Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά παρ'όλη την καλή μου διάθεση για το linux...με βλέπω να το πετάω και να βάζω XP να ησυχάσω...:O και εξηγούμαι...:

έχω το asus eee pc 901 με το Xandros...αφού το δούλεψα καμιά 15αριά μέρες να μάθω τι παίζει σε γενικές γραμμές και αφού διάβασα ώρες ατελείωτες για terminals και εντολές, αποφάσισα χτες και πέρασα το eeebuntu...προσπερνώ το γεγονός ότι για να κάνω το usb stick bootable μου έβγαλε τον αδόξαστο μιας και όλα τα stick τα έβλεπε σαν loop και όχι σαν MS-dos (ενώ τα είχα ήδη φορμάρει σε FAT16-32)!...anyway να ναι καλά το UNetbootin...

όλα καλά λοιπόν με το installation , μέχρι που ανακάλυψα τα εξής κουλά...:

 

1) έχω πρόβλημα με το openoffice...πατώντας στα εικονίδια για να ανοίξει μου πετάει error ότι το σύστημα δε μπορεί να αποφασίσει την γλώσσα του user interface και έτσι η εφαρμογή δεν ανοίγει!! καταφέρνω να ανοίξω την αεφαρμογή από το terminal με sudo openoffice και πηγαίνωντας στις ρυθμίσεις διαλέγω σαν γλώσσα την US English...έλα όμως που κάνει πάλι τα ίδια, οπότε ο μόνος τρόπος να δουλέψω είμαι με εντολή από το terminal window..!!

 

2) ακόμα πιο κουλό...!! κλέινω όλα τα παράθυρα και τις εφαρμογές το βράδυ για να κάνω shutdown...πατώ το γνωστό κόκκινο εικονίδιο και τσουπ βγαίνει παραθυράκι με error όπου αναφέρεται ότι cannot connect to session manager...!! αποτέλεσμα : με απλό κλικ στο κουμπί έναρξης δεν ρωτάει καν τι θέλεις να κάνεις απλά κάνει μόνο του ένα ''βίαιο'' shutdown...προσπάθησα να ξεκινήσω με το εναλλακτικό kernel (recovery mode) αλλά πάλι τα ίδια...

 

3) εξίσου εκνευριστική και η εκκίνηση που ενώ γινόταν στο μπαμ, ξαφνικά ανοίγει η πάνω μπάρα και κάνει κανά 4λεπτό να ανοίξει η κεντρική οθόνη με τα tabs...!!

 

ακούω προτάσεις...να ξαναπεράσω το eeebuntu από την αρχή ή παίζει να βρούμε λύσεις..??:O

ή μήπως να ετοιμάσω τα xp sp3 ?? :O

 

thaaaanks..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλό μήνα να έχουμε όλοι, με όποιο λειτουργικό κι αν χρησιμοποιούμαι.. :lol:

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο ψαγμένος με τα Linux, απλά μου άρεσαν πάρα πολύ σαν περιβάλλον και σαν γεγονός οτι δεν παίρνουν ιούς(!).. (έτσι ξέρω τουλάχιστον). Επίσης είχα βαρεθεί ελεϊνά αυτά τα κλασσικά, βαρετά ΧΡ, που ήθελαν και τόσο ψάξιμο (για έναν απλό χρήστη τουλάχιστον) για να περάσεις ένα καλό θέμα στυλ Vista με κανα transparency.

 

Έτσι έχω κι εγώ κανα μήνα τα Ubuntu, αλλά δυσκολεύομαι αρκετα σε πολλές ενέργειες, οπότε νομίζω πως βρήκα μια τίτη ακόμα πιό καλή λύση για να περάσω σε αυτήν τελικά.. Windows XP Black Edition 2007

 

[Σίγουρα όμως θα τρέχω και τα Ubuntu! Είτε με dual boot είτε με virtual pc, δεν ξέρω, αλλά θα παίζω καί με αυτά λίγο. Είναι κάτι διαφορετικό.]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει τη βλακεία να εγκαταστήσω το xubuntu μέσα στα windows και τώρα το ξύλωσα για να το βάλω σε δικό του δίσκο για να είναι native. Μου άφησε όμως κουσούρι στην εκκίνηση και ακόμα με ρωτάει ο Η/Υ αν θέλω να ξεκινήσουν τα win xp ή το xubuntu! Βέβαια αν επιλέξεις xubuntu δε γίνεται τίποτα όπως είναι λογικό! Πως διορθώνεται αυτό; Θέλω να γίνει όπως παλιά που δε ρωτούσε τίποτα και έμπαινε κατευθείαν στα win xp.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά,

Boot from the windows XP CD, press the "R" key in the setup in order to start the restoration console. Select your windows XP installation from the list, and enter the administrator password.

Enter the command: "FIXMBR" (without the quotes) at the input prompt and confirm the next question with a "Y" (without the quotes). Use exit to restore the computer.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά,

Boot from the windows XP CD, press the "R" key in the setup in order to start the restoration console. Select your windows XP installation from the list, and enter the administrator password.

Enter the command: "FIXMBR" (without the quotes) at the input prompt and confirm the next question with a "Y" (without the quotes). Use exit to restore the computer.

 

Δεν έγινε τίποτα... Πάλι με ρωτάει αν θέλω να ξεκινήσω με win xp ή xubuntu... :wacko::wacko:

Που το είδε το xubuntu γ@μώτο!! ^&%@!#&^$

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα... Πάλι με ρωτάει αν θέλω να ξεκινήσω με win xp ή xubuntu... :wacko::wacko:

Που το είδε το xubuntu γ@μώτο!! ^&%@!#&^$

Βάλε το cd των Windows και κάνε εκκινηση από αυτό. Πάτα να γίνει setup. Αφού φορτώσει τα δεδομένα, σου έχει τρείς επιλογές: Εγκατάσταση, Επιδιόρθψση και άκυρο. Πατάς το δεύτερο ®. Σου ανοίγει πίνακας εντολών. Πατάς πρώτα fixboot. αφού γίνει πατάς μετά fixmbr. Είσαι έτοιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_s3

Αν έχεις κρατήσει το linux εγώ θα σου προτείνω να κάνεις εγκατάσταση το ubuntu.Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό,πιστεύω είναι ο πληρέστερος σε ότι αφορά το Eeepc και την εγκατάσταση του ubuntu :).

 

 

@stefidis

 

Αν δεν λειτουργήσει το παραπάνω που λέει ο mitsos106 (αν γίνει σωστά θα φύγει) τότε μπορείς να κατεβάζεις το SGD και να διορ8ω8εί ο grub.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το cd των Windows και κάνε εκκινηση από αυτό. Πάτα να γίνει setup. Αφού φορτώσει τα δεδομένα, σου έχει τρείς επιλογές: Εγκατάσταση, Επιδιόρθψση και άκυρο. Πατάς το δεύτερο ®. Σου ανοίγει πίνακας εντολών. Πατάς πρώτα fixboot. αφού γίνει πατάς μετά fixmbr. Είσαι έτοιμος!!!

 

@stefidis

 

Αν δεν λειτουργήσει το παραπάνω που λέει ο mitsos106 (αν γίνει σωστά θα φύγει) τότε μπορείς να κατεβάζεις το SGD και να διορ8ω8εί ο grub.

 

Το διόρθωσα αλλά τελικά ήταν πολύ πιο απλό από αυτά που μου προτείνετε τα οποία έγιναν μεν ολόσωστα αλλά χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα! Δεν υπήρχε καν grub τελικά και το μόνο που χρειάστηκε ήταν ένα απλό editing του αρχείου boot.ini!!

 

Το Hardy Heron όταν εγκαθίσταται μέσα από τα windows σε virtual machine δε δημιουργεί grub. Αν το ήξερα από την αρχή, όλα θα ήταν πολύ πιο απλά! Τώρα θα αγοράσω ένα δεύτερο σκληρό δίσκο και θα κάνω την πιο σκληροπυρηνική εγκατάσταση της ζωής μου!! :lol::lol:

 

Πάντως ευχαριστώ όσους ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρ'όλη την καλή μου διάθεση για το linux...με βλέπω να το πετάω και να βάζω XP να ησυχάσω...:O και εξηγούμαι...:

έχω το asus eee pc 901 με το Xandros...αφού το δούλεψα καμιά 15αριά μέρες να μάθω τι παίζει σε γενικές γραμμές και αφού διάβασα ώρες ατελείωτες για terminals και εντολές, αποφάσισα χτες και πέρασα το eeebuntu...προσπερνώ το γεγονός ότι για να κάνω το usb stick bootable μου έβγαλε τον αδόξαστο μιας και όλα τα stick τα έβλεπε σαν loop και όχι σαν MS-dos (ενώ τα είχα ήδη φορμάρει σε FAT16-32)!...anyway να ναι καλά το UNetbootin...

όλα καλά λοιπόν με το installation , μέχρι που ανακάλυψα τα εξής κουλά...:

 

1) έχω πρόβλημα με το openoffice...πατώντας στα εικονίδια για να ανοίξει μου πετάει error ότι το σύστημα δε μπορεί να αποφασίσει την γλώσσα του user interface και έτσι η εφαρμογή δεν ανοίγει!! καταφέρνω να ανοίξω την αεφαρμογή από το terminal με sudo openoffice και πηγαίνωντας στις ρυθμίσεις διαλέγω σαν γλώσσα την US English...έλα όμως που κάνει πάλι τα ίδια, οπότε ο μόνος τρόπος να δουλέψω είμαι με εντολή από το terminal window..!!

 

2) ακόμα πιο κουλό...!! κλέινω όλα τα παράθυρα και τις εφαρμογές το βράδυ για να κάνω shutdown...πατώ το γνωστό κόκκινο εικονίδιο και τσουπ βγαίνει παραθυράκι με error όπου αναφέρεται ότι cannot connect to session manager...!! αποτέλεσμα : με απλό κλικ στο κουμπί έναρξης δεν ρωτάει καν τι θέλεις να κάνεις απλά κάνει μόνο του ένα ''βίαιο'' shutdown...προσπάθησα να ξεκινήσω με το εναλλακτικό kernel (recovery mode) αλλά πάλι τα ίδια...

 

3) εξίσου εκνευριστική και η εκκίνηση που ενώ γινόταν στο μπαμ, ξαφνικά ανοίγει η πάνω μπάρα και κάνει κανά 4λεπτό να ανοίξει η κεντρική οθόνη με τα tabs...!!

 

ακούω προτάσεις...να ξαναπεράσω το eeebuntu από την αρχή ή παίζει να βρούμε λύσεις..??:O

ή μήπως να ετοιμάσω τα xp sp3 ?? :O

 

thaaaanks..:)

 

Για δοκιμασε ρε συ καμια αλλη διανομη (debian debian :p)...πολυ κουλα πραγματα! ;)

Στο Xandros επαιζαν ολα μια χαρα, ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έκανα από ενα cd copy ένα φάκελο με κάτι video στην επιφάνεια εργασίας των ubuntu. Ο φάκελος εχει βγάλει ένα λουκετάκι πάνω δεξιά. Πάω να τον σβήσω και δεν σβήνει. Τι πρέπει να κάνω;

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λουκετάκι=permission μάλλον read only. Δεξί κλικ στο φακελλο να δεις τα properties, τσεκάρεις να έχεις δικαίωμα read-write και το σβήνεις.

Αν δεν παίξει, απο terminal chmod 777 στο φάκελλο και σβου

 

Το παραπάνω το κάνει γιατί κρατάει τα permission από το CD που είναι ReadOnly. Μερικές φορές η ασφάλεια του πιγκουίνου είναι εκνευριστική αλλά ... σωτήρια!!!!!

 

@stefidis: έτσι σε θέλω!!! ρίξε ένα slackware να τα δεις ΟΛΑ!!!!!!!:lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ok το βρίκα. πατησα alt+f2 εγραψα "gksu nautilus" και μετα το διεγραψα. ευχαριστώ πολύ:D

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λουκετάκι=permission μάλλον read only. Δεξί κλικ στο φακελλο να δεις τα properties, τσεκάρεις να έχεις δικαίωμα read-write και το σβήνεις.

Αν δεν παίξει, απο terminal chmod 777 στο φάκελλο και σβου

 

Το παραπάνω το κάνει γιατί κρατάει τα permission από το CD που είναι ReadOnly. Μερικές φορές η ασφάλεια του πιγκουίνου είναι εκνευριστική αλλά ... σωτήρια!!!!!

 

@stefidis: έτσι σε θέλω!!! ρίξε ένα slackware να τα δεις ΟΛΑ!!!!!!!:lol:

 

Ααα, αυτο σημαινει αυτο το λουκετακι που μου βγαζει καποιες φορες οταν περναω πραγματα απο καποια cd στο pc..?!

 

Και αναρωτιομουν κι εγω τι στο καλο σημαινει... Βεβαια εγω δεν ειχα προβλημα, γιατι απλα κανα τραγουδι περναγα και ακουγα ή καμια εικονα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@stefidis: έτσι σε θέλω!!! ρίξε ένα slackware να τα δεις ΟΛΑ!!!!!!!:lol:

 

Τώρα έχω ψιλοκάνει μια native εγκατάσταση Hardy Heron (Ubuntu 8.04) και ενώ μπόρεσα να το ψιλοκουμαντάρω (τουλάχιστον στα πράγματα που με καίνε), έχω τραγικό και άλυτο πρόβλημα με το Firefox 3 και τον ήχο στα βίντεο του youtube! Έχω πειράξει τα πάντα και έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς, έχω εγκαταστήσει ότι βρήκα και δε βρήκα από codecs, flash και ότι μπορείς να φανταστείς αλλά... δε θέλει να κελαηδήσει! :rolleyes:

 

Υ.Γ.: Να σημειωθεί ότι γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο ούτε με άλλες ιστοσελίδες, ούτε με Amarok κ.λπ. παρά μόνο με το youtube.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ψιλοκάνει μια native εγκατάσταση Hardy Heron (Ubuntu 8.04) και ενώ μπόρεσα να το ψιλοκουμαντάρω (τουλάχιστον στα πράγματα που με καίνε), έχω τραγικό και άλυτο πρόβλημα με το Firefox 3 και τον ήχο στα βίντεο του youtube! Έχω πειράξει τα πάντα και έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς, έχω εγκαταστήσει ότι βρήκα και δε βρήκα από codecs, flash και ότι μπορείς να φανταστείς αλλά... δε θέλει να κελαηδήσει! :rolleyes:

 

Υ.Γ.: Να σημειωθεί ότι γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο ούτε με άλλες ιστοσελίδες, ούτε με Amarok κ.λπ. παρά μόνο με το youtube.

 

Αυτο εμφανιζεται και στα γουϊντοους εδω και καμποσο καιρο οταν εχω ανοιχτα καμια 50αρια+ tabs. Αναγκαζομαι να ανοιξω IE (γιατι στον Opera εχω σωσμενα αλλη μια 50αρια tabs :p) αν μου στειλουν κανενα λινκ στο youtube.

Βασικα τα flash παιζουν χωρις ηχο και κολλανε μετα απο 2sec playback.

 

GTP κυριοι του Mozilla Foundation...στις πρωτες εκδοσεις του ff 2 θα μας γυρισετε; :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι. Αλλά μπορείς να τρέξεις το SWiSH Max σε Wine.

Είναι και platinum μάλιστα! http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=4069

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζω γραμματοσειρα στα Ubuntu 8.04

 

Εdit:

 

Tωρα που εχω λιγο χρονο για να ψαξω το βρηκα:

Συστημα\ προτιμησεις\ εμφανιση\ γραμματοσειρες

 

Με ποιο προγραμα ανοιγετε αρχεια .rar στο ubuntu?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και μετα τι κανω θα πρεπει να πατησω κατι αλλο γιατι παλη δεν μου το ανοιγει..

 

Επεισης τα .txt με ελληνικους χαρακτηρες που ειχα στα windows οταν τα ανοιγω με τα Ubuntu τα βγαζει , μπορω να κανω κατι για αυτο?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα!!!

Εχω ενα άσους 701 και θέλω να βάλω το air c#rack!!!

λίγες πληροφορίες για το πως θα το περάσω και απο που θα το κατεβάσω θα το εκτιμούσα!!!!

Ubuntu 8.04 exw

 

Φιλικά

 

Νικόλας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως μπορω να προσθεσω στην επιφανεια εργασιας του Gnome το εικονιδιο ο υπολογιστης μου?

 

Εχω βαλει το Τweak και το εχω κανει μεσα απο εκει αλλα δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται με τον εξής τρόπο:

 

@gianpithio

Πάτησε Alt+F2 θα ανοίξει ένα παράθυρο...εκεί γράψε gconf-editor και θα ανοίξει ένα νέο παράθυρο με κάποιες επιλογές.

Από το πλευρικό tree πήγαινε στο apps>nautilus>desktop και από το δεξιό μέρος κάνε τικ στο computer_icon_visible.

 

Aυτό ήταν,από εκεί μπορείς να εμφανίσεις/αποκρύψεις τον κάδο ανακύκλωσης,τα εικονίδια με τους δίσκους,τον home folder σου αλλά και το εικονίδιο δικτύου :)

 

Επίσης είδα ότι έχεις ένα πρόβλημα με ελληνικούς χαρακτήρες στο λινουξ,έχει διορθωθεί;;;

 

@Scottas

 

Δεν σου λέω :p

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποτε βγαινει η καινουρια εκδοση ubuntu?
υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι..Αυτοί που ξέρουν binaries και αυτοί που δεν ξέρουν :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...