Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικά. Σε όλα τα νούμερα (4) που έχουν μηδενικό ή χαμηλό υπόλοιπο έρχεται κανονικά το γνωστό πακέτο 6€, εδώ και πάνω από 2 χρόνια. Όπως και σε ένα νούμερο που αγοράζει κάθε μήνα με ΣΜΣ αυτό το πακέτο. Τα υπόλοιπα αγοράζουν περιστασιακά το πακέτο βάζοντας 8€ και αφήνοντας το να μηδενιστεί, ανάλογα.

Σε έναν αριθμό που είχε το 31 και μπήκαν λεφτά για να δω αν θα έπαιρνε την προσφορά (ΔΕΝ), και έμεινε το υπόλοιπο αδιάθετο, τσουπ ήλθε η προσφορά να πάρω πακέτο με 9,80€ για να με πείσουν να βάλω κάτι παραπάνω, μην δίνοντας το πακέτο 6€. 

Αυτό βεβαιώνει ότι τελικά αυτό το πακέτο είναι ο κράχτης για να βάζουν λεφτά οι μη βάζοντες. Γι αυτό προσοχή, μην μένει υπόλοιπο. Έχει ξανασυμβεί αυτό άλλη μία φορά που έβαλα παραπάνω λεφτά σε ενα νούμερο που έδινε πολλά μόνο με ανανέωση. Οπότε είναι μονόδρομος να μην αφήνει κάποιος υπόλοιπο.

Screenshot_20240410-134530_myQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεσα 4ε και τους τελευταίους 2 μηνες δεν μου ηρθε το 6αρι. Ισως τα φαω σε ημερησιο ίντερνετ πριν ληξουν.

ΥΓ. Φλας οφερ 2 μερες απερ.ιντερνετ με 0.90

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Εγω εχω μεσα 4ε και τους τελευταίους 2 μηνες δεν μου ηρθε το 6αρι. Ισως τα φαω σε ημερησιο ίντερνετ πριν ληξουν

Τελικά θέλει κάτω από € υπόλοιπο ή και μηδέν και αγορά 8€ μόνο για το πακέτο. 2+ χρόνια δουλεύει σε 5 νούμερα άψογα. Μόλις τα φας πρέπει να έλθει. Φατα γρήγορα όμως όχι την παραμονή των προσφορών.

Εντάξει χαμένα λεφτά είναι έτσι κι αλλιώς, αλλά με έχουν πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές για προσφορά και όταν τους λέω ότι έχω αυτό το πακέτο, μου λένε ότι δεν υπάρχει.

Και δεν τσιμπάμε στις προσφορές βάλε τόσα € στις επόμενες 2 ημέρες.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, hercoulis said:

Η ευρωπαΐκή κάρτα νέων είναι έως 29 ετών, δεν μπορούν να την έχουν όλοι. 

Ωστόσο συμφωνώ για τον όρο απρόβλεπτη. 

Όλο και κάποιος θα υπάρχει στην οικογένεια. Σίγουρα πιο πιθανό από το να παίζεις τζόκερ αν θα σου δώσει η Q τα απεριόριστα.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gpapas640 said:

Όλο και κάποιος θα υπάρχει στην οικογένεια. Σίγουρα πιο πιθανό από το να παίζεις τζόκερ αν θα σου δώσει η Q τα απεριόριστα.

2 χρόνια+ τα παίρνουμε κάθε μήνα κανονικά σε 5 νούμερα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Μακάρι να κέρδιζα το τζόκερ με αυτή την συχνότητα.😀

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2024 at 8:04 ΠΜ, Maevrios said:

Μία διαπίστωση που έκανα τελευταία:

Για όποιον ενδιαφέρεται να καταργήσει το σταθερό και να έχει 5g ή 4g router, είναι πολύ καλή λύση να έχεις 2-3 κάρτες Q και να παίρνεις την προσφορά των 6€ unlimited. Κατά 99% μία από τις κάρτες θα σου δίνει την προσφορά και σε συνδυασμό με το Countdown, θα την έχεις με 8€ το μήνα.

Αρκεί βέβαια να έχεις καλό σήμα Nova στο σπίτι σου.

 

Υ.Γ. ο ανταγωνισμός μετά την τελευταία αύξηση στα πακέτα Big Bang έχει φτάσει στα +5€ και μάλιστα μόνο για 200GB σε σχέση με το unlimited που περιέγραψα παραπάνω.

Voilà!

Και μάλιστα είναι από τις παλιές σιμ της Q που δεν έχουν 5g. Περιμένω να μου έρθει και μία 5g από μέρα σε μέρα. Το ρούτερ είναι το TP-Link NX510v 5G. Πλέον με 6€ το μήνα έχω 100Mbps τουλάχιστον.

Screenshot_2024-04-11-11-47-51-359_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

IMG_20240411_115018.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mantzanes said:

Και μάλιστα είναι από τις παλιές σιμ της Q που δεν έχουν 5g. Περιμένω να μου έρθει και μία 5g από μέρα σε μέρα. Το ρούτερ είναι το TP-Link NX510v 5G. Πλέον με 6€ το μήνα έχω 100Mbps τουλάχιστον

Και μένα στην περιοχή μου πιάνει σταθερά 100. Για εμάς είναι πολλά, όχι μόνο αρκετά. Και σε μία μεγάλη εκδρομή που είχα πάει στην κεντρική Ελλάδα με ένα mifi, δεν κόπηκε πουθενά το ραδιόφωνο. Είναι όντως η καλύτερη λύση. Χρειάζεται όμως νούμερο εκτός χρήσης για να μπορέσει να μπει σε ρούτερ.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dimitroula10 said:

Χρειάζεται όμως νούμερο εκτός χρήσης για να μπορέσει να μπει σε ρούτερ.

Εννοείται.. κι εγώ ένα ξεχασμένο Q έβαλα και πήρα άλλο ένα μόνο για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dimitroula10 said:

2 χρόνια+ τα παίρνουμε κάθε μήνα κανονικά σε 5 νούμερα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Μακάρι να κέρδιζα το τζόκερ με αυτή την συχνότητα.😀

Το ότι τα παίρνεις εσύ δε σημαίνει ότι τα παίρνουν όλοι.

Ξέρω άτομο που έχει ανεβαίνει συνέχεια σε αστικό χωρίς εισιτήριο και έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορες που μπήκε ελεγκτής, να τον προσπεράσει χωρίς να τον ελέγξει. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι αόρατος. Είναι απλώς τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gpapas640 said:

Το ότι τα παίρνεις εσύ δε σημαίνει ότι τα παίρνουν όλοι.

Ξέρω άτομο που έχει ανεβαίνει συνέχεια σε αστικό χωρίς εισιτήριο και έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορες που μπήκε ελεγκτής, να τον προσπεράσει χωρίς να τον ελέγξει. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι αόρατος. Είναι απλώς τυχερός.

Θα εφαρμόσω το σύστημα της @dimitroula10και θα σου πω αν είναι τυχερή ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2024 at 4:36 ΜΜ, dimitroula10 said:

Τελικά θέλει κάτω από € υπόλοιπο ή και μηδέν και αγορά 8€ μόνο για το πακέτο. 2+ χρόνια δουλεύει σε 5 νούμερα άψογα. Μόλις τα φας πρέπει να έλθει. Φατα γρήγορα όμως όχι την παραμονή των προσφορών.

Εντάξει χαμένα λεφτά είναι έτσι κι αλλιώς, αλλά με έχουν πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές για προσφορά και όταν τους λέω ότι έχω αυτό το πακέτο, μου λένε ότι δεν υπάρχει.

Και δεν τσιμπάμε στις προσφορές βάλε τόσα € στις επόμενες 2 ημέρες.

Δεν είναι απόλυτο νομίζω το κάτω του 1€. Στη μητέρα μου (με 1000' λόγω σταθερού) βαζω κάθε 2 μηνες συνήθως 8€. Στο τέλος των δύο μηνών για να επεκτείνω τη διάρκεια κατά ένα μήνα βάζω την προσφορά των έξι ευρώ. Έρχεται ανελλιπώς εδώ και πολύ καιρο, ακόμα και αν έχει υπόλοιπο αρκετό. Πάντοτε βέβαια υπολογιζω το υπόλοιπο που μένει μετά το τέλος του δεύτερου μήνα είναι αρκετό μονο για να ενεργοποιήσεις το πακέτο,δηλ.ανω των 6€ κατω των 10-11€. Ίσως βέβαια το κάτω του ενός ευρώ που λες απλά να αυξάνει τις πιθανότητες. Τελευταία εδώ που τα λέμε κάνα δύο φορές το έχω αφήσει και να λήξει το υπόλοιπο. Και έτσι πάλι ερχεται ανελλιπώς η προσωπική προσφορά.

Για το τελευταίο που λες με τις προσφορές του βάλε κάρτα, θα συμφωνήσω, μία φορά το έκανα αναγκαστικά γιατι χρειαζόταν κάρτα   και μετά το 6€ (5 τότε) εξαφανίστηκε. Μάταια περίμενα και τελικά έφυγα για άλλες πολιτείες.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Ξέρω άτομο που έχει ανεβαίνει συνέχεια σε αστικό χωρίς εισιτήριο και έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορες που μπήκε ελεγκτής, να τον προσπεράσει χωρίς να τον ελέγξει. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι αόρατος. Είναι απλώς τυχερός.

Λάθος παράδειγμα. Εγώ ξέρω τουλάχιστον 50 άτομα που παίρνουν την προσφορά. Γνωστοί και φίλοι στην δουλειά κλπ. Εσύ που μάλλον δεν έχεις Q ξέρεις ότι είσαι αόρατος.😀 Άσε μας εμάς να είμαστε αόρατοι ή τυχεροί. Το αποτέλεσμα μετράει.

1 ώρα πριν, kmpatra said:

Ίσως βέβαια το κάτω του ενός ευρώ που λες απλά να αυξάνει τις πιθανότητες. Τελευταία εδώ που τα λέμε κάνα δύο φορές το έχω αφήσει και να λήξει το υπόλοιπο. Και έτσι πάλι ερχεται ανελλιπώς η προσωπική προσφορά.

Βέβαια δεν παύει να είναι λίγο ψυχοφθόρο αλλά το έχουμε συνηθίσει.

1 ώρα πριν, kmpatra said:

Για το τελευταίο που λες με τις προσφορές του βάλε κάρτα, θα συμφωνήσω, μία φορά το έκανα αναγκαστικά γιατι χρειαζόταν κάρτα   και μετά το 6€ (5 τότε) εξαφανίστηκε. Μάταια περίμενα και τελικά έφυγα για άλλες πολιτείες.

Αν βέβαια αποκωδικοποιηθεί ο αλγόριθμος και όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, έχεις πλεονέκτημα.

Έχουμε 2 ρολόγια με μηδενικό υπόλοιπο ίσα ίσα για για προώθηση κλήσεων για να μην κουβαλάμε τις παντόφλες στην παραλία, και πλέον σνομπαρουμε το πακέτο αυτό.

Έτσι για παιχνίδι δηλαδή. 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Την Q φένεται πως την έχει παρατήσει η nova, έτσι δεν είναι γνωστή πλέον, έχουν σταματήσει όλα τα διαφημιστικά σποτ από το 2016 ....

(ΥΓ και η Frog το ίδιο απλά την κάνει πιο γνωστή λόγω του δικτύου της Cosmote)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dimitroula10 said:

Βέβαια δεν παύει να είναι λίγο ψυχοφθόρο αλλά το έχουμε συνηθίσει.

Όλοι εμείς που ψάχνουμε "το ευρώ" στα καρτοκινητά, μας αρέσει και λίγο. Αλλιώς συμβόλαιο και όλα καλά! Τον εύκολο τρόπο όλοι τον ξέρουμε. Τον φθηνό λίγοι..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mantzanes said:

Όλοι εμείς που ψάχνουμε "το ευρώ" στα καρτοκινητά, μας αρέσει και λίγο. Αλλιώς συμβόλαιο και όλα καλά! Τον εύκολο τρόπο όλοι τον ξέρουμε. Τον φθηνό λίγοι..

Κοίταξε έχω στα παιδιά 2 νούμερα με Q για εισερχόμενες με μηδενικό υπόλοιπο και κάρτα Ευρώπης χωρίς λήξη με 1 γβ που κρατάει 6 μήνες οπότε μου βγαίνει και στα 2 παιδιά 20€ τον χρόνο. Πέρα από την πλάκα και την ικανοποίηση, υπάρχει και κέρδος. Θα μου πεις ότι θα σωθούμε με 100€ τον χρόνο? Όχι αλλά -100€ στα παιδιά -250€ εμείς, νοιώθουμε λιγότερο κορόιδα. Και υπάρχει στο μυαλό το cashback σαν planB αν το τραβήξει η Q.😀

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mantzanes said:

Θα εφαρμόσω το σύστημα της @dimitroula10και θα σου πω αν είναι τυχερή ή όχι..

Ήταν ο λόγος που φύγαμε 3 άτομα από την Q και 1 από F2G το περασμένο καλοκαίρι. Πλέον έχω μόνο 1 νούμερο στην Q που δε του βάζω ποτέ κάρτα και το οποίο έχει την προσφορά, απλώς για να παρακολουθώ τι παίζει. Στα υπόλοιπα νούμερα πάντως, μετά από 4 μήνες σερί που είχαμε την προσφορά, αυτή κόπηκε και ανταυτου μπήκαν κάτι χαζές προσφορές με 8€. Περιμέναμε 2 μήνες χωρίς να ενεργοποιήσουμε πακέτο μπας και επανέλθει αλλά τίποτα,οπότε το γυρίσαμε σε φρογκ και φοιτητικά cu.

Επίσης αν ανατρέξετε πίσω στις σελίδες του νήματος θα βρείτε αρκετά ποστ που αναφέρουν ότι τους κόπηκε η προσφορά μετά από αρκετούς μήνες που την έδινε απανωτά.

Το αν λοιπόν είναι θέμα τύχης ή όχι ας το κρίνει ο καθένας. Σίγουρα πάντως, δεν είμαστε χαζοί να έχουμε απεριόριστα με χαμηλή τιμή και να φύγουμε.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τον δικαίωμα να λέει ότι του κατέβει, αλλά κι εμείς έχουμε δικαίωμα αν θα τον πιστεύουμε.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gpapas640 said:

Ήταν ο λόγος που φύγαμε 3 άτομα από την Q και 1 από F2G το περασμένο καλοκαίρι. Πλέον έχω μόνο 1 νούμερο στην Q που δε του βάζω ποτέ κάρτα και το οποίο έχει την προσφορά, απλώς για να παρακολουθώ τι παίζει. Στα υπόλοιπα νούμερα πάντως, μετά από 4 μήνες σερί που είχαμε την προσφορά, αυτή κόπηκε και ανταυτου μπήκαν κάτι χαζές προσφορές με 8€. Περιμέναμε 2 μήνες χωρίς να ενεργοποιήσουμε πακέτο μπας και επανέλθει αλλά τίποτα,οπότε το γυρίσαμε σε φρογκ και φοιτητικά cu.

Επίσης αν ανατρέξετε πίσω στις σελίδες του νήματος θα βρείτε αρκετά ποστ που αναφέρουν ότι τους κόπηκε η προσφορά μετά από αρκετούς μήνες που την έδινε απανωτά.

Το αν λοιπόν είναι θέμα τύχης ή όχι ας το κρίνει ο καθένας. Σίγουρα πάντως, δεν είμαστε χαζοί να έχουμε απεριόριστα με χαμηλή τιμή και να φύγουμε.

Εγώ όταν είχα Q από την αρχή είχα τις χαζοπροσφορές μέχρι που μια μέρα έκανα ανανέωση 20€ και δεν έμπαιναν τα χρήματα ενώ έπαιρνα sms,το έκανα 4 φορές και 0 ήταν... Άσε που το δίκτυο της είναι άστο καλύτερα... Ταχύτητες μπανάνα, κάλυψη μπανάνα!! Τότε έκανα φορητότητα What's Up για απεριόριστη ομιλία κυρίως,και έμεινα εγώ και όλη την οικογένεια πολύ ευχαριστημένοι!! Ταχύτητες που η νόβα φένεται σκουπιδάκι.., κάλυψη παντού ... Έκανα φορητότητα και το σταθερό καθώς δεν άξιζε να μείνω άλλο νόβα (το συνδύασα με συμβόλαιο και έχω καλύτερη τιμή)και δεν έχω αποσυνδέσεις καθόλου και γενικότερα όλα αυτά δεν συγκρίνεται η Cosmote με Nova... Παιδιά όπως μας συμφέρει κινούμαστε δεν είμαστε κορόιδα 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Εγώ όταν είχα Q από την αρχή είχα τις χαζοπροσφορές μέχρι που μια μέρα έκανα ανανέωση 20€ και δεν έμπαιναν τα χρήματα ενώ έπαιρνα sms,το έκανα 4 φορές και 0 ήταν... Άσε που το δίκτυο της είναι άστο καλύτερα... Ταχύτητες μπανάνα, κάλυψη μπανάνα!! Τότε έκανα φορητότητα What's Up για απεριόριστη ομιλία κυρίως,και έμεινα εγώ και όλη την οικογένεια πολύ ευχαριστημένοι!! Ταχύτητες που η νόβα φένεται σκουπιδάκι.., κάλυψη παντού ... Έκανα φορητότητα και το σταθερό καθώς δεν άξιζε να μείνω άλλο νόβα και δεν έχω αποσυνδέσεις καθόλου!

Οι ταχύτητες και τα τεχνικά είναι σχετικά. Εγώ στο σπίτι μου το χειρότερο σήμα το έχω στην κοσμοτέ και το καλύτερο στη Νόβα. Ένα τετράγωνο παρακάτω τα πράγματα μπορεί να είναι αντίστροφα. Σε μια άλλη πόλη μπορεί να είναι όλα χάλια. Σε άλλη όλα τέλεια.

Εδώ μιλάμε για τα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gpapas640 said:

Οι ταχύτητες και τα τεχνικά είναι σχετικά. Εγώ στο σπίτι μου το χειρότερο σήμα το έχω στην κοσμοτέ και το καλύτερο στη Νόβα. Ένα τετράγωνο παρακάτω τα πράγματα μπορεί να είναι αντίστροφα. Σε μια άλλη πόλη μπορεί να είναι όλα χάλια. Σε άλλη όλα τέλεια.

Εδώ μιλάμε για τα πακέτα.

Εγώ Φουλ σήμα 4g+ nova στα 9 mbps

Cosmote 2 μπάρες 4g+ 38 mbps και σε σημεία με φουλ 90+ Mbps Νομίζω είναι φανερή η διαφορά μεταξύ τους ! Nova δεν έχω δει σε όλη την Ελλάδα 4g+ που αγγίζει τα 300+ mbps που έτυχα στην Αθήνα 

Από πού κρίνεις πως η Cosmote δεν είναι καλή στην περιοχή σου ; Εχθές δοκιμάσει speedtest ; ποια είναι η περιοχή αν επιτρέπεται 😅

(Υ.Γ εάν βγει η Cosmote εκτός υπηρεσίας η nova βγήκε χτες)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gpapas640 said:

Οι ταχύτητες και τα τεχνικά είναι σχετικά. Εγώ στο σπίτι μου το χειρότερο σήμα το έχω στην κοσμοτέ και το καλύτερο στη Νόβα. Ένα τετράγωνο παρακάτω τα πράγματα μπορεί να είναι αντίστροφα. Σε μια άλλη πόλη μπορεί να είναι όλα χάλια. Σε άλλη όλα τέλεια.

Εδώ μιλάμε για τα πακέτα.

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα αναβαθμίζεται το δίκτυο παιδιά και εγώ δεν συγκρίνω το δίκτυο της Nova με αυτό της COSMOTE. Όμως άμα έχω στο σπίτι μου 100Mbps 4g+, γιατί να μην το κάνω αφού μου αρκούν;

Μπορεί με COSMOTE να έχω 600Mbps. Μου χρειάζονται; Όχι! Γιατί να πληρώσω για κάτι που δεν μου χρειάζεται;

Υ.Γ. εγώ μιλάω για unlimited internet για σταθερό 4g/5g router. Στο κινητό έχω πάντα μία Cosmote! 😉

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, dimitroula10 said:

Και υπάρχει στο μυαλό το cashback σαν planB αν το τραβήξει η Q.😀

Το κασμπακ σε συνδυασμο με το λικουιντ είναι η απόλυτη οικονομία αυτή τη στιγμή. Εχεις κλησεις/σμσ/data με κυριολεκτικά καθόλου κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mantzanes said:

Κατά τα άλλα αναβαθμίζεται το δίκτυο παιδιά και εγώ δεν συγκρίνω το δίκτυο της Nova με αυτό της COSMOTE. Όμως άμα έχω στο σπίτι μου 100Mbps 4g+, γιατί να μην το κάνω αφού μου αρκούν;

Μπορεί με COSMOTE να έχω 600Mbps. Μου χρειάζονται; Όχι! Γιατί να πληρώσω για κάτι που δεν μου χρειάζεται;

Υ.Γ. εγώ μιλάω για unlimited internet για σταθερό 4g/5g router. Στο κινητό έχω πάντα μία Cosmote! 😉

Και γιατί να έχεις νόβα 🌚

Σε σταθερό δεν με πολύ νοιάζει μια απλή πενηνταρα είχα και νόβα και κοσμοτε (nova 39 mbps Μαξ Cosmote 51 mbps Μαξ)

Σε σταθερή δεν με νοιάζει και με 39 μια χαρά έκανα την δουλειά απλά είπα να το συνδυάσω με κινητό. Σίγουρα στο κινητό Cosmote δεν το ξανά διακινδυνεύω (ή vf εναλλακτική) για εμένα η Nova στη κινητή τελείωσε. Σε Router με σιμ αν η νόβα πιάνει καλά εκεί εντάξει είσαι 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mantzanes said:

Αυτό κάνω κι εγώ. Μόνο για σπιτικό 4g router.

Το θέμα είναι άλλο ,εάν η Q στείλει καμία προσφορά χωρίς πολύ ίντερνετ τι θα κάνεις !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...