Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα.

εχω εναν desktop ο οποιος εχει windows xp pro sp3.τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης:

pentium 4 2.4ghz

ram 256 ddr1

hard disk 80gb

καρτα γραφικων nvidia geforce4 mx420 64mb

 

θελω να μου πειτε την γνωμη σας.να βαλω τα linux?το pc το θελω πιο πολυ για κατεβαστηρι και να εχω και office και να παιζω και κανα παιχνιδακι(οτι παιζει βεβαια).

κατι αλλο.εχω συνδεση internet forthnet 24mbps και modem siemens cl-110.θα εχω προβλημα με τους drivers?torrent client ποιον να χρησιμοποιω?

και κατι τελευταιο: το λειτουργικο συστημα ειναι δωρεαν ετσι?να κανω format ή να τα περασω απο πανω και στην εκκινηση να διαλεγω με τι λειτουργικο θα ανοιξει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μην κάνεις format. Το να σου δουλέψουν τα πάντα με την πρώτη στο linux δεν είναι απολύτως βέβαιο. Για το modem θα πρέπει να ψάξεις. Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις μια διανομή σε live cd(προτίμησε ubuntu ή Opensuse) και να δεις εαν στο αναγνωρίζει. Αν δεν δουλεύει κάτι με τη μια σε μια διανομή, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύει με καμία.

 

Να θυμάσαι πως για να εγκαταστήσεις το linux πρέπει να αλλάξεις το partition table, και να φτιάξεις ένα γύρω στα 10gb για το σύστημα (με mount point "/") και άλλο ένα γύρω στο 1gb για swap file. Επίσης καλό (όχι απαραίτητο) θα ήταν να προσθέσεις μνήμη.

 

Το ερωτηματικό βρίσκεται το γράμμα Q.

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω την εκδοση kubuntu-6.06.1-alternate-i386.iso

ειναι σωστο αυτο που κατεβαζω; ρωταω επειδη ειμαι τελειως ασχετος με linux.εχω διαβασει αρκετα στο νετ αλλα μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχουν?:confused:

sorry που ρωταω αλλα εχω καταμπερδευτει!εχω συνιθησει με τα windows και ολα αυτα μου φαινονται βουνο:cry:

Link to comment
Share on other sites

Για το modem θα πρέπει να ψάξεις. Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις μια διανομή σε live cd(προτίμησε ubuntu ή Opensuse) και να δεις εαν στο αναγνωρίζει. Αν δεν δουλεύει κάτι με τη μια σε μια διανομή, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύει με καμία.
Το συγκεκριμένο adsl modem/router έχει και ethernet εκτός από usb. Ας το συνδέσει με ethernet που δεν χρειάζεται ούτε drivers ούτε τίποτα και δεν εξαρτάται από το λειτουργικό. Γενικά οποιοδήποτε adsl modem/router καλύτερα να συνδέεται με ethernet που είναι πολύ καλύτερο για αυτές τις δουλειές από το usb.
Link to comment
Share on other sites

εχω το laptop συνδεμενο με το ethernet.δεν μπορω με τιποτα να το συνδεσω με το usb,οποτε συνδεω το desktop σε usb.θα εχω προβλημα?αν ειναι να κανω format και να ξαναπερασω τα xp pro sp3.
Link to comment
Share on other sites

κανω εγκατασταση αυτη kubuntu-6.06.1-alternate-i386 και ο god βοηθος...

θα επανελθω να σας ενημερωσω για το τι εκανα!

 

edit

εγινε η εγκατασταση,"μπηκα" κανονικα,αλλα τωρα; που ειναι ο σκληρος δισκος; πως θα διαμορφωσω την επιφανεια εργασιας; πως θα γινει η συνδεση στο internet?

 

edit 2

δεν καταφερα τιποτα:(

σπασαν τα νευρα μου και ξαναπερναω τα xp pro sp3.πολυ μπερδεμενα μου φανηκαν τα linux:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις βεβιασμένες κινήσεις?!?

 

Άσε τα ΧΡ να δουλεύεις, βάλε κάποια διανομή λινουξ είτε dual boot είτε μέσα από το vmware και ψάξε με την ησυχία σου το νέο λειτουργικό. Πολλά πράγματα είναι διαφορετικά, όχι χειρότερα ή καλύτερα, απλά διαφορετικά από τα ΧΡ. Δώσε λίγο χρόνο στο λίνουξ, να εξοικειωθείς. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου μπερδεμένο, στα περισσότερα πράγματα μάλιστα είναι πολύ περισσότερο "ευθύ" από τα windows.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο νετ για το Wubi. Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση του Linux στον υπολογιστή σου μέσα από τα Windows σαν να είναι ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα. Και η απεγκατάσταση, το ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

θα το ξαναψαξω το θεμα με τα linux,απλα ειχαν γινει διαφορα και ημουν ψιλονευριασμενος και δεν τα εψαξα καλα.θα τα εγκαταστησω σαν προγραμμα να τα μαθω λιγο και μετα εγκατασταση κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

τελικά έκανα εγκατάσταση με το wubi. Τα έψαξα λίγο και οφείλω να πω ότι δεν είναι και κάτι τραγικό να μάθεις τα linux. Έχω ένα προβληματάκι όμως. Έκανα την εγκατάσταση με την βοήθεια ενός video που βρήκα. Σε κάποια στιγμή στο video δείχνει ότι πρέπει να μπω σε κάποια σελίδα και να κατεβάσω το automatix, με το οποίο θα κάνω εγκατάσταση κάποια προγράμματα. Μπαίνω στο site του προγράμματος αλλά δεν είναι ίδιο με αυτό που δείχνει στο video. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα του πως θα βρώ το automatix;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το automatix δεν θα το χρειαστείς, έχει σταματήσει η ανάπτυξή του. Μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα με το Synaptic Package Manager που θα βρείς στο μενού Σύστημα/ Διαχείρηση συστήματος. Από κεί, μπορείς να κατεβάσεις οτιδήποτε πρόγραμμα ή πακέτο, τα οποία είναι δωρεάν και νομιμότατα. Καλή επιτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Σύστημα/ Διαχείρηση συστήματος/ Πηγές λογισμικού και τίκαρε όλες τις επιλογές στο λογισμικό Ubuntu και Λογισμικό τρίτων. Λογικά θα βγάλει και το google earth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά παιδιά,

Βρήκα ένα ωραίο θέμα που θα ήθελα να βάλω. Έχω Ubuntu 8.04.

 

Τα έχω κάνει όλα μόνο που δεν μπορώ στο system==> preferences==> appearance==> customize να βρω με τίποτα το custom θέμα!

 

Ξέρει κανείς τί να κάνω;

Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το openSuse 11 αλλα αμέσως μόλις ξεκινάει μου βγάζει το μήνυμα Probing EDD (edd=off to disable).

Αυτό το μήνυμα βγαίνει και στο Live CD της Suse. Και στα 2 μου λάπτοπ. Με αυτό το dvd έκανα κανονικά εγκατάσταση στο λαπτοπ ενος φίλου.

 

Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

poia i diafora metaksi UBUNTU kai SUSE ??

 

thelo na valo ki ego Linux (THA valo, oxi apla thelo) k sinithos akouo na proteinoun pio poli to Ubuntu..

 

(signomi gia ta grekklish, exo io sta xp kai gia na mporeso na mpo internet kai na sillekso kapoies plirofories prin to format, trexo to Ubuntu apo to cd [na to dokimaso kiolas] kai den grafei ellinika..)

 

 

[ Episis diskolevomai gia tin allagi.. thelo na kano format ston skliro, na svistoun TA PANTA apo mesa, gia na peraso meta LINUX..

alla den ksero pos vgaineis stin katastasi DOS gia na grapseis tin sxetiki "entoli" (?) .... meta vazeis to cd twn Linux kai epannekineis, sosta?

 

An mporei kapoios as voithisei kai ksero oti den einai to katallilo thread, alla eimai xoris internet logo iou kai mpaino mono meso tis dokimastikis leitourgias tou Ubuntu, pou exo se cd.... ]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

poia i diafora metaksi UBUNTU kai SUSE ??

 

Βάλε ubuntu. Είναι πιο εύκολο για αρχή.

Η διαφορά είναι ότι το suse είναι .rpm σύστημα, δηλαδή εγκαθιστά πακέττα

που έχουν μορφή .rpm, ενώ το ubuntu είναι βασισμένο σε debian δηλαδή εγκαθιστά .deb πακέτα.

 

Επίσης εγώ προσωπικά σταμάτησα το suse από τότε που η novell σύναψε συμφωνία με την microsoft περί μη μήνυσεων

κλοπής πατεντών από την δεύτερη εναντίον αυτών που χρησιμοποιούν τα "αγορασμένα " suse

 

[ Episis diskolevomai gia tin allagi.. thelo na kano format ston skliro, na svistoun TA PANTA apo mesa, gia na peraso meta LINUX..

 

 

Δεν υπάρχει κατάσταση DOS.

Μόλις ξεκινήσεις την εγκατάσταση θα σου γίνουν κάποιες

ερωτήσεις για τον δίσκο, και εκεί μπορείς να κάνεις format,

partition, ότι θέλεις. Μετά το σύστημα θα συνεχίσει με την

εγκατάσταση χωρίς reboot

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το openSuse 11 αλλα αμέσως μόλις ξεκινάει μου βγάζει το μήνυμα Probing EDD (edd=off to disable).

Αυτό το μήνυμα βγαίνει και στο Live CD της Suse. Και στα 2 μου λάπτοπ. Με αυτό το dvd έκανα κανονικά εγκατάσταση στο λαπτοπ ενος φίλου.

 

Τι φταίει?

Δοκίμασε πριν ξεκινήσεις να μπεις στο live cd να δώσεις στο boot options την εντολή edd=off που σου λέει και ίσως συνεχίσει χωρίς πρόβλημα ;)

 

εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πριν ξεκινήσεις να μπεις στο live cd να δώσεις στο boot options την εντολή edd=off που σου λέει και ίσως συνεχίσει χωρίς πρόβλημα ;)

 

εικόνα

 

To εχω κάνει και αυτό. Σε αυτή την περίπτωση bootarei κανονικά το λειτοργικό προς εγκατάσταση (το έκανα με το dvd εγκατστασης όχι με το LiveCD) αλλα όταν περνάω τα στοιχεία και προχωράω την διαδικασία δε βρίσκει σκληρό δίσκο να κάνει εγατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Peite mou ligo sas parakalo paidia, epeidi den ksero akoma apo Linux kai tora mathaino siga siga..

 

1)Exo katevasei ta Ubuntu kai ta exo perasei se cd.

Meso aftou tou cd, mporo na ta egkatastiso, alla mporo -kata tin egkatastasi kai mesa apo kapoies epiloges- na kano format ston skliro?? (iparxoun ta XP, drivers klp klp.. tha svistoun OLA teleios?)

 

kai

2) Sta XP, iparxei i dinatotita, iparxoun "ergaleia" opos i "Diamorfosi" tou sklirou

kai opos i "Grammi Entolon" gia format.

Sto Linux, iparxei afti i dinatotita? Iparxoun "ergaleia" gia na kaneis format an theliseis na ta svisis gia na ksanavaleis Windows??

 

Efxaristo... :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1)....

Meso aftou tou cd, mporo na ta egkatastiso, alla mporo -kata tin egkatastasi kai mesa apo kapoies epiloges- na kano format ston skliro?? (iparxoun ta XP, drivers klp klp.. tha svistoun OLA teleios?)

 

Ναι. Μπορείς να σβήσεις όλο τον δίσκο, ή να κρατήσεις τα ΧΡ και να βάλεις σε άλλο

σημείο το linux, γενικά να κάνεις ότι θέλεις.

 

kai

2) .....

Sto Linux, iparxei afti i dinatotita? Iparxoun "ergaleia" gia na kaneis format an theliseis na ta svisis gia na ksanavaleis Windows??

 

Θα ξεκινήσεις την εγκατάσταση των windows θα κάνεις format τον σκληρό σου δίσκο κατά την εγκατάσταση με το cd των windows και θα τα ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...