Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

Δεν ξέρω για τις ξυλομπογιές, και τα καϋμένα τα παιδάκια.

Ξέρω πολύ καλά όμως ότι αν απαγορεύτηκε να δουλεύουν τα καταστήματα παιχνιδιών διότι κρίθηκαν ως μή απαραίτητα , δεν είναι λογικό να πουλάνε παιχνίδια τα superMarket όπως δεν είναι λογικό να πουλάνε παιχνίδια τα κρεοπωλεία και οι ηλεκτρολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το βρισκω απολυτα λογικο να πουλανε παιχνιδια τα σουπερ μαρκετ, δεν βρισκω τιποτα το κατακριτεο σε αυτο.Εδω και δεκαετιες πωλουνται παιχνιδια στα μεγαλα σουπερ μαρκετ, δεν ειναι κατι καινουριο.Και στην τελικη το τι ειναι απαραιτητο και τι οχι για τον καθενα,ειναι σχετικο.Αυτο ειναι και το νοημα των υπερ-μαρκετ, να βρισκεις τα παντα χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις σε 10 διαφορετικα μαγαζια.Εδω, παλια στα Carrefour μπορουσες να βρεις απο σωβρακα και φανελες μεχρι ηλεκτρικες συσκευες και επιπλα,αυτο το ειδος μαρκετινγκ υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια,δεν καταλαβαινω γιατι τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν καποιοι να ενοχληθουν.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν στερείς από τον άλλο τη δυνατότητα να δουλέψει με τα 2-3 πράγματα που πουλάει, είναι γελοίο να αφήνεις έναν άλλο να τα πουλάει απλά επειδή τα έχει. Με αυτή τη λογική, να αφήσουμε τα βιβλιοπωλεία κλειστά επειδή το ΟΚ market κάτω από το σπίτι μου έχει μολύβια, στιλό και τετράδια :lol:

Την τελευταία μέρα πριν το lockdown του Νοέμβρη βρέθηκα στο πλάι του Βενέτη Ομόνοιας για δουλειές και πήγα σ'ένα μικρό μαγαζάκι και πήρα κάλτσες (για να είμαι σινιέ όταν βλέπω το "Στην υγεία μας, ρε παιδιά") και λόγω του ότι το μαγαζί ήταν συνοικιακό χωρίς eshop κτλ, τα έβαλε όλα σε προσφορά λες και επρόκειτο να κλείσει. Γιατί, λοιπόν, να στερήσουν από αυτή τη γυναίκα που είναι η μόνη της πηγή εσόδων να πουλάει κάλτσες και να πηγαίνει ο άλλος να τις παίρνει από το Σκλαβενίτη? Δεν είναι κατακριτέο, δεν θα τον λυντσάρουμε, αλλά κάπου να υπάρχει και λογική

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το βρισκω απολυτα λογικο να πουλανε παιχνιδια τα σουπερ μαρκετ, δεν βρισκω τιποτα το κατακριτεο σε αυτο.Εδω και δεκαετιες πωλουνται παιχνιδια στα μεγαλα σουπερ μαρκετ, δεν ειναι κατι καινουριο.Και στην τελικη το τι ειναι απαραιτητο και τι οχι για τον καθενα,ειναι σχετικο.Αυτο ειναι και το νοημα των υπερ-μαρκετ, να βρισκεις τα παντα χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις σε 10 διαφορετικα μαγαζια.Εδω, παλια στα Carrefour μπορουσες να βρεις απο σωβρακα και φανελες μεχρι ηλεκτρικες συσκευες και επιπλα,αυτο το ειδος μαρκετινγκ υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια,δεν καταλαβαινω γιατι τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν καποιοι να ενοχληθουν.

 

Και μιας μιλάμε για τα Carrefour (που δεν υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα), εκτός από αυτά υπήρχαν κι άλλες ελληνικές αλυσίδες σούπερμαρκετ, που έκαναν παρόμοιου είδους δουλειά εκείνο τον παλιο καλό καιρό; Κι αν ναι, γιατί το σταμάτησαν μετά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί όταν στερείς από τον άλλο τη δυνατότητα να δουλέψει με τα 2-3 πράγματα που πουλάει, είναι γελοίο να αφήνεις έναν άλλο να τα πουλάει απλά επειδή τα έχει. Με αυτή τη λογική, να αφήσουμε τα βιβλιοπωλεία κλειστά επειδή το ΟΚ market κάτω από το σπίτι μου έχει μολύβια, στιλό και τετράδια :lol:

Την τελευταία μέρα πριν το lockdown του Νοέμβρη βρέθηκα στο πλάι του Βενέτη Ομόνοιας για δουλειές και πήγα σ'ένα μικρό μαγαζάκι και πήρα κάλτσες (για να είμαι σινιέ όταν βλέπω το "Στην υγεία μας, ρε παιδιά") και λόγω του ότι το μαγαζί ήταν συνοικιακό χωρίς eshop κτλ, τα έβαλε όλα σε προσφορά λες και επρόκειτο να κλείσει. Γιατί, λοιπόν, να στερήσουν από αυτή τη γυναίκα που είναι η μόνη της πηγή εσόδων να πουλάει κάλτσες και να πηγαίνει ο άλλος να τις παίρνει από το Σκλαβενίτη? Δεν είναι κατακριτέο, δεν θα τον λυντσάρουμε, αλλά κάπου να υπάρχει και λογική

 

Στο τελευταίο που είπατε συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το βρισκω απολυτα λογικο να πουλανε παιχνιδια τα σουπερ μαρκετ, δεν βρισκω τιποτα το κατακριτεο σε αυτο.Εδω και δεκαετιες πωλουνται παιχνιδια στα μεγαλα σουπερ μαρκετ, δεν ειναι κατι καινουριο.Και στην τελικη το τι ειναι απαραιτητο και τι οχι για τον καθενα,ειναι σχετικο.Αυτο ειναι και το νοημα των υπερ-μαρκετ, να βρισκεις τα παντα χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις σε 10 διαφορετικα μαγαζια.Εδω, παλια στα Carrefour μπορουσες να βρεις απο σωβρακα και φανελες μεχρι ηλεκτρικες συσκευες και επιπλα,αυτο το ειδος μαρκετινγκ υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια,δεν καταλαβαινω γιατι τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν καποιοι να ενοχληθουν.

Οταν μου κλείνεις το δικό μου μαγαζί με παιχνίδια λόγω κοβιντ δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός να τα πουλάει το ΣΜ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν στερείς από τον άλλο τη δυνατότητα να δουλέψει με τα 2-3 πράγματα που πουλάει, είναι γελοίο να αφήνεις έναν άλλο να τα πουλάει απλά επειδή τα έχει. Με αυτή τη λογική, να αφήσουμε τα βιβλιοπωλεία κλειστά επειδή το ΟΚ market κάτω από το σπίτι μου έχει μολύβια, στιλό και τετράδια :lol:

Την τελευταία μέρα πριν το lockdown του Νοέμβρη βρέθηκα στο πλάι του Βενέτη Ομόνοιας για δουλειές και πήγα σ'ένα μικρό μαγαζάκι και πήρα κάλτσες (για να είμαι σινιέ όταν βλέπω το "Στην υγεία μας, ρε παιδιά") και λόγω του ότι το μαγαζί ήταν συνοικιακό χωρίς eshop κτλ, τα έβαλε όλα σε προσφορά λες και επρόκειτο να κλείσει. Γιατί, λοιπόν, να στερήσουν από αυτή τη γυναίκα που είναι η μόνη της πηγή εσόδων να πουλάει κάλτσες και να πηγαίνει ο άλλος να τις παίρνει από το Σκλαβενίτη? Δεν είναι κατακριτέο, δεν θα τον λυντσάρουμε, αλλά κάπου να υπάρχει και λογική

Δυστυχώς δεν έχουμε καταλάβει την εξέλιξη της κοινωνίας.

Το να είναι όλα τα είδη πρώτης ανάγκης συγκεντρωμένα κάπου είναι καλό και οικολογικό.

Με μία μετάβαση σε ένα εμπορικό κέντρο ή σούπερ μάρκετ, τα βρίσκεις όλα χωρίς να τρέχεις χιλιόμετρα να μαζέψεις ότι χρειαστείς.

Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να πουλάνε φρούτα και λαχανικά γιατί υπάρχουν μανάβικα, ούτε ποτά γιατί υπάρχουν οι κάβες, ούτε γλυκά γιατί υπάρχουν τα ζαχαροπλαστεία, ούτε έτοιμα φαγητά γιατί υπάρχουν εστιατόρια κλπ και θα πουλάνε μόνο μακαρόνια και χλωρίνες.

Τα σούπερ μάρκετ είναι μικρά εμπορικά κέντρα και αυτό είναι το μέλλον.

Η ανεργία που προκύπτει θα αντιμετωπισθεί με μείωση του ωραρίου εργασίας στο ποσοστό της ανεργίας ώστε να έχουν δουλειά όλοι, χωρίς μείωση μισθού.

Έτσι θα προχωρήσει η κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχουμε καταλάβει την εξέλιξη της κοινωνίας.

Το να είναι όλα τα είδη πρώτης ανάγκης συγκεντρωμένα κάπου είναι καλό και οικολογικό.

Με μία μετάβαση σε ένα εμπορικό κέντρο ή σούπερ μάρκετ, τα βρίσκεις όλα χωρίς να τρέχεις χιλιόμετρα να μαζέψεις ότι χρειαστείς.

Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να πουλάνε φρούτα και λαχανικά γιατί υπάρχουν μανάβικα, ούτε ποτά γιατί υπάρχουν οι κάβες, ούτε γλυκά γιατί υπάρχουν τα ζαχαροπλαστεία, ούτε έτοιμα φαγητά γιατί υπάρχουν εστιατόρια κλπ και θα πουλάνε μόνο μακαρόνια και χλωρίνες.

Τα σούπερ μάρκετ είναι μικρά εμπορικά κέντρα και αυτό είναι το μέλλον.

Η ανεργία που προκύπτει θα αντιμετωπισθεί με μείωση του ωραρίου εργασίας στο ποσοστό της ανεργίας ώστε να έχουν δουλειά όλοι, χωρίς μείωση μισθού.

Έτσι θα προχωρήσει η κοινωνία.

 

Αυτό ακριβώς! Εντωμεταξύ οι μοναδικοί που έβγαλαν χολή ήταν αυτοί που πωλουσαν ρούχα, ηλεκτρικές συσκευές και αυτοί που πωλουσαν παιχνίδια και σχολικά είδη. Ρούχα, τα οποία δεν πουλάνε μάρκες τα σούπερ μάρκετ, άρα άκυρο. Ηλεκτρικές συσκευές, που έχουν μικρή ποικιλία και καθόλου ανταγωνιστές τιμές. Και παιχνίδια ρε συ; Ντροπή της κοινωνίας αυτό το πράγμα! Το παιδί σου να του έχουν τελειώσει οι μισοί μαρκαδόροι (τόσες εβδομάδες κλεισμένο στο σπίτι να ζωγραφίζει για να περάσει η ώρα του) και να μην μπορεί να πάρει από το σουπερμάρκετ (το οποίο και από πριν πουλούσε το πολύ 2 είδη μαρκαδορων);

 

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα ρε φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχουμε καταλάβει την εξέλιξη της κοινωνίας.

Το να είναι όλα τα είδη πρώτης ανάγκης συγκεντρωμένα κάπου είναι καλό και οικολογικό.

Με μία μετάβαση σε ένα εμπορικό κέντρο ή σούπερ μάρκετ, τα βρίσκεις όλα χωρίς να τρέχεις χιλιόμετρα να μαζέψεις ότι χρειαστείς.

Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να πουλάνε φρούτα και λαχανικά γιατί υπάρχουν μανάβικα, ούτε ποτά γιατί υπάρχουν οι κάβες, ούτε γλυκά γιατί υπάρχουν τα ζαχαροπλαστεία, ούτε έτοιμα φαγητά γιατί υπάρχουν εστιατόρια κλπ και θα πουλάνε μόνο μακαρόνια και χλωρίνες.

Τα σούπερ μάρκετ είναι μικρά εμπορικά κέντρα και αυτό είναι το μέλλον.

Η ανεργία που προκύπτει θα αντιμετωπισθεί με μείωση του ωραρίου εργασίας στο ποσοστό της ανεργίας ώστε να έχουν δουλειά όλοι, χωρίς μείωση μισθού.

Έτσι θα προχωρήσει η κοινωνία.

 

Ατυχές το παράδειγμα.

Η λογική δεν είναι να μην πουλάνε φρούτα και λαχανικά επειδή πουλάνε άλλοι.

H λογική είναι ότι αν απαγορευτεί σε άλλους να πουλάνε παιχνίδια , αυτή η απαγόρευση πρέπει να είναι για όλους όσους πουλάνε παιχνίδια και όχι μόνο για τα καταστήματα παιχνιδιών.

Έβαλα πριν τους ηλεκτρολόγους (δεν μπορει να πουλάνε παιχνίδια οι ηλεκτρολόγοι ) γιατί όσο και να φαίνετε περίεργο υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που πουλάνε και παιχνίδια....

Στην ίδια κατηγορία βάζω και τα superMarket.

Αν δεν πουλάει παιχνιδια το κατάστημα παιχνιδιών είναι σκάνδαλο να τα πουλάει το superMarket.

Ή για να το κανω πιο σαφές.

Αν δεν πουλάνε φρούτα οι μανάβηδες , να μην πουλάνε φρούτα ούτε τα superMarket.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι έμποροι ζήτησαν να μην μπορούν τα παιδια να έχουν ουτε έναν μαρκαδόρο δείχνει την εκβιαστική συμπεριφορά τους μήπως και κάνει πισω η κυβέρνηση. Ουτε η υγεία τους ένοιαξε, ούτε τα παιδακια, ουτε κανένας. Και τώρα που άνοιξαν, μαζί με τα ρουχάδικα, βλέπεις ουρές στο πεζοδρόμιο χωρίς να κρατάνε αποστάσεις, με μασκα κάτω από την μύτη. Όταν όμως έρθει το επόμενο λοκνταουν, θα βρίζουν αυτους που τους άνοιξαν...
Link to comment
Share on other sites

Τα σούπερ μάρκετ είναι πλέον καταστήματα γενικού εμπορίου και αφού έχουν ήδη άδεια να πουλάνε διάφορα είδη, θα έπρεπε να έχουν και το δικαίωμα να τα πουλάνε.

Αλλωστε έχουν γίνει μαγαζιά one stop γι' αυτό το λόγο.

Για να εξυπηρετούν τον κόσμο χωρίς να χρειάζεται να τρέχει σε 10 μαγαζιά.

Αν ο ηλεκτρολόγος είχε άδεια να πουλάει και παιχνίδια, ναι θα έπρεπε να πουλάει και παιχνίδια, όπως το σούπερ μάρκετ πουλάει και ηλεκτρολογικά προϊόντα.

Αφού το σουπερμάρκετ αγοράζει και στοκαρει προϊόντα ενώ τα άλλα μαγαζιά είναι ανοικτά, θα πρέπει να μπορεί να τα πουλάει οποιαδήποτε στιγμή, εφόσον είναι ανοικτό.

Αν αρχίζουμε κάθε μέρα κατά το δοκούν να βάζουμε περιορισμούς δεν είναι η οικονομία ελεύθερη αλλά τύπου βόρειας Κορέας.

Δεν έγινε λοκντάουν προϊόντων, έγινε λοκντάουν καταστημάτων για να μην προκαλείται συνωστισμός.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι έμποροι ζήτησαν να μην μπορούν τα παιδια να έχουν ουτε έναν μαρκαδόρο δείχνει την εκβιαστική συμπεριφορά τους μήπως και κάνει πισω η κυβέρνηση. Ουτε η υγεία τους ένοιαξε, ούτε τα παιδακια, ουτε κανένας. Και τώρα που άνοιξαν, μαζί με τα ρουχάδικα, βλέπεις ουρές στο πεζοδρόμιο χωρίς να κρατάνε αποστάσεις, με μασκα κάτω από την μύτη. Όταν όμως έρθει το επόμενο λοκνταουν, θα βρίζουν αυτους που τους άνοιξαν...

 

Οι πελάτες γιατί δεν κρατάνε αποστάσεις;Γιατί δεν βάζουν μασκα κανονικά;Το μαγαζί φταίει για το πεζοδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

Ατυχές το παράδειγμα.

Η λογική δεν είναι να μην πουλάνε φρούτα και λαχανικά επειδή πουλάνε άλλοι.

H λογική είναι ότι αν απαγορευτεί σε άλλους να πουλάνε παιχνίδια , αυτή η απαγόρευση πρέπει να είναι για όλους όσους πουλάνε παιχνίδια και όχι μόνο για τα καταστήματα παιχνιδιών.

Έβαλα πριν τους ηλεκτρολόγους (δεν μπορει να πουλάνε παιχνίδια οι ηλεκτρολόγοι ) γιατί όσο και να φαίνετε περίεργο υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που πουλάνε και παιχνίδια....

Στην ίδια κατηγορία βάζω και τα superMarket.

Αν δεν πουλάει παιχνιδια το κατάστημα παιχνιδιών είναι σκάνδαλο να τα πουλάει το superMarket.

Ή για να το κανω πιο σαφές.

Αν δεν πουλάνε φρούτα οι μανάβηδες , να μην πουλάνε φρούτα ούτε τα superMarket.

 

Όλα αυτά φυσικά δεν σε ενδιέφεραν στην προ-κορονοϊού εποχή.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες γιατί δεν κρατάνε αποστάσεις;Γιατί δεν βάζουν μασκα κανονικά;Το μαγαζί φταίει για το πεζοδρόμιο;
Δυστυχώς το λοκντάουν έγινε γιατί οι πελάτες δεν μπορούν να κρατούν αποστάσεις και να φοράνε μάσκα.

Αν υπήρχε υπευθυνότητα δεν θα είχε κλείσει τίποτα, αλλά όμως αυτή η υπευθυνότητα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

Ακόμα και στα πιο "προηγμένα" κράτη αν οι πολίτες αφεθούν ελεύθεροι, θα γίνει χαμός.

Όλα αυτά φυσικά δεν σε ενδιέφεραν στην προ-κορονϊού εποχή.

 

Ειδικά που τα μαγαζιά παιχνιδιών κλπ. ήτανε κλειστά Δευτέρα απόγευμα, Τετάρτη απόγευμα και Σάββατο απόγευμα, αλλά τα σούπερ μάρκετ πουλούσαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το λοκντάουν έγινε γιατί οι πελάτες δεν μπορούν να κρατούν αποστάσεις και να φοράνε μάσκα.

Αν υπήρχε υπευθυνότητα δεν θα είχε κλείσει τίποτα, αλλά όμως αυτή η υπευθυνότητα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

Ακόμα και στα πιο "προηγμένα" κράτη αν οι πολίτες αφεθούν ελεύθεροι, θα γίνει χαμός.

 

 

Ειδικά που τα μαγαζιά παιχνιδιών κλπ. ήτανε κλειστά Δευτέρα απόγευμα, Τετάρτη απόγευμα και Σάββατο απόγευμα, αλλά τα σούπερ μάρκετ πουλούσαν κανονικά.

 

Πέρα από αυτό, για ποια μαγαζιά παιχνιδιών μιλάμε, όταν όλοι ψωνίζουν από τα Jumbo που δεν τα λες και "παιχνιδάδικα";

Και μέσα σε όλα αυτά, δεν βλέπω να παραπονιέται κανείς για τα The Mall που έχουν κλείσει χιλιάδες μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, στις διπλανές περιοχές.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, για ποια μαγαζιά παιχνιδιών μιλάμε, όταν όλοι ψωνίζουν από τα Jumbo που δεν τα λες και "παιχνιδάδικα";

Και μέσα σε όλα αυτά, δεν βλέπω να παραπονιέται κανείς για τα The Mall που έχουν κλείσει χιλιάδες μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, στις διπλανές περιοχές.

Αυτό είναι το μέλλον. One stop points. Πας, ψωνίζεις μέχρι και νυφικό, τρως, πίνεις, πας τουαλέτα και γυρνάς σπίτι για ύπνο. Η χαρά του αστέγου και ατόμων που μένουν μόνοι τους για να μην κατηγορηθούν για σεξουαλική παρενόχληση.

Οι τιμές βέβαια αρκετά τσιμπημένες για να βγουν τα νοίκια στους νταβατζήδες.

Για φτηνά προϊόντα διαδίκτυο ή εξειδικευμένα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες γιατί δεν κρατάνε αποστάσεις;Γιατί δεν βάζουν μασκα κανονικά;Το μαγαζί φταίει για το πεζοδρόμιο;

 

Όταν πολεμάει τα ίδια τα παιδάκια, ή τα nobrand ρούχα του σούπερ μάρκετ, για να αναγκάσει την κυβέρνηση να τους ανοίξει, ναι το μαγαζί φταίει. Συγκεκριμένα οι μαγαζάτορες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! Εντωμεταξύ οι μοναδικοί που έβγαλαν χολή ήταν αυτοί που πωλουσαν ρούχα, ηλεκτρικές συσκευές και αυτοί που πωλουσαν παιχνίδια και σχολικά είδη. Ρούχα, τα οποία δεν πουλάνε μάρκες τα σούπερ μάρκετ, άρα άκυρο. Ηλεκτρικές συσκευές, που έχουν μικρή ποικιλία και καθόλου ανταγωνιστές τιμές. Και παιχνίδια ρε συ; Ντροπή της κοινωνίας αυτό το πράγμα! Το παιδί σου να του έχουν τελειώσει οι μισοί μαρκαδόροι (τόσες εβδομάδες κλεισμένο στο σπίτι να ζωγραφίζει για να περάσει η ώρα του) και να μην μπορεί να πάρει από το σουπερμάρκετ (το οποίο και από πριν πουλούσε το πολύ 2 είδη μαρκαδορων);

 

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα ρε φίλε!

α)σε μεγαλα σουπερμαρκετ οι τιμες ειναι ικανοποιητικες, ειδικα με τις εκπτωσεις οπως αυτη τη περιοδο.

β) τεραστια ανοησια σε πολλα επιπεδα που δε λειτουργουσαν τα βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική και τα Jumbo να μην πουλάνε είδη σπιτιού και διακόσμησης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική και τα Jumbo να μην πουλάνε είδη σπιτιού και διακόσμησης.
Πουλάνε και χυμούς και αναψυκτικά και σοκολάτες και κρουασάν και καραμέλες και δεν θυμάμαι κάτι άλλα φαγώσιμα, σαμπουάν κλπ

Να μην πω ότι μόνο από εκεί αγοράζω είδη πρώτων βοηθειών για την δουλειά μου.

Οξυζενέ, επιδέσμους, επιθέματα τραυμάτων, λευκοπλαστ, ψυκτικά σπρέι, απολυμαντικά, είδη μακιγιάζ κλπ :lol:

Τα ίδια ακριβώς που πουλάνε τα φαρμακεία στο 1/5 της τιμής.

Έτσι υπάρχει ανταγωνισμός και πέφτουν οι τιμές.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Και στο 1/5 της ποιότητας βέβαια.

Ότι έχω ψωνίσει από τα jumbo κατέληξε γρήγορα σκουπίδια αφού όλα χαλάνε για πλάκα.

Δεν ξαναπατάω εκεί μέσα.Α μόνο κάτι πιάτα μου άντεξαν για την ώρα...

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Και στο 1/5 της ποιότητας βέβαια.

Ότι έχω ψωνίσει από τα jumpo κατέληξε γρήγορα σκουπίδια αφού όλα χαλάνε για πλάκα.

Δεν ξαναπατάω εκεί μέσα.Α μόνο κάτι πιάτα μου άντεξαν για την ώρα...

Είπα ακριβώς τα ίδια. Ίδια ποιότητα. Τίποτα δεν χαλάει.

Αγόρασα ένα αντικολητικο τηγάνι μεγάλο 9€ για να βάλω κάτι πλαστικά και να το πετάξω και κατέληξε στην κουζίνα ήδη για έναν χρόνο χωρίς να έχει πάθει τίποτα και έχω αποσύρει τηγάνια επώνυμα που τα είχα πάρει 6πλασια τιμή.

Υπάρχουν και προβληματικά εμπορεύματα αλλά ισχύουν οι εγγυήσεις κανονικά.

Πολλά μίνι μάρκετ αγοράζουν από εκεί και πουλάνε στις γειτονιές.

Μην έρχεσαι τώρα με τον κορωνοϊό να μπορούμε να ψωνίζουμε εμείς άνετα.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για την ποιότητα των τζαμπο.

τρισαθλια στο 99% των προϊόντων του

 

μονο επωνυμα(οσο επωνυμα μπορει να ειναι) απο κει (αν και δε πηγαινω)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για την ποιότητα των τζαμπο.

τρισαθλια στο 99% των προϊόντων του

 

μονο επωνυμα(οσο επωνυμα μπορει να ειναι) απο κει (αν και δε πηγαινω)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού δεν πηγαίνεις πως ξέρεις την ποιότητα?

Συγνώμη αλλά δεν είναι λογικό αυτό.

Λες με βεβαιότητα ότι το 99% είναι τρισάθλια, αφού δεν έχεις αγοράσει τίποτα.

Όλα τα επώνυμα φτιάχνονται από τα ίδια εργοστάσια.:lol:

Έχεις ακούσει ότι κάτι συμβαίνει?

Γιατί εγώ που πηγαίνω συχνά, γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου, μόλις μπαίνεις είναι οι επιστροφές και οι εγγυήσεις και ποτέ δεν έχω δει κανέναν.

Και οι υπάλληλοι πρόθυμοι να μου που που βρίσκεται αυτό που ψάχνω για να μην χάνω χρόνο.

Τίποτα από όσα έχω πάρει δεν μου έχει βγει τρισάθλιο.

Μερικά δεν εξυπηρετούσαν την ανάγκη μου και το άλλαξα με κάτι άλλο, χωρίς κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική στο Jumbo και στο Lidl πάντα είναι αυστηρή από τους περισσότερους αλλά προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ σε κάποιο κατάστημα από τα παραπάνω, σε διαφορετικές περιοχές, και να μην έχει κόσμο. Σε Αθήνα, σε επαρχία παντού. Όλοι πηγαίνουμε έστω για να μαζέψουμε (ειδικά στο Jumbo) οπότε ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν αγορασα ποτέ απο κει. ισα ισα εχω παει αρκετές φοεες στο παρελθον.

ανεφερα οτι δε πηγαίνω γιατι δε βρισκω λογο να ψωνισω κατι απο κει.

η αλήθεια ειναι μονο κερια με αφησαν ικανοποιημένο. οτι αλλο πηρα πηγε στο καλάθι των αχρήστων.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσον αφορα για τα επωνυμα, δεν έχεις ακουσει β, γ διαλογης ??? δε μπορεί δηλαδη να φερει καποια που έχουν ηδη ελάττωμα απ την παραγωγή??? ή να κατασκευάζονται με προορισμο σε (ή απο) τρίτες χωρες?

 

υποθετω οτι μπορεί να συμβαινει κατι τετοιο, δεν γνωριζω αν οντως ισχύει αυτο που λεω.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...