Jump to content

Κακόβουλες κλήσεις/SMS, με απόκρυψη ή όχι, και τρόποι αντιμετώπισής τους


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 331
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Τα sony/ericsson έχουν επιλογή να δέχεσαι κλήσεις απ τις ομάδες χρηστών. Στις υπόλοιπες κλήσεις ρίχνει ακυρο. Δλδ φαινεται σα να τους το κλείνεις :!:
Link to comment
Share on other sites

TN97 Δεν εχω αποφασισει ακομα και για αυτο ρωταο, διαβαζε πιο πανω! Ρωταο για κινητα που να εχουνε την δυνατοτητα να μπλοκαρουνε τις κλησεις με την αποκρυψη!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από αυτά δεν σου άρεσε κανένα?

 

navi55 ολα αυτα τα κινητα μπορουνε να "μπλοκαρουνε" την αποκρυψη;:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Δεν έχουν ενσωματωμένη την εφαρμογή, αλλά υπάρχουν πολλές εφαρμογές γι' αυτή τη δουλειά που μπορείς να τις βρεις πολύ εύκολα στο ίντερνετ και να τις περάσεις στις συσκευές που σου έδειξα.

Βέβαια δεν είναι οι μόνες συσκευές αυτές.. υπάρχουν κι άλλες μάρκες!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολλές μέρες, κάποιος μας στέλνει μηνύματα και αντί για αριθμό λέει Gossip Girl και φαντάζεστε, νομίζω, το περιεχόμενό τους :p

Μπορούμε να εντοπίσουμε από πού στέλνεται το μήνυμα? Και ποιος έκανε την εγγραφή και από πού?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος ,αν υπαρχει συσκευη κινητου ,με αναλογο προγραμμα ,που να απορριπτει κλησεις χωρις αριθμο ,ή συγκεκριμενο αριθμο που ενοχλει?

Η απαντηση των εταιρειων ειναι οτι μπορεις να αποκλεισεις σους δεν ειναι στην λιστα σου.Το πραγμα ειναι τελειως χαζο.

Δεν ειναι πιο απλο να αποκλειεις συγκεκριμενους αριθμους ,η μορφη αριθμων,κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (τουλάχιστον η Wind) προσφέρουν δυνατότητα κατά των κακόβουλων κλήσεων αλλά μόνο σε εισαγγελική παρέμβαση.Η δυνατότητα αυτή ενεργοποιείται στη γραμμή του συνδρομητή και όταν κάποιος τον πάρει τηλέφωνο με απόκρυψη ακούει το εξής:"Έχετε βάλει απόκρυψη.Μπορείτε να συνεχίσετε την κλήση σας αλλά η απόκρυψη θα απενεργοποιηθεί ή μπορείτε να τερματίσετε την κλήση σας τώρα" ή κάπως έτσι.:)
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να ερθει η υπηρεσια να μη δεχομαστε ολοι οι χρηστες κληση με αποκρυψη ακομη και με χρεωση να την βαλουν τα δικτυα κιν.τηλεφωνιας. Δεν γνωριζω τεχνικα ποσο ειναι εφικτο αλλα πιστευω οτι μπορει να ενεργοποιηθει. Επιπλεον το ιδιο και για σταθερα (μονο η forthnet την εχει ενεργοποιημενη νομιζω)
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ζητήσω βοήθεια.

Η κατασταση έχει ξεφύγει.

Στέλνει κάποια μηνύματα με κουτσομπολίστικο περιεχόμενο για τα παιδιά και υποψιάζονται εμένα ή άλλα παιδιά.

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ???

Link to comment
Share on other sites

μέσω ιντερνετ υπαρχουν εταιρειες που με καποια χρέωση σου στελνουν οτι γουσταρεις..και το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει έλεγχος απο κανέναν..που ειναι οι αρμόδιες υπηρεσίες?
Find us in Google Play Store and Aptoide Market
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μα δε γίνεται τίποτα???

 

φιλε μου σε ολα μου τα τηλ εχω ΠΑΝΤΑ καποιο προγραμμα αποριψης των κλησεων με αποκρυψη!! ποτε δεν απαντω σε τετιοιες κλησεις :!:

και στο iphone ειχα αγορασει μια τετοια εφαρμογη,δυστυχως δεν θυμαμαι πως την ελεγαν...

στα wm χρησιμοποιω το τελειο,magic call με το οποιο

εχεις την δυνατοτητα

να αποκλειει κλησεις που εσυ εχεις επιλεξει.(αλλα και τα μηνυματα απο αυτους τους αριθμους!!)

να απανταει και να τις αποριπτει (ετσι χρεωνεται καθε φορα οποιος παιρνει με αποκρυψη)

να τις αποριπτει απλα

να σου δειχνει με μηνυμα στην οθονη σου (και με ηχο) οτι απεριψε κληση με αποκρυψη(η γενικα καποια που εσυ του εχεις βαλει να αποριπτει!!)

η να μην σε ενοχλει καθολου,απλα να κραταει ενα αρχειο κλησεων με ημερομηνια ωρα και αριθμο οσων κλησεων εχει αποριψει!!

υπαρχουν τετοιες εφαρμογες για σχεδον ολες τις πλατφορμες λογισμικου τηλεφωνων και απορω που ακομη δεν το ξερεις και παιδευεσαι!!!

με 5-15ε κοστος θα ησυχασεις μια και καλη :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, το θέμα ξεχάστηκε και, αυτός/ αυτή, δε στέλνει άλλο.

Ναι, κι εγώ σε κάθε έξυπνο κινητό που έχω/ είχα έχω τέτοιο λογισμικό. Ειδικά σε αριθμούς συμβολαίου, που δε μπορείς να τους αλλάξεις, είναι χρήσιμο. Θα ηθελα όμως να μάθω, ποιος μας ανακάτεψε. Πληροφοριακά, έχω μαλώσει με μια κοπέλα, επειδή νόμισε ότι στέλνω εγώ τα μηνύματα. Ο λόγος? Έχω πολύ καλή σχέση με τα PC. Για να μη μας υποψιάζεται κάποιος δηλαδή, πρέπει να είμαστε σκράπες σε θέματα υπολογιστών. Λες και δε μπορεί ο άλλος να πατήσει στο google μηνύματα μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΡΙΘΜΩΝ ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΗΛ. ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΩΡΕΣ? ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΩΣ ΕΚΕΙ!

:(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΡΙΘΜΩΝ ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΗΛ. ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΩΡΕΣ? ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΩΣ ΕΚΕΙ!

:(

 

1ον μην γραφεις με κεφαλαια ;);)

2ον αν δεν εχεις σκοπο να φτασεις μεχρι εισαγγελεα...δεν εχεις καμια αλλη ελπιδα να τον βρεις :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθουμε ποιος μας καλεί, πληρώνουμε κάτι? Αν έχουμε φίλο δικηγόρο?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ αυτος ηταν ο λογος που ξεκινησα να ασχολουμε

με εξυπνοφωνα

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω πλέον δεν χρειάζεται εισαγγελική απόφαση. Απλά πας στο κατάστημα του παροχου σου και συμπληρώνεις μια φόρμα για κακόβουλες κλήσεις.

 

Οι κλήσεις που δέχεσαι θα ηχογραφούνται. Όταν σε καλεί κάποιος θα βγαίνει αντίστοιχο μήνυμα και στο τέλος θα φοβηθεί και θα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...