Jump to content

LG Renoir (KC910)


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε και την αναζήτηση, γιαυτό άλλωστε απαγορεύτηκαν τα greeklish στο site.

- Κλειστο λειτουργικο. οι εφαρμογες ειναι μονο σε πλατφορμα java.

- Αδυναμο flash.

- Αδυναμο gps.

- Σχετικα μικρη οθονη 3".

- Ισως αργο. (διορθωνεται)

________________________

Θετικα

- 8mpx camera, πολυ καλος φακος φωτογραφικης.

- wi-fi, 3g, gps.

- 8gb memory card στο πακετο

- ΠΟΛΥ καλη αναλυση video (wide) και μετατροπη σε .avi.

 

http://www.trustedreviews.com/mobile-phones/review/2008/11/07/LG-Renoir-KC910/p1

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!Αγόρασα το KC910i και θέλω βοήθεια για το πως να το χακάρω και αν γίνεται να βάλω custom frimware.:)

 

A!Και χρόνια πολλά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!Αγόρασα το KC910i και θέλω βοήθεια για το πως να το χακάρω και αν γίνεται να βάλω custom frimware.:)

 

A!Και χρόνια πολλά σε όλους!!!

 

μπορω να σε βοηθεισω, στειλε μου το msn σου να σε καθοδιγησω

Link to comment
Share on other sites

κοιτακτε τι βρικα! offline για το google map http://www.thinkdigit.com/forum/showthread.php?t=104308

 

Γνωστό εδώ και χρόνια... (που λέει ο λόγος...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!!!Ειμαι νεος κατοχος και εγω του lg kc910i renoir 8gb.Το πηρα απο τα eshop και εχει την εξης εκδοση kc910i_V10b.Ειναι καλο το firmware αυτο, χρειαζεται να το αναβαθμησω.Προς το παρον δεν εχω προβλημα, εκτος απο το gps.Προσπαθω να βαλω το wetravel αλλα δεν τα καταφερνω.Κανω ολα οσα εχουν αναφερθει σε προηγουμενα μνμ και οδηγους αλλα τιποτα.Μου βγαζει λαθος πιστοποιητικο οταν το κανω εγκατασταση.Αν μπορει να βοηθησει καποιος.......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!!!Ειμαι νεος κατοχος και εγω του lg kc910i renoir 8gb.Το πηρα απο τα eshop και εχει την εξης εκδοση kc910i_V10b.Ειναι καλο το firmware αυτο, χρειαζεται να το αναβαθμησω.Προς το παρον δεν εχω προβλημα, εκτος απο το gps.Προσπαθω να βαλω το wetravel αλλα δεν τα καταφερνω.Κανω ολα οσα εχουν αναφερθει σε προηγουμενα μνμ και οδηγους αλλα τιποτα.Μου βγαζει λαθος πιστοποιητικο οταν το κανω εγκατασταση.Αν μπορει να βοηθησει καποιος.......

 

Καλησπερα και χρονια πολλα! αυτο το λογισμηκο ειναι το τελευτεο official Που υπαρχη! και εισαι και τυχερος γιατι ειναι κ unbrand! υπαρχη ενα custom mod που θα το βελτιοσεις κατα πολυ το κινητακι σου και επισης θα σου δουλεψει και σιγουρα το gps! δωσε μου το msn σου να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια παιδια..

 

εχω το LG RENOIR (KC910 ) από τον Μαρτη και ειναι μακραν το καλυτερο κινητο που ειχα.απολυτα ευχαριστημενος.

 

ομως, τον τελευταιο καιρο, δεν ανοιγει καποια παιχνιδια κ εφαρμογες που του εχω περασει.(tetrismania, operamini κτλ)

 

Για την ακριβεια, ανοιγει για 1 με 2 δευτερολεπτα το εικονιδιο της java και μετα με πεταει εξω.

 

Εχει παρουσιαστει και σε κανεναν αλλο? απο εκδοση λογισμικου εχω την V13c , ειναι η τελευταια επισημη???.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια παιδια..

 

εχω το LG RENOIR (KC910 ) από τον Μαρτη και ειναι μακραν το καλυτερο κινητο που ειχα.απολυτα ευχαριστημενος.

 

ομως, τον τελευταιο καιρο, δεν ανοιγει καποια παιχνιδια κ εφαρμογες που του εχω περασει.(tetrismania, operamini κτλ)

 

Για την ακριβεια, ανοιγει για 1 με 2 δευτερολεπτα το εικονιδιο της java και μετα με πεταει εξω.

 

Εχει παρουσιαστει και σε κανεναν αλλο? απο εκδοση λογισμικου εχω την V13c , ειναι η τελευταια επισημη???.

Η v13c δεν είναι επίσημη, είναι πειραγμένη από κάποιον που βασίστηκε αν θυμάμαι καλά στην v10j..Η τελευταία επίσημη είναι η v10k (είτε open europe είτε open greek) και κατ'εμε η καλύτερη έκδοση.Είναι πολύ σταθερό το κινητό, ούτε restarts ούτε τίποτα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Η v13c δεν είναι επίσημη, είναι πειραγμένη από κάποιον που βασίστηκε αν θυμάμαι καλά στην v10j..Η τελευταία επίσημη είναι η v10k (είτε open europe είτε open greek) και κατ'εμε η καλύτερη έκδοση.Είναι πολύ σταθερό το κινητό, ούτε restarts ούτε τίποτα.

 

ναι φιλε, αυτην που λες εχω τελικα, την v10k.απλα δεν θυμομουν , γτ εχω καιρο να το ψαξω.δεν κανει κολληματα ουτε τπτ αλλα κουλα, παρα μονο αυτο με τα παιχνιδια και εφαρμογες.τελος παντων, δε με πειραζει και πολυ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

1.copy τα wetravel.jar & wetravel.jad στο card\others

2. δημιουργείς το path για τα maps, card\others\Wetravel & card\others\Wetravel\Maps card\others\Wetravel\Voice, στα Maps και Voice unzip τα σχετικά αρχεία

3. μέσω του τηλεφώνου κάνεις move τα Wetravel.jar & Wetravel.jad απο το card\others στην μνήμη του τηλεφώνου, αυτόματα επιλεγετε \others

4. Βγαζουμε την SD card

5. τρέχουμε το Wetravel.jad (απο την μνημη του τηλεφωνου)

Θα δεις οτι δεν υπάρχει πια το 'Authotication Failure' και το πρόγραμμα μετά την εγκατασταση βρίσκεται στο Games&Applications.

Πηγαίνεις στο folder Games&Applications, click στο εικονίδιο επάνω αριστερά για τις επιλογές και απο το Set Permissions θέτεις τα Read και Write access στο "Αlways"

Aυτααα :)

Πραγματικά ρε φίλε ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!Έχω ψάξει "όλο" το net και ο καθένας λέει ότιναναι ή δεν ότι δε γίνεται το ένα ή το άλλο αλλά η απάντηση σου ήταν η πιο σωστή!λύθηκε το πρόβλημα!να'σαι καλά!

Thunderweed
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα σας. Ειμαι κατοχος ενος HTC P3300 και σκεφτομαι να τσιμπήσω το LG KC910i RENOIR:). Ξερω - φεύγω απο το wm λειτουργικο και πηγαινω σε closed source - με θετικα και αρνητικα ..:O Αυτα που θελω να ρωτησω - επειδη ασχολουμε πολυ με τα GPS (ξερω πολλα σε wm mobiles-ειδικα για GARMIN ,αλλα οχι στο RENOIR) ειναι τα εξης:

 

1) Η ύπαρξη A-GPS αποκλείει την χρησιμοποιηση του built-in GPS? Δηλαδη μπορουμε να βαλουμε καποιο 3rd party application και να χουμε GPS software ,χωρις να χρειαζεται να πληρωνουμε τα μαλια της κεφαλης μας στο δικτυο?

 

2) Αν ναι, καπου ακουσα για 2 software - το WETRAVEL και καποιο αλλο - . Επισης καπου πηρε το ματι μου πως γινεται να βαλουμε για χαρτη τον AUTO DRIVE HELLAS:blink::blink:Γινεται αυτο?

 

Και κατι αλλο..Στα αρνητικα του εχετε το ''αδυναμο'' GPS. Τι εννοειτε μ αυτο? Αργει να locka-ρει τους δορυφορους? Ή οταν τους locka-ρει χανεται ευκολα το σημα??

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από καιρό και χρόνια πολλά!

 

Μόλις πήρα το 910i. Ακόμα στο κουτί του είναι. Έχω και το Arena (καλά εφέ αλλά όταν τα συνηθίζεις δεν σε εντυπωσιάζει πια, εκτός ίσως από την οθόνη που τελευταία για κάποιο λόγο κάποιες φορές δεν αποκρίνεται, ίσως κάνω back up και μετά factory reset όταν επιτέλους ανοίξει μετά το νερό που πήρε! :lol:).

 

Διάλεξα το Renoir γιατί αυτά που με ενφιαφέρουν σε ένα κινητό πιο πολύ (εκτός του να μιλάς :p) είναι η κάμερα και η μουσική, οπότε πιστεύω πως θα μείνω ικανοποιημένος, ειδικά στην τιμή που το πήρα.

 

Ίδωμεν και keep in touch...

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ στα χερια μου το renoir και επειδή θα είναι το πρώτο μου LG,θα ήθελα την βοήθεια σας."Ξεφυλλίζοντας" το post είδα πως υπάρχουν και custom firmware που το κάνουν πιο γρήγορο.Που μπορώ να ενημερωθώ σχετικά? Θέλω να κάνω όμως και 2 ερωτήσεις,έχει flash player στον browser?Υπάρχει κάποιο λογισμικό για συχρονισμο με το pc?Πρόγραμμα πλοήγησης με ελληνικούς χάρτες?εφαρμογές παίρνει μονο java ή υπάρχουν και άλλες?
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ στα χερια μου το renoir και επειδή θα είναι το πρώτο μου LG,θα ήθελα την βοήθεια σας."Ξεφυλλίζοντας" το post είδα πως υπάρχουν και custom firmware που το κάνουν πιο γρήγορο.Που μπορώ να ενημερωθώ σχετικά? Θέλω να κάνω όμως και 2 ερωτήσεις,έχει flash player στον browser?Υπάρχει κάποιο λογισμικό για συχρονισμο με το pc?Πρόγραμμα πλοήγησης με ελληνικούς χάρτες?εφαρμογές παίρνει μονο java ή υπάρχουν και άλλες?

 

JAVA για μια ζωή! :p (συνεπάγει το κλειστό λειτουργικό)

we-travel για navigation (μιλάμε μονο για java... το καλύτερο για την πλατφόρμα και free)

lg suite. νομίζω και στο site της θα το βρείς.

http://www.mygreatphone.com -> kc910 renoir. θα βρεις πολλά bugs και πολλά κολπάκια....

Μην τρελαίνεσαι ιδιαίτερα μιλάμε για ενα "κλειστό" κινητό, που περιοριζόμαστε στο τι θα πειράξουμε...

Πάντως σας φωτοκινητό, πολύ καλό πραγματικά. (+ wifi, +gps, + accelerometer, + wide video, + την χαμηλή τιμή)

 

- edit: για flash player στον browser απαιτείται ανοιχτό λειτουργικό. οπότε δεν έχουμε τέτοιες ανέσεις.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα σας. Ειμαι κατοχος ενος HTC P3300 και σκεφτομαι να τσιμπήσω το LG KC910i RENOIR:). Ξερω - φεύγω απο το wm λειτουργικο και πηγαινω σε closed source - με θετικα και αρνητικα ..:O Αυτα που θελω να ρωτησω - επειδη ασχολουμε πολυ με τα GPS (ξερω πολλα σε wm mobiles-ειδικα για GARMIN ,αλλα οχι στο RENOIR) ειναι τα εξης:

 

1) Η ύπαρξη A-GPS αποκλείει την χρησιμοποιηση του built-in GPS? Δηλαδη μπορουμε να βαλουμε καποιο 3rd party application και να χουμε GPS software ,χωρις να χρειαζεται να πληρωνουμε τα μαλια της κεφαλης μας στο δικτυο?

 

2) Αν ναι, καπου ακουσα για 2 software - το WETRAVEL και καποιο αλλο - . Επισης καπου πηρε το ματι μου πως γινεται να βαλουμε για χαρτη τον AUTO DRIVE HELLAS:blink::blink:Γινεται αυτο?

 

Και κατι αλλο..Στα αρνητικα του εχετε το ''αδυναμο'' GPS. Τι εννοειτε μ αυτο? Αργει να locka-ρει τους δορυφορους? Ή οταν τους locka-ρει χανεται ευκολα το σημα??

 

Γι αυτο κατι? Κανεις δεν ξερει κατι?:O

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα σας. Ειμαι κατοχος ενος HTC P3300 και σκεφτομαι να τσιμπήσω το LG KC910i RENOIR:). Ξερω - φεύγω απο το wm λειτουργικο και πηγαινω σε closed source - με θετικα και αρνητικα ..:O Αυτα που θελω να ρωτησω - επειδη ασχολουμε πολυ με τα GPS (ξερω πολλα σε wm mobiles-ειδικα για GARMIN ,αλλα οχι στο RENOIR) ειναι τα εξης:

 

1) Η ύπαρξη A-GPS αποκλείει την χρησιμοποιηση του built-in GPS? Δηλαδη μπορουμε να βαλουμε καποιο 3rd party application και να χουμε GPS software ,χωρις να χρειαζεται να πληρωνουμε τα μαλια της κεφαλης μας στο δικτυο?

 

2) Αν ναι, καπου ακουσα για 2 software - το WETRAVEL και καποιο αλλο - . Επισης καπου πηρε το ματι μου πως γινεται να βαλουμε για χαρτη τον AUTO DRIVE HELLAS:blink::blink:Γινεται αυτο?

 

Και κατι αλλο..Στα αρνητικα του εχετε το ''αδυναμο'' GPS. Τι εννοειτε μ αυτο? Αργει να locka-ρει τους δορυφορους? Ή οταν τους locka-ρει χανεται ευκολα το σημα??

1)Το πιο αξιόλογο που δουλεύει μέσω του δέκτη gps και χωρίς να χρειάζεται σύνδεση , άρα δε χρεώνεσαι, είναι το wetravel και κατά δεύτερο λόγο το mgmaps.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=256123

2)Το wetravel ,αν και java πρόγραμμα, παίρνει χάρτες garmin αφού έχουν μετατραπεί σε συμβατή μορφή αναγνωρίσιμη από το πρόγραμμα.Δες το λινκ.Μην περιμένεις όμως την ίδια ποιότητα, δηλαδή μην περιμένεις να είναι όπως σε ένα smartphone.

Mπορώ να σου μιλήσω για το kc910 και όχι για το kc910i.Το kc910 στην τελευταία του έκδοση δεν είχε προβλήματα, είναι μια χαρά ο δέκτης του.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μ..Αυτο το θεμα του κλειστου λογισμικου δεν μου πολυαρεσει..Μαλλον θα κινηθω προς το LG GM750 που εχει και wm6.5;) Thanks..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από καιρό και χρόνια πολλά!

 

Μόλις πήρα το 910i. Ακόμα στο κουτί του είναι. Έχω και το Arena (καλά εφέ αλλά όταν τα συνηθίζεις δεν σε εντυπωσιάζει πια, εκτός ίσως από την οθόνη που τελευταία για κάποιο λόγο κάποιες φορές δεν αποκρίνεται, ίσως κάνω back up και μετά factory reset όταν επιτέλους ανοίξει μετά το νερό που πήρε! :lol:).

 

Διάλεξα το Renoir γιατί αυτά που με ενφιαφέρουν σε ένα κινητό πιο πολύ (εκτός του να μιλάς :p) είναι η κάμερα και η μουσική, οπότε πιστεύω πως θα μείνω ικανοποιημένος, ειδικά στην τιμή που το πήρα.

 

Ίδωμεν και keep in touch...

 

1η ερώτηση:

 

Όταν πάω να δω youtube video μού λέει there is no internet profile. Πρέπει να κάνω δλδ internet profile? Και αν ναι, πώς? Έχω την V10b.

 

2η ερώτηση:

 

Είχε μέσα μια SanDisk 8GB HC (μάλλον Class 2. Γράφει C2). Έβγαλα ένα βιντεάκι αλλά δεν παρατήρησα τίποτα σπασίματα. Είναι φυσιολογικό?

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

1η ερώτηση:

 

Όταν πάω να δω youtube video μού λέει there is no internet profile. Πρέπει να κάνω δλδ internet profile? Και αν ναι, πώς? Έχω την V10b.

 

2η ερώτηση:

 

Είχε μέσα μια SanDisk 8GB HC (μάλλον Class 2. Γράφει C2). Έβγαλα ένα βιντεάκι αλλά δεν παρατήρησα τίποτα σπασίματα. Είναι φυσιολογικό?

 

2: πρεπει να φορτωθει λιγακι η μνημη για να παρατηρηθουν.

1: ισως φταιει το wifi modem που χρησιμοποιεις. μεσω wap δεν μπορεις να δεις video παντως.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το 1 φτιάχτηκε. Το είχα δοκιμάσει χωρίς τη SIM μέσα. Όταν την έβαλα μπορούσα να δω κανονικά.

 

Thanx anyway!

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ήχο δεν έχω δει τπτ να λέει κάποιος....Ειναι ικανοποιητικος ο ηχος του..η δεν θα ακουμε οταν μας περνουν τηλ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ήχο δεν έχω δει τπτ να λέει κάποιος....Ειναι ικανοποιητικος ο ηχος του..η δεν θα ακουμε οταν μας περνουν τηλ??

 

Καλησπερα και καλη χρονια! εγω εχω το kc910i και τον ηχω τον εχω στο 6 απο τα 8! ακουγετε τελεια και δυνατα! ενω το εχω μεσα στο τσαντακη μου και φοραει και θυκη! πολυ καλο! μια μαμακια που εχει στο τομεα του ηχουν ειναι οτι για να βαλεις τον player να παιζει τραγουδια πρεπει να δινοπαθισεις! δεν εχει καποιο τροπο να διαλεξεις η να φτιαξεις μια λιστα απο ενα συγκεκριμενο φακελο οπου εχει τα τραγουδια σου! πχ αν εχεις 3 φακελους , Greek, hits, ksena για να φτιαξεις μια λιστα πχ με τα greek θα πρεπει να ψαξεις μεσα σε ολα αυτα τα τραγουδια για να τα επιλεξεις ενα ενα! Αν κανω καπιο λαθος ας με διορθοσουν τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...