Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκίνα με Ubuntu !! Αν μπορείς περίμενε 10 μέρες μέχρι να βγει η καινούρια έκδοση που σαφώς είναι βελτιωμένη από την προηγούμενη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Είμαι νέος χρήστης στο ubuntu και εχω ενα πρόβλημα.Εχω κάνει dual boot και πέρασα την εκδοση 7.10 αλλα δεν μοθ αναγνωριζει τους υπολοιπους σκληρους στις τοποθεσίες.Καμμια ιδέα απο κανέναν πιο έμπειρο?

 

Υ.Γ. Δεν ξερω πως αλλα μου τους αναγνωρισε μια φορα χτες αλλα μετα παλι τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με Ubuntu !! Αν μπορείς περίμενε 10 μέρες μέχρι να βγει η καινούρια έκδοση που σαφώς είναι βελτιωμένη από την προηγούμενη!

An ayto to les gia mena malon den kseris ti ine to partimage.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι νέος χρήστης στο ubuntu και εχω ενα πρόβλημα.Εχω κάνει dual boot και πέρασα την εκδοση 7.10 αλλα δεν μοθ αναγνωριζει τους υπολοιπους σκληρους στις τοποθεσίες.Καμμια ιδέα απο κανέναν πιο έμπειρο?

 

Υ.Γ. Δεν ξερω πως αλλα μου τους αναγνωρισε μια φορα χτες αλλα μετα παλι τπτ.

 

καμμια βοήθεια ρε παιδιά??????:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με Ubuntu !! Αν μπορείς περίμενε 10 μέρες μέχρι να βγει η καινούρια έκδοση που σαφώς είναι βελτιωμένη από την προηγούμενη!
Με την υποστήριξη του Linux για τα software pstn modems τι γίνεται??έχει προχωρήσει καθόλου η κατάσταση??Έχω το SoftV52 Data fax Modem και στο άλλο Pc to Motorola SM56.To Ubuntu τα αναγνωρίζει??Η τέλος το dial up internet με Linux??
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Με την υποστήριξη του Linux για τα software pstn modems τι γίνεται??έχει προχωρήσει καθόλου η κατάσταση??

 

Είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με τις εταιρείες που δεν υποστηρίζουν σωστά τα προϊόντα τους. Ό,τι υλικό βασίζεται σε ανοικτά και κοινά πρότυπα υποστηρίζεται από το Linux.

 

Φυσικά, όσο περνούν τα χρόνια, όλο και λιγώτεροι προγραμματιστές ασχολούνται με το να λύσουν τον γρίφο των winmodems.

 

Η τέλος το dial up internet με Linux??

 

Το dialup internet δουλεύει χρόνια τώρα άψογα με τα κανονικά modem.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει dual boot και πέρασα την εκδοση 7.10 αλλα δεν μοθ αναγνωριζει τους υπολοιπους σκληρους στις τοποθεσίες.

 

  1. Τί θα πει «δεν μου αναγνωριζει τους υπολοιπους σκληρους στις τοποθεσίες»;
  2. Μέσα στον κατάλογο /media υπάρχει κάτι;
  3. Όταν έκανες εγκατάσταση όρισες σημεία προσάρτησης των δίσκων;
  4. Τί είδους δίσκους εννοείς; Εσωτερικούς, εξωτερικούς;
  5. Να υποθέσω ότι οι υπόλοιποι δίσκοι είναι φορμαρισμένοι σε NTFS;

 

Υ.Γ. Δεν ξερω πως αλλα μου τους αναγνωρισε μια φορα χτες αλλα μετα παλι τπτ.

 

Τί εννοείς τους αναγνώρισε; Πού τους είδες;

 

καμμια βοήθεια ρε παιδιά??????:wacko::wacko::wacko:

 

Υπομονήηηη... και το να στέλνεις το ίδιο ερώτημα σε προσωπικό μήνυμα δεν είναι καλή τακτική...

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

  1. Τί θα πει «δεν μου αναγνωριζει τους υπολοιπους σκληρους στις τοποθεσίες»;
  2. Μέσα στον κατάλογο /media υπάρχει κάτι;
  3. Όταν έκανες εγκατάσταση όρισες σημεία προσάρτησης των δίσκων;
  4. Τί είδους δίσκους εννοείς; Εσωτερικούς, εξωτερικούς;
  5. Να υποθέσω ότι οι υπόλοιποι δίσκοι είναι φορμαρισμένοι σε NTFS;

 

 

 

Τί εννοείς τους αναγνώρισε; Πού τους είδες;

 

 

 

Υπομονήηηη... και το να στέλνεις το ίδιο ερώτημα σε προσωπικό μήνυμα δεν είναι καλή τακτική...

 

εννοω οτι μου τους εδειξε στην επιφανεια εργασιας και στις τοποθεσιες αλλα τωρα τιποτα.Οι δισκοι ειναι σε NTFS sata.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου απαντούσες και στις υπόλοιπες ερωτήσεις (2,3) θα μπορούσα να σε βοηθήσω με επόμενα βήματα

 

δεν θυμαμαι να ορισα σημεια προσαρτισης ή κατι τέτοιο.Στον φακελο media εκτος απο τα cdrom εχει disk,sda1,sdb1,sdc1.Συγνωμη αν λεω βλακειες αλλα ειμαι αρχαριος..

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί δεν είναι οι δίσκοι σου;

 

ειναι κενοι φακελοι και στισ ιδιοτητες τους λεει πως ο καθενας εχει 15,2 GB ελευθερα ενω δεν ισχυει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, βρήκαμε τα σημεία προσάρτησης. Δοκίμασε να ανοίξεις ένα τερματικό και να δώσεις την εντολή:

 

sudo mount /dev/sda1

 

και πες τί σου βγάζει

 

(θα σου ζητήσει κωδικό, δίνεις τον κωδικό που έχεις ως χρήστης)

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Οκ, βρήκαμε τα σημεία προσάρτησης. Δοκίμασε να ανοίξεις ένα τερματικό και να δώσεις την εντολή:

 

sudo mount /dev/sda1

 

και πες τί σου βγάζει

 

(θα σου ζητήσει κωδικό, δίνεις τον κωδικό που έχεις ως χρήστης)

 

Failed to mount '/dev/sda1': Operation not supported

Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

 

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by

clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows

taskbar then shutdown Windows cleanly.

 

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for

your own responsibility. For example type on the command line:

 

mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/sda1 -o force

 

Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

 

/dev/sda1 /media/sda1 ntfs-3g defaults,force 0 0

Link to comment
Share on other sites

ειναι κενοι φακελοι και στισ ιδιοτητες τους λεει πως ο καθενας εχει 15,2 GB ελευθερα ενω δεν ισχυει κατι τετοιο.

 

Επίσης, για να μαθαίνεις:

 

Στο Λίνουξ (ουσιαστικά σε όλα τα ΛΣ εκτός από τα windows) δεν υπάρχουν φάκελλοι αλλά κατάλογοι αρχείων + υποκαταλόγων. Έτσι το σύστημα αρχείων ιεραρχείται σε ένα δένδρο με ρίζα τον κατάλογο ( μάντεψε; ) root, δηλ. το / (η ίδια βασική ιδέα είναι και πίσω από τους χρήστες: ο διαχειριστής του συστήματος λέγεται root, γιατί είναι ο αρχικός χρήστης, από τον οποίο εξαρτώνται τα διακιώματα όλων).

 

Όταν λοιπόν συνδέουμε πλέον του ενός δίσκου στο σύστημα, για να δούμε τα περιεχόμενά του, πρέπει να ενωθεί με το υπόλοιπο δέντρο, φαντάσου κάτι σαν μπόλιασμα. Τα σημεία που ενώνεται ονομάζονται σημεία προσάρτησης (mount points) και δεν είναι τίποτε άλλο παρά κενοί κατάλογοι, που γεμίζουν με τα περιεχόμενα των άλλων δίσκων που προσαρτούμε εκεί.

 

Όταν λοιπόν κοιτάς τις ιδιότητες ενός οποιουδήποτε καταλόγου, χωρίς να έχεις προσαρτήσει κάποιον δίσκο εκεί, σου δείχνει τον ελεύθερο χώρο που απομένει στον αρχικό δίσκο που βρίσκεται ο κατάλογος.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Failed to mount '/dev/sda1': Operation not supported

Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

 

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by

clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows

taskbar then shutdown Windows cleanly.

 

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for

your own responsibility. For example type on the command line:

 

mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/sda1 -o force

 

Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

 

/dev/sda1 /media/sda1 ntfs-3g defaults,force 0 0

 

Οκ, κάνε ότι σου λέει :) Το πρόβλημα τελικά ήταν στα windows. Για κάποιο λόγο άφησαν τους δίσκους σου μαρκαρισμένους ως "in use"

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ακομα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω για να δω τα αρχεια μου.Παντως σε ευχαριστω που με βοηθας με τοση υπομονή.;)
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κάνε ότι σου λέει :) Το πρόβλημα τελικά ήταν στα windows. Για κάποιο λόγο άφησαν τους δίσκους σου μαρκαρισμένους ως "in use"

 

Δηλαδή να μπω με windows και να κανω shutdown?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειάζεται και checkdisk. Μήπως τα windows σού εμφανίζουν το εικονίδιο «ασφαλής αφαίρεση υλικού» για τους δίσκους σου; Το έχω δει πολλές φορές να το κάνουν για εσωτερικούς sata.

 

 

Μη με ευχαριστείς, υποχρέωσή μου. Μπορεί να μην είναι πολύ ευχάριστος ο κόσμος όταν πάρεις το κόκκινο χάπι, αλλά συγκρίνεται τίποτα με την ελευθερία;

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειάζεται και checkdisk. Μήπως τα windows σού εμφανίζουν το εικονίδιο «ασφαλής αφαίρεση υλικού» για τους δίσκους σου; Το έχω δει πολλές φορές να το κάνουν για εσωτερικούς sata.

 

 

Μη με ευχαριστείς, υποχρέωσή μου. Μπορεί να μην είναι πολύ ευχάριστος ο κόσμος όταν πάρεις το κόκκινο χάπι, αλλά συγκρίνεται τίποτα με την ελευθερία;

 

Εχω εισελθει με windows τωρα αλλα δεν μου εχει ασφαλη αφαιρεση για τους δισκους μου.Μονο για usb συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

ok τωρα ειναι μια χαρα.Μπορω να δω ολους τους δισκους μου απο το ubuntu.Σε ευχαριστω και παλι.Η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω ολα τα στοιχεία που έχω στο Outlook (επαφες, ημερολόγιο, εργασίες, σημειώσεις) σε αντίστοιχο PIM του Linux (πχ Xandros OS) ?

Δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει

Φιλικά

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω ολα τα στοιχεία που έχω στο Outlook σε αντίστοιχο PIM του Linux?

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι, αλλά ποιό PIM θέλεις να χρησιμοποιήσεις ακριβώς;

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετοιμαζομαι να πάρω το Asus eee PC, ενδιαφερομαι σε αυτο το PIM που έχει το Xandros λειτουργικό του (δεν ξερω τι ΡIM εχει το eee PC)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...