Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

o konqueror σε ubuntu πως εγκαθισταται;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας εχω ενα Laptop Linux με Ubuntu και θέλω να βγάλω τα Linux και να βαλω βάλω WIN XP , πως το κάνω με ασφαλεια; Απλα καποτε το εκανα και αναγκάστικα να αλλαξω σκληρο....

 

Αν θέλω να έχω Linux και win xp ταυτοχρονα πρεπει να βγαλω πρώτα το Linux ή υπαρχει τρόπος να μπουν τα win xp χωρις να βγουν τα Linux;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα Laptop Linux με Ubuntu και θέλω να βγάλω τα Linux και να βαλω βάλω WIN XP , πως το κάνω με ασφαλεια; Απλα καποτε το εκανα και αναγκάστικα να αλλαξω σκληρο....

 

Αν θέλω να έχω Linux και win xp ταυτοχρονα πρεπει να βγαλω πρώτα το Linux ή υπαρχει τρόπος να μπουν τα win xp χωρις να βγουν τα Linux;

Να χρειαστεί να αλλάξεις σκληρό αποκλείεται.

Αν δε θες να κρατήσεις το Linux, είναι το πιο απλό αυτό. Αφού βάλεις το CD και ξεκινήσει ο Installer των Windows, διέγραψε όλα τα partition από το δίσκο, φτιάξε ένα νέο, και σε αυτό κάνε την εγκατάσταση. Εννοείται ότι θα πάρεις backup πριν.

Αν τώρα θες να κρατήσεις το Linux, πρέπει να έχεις ή να φτιάξεις ένα partition στο οποίο θα τα εγκαταστήσεις. Το διαλέγεις από τον Installer των Windows και κάνεις την εγκατάσταση κανονικά. Μετά θα πρέπει να εγκαταστήσεις και πάλι τον boot loader του Linux γιατί τα Windows τον διαγράφουν, και να τον ρυθμίσεις για dual boot.

Αναλυτικές, μα αναλυτικότατες οδηγίες θα βρεις στο Google πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Να χρειαστεί να αλλάξεις σκληρό αποκλείεται.

Αν δε θες να κρατήσεις το Linux, είναι το πιο απλό αυτό. Αφού βάλεις το CD και ξεκινήσει ο Installer των Windows, διέγραψε όλα τα partition από το δίσκο, φτιάξε ένα νέο, και σε αυτό κάνε την εγκατάσταση. Εννοείται ότι θα πάρεις backup πριν.

Αν τώρα θες να κρατήσεις το Linux, πρέπει να έχεις ή να φτιάξεις ένα partition στο οποίο θα τα εγκαταστήσεις. Το διαλέγεις από τον Installer των Windows και κάνεις την εγκατάσταση κανονικά. Μετά θα πρέπει να εγκαταστήσεις και πάλι τον boot loader του Linux γιατί τα Windows τον διαγράφουν, και να τον ρυθμίσεις για dual boot.

Αναλυτικές, μα αναλυτικότατες οδηγίες θα βρεις στο Google πανεύκολα.

 

Να προσθέσω στις οδηγίες του Ματιού ότι καμμιά φορά μένει ο GRUB ή το LILO (για παλιότερες εκδόσεις) στο MBR και χρειάζεται ένα FDISK /MBR από Recovery Console των Windows. Πάντως να αλλάξεις δίσκο δε χρειάζεται...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη οι σελιδες ειναι παααααααααααααρα πολλλες και επειδη πηρα ενα μινι λαπτοπ και αυριο θα πρεπει να παω στην δουλεια μου με αυτο θα ηθελα να βαλω office μεσα για να εχω word και excel θα ηθελα τα φωτα σας επειδη δεν εχω δουλεψει ποτε linux....

 

Για βοηθηστε λιγο παιδες γιατι μου εχουν κοπει τα χερια.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη οι σελιδες ειναι παααααααααααααρα πολλλες και επειδη πηρα ενα μινι λαπτοπ και αυριο θα πρεπει να παω στην δουλεια μου με αυτο θα ηθελα να βαλω office μεσα για να εχω word και excel θα ηθελα τα φωτα σας επειδη δεν εχω δουλεψει ποτε linux....

 

Για βοηθηστε λιγο παιδες γιατι μου εχουν κοπει τα χερια.....

 

http://www.openoffice.org/

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε μου ευχαριστω πολυ μπορω να βρω εγγραφα σε μορφη word k excel να το δοκιμασω γιατι δε εχω usb stick μαζι μου....και το mini laptop δεν εχει υποδοχη για cd...

 

Σας εχω ζαλισει το ξερω συγνωμμη βρε παιδια αλλα μονο windows λειτουργουσα ως τωρα....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα....θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος οταν εχω ενα εγγραφο σε μορφη windows office ειτε ειναι excel η word μπορει να δουλεψει σε λογισμικο linux?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

εχω τα kubuntu στο pc μου και δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα με ενα ελευθερο ασυρμαρο δικτυο...

καμια ιδεα να το συνδεσω? τις ρυθμισεις τις εχω στο αυτοματο.

 

καμια ιδεα για το παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Απλως φιλε μου μου φερνουν αρχεια windows office ειτε word η excel σε usb memory stick πως γινετε να τα διαβασει το λογισμικο linux....:blink:
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το παραπανω?

 

Το ασύρματο που λες μπορεί να είναι ελεύθερο, αλλά έχει ενεργοποιημένο DHCP server για να σου δώσει IP? Μήπως δεν βγάζει στο internet? Με windows συνδέεσαι κανονικά;

 

tarirs, για ποιά διανομή LINUX μιλάμε;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

tarirs, για ποιά διανομή LINUX μιλάμε;

 

Για linux linpus lite.....αν μπορεις να βοηθησεις θα ημουν υποχρεος......:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνφορουμίτες!Ήθελα να ρωτήσω το εξής.Έχοντας ένα σύστημα dual boot σε Windows και Suse Linux με περιβάλλον Gnome μπορώ να εγκαταστήσω ΚDE με δυνατότητα επιλογής από το χρήστη να μπαίνει σε KDE ή σε Gnome όποτε θέλει??Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνφορουμίτες!Ήθελα να ρωτήσω το εξής.Έχοντας ένα σύστημα dual boot σε Windows και Suse Linux με περιβάλλον Gnome μπορώ να εγκαταστήσω ΚDE με δυνατότητα επιλογής από το χρήστη να μπαίνει σε KDE ή σε Gnome όποτε θέλει??Ευχαριστώ!

Ναι μπορεις

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις

Kαι πώς γίνεται ακριβώς?Υπόψη να διευκρινίσω ότι απλή εγκατάσταση ΚDE μέσω της επιλογής Install Software έκανα αλλά εγώ θέλω να μου βγάζει μενού επιλογής πριν μπω στο Gnome.Δεν εννοώ μέσα από το Gnome να "τρέξω" ένα πρόγραμμα που έχει interface kde..

Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς γίνεται ακριβώς?Υπόψη να διευκρινίσω ότι απλή εγκατάσταση ΚDE μέσω της επιλογής Install Software έκανα αλλά εγώ θέλω να μου βγάζει μενού επιλογής πριν μπω στο Gnome.Δεν εννοώ μέσα από το Gnome να "τρέξω" ένα πρόγραμμα που έχει interface kde..

Ρυθμισε το suse να μην σου κανει autologin.Θα σε βγαλει σε μια οθονη στην εναρξη που θα πρεπει να δωσεις ονομα και κωδικο.Αριστερα κατω θα δεις και μια λιστα με desktop επιλογες.Διαλεγεις αυτο που θελεις και εισαι οκ.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Hi!:)Γίνεται σε λειτουργικό Suse Linux 11.0 να αλλάξω την γλώσσα συστήματος από Αγγλικά(Προεπιλογή από την Εγκατάσταση του λειτουργικού) σε Ελληνικά έτσι ώστε τα μενού του λειτουργικού να εμφανίζονται σε ελληνικά;;Πώς γίνεται;Μέσα από το Language settings πήγα Computer->Control Center->Language και επέλεξα primary language τα Ελληνικά αλλά έχει αλλάξει μόνο το μενού Γλώσσες από το Control Panel όλα τα άλλα μενού βγαίνουν στα Αγγλικά.Ξέρω ότι ο εξελληνισμός δεν είναι εύκολος ούτε πλήρης ιδιαίτερα όταν στην εγκατάσταση του λειτουργικού γίναν όλα με default ρυθμίσεις(Αγγλικά) αλλά μήπως παραλείπω κάτι;;Πρέπει μήπως να εγκασταστήσω κάποια έξτρα εφαρμογή;;Ή είναι κάτι που δεν κάνω σωστά στις ρυθμίσεις;;Τhanx!
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Το ασύρματο που λες μπορεί να είναι ελεύθερο, αλλά έχει ενεργοποιημένο DHCP server για να σου δώσει IP? Μήπως δεν βγάζει στο internet? Με windows συνδέεσαι κανονικά;

 

με windows συνδεομαι κανονικα. μονο με linux δεν μπορω...:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα....θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος οταν εχω ενα εγγραφο σε μορφη windows office ειτε ειναι excel η word μπορει να δουλεψει σε λογισμικο linux?

 

 

Σαφώς και μπορείς να τα ανοίξεις με openoffice καθώς και να δημιουργήσεις και να κάνεις αποθήκευση ένα αρχείο του σε μορφή έτσι ώστε να μπορεί να ανοίξει το πχ έγγραφο με τα Office των Windows. :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.....πριν δυο μερες εγκατεστησα τα mandriva spring...πολυ καλο λογισμικο....8ελω να το μαθω ακομα αρκετα αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλο....

Μου δημιουργησε ενα προβλημα ομως...Θελω να ρωτησω μηπς κ ξερει καποιος κ μπορει να βοηθησει.

ειχα ενα 250gb εσωτερικο δισκο...εκανα ενα partition 40gb κ εκει εβαλα τα linux.Επισης εχω κ ενα εξωτερικο δισκο..τα madriva to mono poy moy diavazoyn einai o home k o /..... δεν ξερω τι συμβαινει????εκανα αρκετα πραγματα αλλα δεν καταφερα τπτ....καποια στιγμη μου ειχε ζητησει update για usb(δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα το pc κολλησε κ ετσι δεν το εκανε ποτε.....εχω την εντυπωση οτι πριν διαβαζε τουσ δισκους(δεν ειμαι 100% σιγουρος)..μετα που το σκεφτηκα του ζητησα να κανει update αλλα κ παλι τπτ....

Αν μπορει να με βοη8ησει καποιος κ 3ερει 8α ημουν ευγνωμων....

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

με windows συνδεομαι κανονικα. μονο με linux δεν μπορω...:(

Kατεβασε τον wcid manager και προσπαθησε να συνδεθεις μεσω αυτου

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω περάσει ubuntu στο aspire one (8gb) και ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και mods σωστά, μου γκριζάρει πολλές φορές η οθόνη και ψιλοκολλάει. μιάς και είμαι καινούργιος στα linux δέν έχω και πολλές γνώσεις αλλά η μόνη εικασία που κάνω είναι οτι οφείλεται στη μορφοποίηση ext3 στον "δίσκο" μου (φοράει μνήμη flash).

help plz!

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει ubuntu στο aspire one (8gb) και ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και mods σωστά, μου γκριζάρει πολλές φορές η οθόνη και ψιλοκολλάει. μιάς και είμαι καινούργιος στα linux δέν έχω και πολλές γνώσεις αλλά η μόνη εικασία που κάνω είναι οτι οφείλεται στη μορφοποίηση ext3 στον "δίσκο" μου (φοράει μνήμη flash).

help plz!

Δεν νομιζω οτι φταει η μορφοποιηση σε ext3.Ti εννοεις γκριζαρει η οθονη;Δες και εδω https://help.ubuntu.com/community/AspireOne

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...