Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μητρική, δεν χρειάζεσαι, λογικά θα την βρεί. Για κάρτα γραφικών μπορείς να κατεβάσεις τους drivers από Nvidia και ATI

Αν τρέχεις ubuntu ή άλλη διανομή με repositories αρκεί να ενεργοποιήσεις τα αντίστοιχα repos που σου δίνουν την επιλογή να κατεβάσεις οδηγούς αυτόματα... έτσι απλά.

Τώρα το σετάρισμα ίσως μερικές φορές είναι λίγο "δύσκολο", ίσως θα πρέπει να ρυθμίσεις κάποια πράγματα με το χέρι (Xorg.conf) για να παίζει. Google is your friend...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia katevazo ta linux 7.10 apo do http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/Download ,to dvd. einai enta3i? patisa ekei p00 leei amd64...

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

peta3e error. katevazo apo do http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Pio prepei na katevaso? t "64bit AMD and Intel computers" h' "tandard personal computer (x86 architecture, PentiumTM, CeleronTM, AthlonTM, SempronTM)"

o cpu m einai aftos http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559555

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάθε να γράφεις ολόκληρες λέξεις! Τα t, m δεν είναι λέξεις.

 

sorry alla grafo apo kinito k gia fto ta greeklish...

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα τα edubuntu. Έχω βάλει 2 σκληρούς και θέλω να κάνω format στον 2ο για να περάσω αρχεία. Που πάω και τι πατάω για να κάνω;

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νέος στο Linux ποια διανομή μου προτείνεται να περάσω στο PC μου ? :confused:
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Νέος στο Linux ποια διανομή μου προτείνεται να περάσω στο PC μου ? :confused:

 

 

εγω σαν αρχαριος χρηστης εχω βαλει το ubuntu gutsy 7.10 και το βρισκω πολυ καλο και ευχρηστο για πρωτη επαφη με unix...

υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι..Αυτοί που ξέρουν binaries και αυτοί που δεν ξέρουν :D
Link to comment
Share on other sites

παιδια, εχω κατεβασει το kubuntu 7,10!! και ειμαι σε δηλειμα, να το περασω ή οχι... μπορειτε να μου πειτε, τα θετικα και τα αρνητικα του linux!!?

και, σε τι βολευει...? μια γενικη αντιληψη..?

 

edit: και πως θα το περασω...? μεσω bios?...:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε τα ubuntu 7.1 και κάψε το iso σε cd.

 

βάλε το bios να bootάρει από οπτικό μέσο και θα έχεις το "live"περιβάλλον.

 

δεν είναι ανάγκη (αρχικά) να τα κάμεις install.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν εδώ να σου γράψει κάποιος όλα αυτά που ρωτάς. Θα έπρεπε να γράψει σελίδες επί σελίδων. Ψάξε στο δίκτυο για πληροφορίες, screenshots κλπ. Βάλε το μηχάνημα να εκκινήσει από το cd/dvd που έχεις βάλει το ubuntu και θα μπορέσεις να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν εδώ να σου γράψει κάποιος όλα αυτά που ρωτάς. Θα έπρεπε να γράψει σελίδες επί σελίδων. Ψάξε στο δίκτυο για πληροφορίες, screenshots κλπ. Βάλε το μηχάνημα να εκκινήσει από το cd/dvd που έχεις βάλει το ubuntu και θα μπορέσεις να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις.

 

δεν ζητησα πολλα, απλα μια γενικη ξεναγηση (αν θα αξιζει να τα βαλω και γιατι) και απο που!!

παντως ευχαριστω!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε τα ubuntu 7.1 και κάψε το iso σε cd.

 

βάλε το bios να bootάρει από οπτικό μέσο και θα έχεις το "live"περιβάλλον.

 

δεν είναι ανάγκη (αρχικά) να τα κάμεις install.

 

εχω κατεβασει εδω και 2 μερες το kubuntu 7.1, και εγραψα το iso σε dvd (ως: δημιουργια dvd εκινησης) και εβαλα το bios, στην πρωτη ενεργεια του, να δει το cd, αλλα δεν εγινε κατι...:O

αυτο γινεται μονο στο ubuntu...? μηπως εχω κανει καποιο λαθος..?

ευχαριστω!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

στα ubuntu γίνεται σίγουρα.

 

πάντως ΔΕ χρειάζεται να το κάψεις ως dvd εκκίνησης. είναι από μόνο του bootable image.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πως ειπες οτι μπορω να δω τα Linux? τα κατεβασα και τα εγραψα σε cd (ubuntu 7.1)!!δοκιμασα να το κανω μεσω bios, αλλα γραφει γραφει γραφει, και στο τελος ζηταει κατι να γραψεις για το cd...!!

εχω κανει καμμια βλακεια?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

αα!! οκ...σωστη παρατηρηση!!

 

αλλα, μποιρεις να με βοηθησεις?πως να τα βαλω...? ή καλυτερα πως να τα δοκιμασω...?

(μεσω bios, μ δημιουργειται αυτο το προβλημα...)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει 4σελ. πισω και συνεχιζω!! δεν εχω βρει ακομα, πως να εγκαταστησω τα Linux.Μα κανεις δεν ξερει?εσείς πως το βαλατε, ηρθε εξ'ουρανου??

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν χρειάζεται να γράφεις με τεράστια γράμματα για να σου απαντήσει κάποιος. Το να εγκαταστήσεις το ubuntu είναι πολύ απλό και αν έχεις πρόβλημα θα μπορούσες να ψάξεις σε σχετικό site αντί να φωνάζεις εδώ. Ελπίζω να έχεις γράψει το image που κατέβασες σωστά. Τι εννοώ; Σαν image και όχι απλά σαν ένα αρχείο σε ένα cd/dvd. Π.χ. στο Nero είναι Recorder --> Burn image.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν χρειάζεται να γράφεις με τεράστια γράμματα για να σου απαντήσει κάποιος. Το να εγκαταστήσεις το ubuntu είναι πολύ απλό και αν έχεις πρόβλημα θα μπορούσες να ψάξεις σε σχετικό site αντί να φωνάζεις εδώ. Ελπίζω να έχεις γράψει το image που κατέβασες σωστά. Τι εννοώ; Σαν image και όχι απλά σαν ένα αρχείο σε ένα cd/dvd. Π.χ. στο Nero είναι Recorder --> Burn image.

 

μπορει να φανηκα υπερβολικος, αλλα εχω κανει 4 παρομοια ποστς.

ευχαριστω παντως. και μετα μεσω bios ε...?

 

edit: (τυχαινει να έχω το nero, σε ποια επιλογη λες?)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ολα καλά με το cd, το δοκιμασα.... (ηθελα να κανω και ενα format) και το περασα!! (install).αλλα, εχω απιστευτες αποριες...:O (μαλλον ελαφρως χαζες.) δειξτε κατανοηση.:worry:

 

1)δεν μπορω να εγκαταστησω τπτ.τι φταει?και οι επεκτασεις των αρχειων, ειναι διαφορετικες?

2)ποια ειναι η αντιστοιχη επεκταση " .exe " του Linux?

3)το amsn (που δεν μπορω να κανω install) δεχεται linux?οταν παω να το εγκαταστησω μου λεει: " Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου /home/tsoump/Επιφάνεια ε…-0.97-1.tcl85.x86.package. Το gedit δεν μπόρεσε να εντοπίσει την κωδικοποίηση χαρακτήρων.

Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι δεν προσπαθείτε να ανοίξετε ένα αρχείο binary.

Επιλέξτε μια κωδικοποίηση χαρακτήρων από το μενού και προσπαθήστε ξανά." τι ειναι αυτο?πρεπει να επιλεξω καποιο αλλο απο την λιστα?

4)εχω ενα σκληρο δισκο ο οποιος ονομαζεται: Free Agent 500giga from seaget.αυτον δεν τον εμφανιζει.και δεν μπορω να μπω μεσα του. μου γραφει το εξης μηνυμα: :!:cannot mount volume. Unable to mount the volume 'FreeAgent Drive'. τον σκληρο, δεν μπορω ουτε καν να τον ανοιξω!!:mad: (πισω λεει: διαθεσιμο σε:vista/xp/mac/universal.) εψαξα κατι στο ιντερνετ, και εχει αναφερθει σε πολλα σημεια... δεν καταλαβα πολλα ομως...

5)η επεκταση .package ποια ειναι??(την εχει το amsn που κατεβασα)

6)amsn παιρνει hotmail?

7)για να γινει "τετραγωνη" ,ψηφιακα, η οθονη τι πρεπει να κανω? (απο περιεργεια....)

8)Πειτε μου καποιο site, που να κατεβαζεις προγραμματα για linux..

9)κατι ελαφρως ασχετο: τα Ubuntu, γτ δεν εχουν κανενα πιγκουινο...:(:confused:?λες και δεν ειναι λινουξ.:ninja:

10)εχω ανοιξει 3 φορες τον υπολογιστη και συνεχως εγκαταστει ενημερωσεις. και ειναι 196 συνεχως... γτ??:O αναρωτιεμαι μηπως τα εχει παιξει....:worry:

11)το winrar, παιζει στo Linux?αν οχι, ποιο αρχειο ειναι το παρεμφερεστερο?

12)τις μπαρες μπορεις να τις μεταφερεις.Γινεται να το κανουμε πιο κομσα? δλδ, να το κανω 1 μπαρα?

13)ο firefox, ειναι καπως αργος. υπαρχει καποια αλλη εκδοση?(γρηγοροτερη?)

14)πολλα παιχνιδια λενε πως δεν τα παιζει....!! αληθευει?

15)τα αρχεια .gz ειναι τα αντιστοιχα .rar .zip απο winrar?

 

αληθεια σας λεω, εχω ψαξει πολυ.!! δεν εχω καταφερει να βρω κατι....τα βλεπω ολα δυσνοητα και δυσχρηστα....!! και εχω ακουσει αντιφατικα λογια για το Linux.(ευκολα και απλα) Δεν θελω να πιστευω αυτην την αποψη για το Linux.

 

Οποιος μπορει να με βοηθησει, πραγματικα τον ευχαριστω πολυ, και για την προσπαθεια που θα καταβαλλει.:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

σου είπα να μη τα περάσεις. απλά να τα δεις από το live cd.

 

Καθαροδευτεριάτικα γ*μησες το πισί...

 

άλλο win32 και άλλο linux. άλλα αρχεία τρέχει το ένα και άλλα το άλλο.

 

δες στο linux.org αλλά και στο softpedia για εφαρμογές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...