Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] HTC Dream (T-Mobile G1)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

– HTC Dream –

 

After the first Android OS based phone, the HTC Dream, appeared in a blurry low-quality video and its design was revealed by some sketches, now the first live

spy photos were posted at a Taiwanese forum. It really has the "protruding chin", which houses a few buttons, available both when opened and closed.

As the pictures are of a T-Mobile branded unit, we hope it will soon be available on the U.S. market.

 

 

http://img441.imageshack.us/img441/3986/picjo1.jpghttp://img353.imageshack.us/img353/4391/01mb6.th.jpghttp://img441.imageshack.us/img441/6934/02wo9.th.jpg

 

http://img413.imageshack.us/img413/7122/specskk5.jpg

 

πηγή: GSMarenaPhoneArena.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 674
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι σωστό αυτό αλλά τι να το κάνω όταν έχει μια τέτοια εξωτερική εμφάνιση ?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι σωστό αυτό αλλά τι να το κάνω όταν έχει μια τέτοια εξωτερική εμφάνιση ?

 

Δεν σε χαλάει να το βάλεις αυτό το λειτουργικό στην δική σου συσκευή όταν με το καλό βγει όμως... σωστά; ;)

 

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει αυτή τη μορφή καθαρά για testing purposes. Στην τελική της μορφή θα διαφέρει αρκετά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία δεν είναι η συσκευή αλλά το καινούργιο λειτουργικό!

 

χμμ.. τώρα το πρόσεξα!! Αυτό δεν είναι WM!!! OS: Android.. Linux αν δεν κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χμμ.. τώρα το πρόσεξα!! Αυτό δεν είναι WM!!! OS: Android.. Linux αν δεν κάνω λάθος?

 

Έτσι έτσι! Το λειτουργικό του Google σε linux για τις συσκευές της HTC. Ωραίο δεν ακούγεται; :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: ..Καιρός είναι να δούμε και κάτι διαφορετικό από την htc (:happy:)!! Για να δούμε :)!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και θα δούμε πολλά καινούργια και διαφορετικά πράγματα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα μας ετοιμάζει η htc :happy:.. Να δούμε βέβαια ποτέ θα φτάσει και σε μας (φοβάμαι θα αργήσει πολύ) :ninja:.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να δούμε βέβαια ποτέ θα φτάσει και σε μας (φοβάμαι θα αργήσει πολύ) :ninja:.

 

Έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν δειλά δειλά οι πρώτες beta εκδόσεις του Android. Δεν θα αργήσει ιδιαίτερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα δουμε, μου φενεται δυσκολο να πλησιασει wm και apple, σε καμια 2 ετια .................

Παντως μου ειναι δυσκολο να φυγω απο wm, ποιο πολυ λογω συνεργασιας με windows pc.

Παντως η αρχη δεν φενεται καλη, επρεπε να ξεκινησουν με μια πολυ ομορφη συσκευη για να τραβιξει τα βλεματα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα δουμε, μου φενεται δυσκολο να πλησιασει wm και apple, σε καμια 2 ετια .................

Παντως μου ειναι δυσκολο να φυγω απο wm, ποιο πολυ λογω συνεργασιας με windows pc.

Παντως η αρχη δεν φενεται καλη, επρεπε να ξεκινησουν με μια πολυ ομορφη συσκευη για να τραβιξει τα βλεματα.

 

Συγκριτικά με τα WM το android είναι ήδη μπροστά σε αρκετούς τομείς... ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Παντως μου ειναι δυσκολο να φυγω απο wm, ποιο πολυ λογω συνεργασιας με windows pc.

 

Tetoio problima den tha yparxei.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά με τα WM το android είναι ήδη μπροστά σε αρκετούς τομείς... ;)

 

θες να μας πεις μερικούς από τους αρκετούς;

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

θες να μας πεις μερικούς από τους αρκετούς;

 

ΜΑΚΡΑΝ ανώτερο user interface - φτιαγμένο για mobile συσκευές, free και fully open development, πολύ καλά internετικά APIs. Θες και άλλα; :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι το χειρίστηκες;

αλλιώς "ΜΑΚΡΑΝ ανώτερο user interface" δεν μου λέει απολύτως τίποτα

 

επίσης και το WM (δηλ. Windows MOBILE, που λεγόταν PocketPC) και αυτό φτιάχτηκε και εξελίχτηκε για mobile συσκευές (the name should hint you)

 

επίσης και στο WM το development είναι free (δεν το ήξερες;...) και κανείς δεν εμποδίζει το open development

 

εκτός αν όλα αυτά τα απαρίθμησες για να συγκρίνεις με το iPhone

 

όσο για τα "Internetικά API", βάφτισε τα καλύτερα Google APIs να είσαι μέσα

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι το χειρίστηκες;

Ναι. Εσύ το χειρίστηκες;

 

αλλιώς "ΜΑΚΡΑΝ ανώτερο user interface" δεν μου λέει απολύτως τίποτα

 

Δε σου λέει τίποτα; Το ui του android είναι finger-driven και όχι stulys driven. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις μία winmob συσκευή με το δάχτυλο ΧΩΡΙΣ να βάλεις 3rd party shell. Απλά ΔΕΝ μπορείς. Αυτό σου λέει κάτι;

 

επίσης και το WM (δηλ. Windows MOBILE, που λεγόταν PocketPC) και αυτό φτιάχτηκε και εξελίχτηκε για mobile συσκευές (the name should hint you)

Ερμ....so; 7 χρόνια μετά τα "PocketPC" θα περίμενες να δεις ΚΑΠΟΙΑΣ μορφής εξέλιξη. Είτε το θέλεις είτε όχι, τα Winmob πλέον τρέχουν σε ΤΗΛΕΦΩΝΑ που χρησιμοποιούνται εν κινήσει, οπότε δεν νοηείται να σου επιβάλει την χρήση stulys αν θες να πας ένα επίπεδο πιο βαθειά από το εξωτερικό shell.

 

επίσης και στο WM το development είναι free (δεν το ήξερες;...)

Έχω την εντύπωση πως για commercial εφαρμογές πρέπει να έχεις development license και αγοραστά tools (μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό).

 

και κανείς δεν εμποδίζει το open development

 

Τί ακριβώς σημαίνει αυτό; Είναι τα APIs ανοιχτά; Μπορώ να τα πειράξω (ή να δω το τί κάνουν); Τα windows mobile ΔΕΝ είναι open source.

 

όσο για τα "Internetικά API", βάφτισε τα καλύτερα Google APIs να είσαι μέσα

Ε και; Σημασία έχει ότι δουλεύουν. Locality-related APIs, Web APIs, Map APIs απόλα έχει το android. Με την ίδια λογική βάφτισε τα APIs των Winmob "Microsoft APIs".

εκτός αν όλα αυτά τα απαρίθμησες για να συγκρίνεις με το iPhone

 

όσο για τα "Internetικά API", βάφτισε τα καλύτερα Google APIs να είσαι μέσα

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον που το δούλεψες. Αλήθεια πως αν επιτρέπεται; (αν μπορείς να πεις)

Εγώ δεν το κατάφερα ακόμα. Θα περιμένω τη δική μου γνώμη ή τουλάχιστον περισσότερων από έναν άνθρωπο να πει κάτι.

 

- Τι σημαίνει "χωρίς 3d party shell"; Αν γίνεται γίνεται, τι σε πειράζει πως δεν κατάλαβα.

 

- Η εξέλιξη ήρθε με βάση τον ανταγωνισμό. Τόσα χρόνια δεν υπήρχε τίποτα αξιόλογο (τι, το Symbian; Το PalmOS; Τι;...) μόλις αυτό το κάτι εμφανίστηκε, εμφανίστηκε και η αντίδραση (το ίδιο θα γίνει και με το Android δεν αμφιβάλλω). Ήδη το WM7 που απέχει λίγους μήνες (μόνο 1-2 από την πραγματική εμφάνιση του Android που θα είναι μάλλον τέλος του χρόνου) και ετοιμάζονται για "core" αντίδραση στο iPhone (υποστήριξη multitouch κλπ.), δεν νομίζω το Android να είναι και μακριά και να μη "φτάνεται" από κάτι σαν το WM.

 

- Γιατί να δεις πως κάνουν κάτι τα API; Το ΤΙ κάνουν φυσικά το βλέπεις (duh!). Είμαi open source supporter αλλά σιγά μη βγάλουμε και open source σώβρακα που ο καθένας θα κάνει τις βελτιώσεις του (όπως τις βλέπει ΑΥΤΟΣ). Δουλεύει σχετικά ωραία σε project σαν το Linux αλλά υπάρχουν πράγματα που πρέπει να έχουν ΚΑΠΟΙΟΝ έλεγχο. Δες το iPhone: Ο Σερίφης της Άγριας Δύσης ξαναχτυπά -κι όμως τους αρέσει.

 

- Όχι με συγχωρείς, τα API των WM δεν είναι "Microsoft API's" γιατί δεν σε υποχρεώνουν να περπατήσεις στους δρόμους που θέλουν αυτοί, αντίθετα το Android σου έχει μια χαρά "συνδέσεις" με όλα τα... δικά τους. (πωπω κατόρθωμα)

 

Για να μην πολυλογούμε, η προσπάθεια είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Θέλω να δω πως θα καταλήξει, πόσο θα κάνει ότι υπόσχεται (δεν υπόσχεται και πάρα πολλά), αλλά ακόμα περισσότερο θέλω (ως καταναλωτής) να δω τι αντιδράσεις θα φέρει από τους άλλους. Βελτιώνονται όλοι και αυτό είναι καλό για εμάς.

 

Σήμερα θα βγει και το Chrome ε; Ο μικρός γίγαντας ήθελε και δικό του browser (υποθέτω για να τον έχει και στο Android)... πόσο... microsoftικά μου φαίνονται όλα αυτά.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον που το δούλεψες. Αλήθεια πως αν επιτρέπεται; (αν μπορείς να πεις)

Εγώ δεν το κατάφερα ακόμα. Θα περιμένω τη δική μου γνώμη ή τουλάχιστον περισσότερων από έναν άνθρωπο να πει κάτι.

Υπάρχει ο emulator.

 

- Τι σημαίνει "χωρίς 3d party shell"; Αν γίνεται γίνεται, τι σε πειράζει πως δεν κατάλαβα.

Σημαίνει ότι μόλις βγεις ΕΚΤΟΣ του shell, ΠΑΛΙ χρειάζεσαι stylus. To ΟS απλά ΔΕΝ έχει φτιαχτεί για να χρησιμοποιείται με το χέρι.

 

- Η εξέλιξη ήρθε με βάση τον ανταγωνισμό. Τόσα χρόνια δεν υπήρχε τίποτα αξιόλογο (τι, το Symbian; Το PalmOS; Τι;...) μόλις αυτό το κάτι εμφανίστηκε, εμφανίστηκε και η αντίδραση (το ίδιο θα γίνει και με το Android δεν αμφιβάλλω). Ήδη το WM7 που απέχει λίγους μήνες (μόνο 1-2 από την πραγματική εμφάνιση του Android που θα είναι μάλλον τέλος του χρόνου) και ετοιμάζονται για "core" αντίδραση στο iPhone (υποστήριξη multitouch κλπ.), δεν νομίζω το Android να είναι και μακριά και να μη "φτάνεται" από κάτι σαν το WM.

Έχεις κάποια ανακοίνωση που δείχνει τα WM να βγαίνουν τον Γενάρη; Δεν υπάρχει τίποτα το επίσημο απότι γνωρίζω.

 

- Γιατί να δεις πως κάνουν κάτι τα API; Το ΤΙ κάνουν φυσικά το βλέπεις (duh!). Είμαi open source supporter αλλά σιγά μη βγάλουμε και open source σώβρακα που ο καθένας θα κάνει τις βελτιώσεις του (όπως τις βλέπει ΑΥΤΟΣ). Δουλεύει σχετικά ωραία σε project σαν το Linux αλλά υπάρχουν πράγματα που πρέπει να έχουν ΚΑΠΟΙΟΝ έλεγχο. Δες το iPhone: Ο Σερίφης της Άγριας Δύσης ξαναχτυπά -κι όμως τους αρέσει.

Προφανώς και θέλω. Μ'αρέσει να γνωρίζω τί γίνετια και μαρέσει να μπορώ να τα αλλάζω. Για κάποιο λόγο "παίρνει μπρος" πλέον το open source. Και στην τελική ΚΑΚΟ δεν κάνει. Και αν είναι κάτι που ΔΕΝ αρέσει στο iphone είναι το κλειστό development enviroment. Και ρώτα ΟΠΟΙΟΝ developer θες.

 

- Όχι με συγχωρείς, τα API των WM δεν είναι "Microsoft API's" γιατί δεν σε υποχρεώνουν να περπατήσεις στους δρόμους που θέλουν αυτοί, αντίθετα το Android σου έχει μια χαρά "συνδέσεις" με όλα τα... δικά τους. (πωπω κατόρθωμα)

Σου δίνει η MS map-api; Ή μήπως σε υποχρεώνει το google να βάλεις με το ζόρι το δικό του; Ανοιχτό λειτουργικό είναι, σε java γράφεις, μπορείς να portάρεις ΑΠΕΙΡΑ πράγματα. Απλά το Android σου παρέχει μία internet πλατφόρμα πάνω στην οποία μπορείς να δουλέψεις που στηρίζεται στα services του google.

 

Σήμερα θα βγει και το Chrome ε; Ο μικρός γίγαντας ήθελε και δικό του browser (υποθέτω για να τον έχει και στο Android)... πόσο... microsoftικά μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Ναι. Επειδή η Microsoft έχει βγάλει Open source IE, με open source renderer, open source μηχανή από πίσω για διαχείρηση μνήμης και totally rewritten open source javascript engine [/sarcasm].

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

T-Mobile to sell HTC phone running Android for $199

 

HTC's forthcoming Android-powered smartphone - known as the G1, and Dream, is to be sold on T-Mobile in the US, for $199, on a two-year contract..

The Dream/G1 is to be shown off at a press event, held in New York City, held on the 23rd of this month.

 

Also, in somewhat of a surpring move - what with some handsets normally being delayed by a week, or two, the Dream/G1 is to actually be launched

earlier than expected. It was initially set to launch on October 20th, but it's suggested to now launch on the 17th instead. Granted, three days isn't a

lot, but three days is three days, at the end of it.

 

 

πηγή: Mobile-Review

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει αυτή τη μορφή καθαρά για testing purposes. Στην τελική της μορφή θα διαφέρει αρκετά.

Γιάννη είπες κάτι ????:lol::lol::lol::p:p

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Πολλά video:

http://br.youtube.com/results?search_query=htc+g1&search_type=&aq=f

 

Επίσης προς το παρόν έχει μόνο το hardware πληκτρολόγιο από ότι φαίνεται.

 

Πειράζει που δεν μου άρεσε; Δεν λέω ίσως είναι ωραίο στο χειρισμό τελικά και πολύ σταθερό αλλά δεν με ενθουσίασε από τα video. Πάντα για το λειτουργικό, γιατί για σαν συσκευή...

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...