Jump to content

Samsung GT-i8510 INNOV8


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο τώρα και το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που έχω είναι ο κακός ήχος στο βίντεο στους εξωτερικούς χώρους. Το πρόβλημα της αυτονομίας το έλυσα με δεύτερη μπαταρία από Κίνα (η οποία λειτουργεί άψογα εδώ και δύο μήνες) . Το GPS όμως , που το χρησιμοποιώ συνεχώς , είναι φοβερό . Λαμβάνει δορυφόρους σε 5 δευτερόλεπτα !! Του έχω βάλει και μία κάρτα 16G και έχω μαζί μου όλα τα απαραίτητα αρχεία ..

 

Τελικά νομίζω ότι είναι καλό τηλέφωνο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο τώρα και το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που έχω είναι ο κακός ήχος στο βίντεο στους εξωτερικούς χώρους. Το πρόβλημα της αυτονομίας το έλυσα με δεύτερη μπαταρία από Κίνα (η οποία λειτουργεί άψογα εδώ και δύο μήνες) . Το GPS όμως , που το χρησιμοποιώ συνεχώς , είναι φοβερό . Λαμβάνει δορυφόρους σε 5 δευτερόλεπτα !! Του έχω βάλει και μία κάρτα 16G και έχω μαζί μου όλα τα απαραίτητα αρχεία ..

 

Τελικά νομίζω ότι είναι καλό τηλέφωνο .

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Πολύ καλό τηλέφωνο , αλλά από υποστήριξη.... ούτε θήκη δεν μπορείς να βρεις.

Πάντως η εικόνα του βίντεο είναι αρκετά καλή.

Εμένα η μπαταρία με μέτρια χρήση με βγάζει 4 ημέρες ( χωρίς wifi - gps)

Link to comment
Share on other sites

Dmam27 ποιό πρόγραμμα GPS χρησιμοποιείς;

Επειδή υπάρχει το C905, το έχω στο συρτάρι, σαν τηλέφωνο, βρίσκω το C905 περισσότερο αξιόπιστο (η μπαταρία αντέχει πάααρα πολύ).

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Dmam27 ποιό πρόγραμμα GPS χρησιμοποιείς;

Επειδή υπάρχει το C905, το έχω στο συρτάρι, σαν τηλέφωνο, βρίσκω το C905 περισσότερο αξιόπιστο (η μπαταρία αντέχει πάααρα πολύ).

 

Μετά από δοκιμές πολλών μηνών ανάμεσα στα Garmin , NDrive και Sygic , κατέληξα στο Sygic Mobile Maps το οποίο το αγόρασα 40€ για να έχω και τις αναβαθμίσεις . Δουλεύει πολύ γρήγορα και αξιόπιστα στην συγκεκριμένη συσκευή .

 

Το C905 νομίζω οτι δεν παίρνει τέτοια προγράμματα γιατί έχει "κλειστό" λογισμικό .

 

Στο δικό μου I8510 η αυτονομία της μπαταρίας είναι περίπου δυο μέρες με πολλή χρήση διαφόρων εφαρμογών και ομιλίας . (Μια ώρα κάθε μέρα τρέξιμο με music streeming μεσω bluetooth).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...Ειμαι κατοχος του Ι8510 εδω και 20 μερες.Ειναι το δευτερο symbian κινητο που παιρνω και το επελεξα γιατι εψαχνα ενα κινητο με wifi και να μην ειναι τοθψη,οποτε οταν το ειδα στα mediamarket με τα χαρακτηριστικα του μου φανηκε ''κινηταρα''!Αλλα ομολογω οτι εχω μια φοβια στα Symbian...Γι αυτο το λογο διαβασα οσο πιο προσεχτικα μπορουσα τις 138 σελιδες του θεματος για να μαθω πραγματακια...

Καποιο παραπονο δεν εχω απο το τηλεφωνο,αν και εχω χρησιμοποιησει μονο τις εφαρμογες που εχει ηδη μεσα...Χαρη και στις συμβουλες του φορουμ ρυθμισα και τον Ιστο να μπαινω μονο με wifi και να μην χρεωνομαι που ηταν σημαντικο για μενα οποτε μια χαρα!Οσον αφορα το GPS επειδη γι αυτο θεμα ειμαι εντελως ασχετος,για να μην χρεωνομαι καθε φορα που το ανοιγω πρεπει να περασω καποιο αλλο προγραμμα εκτος απο αυτα που εχει μεσα.Οπως το Garmin το οποιο εχει πολυσυζητηθει εδω?

Link to comment
Share on other sites

Το garmin είναι πολύ καλό πρόγραμμα και έχει πολλούς χάρτες , από οδικούς μέχρι μονοπάτια και μαρίνες για σκάφη (και υφάλους!!) . Έχει όμως ένα πρόβλημα , από τη στιγμή που το εγκαταστήσεις στο Ι8510 του ρουφάει την μπαταρία είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι . Εγώ αναγκαστικά το έκανα εγκατάσταση όποτε ήθελα να το χρησιμοποιήσω και μετά το έβγαζα . Επειδή αυτό δεν είναι και το καλύτερο πράγμα αν θες gps navigator δοκίμασε το Sygic ή το Ndrive . Το Sygic το έχω αγοράσει 40€ και δουλεύει άψογα.. Το NDrive το δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσε..
Link to comment
Share on other sites

Το garmin είναι πολύ καλό πρόγραμμα και έχει πολλούς χάρτες , από οδικούς μέχρι μονοπάτια και μαρίνες για σκάφη (και υφάλους!!) . Έχει όμως ένα πρόβλημα , από τη στιγμή που το εγκαταστήσεις στο Ι8510 του ρουφάει την μπαταρία είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι . Εγώ αναγκαστικά το έκανα εγκατάσταση όποτε ήθελα να το χρησιμοποιήσω και μετά το έβγαζα . Επειδή αυτό δεν είναι και το καλύτερο πράγμα αν θες gps navigator δοκίμασε το Sygic ή το Ndrive . Το Sygic το έχω αγοράσει 40€ και δουλεύει άψογα.. Το NDrive το δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσε..

 

Ευχαριστω φιλε για την απντηση σου!Η αληθεια ειναι πως δεν εχω αμεση αναγκη το GPS αυτην την περιοδο οποτε θα το αφησω λιγο ακομα και μαλλον θα καταληξω σε μια απο τις λυσεις που προτεινες!

Link to comment
Share on other sites

Και το χαος συνεχιζεται!!!!πορσπαθω να περασω εφαρμογες στο κινητο απο ενα λινκ που βρηκα εδω οι οποιες ειναι βασισμενες σε python.Οταν ομως παω να περασω την python στο κινητο που μου λεει ''σφαλμα πιστοποιητικου''...Sorry αν κουραζω με τις ερωτησεις μου αλλα αν μπορει καποιος φιλος να με φωτισει λιγακι θα μουν ευγνωμον!!!:D
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας παιδια και καλη χρονια.Μπορει καποιος να ανεβασει την ελληνικη ρομ

γιατι δεν την βρισκω πουθενα στο ιντερνετ?καποια παλια λινκς που ειχε ανεβασει ενας φιλος σε rapidshare δεν δουλευουν, ευχαριστω

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο τώρα και το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που έχω είναι ο κακός ήχος στο βίντεο στους εξωτερικούς χώρους. Το πρόβλημα της αυτονομίας το έλυσα με δεύτερη μπαταρία από Κίνα (η οποία λειτουργεί άψογα εδώ και δύο μήνες) . Το GPS όμως , που το χρησιμοποιώ συνεχώς , είναι φοβερό . Λαμβάνει δορυφόρους σε 5 δευτερόλεπτα !! Του έχω βάλει και μία κάρτα 16G και έχω μαζί μου όλα τα απαραίτητα αρχεία ..

 

Τελικά νομίζω ότι είναι καλό τηλέφωνο .

 

Εγω εχω μπει στο κρυφο μενου εχω κανει τις ιδανικες ρυθμισεις και δεν εχω κανενα προβλημα απο τον ηχο στο βιντεο.Επισης εχω δυναμωσει ολους τους ηχους του τηλ. και ειναι παρα πολυ δυνατοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπει στο κρυφο μενου εχω κανει τις ιδανικες ρυθμισεις και δεν εχω κανενα προβλημα απο τον ηχο στο βιντεο.Επισης εχω δυναμωσει ολους τους ηχους του τηλ. και ειναι παρα πολυ δυνατοι!!!

 

Φίλε είσαι φοβερός !! Μπήκα και ρύθμισα την ευαισθησία του μικροφώνου και είναι μια χαρά !! Έπρεπε να περάσει ένας χρόνος για να βρεθεί η λύση ??

 

Σε ευχαριστώ πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι φοβερός !! Μπήκα και ρύθμισα την ευαισθησία του μικροφώνου και είναι μια χαρά !! Έπρεπε να περάσει ένας χρόνος για να βρεθεί η λύση ??

 

Σε ευχαριστώ πολύ.:)

 

Το ειχα βρει σε καποιο site μολις αγορασα το κινητο και απο τοτε το εχω ρυθμισει οπως πρεπει σε καμερα ραδιοφωνο ηχογραφησεις κτλ. Παρεπιπτωντος κανει ηχογραφησει απο το ραδιο σε υψηλη ποιοτητα τοσο καλη που δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ηχογραφηση...

Edited by mygreek
Link to comment
Share on other sites

Ποια επιλογή πειράξατε για το μικρόφωνο; Και με τι τιμές είδατε καλύτερα αποτελέσματα;

Αν γράψουμε όλοι τις ρυθμίσεις που έχουμε κάνει θα μπορέσουμε να έρθουμε πιο κοντά στο ιδανικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια επιλογή πειράξατε για το μικρόφωνο; Και με τι τιμές είδατε καλύτερα αποτελέσματα;

Αν γράψουμε όλοι τις ρυθμίσεις που έχουμε κάνει θα μπορέσουμε να έρθουμε πιο κοντά στο ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Εγώ πήγα στο *#0002*28346# , πρέπει το θεμα να μην είναι μαυρο γιατί δεν φαίνεται τίποτα ! Μετα στο 3 (Record) και μετά στο 3 (Camcording). Εκεί μείωσα και τις δυο τιμές. Το 1 στα 6db και το 2 στα 15db. Οι δοκιμές που έκανα ήταν σε εσωτερικό χώρο και ήταν εντάξει . Θα δοκιμάσω όμως και σε εξωτερικό και θα σας πω τα αποτελέσματα .

Edited by dmam27
Link to comment
Share on other sites

Την ένταση του ακουστικού όταν μιλάς πως μπορούμε να την αυξήσουμε? να μην παραμορφωθεί όμως.

Σαν αρχη πρεπει να εχουμε ανοιχτοχρωμο θεμα (οχι το elegance noire)

Πληκτρολογουμε: *#0002*28346#

Voicecall > handsfree και ανεβαζεις το rx και το tx channel

εγω πχ τα εχω οριακα και ειναι:

tx mic=18

tx channel=10

rx channel=10

rx apga=10

rx predr=6

rxvrx2arx=0

 

ΠΡΟΣΟΧΗ παιζει ρολο και τι ηχο εχεις οταν θα κανεις τις αλλες ρυθμισεις ηχου: μουσικης-mp3-mp4-radio κτλ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ 6.Backup για να σωσεις τις αλλαγες γιατι εαν δεν το κανεις στο πρωτο ανοιγμα-κλεισιμο του τηλ. επανερχεται στα deafault settings

(πριν κανεις οποιαδηποτε ρυθμιση γραψε καπου τις αρχικες ρυθμισεις... εγω ειδα και επαθα να τα ρυθμισω, αφου τα σκαλιζα ολα!)

Edited by mygreek
Link to comment
Share on other sites

καλα,ειστε φοβεροι..και μολις εψαχνα να βρω τροπο να αυξησω την ενταση στο ραδιοφωνο μεσω ακουστικων..καμμια ιδεα γιατι οταν το βαζω στην μεγιστη συχνοτητα db παραμορφωνει και δεν δεχεται αλλη τιμη απο το 0 η το 6 στο οποιο δεν ακουω διαφορά??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό μετά από 1,5 χρονο που λέγαμε ότι υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο του βίντεο και η λύση ήταν τόσο απλή .

Κάποιος άραγε από την εταιρεία δεν μπορούσε να το πει?

Πανέξυπνοι όλοι τους.

Αραγε πολλοί από αυτούς ξέρουν τι κάνουν τα κινητά που πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχη πρεπει να εχουμε ανοιχτοχρωμο θεμα (οχι το elegance noire)

Πληκτρολογουμε: *#0002*28346#

Voicecall > handsfree και ανεβαζεις το rx και το tx channel

εγω πχ τα εχω οριακα και ειναι:

tx mic=18

tx channel=10

rx channel=10

rx apga=10

rx predr=6

rxvrx2arx=0

 

ΠΡΟΣΟΧΗ παιζει ρολο και τι ηχο εχεις οταν θα κανεις τις αλλες ρυθμισεις ηχου: μουσικης-mp3-mp4-radio κτλ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ 6.Backup για να σωσεις τις αλλαγες γιατι εαν δεν το κανεις στο πρωτο ανοιγμα-κλεισιμο του τηλ. επανερχεται στα deafault settings

(πριν κανεις οποιαδηποτε ρυθμιση γραψε καπου τις αρχικες ρυθμισεις... εγω ειδα και επαθα να τα ρυθμισω, αφου τα σκαλιζα ολα!)

 

σε ευχαριστώ αλλα εσυ λες ρυθμισεις για handsfree κι εγω μιλησα για ακουστικο αρα handset.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ αλλα εσυ λες ρυθμισεις για handsfree κι εγω μιλησα για ακουστικο αρα handset.

Αυτο που σου γραφω ειναι για την ενταση της ανοιχτης ακροασης εχεις δικιο.

Το ακουστικο ειναι

voice call

handset

tx micamp=18

tx channel=12

rx channel=2

rx apga=2

rx rcvr=6

rx vrx2arx=0

Αν καποιος πετυχει καποια ρυθμιση καλυτερη ας το αναφερει να το δοκιμασουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλα,ειστε φοβεροι..και μολις εψαχνα να βρω τροπο να αυξησω την ενταση στο ραδιοφωνο μεσω ακουστικων..καμμια ιδεα γιατι οταν το βαζω στην μεγιστη συχνοτητα db παραμορφωνει και δεν δεχεται αλλη τιμη απο το 0 η το 6 στο οποιο δεν ακουω διαφορά??

Εκει εχω βαλει κατα σειρα

fm radio

handsfree

headset

6

6

2

10

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ

Link to comment
Share on other sites

Ποια επιλογή πειράξατε για το μικρόφωνο; Και με τι τιμές είδατε καλύτερα αποτελέσματα;

Αν γράψουμε όλοι τις ρυθμίσεις που έχουμε κάνει θα μπορέσουμε να έρθουμε πιο κοντά στο ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Τα μικροφωνα σχεδον σε ολες τις ρυθμισεις τα εχω tx micamp 18db tx channel 12db

Κατεληξα εκει μετα απο ψαξιμο αν βρηκατε κατι ιδανικοτερο στειλτε να δουμε τι γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο *#0002*28346# , πρέπει το θεμα να μην είναι μαυρο γιατί δεν φαίνεται τίποτα ! Μετα στο 3 (Record) και μετά στο 3 (Camcording). Εκεί μείωσα και τις δυο τιμές. Το 1 στα 6db και το 2 στα 15db. Οι δοκιμές που έκανα ήταν σε εσωτερικό χώρο και ήταν εντάξει . Θα δοκιμάσω όμως και σε εξωτερικό και θα σας πω τα αποτελέσματα .

 

Τα μικροφωνα σχεδον σε ολες τις ρυθμισεις τα εχω tx micamp 18db tx channel 12db

Κατεληξα εκει μετα απο ψαξιμο αν βρηκατε κατι ιδανικοτερο στειλτε να δουμε τι γινετε!

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Θα δοκιμάσω κι εγώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις(μόνο στο μικρόφωνο της κάμερας) και θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκει εχω βαλει κατα σειρα

fm radio

handsfree

headset

6

6

2

10

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ

 

ωραιος..ευχαριστω:D

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8510 INNOV8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...