Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ιδια και εγω αλλα με το optimus G με 4.1.2. Ωστοσο αλλοι με cosmote εχουν κανονικα 4G με τη συγκεκριμενη συσκευη που δειχνει οτι δεν φταιει η rom αλλα οι ρυθμισεις της wind.

Λύση μάλλον δεν υπάρχει, ε;

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Λύση μάλλον δεν υπάρχει, ε;

 

H τεχνικη υποστηριξη μου εδειξε τουλαχιστον οτι γνωριζει το προβλημα και μου ειπε οτι ειναι σε επικοινωνια με τους κατασκευαστες. Τωρα το αν θα υπαρξει καποια λυση και ποτε, ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει wind και να εχει δει τη ενδειξη 4g ή lte στην συσκευη του? Γτ χτες αλλαξα καρτα σε 4g της wind, αλλα ακομα 4g δεν υπαρχει. Μεχρι H+ οπως προηγουμενως. Εχω το 9506 αλλα δεν νομιζω πως φταιει η συσκευη, πιο πιθανο βρισκω το 4g να υπαρχει σε καμια 10αρια σημεια στην αττικη...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει wind και να εχει δει τη ενδειξη 4g ή lte στην συσκευη του? Γτ χτες αλλαξα καρτα σε 4g της wind, αλλα ακομα 4g δεν υπαρχει. Μεχρι H+ οπως προηγουμενως. Εχω το 9506 αλλα δεν νομιζω πως φταιει η συσκευη, πιο πιθανο βρισκω το 4g να υπαρχει σε καμια 10αρια σημεια στην αττικη...

 

Προσωπικά έχω 4g. Στο θέμα για το 4g, έχουν γράψει συγκεκριμένα για Samsung συσκευές, για κάποιο κρυφό μενού.

 

Το θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412057

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή sim. Δεν εμφάνισε επιλογή για LTE στις ρυθμίσεις για τα δίκτυα. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με την Q και κάποιες συσκευές LG. Και πρόσθεσε ότι το κοιτάνε.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή sim. Δεν εμφάνισε επιλογή για LTE στις ρυθμίσεις για τα δίκτυα. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με την Q και κάποιες συσκευές LG. Και πρόσθεσε ότι το κοιτάνε.

 

Εχεις δοκιμασει με αλλη καρτα σημ αλλου δικτυου ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει με αλλη καρτα σημ αλλου δικτυου ;

 

Είχα δοκιμάσει παλιότερα μια κάρτα what's up. Και είχε εμφανίσει την επιλογή για LTE.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή sim. Δεν εμφάνισε επιλογή για LTE στις ρυθμίσεις για τα δίκτυα. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με την Q και κάποιες συσκευές LG. Και πρόσθεσε ότι το κοιτάνε.

 

Αφού έβαλες την καινούρια sim και ενεργοποίησες τη συσκευή σου, έκανες ένα ακόμα restart και μια επιπλέον αναζήτηση δικτύου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλες την καινούρια sim και ενεργοποίησες τη συσκευή σου, έκανες ένα ακόμα restart και μια επιπλέον αναζήτηση δικτύου;

Το έχω κάνει εγώ πολλές φορές, χωρίς επιτυχία. Με κάρτα κοσμοτε, παίζει κανονικά..

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα την λυση για τους κατοχους 9506 (αλλα και πιθανως για πολλες samsung συσκευες) που δεν εχουν διαθεσιμη την επιλογη lte/4g παρολο που υποστηριζεται απο το δικτυο ( ή sim).

 

Χρειαζεται η συσκευη να ειναι root. Επειτα με καποιον root browser πηγαινουμε στον φακελο data/property. Εκει υπαρχει ενα αρχειο το οποιο ονομαζεται persist.radio.lteon. Σε αυτο το αρχειο αλλαζουμε την ιδιοτητα απο false σε true και κανουμε reboot. Αν το προβλημα επιμεινει (οπως στην δικια μου περιπτωση) τοτε διαγραφουμε αυτο το αρχειο και κανουμε reboot. Κατα 99% πλεον εχουμε την επιλογη lte ( ή 4g αναλογως την rom). Εμενα που δεν μου αρεσε το lte μεσω exposed το εκανα να γραφει 4g. Αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια.

 

Και για του λογου το αληθες εχω επισυναψει φοτο στο topic του 9506 ( το tapatalk δεν με αφηνει ξαναβαλω την foto ) :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει wind και να εχει δει τη ενδειξη 4g ή lte στην συσκευη του? Γτ χτες αλλαξα καρτα σε 4g της wind, αλλα ακομα 4g δεν υπαρχει. Μεχρι H+ οπως προηγουμενως. Εχω το 9506 αλλα δεν νομιζω πως φταιει η συσκευη, πιο πιθανο βρισκω το 4g να υπαρχει σε καμια 10αρια σημεια στην αττικη...
.

 

F2G 4G σχεδον παντου στο κεντρο της Αθηνας, αλλα χαμηλες ταχυτητες ακομα φανταζομαι οτι δεν ειναι full operational το 4g δυκτιο ακομα. Αλλα ειναι τσαμπα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλες την καινούρια sim και ενεργοποίησες τη συσκευή σου, έκανες ένα ακόμα restart και μια επιπλέον αναζήτηση δικτύου;

Ναι έχω κάνει και τα δύο. Σε σχετικό μου ερώτημα στην LG, Απάντησε ότι το g2 mini δεν διετέθηκε στην ελληνική αγορά με το αντίστοιχο λογισμικό υποστήριξης του δικτύου 4G της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κάνει και τα δύο. Σε σχετικό μου ερώτημα στην LG, Απάντησε ότι το g2 mini δεν διετέθηκε στην ελληνική αγορά με το αντίστοιχο λογισμικό υποστήριξης του δικτύου 4G της Wind.

 

Και τι προβλεπεται για αυτο, σου ειπαν; Γιατι και το optimus G εχει προβλημα αλλα απο οτι βλεπω και το G3.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια καταγγελια για να προστατεψω κ μελλοντικουσ χρηστεσ τησ Q. Ειχα αγορασει πακετο ομιλιας εξωτερικου μαζι με ΜΒ για χρηση Internet. Euro4all, συγκεκριμενα. Εχω να πω οτι το roaming των πακετων δεδομενων δεν εγινε ποτε τις 5 μερεσ που βρισκομουν στο Λονδινο. Τα mobile data δεν ηταν διαθεσιμα. Ακομα κ μετα απο τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων, ακολουθησα κ οποια οδηγια μου εδωσαν, αλλα ματαια. Αρα Data roaming k Q στο εξωτερικο, ΑΚΥΡΟ.

Με τις κλησεισ φωνης k SMS δεν ειχα κανενα προβλημα.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια καταγγελια για να προστατεψω κ μελλοντικουσ χρηστεσ τησ Q. Ειχα αγορασει πακετο ομιλιας εξωτερικου μαζι με ΜΒ για χρηση Internet. Euro4all, συγκεκριμενα. Εχω να πω οτι το roaming των πακετων δεδομενων δεν εγινε ποτε τις 5 μερεσ που βρισκομουν στο Λονδινο. Τα mobile data δεν ηταν διαθεσιμα. Ακομα κ μετα απο τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων, ακολουθησα κ οποια οδηγια μου εδωσαν, αλλα ματαια. Αρα Data roaming k Q στο εξωτερικο, ΑΚΥΡΟ.

Με τις κλησεισ φωνης k SMS δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

αυτο που γραφεις ειναι πολυ ενδιαφερον

 

σκεφτομουν κι εγω να ενεργοποιησω καποια πακετακια.

 

οταν γυρισες ξαναρωτησες;

κατεληξες ποιο ηταν το προβλημα και δεν ειχες data?

 

να ρωτησω και κατι αλλο. Τα υπολοιπα λεπτα και ΣΜΣ απο το προγραμμα αυτο φαινονται κι αυτα απο την εφαρμογη myQ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γραφεις ειναι πολυ ενδιαφερον

 

σκεφτομουν κι εγω να ενεργοποιησω καποια πακετακια.

 

οταν γυρισες ξαναρωτησες;

κατεληξες ποιο ηταν το προβλημα και δεν ειχες data?

 

να ρωτησω και κατι αλλο. Τα υπολοιπα λεπτα και ΣΜΣ απο το προγραμμα αυτο φαινονται κι αυτα απο την εφαρμογη myQ;

 

Οταν γυρισα πισω δε το εψαξα περαιτερω γιατι εξαντλησα ολες τισ δοκιμεσ στο Λονδινο. Μεχρι κ τα ΑΡΝ των ξενων εταιριων δοκιμασα να σεταρω κ παλι δε συγχρονιζε. Ισως εχει γενικο θεμα με αυτο η Q, διοτι ειναι roaming (se WIND) se roaming (O2 UK).

Αν δεν ειχα χαλασει τα λεπτα ομιλιας θα απαιτουσα τα χρηματα μου πισω για το μουφα πακετο τους.

 

Τα λεπτα ομιλιας κ τα ΣΜΣ δεν φαινονται απο την εφαρμογη τους. Ειναι εξωτερικο πακετο κ δε φαινεται καν, οτι το εχεις αγορασει. Θα πρεπει να εχεις ενα μετρητη χρονου ομιλιας για να στα σουμαρει ημερομηνιακα και να τα παρακολουθεισ εσυ. (Στο Android Cyanogenmod ROM, υπαρχει αυτη η επιλογη στατιστικων)

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Το 1GB με την ανανέωση των 10 ευρώ ισχύει μόνο για μια φορά το μήνα, ή πρέπει να έχει περάσει ένας μήνας από την τελευταία ανανέωση?
Link to comment
Share on other sites

Και τι προβλεπεται για αυτο, σου ειπαν; Γιατι και το optimus G εχει προβλημα αλλα απο οτι βλεπω και το G3.

Ότι η wind θα πρέπει να μεριμνήσει για να λυθεί. Αν κατάλαβα καλά υποθέτω εννοούν να αναβαθμίσει το δίκτυο της σε κάποιο από τα πρωτόκολλα που υποστηρίζει η συσκευή. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της lg το g2 mini υποστηρίζει Cat. 4 & VoLTE. Δεν ξέρω όμως τι τύπο υποστηρίζει η wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ηθελα να κανω μια καταγγελια για να προστατεψω κ μελλοντικουσ χρηστεσ τησ Q. Ειχα αγορασει πακετο ομιλιας εξωτερικου μαζι με ΜΒ για χρηση Internet. Euro4all, συγκεκριμενα. Εχω να πω οτι το roaming των πακετων δεδομενων δεν εγινε ποτε τις 5 μερεσ που βρισκομουν στο Λονδινο. Τα mobile data δεν ηταν διαθεσιμα. Ακομα κ μετα απο τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων, ακολουθησα κ οποια οδηγια μου εδωσαν, αλλα ματαια. Αρα Data roaming k Q στο εξωτερικο, ΑΚΥΡΟ.

Με τις κλησεισ φωνης k SMS δεν ειχα κανενα προβλημα.

Με ποια συσκευή είχες το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω την καινουρια sim. πρέπει να στείλω κανένα μήνυμα για να ενεργοποιηθεί το 4g?

 

Οχι. Εχεις επιλογη για LTE στις ρυθμισεις δικτυου; Αν οχι παρε στο 1231 για να βεβαιωθεις αν οντως η sim ειναι 4G.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα!!!

 

GIGA Προσφορά για όλο το 2015! Τώρα η Q σου προσφέρει 1GB Internet κάθε μήνα μέχρι τέλος του 2015 με χρέωση 8€ μόνο μια φορά! Στείλε 100 στο 12000 μέχρι 27/3!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...