Jump to content

PNA αγνώστου ταυτότητας


BIG_BAD_BOY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστος vision72... Εγω παντως που το εχω χαμηλα στο υψος του λεβιε ταχυτητων πιανει μια χαρα... Ισως καποιοες μερες λογω ατμοσφαιρας να ζοριζεται αλλα κανει μια χαρα τη δουλεια του...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ή πιο απλά, πάρε κάποιο που παίρνει εξωτερική κεραία.

Σίγουρα θα σου βγεί πιο φτηνά.

ΠΧ. ένα RoadFinder pns 135 που έτυχε να δω χτές, είχε υποδοχή για εξωτερική κεραία.

Link to comment
Share on other sites

vision δεν νομιζω οτι θα βολευει καπου χαμηλα. θα εχεις προβλημα και στην στηριξη του. εμενα παντως με βολευει στο παρμπριζ. ναι μεν αποσπα την προσοχη, αλλα δεν ειναι εκει ολη την ωρα. οποτε χρειαστει το βαζω, οχι μονιμα. περι ορεξεως .... κολοκυθοπιτα που λεει κι ο λαος βεβαια ....

για εξωτερικο δεκτη δεν ξερω αν δεχονται. ο εξωτερικος δεκτης θα χρειαζεται και τροφοδοσια και ... και .... οποτε θα μπαινεις στο αυτοκινητο και μεχρι να τα φτιαξεις ολα θα εχει περασει μιση ωρα.

εσενα σου χρειαζεται εξωτερικη κεραια που δεχονται ολα. δεν γνωριζω ομως αν το βυσμα ειναι κοινο για ολες τις συσκευες. οποιος ξερει επι του θεματος ας πει. επισης ποσο και που.

καλυτερα παντως πριν αγορασεις μια συσκευη ρωτα τον πωλητη αν μπορει να σου προμηθευσει εξωτερικη κεραια και ποσο θα στην χρεωσει.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλά σε όλους,βλέπω οτι έχετε κάνει μια απίθανηδουλειά σχετικά με τα ΡΝΑ made in China.Περιμένω κι εγώ ένα κινέζο αυτές τις μέρες και θα προσπαθήσω να κάνω τα μαγικά που μας διδάσκετε.Επειδή ψάχνοντας στο Forum κυριολεκτικά χάθηκα,θα ζητούσα μια χάρη από κάποιον να ποστάρει κάπου όλα τα σχετικά ώστε να μπορούμε να βρούμε κάποια άκρη.

Ευχαριστώ

 

Το εργαλείο που περιμένω είναι αυτό.Αν κάποιος μπορεί να με πληροφορήσει άν ξεκελιδώνει ας μου πεί.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=320324883448

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα διαφέρουν μεταξύ τους.Στην μεσαία εικόνα εκεί που γράφει οpciones διακρίνω ένα κουμπί με το οποίο επιλέγεις τι εφαρμογή θα τρέχει το κουμπί πλοήγηση.Οπότε πιστεύω θα είσαι οκ για το ξεκλείδωμα.Επίσης γράφει ότι έχει κινέζικα windows πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα με την ελληνική γραμματοσειρά στο destinator.Aλλά και αυτό κατά 99,9% λύνεται με την βοήθεια του mortscript.Μόλις λοιπόν το παραλάβεις επανέρχεσαι για τις λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα διαφέρουν μεταξύ τους.Στην μεσαία εικόνα εκεί που γράφει οpciones διακρίνω ένα κουμπί με το οποίο επιλέγεις τι εφαρμογή θα τρέχει το κουμπί πλοήγηση.Οπότε πιστεύω θα είσαι οκ για το ξεκλείδωμα.Επίσης γράφει ότι έχει κινέζικα windows πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα με την ελληνική γραμματοσειρά στο destinator.Aλλά και αυτό κατά 99,9% λύνεται με την βοήθεια του mortscript.Μόλις λοιπόν το παραλάβεις επανέρχεσαι για τις λεπτομέρειες.

Απ' ότι διάβασα το μηχανάκι τρέχει win ce και υποστηρίζει γλώσσα ελληνική.Το κινέζικο σύστημα απότι γράφει ο πωλητής είναι εξτρά σαν δώρο.Για ναμην σε κουράζω όταν το παραλάβω τα λέμε πάλι.

Ευχαριστώ και Καλή Χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα το μηχανάκι τρέχει win ce και υποστηρίζει γλώσσα ελληνική.Το κινέζικο σύστημα απότι γράφει ο πωλητής είναι εξτρά σαν δώρο.Για ναμην σε κουράζω όταν το παραλάβω τα λέμε πάλι.

Ευχαριστώ και Καλή Χρονιά.

Το μηχανάκι ήρθε σήμερα το μεσημέρι,πολύ γρήγορα,αλλά λάθος του κινέζου.

Μου ήρθε αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=320326932925&Category=34288&_trksid=p3907.m29&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D1 ενώ είχα παραγγείλει αυτο που δείχνω παραπάνω.Τώρα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

7'' σου έστειλε ο αθεόφοβος; τα ίδια δεν κάνει με αυτό που είχες παραγγείλει;

αν σε χαλάει η μεγάλη οθόνη βάλτου μια αγγελία μήπως το θέλει κανείς.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανάκι ήρθε σήμερα το μεσημέρι,πολύ γρήγορα,αλλά λάθος του κινέζου.

Μου ήρθε αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=320326932925&Category=34288&_trksid=p3907.m29&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D1 ενώ είχα παραγγείλει αυτο που δείχνω παραπάνω.Τώρα τι γίνεται?

 

μια χαρα σε βρισκω. εκτος και αν σε χαλαει τοσο πολυ η μεγαλη οθονη.

πες μας εντυπωσεις ομως. προσπαθησε να βαλεις φωτογραφιες μεσα να μας πεις αν τις δειχνει καθαρα ή διαβαζεις τα πιξελς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κινεζος Αι βασιλης ...:lol::lol::lol:

 

τυχερός φίλε!!

Αν πάλι σε χαλάει η οθόνη και θες επιστροφή

γραψ του email αν γνωρίζεις αγγλικά και βαθμολόγησε τον αρνητικά..

 

αλλά σε συμβουλεύω να κάνεις τον Κινέζο....;)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον κινέζω σίγουρα,άλλά ίσως κάποιος να πήρε λάθος navi.Παιδιά δεν έχω ασοληθεί πολύ με το έργαλείο πέρα από τον πρόγραμμα πλοήγησης που είναι το ROUTE 66 και δεν λέει για Αθήνα και Ελλάδα πολλά.Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας να το σπάσω και να περάσω το DESTINATOR ή το GARMIN που θεωρώ είναι αυτά που λένε για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέρθουμε στο αντικείμενο της συζήτησης (άγνωστης ταυτότητας PNA).

Αυτό λοιπόν έχω και γώ (το κλασσικό με οθόνη 3.5, για το οποίο ξεκίνησε η κουβέντα) και έχω μια ερώτηση:

Μπορούμε να βάλουμε Toponavigator?

Αν έχω καταλάβει καλά τουλάχιστον 2 προγράμματα που χρειάζομαι (TopoNavigator - Anavasis) και Blue Chart G2 (Ναυτικοί χάρτες) δουλεύουν αποκλειστικά σε Garmin GPS. Αυτό ισχύει ή κανένα τσακάλι θα μας ενθουσιάσει?

Με την ευκαιρία καλές γιορτές σε όλους.

 

Για το toponavigator δεν ξερω. Η αλήθεια είναι οτι δε το χω δουλεψει ποτε. Εγω εχω στη καρτα το ozi explorer CE με τους χαρτες της αναβασης και τρεχει μια χαρα. Βεβαια ειμαι αναγκασμενος να αλλαζω το path του shortcut ποληγηση καθε φορα που θελω να τρεξω κατι διαφορετικό, αλλα δεν εχω ασχοληθεί ακομα για να ξεφορτωθω το μενου του κινεζου.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κινεζος Αι βασιλης ...:lol::lol::lol:

 

τυχερός φίλε!!

Αν πάλι σε χαλάει η οθόνη και θες επιστροφή

γραψ του email αν γνωρίζεις αγγλικά και βαθμολόγησε τον αρνητικά..

 

αλλά σε συμβουλεύω να κάνεις τον Κινέζο....;)

Καλη η 7αρα αλλά λίγο δύσκολο να το ανεχτείς σε συμβατικό αυτοκίνητο.Θυμάσαι τι θηρίο :p ήταν εκείνο το 7αρι που είχα.Το βράδυ ειδικά φώτιζε τόσο πολύ η οθόνη που τουλάχιστον εμένα με δυσκόλευε στην πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο Χρήστο και είναι επόμενο να ενοχλεί μια τόσο μεγάλη οθόνη στην οδήγηση και ειδικά το βράδυ.

αλλά υπάρχει λύση...

το βάζεις στο πάτωμα του συνοδηγού η στα πίσω καθίσματα και το βλέπεις απο τον καθρέφτη...:lol::lol::p

 

άσε που από ότι θυμάμαι πιξελιαζει και η οθόνη...;)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο Χρήστο και είναι επόμενο να ενοχλεί μια τόσο μεγάλη οθόνη στην οδήγηση και ειδικά το βράδυ.

αλλά υπάρχει λύση...

το βάζεις στο πάτωμα του συνοδηγού η στα πίσω καθίσματα και το βλέπεις απο τον καθρέφτη...:lol::lol::p

 

άσε που από ότι θυμάμαι πιξελιαζει και η οθόνη...;)

 

Που να δείτε αυτή την οθόνη στο τιμόνι μηχανής! Και όμως το είδα και αυτό. Και απο άίθηση εικόνας; Μάπα το καρπούζι. Αν δεν έχει πυκώτερα pixels και προσπαθούν να αποδώσουν τον ίδιο αριθμό σε μεγαλύτερη επιφάνεια, χαλάει η εικόνα. Εξ' άλλου το ίδιο γίνεται και με τις τηλεοράσεις. Με την ίδια ανάλυση οι μικρές σου δίνουν αισθητικά καλλίτερη εικόνα.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Μολις παρελαβα και εγω ενα 3.5 inch κινεζακι ιδιο με αυτο που φαινεται στο post 14. Στην SD card εχει το Route66. Επιλεγω ΠΛΟΗΓΗΣΗ , εμφανιζεται η οθονη που δειχνει να φορτωνει το ROUTE66 , και κατοπιν βγαζει το μηνυμα NO GPS . Στο folder του Route66 "gps information" ολα ειναι μηδενικα. (longitude,latitode,satellites κλπ ) .Επισης κοιταζοντας τα περιεχομενα της SD card , στο directory R66 υπαρχει ενα config.ini το οποιο περιεχει gpsport=1 , gpsbaudrate=9600.

Παρακαλω οποιος μπορει ασ βοηθησει λιγο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Μολις παρελαβα και εγω ενα 3.5 inch κινεζακι ιδιο με αυτο που φαινεται στο post 14. Στην SD card εχει το Route66. Επιλεγω ΠΛΟΗΓΗΣΗ , εμφανιζεται η οθονη που δειχνει να φορτωνει το ROUTE66 , και κατοπιν βγαζει το μηνυμα NO GPS . Στο folder του Route66 "gps information" ολα ειναι μηδενικα. (longitude,latitode,satellites κλπ ) .Επισης κοιταζοντας τα περιεχομενα της SD card , στο directory R66 υπαρχει ενα config.ini το οποιο περιεχει gpsport=1 , gpsbaudrate=9600.

Παρακαλω οποιος μπορει ασ βοηθησει λιγο.

Ευχαριστω

 

Αγόρασε μια νέα sd κάρτα και βάλε το μενου του xroupista. Παρατηρήθηκε το εξής φαινόμενο με τα ΡΝΑ: Οπως τα vector 380 και 390 έχουν μια "αλλεργία" με το igo και τα άλλα προγράμματα πλοήγησης που στηρίζονται στο igo πχ navigon , έτσι τα κινεζάκια δεν τα πανε και πολυ καλά με το route66. Μιας και δεν λέει και πολλά σε σχέση με το destinator, καλλίτερα είναι απλά να φυλάξεις την κάρτα με το πρόγραμμα όπως είναι και να δοκιμάσεις το μενού που σου γράφω.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

Φορτωσα ηδη το μενου του xroupista , δουλευει οκ , αλλα δεν εχω φορτωσει ακομα navigation software στην SD card. Να δοκιμασω να φορτωσω καλυτερα το Destinator ? Απο οτι διαβαζω , αρκει να φορτωσω στην sd το software και να αλλαξω το path ωστε να φορτωσει το αντ/χο .exe . Χρειαζεται να ρυθμισω κατι προκειμενου να βρει gps signal η θα το βρει απο μονο του ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

Φορτωσα ηδη το μενου του xroupista , δουλευει οκ , αλλα δεν εχω φορτωσει ακομα navigation software στην SD card. Να δοκιμασω να φορτωσω καλυτερα το Destinator ? Απο οτι διαβαζω , αρκει να φορτωσω στην sd το software και να αλλαξω το path ωστε να φορτωσει το αντ/χο .exe . Χρειαζεται να ρυθμισω κατι προκειμενου να βρει gps signal η θα το βρει απο μονο του ?

ευχαριστω

 

Πάρε χαρτί και μολύβι και: Κάθε φορά που πατάς ένα εικονίδιο, σου βγάζει ένα μύνημα: Το xxxxxx.exe δεν βρέθηκε. Αντέγραψε αυτό το path για κάθε πρόγραμμα και θα ξέρεις που πρέπει να βάλεις το κάθε πρόγραμμα, ώστε να δουλέψει. Το λέει αναλυτικά. Ενα παράδειγμα θα σου δώσωγια να γίνει πιο κατανοητό: sd card\destinator7\destinator.exewas not found. Αυτό πάει να πεί ότι: Θα βάλεις στην κάρτ sd έναν φάκελο με το όνομα destinator7. Μέσα εκεί θα βάλεις ολα τα σχετικά του destinator7 συμπεριλαμβανομένου και του destinator.exe αρχείου. Μπορεί βέβαια την sd κάρτα να την λέει sdmmc. Στην περίπτωση αυτή τους φακέλους για τα destinator τα έχει ονομάσει ο xroupista destinatorapps και destinatorapps1. Οπως και να τα λέει το κλικάρισμα ενός εικονιδίου θα σου βγάλει μύνημα με την ακριβώς διαδρομή που πρέπει να έχεις βάλει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς για να δεις τις διαδρομές αν τρέξεις το sysinformation32 που είναι μέσα στο μενού και να δεις τις διαδρομές απο το pc σου

Τα προγράμματα πλοήγησης τα έχω όλα μέσα σε mscr αρχεία μέσα στο φάκελο script

Δοκίμασε στο dest αν δεν σου βρει δορυφόρους να το βάλεις στο port 6 baudrate 57600 είτε μέσα απο το destinator ini ειτε μέσα απο το πρόγραμμα

 

Παρατήρηση 1

Αν το μηχανάκι σου σε ήρθε σε μπλε κουτί και οχι στην απλή ασπρη συσκευασία

τότε βάλε το port στο 7 kai to baudrate 57600

 

Παρατήρηση 2

Το συγκεκριμένο μηχανάκι που αναφέρω παραπάνω στο μπλε κουτί δεν πιάνει δορυφόρους στο dest6

παρά μόνο σε μια εκδοσή της mls ...;)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσανε και τα κινέζικα να μην βρίσκουν δορυφόρους σε όλα τα προγράμματα?:confused:

Οσο πάνε και το χαλάνε το "μαγαζί" σαν είδαν ότι πουλάνε

Link to comment
Share on other sites

Οσο πάνε και το χαλάνε το "μαγαζί" σαν είδαν ότι πουλάνε

 

και που να δεις και τις τιμές Χρήστο

με το που άλλαξε ο χρόνος τα ανεβασανε οι που...ς 25 με 35 δολάρια παραπάνω...

 

άσε που κάποια απο αυτά δεν συνδέονται με το activesynh ....:mad:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα λίγο με τον 7" κινέζο μου και κατάφερα να μου δουλέψει ο DESTINATOR 7 αφού φόρτωσα το πρόγραμμα σε άλλη κάρτα διότι η μαμά κάρτα ήταν πλήρης με τον ROUTE66.Ο DESTIN δουλεύει τέλεια και τα ελληνικά τα βλέπει χωρίς πρόβλημα.Δεν μου τρέχει τον GARMIN καθόλου.Βρήκα 2 GARMIN για WIN CE,στο ένα μου βγάζει ένα μύνημα garmin help.dll not found ενώ στο άλλο Νο navigation program found.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να τρέξω το GARMIN που το έχω βολευτεί.
Link to comment
Share on other sites

To garmin για pna είναι λίγο περίεργο.Ανάλογα το pna μπορεί να σου τρέξει αμέσως ή να σε παιδέψει.Aν δε σου δουλέψει με την πρώτη πρέπει να δοκιμάσεις διάφορους συνδυασμούς dll αρχείων.Το μήνυμα μήπως γράφει toolhelp.dll και όχι help.dll?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...