Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

lidl,βεροπουλος και αριστα.το lidl γιατι εχει πολλα πραγματα σε καλες τιμες και τα αλλα 2 γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου.

οταν ειμαι σερρες ψωνιζω απο τον μασουτη,τον μαρινοπουλο και τον καντζα.

Link to comment
Share on other sites

Μασουτης και παλι Μασουτης!

Δε ξερω γιατι αλλα μ΄αρεσει πολυ αυτο το Σουπερ μαρκετ οπως και o Mαρινοπουλος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Φραπεδάκι ολέε

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ειμαι απο Λαρισα ψωνιζω απο τα σουπερ μαρκετ ΛΑΡΙΣΑ.Οχι οτι ειναι φθηνα, αλλα εχει πολλα παραρτηματα κ ολο κ καποιο θα ειναι διπλα σου!

 

Ποιος βγαζει αυτοκινητα απο το παρκινγκ τωρα............;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω προτιμω τα Carrefour μια και εκτος απο τα ψωνια μου κανω και την βολτα μου και ξεχνιεμαι!

 

Παντος και τα ΛΑΡΙΣΑ καλα ειναι που ειπε και ο Τolis!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Carrefour, Βασιλόπουλος και My Market. Τα πρώτα γιατί βρίσκω πάρα πολλά προϊόντα από Αμερική και Ευρώπη που δεν βρίσκω πουθενά αλλού. Τα άλλα δύο γιατί θεωρώ πως από ποιότητα και εξυπηρέτηση είναι τα καλύτερα.
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέχασα να ρωτήσω στη δημοσκόπηση αν χρησιμοποιείτε τις καρτούλες των σουπερμάρκετ όπως την κερδοκάρτα Champion του Μαρινόπουλου, την ΑΒ Plus του Βασιλόπουλου κτλ κτλ..

Αν θέλετε γράφετε και γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

O Έλληνας παραπονιέται για τις τιμές στα super market και ένα από τα πιο φθηνά (το DIA) είναι στις τελευταίες θέσεις.

 

Άγνωσται αι βουλαί ...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εκεινοι που ειναι κοντα στο σπιτι σε βολευουν,σαν εγω που ειμαι φοιτητης προτιμω να αγορασω απο ατλαντικ που ειναι 4-5 λεπτα παρα απο lidl που ειναι στην αλλη ακρη της πολης ,δεν αντιλεγω ορισμενα εχουν καλες προσφορες και αμα εχω να αγορασω πολλα πραγματα τοτε παω απο lidl ,carrefour klp

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

O Έλληνας παραπονιέται για τις τιμές στα super market και ένα από τα πιο φθηνά (το DIA) είναι στις τελευταίες θέσεις.

 

Άγνωσται αι βουλαί ...

To ότι έχει όμως ελεεινή ποιότητα σε πολλά προϊόντα δε λέει κάτι; Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Και αυτό και το LIDL και το ALDI που ανοίγει οσονούπω... :down:

Link to comment
Share on other sites

To ότι έχει όμως ελεεινή ποιότητα σε πολλά προϊόντα δε λέει κάτι; Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Και αυτό και το LIDL και το ALDI που ανοίγει οσονούπω... :down:

 

Νομίζω πως η ποιότητα των Dia είναι κάπως καλύτερη από αυτήν των Lidl.

 

Τέσπα για φθηνά προιόντα προτιμώ αυτά του ΑΒ (όπως προείπα).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ποιότητα των Dia είναι κάπως καλύτερη από αυτήν των Lidl.

 

Τέσπα για φθηνά προιόντα προτιμώ αυτά του ΑΒ (όπως προείπα).

 

Μην παίρνεις και όρκο ότι τα φθηνα είναι και χειρότερα. Παραθέτω ένα link με χιλιάδες τεστ που κάνουν οι γερμανοί. http://www.oekotest.de/ (γερμανικά)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ποιότητα των Dia είναι κάπως καλύτερη από αυτήν των Lidl.

 

Τέσπα για φθηνά προιόντα προτιμώ αυτά του ΑΒ (όπως προείπα).

 

Μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα απο τα Lidl αλλά η φράση ''Το κλειδί στην οικονομία'' δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.Εάν θυμάμαι καλά πρίν απο 1-2 μήνες έγινε μύνηση στα Dia για τις απαράδεχτες τιμές που είχαν:mad:.Τις χαμήλωσαν ή να περιμένουμε και άλλες μυνήσεις;;;.Πάντως εγώ πιστεύω ότι το χειρότερο supermarket στη Κέρκυρα είναι το Champion Μαρινόπουλος.Πήγα τις προάλλες μαζί με τη μαμά μου για να κάνω τα ψώνια της εβδομάδας και παρατήρησα τα εξής:

α)Οι πωλήτριες δεν ήξεραν που πάνε τα τέσσερα

β)Τα νερά ήταν σχησμένα απο την συσκευασία,τα μπουκάλια με το νερό ''τρέχανε'' κάτω και οι εξάδες με τα νερά δεν είχαν ''λουράκι'' απο επάνω και αναγκάστηκα να τα κουβαλάω 500m και τα νερά στην αγκαλιά.

Αίσχος Μαρινόπουλε!!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Lidl, αν και μου την σπάει φοβερά κάθε φορά στο ταμείο, που σου χρεώνουν και την σακούλα. Έλεος. :rolleyes:

 

Και πολύ καλά κάνουν εφόσον υπάρχουν ζώα που παίρνουν 30 σακούλες την φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πως την έχει δει δηλαδή. Τα άλλα καταστήματα δεν έχουν σακούλες ας πούμε; Δεν μπορεί να πάρει κάποιος 30 την φορά; Δεν τις χρεώνουν όμως. Και εφόσον τις χρεώνουν, το κάνουν που το κάνουν, να γίνει σωστά. Δηλαδή η σακούλα δεν θα έπρεπε να έχει πάνω την επωνυμία του μαγαζιού (με την προϋπόθεση ότι την πληρώνεις) αλλά να είναι απλή, αλλιώς λέγεται διαφήμιση.
Link to comment
Share on other sites

To ότι έχει όμως ελεεινή ποιότητα σε πολλά προϊόντα δε λέει κάτι; Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Και αυτό και το LIDL και το ALDI που ανοίγει οσονούπω... :down:

 

Καταρχάς το Dia έχει αρκετά καλή ποιότητα, τόσο σε σχέση με τα Lidl/Aldi όσο και σε σχέση με τα "κανονικά" super market. 'Aλλωστε πολλά από τα προϊόντα του είναι από τις γνωστές ετικέτες (σε αντίθεση με κάποια άγνωστα που πουλάει πχ το Lidl) αλλά και αυτά με την ετικέτα Dia είναι αξιοπρεπέστατα.

 

Όσον αφορά το Lidl και το Aldi. Στην Ελλάδα τις 2 εβδομάδες που ήρθα για διακοπές δε σταμάτησα να ακούω και να βλέπω στις ειδήσεις και να διαβάζω στις εφημερίδες για την ακρίβεια και για τις συγκρίσεις με άλλες χώρες της Ευρώπης. Πχ τη Γερμανία (κατά κόρον). Και τόσο αγοράζει ο Έλληνας το γάλα, και τόσο το αγοράζει ο Γερμανός. Ο Γερμανός όμως αγοράζει από τα Lidl και τα Aldi, που είναι οι μεγαλύτερες αλυσίδες στη Γερμανία (αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα).

 

Ο Έλληνας θέλει μεταξωτά βρακιά, αλλά ως γνωστόν τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ*λους.

 

Ήτοι (και δεν απευθύνομαι σε σένα): σου ... μυρίζει το Lidl, το Dia και το Αldi? E μετά πλήρωνε ...

 

 

Ναι, αλλά πως την έχει δει δηλαδή. Τα άλλα καταστήματα δεν έχουν σακούλες ας πούμε; Δεν μπορεί να πάρει κάποιος 30 την φορά; Δεν τις χρεώνουν όμως.

 

Τα άλλα καταστήματα μπορεί να μην χρεώνουν σακούλες, είναι όμως ήδη αρκετά πιο ακριβά.

 

Η χρέωση της σακούλας δεν έχει (μόνο) τη λογική να μην παίρνεις τις σακούλες 10-10. Έχει και τη λογική του ότι πληρώσεις παίρνεις. Αν δε θες να πληρώσεις σακούλα, ξαναχρησιμοποίησε τις ίδιες. Στο εξωτερικό αυτό γίνεται κατά κόρον. Εδώ μάλλον θα μας πέσουν τα μούτρα αν το κάνουμε.

 

Γιατί η πλαστική σακούλα δεν έχει μόνο κόστος για το μαγαζί, αλλά ΚΥΡΙΩΣ κόστος για το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Lidl και το Aldi. Στην Ελλάδα τις 2 εβδομάδες που ήρθα για διακοπές δε σταμάτησα να ακούω και να βλέπω στις ειδήσεις και να διαβάζω στις εφημερίδες για την ακρίβεια και για τις συγκρίσεις με άλλες χώρες της Ευρώπης. Πχ τη Γερμανία (κατά κόρον). Και τόσο αγοράζει ο Έλληνας το γάλα, και τόσο το αγοράζει ο Γερμανός. Ο Γερμανός όμως αγοράζει από τα Lidl και τα Aldi, που είναι οι μεγαλύτερες αλυσίδες στη Γερμανία (αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα).

 

Ο Έλληνας θέλει μεταξωτά βρακιά, αλλά ως γνωστόν τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ*λους.

 

Ήτοι (και δεν απευθύνομαι σε σένα): σου ... μυρίζει το Lidl, το Dia και το Αldi? E μετά πλήρωνε ...

Δεν έχεις άδικο σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το Dia έχει αρκετά καλή ποιότητα, τόσο σε σχέση με τα Lidl/Aldi όσο και σε σχέση με τα "κανονικά" super market. 'Aλλωστε πολλά από τα προϊόντα του είναι από τις γνωστές ετικέτες (σε αντίθεση με κάποια άγνωστα που πουλάει πχ το Lidl) αλλά και αυτά με την ετικέτα Dia είναι αξιοπρεπέστατα.

 

Όσον αφορά το Lidl και το Aldi. Στην Ελλάδα τις 2 εβδομάδες που ήρθα για διακοπές δε σταμάτησα να ακούω και να βλέπω στις ειδήσεις και να διαβάζω στις εφημερίδες για την ακρίβεια και για τις συγκρίσεις με άλλες χώρες της Ευρώπης. Πχ τη Γερμανία (κατά κόρον). Και τόσο αγοράζει ο Έλληνας το γάλα, και τόσο το αγοράζει ο Γερμανός. Ο Γερμανός όμως αγοράζει από τα Lidl και τα Aldi, που είναι οι μεγαλύτερες αλυσίδες στη Γερμανία (αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα).

 

Ο Έλληνας θέλει μεταξωτά βρακιά, αλλά ως γνωστόν τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ*λους.

 

Ήτοι (και δεν απευθύνομαι σε σένα): σου ... μυρίζει το Lidl, το Dia και το Αldi? E μετά πλήρωνε ...

 

Σωστά όλα αυτά αλλά ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι η ποιότητα των προϊόντων που πουλάνε τα Lidl στην Γερμανία (με τους τόσους ελέγχους κλπ) είναι ίδια με αυτών που φέρνουν στην Ελλάδα (που έναν ΕΦΕΤ είχαμε και αυτός έχει βαρέσει διάλυση) ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά αλλά ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι η ποιότητα των προϊόντων που πουλάνε τα Lidl στην Γερμανία (με τους τόσους ελέγχους κλπ) είναι ίδια με αυτών που φέρνουν στην Ελλάδα (που έναν ΕΦΕΤ είχαμε και αυτός έχει βαρέσει διάλυση) ;

 

Eπειδή ψωνίζω στα Lidl στην Αγγλία θα σου πω ότι τα προϊόντα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που πουλάνε τα Lidl στην Ελλάδα. Αφού οι ετικέτες είναι και στα Ελληνικά.

 

Τώρα, αν μου πεις ότι είναι τα ίδια προϊόντα αλλά στην Ελλάδα στέλνουν τα σκάρτης ποιότητας και στη Γερμανία τα καλά, θα σου πω ότι τα logistics του να κάνεις κάτι τέτοιο είναι πιο περίπλοκα και ... ακριβά από αυτά που θα γλυτώσεις σαν επιχείρηση.

 

Άλλωστε, για να αντιστρέψω την ερώτησή σου, ποιος σου διασφαλίζει ότι στα άλλα super market που θα τα χρυσοπληρώσεις θα πάρεις κάτι ποιοτικό; Η ακριβότερη τιμή;

 

Όντως τα προϊόντα των Lidl είναι λιγότερο κυριλέ από αυτά των Carrefour ας πούμε. Την ίδια ποιότητα έχουν όμως (θεωρώ) στην Ελλάδα όπως και στη Γερμανία/Αγγλία. Ο Γερμανός όμως θα το πιει το γάλα από τα Lidl ενώ του Έλληνα θα του "μυρίσει" κάπως.

 

Και καλά θα του κάνει. Κι εγώ στα τρόφιμα θέλω να παίρνω το καλύτερο. Το καλύτερο όμως κοστίζει. Για αυτό και δεν παραπονιέμαι που ο Γερμανός παίρνει το γάλα φθηνότερο, γιατί αυτό είναι το γάλα που εμένα μου μυρίζει κι εγώ δε θα το έπινα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το γέλιο στο Lidl είναι όταν συναντάς κάτι σνομπαρίες που δεν πατούσαν καν όταν είχαν ανοίξει και κορόιδευαν οτι πάνε μόνο αλλοδαποί και γύφτοι, να σου λένε "για χαρτικά ήρθα μωρέ" (και το καρότσι τους γεμάτο τρόφιμα) :lol:
Link to comment
Share on other sites

βασικα το φτηνοτερο αλλα δεν συμφερη να ψαχνης απο γειτονια σε γειτονια θα στοιχηση περισοτερα ετσι πας στο πλησιεστερο οποιο και να ειναι.

 

αν δεν χρειαζεσε αυτοκινητο ακομα καλλιτερα.

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Μαρινοπουλο πηγαινω, αλλα μια παρατηρηση. Οταν αγοραζω κασερια σε φετες κολλανε μεταξυ τους. Γιατι γινεται αυτο; Ειναι προτιμοτερο να αγοραζω κασερια φετες, ετοιμα στο κουτι τους;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...