Jump to content

Να κλείνω το ρούτερ το βράδυ ή όχι;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση;

Το ενσύρματο ρούτερ που έχω για το adsl (Speedstream 4200) χρειάζεται να το κλείνω κάθε βράδυ;

Ή να το αφήνω μονίμως ανοιχτό;

Ποια είναι η καλύτερη τακτική;

Έχω πάρει αντικρουόμενες απόψεις πάνω στο θέμα. Άλλοι λένε να το έχω πάντα ανοιχτό, άλλοι να το κλείνω το βράδυ.

Εσείς τι προτείνετε ή εν πάσει περιπτώσει τι κάνετε;

Συνδέομαι μέσω ethernet, αν βοηθάει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Einai kathara dikia sou epilogi.

 

Ego protino se atoma me ASYRMATO router na to kleinon to bradi gia ton mono kai aplo logo oti den kseroume akoma kata poso epiblabsis einai i sygekrimenes sixnotites.

Kai eidika otan yparxoun paidia mes sto spiti.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Το ενσύρματο ρούτερ που έχω για το adsl (Speedstream 4200) χρειάζεται να το κλείνω κάθε βράδυ;

Ή να το αφήνω μονίμως ανοιχτό;

Ποια είναι η καλύτερη τακτική;

Έχω πάρει αντικρουόμενες απόψεις πάνω στο θέμα. Άλλοι λένε να το έχω πάντα ανοιχτό, άλλοι να το κλείνω το βράδυ.

Εσείς τι προτείνετε ή εν πάσει περιπτώσει τι κάνετε;

Συνδέομαι μέσω ethernet, αν βοηθάει αυτό...

εμενα μου ειπαν να το αφηνω ανοιχτο γιατι αν το ανοιγοκλεινω συχνα αποσυντονιζεται.

ετσι το βραδυ το αφηνω ανοιχτο,αλλα το κλεινω οταν δεν προκειται να το χρησιμοποιησω για περισσοτερες των 24 ωρων(πχ σαββατοκυριακα)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω παντα ανοιχτο!δεν το κλεινω ποτε!δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα εδω και 6 περιπου μηνες!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα αποσυντονισμού και ιστορίες για αγρίους...

Το ρουτερ είναι όπως μια οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρικη συσκευή. Καλό είναι να το κλείνεις όταν δεν το χρησιμοποιείς για πολλές ώρες. Και από άποψης κατανάλωσης ρεύματος και υπερθέρμανσης της συσκευής ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες.

Δεν υπάρχει λόγος να μένει ανοιχτό. Κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, πρόβλημα αποσυντονισμού δεν υφίσταται, όμως τι κατανάλωση να κάνει το ρούτερ τώρα;

Μιλάμε για απειροελάχιστη φαντάζομαι, όσο η τηλεόραση κλειστή με το λαμπάκι της ανοιχτό;

Oπότε προσανατολίζομαι προς την τακτική της FREAK OF NATURE, δηλαδή να το κλείνω όταν απουσιάζω για μεγάλα χρονικά διαστήματα, πχ. Σαββατοκύριακα, διακοπές, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αποσυντονιζεται ,γιατι να μου το πουνε 2 διαφορετικοι τεχνικοι της τελας??κερδιζουν αυτοι κατι αν μενει ανοιχτο?οχι..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν δεν αποσυντονιζεται ,γιατι να μου το πουνε 2 διαφορετικοι τεχνικοι της τελας??κερδιζουν αυτοι κατι αν μενει ανοιχτο?οχι..

 

Kι εμένα τεχνικός μου το είπε ότι δεν αποσυντονίζεται και πράγματι, όσες φορές το έκλεινα το βράδυ, το επόμενο πρωί συντόνιζε κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ανοιχτο απο τοτε που εβαλα τελλας... απο τον Νοεμβριο δηλαδη... συνολικα απο τοτε θα εχει κλεισει το πολυ για 1 εβδομαδα... και συνεχιζει... εγω ελεγα δεν τα αντεξει.... του εχω κανει και μια ωραια βαση για να μην ζεστενεται πολυ... μια χαρα :p
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ανοιχτο απο τοτε που εβαλα τελλας... απο τον Νοεμβριο δηλαδη... συνολικα απο τοτε θα εχει κλεισει το πολυ για 1 εβδομαδα... και συνεχιζει... εγω ελεγα δεν τα αντεξει.... του εχω κανει και μια ωραια βαση για να μην ζεστενεται πολυ... μια χαρα :p

 

Tι βάση εννοείς φίλε μου; Για δώσε μας καμιά ιδέα... :)

Link to comment
Share on other sites

Tι βάση εννοείς φίλε μου; Για δώσε μας καμιά ιδέα... :)

 

τπτ το ιδιαιτερο απλα του εχω βαλει απο κατω στα ποδαρακια δυο πλαστικα για να απεχει πιο πολυ απο το εδαφος και ετσι να γινεται ο αερισμος του καλυτερα;) δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα ετσι ψυχεται καλυτερα;):)

Link to comment
Share on other sites

στην δουλεια το κλεινω καθε απογευμα επειδη ειμαστε δικτυο οταν λειπω δεν θελω να μπαινουν στα σρχεια μου και δεν ξερυθμιζετε οπως προανεφερε καποιος
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω τα εχω ακουσει ολα... και οτι αποσυχρονιζεται και κατι τετοια, και ο ενας τυπας απο το 1212 που του ειπα οτι εχω συνδεδεμενο ολη μερα και νυχτα επειδη κατεβαζω μονο που δεν με εδειρε επειδη δεν το κλεινω!!!!!!! τι ζορι τραβουσε δεν μπορεσα να καταλαβω... ο καθενας λεει οτι θελει...
Link to comment
Share on other sites

Η ασχετοσύνη ορισμένων δεν έχει όρια.

1. Το router δεν χάνει τις ρυθμίσεις με κλείσιμο (εκτός αν πατήσεις το reset με κάποια οδοντογλυφίδα.

2. Τα routers είναι φτιαγμένα για λειτουργούν συνέχεια οπότε δεν τίθεται θέμα του "να χαλάσει". Αν χαλάσει θα χαλάσει επειδή έχει πρόβλημα και καλύτερα να το στρεσαριστεί απ΄την αρχή που είναι στην εγγύηση παρά να χαλάσει μετά από 2 χρόνια.

 

Συνεπώς, αν δεν κατεβάζει κάτι μπορεί να κλείνει (για να μην καίει ρεύμα) ή να μένει ανοικτό επειδή έτσι γουστάρει ο χρήστης. Καθαρά θέμα προσωπικό.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το απενεργοποιώ κάθε φορά που απενεργοποιώ τον υπολογιστή γιατί όταν είναι ενεργοποιημένο για πολύ ώρα θερμαίνεται και φοβάμαι μήν τα παίξει απ'την υπερθέρμανση.Το ενεργοποιώ μόνο όταν πρόκειται να μπώ στο internet.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω δεν το κλεινω ποτε και ειναι και ασυρματο αλλα...

οταν ζεστενετε αρκετα τωρα το καλοκαιρι αρχιζει και κανει αποσυνδεσεις και ξανα κανει συνδεση ομως καλο θα ηταν να το κλεινουμε και για να να κανει παλι συνδεση γιατι μπορει να εχουμε αυξηση των dv downstream και τετοια

αλλα και για να κρυωνει πιο γρηγορα

Εγω λεω να κανω μια παντεντα

Εχω ενα ανεμιστηρα απο pc ο οποπιος κανει στο τωρινο pc μου

Το καλωδιο που εχω φτανει μεχρι το ρουτερ και σκεφτηκα να το ανεβασω μι ψηλα οπως ο φιλος μασ ο(δεν θμαμαι) που εβαλε τα ποδαρακια και θα βαλω τον ανεμιστηρα απο κατω.

Ε αν ανοιγω τον υπολογιστη καπως θα ψηγετε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...