Jump to content

Τα πάντα για το Cosmote my view


hexagon
 Κοινοποίηση

Θα κάνετε χρήση του My View;  

226 members have voted

  1. 1. Θα κάνετε χρήση του My View;

    • NAI θα κάνω. Είναι πολύ καλη υπηρεσία όπως είναι τώρα.
    • Θα κάνω χρήση μόνο εάν καταργηθεί το όριο των 40Mb το μήνα εκτός view.
    • Δεν θα κάνω χρήση.Με καλύπτει άλλη εταιρία στον τομέα αυτό.
    • ΟΧΙ.Περίμενα κατι καλύτερο απο την Cosmote.


Recommended Posts

δοκιμαζω για πρωτη φορα να συνδεθω με internet μεσω κινητου και δεν αντιλαμβανομαι για τα καλα πως λειτουργουν οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας σχετικα με τις χρεωσεις...διαβασα και το φυλλαδιο της Cosmote...ακαταλαβιστικα μου φανηκαν...και ρωτω εσας που ξερετε....μπορω με το cosmote my view και με τα 4 ευρω το μηνα να μπαινω π.χ facebook απεριοριστα (μιας και στη χρεωση του δινει 0 τιμη)???

και για να εχω π.χ msn θα πρεπει να δινω τα 2,50 ευρω μηνιαιως επισης εκτος απο τα 4?

ρωτω για τα συγκεκριμενα τυχαια επειδη βλεπω οτι υπαρχει τιμοκαταλογος για διαφορες σελιδες που παει με την ημερα , την εβδομαδα, το μηνα....

και επιτελους ρε παιδια...πως μετριουνται αυτα τα 40ΜΒ...???και ποιες ειναι οι σελιδες για τις οποιες χρεωνονται αυτα τα 40ΜΒ???οι εκτος My view???

πολλα ρωταω...απαντηστε μου σε ο.τι μπορεσετε please!!!

Sas xairetw oloys!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 684
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν στέλνει ... πουθενά κανένα sms! ;) Δες σχετικά http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=myview_pricelist_volume

 

Δηλαδη το μηνιαιο πασο ενεργοποιειται μεσα απο το μενου του myview? Διχως να στειλεις μηνυμα? Παρομοιως και το ημερησιο πασο μεσα απο το μενου?ν

Ποιο ειναι το url για το cosmote myview? Ετσι, για την ενεργοποιηση του πασο και μονο, αλλιως δεν εχω καμια ορεξη να το δω. Μονο το internet με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση? Εμείς π έχουμε ppc και έχουμε τον δικό μας msn client από αυτόν θα χρεωνόμαστε? γιατί απότι βλέπω ο δικος τους δεν υποστιρίζεται
Link to comment
Share on other sites

Για να βεβαιωθώ σε κάτι...

Εαν βάλω τις ρυθμίσεις wap gprs του cosmote view με 4€ τον μήνα στην συσκευή μου και χρησιμοποιώ το opera mini,θα ισχύουν τα δωρεαν 40mb μέσω opera mini?

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνει για τον όπερα αλλά δεν χάνεις κ κάτι να το δοκιμάσεις είναι δωρεάν για τώρα. Πάντως σαν πρώτες εντυπώσεις να σας πω πως τπτ δεν είναι "δωρεάν". Το site είναι παραπλανητικό αφού αν έχουν τον θεό τους μπήκα στο zoo π έχει κ αφού έκανα login και προσπάθησα να πατήσω chat μετά μου βγαλε πως η υπηρεσία είναι χρεώσημη. Επιπλέον άκουσα πριν κάποιον να αναρωτιέται αν μπαίνει απεριόριστα στο facebook... Φυσικά και όχι θεωρείται πλοήγηση στο νετ?!

Και το συμπέρασμα: Η ιδεολογία του myview, είναι σαν να πηγαίνεις για ψώνια κ να μπεις στο κατάστημα κ να πληρώνεις εισιτήριο εισόδου για να δεις ή να δοκιμάσεις τα προϊόντα,ίσως και ακόμα χειρότερα ούτε καν να μπεις,να πληρώνεις για να δεις την βιτρίνα. Θα πρεπε να ντρέπονται, μας περνάνε για ούφα. Αλλά αφού και εμάς μας αρέσει τι να πεις...

Tim πάλι, ευχαριστώ δεν θα πάρω η πολιτική παραπλάνησης και επίθεσης στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μου την δίνει.

Κάτι σε vodafone το κόβω, σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε δηλαδή. Τουλάχιστον δεν μας δουλεύουνε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνει για τον όπερα αλλά δεν χάνεις κ κάτι να το δοκιμάσεις είναι δωρεάν για τώρα. Πάντως σαν πρώτες εντυπώσεις να σας πω πως τπτ δεν είναι "δωρεάν". Το site είναι παραπλανητικό αφού αν έχουν τον θεό τους μπήκα στο zoo π έχει κ αφού έκανα login και προσπάθησα να πατήσω chat μετά μου βγαλε πως η υπηρεσία είναι χρεώσημη. Επιπλέον άκουσα πριν κάποιον να αναρωτιέται αν μπαίνει απεριόριστα στο facebook... Φυσικά και όχι θεωρείται πλοήγηση στο νετ?!

Και το συμπέρασμα: Η ιδεολογία του myview, είναι σαν να πηγαίνεις για ψώνια κ να μπεις στο κατάστημα κ να πληρώνεις εισιτήριο εισόδου για να δεις ή να δοκιμάσεις τα προϊόντα,ίσως και ακόμα χειρότερα ούτε καν να μπεις,να πληρώνεις για να δεις την βιτρίνα. Θα πρεπε να ντρέπονται, μας περνάνε για ούφα. Αλλά αφού και εμάς μας αρέσει τι να πεις...

Tim πάλι, ευχαριστώ δεν θα πάρω η πολιτική παραπλάνησης και επίθεσης στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μου την δίνει.

Κάτι σε vodafone το κόβω, σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε δηλαδή. Τουλάχιστον δεν μας δουλεύουνε.

 

Ποια η διαφορά μεταξύ live και my view στις χρεώσεις για να επιλέξει κάποιος live; Καμία ίδιο μοντέλο χρέωσης. Άρα η επιλογή του καθενός είναι υποκειμενική.

Το live έχει περισσότερη εμπειρία στο στήσιμο του portal αλλά είναι κατά λίγο ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε Ε στο 54000 δωρεάν από το κινητό σου. Μετά καλό είναι να αλλάξεις τον κωδικό πρόσβασης για ευκολία πρόσβασης. Η αλλαγή του κωδικού γίνεται στέλνοντας sms στο 54000 (δωρεάν) με την μορφή Κ κενό xxxx όπου xxxx=ο κωδικός που θες.

 

Το έστειλα το μήνυμα τελικά και άλλαξα και τον κωδικό. Τώρα μου λέει πως ο αποστολέας έχει ζητήσει απάντηση! Τι να γράψω τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα το μήνυμα τελικά και άλλαξα και τον κωδικό. Τώρα μου λέει πως ο αποστολέας έχει ζητήσει απάντηση! Τι να γράψω τώρα???

 

αυτό ότι ο αποστολέας έχει ζητήσει απάντηση μην το δίνεις σημασία: το βγάζουν όλα τα μηνύματα που έρχονται από το 5400 (παλιότερο 5000). ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να βεβαιωθώ σε κάτι...

Εαν βάλω τις ρυθμίσεις wap gprs του cosmote view με 4€ τον μήνα στην συσκευή μου και χρησιμοποιώ το opera mini,θα ισχύουν τα δωρεαν 40mb μέσω opera mini?

 

εάν κατάλαβα τι εννοείς, η απάντηση είναι ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που έχει καταφέρει να έχει internet σε pc μέσω του myview; Προσπαθώ να συνδέσω το laptop με ένα SonyEricsson C702 με bluetooth και απο κει με το myview στο internet. Το laptop παίρνει ip κανονικά αλλά οταν πάω να ανοίξω κάποια σελίδα κολλάει στο connecting. Έχω δοκιμάσει το ίδιο και απο Vista με την εφαρμογή της ericsson PC Suite αλλά και σε ubuntu. Το κινητό μόνο του συνδέεται κανονικά. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο; Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Στη δημοσκόπηση λείπει μία επιλογή, το: "ναι, θα κάνω χρήση της υπηρεσίας γιατί είμαι *αλάκα* ακόλουθος της Cosmote εδώ και 200 χρονιά αλλά παράλληλα θα την καταριέμαι μέχρι να αφαιρέσει το όριο των 40MB".

 

& εγώ προσωπικά εδώ κλίνω φίλοι μου...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα τα ακούσω. Δεν πειράζει θα πω αυτό που σκέφτομαι και πείτε ότι θέλετε.

Γίνεται μια παρανόηση εδω μέσα. Σχολιάζουμε την υπηρεσία my view κατακρίνοντας τις χρεώσεις που έχει η υπηρεσία όταν είσαι εκτός περιβάλλον my view. Καλό θα ήταν να κατακρίνουμε και να αναφέρουμε τα προβλήματα που έχει η υπηρεσία τόσο σε ταχύτητα όσο και σε χρεώσεις συνδρομών και όχι στην χρέωση που έχει όταν είσαι εκτός my view. Τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί στον ένα μήνα λειτουργίας της υπηρεσίας είναι πολλά αλλά κανείς μα κανείς δεν τα αναφέρει. Βλέπουμε σχολιασμούς για το My view από άτομα που δεν έχουν μπει στον κόπο να κάνουν χρήση της υπηρεσίας μόνο και μόνο λόγω του ορίου των 40 Mb που έχει η υπηρεσία για εκτός view πλοήγηση. Πιστεύει κάποιος ότι εγώ και όλοι μας δεν θέλουμε το απεριόριστο με 4 ευρώ το μήνα ή πιστεύετε ότι εκεί στην cosmote δεν ξέρουν τι υπάρχει στην αγορά; Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι τώρα το wap της cosmote, χωρίς φραγμούς στην κωδικοποίηση και όρια στο κατέβασμα, δεν θα μπορούσε να δωθεί απεριόριστο γιατί έτσι θα έβγαζε από την αγορά τα wireless πακέτα που έχει. Επίσης το θέμα είναι τί θα επικρατήσει τελικά στην αγορά και αν κρίνω από τους μεγάλους παρόχους (βλέπε vodafone) στην Ευρώπη επικρατεί το μοντέλο με το όριο που έχει το my view. Τώρα τί όριο βάζει η κάθε εταιρεία είναι άλλο θέμα.

Καλό είναι λοιπόν να κρίνουμε την υπηρεσία my view έτσι ώστε να γίνει καλύτερη και τέλος πάντων να μπορεί κάποιος που διαβάζει το θέμα να βγάλει μία σωστή άποψη για την υπηρεσία.

Ποιός εδω μέσα ανέφερε ότι καλό θα ήταν η χρήση να γίνεται από καρτοκινητά διότι παρατηρήθηκε το φαινόμενο να χρεώνεται κάποιος ανά kb ενώ ήταν σε περιβάλλον my view; Πόιός είπε ότι για 12 ώρες δεν μπορούσαμε να έχουμε πρόσβαση στην υπηρεσία λόγω server; Ποιός είπε ότι ενώ στις χρεώσεις αναφέρει ότι η εβδομαδιαία και μηνιαία συνδρομή λήγει την 24:00 της τελευταίας ημέρας αυτό δεν γίνεται γιατί, όπως και στο plus ελέω velti, αυτή λήγει την αντίστοιχη ώρα που έγινε η εγγραφή;

Ας πούμε για αυτά και ας αφήσουμε τις χρεώσεις για την εκτός my view πλοήγηση για το αντίστοιχο θέμα του forum.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να τ'ακούσεις. Απλά είναι διαφορετική η προσέγγιση που έχουμε ως προς το πώς θα γίνει καλύτερο το myView. Τα προβλήματα με τις ταχύτητες και τις πτώσεις του δικτύου είναι δεδομένο ότι θα λυθούν λίαν συντόμως. Είμαι σίγουρος πάντως ότι δεν τα έχουν εντοπίσει και πολλοί. & το imode στα πρώτα του βήματα είχε τέτοια προβλήματα.

 

Η απεριόριστη πλοήγηση πιστεύω πάντως ότι είναι το κλειδί εδώ. Για μία υπηρεσία πρώτα εξετάζεις τι προσφέρει, μετά τις τιμές της και τέλος αν μπορεί να σου εγγυηθεί τα προσφερόμενα. Μπορεί ο μέσος Ευρωπαίος να πληρώνει και να μην έχει ούτε και εκείνος απεριόριστα αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν του καίγεται και τόσο το καρφί. Πολλοί είναι οι λόγοι που μπορεί να γίνεται αυτό. Να θέλουμε να μοιάσουμε στους Ευρωπαίους στα καλά τους. Δεν είναι ανάγκη όμως να χαιρόμαστε όταν σε έναν τομέα είμαστε και οι μεν και οι δεν πίσω, επειδή δεν είμαστε πιο πίσω από αυτούς.

 

ΥΓ. Τα πάκετα wireless που έχει η Cosmote δεν μπορούν να παραγκωνιστούν γιατί η διαφορά ταχύτητας με το HSDPA είναι χαωτική. Για αυτό κιόλας είναι και τόσο ακριβά. Άσε που απευθύνονται σε εντελώς διαφορετική τάξη χρηστών

Link to comment
Share on other sites

Στη δημοσκόπηση λείπει μία επιλογή, το: "ναι, θα κάνω χρήση της υπηρεσίας γιατί είμαι *αλάκα* ακόλουθος της Cosmote εδώ και 200 χρονιά αλλά παράλληλα θα την καταριέμαι μέχρι να αφαιρέσει το όριο των 40MB".

 

& εγώ προσωπικά εδώ κλίνω φίλοι μου...

 

Σε αυτους βασιζεται η cosmote για το εν λογω πακετο...

 

Δεν υπάρχει λόγος να τ'ακούσεις. Απλά είναι διαφορετική η προσέγγιση που έχουμε ως προς το πώς θα γίνει καλύτερο το myView. Τα προβλήματα με τις ταχύτητες και τις πτώσεις του δικτύου είναι δεδομένο ότι θα λυθούν λίαν συντόμως. Είμαι σίγουρος πάντως ότι δεν τα έχουν εντοπίσει και πολλοί. & το imode στα πρώτα του βήματα είχε τέτοια προβλήματα.

 

Η απεριόριστη πλοήγηση πιστεύω πάντως ότι είναι το κλειδί εδώ. Για μία υπηρεσία πρώτα εξετάζεις τι προσφέρει, μετά τις τιμές της και τέλος αν μπορεί να σου εγγυηθεί τα προσφερόμενα. Μπορεί ο μέσος Ευρωπαίος να πληρώνει και να μην έχει ούτε και εκείνος απεριόριστα αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν του καίγεται και τόσο το καρφί. Πολλοί είναι οι λόγοι που μπορεί να γίνεται αυτό. Να θέλουμε να μοιάσουμε στους Ευρωπαίους στα καλά τους. Δεν είναι ανάγκη όμως να χαιρόμαστε όταν σε έναν τομέα είμαστε και οι μεν και οι δεν πίσω, επειδή δεν είμαστε πιο πίσω από αυτούς.

 

ΥΓ. Τα πάκετα wireless που έχει η Cosmote δεν μπορούν να παραγκωνιστούν γιατί η διαφορά ταχύτητας με το HSDPA είναι χαωτική. Για αυτό κιόλας είναι και τόσο ακριβά. Άσε που απευθύνονται σε εντελώς διαφορετική τάξη χρηστών

 

Με καλυψες πληρως. Αντι να κοιταμε τα καλυτερα, κοιταμε πως θα μοιασουμε στους ευρωπαιους στα χειροτερα.

Ασε που εκει εχουν και αλλους μισθους και παιζουν αλλιως...

 

alany, εχεις δικιο οτι πρεπει να υπαρξει ΚΑΙ γενικοτερη αναλυση περι της υπηρεσιας.

 

Αλλα εσενα δε σου λεει κατι το γεγονος οτι σχεδον ΟΛΟΙ εδω μεσα εχουν ξεφυγει απο τη λογικη, 'πορταλακι-τα βρισκω ολα εκει μεσα'?

 

Δεν ειμαστε στο 2002, ειμαστε στο 2008, και ο κοσμος θελει ελευθερη προσβαση στο internet.

 

Και αυτο που λες με τα εξειδικευμενα πακετα internet δεν εχει σχεση.

Μπορει να βαλει ενα κοφτη στο 1mb, οπως η wind, κι ετσι ο κοσμος θα παραμενει σε ενα απλο σερφαρισμα. Ο επαγγελματιας θα παει σε καθαρο πακετο internet.

 

Τους αλλους ομως γιατι τους στριμωχνεις μεσα σε μια στρουγγα οπως το myview?Γκομενες ειμαστε να θελουμε ροζ κινητο και πορταλακι-και μπιχλιμπιδια?

 

Οπως ειπε κι ο overlord αργα ή γρηγορα τα αλλα προβληματα θα λυθουν.

 

Ομως το οριο των 40mb σπαει κοκκαλα.

 

Εγω παρατηρω, οταν ταξιδευω εκτος σπιτιου, ποσο αργει μια σελιδα να ανοιξει με το κλασικο ταπεινο μοντεμακι.

Μια ωρα παιδια. Και ξερετε γιατι? Γιατι πλεον το web βαρυνε. Οι σελιδες βαρυναν, φορτωθηκαν.

Μια σελιδα σημερα στο web, μπορει να ειναι και 500kb. 2-3 σελιδες να δεις και μπορει να εχεις καταναλωσει και 2mb. Λοιπον, αν για κανα 2 μερες δεις 5-10 sites με το myview, τελειωσες.

 

Anyway, το γεγονος οτι ολοι ασχολουνται με το οριο των 40mb, και την μη αποφαση της cosmote για ενα παγιο κοστος και απεριοριστο internet, δειχνει οτι ο κοσμος πια αλλα ζηταει, και αλλα θελει, και παντως οχι τις ηλιθιες τακτικες της cosmote.

Ας χαρουν το πακετακι μονοι τους. Οπως χαιρονται μονοι τους, διχως χρηστες, και τα mms, video-κλησεις κλπ.

Στην ελλαδα της γενιας των 700 και των 1000 ευρω, οι ανθρωποι της cosmote ζουν εκτος πραγματικοτητας.

 

Ουτε εχουν ακουσει την παροιμια 'η φτηνια τρωει τον παρα'. Η wind με το πακετακι της, τα τσεπωνει καθε μηνα, αλλα κι εμεις κανουμε τη δουλεια μας, στα επιτρεπομενα ορια(οχι παραλογες προσδοκιες-αλλα διχως αγχος ρε αδερφε!).

 

Η cosmote που θελει ληστρικα με τα χαζο-ορια να κοψει χρημα, θα παρει αυτο που της αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Paidia sorry alla den exo katalavei kati ego molis ekana sumvoleo tin cosmokarta pou exa k 3ero oti mporo na exo dorean ploigisi gia 15 meres k me orio 40 Mb, alla meta tis 15 ti ginete poso einai i xreosi k pos paei me tin kathe isodo i me to Kb??? :wacko:

Den me endiaferei na pliroso sundromi, proton giati exo Internet spiti mou k deuteron giati sto diktuo den sundeete pantou me HSPDA pou exei to kinito mou gia na po oti tha sundetho me mia a3ioprepi taxutita. :mad:

Emena me endiaferoun mono ta RSS k to MSN. :cool:

K kati allo to MSM einai eleuthero mexri teli Augoustou k meta thelei 2.5 euro sundromi to mina?

Ektos apo ti sundromi xreonomaste k ta Kb tou katevazei??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμφωνίσω με τις απόψεις του karib. Έγραψε ό,τι ήθελα να γράψω και εγώ τόση ώρα που διάβαζα τα διάφορα μηνύματα.

 

Πραγματικά δεν είχα ιδέα για το πακέτο με flat-rate πρόσβαση της WIND. Και έχω να ρωτήσω το εξής: ακόμα κάθεστε; Πηγαίντε στο περίπτερο, αγοράστε μια F2G κάρτα της WIND, βάλτε και 10 ευρώ χρόνο ομιλίας και ενεργοποιήστε το "Non-Stop Plus" (με ένα απλό SMS), ύστερα διαβάστε εδώ πως θα μπαίνετε στο Internet (σε οποιοδήποτε site, όχι μόνο wap sites) μέσω του κινητού σας αλλά και μέσω του υπολογιστή/laptop (με το κινητό σαν modem).

 

Δεν σας λέει κανείς να αλλάξετε εταιρία. Δεν λέει κανείς οτι η WIND είναι καλύτερη γενικώς (μπορεί και να είναι, δεν είναι αυτή η συζήτηση). Όταν είναι τόσο εύκολη η φτηνή πρόσβαση στο Internet μέσω κινητού, εγώ θα αισθανόμουν ηλίθιος να χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες της Cosmote που μπορεί να έχουν πολύ καλύτερη διαφημιστική καμπάνια αλλά απλά μας κοροϊδεύουν.

 

40MB όριο είναι της λάσπης μπροστά στο πραγματικό κόστος για την εταιρία και την τεχνολογική υποδομή που υπάρχει. Η WIND προσφέρει ~40Kbps ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ πρόσβαση. Είναι σαν μια φτηνή DSL γραμμή.

 

Η αλήθεια είναι οτι η Cosmote (σε σχέση με Vodafone, WIND) έχει μείνει πολύ πίσω και τώρα φέρνει μια υπηρεσία του χθες και την λανσάρει σαν κάτι νέο και πρωτοποριακό! Όσοι όμως διαβάζουν αυτό το φόρουμ, ξέρουν τι παίζει.

 

Πραγματικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσει κάποιος το myView έναντι του Non-Stop Plus. Ειδικά αν είναι χρήστης laptop και θέλει να μπαίνει στο Internet. Το μόνο επιχείρημα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάζει κάρτες κάθε φορά που θέλει να μπει στο Internet (έτσι χάνει τηλεφωνήματα, κλπ).

 

Όταν χρησιμοποιείτε στο NS Plus, ουσιαστικά η WIND λειτουργεί ένα Web Proxy στον οποίο συνδέεστε είτε μέσω του Opera Mini είτε μέσω του Firefox και βλέπετε σελίδες και κατεβάζετε αρχεία. Όλα μέσω HTTP, FTP. Επίσης δουλεύουν και οι Messenger (MSN, GTalk). Δεν νομίζω οτι είναι "τρύπα" ή ότι η WIND ανεπίσημα το "ανέχεται". Καταρχήν δεν υπάρχει διαφορά αν μπαίνεις με Opera ή Firefox (άρα με κινητό ή laptop). Επίσης, η κίνηση που κάνεις περιορίζεται στα ~40Kbps και όταν την ίδια στιγμή η WIND προσφέρει ADSM (άρα αντέχει το δίκτυό της), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να υποστηρίξει τέτοιες μικρές συνδέσεις. Βασικά, όπως είπα και πιο πριν, δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα (και η Cosmote) να υποστηρίξει τέτοιες συνδέσεις αλλά το γιατί δεν το κάνει είναι που την διαχωρίζει από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

για να μην "ξεφεύγουμε": το CosmoteMyView δίνει (με το μηνιαίο πάσο) με €4/μήνα πλοήγηση για ένα μήνα στο δικό του πόρταλ και επιπλέον 40ΜΒ στο υπόλοιπο wap/internet. Χωρίς "χαζές" κωδικοποιήσεις και περιορισμούς κατεβάσματος ανά αρχείο. Για κάποιον που έχει ADSL στο σπίτι, το να μπορεί να μπαίνει από το κινητό του στο internet μέσω του operaMini να δει το email του ή να κατεβάσει κάνα αρχείο δεν είναι και τόσο λίγα: είναι πολύ περισσότερη πλοήγηση από ότι νομίζει κανείς (πάντα μέσω operaMini και ειδικά εάν απενεργοποιηθεί η φόρτωση των εικόνων). Μην αρχίσετε το κράξιμο: όλοι θα ήθελαν τα 40ΜΒ να γίνει απεριόριστο, αλλά αυτό είναι το προϊόν, ας το κρίνουμε ρεαλιστικά. Εγώ προσωπικά πριν την υπηρεσία αυτή μαζί μου 2 κινητά, ένα Cosmote και ένα Wind, το πρώτο για ομιλία και το δεύτερο για πλοήγηση. Τώρα, κουβαλώ μια μόνο συσκευή και είναι πολύ καλύτερα. Στο φινάλε, όσοι προτιμούν την υπηρεσία της Wind, ας χρησιμοποιήσουν εκείνη. Σε κάθε περίπτωση, η υπηρεσία αυτή της Cosmote σε σχέση με τις προηγούμενες χρεώσεις της για πλοήγηση από καρτοκινητά, είναι πολύ μεγάλη βελτίωση.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αν κρινεις το πακετο, σε σχεση με το τι προσεφερε η cosmote στους πελατες της στο παρελθον, ειναι ενα βημα μπροστα.

Αλλα δεν ζουμε στο μικροκοσμο της cosmote.

 

Ζουμε στην αγορα, και απο τη στιγμη που υπαρχει το πακετο της wind, νομιζω πρεπει να να καποιος μαζοχιστης να αυτοπεριοριζεται στο πακετο της cosmote.

Μου θυμιζει οταν ειχα amiga(για οσους ξερουν) στα τελευταια της(οταν αργοπεθαινε) και επεμενα να την χρησιμοποιω οταν τα pc ειχαν αρχισει να παιρνουν το πανω χερι.

Το εκανα για την τιμη των οπλων, ετσι για το ****το, μεχρι που την παρατησα.

 

Δεν μπορεις να ζεις με παρωπιδες.

Αλλα ειπαμε, οπως το βλεπει κανεις.

 

Προσωπικα θεωρω οτι:

 

μαζοχιζεται, στρουθοκαμηλιζει, εθελοτυφλει,

 

οποιος για σερφαρισμα παει σε cosmote αντι της wind.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμφωνίσω με τις απόψεις του karib. Έγραψε ό,τι ήθελα να γράψω και εγώ τόση ώρα που διάβαζα τα διάφορα μηνύματα.

 

Πραγματικά δεν είχα ιδέα για το πακέτο με flat-rate πρόσβαση της WIND. Και έχω να ρωτήσω το εξής: ακόμα κάθεστε; Πηγαίντε στο περίπτερο, αγοράστε μια F2G κάρτα της WIND, βάλτε και 10 ευρώ χρόνο ομιλίας και ενεργοποιήστε το "Non-Stop Plus" (με ένα απλό SMS), ύστερα διαβάστε εδώ πως θα μπαίνετε στο Internet (σε οποιοδήποτε site, όχι μόνο wap sites) μέσω του κινητού σας αλλά και μέσω του υπολογιστή/laptop (με το κινητό σαν modem).

 

Δεν σας λέει κανείς να αλλάξετε εταιρία. Δεν λέει κανείς οτι η WIND είναι καλύτερη γενικώς (μπορεί και να είναι, δεν είναι αυτή η συζήτηση). Όταν είναι τόσο εύκολη η φτηνή πρόσβαση στο Internet μέσω κινητού, εγώ θα αισθανόμουν ηλίθιος να χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες της Cosmote που μπορεί να έχουν πολύ καλύτερη διαφημιστική καμπάνια αλλά απλά μας κοροϊδεύουν.

 

40MB όριο είναι της λάσπης μπροστά στο πραγματικό κόστος για την εταιρία και την τεχνολογική υποδομή που υπάρχει. Η WIND προσφέρει ~40Kbps ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ πρόσβαση. Είναι σαν μια φτηνή DSL γραμμή.

 

Η αλήθεια είναι οτι η Cosmote (σε σχέση με Vodafone, WIND) έχει μείνει πολύ πίσω και τώρα φέρνει μια υπηρεσία του χθες και την λανσάρει σαν κάτι νέο και πρωτοποριακό! Όσοι όμως διαβάζουν αυτό το φόρουμ, ξέρουν τι παίζει.

 

Πραγματικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσει κάποιος το myView έναντι του Non-Stop Plus. Ειδικά αν είναι χρήστης laptop και θέλει να μπαίνει στο Internet. Το μόνο επιχείρημα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάζει κάρτες κάθε φορά που θέλει να μπει στο Internet (έτσι χάνει τηλεφωνήματα, κλπ).

 

Όταν χρησιμοποιείτε στο NS Plus, ουσιαστικά η WIND λειτουργεί ένα Web Proxy στον οποίο συνδέεστε είτε μέσω του Opera Mini είτε μέσω του Firefox και βλέπετε σελίδες και κατεβάζετε αρχεία. Όλα μέσω HTTP, FTP. Επίσης δουλεύουν και οι Messenger (MSN, GTalk). Δεν νομίζω οτι είναι "τρύπα" ή ότι η WIND ανεπίσημα το "ανέχεται". Καταρχήν δεν υπάρχει διαφορά αν μπαίνεις με Opera ή Firefox (άρα με κινητό ή laptop). Επίσης, η κίνηση που κάνεις περιορίζεται στα ~40Kbps και όταν την ίδια στιγμή η WIND προσφέρει ADSM (άρα αντέχει το δίκτυό της), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να υποστηρίξει τέτοιες μικρές συνδέσεις. Βασικά, όπως είπα και πιο πριν, δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα (και η Cosmote) να υποστηρίξει τέτοιες συνδέσεις αλλά το γιατί δεν το κάνει είναι που την διαχωρίζει από τον ανταγωνισμό.

 

Κάτι λιγότερο από φτηνή διαφήμιση της Wind. Σε ευχαριστούμε πολύ για τον συμβουλευτικό χαρακτήρα του μηνύματός σου σε σχεδόν πατρικό ύφος. Ιδίως η χρησιμοποίηση των έντονων χαρακτήρων με έκανε να τρέξω στο περίπτερο να πάρω κάρτα της Wind και να πάρω στον ΟΤΕ να μου σταματήσουν και τη DSL γραμμή γιατί επιτέλους θα μπορώ να σερφάρω απεριόριστα από την αλεπού στον υπολογιστή μου!

 

Όλοι όσοι μιλάμε συνέχεια στο θέμα αυτό έχουμε επισημάνει πολλά. Οι περισσότεροι θίγουμε το θέμα των 40ΜΒ γιατί είναι αυτό που μας καίει, αλλά όταν το συγκρίνουμε με την Wind ποτέ δεν κάνουμε διαφήμιση....

 

Σκέφτομαι εφεξής να έχω μία κάρτα Cosmote για τις περιοχές που δεν έχουν καλή κάλυψη δικτύου γενικά, μία κάρτα Wind για απεριόριστο σερφάρισμα, μία κάρτα της Vodafone επειδή μ'αρέσει το κόκκινο χρώμα, καθώς και μία της Q γιατί γουστάρω τις διαφημίσεις της και το φτηνό SMS. Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι φίλε μου; Ότι δεν έχω τόσες τσέπες στο παντελόνι μου...

 

Και κάτι ακόμα. ~40Kbps; Ε όχι! Πιο αργή δηλαδή από την dialup σύνδεση του πανεπιστημίου μου που έμπαινα στο πρώτο έτος και κλείδωνε στα 49200! Πιθανώς εννοείς κάτι άλλο.

 

Ενταξει, αν κρινεις το πακετο, σε σχεση με το τι προσεφερε η cosmote στους πελατες της στο παρελθον, ειναι ενα βημα μπροστα.

Αλλα δεν ζουμε στο μικροκοσμο της cosmote.

 

Ζουμε στην αγορα, και απο τη στιγμη που υπαρχει το πακετο της wind, νομιζω πρεπει να να καποιος μαζοχιστης να αυτοπεριοριζεται στο πακετο της cosmote.

Μου θυμιζει οταν ειχα amiga(για οσους ξερουν) στα τελευταια της(οταν αργοπεθαινε) και επεμενα να την χρησιμοποιω οταν τα pc ειχαν αρχισει να παιρνουν το πανω χερι.

Το εκανα για την τιμη των οπλων, ετσι για το ****το, μεχρι που την παρατησα.

 

Δεν μπορεις να ζεις με παρωπιδες.

Αλλα ειπαμε, οπως το βλεπει κανεις.

 

Προσωπικα θεωρω οτι:

 

μαζοχιζεται, στρουθοκαμηλιζει, εθελοτυφλει,

 

οποιος για σερφαρισμα παει σε cosmote αντι της wind.

 

Με τη λέξη 'αυτοπεριορίζεται' έθεσες τις σωστές βάσεις του θέματος.

ΥΓ. Amiga; Πού τή θυμήθηκες! Χωρίς πλάκα δάκρυα μου 'ρχονται στα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν wind για το σεφάρισμα και όχι για τις υπηρεσίες που δίνει. Ο λόγος; Απλός. Δεν δίνει κίνητρο σε κάποιον που δεν ξέρει από internet να το χρησιμοποιεί. Η cosmote θέλει να φτιάξει ένα μενού που να το χρησιμοποιεί ο συνδρομητής και δίνοντας φυσικά και το ανάλογο κίνητρο. Για παράδειγμα όταν ολοκληρωθεί το μενού με υπηρεσίες ebanking, ανάλυσης και πληρωμής λογαριασμού, έλεγχο υπολοίπου, υπηρεσία email με δωρεάν sms και πολλά άλλα τέτοια τότε τα 40 mb θα είναι αρκετά και όχι τόσο ουσιώδη μιας και πολλά πράγματα θα τα βρίσκεις στο my view με τα 4 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν wind για το σεφάρισμα και όχι για τις υπηρεσίες που δίνει. Ο λόγος; Απλός. Δεν δίνει κίνητρο σε κάποιον που δεν ξέρει από internet να το χρησιμοποιεί. Η cosmote θέλει να φτιάξει ένα μενού που να το χρησιμοποιεί ο συνδρομητής και δίνοντας φυσικά και το ανάλογο κίνητρο. Για παράδειγμα όταν ολοκληρωθεί το μενού με υπηρεσίες ebanking, ανάλυσης και πληρωμής λογαριασμού, έλεγχο υπολοίπου, υπηρεσία email με δωρεάν sms και πολλά άλλα τέτοια τότε τα 40 mb θα είναι αρκετά και όχι τόσο ουσιώδη μιας και πολλά πράγματα θα τα βρίσκεις στο my view με τα 4 ευρώ.

 

αυτό για πότε προβλέπεται να γίνει; :cool:

Link to comment
Share on other sites

αυτό για πότε προβλέπεται να γίνει; :cool:

 

ίσως επι T-Mobile εποχής!:D

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

αυτό για πότε προβλέπεται να γίνει; :cool:

 

Πολύ γρήγορα. Για μπες λίγο από κινητό cosmote στο http://wap.cosmotemyview.gr/banking και υπάρχουν και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...