Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aμαν με αυτο το τρελο sar.Και ελεγα να το παρω,αλλα τωρα αλλαξα γνωμη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είδα σήμερα στο Mediamarkt στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

Ωραίο τηλέφωνο, μαζεμένο, και εντυπωσιακά ελαφρύ για αυτά που περιέχει.

Δεν συγκρίνεται σε ποιότητα κατασκευής με το Ε71 που επίσης με ενδιαφέρει, αλλά μάλλον έχει πιο εύκολο σχήμα.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παίξω με το μενού του διότι ήταν κρασαρισμένο (κακό σημάδι).

Τα πλήκτρα έχουν όντως ένα θέμα, είναι λίγο σκληρά και δεν είναι απόλυτα διακριτά μεταξύ τους.

Αλλά είναι ανησυχητικά τα υψηλά SAR που εμφανίζουν όλα τα σύγχρονα κινητά. Να μας πεθάνουν θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει αλλά το SAR μετριέται με όλα τα καλούδια που μπορεί να έχει πάνω το τηλέφωνο ανοιγμένα. Με άλλα λόγια όσο περισσότερα ασύρματα μέσα επικοινωνίας έχει τόσο μεγαλύτερο θα είναι το SAR. Τώρα γιατί στο συγκεκριμένο είναι τόσο μεγάλο (πάντα βέβαια μέσα στα -ελαστικά- όρια) δεν μπορώ να σου το απαντήσω. Δεν ξέρω για άλλα κινητά αν βγαίνουν με άλλα SAR για κάθε χώρα, αλλά ίσως καποια λεπτομέρεια που σχετίζεται με αυτό να μας δώσει μια πιο σαφή απάντηση. Μπορεί βέβαια και απλά να ήθελαν να μειώσουν το κόστος και για αυτό το άφησαν να παίζει λίγο παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει αλλά το SAR μετριέται με όλα τα καλούδια που μπορεί να έχει πάνω το τηλέφωνο ανοιγμένα. Με άλλα λόγια όσο περισσότερα ασύρματα μέσα επικοινωνίας έχει τόσο μεγαλύτερο θα είναι το SAR. Τώρα γιατί στο συγκεκριμένο είναι τόσο μεγάλο (πάντα βέβαια μέσα στα -ελαστικά- όρια) δεν μπορώ να σου το απαντήσω. Δεν ξέρω για άλλα κινητά αν βγαίνουν με άλλα SAR για κάθε χώρα, αλλά ίσως καποια λεπτομέρεια που σχετίζεται με αυτό να μας δώσει μια πιο σαφή απάντηση. Μπορεί βέβαια και απλά να ήθελαν να μειώσουν το κόστος και για αυτό το άφησαν να παίζει λίγο παραπάνω.

 

 

Nokia N79 (Type RM-348)
CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.40 W/kg.

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at www.nokia.com.

 

:shock::sick:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε τιμη για Κυπρο ή αν το gps και το internet στο κινητο είναι εφικτά εδω(για κυπρο μιλαω)? :O

Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα δεν ειχα ποτε κινητο με τα πιο πανω!:happy:

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε τιμη για Κυπρο ή αν το gps και το internet στο κινητο είναι εφικτά εδω(για κυπρο μιλαω)? :O

Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα δεν ειχα ποτε κινητο με τα πιο πανω!:happy:

Το gps δεν έχει σχέση με χώρα απλά δε ξέρω αν υπάρχει χάρτης για τη Κύπρο, οι γνωρίζοντες ας πουν. Για ιντερνετ αν ειναι με wifi κανονικότατα συνδέεσαι με το ρουτερ σου αν με το δίκτυο κινητής θα πρέπει να ρωτήσεις το πάροχο κινητής τηλεφωνίας που έχεις εκεί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..Εγω το πηρα απο Nokia Shop.

Μου φαινεται οτι τα ακριανα αριθμητικα κουμπια ειναι ποιο σκληρα απο τα μεσεα,ακομα πρεπει να συνηθισεις τα 4 κουμπακια που εξεχουν πανω και κατω απο το c και το πληκτρο του μενου

 

φιλε μ μια ερωτηση γτ ειμαι αναμεσα σ αυτο και το ν 82...

εχεις δοκιμασει τον πομπο fm?

γτ ενδιαφερομαι να αγορασω ενα (πομπο) για το αμαξι (αν κ δεν εχω βρει ακομα)

αλλα λογικα θα πεφτει και πιο γρηγορα η μπαταρια.... :worry: εε??

ειχες επαφη καθολου με ν82 ? ποιο προτεινεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ μια ερωτηση γτ ειμαι αναμεσα σ αυτο και το ν 82...

εχεις δοκιμασει τον πομπο fm?

γτ ενδιαφερομαι να αγορασω ενα (πομπο) για το αμαξι (αν κ δεν εχω βρει ακομα)

αλλα λογικα θα πεφτει και πιο γρηγορα η μπαταρια.... :worry: εε??

ειχες επαφη καθολου με ν82 ? ποιο προτεινεις?

ευχαριστω

 

Το Ν82 δεν έχει πομπό FM. Αν σε ενδιαφέρει αυτό καλύτερα να δεις και το Ν78..... Η μπαταρία σίγουρα πέφτει πιο γρήγορα όταν δουλεύεις τον πομπό. Λογικό δεν είναι? :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Ν82 δεν έχει πομπό FM. Αν σε ενδιαφέρει αυτό καλύτερα να δεις και το Ν78..... Η μπαταρία σίγουρα πέφτει πιο γρήγορα όταν δουλεύεις τον πομπό. Λογικό δεν είναι? :happy:

 

το ξερω οτι δεν εχει πομπο το ν82

το ν78 δεν μ αρεσει....ειναι καπως περιεργο... :p ....

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν έχει σχέση με χώρα απλά δε ξέρω αν υπάρχει χάρτης για τη Κύπρο, οι γνωρίζοντες ας πουν. Για ιντερνετ αν ειναι με wifi κανονικότατα συνδέεσαι με το ρουτερ σου αν με το δίκτυο κινητής θα πρέπει να ρωτήσεις το πάροχο κινητής τηλεφωνίας που έχεις εκεί

 

Απ' οτι ξερω δεν υπαρχει κανονικος χαρτης για Κυπρο ουτε καν στο διαδικτυο(δεν υπαρχουν οδοι κλπ).

Η αληθεια ειναι οτι μικρη χωρα ειμαστε ετσι κι αλλιως και δε χρειαζεται gps αφου την ξερουμε απ' εξω. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Τελος θελω να ρωτησω τους κατοχους Ν79 αν χτυπαει το ξυπνητηρι ενοσω το κινητο ειναι απενεργοποιημενο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω δεν υπαρχει κανονικος χαρτης για Κυπρο ουτε καν στο διαδικτυο(δεν υπαρχουν οδοι κλπ).

Η αληθεια ειναι οτι μικρη χωρα ειμαστε ετσι κι αλλιως και δε χρειαζεται gps αφου την ξερουμε απ' εξω. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Τελος θελω να ρωτησω τους κατοχους Ν79 αν χτυπαει το ξυπνητηρι ενοσω το κινητο ειναι απενεργοποιημενο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Xτυπάει κανονικά όπως και σε όλα τα nokia και απενεργοποιημένο να είναι το κινητό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Xτυπάει κανονικά όπως και σε όλα τα nokia και απενεργοποιημένο να είναι το κινητό

 

Καλά μη το λες, έχουν αναφερθεί προβλήματα σε μερικά nokia ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη το λες, έχουν αναφερθεί προβλήματα σε μερικά nokia ;)

Έχουν περάσει τουλάχιστον 5 συσκευές τα τελευταία χρόνια τώρα κανονικά χτυπάει κανονικά αν σε κάποια συσκευή υπάρχει κάποιο bug δε το γνωρίζω αλλά και να υπάρχει θα διορθώθηκε σίγουρα με το πρώτο upgrade. Ας πει για σιγουριά κάποιος που το δοκίμασε στην ίδια τη συσκευή τι να πω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για δώστε ένα χεράκι. Στο παλιό μου 6131 υπάρχει μια συντόμευση ονόματι "Μετάβαση" που είναι πολύ εξυπηρετική γιατί βάζεις όσες εφαρμογές χρησιμοποιείς συχνότερα. Στο Ν79 μου (με γειά μου) δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο και να το βάλω σε προγραμματιζόμενο πλήκτρο. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Η "Μετάβαση" πλέον είναι ενσωματωμένη στην οθόνη αναμονής αλλά μόνο στη κάθετη εμφάνιση και μπορείς να βάλεις μέχρι 6 συντομεύσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση φίλε Itchrist86.

 

Υπάρχει τρόπος να εμφανίζεται στο μενού κάποιος φάκελος ή συντόμευσή του από την κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο μενού. Βάλε το x-plore 1.30 και βάζεις συντομεύσεις σε φακέλους, πατάς # και ένα νούμερο, πχ 5 και μπαίνεις κατευθείαν στον φάκελο που έχεις πρίσει. Μπορείς να βάλεις μέχρι 9 φακέλους. Πάρα πολύ βολικό.
Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό ρε παιδιά?? δε

μοιάζει και πολύ για N79 πάντως... http://www.shls.gr/product.asp?catid=2151

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό και στο google άμα βάλεις το Ν79 να το ψάξει θα στο εμφανίσει σαν φωτό. Τώρα τι είναι ... άγνωστο!!!

 

Να ρωτήσω κάτι. Οι χρήστες του Ν79 που χαθήκανε;;; Γιατί δεν μας λένε εντυπώσεις πάνω σε θέματα λειτουργικότητας του Ν79; Μπαταρία, αυτονομία, σήμα, radio transmiter, Wi-Fi, GPS, φωτογραφίες, καθημερινή χρήση, πιο απαιτιτική χρήση, ακουστική και διάφορα άλλα πως τους φαίνονται; Απαντήσανε κάποια παλικάρια πριν μερικά posts, αλλά σε ελάχιστες ερωτήσεις και μετά .... σιωπή. :D

 

Υ.Γ.

Φιλικά πάντα και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...μπαταρια αψογη...με το gps δν εχω ασχοληθει...λιγο με το wifi...απο τα ακουστικα παιζει σχετικα καλα...οπως το n78 οτι αλλο θες πες μ:P

 

 

επειδη δεν πολυασχολουμε με το κινητο οτι θελεις πες μου να το κοιταξω ακριβος:)

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...