Jump to content

LG KC550


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια, καταφερε κανεις να βαλει χαρτες σ'αυτο το κινητο..? κατεβασα ενα .jad αρχειο απο google maps, αλλα δεν μπορει να γινει η εγκατασταση του στο κινητο..Αν εχει καταφερει κανεις να τους περασει (αυτους ή και αλλους) ας μας πει πως, μου χρειαζονται αμεσα..!:( thanks!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 633
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα δεν αναγνωριζει τετοιου ειδους αρχεια jad το κινητο σου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό άρχισε πάλι τις επανεκκινήσεις κατά την αλλαγή κομματιού στον mp3 player :mad::mad::mad: Πάμε ξανά για αναβάθμιση!!! Απορώ τι μπορεί να άλλαξε και παρουσιάζει πάλι τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό άρχισε πάλι τις επανεκκινήσεις κατά την αλλαγή κομματιού στον mp3 player :mad::mad::mad: Πάμε ξανά για αναβάθμιση!!! Απορώ τι μπορεί να άλλαξε και παρουσιάζει πάλι τα ίδια...

Μηπως έχει σχέση με την SD που δουλεύεις; (μάρκα ίσως kingston, αν ειναι SDHC). Για δοκίμασε καμιά παλιά 1gb. Κατι υποψιάζομαι αυτες τις μέρες και το ερευνώ.:worry: Ισως σας πω σε λίγο καιρό αν δω κάτι.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε kc550 με καρτα SDHC που δοκιμασα στην συσκευη ενος φιλου,παρουσιαζει το εξης προβλημα:Οταν την τοποθετουσες και πηγαινες στο menu,κολλουσε υπερβολικα,τα αρχεια τα ειχε πολυ μπερδεμενα,και αρκετες φορες εκανε επανεκκινηση μονο του.Με απλη sd ομως δεν εχει κανενα προβλημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως έχει σχέση με την SD που δουλεύεις; (μάρκα ίσως kingston, αν ειναι SDHC). Για δοκίμασε καμιά παλιά 1gb. Κατι υποψιάζομαι αυτες τις μέρες και το ερευνώ.:worry: Ισως σας πω σε λίγο καιρό αν δω κάτι.

 

Ενημέρωσε μας αν καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, γιατί παρόμοιες υποψίες μπήκαν και σε μένα. Το μόνο που είχα κάνει το τελευταίο διάστημα ήταν να αντιγράψω κάποια βίντεο και τραγούδια στην κάρτα. Αφαίρεσα όλα τα αρχεία και έκανα διαμόρφωση της κάρτας μέσω του κινητού. Ξανά πέρασα τα αρχεία στην κάρτα (αυτή τη φορά όμως μόνο αρχεία Mp3, οχι Mp4 τραγούδια) και το κινητό δουλεύει άψογα. Στην περίπτωση μου τουλάχιστον το πρόβλημα ήταν εμφανώς στη συνεργασία κινητού κάρτας. Απορώ πως το το ίδιο πρόβλημα είχε διορθωθεί παλαιότερα με αναβάθμιση συσκευής :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας αν καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, γιατί παρόμοιες υποψίες μπήκαν και σε μένα.

Ίσως (λέω ίσως) κάτι συμβαίνει με την αυτονομία της συσκευής όταν χρησιμοποιώ την κάρτα 4gb kingston sdhc. Σε δύο φορτίσεις που του έκανα με αυτήν την κάρτα δεν κράτησε ούτε δύο μέρες (βέβαια έκανα και κάτι με ΒΤ, αρκετή χρήση οπότε να δουμε.. για αυτό λέω ίσως). Μου έκανε εντύπωση αυτό γιατί το συνδύασα με ένα παιδί που λέει ότι του κρατάει 1,5 μέρες. Τώρα το έχω χωρίς κάρτα. Μετά θα το ξαναδοκιμάσω παλι με κάρτα και θα σας πω..:worry:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

μου εχει τυχει να παω να περασω mp3 απο τον υπολογιστη με το καλωδιο στην καρτα μνημης και οταν παω να τα τρεξω με το media player του κινητου να μου κολανε τα τραγουδια στο πρωτο δευτερολεπτο και εχει γινει αυτο αρκετες φορες. Επισης δεν μπορω να στειλω σχεδον τιποτα απο τον υπολογιστη με bluetooth δεν με αφηνει ενω ξεκιναει η μεταφορα την ακυρωνει απο μονο του, σαν να εχει γεμισει η μνημη του κινητου που εγω την εχω αδεια... Τι σπαστικο που δεν σαφηνει να κανεις προεπιλογη για το που θελεις να αποθηκευονται τα ληφθεντα αρχεια....
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυτονομία, δε πιστεύω πως ευθύνεται η κάρτα μνήμης. Με σχετικά καλή χρήση -και πάντα την κάρτα μέσα- κρατάει αρκετά, σίγουρα πάνω από δύο ημέρες. Bluetooth όμως δεν χρησιμοποιώ καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυτονομία, δε πιστεύω πως ευθύνεται η κάρτα μνήμης. Με σχετικά καλή χρήση -και πάντα την κάρτα μέσα- κρατάει αρκετά, σίγουρα πάνω από δύο ημέρες. Bluetooth όμως δεν χρησιμοποιώ καθόλου.

Δεν λέω για καθε κάρτα λέω για μια κάρτα. Τις πρώτε μερες το είχα με μια 1GB (lexar) και ολα καλα, μετά έβαλα μια συγκεκριμένη 4gb (kinkston) και ισως να επεσε η αυτονομία του.. Το ψάχνω όπως είπα.. θα σας πω.

Επισης δεν μπορω να στειλω σχεδον τιποτα απο τον υπολογιστη με bluetooth
Δεν έχω αυτό το πρόβλημα, όχι απλά δέχεται από το laptop με BT, αλλά είναι και ΠΟΛΥ γρήγορο. Με ξάφνιασε. Ίσως είναι θέμα με το δικό σου ΒΤ (δες για καινούριου drivers). Απο την άλλη με το παλιο μου samsung είχα θέματα με συνδεση με το ΒΤ το ίδιο φορητό (που ΔΕΝ είχα όταν το συνεδεα με ενα BT Stick από το σταθερό PC, αρα φταιει το ΒΤ σε σχέση με το κινητό δεν αλληλοσυμπαθιούνται οπως λέω).
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω και εγώ το εν λόγω κινητό εδώ και μιαμιση βδομάδα και δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος, ειδικά για την τιμή του.

Επειδή είδα οτι κάποιοι φίλοι το έχουν ψάξει, έχουμε τελικά κανένα νέο με την online αναβάθμιση; Με ειδοποιεί και μένα οτι υπάρχει η 10g αλλά όταν έρχεται η ώρα να την κατεβάσει, αρνείται. Στην εξυπ. πελατών μου είπαν οτι υπάρχει λέει πρόβλημα με το σάιτ, όπως έγραψε και κάποιος φίλος νωρίτερα. Ξέρουμε τίποτα νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

και εγω kingston 1gb εχω και αντεχει με το ζορι 1,5 μερα

Για βγάλ' την και πές μας πόσο κρατάει χωρίς αυτή.. :confused:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω και εγώ το εν λόγω κινητό εδώ και μιαμιση βδομάδα και δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος, ειδικά για την τιμή του.

Επειδή είδα οτι κάποιοι φίλοι το έχουν ψάξει, έχουμε τελικά κανένα νέο με την online αναβάθμιση; Με ειδοποιεί και μένα οτι υπάρχει η 10g αλλά όταν έρχεται η ώρα να την κατεβάσει, αρνείται. Στην εξυπ. πελατών μου είπαν οτι υπάρχει λέει πρόβλημα με το σάιτ, όπως έγραψε και κάποιος φίλος νωρίτερα. Ξέρουμε τίποτα νεότερο;

Δεν υπαρχει προβλημα με το σαιτ ;)απλα εχουν βαλει το μοντελο χωρις να εχουν βαλει το λογισμικο της αναβαθμισης :(ειπαν οτι προσεχως θα το ανεβασουν.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Kingston 4αρα έχω, αλλά από θέμα αυτονομίας είμαι ΟΚ. Διαπίστωσα πως έχω κάποια μικρά προβλήματα συγχρονισμού μεταξύ εικόνας και ήχου κατά την αναπαραγωγή βίντεο 3gp. Και σε αυτά που του περνάω και σε αυτά τα οποία εγγράφω εγώ. Τον επόμενο μήνα μάλλον πάει για μία ακόμη αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανε τις ταινιες MP4 με το totalvideoconverter στα 300kbps 25καρε και ηχο 96/44100 ειναι λιγο μεγαλες βεβαια αν εχεις προβλημα μνημης αλλα καμια σχεση με 3gp κλπ και βαζεις και τους υποτιτλους απο αρχειο srt:)παιζουν τελεια μιλαμε.

 

Εγω εκανα το ιδιο με το Any video converter ,αλλα δεν μου βγαζει τους υποτιτλους.

Τα εβαλα μαζι σε ενα φακελο,αλλα τιποτα.ΤΙ κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω σημερα και ειναι περιπου οπως το φανταζομουν, μια χαρα δηλ. Στο βιντεο μονο μου κολλησε την πρωτη φορα που πηγα να τραβηξω στη μεγιστη αναλυση και εκανε restart , αλλα μετα δουλεψε κανονικα. Μια απορια μονο: που βλεπουμε αν τραβαει σε 15 η 30fps? Παντως ειναι αληθεια οτι καθυστερει η ομιλια σε σχεση με την εικονα αν και η ποιοτητα του βιντεο ειναι πολυ καλη για κινητο. Υπαρχει καποιος που δεν βαζει αυτοματες ρυθμισεις στη ληψη; Αν καποιος τραβαει και βαζει manual ρυθμισεις με τις οποιες μπορει να εχει καλυτερη ληψη το βραδυ ας μας πει.

Γενικα το παιδεψα λιγο μεχρι να μαθω τα βασικα και μου επεσε η πρωτη γραμμουλα της μπαταριας, αλλα υποθετω οτι μετα απο μερικες φορτισεις θα κραταει πιο πολυ.

Εβαλα και μια micro sd 2gb με την οποια δε νομιζω να'χω προβλημα.

Σαν μια πρωτη εντυπωση θα ελεγα οτι ειναι ενα πολυ καλο τηλεφωνο που αξιζει και με το παραπανω τα λεφτα του. Ο καιρος θα δειξει.. πρωτη μερα ειναι αλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο δεν τριζει, μονο το slide χανει λιγο απ οτι καταλαβα σε ολα συμβαινει αυτο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα με το σαιτ ;)απλα εχουν βαλει το μοντελο χωρις να εχουν βαλει το λογισμικο της αναβαθμισης :(ειπαν οτι προσεχως θα το ανεβασουν.

 

Thanks, για την διευκρίνηση. Και μια άλλη ερώτηση προς τους χρήστες. Έχει κανείς καταφέρει να μπεί στο από το προγ. περιήγησης του κινητού, όχι με τον Όπερα στο Gmail Mobile. Μέχρι πριν μέρες δεν μου έμπαινε καν στην αρχική σελίδα. Σήμερα μπήκε στην αρχική, αλλά όταν κάνω log in μου λέει "Σφάλμα στην σελίδα" και σταματά εκεί. Είναι άραγε μη συμβατό με την σελίδα της Gmail?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το ιδιο με το Any video converter ,αλλα δεν μου βγαζει τους υποτιτλους.

Τα εβαλα μαζι σε ενα φακελο,αλλα τιποτα.ΤΙ κανω λαθος?

το θεμα δεν ειναι να τους βαλεις στον ιδιο φακελο,αλλα να επιλεξεις απο το προγραμμα να τσεκαρεις τους υποτιτλους που θες.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω σημερα και ειναι περιπου οπως το φανταζομουν, μια χαρα δηλ. Στο βιντεο μονο μου κολλησε την πρωτη φορα που πηγα να τραβηξω στη μεγιστη αναλυση και εκανε restart , αλλα μετα δουλεψε κανονικα. Μια απορια μονο: που βλεπουμε αν τραβαει σε 15 η 30fps? Παντως ειναι αληθεια οτι καθυστερει η ομιλια σε σχεση με την εικονα αν και η ποιοτητα του βιντεο ειναι πολυ καλη για κινητο. Υπαρχει καποιος που δεν βαζει αυτοματες ρυθμισεις στη ληψη; Αν καποιος τραβαει και βαζει manual ρυθμισεις με τις οποιες μπορει να εχει καλυτερη ληψη το βραδυ ας μας πει.

Γενικα το παιδεψα λιγο μεχρι να μαθω τα βασικα και μου επεσε η πρωτη γραμμουλα της μπαταριας, αλλα υποθετω οτι μετα απο μερικες φορτισεις θα κραταει πιο πολυ.

Εβαλα και μια micro sd 2gb με την οποια δε νομιζω να'χω προβλημα.

Σαν μια πρωτη εντυπωση θα ελεγα οτι ειναι ενα πολυ καλο τηλεφωνο που αξιζει και με το παραπανω τα λεφτα του. Ο καιρος θα δειξει.. πρωτη μερα ειναι αλλωστε...

Δες πιο firmware εχεις στην εκδοση 10c τα κανει αυτα τα restart στις επομενες αναβαθμισεις στρωνει;)

30 καρε τραβαει μονο αν εχεις το τελευταιο λογισμικο 10g.

Oι μπαταριες γενικα θελουν κανα μηνα για να βρεθουν σε πληρη ισχυ:happy:στις αρχες κανε 2-3 πληρη αδειασμα και φορτωμα της μπαταριας και μετα να το φορτιζεις πριν πεσει στην μια γραμμη ειναι καλο και για την μπαταρια:)

 

το πληκτρολογιο δεν τριζει, μονο το slide χανει λιγο απ οτι καταλαβα σε ολα συμβαινει αυτο :wacko:

Δυστυχως στα περισσοτερα ετσι ειναι απλα σε αλλα κουναει λιγο και σε αλλα πιο πολυ απο οτι εχω δει:shifty:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Το slide στο δικό μου απλά παίζει, κατά τα γνωστά, στο δεξί του μέρος χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Ένα ψιλοτρίξιμο το έχω νιώσει κάποιες φορές όταν λειτουργεί η δόνηση, αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Χθες ανακάλυψα και ένα κολπάκι για να ακούω τα τραγούδια από τους φακέλους που θέλω. Όπως είναι γνωστό το κινητό δεν δείχνει φακέλους στον media player, αλλά όλα τα τραγούδια χύμα. Επίσης, στο δικό μου τουλάχιστον, έχει περιορισμό στον αριθμό των τραγουδιών στις playlists. Τα MP3s μου τα έχω χωρισμένα σε φακέλους ανάλογα την κατηγορία. Έτσι τελικά, έβαλα χθες την κάρτα μνήμης στον αναγνώστη και μέσω ενός προγράμματος (MP3tag), όρισα σωστά τα ID3 tags και δήλωσα ως genre το όνομα το φακέλου (π.χ. Entexna, Laika, Rock_Ellinika, Pop, κλπ). Επανατοποθέτησα την κάρτα στο κινητό και πλέον ανοίγω τον media player, πηγαίνω "ΕΙΔΗ" και μου εμφανίζει φακέλους ανάλογα με το κάθε είδος. Μπαίνω στον αντίστοιχο φάκελο και ξεκινώ αναπαραγωγή!!! Άψογα! :D

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ένας φίλος πολύ πρόσφατα από Κ*****ολο κι έχει τα εξής μειονεκτήματα: 1) Στο δεξί πλήκτρο (όχι στο σταυρό) έχει το myview της cosmote κάτι που δεν αλλάζει από το μενού 2) Εξαιτίας αυτού δεν έχει το liquid wallpaper που λένε στο gsmarena 3) Δεν κρατά τη φωτεινότητα στο 40% επιμένει μετά από λίγο να γίνεται 100% φωτεινή η οθόνη 4) Δεν επιτρέπει κανένα animated gif 320x240 σαν wallpaper επιμένοντας ότι είναι πολύ μεγάλο αρχείο ασχέτως αν μεγαλύτερου μεγέθους jpg τα βάζει σαν wallpapers 5) Οι φωτό θέλουν πολύ προσπάθεια για να φτάσει έστω σε ποιότητα το Κ750i (γνώμη μου) 6) Δεν "παίρνει" themes 7) Κάνει 100 χρόνια ν' ανοίξει τη σελίδα των αρχείων στις εικόνες όταν κάποιες είναι gif-animation ασχέτως μεγέθους από 58-400kb 8) Το μενού είναι αργό (γνώμη μου) 9) το ακουστικό μικροφωνίζει (μου θυμίζει παλιό nokia 3650) 10) Έχει σκληρά πλήκτρα τουλάχιστον για τα δικά μου χέρια. Για τα λεφτά του δεν το συζητώ θα το έπαιρνα κι εγώ, είναι καλή αγορά!! Η απορία μου είναι αν και κάποιος άλλος έχει myview μενού (το θεωρώ απαράδεκτο εκ μέρους Κ****ολου) κι αν μπορεί κανείς να το ξεφορτωθεί με νόμιμο τρόπο, επίσης άλλοι ιδιοκτήτες του κινητού μπορούν να βάλουν wallpaper με animation; Δεν παίρνει επειδή έχει επάνω firmware cosmote; κι αν λύνονται κάποια από τα άλλα προβλήματα που ανέφερα με κάποιο τρόπο.;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote θεωρητικά επιδοτεί την συσκευή με κάποιο μικρό ποσό και στην συνέχεια τοποθετεί το myview θεωρώντας πως θα πάρει πίσω τα λεφτά της από εκεί. Για τον λόγο αυτό και δε μπορείς να περάσεις άλλο λογισμικό πέραν αυτού της Cosmote. Τα προβλήματα με τα themes, τα gif, την ταχύτητα του μενού και την ποιότητα της φωτογραφίας τα έχω εντοπίσει και εγώ. Το πιο εκνευριστικό από αυτά κατ'εμέ είναι η ταχύτητα απόκρισης. Προβλήματα με μικροφωνισμούς δεν είχα μέχρι τώρα, καθώς και με το πληκτρολόγιο του. Σίγουρα για τα λεφτά του πλέον αξίζει, για τα 255 που έκανε όμως όταν το αγόρασα... :O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...