Jump to content

PNA αγνώστου ταυτότητας


BIG_BAD_BOY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To garmin για pna είναι λίγο περίεργο.Ανάλογα το pna μπορεί να σου τρέξει αμέσως ή να σε παιδέψει.Aν δε σου δουλέψει με την πρώτη πρέπει να δοκιμάσεις διάφορους συνδυασμούς dll αρχείων.Το μήνυμα μήπως γράφει toolhelp.dll και όχι help.dll?

Το πήρε τελικά το GARMIN αφού έπειξαμε τα dll αλλά δεν βρίσκει GPS δεν βλέπει χάρτες και δεν βλέπει φωνή πλοήγησης παρόλο που είναι όλα περασμένα μέσα στην κάρτα και ξεκλειδωμένα κανονικά.Καμμιά ίδεά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρε τελικά το GARMIN αφού έπειξαμε τα dll αλλά δεν βρίσκει GPS δεν βλέπει χάρτες και δεν βλέπει φωνή πλοήγησης παρόλο που είναι όλα περασμένα μέσα στην κάρτα και ξεκλειδωμένα κανονικά.Καμμιά ίδεά?

 

Για κοίτα τις ρυθμίσεις gps του garmin Μήπως είναι ρυθμισμένο να ψάχνει το gps μέσω bluetooth; Μερικές φορές είναι αυτόματα ρυθμισμένο εκεί και πρέπει να το αλλάξεις.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Με παίδεψε λίγο αλλά τα κατάφερα τελικά αφού άλλαξα τους χάρτες.Εβαλα τον 3σε 1 .Μερικές φορες με πετάει έξω στο μενού του μηχανήματος αλλά δουλεύει από κάτω.Το καλό είναι ότι δούλεψε.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας. Ειναι αυτο με την ασπρη συσκευασια που αναφερει ο xroupista και ειναι ok , βρηκε τους δορυφορους χωρις να χρειαστει καμμια αλλαγη στα post & baudrate. Φορτωσα το μενου του xroupista. Μπορω να φορτωσω το newmwnu2 σ' αυτο το μηχανακι και που υπαρχει ?

Φορτωσα το igo8 απο την sd card, εμφανιζεται η σελιδα με τα πρωτα μενου, αλλα ομως βλεπω ενα μερος της , και οχι ολοκληρη ( η σελιδα κανονικα εχει 4 fields/buttons ) αλλα βλεπω μονο τα 2 αριστερα buttons . Μηπως ειναι θεμα αναλυσης οθονης ( εχω 320χ240 , 3.5 inch) . Μπορω με καποιο τροπο να δηλωσω την αναλυση , ωστε να εμφανιζεται κανονικα το μενου ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εδώ stop

http://gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=25&t=3223

 

στο μέσο τις σελίδας είναι το νέο μενού. stop

απορίες εκεί. stop

διάβασε όμως καλά όλα τα μηνύματα και τις οδηγίες προσεχτικά ;)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Χριάζομαι την βοήθειά σας έτσι ώστε να ξεκλειδώσω το gps μου και να βλέπω τα windows (αν αυτό είναι δυνατόν) Το gps μου είναι το παρακάτω: http://cgi.ebay.com/New-GPS-MAP-Samsung-CPU-Speed-Cam-MP3-MP4-Free-Gift-G90_W0QQitemZ270320249623QQihZ017QQcategoryZ156955QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Το γνωρίζει κανείς? Φυσικά προσπάθησα να το ξεκλειδώσω με την διαδικασία που έχετε γράψει σε αυτό το θέμα αλλά μάταια... Μου ήρθε μαζί με μία sd κάρτα μνήμης 1gb και στην οποία έχει το πρόγραμμα iGo στον φάκελο mobilenavigator. Πέρα από αυτό έχει απλά κάποια manual... Προσπάθησα να το ρυθμίσω έτσι ώστε να εμφανίζει κατευθείαν τα windows με το πρόγραμμα MobileRegistryEditor αλλά μάταια καθώς αν και άλλαζα το αρχείο από το οποίο θα έκανε boot,αφού το έκανα reset αυτό έβαζε ξανά το προεπιλεγμένο αρχείο... Μήπως μπορεί κανείς και φυσικά να έχει την διάθεση να με βοηθήσει? Αν ναι πείτε μου έτσι ώστε να στείλω περισσότερες πληροφορίες!!!! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά... (δυστυχώς η επιλογή του gps έγινε προτού δω το συγκεκριμένο thread)

Link to comment
Share on other sites

ονόμασε μου σε παρακαλώ την διαδρομή του φακέλου που έχει το πρόγραμμα πλοηγησης και κάτι θα γίνει...;)

 

edit

κατέβασε αυτό ξεζιπαρετο βάλτο στην κάρτα μνήμης και πάτα μετά πλοήγηση από το μανισιο μενού

http://rapidshare.com/files/181163687/MobileNavigator.rar

αν δεν σου ανοίξει με την μια

μετονόμασε τους φακέλους απο αυτό που σου έστειλα όπως αυτον του προγράμματος πλοηγησης

περιμένω νέα

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν xroupista χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου!!!

Ας πάμε λοιπόν στο κύριο θέμα. Εβαλα αυτό το πρόγραμμα που μου είπες στην κάρτα μνήμης και πλέον από το κεντρικό μενού του gps όταν πατάω το πρόγραμμα gps iGo με πηγαίνει σε ένα παράθυρο που μου δείχνει τα αρχεία/φακέλους του gps... Εχω βάλει και κάποιες φωτογραφίες παρακάτω... ελπίζω να βοηθήσουν!!! Αυτό που θέλω πάντως είναι να βλέπω κατευθείαν τα windows με την επιφάνεια εργασίας κλπ. και να ξεπεράσω το αρχικό μενού της μαμάς εταιρίας!!! Σε ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν xroupista χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου!!!

Ας πάμε λοιπόν στο κύριο θέμα. Εβαλα αυτό το πρόγραμμα που μου είπες στην κάρτα μνήμης και πλέον από το κεντρικό μενού του gps όταν πατάω το πρόγραμμα gps iGo με πηγαίνει σε ένα παράθυρο που μου δείχνει τα αρχεία/φακέλους του gps... Εχω βάλει και κάποιες φωτογραφίες παρακάτω... ελπίζω να βοηθήσουν!!! Αυτό που θέλω πάντως είναι να βλέπω κατευθείαν τα windows με την επιφάνεια εργασίας κλπ. και να ξεπεράσω το αρχικό μενού της μαμάς εταιρίας!!! Σε ευχαριστώ και πάλι!!!

http://img185.imageshack.us/my.php?image=40290158by6.jpg

http://img512.imageshack.us/my.php?image=99350232ei8.jpg

http://img185.imageshack.us/my.php?image=33685261yz2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν xroupista χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου!!!

Ας πάμε λοιπόν στο κύριο θέμα. Εβαλα αυτό το πρόγραμμα που μου είπες στην κάρτα μνήμης και πλέον από το κεντρικό μενού του gps όταν πατάω το πρόγραμμα gps iGo με πηγαίνει σε ένα παράθυρο που μου δείχνει τα αρχεία/φακέλους του gps... Εχω βάλει και κάποιες φωτογραφίες παρακάτω... ελπίζω να βοηθήσουν!!! Αυτό που θέλω πάντως είναι να βλέπω κατευθείαν τα windows με την επιφάνεια εργασίας κλπ. και να ξεπεράσω το αρχικό μενού της μαμάς εταιρίας!!! Σε ευχαριστώ και πάλι!!!

http://img185.imageshack.us/my.php?image=40290158by6.jpg

http://img512.imageshack.us/my.php?image=99350232ei8.jpg

http://img185.imageshack.us/my.php?image=33685261yz2.jpg

 

ok!!

ξέχασα να σουπω ότι αυτό που σου έστειλα πρέπει να το έχεις σκέτο στην κάρτα μνήμης η να μετονομάσεις το πρόγραμμα πλοηγήσεις σε κάτι άλλο πχ mobil navigator 1

 

το αρχικό μενού μπορείς να το ξεπεράσεις βάζοντας άλλο μενού

την κάρτα μνήμης πως την ονομάζει???

θα βρούμε το καταλληλο μενού και μετά θα ψάξεις με το filelmance να δεις τα exe arxeia σου

http://rapidshare.com/files/182083739/FileManCE2.rar

 

πχ μπορεί να είναι κάποιο YFLoaden .exe η κάτι παρόμοιο μέσα στα windons σου

Απο τις φώτο που ανέβασες δεν φαίνεται τίποτα γιατί πολλά αρχεία δεν φανερώνονται..

Μετά με το κατάλληλο script θα σκοτώσουμε το μανισιο μενού

Κανε αυτά και βλεπουμε..

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα μνήμης την ονομάζει SDMMC. Αρχείο shell.ini δεν υπάρχει(έχω ψάξει παντού και στα κρυμμένα αρχεία). Με το πρόγραμμα που μου έδωσες μπήκα στα windows και μου έδειξε τα εκτελέσιμα αρχεία... Υπάρχει ένα με όνομα MenqUI.exe το οποίο όταν πάτησα με πήγη στο αρχικό μενού της μαμάς εταιρίας... Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου...
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα μνήμης την ονομάζει SDMMC. Αρχείο shell.ini δεν υπάρχει(έχω ψάξει παντού και στα κρυμμένα αρχεία). Με το πρόγραμμα που μου έδωσες μπήκα στα windows και μου έδειξε τα εκτελέσιμα αρχεία... Υπάρχει ένα με όνομα

το οποίο όταν πάτησα με πήγη στο αρχικό μενού της μαμάς εταιρίας... Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου...

 

Kατεβασε το μενού από εδώ

http://gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=25&t=3223

 

κάπου στο μέσο της σελίδας..

μόλις το κατεβάσεις το ξεζιπαρεις και άμεσα στο φάκελο Mioaytorun--> skin θα βρεις ενα αρχείο bost mscr

θα το ανοίξεις στο pc σου με το σημειωματάριο και θα δεις τα παρακάτω

 

kill ("shell.exe")

 

Run ("\SDMMC\MioAutoRun\Skin\SystemInformation.exe")

 

Copy ("\SDMMC\MioAutoRun\skin\menu.lnk","\windows\desktop\menu.lnk")

 

Copy ("\SDMMC\MioAutoRun\skin\menu.lnk","\menu.lnk")

 

εκεί που λεει kill θα σβησεις αυτό που σε έχω με κόκκινα γράμματα και θα γράψεις το δικό σου αρχειακι

δηλαδή

 

kill ("MenqUI.exe")

 

το αποθηκεύεις και το γράφεις μέσα στην κάρτα..

 

από οτι θυμαμαι μου είπες οτι βλέπεις περιβάλλον windons!!!

θα μπεις μεσα στα windons και μετά θα ακολουθήσεις την διαδικασία για το πέρασμα του μενού που αναφέρω στην σελίδα οπού κατέβασες το μενού

 

να υπενθυμίσω ότι ότι και να κάνεις είναι με την ευθύνη σου :lol:;):p

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να μπω στο μενού σου (συγχαρητήρια κιόλας είναι πολύ ωραίο) αλλά μόνο με χειροκίνητο τρόπο...όταν πατάω στο μανίσιο μενού την πλοήγηση δεν ανοίγει τίποτα... ο μόνος τρόπος να ανοίξει κάτι είναι να βάλω στην κάρτα μνήμης έναν φάκελο με όνομα MobileNavigator και μέσα ένα αρχείο με το ίδιο όνομα...

(εγώ έχω βάλει το calibration.exe το οποίο έχω μετονομάσει σε MobileNavigator.exe , αλλιώς δεν το αναγνωρίζει) :( φυσικά την διαδικασία την έκανα κατά γράμμα)

Link to comment
Share on other sites

πηγενε μέσα στο φάκελο script

δες λίγο αν ενεργοποιήθηκαν τα mort script αρχεία από το μενού

 

θα τα δεις το ένα λευκό και το άλλο γκρι

 

edit

προχθές μου έπεσε μια παρομια περίπτωση

αλλά εκείνο δεν έμπαινε καν στα windons...

ήταν ένα satnav 200...:(

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Οταν τρέχω χειροκίνητα το μενού όλα λειτουργούν κανονικά... Το μόνο πρόβλημα πλέον είναι το πως θα το βάλω να τρέχει αυτόματα αφού το μόνο αρχείο που αναγνωρίζει ωστε να μπουτάρει από εκεί είναι το calibration.exe !!!! Προσπάθησα να μετονομάσω το αρχείο bost.exe σε calibration.exe αλλά δεν λειτουργεί καθόλου :(
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Απέκτησα το παρακάτω Gps (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110329631585) και περιμένω να το στείλουν. Το έχει πάρει κανείς σας ? ελπίζω με τη βοήθειά σας να το ξεκλειδώσω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

Τελικά κατάφερα να ανοίξω το μενού του xroupista ως αρχικό μενού αλλά δεν κατάφερα να ανοίγει το αρχείο MortScript.mscr έτσι ώστε να λειτουργούν όλα τα προγράμματα σε αυτό... Τελικά το αρχείο που μπουτάρει στην αρχή το gps είναι είναι στην διαδρομή ResidentFlash\mobilenavigator\mobilenavigator.exe .... Ετσι έβαλα όλα τα αρχεία του MioAutoRun\Skin στον φάκελο αυτό και άλλαξα το όνομα του bost.exe σε mobilenavigator.exe , αλλά αυτό δεν ενεργοποιεί το αρχείο MortScript.mscr .... Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? Ευχαριστώ πολύ!!!:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με το μηχανακι μου που τελικα βρηκα λιγο χρονο να ασχοληθω με την παρτυ του - σιριαλ εχει γινει.

 

Αλλαξα το path του shortcut πλοηγηση για να τρεχει το πλεον γνωστο calibration.exe και ναι ανοιγουν τα windows Ψαχνω να βρω το αρχειακι που τρεχει με το boot και ανοιγει το μενου. Στο desktop υπαρχει ενα shortcut GPS_MAIN που εχει path "windows\GPSTOP2.exe.

Παω στα \windows δεν υπαρχει αρχειο GPSTOP2.exe . Ουτε hidden. Υπαρχει όμως το GPSMC.exe που κανει την ιδια δουλεια. Δηλαδη φορτωνει το μενου.

Τωρα αν παρω το μενου των φιλων εδω πχ του bbb για 472* και το ονομασω GPSMC.exe και το ριξω στο φακελο των windows το λυθηκε το θεμα???

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ανεβασα αυτο το αρχειο μη τυχον λεει περισσοτερα σε καποιον απο οτι σε μενα. Με το notepad που το ανοιξα δεν καταλαβα και πολλα.

Ειδομεν

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν θα σου δουλέψει αυτό σωστά.Λόγω του ότι όταν επανεκκινείς τη συσκευή,ότι έχεις στη μνήμη συσκευής σβήνεται.

@Makrisd1

Θα πρέπει να μπεις στα windows και να τρέξεις το αρχείο mortscript.exe που βρίσκεται μαζί με το bost.exe.Aυτό θα σου ενεργοποιήσει τα .mscr αρχεία.Αν τώρα κάνοντας reset τη συσκευή χάνεται η ενεργοποίηση θα πρέπει είτε να το κάνεις κάθε φορά,είτε να τροποποιήσεις ανάλογα το μενού,ώστε να μην χρειάζονται ενεργοποίηση τα mscr

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι με κάθε επανεκκίνηση χάνονται οι ρυθμίσεις και η ενεργοποίηση των mscr αρχείων, αλλιώς δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την ενεργοποίηση τους μια φορά... Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κανένας τρόπος να ενσωματώσω τα αρχεία mscr στο εκτελέσιμο αρχείο ή κάποιος άλλος τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

Εχτες παρελαβα το τριτο GPS απο Κινα. Αυτο εχει νεο μαμισιο μενου και αναβαθμισμενη εκδοση λειτουργικου. Προσπαθησα να περασω το μενου κανοντας τα βηματα που εχω κανει πολλες φορες στα προηγουμενα... Το αποτελεσμα ηταν να κολλησει και μετα απο την επανεκινηση που του εκανα η touch screen ειναι νεκρη! Τι προτεινετε; Ουτε με το PC δεν μπορω να το συνδεσω αφου δεν μπορω να επιλεξω το αναλογο εικονιδιο οταν το βαζω σε USB....

 

Τι να κανω; Καμια προταση;

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι με κάθε επανεκκίνηση χάνονται οι ρυθμίσεις και η ενεργοποίηση των mscr αρχείων, αλλιώς δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την ενεργοποίηση τους μια φορά... Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κανένας τρόπος να ενσωματώσω τα αρχεία mscr στο εκτελέσιμο αρχείο ή κάποιος άλλος τρόπος?

Καταρχήν όπου έχεις mscr αρχεία ρίξε μέσα τα 5 αρχεία που επισυνάπτω.Δηλαδή στο φάκελο mioautorun\skin και στο φάκελο mioautorun\scripts

Eπειτa θα κάνεις το εξής:Κάνε αντιγραφή-επικόλληση το αρχείο autorun.exe και δώστου το όνομα του .mscr.Δηλαδή αν έχεις ένα αρχείο dest.mscr θα κάνεις ένα αντίγραφο του autorun.exe και θα το ονομάσεις dest.exe.Aφού τελειώσεις με όλα τα αρχεία θα πας στο φάκελο mioautorun\skin\pages.Eκεί θα ανοίξεις τα .ini που βλέπεις.π.χ. navi_blue320.ini με το σημειωματάριο

Θα πας στο επεξεργασία-->αντικατάσταση και στην εύρεση θα γράψεις .mscr και στην αντικατάσταση .exe.Aποθηκεύεις και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

bbbb ακολούθησα τις οδηγίες σου και το μενού δούλεψε μια χαρά!!! τώρα τι να πω? το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ένα ευχαριστώ!!! επιτέλους έχω και εγώ το μενού να λειτουργεί κανονικότατα!!! και πάλι πολλά ευχαριστώ σε όσους με βοήθησαν!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ασχολούμαι λιγάκι με το globalnav350 με το καινούριο giniusdriver.Παρατήρησα το εξής περίεργο σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις μητρώου.Αν κάνεις μια αλλαγή και αμέσως reset την αλλαγή δεν την κρατάει.Αν κάνεις την αλλαγή,κλείσεις την συσκευή,την ανοίξεις και μετά κάνεις το reset την κρατάει!!!

Ενεργοποιούσα τα mscr αρχεία και εκανα reset για να δω αν κρατάει τη ρύθμιση και δεν την κρατούσε.Κάποια στιγμή πριν κάνω το reset κλείνω καταλαθος την συσκευή.Την ανοίγω και κάνω reset και βλέπω ότι έχει κρατήσει τη ρύθμιση.Πάω στο μητρώο σβήνω τη ρύθμιση και δοκιμάζω και όντως δεν αναγνωρίζονται τα mscr αρχεία.Κάνω reset και αναγνωρίζονται τα mscr αρχεία!!!:lol::lol::lol:

Γηράσκω αεί διδασκόμενος:p

Link to comment
Share on other sites

Εχτες παρελαβα το τριτο GPS απο Κινα. Αυτο εχει νεο μαμισιο μενου και αναβαθμισμενη εκδοση λειτουργικου. Προσπαθησα να περασω το μενου κανοντας τα βηματα που εχω κανει πολλες φορες στα προηγουμενα... Το αποτελεσμα ηταν να κολλησει και μετα απο την επανεκινηση που του εκανα η touch screen ειναι νεκρη! Τι προτεινετε; Ουτε με το PC δεν μπορω να το συνδεσω αφου δεν μπορω να επιλεξω το αναλογο εικονιδιο οταν το βαζω σε USB....

 

Τι να κανω; Καμια προταση;

 

Kαμια ιδεα ρε παιδια? Το αφησα να αδειασει η μπαταρια του και το ξανανοιξα αλλα τιποτα....

 

Υπαρχει καποιο shortcut ή συνδιασμος κουμπιων για να μπω στο μενου calibration της οθονης;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...