Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

 

Επειδή μου είναι δύσκολο να διαβάσω άμεσα όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος, και βιάζομαι να αγοράσω το Νοκια Ε71, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορώ να βάλω στο Ε71 email account άλλης εταιρείας (πχ οτενετ) έτσι ώστε να

λαμβάνω τα mail μου μέσω του κινητού μου???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σωτήρης

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς...

Γιατί όχι...;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ερωτήσεις:

1) υπάρχει τρόπος να ρυθμίζω τα λεπτά της αφύπνισης , έστω και με άλλο πρόγραμμα?

2) μπορώ να κάνω κλήση κάποιου αριθμού που βρίσκω στο μητρώο? είναι πολύ βλακεία αν δεν γίνεται!

3) προβλέπεται να βγει καμιά αναβάθμιση, που να λειτουργεί σωστά το ξυπνητήρι και με κλειστό το κινητό?

4) αν κάνω αντιγραφή ενός αριθμού από το μητρώο πως το κάνω επικόλληση για να το καλέσω στην κεντρική οθόνη ή κάπου?

5) ανοίγω ένα xls με το quick office, πως μπορώ να κάνω αντιγραφή ενός αριθμού που είναι μέσα σε ένα κελί? (πχ σε ένα κελί έχω 3 νούμερα, να κάνω edit το κελί για να κάνω copy το ένα από τα 3?)

6)στο msn messenger μπορώ να κάνω αντιγραφή κομματιού του κειμένου που συζητάω?

7) ο ήχος όταν βγάζω φωτογραφίες ακούγεται ακόμη και όταν είναι ενεργοποιημένο το profile του αθόρυβου! γίνεται με αυτό ή με αυτό ή με άλλο πρόγραμμα να μην ακούγεται ο θόρυβος?

8) ηχογράφηση συνομιλίας όταν μιλάς με κάποιον στο κινητό, πως μπορώ να κάνω? και να μην ακούγεται και εκεί μπιπ κανένα!

9) ηχογράφηση συνομιλίας στο χώρο που είσαι, χωρίς μπιπ, γίνεται? υπάρχει κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω εδώ αλλα μηπως ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω τιποτα αν έχω ξεχάσει τον κωδικό κλειδώματος. πηγα να μηδενίσω τους χρονομετρητες και διαπίστωσα πως τον έχω ξεχάσει :X. καμια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στα προφίλ μπορεί να επιλέγει ένα προφίλ με χρονικό όριο; Όπως έχουν τα κλασσικά ΝΟΚΙΑ με S40;

Να βάλω πχ το προφίλ "αθόρυβο" και να του πω να λήξει (δηλαδή να γυρίσει σε κανονικό) μια συγκεκριμένη ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Στα προφίλ μπορεί να επιλέγει ένα προφίλ με χρονικό όριο; Όπως έχουν τα κλασσικά ΝΟΚΙΑ με S40;

Να βάλω πχ το προφίλ "αθόρυβο" και να του πω να λήξει (δηλαδή να γυρίσει σε κανονικό) μια συγκεκριμένη ώρα;

 

Ναι, με την εφαρμογή best profiles

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα ερωτήματά μου πήρα την κάτωθι απάντηση.....και τους ανταπάντησα.....

 

 

 

Σχετικά με τις ερωτήσεις που μας έχετε στείλει θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι 1.Μέσα από το κινητό σας τηλέφωνο δεν μπορείτε να ρυθμίσετε τα λεπτά της αφύπνισης. Μπορείτε να ψάξετε για κάποιο άλλο είδος ρολόι που να σας βολεύει ποιο πολύ και να το εγκαταστήσετε στο κινητό σας τηλέφωνο. Θα σας προτείναμε να ελέγξετε για τέτοιο πρόγραμμα την σελίδα https://store.ovi.com/ όπου μπορείτε να βρείτε προγράμματα συμβατά με τα κινητά τηλέφωνα Nokia.

2.Μπορείτε να κάνετε κλήση μέσα από το μητρώο με τον παρακάτω τρόπο => Μενού – Μητρώο – Πρόσφατες κλήσις – (διαλέξτε Αναπάντητες, Ληφθείσες, Κληθέντες αριθμούς) – διαλέξτε τον αριθμό και πατήστε το πράσινο ακουστικό.

3.Όσο αφορά το πρόβλημά σας με το ξυπνητήρι, δοκιμάσαμε το περιστατικό εδώ με τρία διαφορετικά δικά μας τηλέφωνα Ε71 και δεν ανακαλύψαμε να υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και με κλειστό κινητό τηλέφωνο όταν το έχουμε ρυθμίσει, το ξυπνητήρι χτυπά και το κινητό τηλέφωνο ρωτάει αν θέλουμε να ανοίξουμε την συσκευή μετά την απενεργοποίηση της αφύπνισης. Παρακαλώ να μας εξηγήσετε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με αυτή την εφαρμογή για να μπορέσουμε να σας δώσουμε κάποια λύση.

4.Μπορείτε να κάνετε αντιγραφή κάποιου αριθμού από το μητρώο αλλά δεν μπορείτε να το κάνετε επικόλληση στην κεντρική οθόνη. Μπορείτε όμως να το κάνετε επικόλληση σε κάποιο άλλο μέρος όπως είναι τα μηνύματα ή αρχεία του office. Για να κάνετε επικόλληση του αριθμού σε μήνυμα κειμένου => Μενού – Μητρώο – Πρόσφατες κλήσις - (διαλέξτε Αναπάντητες, Ληφθείσες, Κληθέντες αριθμούς) – διαλέγετε τον αριθμό – Επιλογές – Χρήση αριθμού – Αντιγραφή – βγαίνετε στο κεντρικό μενού – Επικοινωνία – Μηνύματα – Νέο μήνυμα – Σύντομο μήνυμα – και διαλέγετε αν θέλετε να βάλετε τον αριθμό ή μέσα στο μήνυμα σαν περιεχόμενο, ή στο πλαίσιο “προς” - Επιλογές – Επιλογές επεξεργασίας – Επικόλληση.

5.Για να επεξεργαστείτε τα αρχεία του Quickoffice ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα => Μενού – Γραφείο – Quickoffice – διαλέξτε το έγγραφο – μαρκάρετε το κελί που θέλετε να επεξεργαστείτε – Επιλογές – Επεξεργασία κελιού – Επιλογές – Επιλογή επεξεργασίας – Αντιγραφή – Έναρξη – μαρκάρετε τον αριθμό που θέλετε να αντιγράψετε πιέζοντας το κεντρικό πλήκτρο προς αριστερά – Αντιγραφή – Διαλέγετε άλλο κελί όπου θέλετε να επικολλήσετε το αντιγραμμένο κείμενο – Επιλογές – Επεξεργασία κελιού – Επιλογή επεξεργασίας – Επικόλληση 6.Σχετικά με το ερώτημά σας για αντιγραφή κομματιού από κάποια συζήτηση στο MSN, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υποστηρίζουμε αυτό το πρόγραμμα και για αυτό δεν μπορούμε και να ξέρουμε τις ενέργειες που υποστηρίζονται από αυτό. Δοκιμάστε ή αν δεν μπορείτε να βρείτε τέτοια επιλογή, επικοινωνήστε με την υποστήριξη του προγράμματος για να σας εξηγήσουν πως να κάνετε αυτό που θέλετε.

7.Δυστυχώς θα πρέπει να σας ενημερώσουμε ότι ο ήχος από την κάμερα δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί. Το πρόβλημα αυτό το έχουμε αναφέρει στα κεντρικά της εταιρίας στην Φιλανδία και από μεριά τους μας πληροφόρησαν θα πάρουν τα μέτρα που χρειάζονται για να λύσουν το πρόβλημα.

8.Όταν μιλάτε στο κινητό τηλέφωνο μπορείτε να κάνετε και ηχογράφηση. Αφού η κλήση αρχίσει μπείτε από το Μενού στα Πολυμέσα – Εγγραφή – και αρχίστε από εκεί να γράφετε την συνομιλία. Δεν μπορείτε όμως να παραλείψετε τον χαρακτηριστικό ήχο κατά την ηχογράφηση της συνομιλίας, γιατί νομικά δεν έχετε το δικαίωμα να ηχογραφήσετε χωρίς ο συνομιλητής σας να ξέρει. Για αυτό τον λόγο υπάρχει και αυτός ο χαρακτηριστικός ήχος.

9.Ηχογράφηση συνομιλίας στο χώρο που βρίσκεστε μπορείτε να κάνετε με το ίδιο τρόπο και δεν ακούγετε ο χαρακτηριστικός αυτός ήχος.

10.Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι πλέων δεν υπάρχει Nokia Club. Τώρα μπορείτε να εγγραφείτε στο My Nokia στο

http://my.nokia.com/A4990001

ή στο Nokia Ovi

https://store.ovi.com/

οι καινούριες υπηρεσίες της εταιρίας από όπου θα μπορείτε να λάβετε όλες τις καινούριες πληροφορίες για το κινητό σας τηλέφωνο και να χρησιμοποιήσετε τις καινούριες υπηρεσίες που προσφέρονται.

 

 

Βοηθήστε τη Nokia να βελτιώσει τις υπηρεσίες που σας προσφέρει! Για να συμμετέχετε στο σύντομο εμπιστευτικό μας ερωτηματολόγιο, κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

http://digiumenterprise.com/answer/?sid=300588&chk=EWHT5FQQ

 

Για κάθε άλλο πρόβλημα ή ερώτηση, παρακαλώ επικοινωνείτε με εμάς.

 

 

 

 

 

 

 

και η δικιά μου!

 

 

 

Γεια σας,

Σχετικά με όσα με πληροφορήσατε:

1) Καλό θα ήταν να το ενεργοποιήσετε ή να τροποποιήσετε στο software αυτή την δυνατότητα. Όπως σε όλες τις εταιρείες και όπως ήταν παλιά στα ΝΟΚΙΑ κινητά! Στην μητέρα μου που έχει ένα παλιό clamsell κινητό ΝΟΚΙΑ μπορεί να ρυθμίσει τα λεπτά! Είναι δυνατόν να γίνεται πχ στα S40 και σε άλλα όχι?

2) Δεν με καταλάβατε: αν πάμε μενου > μητρώο > δεξί κλικ (μητρώο, που εδώ έχει αρκετές ημέρες πλυν των δεκα τελευταίων) > διαλέγω κάποιο αριθμό και πατάω το πράσινο ακουστικό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

3) όταν κλείνεις εντελώς το κινητό κάτι γίνεται με την ημέρα κυρίως, και αλλάξει...με αποτέλεσμα αν έχεις βάλει αφύπνιση συγκεκριμένη ημέρα....ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΕΙ. Είναι κάτι που υπάρχει αρκετό καιρό ως πρόβλημα και δεν έχετε κάνει ΤΙΠΟΤΑ!

Ορίστε μερικά links που αναφέρουν το πρόβλημα!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2861870&highlight=nokia+%EE%F5%F0%ED%E7%F4%DE%F1%E9+%E1%F6%FD%F0%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1#post2861870

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2865088&highlight=nokia+%EE%F5%F0%ED%E7%F4%DE%F1%E9+%E1%F6%FD%F0%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1#post2865088

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2869721&highlight=nokia+%EE%F5%F0%ED%E7%F4%DE%F1%E9+%E1%F6%FD%F0%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1#post2869721

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2847844&highlight=nokia+%EE%F5%F0%ED%E7%F4%DE%F1%E9+%E1%F6%FD%F0%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1#post2847844

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2845343&highlight=nokia+%EE%F5%F0%ED%E7%F4%DE%F1%E9+%E1%F6%FD%F0%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1#post2845343

 

αναρωτιέμαι τι κάνουν οι beta tester.....

 

 

4) Είναι κουτό να μην μπορείς να το κάνεις επικόλληση στην κεντρική οθόνη, στα blackberry γίνεται όπως και σε άλλα κινητά! Πρέπει να το δηλώσετε στους προγραμματιστές σας.

 

5) δυστυχώς μετά από αυτά τα βήματα => Μενού – Γραφείο – Quickoffice – διαλέξτε το έγγραφο – μαρκάρετε το κελί που θέλετε να επεξεργαστείτε – Επιλογές – Επεξεργασία κελιού – Επιλογές μου βγάζει μόνο τις εξής επιλογές :accept changes, operators, insert function, insert reference & help....δεν μου βγάζει αυτά που μου είπατε! Θεωρώ ότι έχω την full έκδοση διότι είχε προσφορά δωρεάν για τους κατόχους των Ε71! Έκδοση 6.1.94AM_S603.0

 

6) άρα ρωτάω στην MICROSOFT???

 

7) ελπίζω να γίνει σύντομα!

 

8) μπορεί να γίνει κάποιο shortcut για να το κάνω άμεσα???? Διότι μέχρι να πάω εκεί θα περάσει πολύ ώρα, ειδικά αν δεν έχεις bluetooth!

 

9) όπως στο παραπάνω!

 

10) οκ θα κάνω εκεί εγγραφή. Πάντως είναι κρίμα που έχασα κάποια credits που είχα αγοράσει. Κάποια πρόβλεψη θα έπρεπε να είχατε για αυτό!

 

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, απλά ελπίζω να έχω απαντήσεις- λύσεις στην επόμενη απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον ηχο της καμερας ειχα καταφερει με ενα προγραμματακι να το απενεργοποιησω, θα ψαξω αυριο και θα σου πω ποιο ειναι.
Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα είδα ένα φάκελο στο τηλ που δεν υπήρχε πριν το όνομα αυτού ncdskins και βρίσκεται στο c:/system/DATA. Προφανως είναι skin από κάποιο application το οποίο μάλλον το έχω κάνει απεγκατάσταση. Ξέρετε τί είναι αυτός ο φάκελος;

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

χαίρεται, έχω το κινητό κανα μήνα τώρα και χθες μου έκανε το εξής: εκεί που έγραφα sms έσβησε ο φωτισμός του πληκτρολογίου και πολύ απλά δεν άναβε. Πλέον δεν ανάβει ούτε όταν ενεργοποιείται η οθόνη μετά από κλείδωμα, ούτε όταν επιλέγω Νέο Μήνυμα/Email.

 

Λογικά μιλάμε για πρόβλημα της συσκευής και επίσκεψη στα Νokia-ωχ shops, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο, ή έχω κάνει καμιά βλακεία εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε όταν βρίσκεσαι σε σκοτεινό μέρος ανάβει ο φωτισμός των πλήκτρων? Όταν είσαι σε μέρος που έχεις φως δεν φωτίζουν έτσι κι αλλιώς για εξοικονόμηση μπαταρίας, αφού ο φωτισμός των πλήκτρων σε έντονο φως είναι άχρηστος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ούτε όταν βρίσκεσαι σε σκοτεινό μέρος ανάβει ο φωτισμός των πλήκτρων? Όταν είσαι σε μέρος που έχεις φως δεν φωτίζουν έτσι κι αλλιώς για εξοικονόμηση μπαταρίας, αφού ο φωτισμός των πλήκτρων σε έντονο φως είναι άχρηστος.

 

Έχεις δίκιο....σε σκοτεινό μέρος ανάβει, αλλά κλείνει μόνο του μετά απο 1-2 λεπτά και δεν ανοίγει, ακόμα και αν εγώ συνεχίζω το γράψιμο. Βέβαια, μετά από ένα restart φαίνεται ότι άλλαξε συνήθειες και δεν το κάνει πια. θα δείξει...ίσως είναι από αυτά τα "μαγικά" των Symbian.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο....σε σκοτεινό μέρος ανάβει, αλλά κλείνει μόνο του μετά απο 1-2 λεπτά και δεν ανοίγει, ακόμα και αν εγώ συνεχίζω το γράψιμο. Βέβαια, μετά από ένα restart φαίνεται ότι άλλαξε συνήθειες και δεν το κάνει πια. θα δείξει...ίσως είναι από αυτά τα "μαγικά" των Symbian.

Μια χαρα δουλευει. Οταν υπαρχει φως το πληκτρολογιο σβηνει. Λιγο να το στριψεις αριστερα ή δεξια ο αισθητηρας μπορει να παρει αλλες πληροφοριες για το φωτισμο κ τα πληκτρα να αναψουν ή να σβησου

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

2) Δεν με καταλάβατε: αν πάμε μενου > μητρώο > δεξί κλικ (μητρώο, που εδώ έχει αρκετές ημέρες πλυν των δεκα τελευταίων) > διαλέγω κάποιο αριθμό και πατάω το πράσινο ακουστικό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Στις πρόσφατες κλήσεις όπως κι εκεί που αναφέρεσαι εσύ στο "log" του μητρώου μπορείς να ρυθμίσεις το μητρώο να έχεις κλήσεις εως 30 μέρες και να βρίσκεις τις κλήσεις που θέλεις στο "Προσφ. Κλησ." και πατώντας το πράσινο πλήκτρο να καλείς το νούμερο που θέλεις.

Εξάλου τι είναι πιο σύντομο απο κατάσταση αναμονής να πατήσεις μια φορά το πράσινο και να πας στο μητρώο ή να πατάς μενού--> μητρώο-->δεξί κλικ ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσε μήπως κάποιος με συσκευή Ε71 και/ή Ε75 με ελληνικά να στείλει ή να επισυνάψει μία φωτογραφία που να απεικονίζει το πληκτρολόγιο της συσκευής όπως είναι αναδιατυπωμένο μαζί με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Στα περισσότερα sites ακόμη και στο ελληνικό της Nokia αλλά και της AlphaCopy έχουν φωτο με το αγγλικό πληκτρολόγιο μόνο και όχι αναδιατυπωμένη συσκευή με ελληνικά.

επίσης ψάχνω να δω τους συνδυασμούς πλήκτρων για τα εξής:

φωνήεν με τόνο.

φωνήεν με διαλυτικά.

φωνήεν με διαλυτικά και τόνο.

Επίσης στο caps lock αν πατήσετε ´w´ έχετε τελικό ς μικρό ή κεφαλαίο Σ;

 

(Για παράδειγμα στο 'σκληρό' πληκτρολόγιο υπολογιστή είναι 1)πλήκτρο ;: και μετά το φωνήεν,

2)για διαλυτικά shift και πλήκτρο ;: και μετά το φωνήεν π.χ. ύ

και 3) για διαλυτικά με τόνο π.χ. ΰ είναι και πλήκτρο shift και μέτα πλήκτρο w και μετά το φωνήεν).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μπορει να με βοηθησει καπιοιος η να μου πει αν υπαρχει το ιδιο προβλήμα?

οταν με πιανουν τηλεφωνο απο το ε71 μερικες φορες οταν πάω να το απαντήσω μαγκώνει(κολλάει) και κανει επανεκκίνηση το κινητο μονο του. υπαρχει και σε άλλον αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσε μήπως κάποιος με συσκευή Ε71 και/ή Ε75 με ελληνικά να στείλει ή να επισυνάψει μία φωτογραφία που να απεικονίζει το πληκτρολόγιο της συσκευής όπως είναι αναδιατυπωμένο μαζί με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Στα περισσότερα sites ακόμη και στο ελληνικό της Nokia αλλά και της AlphaCopy έχουν φωτο με το αγγλικό πληκτρολόγιο μόνο και όχι αναδιατυπωμένη συσκευή με ελληνικά.

επίσης ψάχνω να δω τους συνδυασμούς πλήκτρων για τα εξής:

φωνήεν με τόνο.

φωνήεν με διαλυτικά.

φωνήεν με διαλυτικά και τόνο.

Επίσης στο caps lock αν πατήσετε ´w´ έχετε τελικό ς μικρό ή κεφαλαίο Σ;

 

(Για παράδειγμα στο 'σκληρό' πληκτρολόγιο υπολογιστή είναι 1)πλήκτρο ;: και μετά το φωνήεν,

2)για διαλυτικά shift και πλήκτρο ;: και μετά το φωνήεν π.χ. ύ

και 3) για διαλυτικά με τόνο π.χ. ΰ είναι και πλήκτρο shift και μέτα πλήκτρο w και μετά το φωνήεν).

 

http://img193.imageshack.us/img193/7729/grlayout.jpg

Δε φαίνεται πολύ καλά η φωτογραφία, αλλά καταλαβαίνεις περίπου πώς είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

  1. Φωνήεν με τόνο: Κουμπάκι δίπλα στο Ctrl και φωνήεν (όχι ταυτόχρονα)
  2. Φωνήεν με διαλυτικά: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το κουμπάκι δίπλα στο Ctrl (αυτό του τόνου). Μετά το φωνήεν που θέλεις. Πιάνει όμως μόνο με το ι (γιώτα) και το υ (ύψιλον).
  3. Φωνήεν με διαλυτικά και τόνο: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το W. Μετά το φωνήεν που θέλεις. Πιάνει όμως μόνο με το ι (γιώτα) και το υ (ύψιλον).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρει κανείς πως μπορώ να αποθηκεύσω sms απο το κινητό στον υπολογιστή μου σε ξεχωριστό αρχείο (πχ .xls);

 

Προσπάθησα μεσω Nokia pc suite αλλά δεν μου τα βγάζει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

http://img193.imageshack.us/img193/7729/grlayout.jpg

Δε φαίνεται πολύ καλά η φωτογραφία, αλλά καταλαβαίνεις περίπου πώς είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

  1. Φωνήεν με τόνο: Κουμπάκι δίπλα στο Ctrl και φωνήεν (όχι ταυτόχρονα)
  2. Φωνήεν με διαλυτικά: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το κουμπάκι δίπλα στο Ctrl (αυτό του τόνου). Μετά το φωνήεν που θέλεις. Πιάνει όμως μόνο με το ι (γιώτα) και το υ (ύψιλον).
  3. Φωνήεν με διαλυτικά και τόνο: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το W. Μετά το φωνήεν που θέλεις. Πιάνει όμως μόνο με το ι (γιώτα) και το υ (ύψιλον).

 

Mpierettis Χίλια Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις ακριβώς τα στοιχεία που χρειάζομαι καθώς και για τους συνδυασμούς τονισμού. Τέλεια. Σε παρόμοια περίπτωση προσπαθόντας να τραβήξω φώτο πληκτρολογίου άλλης συσκευής είχα το ίδιο αποτέλεσμα με την εικόνα να θολώνει κάπως αρχικά. Υπάρχει μία ρύθμιση το macro on-off στη φωτογραφική που βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν μπορούσες να έστελνες μία ακόμη θα με έσωζες κυριολεκτικά :) Μπορώ να διακρίνω τη γραμματοσειρά αλλά για την αναφορά στην οποία πρέπει να συμπεριλάβω τη φώτο σε άτομο που δε γνωρίζει τα ελληνικά θα είναι λίγο περιπέτεια μιας που είμαι στο εξωτερικό κει δεν έχω πρόσβαση σε υποκατάστημα της ΝΟΚΙΑ με ελληνικές συσκευές!

 

Και μία ακόμη ερώτηση. Αν είσαι σε κεφαλαία shift/caps lock ΑΒΓ και πατήσεις το πλήκτρο w έχεις το τελικό σίγμα σε μικρό (ς) ή σε κεφαλαίο (Σ) ;

 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι. Αν υπάρξει κ άτομο με συσκεή E75 για την ίδια ερώτηση με το Ε71 θα ήταν τρομερή βοήθεια. Ναι 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...