Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά γιατί οποια εφαρμογή και να πάω να βάλω μου λέει ότι η έχει προστασία η σφάλμα "πιστοποιτικου" όλο αυτό συνεχεια

 

η ρύθμιση με την ημερομηνία δεν κάνει δουλειά

 

οι εφαρμογές που πάω να βάλω είναι για s60v3 αλλα πάλι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά γιατί οποια εφαρμογή και να πάω να βάλω μου λέει ότι η έχει προστασία η σφάλμα "πιστοποιτικου" όλο αυτό συνεχεια

 

η ρύθμιση με την ημερομηνία δεν κάνει δουλειά

 

οι εφαρμογές που πάω να βάλω είναι για s60v3 αλλα πάλι τίποτα

 

Για ρίξε μια ματιά κι εδώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γιατί οποια εφαρμογή και να πάω να βάλω μου λέει ότι η έχει προστασία η σφάλμα "πιστοποιτικου" όλο αυτό συνεχεια

 

η ρύθμιση με την ημερομηνία δεν κάνει δουλειά

 

οι εφαρμογές που πάω να βάλω είναι για s60v3 αλλα πάλι τίποτα

Καλημέρα!

Όπως σου είπε και ο J_K για να περάσεις αυτές τις εφαρμογές, οι οποίες σου βγάζουν το συγκεκριμένο σφάλμα, θα πρέπει να τις έχεις υπογράψει πρώτα με το πιστοποιητικό το οποίο θα πάρεις ακολουθώντας τις οδηγίες του πρώτου ποστ από το θέμα που σου έδωσε ο J_K.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τον Πέτρο αλλά δεν ξέρω πως να τον ενεργοποιήσω επειδή δεν το βρίσκω στο εφαρμογές>ομιλία. pls help

Edit:

τα καταφερα

 

Kατεβασα και εγω τον Πέτρο, τον έκανα εγκατάσταση αλλά δεν τον βρισκω ούτε και εγώ... Πως το βρήκες τελικά?

Nokia N79, Vodafone CU

Το blog μου: http:/johncorfuworld.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εικονίδιο Ομιλία (Speech).

Ψάξε στο Μενού, σίγουρα θα το βρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εικονίδιο Ομιλία (Speech).

Ψάξε στο Μενού, σίγουρα θα το βρεις.

 

Ok! To βρήκα! Κατι άλλο: Γιατί πανω δεξια στην οθόνη μου αναβοσβήνει το εικονίδιο του μηνύματος? Εχω διαβάσει όλα τα μηνήματα!

Nokia N79, Vodafone CU

Το blog μου: http:/johncorfuworld.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ok! To βρήκα! Κατι άλλο: Γιατί πανω δεξια στην οθόνη μου αναβοσβήνει το εικονίδιο του μηνύματος? Εχω διαβάσει όλα τα μηνήματα!

 

Υπάρχουν μηνύματα μέσα στην κάρτα sim. Πήγαινε Μηνύματα, πατά επιλογές κ θα δεις μια επιλογή φάκελος sim. Μπες εκεί και σβήσε μερικά μηνύματα ή αντέγραψε τα στο τηλέφωνο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μηνύματα μέσα στην κάρτα sim. Πήγαινε Μηνύματα, πατά επιλογές κ θα δεις μια επιλογή φάκελος sim. Μπες εκεί και σβήσε μερικά μηνύματα ή αντέγραψε τα στο τηλέφωνο.

 

Ωραια! Εσβησα ολα τα μηνύματα στην sim και τωρα πια δεν αναβοσβήνει αλλο η ένδειξη. Ευχαριστώ!

Nokia N79, Vodafone CU

Το blog μου: http:/johncorfuworld.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλάνια αποφάσισα να αγοράσω το Ν79, αλλά κανένας δεν το έχει στο κατάστημά του ετοιμοπαράδοτο, και έτσι δεν ξέρω αν θα είναι παραεισαγωγή αυτό που αγοράζω, γιατί δεν θα το δω πριν το πάρω καθώς θα μου το παραγγείλουν αυτοί. Να το πάρω από ΑLPHA COPY δεν αξίζει καθώς είναι 40 ευρώ πιο ακριβό (324 στο πλαίσιο, 365 στη νόκια). Τι να κάνω; Καμιά ιδέα; Επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν το έχει κανένας; Πήγα σε ΠΛΑΙΣΙΟ, WIND, VODAFONE, ALPHA COPY, και όλοι λένε μόνο μέσω παραγγελίας... :confused:
Link to comment
Share on other sites

φεύγει το καλό το πράγμα γρήγορα!!!αλλά δεν κατάλαβα αυτοί θα κάνουν παραγγελία ειδικά για εσένα;δεν θα παραγγείλουν μια ποσότητα;κοίτα καλύτερα να δώσεις 40 ευρώ και να είσαι εντάξει παρά να τρέχεις μετά.και όταν το παραγγείλεις από alpha copy για ρώτα αν ξέρουν τι παίζει με το μαύρο n79 και για πότε το σκέφτονται να φέρουν και τις νέες προσόψεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε αλάνια αποφάσισα να αγοράσω το Ν79, αλλά κανένας δεν το έχει στο κατάστημά του ετοιμοπαράδοτο, και έτσι δεν ξέρω αν θα είναι παραεισαγωγή αυτό που αγοράζω, γιατί δεν θα το δω πριν το πάρω καθώς θα μου το παραγγείλουν αυτοί. Να το πάρω από ΑLPHA COPY δεν αξίζει καθώς είναι 40 ευρώ πιο ακριβό (324 στο πλαίσιο, 365 στη νόκια). Τι να κάνω; Καμιά ιδέα; Επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν το έχει κανένας; Πήγα σε ΠΛΑΙΣΙΟ, WIND, VODAFONE, ALPHA COPY, και όλοι λένε μόνο μέσω παραγγελίας... :confused:

 

Πες τους απλά ότι εάν δεν είναι το ελληνικό δε θα το πάρεις και θα τους μείνει για την έκθεση. Το πώς το αναγνωρίζεις δες μερικές σελίδες πριν (δε θυμάμαι ακριβώς) που λένε τα παιδιά για το ελληνικό πληκτρολόγιο και το αυτοκόλλητο με τα ιριδίζοντα γράμματα Nokia Sealed.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα και εγώ σήμερα με τη σειρά μου το Ν79. Ωστόσο έχω ένα πρόβλημα. Στην οθόνη γύρω γύρω τα χρώματα του θέματος φαίνονται ξεθωριασμένα. Δηλαδή, η οθόνη είναι πιο άσπρη σε αυτά τα σημεία. Επίσης αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται στις φωτογραφίες που τραβάω. Δοκίμασα να αλλάξω θέμα, αλλά πάλι τα ίδια! Τι φταίει; Μήπως είναι κάποια ρύθμιση; Στο ίντερνετ βρήκα άλλο ένα άτομο με το ίδιο πρόβλημα... Χρησιμοποιώ το μπορντό κάλυμμα...

 

http://www.phonesreview.co.uk/problems/20090522/nokia-n79-display-problem/

 

Υ.Γ. : Έχω την έκδοση 11.χχχ...

Υ.Γ. 2: Έβαλα την ενημέρωση 20.χχχ και το πρόβλημα επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει τυχαίους αποχρωματισμούς σε όλη την επιφάνεια της οθόνης στις μονόχρωμες ταπετσαρίες στο δικό μου αλλά νόμιζα ότι είναι "τεχνοτροπία" για να μην μοιάζει μονότονο το θέμα. Λες;;; Θα φτιάξω μιά σωστή μονόχρωμη στο PC να την ανεβάσω στο τηλέφωνο και να δω.

 

Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα στο δικό μου είναι ότι δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένη η οθόνη του με το "παράθυρο" της, είναι λίγο πιο πάνω και λίγο πιο αριστερά από το "τέλειο" και έχει κενό από τη μία πλευρά και όχι από την άλλη. Δεν με ενοχλεί και τόσο, αλλά γμτ όταν πληρώνεις ένα Χ ποσό και όταν η εταιρία δηλώνει ποιοτική τέτοια χαζά δεν έπρεπε να υπάρχουν.

 

Panos αν είναι θέμα οθόνης ότι και να βάλεις δεν σώζεσαι. Πέρνα και το 30.χχ είναι όντως βελτιωμένο.

 

 

 

 

Και η ρητορική ερώτηση της ημέρας. Θέλεις να πάρεις ένα τηλέφωνο. Ανοίγεις τις επαφές, παίρνεις, κλείνεις και σε περνάει στην οθόνη αναμονής. Αλλά οι επαφές συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο. Και τις ξεχνάς... Και το ίδιο γίνεται και με το μητρώο εισερχόμενων/εξερχόμενων και όχι μόνο. Και τρώνε μπαταρία, θεωρητικά. Καταλαβαίνω το "multitasking" κλπ κλπ, αλλά το πιό λογικό θα ήταν να γυρίσεις στο μενού από το οποίο ξεκίνησες για να θυμηθείς να το κλείσεις αν δεν το θέλεις. Το πρέπει να πας οθόνη αναμονής, task manager, άνοιγμα ... , έξοδος ΚΑΘΕ φορά που παίρνεις ένα τηλέφωνο, πόσο αντιεργονομική βλακεία είναι πια...

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές συστήματος όπως το ημερολόγιο, επαφές, μητρώο, μηνύματα, δεν καταναλώνουν καθόλου πόρους, δηλαδή δεν αυξάνουν την αυτονομία. Άρα, δεν αποτελεί λάθος επιλογή το ότι δεν κλείνουν αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

πολυ παραξενο προβλημα panos_25!θα σου ηταν δυσκολο να βγαλεις μια φωτογραφια την οθονη σου να δουμε τι ακριβως συμβαινει?παντως αν δεν βρουμε λύση φοβαμαι οτι πας για αλλαγη κινητού....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

το δικό μου πρόβλημα είναι ότι από τότε που το πήρα από service δεν υπάρχουν τα ελληνικά στις γλώσσες του κινητού και μάλιστα από χθες δεν αναγνωρίζει το κινητό το pc! τι μπορώ να κάνω ?

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και η ρητορική ερώτηση της ημέρας. Θέλεις να πάρεις ένα τηλέφωνο. Ανοίγεις τις επαφές, παίρνεις, κλείνεις και σε περνάει στην οθόνη αναμονής. Αλλά οι επαφές συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο. Και τις ξεχνάς... Και το ίδιο γίνεται και με το μητρώο εισερχόμενων/εξερχόμενων και όχι μόνο. Και τρώνε μπαταρία, θεωρητικά. Καταλαβαίνω το "multitasking" κλπ κλπ, αλλά το πιό λογικό θα ήταν να γυρίσεις στο μενού από το οποίο ξεκίνησες για να θυμηθείς να το κλείσεις αν δεν το θέλεις. Το πρέπει να πας οθόνη αναμονής, task manager, άνοιγμα ... , έξοδος ΚΑΘΕ φορά που παίρνεις ένα τηλέφωνο, πόσο αντιεργονομική βλακεία είναι πια...

 

Το είχα επισημάνει κι εγώ μόλις το πήρα και οι ειδικοί το θεώρησαν φυσιολογικό. Τεσπα, αυτό που μπορώ μόνο να σου πω είναι ότι οι Επαφές και το Μητρώο είναι τα δύο ανώμαλα προγράμματα που όταν βγεις με την έξοδο μένουν ανοιχτά, ενώ με το κόκκινο της απόρριψης κλήσης κλείνουν κανονικά. Οπότε για το Μητρώο πατάς γρήγορα πράσινο κόκκινο και έκλεισε και αναλόγως για τις Επαφές.

 

καλησπέρα παιδιά.

το δικό μου πρόβλημα είναι ότι από τότε που το πήρα από service δεν υπάρχουν τα ελληνικά στις γλώσσες του κινητού και μάλιστα από χθες δεν αναγνωρίζει το κινητό το pc! τι μπορώ να κάνω ?

 

Δεν ξέρω για τι δουλειά τους το είχες πάει και αν ήταν παραεισαγωγής το δικό σου. Πάντως όπως και να έχει τους το πας και αν είναι παραεισαγωγής θα δώσεις κανένα 15άρι για τα ελληνικά, ενώ άμα είναι δικό τους το σφάλμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παραεισαγωγή δε παίζει και πολύ γιατί θυμάμαι τις συζητήσεις από πιο παλιά πριν το αγοράσω και το κοίταξα. Θέλω να αποφύγω να το ξαναπάω όμως γιατί πάλι πρέπει να μου το κρατήσουν. :/ όσο για τον υπολογιστή? μου λέει πως δεν είναι συνδεδεμένο στο pc mode ενώ εκεί το έχω εγώ!

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστης δεν βλεπει το κινητο με οποια επιλογη συνδεσης και να διαλεξεις?παντως οταν ειχα αγορασει το κινητο τη πρωτη στιγμη που το ανοιξα δεν εβρισκα μεσα τα ελληνικα του εκανα κατευθειαν φορματ και διωρθωθηκε το θεμα...αν εισαι σίγουρος οτι το κινητο δεν ειναι παρεισαγωγής τοτε απλα μπορει να κολλησε:p
Link to comment
Share on other sites

πολυ παραξενο προβλημα panos_25!θα σου ηταν δυσκολο να βγαλεις μια φωτογραφια την οθονη σου να δουμε τι ακριβως συμβαινει?παντως αν δεν βρουμε λύση φοβαμαι οτι πας για αλλαγη κινητού....

 

Πήγα ήδη και μου το άλλαξαν... :D Άλλωστε ήταν αδύνατο να φανεί το πρόβλημα με φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

το δικό μου πρόβλημα είναι ότι από τότε που το πήρα από service δεν υπάρχουν τα ελληνικά στις γλώσσες του κινητού και μάλιστα από χθες δεν αναγνωρίζει το κινητό το pc! τι μπορώ να κάνω ?

 

Βασικά δες αν είναι "αυθεντικό" Ελληνικό κινητό, έχει το product code κάτω από την μπαταρία, μπορείς να το συγκρίνεις με αυτά που έχει στο forum και να δεις. Αν δεν είναι Ελληνικό, με τη γλώσσα ή το φτιάχνεις εσύ χάνοντας την εγγύηση ή πληρώνεις στη Νοκια. Οδηγίες υπάρχουν στο forum, στo thread Symbian FAQ. Μπορείς να δοκιμάσεις να ξαναπεράσεις το Firmware από το PC σου μήπως και έκαναν λάθος από το μαγαζί που το πήρες, μπορείς να κάνεις και ένα hard reset για να ξαναγυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις... Και αν δεν δουλέψει τίποτα, μπορείς να τους το κοπανήσεις στο κεφάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

διάβασα πολλές απο τις σελίδες του thread κι έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το κινητό Ν79.

 

1) Ποιότητα κατασκευής;

2) Όταν συνδέεται με το ΒΤ handsfree, περνάει όλους τους ήχους (κλικ πλήκτρων κτλ) στο handsfree χωρίς να ακούγωνται απο το κινητό; Θέλω να το χρησιμοποιήσω με itech handsfree (naro πιο συγκεκριμένα).

3) Όταν κλειδώνει το πληκτρολόγιο αποσυνδέεται απο το handsfree;

4) Μπαταρία, με χρήση BT και μέση χρήση, πόσο περίπου διαρκεί;

5) GPS, δουλεύει καλά με τα προγράμματα που κυκλοφορούν (κυρίως Ndrive);

 

Αυτά προς το παρόν κι ευχαριστώ εκ των προτέρων...

FilthX

 

Ρωτάω γιατί πρίν απο λίγο καιρό προσπαθώντας να δουλέψω με το Ν85 (symbian s60 3rd κι αυτό) κατέληξα στα παρακάτω:

 

Θέμα: Χάλια

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά απο 2 μήνες συμβίωσης με το κινητό αισθάνομαι πολύ απογοητευμένος απο την επιλογή μου για τους εξής λόγους:

 

1) Κακή ποιότητα κατασκευής. Όχι τόσο για τα πλαστικά αλλά για το "δέσιμο" του κινητού. Τζόγος κτλ...

 

2) Πολλά προβλήματα στη χρήση με την γενικότερη καθυστέρηση που έχει το λειτουργικό του. Επι παραδείγματι, ανοίγεις το slider και βλέπεις το οτι ξεκλειδώθηκε το κινητό. Πατάς 69 για να ξεκινήσεις να γράφεις το τηλέφωνο που θέλεις να καλέσεις και στην οθόνη εμφανίζεται το δεύτερο (9) ή πολλές φορές και το τρίτο ψηφίου του αριθμού. Δεν είναι οτι είναι τα δάχτυλά μου γρήγορα, αλλά είναι η αργή απόκρισή του δυστυχώς.

 

3) Έχω το itech clip V ΒΤ handfree. Έχω το συγκεκριμένο BT γιατί χρειάζομαι να το συνδέω με 2 συσκευές ταυτόχρονα (htc touch hd και το άλλο τηλέφωνο n85) μιας και θέλω να προστατεύω τις συσκευές μου απο ιδρώτα, δαχτυλιές και φυσικά κλεφτρόνια. Έχω το συγκεκριμένο BT γιατί είναι clip και με βολεύει και επίσης επειδή έχει ειδοποίηση με δόνηση.

 

Το n85 πολύ απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ με το ΒΤ αυτό.

 

Μπορεί να έχω το HTC (win mobile) όλη μέρα συνδεδεμένο, να δουλεύω κανονικά, να κάνω κλήσεις, πλοήγηση με το GPS, soft resets, you name it... και το ΒΤ εκεί συνδεδεμένο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το παλιό μου κινητό το SE K770. Και τα δύο HD και 770 δουλεύαν και δουλεύουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Απο την άλλη το ελεεινό n85 με καμία δύναμη δεν μπορεί να δουλέψει με το συγκεκριμένο BT. To έχω δίπλα μου αυτή τη στιγμή και ανα 2 λεπτά συνδέεται και αποσυνδέεται με το handsfree κάνοντας έναν ηλίθιο ήχο. Άσε που όταν συνδέεται το γελοίο αυτό κινητό μεταφέρει ΟΛΟΥΣ του ήχους (πάτημα κουμπιών, εφέ ήχου κτλ) που κάνει το n85 στα ακουστικά. Πάει λοιπόν και το να δουλευεις το κινητό χωρίς να κοιτάς την οθόνη.

Αυτός που πήρε λεφτά απο τη ΝΟΚΙΑ για να κάνει αυτό το implementation στο λειτουργικό ακόμα γελάει! Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να ΜΗΝ χρησιμοποιήσει το Α2DP και να δουλέψει κανονικά; Όλοι δηλαδή έχουν σκοπό να ακούσουν mp3 μέσω ΒΤ όταν συνδέουν ένα handsfree;

Και στην τελική σιγά το implementation όταν είναι να αποσυνδέεται συνεχώς, να μην μπορεί να κρατήσει τη σύδεση όταν κλειδώσει το πλήκτρολόγιο (ήμαρτον - το λέει και στο manual) και φυσικά να μην ακούγεσαι-ακούς απο την παραμόρφωση και τα παράσιτα του ήχου αμα ξεθαρέψεις και μετακινηθείς 2 μέτρα απο το κινητό.

Και όλα αυτά φυσικά και με το παλαιότερο firmware αλλά και με το άρτι αφιχθέν πριν λίγες μέρες. Και να μην ξεχνάμε οτι το ΒΤ πρωτόκολλο είναι στη δεύτερη ήδη έκδοση. Πάει για την τρίτη. Υπάρχει παντού και η ΝΟΚΙΑ εν έτει 2009 βγάζει κινητό που συμπεριφέρεται με αυτόν το τρόπο.

 

4) GPS... πάλι καλά που "κυκλοφόρησε το ndrive για s60 αλλά και πάλι ενα δύο reset τα θέλει για να συνδεθεί με δορυφόρο.

 

5) Βάλε ρε φίλε ένα απλό mini usb όπως όλος ο κόσμος. Δηλαδή πρέπει μόνο ΝΟΚΙΑ να αγοράσω αμα (ξε)χάσω το καλώδιο;

Αλλά ξέχασα... θα συνδεθώ με ΒΤ.

 

6) Τί πρωτοτυπία κι αυτή με το να μην αλλάζουν τις συσκευές που έχουν πάνω απο 30 λεπτά ομιλίας. Αλήθεια πόσο νόμιμο είναι;

 

Επειδή μάλλον σας κούρασα με τα παράπονά μου θα το κόψω εδώ αλλά θα επανέλθω σύντομα.

Κράξιμο απ τους νοκιαδες δεκτό. Ας συνοδεύεται όμως και με λύσεις στα παραπάνω ετσι για να μην πληκτρολογούμε τσάμπα.

 

Με εκτίμηση

FilthX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...