρτωμα τον windows, βάζω τον δικό μου driver για τα vista 64 που δίνεται στα ανάλογα φόρουμ.. πάω να το περάσω και μου βγάζει ότι could not load the device.. θέλει να είναι ανοιχτό κανονικά?

 

It's ok, το βρήκα έχετε δίκιο.... έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω το usb :rolleyes::O

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Guys ξεκινάω σε bootloader το κινητό και το συνδέω στο usb.. έχω κλείσει την αποδοχή usb connection στο windows mobility device center και βλέπω στο άσπρο μέρος το "usb". Τα win64 βάζουν μόνα τους τον driver αλλά εγώ αφού έχω απενεργοποιήσει το drivers signed check με f8 από την φόρτωμα τον windows, βάζω τον δικό μου driver για τα vista 64 που δίνεται στα ανάλογα φόρουμ.. πάω να το περάσω και μου βγάζει ότι could not load the device.. θέλει να είναι ανοιχτό κανονικά?

 

It's ok, το βρήκα έχετε δίκιο.... έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω το usb :rolleyes::O

 

Φιλε απλο σχολειο μονο θα κανω....

Μου θυμησες τη διαφημηση για το Conn-x με την κοπελα ξαπλωμενη στο κρεβατι που μασαει μαστιχα και μπαινει μεσα ο πατερας της να δει τι εχει... :p :lol: :X

Link to comment
Share on other sites

thxxxxxxxxx! πολλλλύ μου άρεσε το σχόλιό σου! :O:rolleyes::O Ελπίζω να κερδίσω βραβείο ηλιθιότητας λοιπόν για το ποστ 9163! :D

 

Συνεχίζω να κάνω τη διαδικασία με το φόρτωμα από την κάρτα, γιατί όταν τρέχω το ruu wraper από το pc, δε βλέπει το κινητό μου σε μια φάση... anyway! :lol:

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

thxxxxxxxxx! πολλλλύ μου άρεσε το σχόλιό σου! :O:rolleyes::O Ελπίζω να κερδίσω βραβείο ηλιθιότητας λοιπόν για το ποστ 9163! :D

 

Συνεχίζω να κάνω τη διαδικασία με το φόρτωμα από την κάρτα, γιατί όταν τρέχω το ruu wraper από το pc, δε βλέπει το κινητό μου σε μια φάση... anyway! :lol:

 

οδηγος φλασαρισματος απευθειας απο την καρτα

το πιο βασικο ειναι να εχετε ξεκλειδωσει την συσκευη σας με Hard spl

 

(το συστηνω μιας και ολα ειναι πληρως αναστρεψιμα για τυχον θεμα εγγυησης στο μελλον)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217

προσοχη!!υπαρψουν 2 διαφορετικα hard spl για το HD,λογω αλλου spl των παλιων ρομς με των νεων!!

 

1. (αν ειναι επισημη η ρομ που θελετε να φλασαρετε)καντε extract το exe της ρομ σε ενα φακελο,με το winrar

 

για ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις

 

2.μετονομαστε το αρχειο RUU_Signed.nbh σε BLACIMG.nbh !!

3.μετα μεταφερετε στην καρτα της συσκευης το αρχειο που μετονομασατε (προσοχη χυμα μεσα στην καρτα και ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΑΚΕΛΟ !!)

4.σβηστε την συσκευη τελειως απο το power button στην κορυφη της συσκευης.

5.πατηστε και κρατηστε πατημενο το κουμπι μειωσης εντασης ηχου (στο πλαι της συσκευης)και παραλληλα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ) πατηστε στιγμιαια το power on-of

6.η συσκευη σας θα μπει σε μορφη bootloader (οθονη με 3 χρωματα στην συσκευη σας)

7.οταν αναγνωρισει το αρχειο που θελετε να φλασαρετε πατηστε (θα εχει ηδη ζητηθει απο την συσκευη σας)τo power button.

8.μολις η διαδικασια τελειωσει απλα θα σας ζητηθει να κανετε επανεκινηση με το stylous απο το soft reset button που ειναι μεσα στο καπακι της μπαταριας ..

 

εισαστε ετοιμοι...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε zaharakis χρησιμοποιώ αυτό εδώ:

USPL και πέρασμα ROM από κάρτα μνήμης.

 

1. Αντιγράψτε το BLACIMG.nbh στην κάρτα μνήμης.

 

2. Αφαιρέστε την κάρτα μνήμης.

 

3. Κλείστε τη συσκευή σας και ξεκινήστε τον bootloader κρατώντας πατημένο το volume down ενώ ξεκινάτε.

 

4. Συνδέστε το PDA με το PC μέσω USB και σιγουρευτείτε πως η ένδειξη USB θα εμφανιστεί χαμηλά στη λευκή περιοχή της οθόνης.

 

5. Βάλτε την κάρτα μνήμης στη συσκευή.

 

6. Εκτελέστε το blac_uspl.exe από τον σχετικό φάκελο στον υπολογιστή σας. Η οθόνη στο PDA θα σβήσει για λίγο και θα ανοίξει πάλι με το USPL φορτωμένο.

 

7. Αυτόματα, αδού θα δει τη ROM στην κάρτα θα ξεκινήσει η διαδικασία φλας. Ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη και πατήστε το Power button για να ξεκινήσει το φλασάρισμα.

 

8. Τελειώνοντας αφαιρέστε τη μπαταρία και το USB καλώδιο, βάλτε ξανά τη μπαταρία, κρατήστε πατημένα τα πλήκτρα VolUP + VolDown και πατήστε το κουμπί Power. Ακολουθείστε τις οδηγίες στην οθόνη για hard reset.

που βρήκα εδώ. Νομίζω θα τα καταφέρω! :-)

Η καλή σας δάθεση για βοήθεια τέτοια ώρα με σκλαβώνει!

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Εγιναν ολα. Τα παντα..

HardSPL, εβαλα την SL May 5 2009 by zaharakis, εβαλα το 1.13.25.24 που ειχα παααρα πολυ καλη γνωμη και στηνω...

 

2-3 λεπτα που μπαινοβγαινα στα διαφορα μενου δεν εχω απλα λογια:X...

 

Τελικα εχει δικιο Δημητρης... Ετσι οπως ειναι το τηλεφωνο το χαιρεσαι πραγματικα.. Ειναι οχι απλα γρηγορο. Οχι απλα αμεσο..... Τι να πεις.. Πραγματικα...

 

Τωρα περναω προγραμματακια... Τα βασικα που χρειαζομαι. Τιποτα περισσοτερο.

Και μετα θα επανελθω με νεες εντυπωσεις..

 

Μεχρι στιγμης, ενα εχω να πω στον Δημητρη:

:respect:

Και βεβαιως του βγαζω και το καπελο, και υποκλίνομαι για αλλη μια φορα στην σωστη του καθοδήγηση και συμβουλη για την επιλογη της ρομ...

:bow: :bow:

 

καθοδον...!!!!:):D:)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το HD με την blackpearl 3.4 full... είπα να δοκιμάσω αυτή κι έπαιξε καλά! Το χαζεύω και δεν το πιστεύω! Το πρώτο φλασάρισμα ήταν δύσκολο...χεχε

Έπαιξε κι όλα καλα! Η επόμενη θα είναι η δική σου φίλε zaharaki...χεχεχ

Καληνύχτα και ευχαριστώ και πάλι όλους όσους βοήθησαν! :-)

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το HD με την blackpearl 3.4 full... είπα να δοκιμάσω αυτή κι έπαιξε καλά! Το χαζεύω και δεν το πιστεύω! Το πρώτο φλασάρισμα ήταν δύσκολο...χεχε

Έπαιξε κι όλα καλα! Η επόμενη θα είναι η δική σου φίλε zaharaki...χεχεχ

Καληνύχτα και ευχαριστώ και πάλι όλους όσους βοήθησαν! :-)

 

Δυσκολο?:confused:

Ίσως επειδή ήταν η πρώτη σου φορά:X:worry::!:

Η επόμενη θα είναι καλύτερα!

 

Πάντως, απο την στιγμη που τα κανεις σε ενα WM κινητο, δεν εχεις θεμα. Ολα ειναι ιδια.. Τα κουμπακια αλλαζουν που πατάς...!:rolleyes::lol::p:happy:

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο δεν το λες... απλά επειδή είναι πρώτη φορά και ξέρεις ότι κάποιος εκεί έξω ξέρει, σου δημιουργουνται ερωτηματικά.. και πριν δοκιμάσεις, λες δε ρωτάω κι αυτό κι εκείνο και το άλλο? Κάπου πριν διάβασα από το zaharakis, που είπε ότι μη φοβάστε, ότι είναι θέμα software λύνεται.. έτσι δεν είχα και τπτ να φοβηθώ.. πόσο μάλλον από τη στιγμή που κρατάω ένα HD που υποθέτω πως έχει φύγει από μηχανή με πολλά χλμ και περιμένει αλλαγή φουλ εξωτερικού και οθόνης :-)
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά, καλή αρχή να έχετε.

 

Αλέξανδρε, όλα καλά με τη SL του Άραβα; Πώς σου φαίνεται η απουσία του manila; Πέρασες και το SPB MS3;

Link to comment
Share on other sites

αξιζει κατα την γνωμη σου ?

Κατά τη γνώμη μου καλύτερο από το TF3D. Τουλάχιστον για τις ανάγκες τις δικές μου. Εγώ του πέταξα τα μάτια έξω με τα Modifications για να το φέρω στα μέτρα μου. Αν το περάσει κάποιος όμως πρέπει να έχει λάβει σοβαρά υπόψη του τα παρακάτω

 

Καλύτερα είναι να μπει σε ρομ χωρίς μανίλα. Σε αντίθετη περίπτωση η συσκευή απλά θα γονατίσει.

Τρώει πιο γρήγορα τη μπαταρία απ' ότι το μανίλα.

Δεν έχει καλό Facebook sync, τουλάχιστον όχι τόσο καλό όσο οι roms των Topaz/Rhodium

Έχει κακό dialer, με αποτέλεσμα εγώ να περάσω από πανω τον Inesoft. Αν και πάλι σε κάποια σημεία συναντάς πάλι του MS3.

Δεν έχει καλό (επι της ουσίας ανύπαρκτο) contact integration. Δε θα βρεις δηλαδή τα πλεονέκτηματα που έχει το μανίλα των Topaz/Rhodium. Αναφέρομαι στο ότι όταν πηγαίνεις σε μια επαφή να βλέπεις άμεσα κάθε επικοινωνία με αυτή (κλήσεις, μηνύματα, emails, FB status).

 

Γενικά είναι μια πλατφόρμα που βολεύει αυτούς που θέλουν να τοποθετούν αυτοι τα προγράμματα και τα shortcuts εκεί που θέλουν και σιχαίνονται το stylus (θελουν δηλαδή να είναι πιο finger friendly). Για μένα δηλαδή ήταν σημαντικό να έχω Resco File Explorer, Opera, Email Accounts στην πρώτη σελίδα με ένα κλικ (ούτε δύο, ούτε τρια).

 

Υπολογίζεις τις ανάγκες σου και κρίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...