Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (18 Οκτ. 2004 , 03:45)

 

Set up a cron job (I use a quarter daily cron job) containing the following...

get all - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null

get 1 - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1 > /dev/null

get multiple - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1,2,3 > /dev/null

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι να κάνω

 

 

run:

 

crontab -e

 

στο VI που θα ανοίξει γράψε τα following:

 

00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null
00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1 > /dev/null
00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1,2,3 > /dev/null

 

:x!

 

That should do the trick :) Με αυτή την προσθήκη οι εντολές αυτές θα εκτελούνται κάθε μέρα στις 0:00, 6:00, 12:00 και 18:00. Από ότι φαίνεται πρέπει να διαλέξεις ποια απο τις 3 γραμμές σε βολεύει περισσότερο.

 

Άμα τα παραπάνω τα κάνεις σαν root, πρέπει μετά από το τελευταίο αστεράκι σε κάθε γραμμή να βάλεις τον χρήστη με τον οποιο θες να εκτελεστούν οι εντολές.

πχ: 00 0,6,12,18 * * * root GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το cron, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.groundbreak.com/tutorials/crontab.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποιον τρόπο θα μπορώ να αλλάξω την γλώσσα απο ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο, χρησιμοποιώντας το Alt-Shift όπως ακριβώς κ στα Windows? Χρησιμοποιώ Suse 9.1!!

 

gtsar help!!! :-D :-D :-D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (18 Οκτ. 2004 , 12:24)

 

Με ποιον τρόπο θα μπορώ να αλλάξω την γλώσσα απο ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο, χρησιμοποιώντας το Alt-Shift όπως ακριβώς κ στα Windows? Χρησιμοποιώ Suse 9.1!!

 

gtsar help!!! :-D :-D :-D

 

 

Sto arxeio /etc/X11/XF86Config, sto Section "InputDevice" pros8ese ( h tropopoihse ta uparxonta se):

Option "XkbLayout" "us,el"

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

 

kai sthn sunexeia phgene sto control panel tou kde -->Regional & Accessibility --> Keyboard Layout kai ksetsekare to "Enable keyboard layouts".

An 8es na exeis kai to shmaiaki sthn taskbar gia allagh ths glwssas, psakse (isws sto http://www.kde-apps.org) kai katebase to kkbswitch, aposumpiese to kai kanto compile:

./configure --prefix=/opt/kde3

make

kai ws root:

make install

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (18 Οκτ. 2004 , 12:24)

 

Με ποιον τρόπο θα μπορώ να αλλάξω την γλώσσα απο ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο, χρησιμοποιώντας το Alt-Shift όπως ακριβώς κ στα Windows? Χρησιμοποιώ Suse 9.1!!

 

gtsar help!!! :-D :-D :-D

 

 

Easy :p

Σαν root κάνε edit το αρχείο

/etc/X11/XF86Config-4 ή άμα αυτό δεν υπάρχει, το /etc/X11/XF86Config

 

Βρες το σημείο που γράφει κάτι σαν:

 

Section "InputDevice"
   Identifier  "Keyboard1"
   Driver      "Keyboard"
   Option "XkbRules"   "xfree86"
   Option "XkbModel"   "pc105"
   Option "XkbLayout"  "us"
EndSection

 

και πριν το EndSection πρόσθεσε τα παρακάτω. Μην ξεχάσεις να αφαιρέσεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή Option "XkbLayout" "us"

 

   Option "XkbLayout"  "us,el(extended)"
   Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

 

Restart X Server and... All set :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (18 Οκτ. 2004 , 10:01)

 

run:

 

crontab -e

 

στο VI που θα ανοίξει γράψε τα following:

 

00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null
00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1 > /dev/null
00 0,6,12,18 * * * GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1,2,3 > /dev/null

 

:x!

 

That should do the trick :) Με αυτή την προσθήκη οι εντολές αυτές θα εκτελούνται κάθε μέρα στις 0:00, 6:00, 12:00 και 18:00. Από ότι φαίνεται πρέπει να διαλέξεις ποια απο τις 3 γραμμές σε βολεύει περισσότερο.

 

Άμα τα παραπάνω τα κάνεις σαν root, πρέπει μετά από το τελευταίο αστεράκι σε κάθε γραμμή να βάλεις τον χρήστη με τον οποιο θες να εκτελεστούν οι εντολές.

πχ: 00 0,6,12,18 * * * root GET h__p://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το cron, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.groundbreak.com/tutorials/crontab.html

 

Για ένα forum το θελω. Για να ποστάρει ένα bot τα νέα. Αν, βάλω το nick του bot, θα γίνει η δουλειά ε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (18 Οκτ. 2004 , 14:37)

 

Για ένα forum το θελω. Για να ποστάρει ένα bot τα νέα. Αν, βάλω το nick του bot, θα γίνει η δουλειά ε;

 

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο λιψό το όλο thing, έτσι σκέτο το GET δεν νομίζω να κάνει τίποτα :p Βέβαια δεν ξέρω που/πώς/πότε οπότε μπορεί να κάνω και λάθος :)

 

Το όνομα του user που θα βάλεις πρέπει να είναι χρήστης του συστήματος. So, αν το bot είναι χρήστης του συστήματος, θα δουλέψει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Mπορει κάποιος να μου πει τι εντολή δίνουμε ωστε να μπούμε σε γραφικό περιβάλλον? Κατι πειραξα, και ενω κανει κανονικό start up πριν με βαλει στο KDE μου ζηταει username. Του δινω το lxuser και pass αυτο που έχω, και με βαζει στο ΜΗ γραφικό περιβάλλον. Με ls βλεπω τους φακέλους κ τα αρχεία μου, αλλα απο γραμμή εντολών. Τι γράφουμε για να μπούμε κανονικά στο KDE?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (20 Οκτ. 2004 , 13:28)

 

Mπορει κάποιος να μου πει τι εντολή δίνουμε ωστε να μπούμε σε γραφικό περιβάλλον? Κατι πειραξα, και ενω κανει κανονικό start up πριν με βαλει στο KDE μου ζηταει username. Του δινω το lxuser και pass αυτο που έχω, και με βαζει στο ΜΗ γραφικό περιβάλλον. Με ls βλεπω τους φακέλους κ τα αρχεία μου, αλλα απο γραμμή εντολών. Τι γράφουμε για να μπούμε κανονικά στο KDE?

 

 

startx

 

Πιθανότατα απενεργοποίησες τον Graphical Login Manager. Υπάρχουν 3 που χρησιμοποιούνται συχνά, ψάξε για KDM, XDM ή GDM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (10 Οκτ. 2004 , 12:54)

 

Χρησιμοποιώ Suse 9.1 και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το DVDShrink. Ενώ τελικώς μου βρίσκει το γνωστό drive και μου αναγνωρίζει την ταινία με το όνομά της, όταν πατάω να μου την ανοίξει μου βγάζει το εξής μήνυμα :

 

 

DVD Shrink encountered an error and cannot continue

Failed to initialize ASPI device

File not found

 

 

Αυτό το μήνυμα μου τι βγάζει και όταν το τρέχω μέσω του fake_windows και μεσω του διπλανού σκληρού που περιέχει τα πραγματικά Windows (oπου κ εκεί το έχω εγκατεστημένο).

Ξέρετε τι μπορει να φταίει?

 

 

Το DVDShrink γενικά δεν παίζει καλά με wine, δοκίμασε την έκδοση 2.3.

 

Δεν μπορείς όμως να τραβήξεις την ταινία άμεσα από το drive. Χρησημοποίησε πρώτα το dvdbackup για να την αντιγράψεις στο δίσκο, και μετά κάνε Open Files από το DVDShrink.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrzammler (22 Οκτ. 2004 , 15:43)

 

Το DVDShrink γενικά δεν παίζει καλά με wine, δοκίμασε την έκδοση 2.3.

 

Δεν μπορείς όμως να τραβήξεις την ταινία άμεσα από το drive. Χρησημοποίησε πρώτα το dvdbackup για να την αντιγράψεις στο δίσκο, και μετά κάνε Open Files από το DVDShrink.

 

 

Λοιπόν το dvdshrink παίζει μια χαρα με το wine. Αυτή τη λύση σκόπευα να την στείλω στον jimpanourgias που με είχε ρωτήσει εκτός forum αλλά την γράφω εδώ μήπως ενδιαφέρει και κανένα άλλον:

Ανοίγεις konqueror και πας Settings --> Configure konqueror. Στο παράθυρο που θα βγεί πας στο File Accosiations και πατάς το κουμπί add. Στο παράθυρο που θα βγεί ως group επιλέγεις application και στο πεδίο type name βάζεις IFO file ή κάτι παρόμοιο. Στην συνέχεια πατάς το κουμπί Add που βρίσκεται δίπλα στο πεδίο Filename patterns και στο παράθυρο που θα βγεί γράφεις *.IFO. Μετά πατάς το κουμπί Add που βρίσκεται δίπλα στο πεδίο Application preference order και στο παράθυρο που θα βγεί, στο πάνω πάνω πεδίο, κάνεις copy paste το wine C:////Program Files////DVD Shrink////DVD Shrink 3.2.exe Πατάς το ΟΚ για να κλείσουν τα settings του konqueror και να σωθούν οι αλλαγές .

Ετσι κάθε φορά που θες να ανοίξεις ένα dvd με το dvdshrink αρκεί να πάς στο directory που έχεις κάνει mount (ή rip) to dvd να μπείς στο directory VIDEO_TS και να κάνεις κλικ στο αρχείο VIDEO_TS.IFO. Έτσι θα ξεκινίσει το dvdshrink αναλύοντας το dvd σου.

Την έγραψα κάπως βιαστικά αυτή την λύση, οπότε μπορεί να μην έγραψα κάτι σωστά, αμ σε κάποιον δεν δουλεύει ας το πεί να την διορθώσω

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gtsar (22 Οκτ. 2004 , 18:26)

 

Ετσι κάθε φορά που θες να ανοίξεις ένα dvd με το dvdshrink αρκεί να πάς στο directory που έχεις κάνει mount (ή rip) to dvd να μπείς στο directory VIDEO_TS και να κάνεις κλικ στο αρχείο VIDEO_TS.IFO. Έτσι θα ξεκινίσει το dvdshrink αναλύοντας το dvd σου.

Την έγραψα κάπως βιαστικά αυτή την λύση, οπότε μπορεί να μην έγραψα κάτι σωστά, αμ σε κάποιον δεν δουλεύει ας το πεί να την διορθώσω

 

 

Σωστός! Αν και το να κάνεις τον konq να ανοίγει τα IFO με το DVDShrink δεν μου πολυ-αρεσει (καλυτερα να τα άνοιγε με mplayer/ogle) όντως παίζει αν κάνεις mount το dvd και μετά open files... Βασικά το prob του wine είναι να ανοίξει raw το δισκάκι, αλλά είχα την εντύπωση ότι όταν δίνεις χύμα αρχεία στο DVDShrink θα έπρεπε από πρίν να έχουν γίνει de-css.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrzammler (22 Οκτ. 2004 , 20:53)

 

Σωστός! Αν και το να κάνεις τον konq να ανοίγει τα IFO με το DVDShrink δεν μου πολυ-αρεσει (καλυτερα να τα άνοιγε με mplayer/ogle) όντως παίζει αν κάνεις mount το dvd και μετά open files... Βασικά το prob του wine είναι να ανοίξει raw το δισκάκι, αλλά είχα την εντύπωση ότι όταν δίνεις χύμα αρχεία στο DVDShrink θα έπρεπε από πρίν να έχουν γίνει de-css.

 

 

Μια άλλη εναλλακτική είναι να φτιάξεις ενα bash script που να περιέχει τα εξής:

 

#!/bin/bash

wine C:////Program Files////DVD Shrink////DVD Shrink 3.2.exe Z:/media/dvd/VIDEO_TS/VIDEO_TS.IFO

 

Όπου Ζ: είναι to drive letter που έχει αναθέσει το win sto root dir (/ ) και το /media/dvd αλλαχθεί με το dir που γινεται mount το dvd Έτσι τρέχεις το scriptaki και τελείωσες. To μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχεις την ευελιξία να αλλάξεις mount dir εύκολα, πρέπει να φτιάξεις πολλά scripts, ένα για κάθε directory

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrzammler (23 Οκτ. 2004 , 00:03)

 

Δεν βλέπω, για να πω την αλήθεια, τον λόγο για script, αλλά ok ;-)

 

 

Epeidh eipes se prohgoumeno post oti den sou poluaresei na baleis ton konqueror na anoigei ta ifo files

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

AAA, ok ;-) Αλλά γιατί απλά να μην τα ανοίγεις τα IFO από το ίδιο το DVDShrink αφού έχεις κάνει mount το dvd, γι' αυτο είπα ότι δεν βλέπω το λόγο για το script ;-)

 

Σωστός πάντως, thanks!

 

Btw, με το 3.2 είχα πρόβλημα, ώρες ώρες κολλούσε ειδικά όταν δεν είχε να κάνει compress, σε σένα παίζει οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrzammler (23 Οκτ. 2004 , 12:57)

 

 

 

Btw, με το 3.2 είχα πρόβλημα, ώρες ώρες κολλούσε ειδικά όταν δεν είχε να κάνει compress, σε σένα παίζει οκ?

 

 

Βασικά εγώ το dvdshrink το τρέχω μέσω crossover office και τρεχει αρκετά πιο καλά από ότι με wine. Οπότε αυτό το πρόβλημα που λές δεν το παρατήρησα.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati san arxarios....

ean ipothesoume oti exo mia ekdosi tou linux ston skliro mou me egatestimeno to wine i alo paromio programa.

prepei na exo egatestimena kai ta windows gia na mporeso efarmoges proorismenes gia afta i iparxei dinatotita egatastasis tou xoris ta windows?

isos se merikous fanei xazi erotisi ala panta ithela na tin kano...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος caslor (24 Οκτ. 2004 , 21:11)

 

na rotiso kati san arxarios....

ean ipothesoume oti exo mia ekdosi tou linux ston skliro mou me egatestimeno to wine i alo paromio programa.

prepei na exo egatestimena kai ta windows gia na mporeso efarmoges proorismenes gia afta i iparxei dinatotita egatastasis tou xoris ta windows?

isos se merikous fanei xazi erotisi ala panta ithela na tin kano...

 

 

oxi den xreiazetai na exeis egkatesthmena ta windows ston upologisth sou gia na trexeis efarmoges me to wine

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλά rpm's τα βρίσκουμε σε 2 μορφές. src και "κανονικά". Πχ το arts-1.3.1-0.src.rpm

arts-1.3.1-3.i586.rpm

 

Ti ακριβώς είναι τα src? Source αρχεια? Ποιες οι διαφορές τους κ ποια απο αυτά πρέπει να εγκαταστήσω στο σύστημά μου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (24 Οκτ. 2004 , 23:15)

 

Παρα πολλά rpm's τα βρίσκουμε σε 2 μορφές. src και "κανονικά". Πχ το arts-1.3.1-0.src.rpm

arts-1.3.1-3.i586.rpm

 

Ti ακριβώς είναι τα src? Source αρχεια? Ποιες οι διαφορές τους κ ποια απο αυτά πρέπει να εγκαταστήσω στο σύστημά μου?

 

 

Src = Source, δηλαδή ο κώδκας του προγράμματος. Εσύ στο σύστημά σου εγκαταστείς τα binary, δηλαδή τα ι385/ι586/ι686 κλπ ανάλογα με την διανομή και το πακέτο.

 

Το source είναι χρήσιμο όταν για κάποιο λόγο θες να κάνεις recompile κάτι. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους - συνήθως επειδή δεν σε ικανοποιεί το pre-compiled package. Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το pre-compiled packages καλύπτει τις ανάγκες σου (γλυτώνοντας σε από την ταλαιπωρία).

Link to comment
Share on other sites

Thanx PropheT...

 

Κατέβασα απο το link http://ftp.hol.gr/mirror/kde/stable/3.3.1/SuSE/ix86/9.1/

όλα τα πακέτα για το KDE 3.3.1 πήγα να τους κάνω εγκατάσταση κ μου παρουσίασε το παρακάτω πρόβλημα :-(

Έχω κάνει κάτι εγώ, και δεν υποστηρίζει η Suse τα δικά της πακέτα? Δεν έπρεπε να περνάνε κανονικά χωρις errors?

 

 

dimitris@linux:~/Documents/KDE 3.3.1> rpm -Uvh *

error: Failed dependencies:

libjack.so.0 is needed by arts-1.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdeaddons3-konqueror-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdeaddons3-sound-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdeartwork3-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdebase3-3.3.1-3

libruby.so.1.8 is needed by kdebindings3-ruby-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdegames3-arcade-3.3.1-3

povray is needed by kdegraphics3-3D-3.3.1-3

ocrad is needed by kdegraphics3-scan-3.3.1-3

tetex is needed by kdegraphics3-tex-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdelibs3-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdemultimedia3-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdemultimedia3-extra-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdemultimedia3-jukebox-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdemultimedia3-sound-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdemultimedia3-video-3.3.1-3

libjack.so.0 is needed by kdepim3-time-management-3.3.1-3

cvs is needed by kdesdk3-3.3.1-3

valgrind >= 1.9.6 is needed by kdesdk3-profile-3.3.1-3

gettext is needed by kdesdk3-translate-3.3.1-3

flex is needed by kdevelop3-3.1.1-3

cvs is needed by kdevelop3-3.1.1-3

gettext is needed by kdevelop3-3.1.1-3

graphviz is needed by kdevelop3-3.1.1-3

doxygen is needed by kdevelop3-3.1.1-3

docbook-toys is needed by kdevelop3-3.1.1-3

html-dtd is needed by kdevelop3-3.1.1-3

tidy is needed by kdewebdev3-3.3.0-7

dimitris@linux:~/Documents/KDE 3.3.1>

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα που προσπαθείς να εγκαταστήσεις έχουν απαιτήσεις. Γενικά το RPM package management δεν αντιμετωπίζει πολύ καλά τα dependencies. Θα σου πρότεινα να κάνεις την αναβάθμιση μέσα απο το YaST (μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα πακέτα που ήδη κατέβασες) ώστε να κατεβάσει αυτόματα (ελπίζω) και ότι άλλο χρειάζεται από το internet.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gtsar (24 Οκτ. 2004 , 21:40)

 

oxi den xreiazetai na exeis egkatesthmena ta windows ston upologisth sou gia na trexeis efarmoges me to wine

 

 

ean exo ena .exe arxeio px... to winamp gia ta windows(ipothetika leme mias kai exei kati antistixo ta linux)

pos mporo na to trekso mesa apo to wine??

pou xriazete na to topothetiso kai na to kano egatastasi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...