Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βλέποντας σήμερα ένα dummy σε νοκια κατάστημα διαπίστωσα ότι έχει τα ίδια απαράδεκτα πλαστικά των τελευταίων n-series, το γκρι που είχε όχι το άσπρο, σε εμφάνηση ήταν λες και είχες κινητό 60 ευρώ, απαράδεκτο, το Ν78 λόγω μαύρου χρώματος ίσως δίπλα του φαίνεται πιο elegance. Τα πλήκτρα πάνω είανι σε πολύ μικρό χώρο τοποθετημένα και δεν μπορείς να τα πατήσεις με ευκολία. επειδή έχω το Ν78 και έλεγα ίσως το αλλάξω με το Ν79 δεν βλέπω κάποιο σοβαρό λογο να το κάνω ξοδεύοντας και επιπλέων χρήματα. για κάποιον που το παίρνει σαν πρώτο ίσως να είναι καλή επιλογή, αλλά με προλημάτισαν πολύ τα παραπάνω.

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nokia N79 review

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/Nokia_N791.php

 

Αργησες !:tease:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία παρουσίαση του Ν79. Στο τέλος του άρθρου γίνεται και ένα μικρό συγκριτικό με το Ν82.

 

Nokia N79 Review

 

http://www.allaboutsymbian.com/images/features/N79/n79sideui_tb.jpg

 

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/Nokia_N791.php

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφιες που ειδα απο την καμερα του n79 στο ρελευταιο review ειναι χαλια!! ελεος!!πιστευω πως τελικα τα μονα πλεονεκτηαμτα του ειναι το fp2 και το fm trassmiter σε σχεση με το n82 τετοια θολουρα στις φωτο πρωτη φορα βλεπω:cry:......εκτος φυσικα αν ο τυπος δεν ηξερε τι του γινεται απο φωτογραφιες.:p...αλλα αντι να προχωραμε να πηγιανουμε προς τα πισω???

:(

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το βιντεο λογικο τραβαει σε λιγοτερα frames per second.Oσον αφορα τις φωτογραφιες πιστευω ειναι θεμα firmware κυριως.Εν πασει περιπτωση θεωρω το Ν78 πιο συμφερουσα λυση οσον αφορα το οικονομικο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά το Ν85 τώρα και το Ν79 αναγνωρίζεται από το NSU

οπότε έρχεται καινούριο firmware τις επόμενες μέρες ;)

 

http://www.spaziocellulare.com/News/wp-content/uploads/2008/11/n79_.jpg

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Το E66 εχει ερθει?Αν ναι να το αγορασω η να περιμενω το N79.Με προβληματισε αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος για την ποιοτητα.Συγκρινονται τα κινητα η το Ε66 ειναι καλυτερο?
Link to comment
Share on other sites

Το Ν79 δεν το έχω δει αλλά αποκλείεται να είναι τόσο ποιοτικό όσο το Ε66. Γνώμη μου, περίμενε να βγει και το Ν79, πήγαινε να τα δεις και να τα χειριστείς λίγο σε ένα κατάστημα που τα έχουν εν λειτουργία, ωστέ να κρίνεις μόνος σου. Αν το βασικό είναι για σένα η κατασκευή, ότε πήγαινε κατυεθείαν για Ε66. Αλλιώς, το Ν79 είναι ασύγκριτα πιο ολοκληρωμένη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Το E66 εχει ερθει?Αν ναι να το αγορασω η να περιμενω το N79.Με προβληματισε αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος για την ποιοτητα.Συγκρινονται τα κινητα η το Ε66 ειναι καλυτερο?

 

Kοίτα εφόσον δεν προορίζονται για το ίδιο κοινό είναι λίγο δύσκολο να τα συγκρίνεις.

Από τη μία, το n79 είναι ένας multimedia υπολογιστής (όπως συνηθήζει η νοκια να βαφτίζει κάθε νέο κινητό της σειράς n), ενώ το e66 έχει σαφώς πιο επαγγελματικές προοπτικές, με εξελιγμένο ημερολόγιο κλπ...

Όσον αφορά την ποιότητα, το e66 δεν μπορεί απλά να συγκριθει με οποιοδήποτε της σειράς n, είναι κορυφαίο.

Απλά πρόσεχε, η κάμερα του e66 είναι μικρότερης εμβέλειας, ενώ το jack των ακουστικών εχει διάμετρο 2,5mm έναντι των 3,5 mm που τα κοινά ακουστικά μουσικής έχουν - οθόνες νομίζω έχουν τις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Το E66 εχει ερθει?Αν ναι να το αγορασω η να περιμενω το N79.Με προβληματισε αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος για την ποιοτητα.Συγκρινονται τα κινητα η το Ε66 ειναι καλυτερο?

Aν η χρήση ενος sliding κινητού δεν σε προβληματίζει, ενώ αποδέχεσαι την χαμηλότερη ποιότητα φωτογραφίας και βίντεο του Ε66 και σε ενθουσιάζει η πιό κόμπακτ μεταλλική εμφάνιση του κινητού, εφόσον μπορείς να περιμένεις να δεις και το Ν79, επέλεξε αυτό που περισσότερο ανταποκρίνεται περισσότερο στις επιθυμίες σου...Στην πρώτη περίπτωση το Ε66, ενώ αν είσαι ασυγκράτητος tecno freak επιλέγεις το Ν79, την πιο ολοκληρωμένη αισθητικά και τεχνολογικά επιλογή μέχρι σήμερα....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

...Στην πρώτη περίπτωση το Ε66, ενώ αν είσαι ασυγκράτητος tecno freak επιλέγεις το Ν79, την πιο ολοκληρωμένη αισθητικά και τεχνολογικά επιλογή μέχρι σήμερα....;)

 

στο αισθητικά δεν συμφωνώ δεν μου αρέσει καθόλου μιας και το έχω δει από κοντά.Το Ν78 είναι πιο elegance και όμορφο. Ούτως η άλλως η αίσθητική αίναι υποκειμενική για τον καθένα μας.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Το Ν79 δεν το έχω δει αλλά αποκλείεται να είναι τόσο ποιοτικό όσο το Ε66. Γνώμη μου, περίμενε να βγει και το Ν79, πήγαινε να τα δεις και να τα χειριστείς λίγο σε ένα κατάστημα που τα έχουν εν λειτουργία, ωστέ να κρίνεις μόνος σου. Αν το βασικό είναι για σένα η κατασκευή, ότε πήγαινε κατυεθείαν για Ε66. Αλλιώς, το Ν79 είναι ασύγκριτα πιο ολοκληρωμένη συσκευή.

Και να παω σε καταστημα δεν θα μπορεσω να κρινω τις μουσικες του ικανοτητες.Οχι οτι ειμαι και πολυ απαιτιτικος αλλα να ειναι αξιοπρεπεις.Οσο για την ποιοτητα δεν θελω να παρω ενα κινητο το οποιο συνεχως θα τριζει και δεν ξερω και εγω τι αλλο.Βεβαια δεν ξερω και πως ακριβως εννοει ο καθενας την κακη ποιοτητα.Το να τριζει λιγο δεν ειναι και ακραιο.Πλαστικα ειναι.Η καμερα δεν ειναι και το βασικο κριτηριο.Οι μουσικες του ικανοτητες με ενδιαφερουν πιο πολυ.(ραδιο,ενταση,ποιοτητα,RDS,ακουστικα(βεβαια τα ακουστικα αλλαζονται αλλα δεν ξερω αν θα εχουν μετα ενταση ...))Μου αρεσει και το Ν79 αλλα το αλλο μου εχει κανει κλικ.Σαφως το Ν79 ειναι πιο ολοκληρομενο αλλα δεν ειμαι και πολυ απαιτιτικος.Θελω να τα κανει ολα ικανοποιιτικα.Νομιζω ομως οτι ειμαι

:offtopic:Παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και αν γνωριζετε και κατι αλλο πειτε το.

Link to comment
Share on other sites

στο αισθητικά δεν συμφωνώ δεν μου αρέσει καθόλου μιας και το έχω δει από κοντά.Το Ν78 είναι πιο elegance και όμορφο. Ούτως η άλλως η αίσθητική αίναι υποκειμενική για τον καθένα μας.

Συμφωνώ εν μέρη...Γιατί το Ν79 έχει μικρότερες διαστάσεις και βάρος από το Ν78 και το υλικό του δεν "λεκιάζει" ή αυτό φαίνεται λιγότερο από ότι στο γυαλιστερό μαύρο του Ν78...Επίσης τα πλήκτρα φαίνονται μεγαλύτερα και χρηστικότερα από τα "μεταμοντέρνα" του Ν78....Το μόνο "μεταμοντέρνο" αποδεκτό, αφού δεν χαλάει την χρηστικότητα, είναι το πλάγιο ολόγραμμα της ΝΟΚΙΑ με το άνοιγμα του μεταλλικού γυαλιστερού πλάγιου περιβλήματος στο σημείο αυτό και διαγώνια, που προσθέτει ένα νέο αέρα στο σχεδιασμό, χωρίς αυτό να βλάπτει τη χρηστικότητα του τηλεφώνου. Αυτά δε , δεν είναι υποκειμενικά, αλλά αντικειμενικά στοιχεία και συνηγορούν στου λόγου το αληθές...;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία...γιατί η ποιότητα στο video μεταξύ N79 k N82 έχει τόσο μεγάλη διαφορα ενώ k τα 2 έχουν την ίδια ανάλυση k frames/sec??

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω επεξεργαστή αλλά και, ίσως, λόγω πρόημου software του Ν79. Ίσως σε νεότερη έκδοση βελτιωθεί σημαντικά η ποιότητά του.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρη...Γιατί το Ν79 έχει μικρότερες διαστάσεις και βάρος από το Ν78 και το υλικό του δεν "λεκιάζει" ή αυτό φαίνεται λιγότερο από ότι στο γυαλιστερό μαύρο του Ν78...Επίσης τα πλήκτρα φαίνονται μεγαλύτερα και χρηστικότερα από τα "μεταμοντέρνα" του Ν78....Το μόνο "μεταμοντέρνο" αποδεκτό, αφού δεν χαλάει την χρηστικότητα, είναι το πλάγιο ολόγραμμα της ΝΟΚΙΑ με το άνοιγμα του μεταλλικού γυαλιστερού πλάγιου περιβλήματος στο σημείο αυτό και διαγώνια, που προσθέτει ένα νέο αέρα στο σχεδιασμό, χωρίς αυτό να βλάπτει τη χρηστικότητα του τηλεφώνου. Αυτά δε , δεν είναι υποκειμενικά, αλλά αντικειμενικά στοιχεία και συνηγορούν στου λόγου το αληθές...;)

 

και πάλι θα σου ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά γιατί οι περισσοτεροι που γνωρίζω δεν τους αρέσει η επιγραφή νοκια στο πλάϊ. άρα υποκειμενικό για τον καθένα είναι αν του αρέσει ή όχι μα το ζόρι δεν θα τον κάνουμε κάποιον να του αρέσει. όσο για τις διαστάσεις σου είπα ότι το έχω δει από κοντα λόγω του άσπρου χρώματος δεν διαφέρει πολύ από το Ν78 γιατί εκείνο μαύρο στο μάτι φαίνεται πιο μικρό από ότι είναι. για τα πλήκτρα τα πάνω πλήκτρα του Ν79 είναι τόσο κοντά που δεν μπορείς στην κυριολεξία να πατήσεις το πλήκτρο μενού χωρίς να πατήσεις και άλλο πλήκτρο μαζί - απαράδεκτη διαταξη. να μην μιλήσεω για το sar που τηγανίζει αυγό στο μισό μέτρο. και η κάμερα του από τις μέτριες των 5 mp. Βέβαια όλα τα παραπάνω πάλι υποκειμενικά είναι γιατί κάποιοι σαν και εσένα τους αρέσει. καλά κάνετε τη δικιά μου γνώμη και εντυπώσεις εκφράζω γιατί το έχω δει και χειριστεί ζωντανά.

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα διαθεσιμο στο μεγαλυτερο ηλεκτρονικο καταστημα στα 399. Εφτασε επιτελους! Εγω τωρα που μου αρεσει το λευκο αλλα τα καλύμματα του ασημενιου τι θα κανω:p??
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα διαθεσιμο στο μεγαλυτερο ηλεκτρονικο καταστημα στα 399. Εφτασε επιτελους! Εγω τωρα που μου αρεσει το λευκο αλλα τα καλύμματα του ασημενιου τι θα κανω:p??

Eπιτέλους, δε πιστεύω να ειναι καμιά παραεισαγωγή; Μου φαινεται επειδή το 5800 αργει πολύ με βλεπω γιορτες να το παιρνω το ρημαδι

 

Πρέπει να ήρθε επίσημα τελικά http://www.multirama.gr/products/product?pid=0368646&catid=100400 στα 395€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα διαθεσιμο στο μεγαλυτερο ηλεκτρονικο καταστημα στα 399. Εφτασε επιτελους! Εγω τωρα που μου αρεσει το λευκο αλλα τα καλύμματα του ασημενιου τι θα κανω:p??

 

νομίζω ότι πολλοί θα έχουν τον ίδιο προβληματισμό με σένα...

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους, δε πιστεύω να ειναι καμιά παραεισαγωγή; Μου φαινεται επειδή το 5800 αργει πολύ με βλεπω γιορτες να το παιρνω το ρημαδι

 

Πρέπει να ήρθε επίσημα τελικά http://www.multirama.gr/products/product?pid=0368646&catid=100400 στα 395€

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ MULTIRAMA! ΜΟΝΙΜΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗ! (απ' όπου και οι χαμηλότερες ανταγωνιστικές τιμές)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

και το e-shop φέρνει παραεισαγωγή νομιζω...

τουλάχιστον όσα τηλέφωνα έχω πάρει εγώ ή γνωστοί μου από κει δεν έχουν ελληνικούς χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Και μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα στην ελληνική αγορά, όλα όσα πωλούνται, θα είναι παραεισαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Απο πουθενά. Κάποια μέρα, σκάνε μύτη οι πρώτες παρτίδες και όσα καταστήματα έχουν κλείσει κομμάτια, την επόμενη, το έχουν προς διάθεση. Ο μόνος σίγουρος τρόπος για να ενημερωθείς το πότε θα φτάσει στα ελληνικά καταστήματα, είναι να παρακολουθείς το συγκεκριμένο θέμα. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...