Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ δύσκολο να σε βοηθήσουμε καθ'ότι είσαι αρχάριος. Αν έχεις σβήσει το partition των Windows δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις... Για αρχή δοκίμασε να bootάρεις με το cd των XP, να μπεις στη Repair console και να γράψεις FIXMBR και FIXBOOT.

 

Καλό θα ήταν να άρχιζες το linux από μια Live διανομή που τρέχει κατευθείαν από το CD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

File mou eyxaristw gia to endiaferon

 

Eimai arxarios me ta linux me ta win asxoloume apo ta 3.11, ekana boot apo to cd twn XP evgale kanonika tin mple othoni, meta rwtaei ama theleis repair R i na sinexisei i egatastasi oti kai na patisw moy vgazei oti den anagnorizei to cd!!! :blink: Apo tin konsola egatastasis twn linux dokimasa, sto partitioning, kai tin epilogi erase the entire disk, olo ton skliro, kai meta aftomati kataxwrisi partitions alla kai paly tipota to idio eror vgazei :( mipos ftaiei o defteros skliros poy exw alla den nomizw na paizei kanenan rolo giati den ton piraksa katholou

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ηλ. μάτι. Επίσης καλό είναι να διαβάζεις πριν την εγκατάσταση και τις οδηγίες που βρίσκονται στο CD, όπως και αρκετά που έχουν γραφτεί για dual boot στο internet. Παίζοντας με partiotion tools είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρεις απόλυτα τι κάνεις και σχεδόν πάντα θα κάνεις λάθος.

Αφού μάλλον πας για γενικό format :) φτιάξε 2 partition για αρχή. Στο πρώτο θα εγκαταστήσεις τα XP (πρώτα αυτά). Μετά θα βάλεις το Madriva και θα το εγκαταστήσεις στο δεύτερο partiotion (στην ουσία θα σου φτιάξει 3 partiotion στον κενό χώρο που θα έχεις).

Μια καλή λύση για να δοκιμάσεις το linux και τις δυνατότητες του, αφού είσαι αρχάριος και ακόμα δεν ξέρεις αν σου κάνει και σου αρέσει, είναι το vmware. Με αυτό δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τπτ στο δίσκο σου, θα τρέχεις μέσα απο windows το λινουξ.

Μπορείς να εγκαταστήσεις το λίνουξ στο δεύτερο δίσκο χωρίς να πειράξεις το MRB του πρώτου. Αν το Bios σου έχεις την επιλογή διαλέγεις από πιο δίσκο θα κάνεις boot δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Σε κονσόλα (comand line)

lspci | grep -i audio

Έχεις δίκιο έψαξα και γω στο site της Acer και δεν έχει το μοντέλο σου!!!! Πολύ περίεργο. Έχεις πάντως το manual και εκεί κοίταξε στα specifications. Ανάλογα τώρα με την διανομή που έχεις διαφοροποιούνται λίγο τα πράγματα στις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις. Δεν χρειάζεται να βάλεις drivers για την κάρτα γραφικών αν δεν θέλεις opengl. Παίζει και με τους generic drivers.

kalhmera! ontws exw AC97 gia hxo.exeis kammia idea ti mporei na mhn phgainei kala?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ρωτησει ολο τον κοσμο κ κανεις δεν ξερει κατι τοσο απλο. πως φευγει τελειως το antialiasing απο τα παντα: γραμματοσειρες, εικονιδια κτλ κτλ κτλ

χρησιμοποιω icewm, κ για fluxbox αν ξερει κανεις με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει ολο τον κοσμο κ κανεις δεν ξερει κατι τοσο απλο. πως φευγει τελειως το antialiasing απο τα παντα: γραμματοσειρες, εικονιδια κτλ κτλ κτλ

χρησιμοποιω icewm, κ για fluxbox αν ξερει κανεις με ενδιαφερει.

 

Στο Debian υπάρχει το πακέτο fontconfig από όπου ρυθμίζονται όλα τα σχετικά με fonts...

 

dpkg-reconfigure fontconfig

 

Τώρα για άλλες διανομές δεν είμαι πολύ σίγουρος, εσύ ποια χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά διανομή προτείνετε για Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, 3,2 GB σκληρό, 4 MB VGA; Αν μπορείτε πείτε μου κι από που να την κατεβάσω.

Δε θα το βάλω να κάνει κάτι συγκεκριμένο βασικά. Για 2ο PC το έχω κι από το να κάθεται, αποφάσισα να του βάλω Linux για πειραματισμό.

Η Suse 9.1 Pro της Novell που έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/vectorlinux/docs/miscellaneous/version_table.html

 

για ριξε μια ματια στην 3.2... το vector ειναι απιστευτα γρηγορο, εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις απο 4 κ πανω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να ξερει απο solaris10?

'Η δεν ασχολειτε κανενας?

 

Εγώ έχω δουλέψει Solaris 9 (στην προηγούμενη δουλειά μου) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δουλέψει Solaris 9 (στην προηγούμενη δουλειά μου) :)

 

1)Εχεις μηπως δει πουθενα settings για dial up συνδεση?(αν και δεν νομιζω να υπαρχουν).

2)Λογικα οι εφαρμογες για generic linux θα τρεχουν και σε solaris?

3)Ενδιαφερον δουλεια! Δουλευες σε περιβαλλον java desktop ή με το "καμενο" cde-(αν θυμαμε καλα) με gui απο windows 3.11?

Link to comment
Share on other sites

1)Εχεις μηπως δει πουθενα settings για dial up συνδεση?(αν και δεν νομιζω να υπαρχουν).

2)Λογικα οι εφαρμογες για generic linux θα τρεχουν και σε solaris?

3)Ενδιαφερον δουλεια! Δουλευες σε περιβαλλον java desktop ή με το "καμενο" cde-(αν θυμαμε καλα) με gui απο windows 3.11?

 

1) Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω modemάκι στο Solaris... :p αλλά υποθέτω ότι με το wvdial θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου, εφόσον ο πυρήνας σου έχει ppp support.

 

2) Τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν στo Solaris κανονικά. Είτε τα βρίσκεις σε packages (.pkg) και τα εγκαθιστάς με pkgadd -d blahblah.pkg ή κατεβάζεις το source και κατά τα γνωστά:

 

./configure
make
make install

 

Το source στο 99% των περιπτώσεων (εκτός από μερικές παρακμιακές εφαρμογές) υποστηρίζει και SPARC ενώ και στα έτοιμα pkg η κατάσταση είναι αρκετά καλή με ικανοποιητική διαθεσιμότητα (debian δεν είναι πάντως, οπότε εγώ προτιμούσα το source :p)

 

3) Εγώ δούλεψα με UltraSPARC Solaris 8 & 9 Servers χωρίς GUI. Remote Administration μέσω ssh σε headless μηχανήματα ;)

 

Apache, PHP, sendmail, qmail, LDAP, mysql και διάφορα άλλα services :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω modemάκι στο Solaris... :p αλλά υποθέτω ότι με το wvdial θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου, εφόσον ο πυρήνας σου έχει ppp support.

 

2) Τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν στo Solaris κανονικά. Είτε τα βρίσκεις σε packages (.pkg) και τα εγκαθιστάς με pkgadd -d blahblah.pkg ή κατεβάζεις το source και κατά τα γνωστά:

 

./configure
make
make install

 

Το source στο 99% των περιπτώσεων (εκτός από μερικές παρακμιακές εφαρμογές) υποστηρίζει και SPARC ενώ και στα έτοιμα pkg η κατάσταση είναι αρκετά καλή με ικανοποιητική διαθεσιμότητα (debian δεν είναι πάντως, οπότε εγώ προτιμούσα το source :p)

 

3) Εγώ δούλεψα με UltraSPARC Solaris 8 & 9 Servers χωρίς GUI. Remote Administration μέσω ssh σε headless μηχανήματα ;)

 

Apache, PHP, sendmail, qmail, LDAP, mysql και διάφορα άλλα services :)

 

1)Οκ θα ψαξω για το wvdial (ελπιζω να υπαρχει στο gui και να μην ειναι εντολη!) Αν και εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα στο p-solaris 10 :X

2)Να σου πω την αληθεια και εγω προτιμω το source, δεν ειναι και τιποτα δυσκολο η εγκατασταση απο την κονσολα. Τα .rpm τα βλεπει?

3)Χωρις gui :alien: γιατι εκανες remote administration, δεν βλεπω λογο ομως να μην χρησιμοποιεις το πανεμορφο java desktop 3 αν καθεσε στον server!

4)Ultra sparc ε? αν δεν κανω λαθος απο αυτους εκλεψε η intel το "καινοτομο" lga? :X

Link to comment
Share on other sites

1)Οκ θα ψαξω για το wvdial (ελπιζω να υπαρχει στο gui και να μην ειναι εντολη!) Αν και εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα στο p-solaris 10 :X

2)Να σου πω την αληθεια και εγω προτιμω το source, δεν ειναι και τιποτα δυσκολο η εγκατασταση απο την κονσολα. Τα .rpm τα βλεπει?

3)Χωρις gui :alien: γιατι εκανες remote administration, δεν βλεπω λογο ομως να μην χρησιμοποιεις το πανεμορφο java desktop 3 αν καθεσε στον server!

4)Ultra sparc ε? αν δεν κανω λαθος απο αυτους εκλεψε η intel το "καινοτομο" lga? :X

 

1) Το έψαξα λίγο το θέμα.. δυστυχώς από ότι φαίνεται το Solaris υστερεί λίγο στο ppp configuration. Βρήκα αυτό:

 

How do I configure and use pppd?

 

Το οποίο είναι ο τελείως manual τρόπος.

 

Εναλαχτικά όπως σου είπα μπορείς να δοκιμάσεις το wvdial (console) το οποιο βοηθάει αρκετά

 

wvdial

download page

 

2) RPM γκούχ γκούχ :X

 

Αυτό σημαίνει όχι :p Δεν ξέρω αν έχουν κάνει καμία περίεργη πατέντα στο 10, πάντως μέχρι και το 9 μόνο pkg :)

 

3) Τα μηχανήματα ήταν headless, δηλαδή χωρίς οθόνη/keyboard, μέσα σε racks και μοιρασμένα σε όλη την Ελλάδα. Εκτός αυτού σε server environment είναι αμαρτία να τρως τα resources του μηχανήματος για ένα frontend όταν μπορείς να κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου με μια απλή console. Φαντάσου να έχεις και 10 μηχανήματα να κοιτάξεις :X

 

Μην ξεχνάς ότι η Java είναι και memory eater :p

 

4) Για την Intel ένα έχω να πώ. Ελπίζω να την καίει καλά η μήνυση της AMD ;)

Link to comment
Share on other sites

1) Το έψαξα λίγο το θέμα.. δυστυχώς από ότι φαίνεται το Solaris υστερεί λίγο στο ppp configuration. Βρήκα αυτό:

 

How do I configure and use pppd?

 

Το οποίο είναι ο τελείως manual τρόπος.

 

Εναλαχτικά όπως σου είπα μπορείς να δοκιμάσεις το wvdial (console) το οποιο βοηθάει αρκετά

 

wvdial

download page

 

2) RPM γκούχ γκούχ :X

 

Αυτό σημαίνει όχι :p Δεν ξέρω αν έχουν κάνει καμία περίεργη πατέντα στο 10, πάντως μέχρι και το 9 μόνο pkg :)

 

3) Τα μηχανήματα ήταν headless, δηλαδή χωρίς οθόνη/keyboard, μέσα σε racks και μοιρασμένα σε όλη την Ελλάδα. Εκτός αυτού σε server environment είναι αμαρτία να τρως τα resources του μηχανήματος για ένα frontend όταν μπορείς να κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου με μια απλή console. Φαντάσου να έχεις και 10 μηχανήματα να κοιτάξεις :X

 

Μην ξεχνάς ότι η Java είναι και memory eater :p

 

4) Για την Intel ένα έχω να πώ. Ελπίζω να την καίει καλά η μήνυση της AMD ;)

 

 

1)Το ψαχνω το θεμα, δυστηχος δεν ειναι ευκολο, καμια σχεση με το mandrake, που εκανα dial up συνδεση πανευκολα, εκτος των αλλων δεν πρεπει να εχει και control panel π.χ τυπου yast! Τιποτα δεν μπορω να ρυθμισω ουτε ηχο, ουτε καρτα δικτυου, ουτε μοντεμ τιποτα!Ισως ειμαι στραβος αλλα δεν βλεπω τιποτα σχετικο.

 

2)Οχι δεν καναν τιποτα στο 10, δεν τα βλεπει τα .rpm αλλα πολλα δεν τα ετρεχε ουτε το mandrake, ολα τα extra προγραματα της sun στο dvd ειναι σε installer.sh και τρεχουν πανευκολα παντως, σχεδον σαν .exe.

 

3)Σαν απλος χρηστης λεω να παραμεινω στο gui της java! Και ας τρωει και οση μνημη θελει! Οχι, χωρις υπερβολες δεν ειναι τοσο βαρη, ειναι το gnome αλλαγμενο απο την sun.

 

4)Δεν ξερω αν την καει, παντος σιγουρα καταλαβε οτι υπαρχει πλεον κατασκευαστης που κατασκευαζει ποιο γρηγορες cpu στον χωρο των pc και της x86 τεχνολογιας. Απο τον απλο sempron μεχρι τον πιο σκληροπυρηνικο opteron η amd ειναι μπροστα σε επιδοσεις, αλλα στο πιο φτηνιαρικο pc των 400ε μεχρι τους πιο ακριβους server βλεπεις intel, πως γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

1)Το ψαχνω το θεμα, δυστηχος δεν ειναι ευκολο, καμια σχεση με το mandrake, που εκανα dial up συνδεση πανευκολα, εκτος των αλλων δεν πρεπει να εχει και control panel π.χ τυπου yast! Τιποτα δεν μπορω να ρυθμισω ουτε ηχο, ουτε καρτα δικτυου, ουτε μοντεμ τιποτα!Ισως ειμαι στραβος αλλα δεν βλεπω τιποτα σχετικο.

 

2)Οχι δεν καναν τιποτα στο 10, δεν τα βλεπει τα .rpm αλλα πολλα δεν τα ετρεχε ουτε το mandrake, ολα τα extra προγραματα της sun στο dvd ειναι σε installer.sh και τρεχουν πανευκολα παντως, σχεδον σαν .exe.

 

3)Σαν απλος χρηστης λεω να παραμεινω στο gui της java! Και ας τρωει και οση μνημη θελει! Οχι, χωρις υπερβολες δεν ειναι τοσο βαρη, ειναι το gnome αλλαγμενο απο την sun.

 

4)Δεν ξερω αν την καει, παντος σιγουρα καταλαβε οτι υπαρχει πλεον κατασκευαστης που κατασκευαζει ποιο γρηγορες cpu στον χωρο των pc και της x86 τεχνολογιας. Απο τον απλο sempron μεχρι τον πιο σκληροπυρηνικο opteron η amd ειναι μπροστα σε επιδοσεις, αλλα στο πιο φτηνιαρικο pc των 400ε μεχρι τους πιο ακριβους server βλεπεις intel, πως γινετε αυτο?

 

1) Το link με το pppd configuration δεν βοήθησε καθόλου; (Solaris τρέχεις, όχι linux :p)

 

2) Καλώς... :)

 

3) Σύμφωνοι, για workstation/desktop μηχάνημα σαφός και θα βάλεις gui. Εγώ αυτή τη στιγμή σου γράφω από έναν Sempron που τρέχει Debian Sarge 2.6.11 w/ KDE 3.4.1. Παλιότερα είμουν Gnome Fan, αλλά το KDE με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό ;)

 

4) AMD Rulz. That simple. Το ότι η Intel έχει τα λεφτά να την σαμποτάρει είναι άλλο θέμα... Αλλά όλα θα μπουν στην θέση τους με τον καιρό... Ήδη οι Ιάπωνες (κουλτούρα!) τους περιποιηθήκανε... :)

Link to comment
Share on other sites

1)Ψαχνω ακομα απλα πραγματα, οπως π.χ διμιουργια χρηστη! και να δω πως θα το κανω να αναγνωρισει την καρτα ηχου(nvidia soundstorm) και το modem(aztech 56κ external-serial!-τα πιο προσφατα suse και mandrake το εβλεπαν κανονικα), οπως επισεις το nforce2 και την καρτα ηχου.

 

2)Τελικα τα .pkg μπαινουν πανευκολα.

 

3)Εχω παθει πλακα παντως να βρησκει αυτοματα card readers και την ψηφιακη και να μην βρησκει modem(hardware και οχι soft), μαλλον δεν το υποστηριζει!

 

4)Μαλλον θα κοιταξω για suse 9.3 ή για το debian(που δεν εχω δοκιμασει ακομα).

Link to comment
Share on other sites

Τελος το p-solaris, εβαλα το suse 9.3 και σωθηκα, πολυ καλο, αλλα δεν μπορω να τους καταλαβω, εβαλαν 2 dvd players και οι δυο μου ζηταν plug ins για να παιξουν! Ειναι 6gb εγκατασταση και σκεφτηκαν να γλυτωσουν μερικα kb απο τα plug ins? Επισεις γιατι δεν ενσωματωνουν οδηγους 3d επιτελους στην εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Τελος το p-solaris, εβαλα το suse 9.3 και σωθηκα, πολυ καλο, αλλα δεν μπορω να τους καταλαβω, εβαλαν 2 dvd players και οι δυο μου ζηταν plug ins για να παιξουν! Ειναι 6gb εγκατασταση και σκεφτηκαν να γλυτωσουν μερικα kb απο τα plug ins? Επισεις γιατι δεν ενσωματωνουν οδηγους 3d επιτελους στην εγκατασταση?

Είναι νομικό το ζήτημα. Δεν επιτρέπεται σε όλες τις χώρες η αναπαραγωγή DVD και mp3 με λογισμικό ανοικτού κώδικα (εδώ είναι νόμιμο - ακόμα). Επομένως εναπόκειται στον εκάστοτε χρήστη να εγκαταστήσει τα ανάλογα plugins με βάση το νομικό πλαίσιο της χώρας του.

Επίσης, οι οδηγοί των καρτών γραφικών είναι κλειστό λογισμικό με διαφορετική άδεια χρήσης από το υπόλοιπο λογισμικό που περιλαμβάνεται στην διανομή.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομικό το ζήτημα. Δεν επιτρέπεται σε όλες τις χώρες η αναπαραγωγή DVD και mp3 με λογισμικό ανοικτού κώδικα (εδώ είναι νόμιμο - ακόμα). Επομένως εναπόκειται στον εκάστοτε χρήστη να εγκαταστήσει τα ανάλογα plugins με βάση το νομικό πλαίσιο της χώρας του.

Επίσης, οι οδηγοί των καρτών γραφικών είναι κλειστό λογισμικό με διαφορετική άδεια χρήσης από το υπόλοιπο λογισμικό που περιλαμβάνεται στην διανομή.

 

Me liga logia, me to powerdvd einai nomimo na vlepw dvd giati to xrysoplirwsa stin cyberlink, enw me ton xine poy den exei dikaiomata kai erxete dwrean, den mporw na vlepw, giati einai paranomo.

Pantos me ta plug ins den vrika akri, katevasa kai egkatestisa ta .rpm gia na vlepw dvd alla pali epimenei oti den toys vriskei.Kamia lysh? to suse 9.3 exw.

 

Episeis o hxos einai poly ftwxos kai me molis thn mish entash ta hxeia mperdeoyn, epipleon apo ta 8 hxeia pezoyn mono ta dyo kai to sub. Exw to nforce2 apu, katevazw twra toys odigous gia nforce2 elpizw na ftiaksei.

 

Kseirei kaneis an yparxei ekdosei tou opera browner gia linux? O firefox arxise na mou tin dinei, kurios giati einai mia antigrafh tou IE, entaksei ...xwris ta bugs.

Link to comment
Share on other sites

Me liga logia, me to powerdvd einai nomimo na vlepw dvd giati to xrysoplirwsa stin cyberlink, enw me ton xine poy den exei dikaiomata kai erxete dwrean, den mporw na vlepw, giati einai paranomo.

Pantos me ta plug ins den vrika akri, katevasa kai egkatestisa ta .rpm gia na vlepw dvd alla pali epimenei oti den toys vriskei.Kamia lysh? to suse 9.3 exw.

 

Episeis o hxos einai poly ftwxos kai me molis thn mish entash ta hxeia mperdeoyn, epipleon apo ta 8 hxeia pezoyn mono ta dyo kai to sub. Exw to nforce2 apu, katevazw twra toys odigous gia nforce2 elpizw na ftiaksei.

 

Kseirei kaneis an yparxei ekdosei tou opera browner gia linux? O firefox arxise na mou tin dinei, kurios giati einai mia antigrafh tou IE, entaksei ...xwris ta bugs.

Gia to dvd des auto

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=298787#post298787

kai auto

http://www.plainfaqs.org/linux/dvdplay/

Gia ton hxo dokimase na paikseis me to alsamixergui (an den to exeis egkatesthmeno uparxei sto dvd)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

To "provlhma" me to dvd to elysa.

 

Omws me ton hxo einai dyskola ta pragmata, to alsa to dokimasa kai ta ekane, akoma xeirotera! Katevasa tous odhgous gia to nforce kai tous ekana egkatastash, omws to dyskolo kai akoma den to exw kataferei einai na tous dei kai na tous xrisimopoiei(xlwmo) dysthxos dem ginete apo to yast.

Link to comment
Share on other sites

 

Kseirei kaneis an yparxei ekdosei tou opera browner gia linux? O firefox arxise na mou tin dinei, kurios giati einai mia antigrafh tou IE, entaksei ...xwris ta bugs.

 

Ξέχασα να σου πω για την opera, φυσικα και υπάρχει και μπορεις να τη βρεις εδώ

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Me liga logia, me to powerdvd einai nomimo na vlepw dvd giati to xrysoplirwsa stin cyberlink, enw me ton xine poy den exei dikaiomata kai erxete dwrean, den mporw na vlepw, giati einai paranomo.

Pantos me ta plug ins den vrika akri, katevasa kai egkatestisa ta .rpm gia na vlepw dvd alla pali epimenei oti den toys vriskei.Kamia lysh? to suse 9.3 exw.

 

Episeis o hxos einai poly ftwxos kai me molis thn mish entash ta hxeia mperdeoyn, epipleon apo ta 8 hxeia pezoyn mono ta dyo kai to sub. Exw to nforce2 apu, katevazw twra toys odigous gia nforce2 elpizw na ftiaksei.

 

Kseirei kaneis an yparxei ekdosei tou opera browner gia linux? O firefox arxise na mou tin dinei, kurios giati einai mia antigrafh tou IE, entaksei ...xwris ta bugs.

 

Το εγκατέλειψες τελικά έ; Λογικό... Το solaris δεν είναι για desktop :P

 

Ήχος: Τι πυρήνα τρέχεις; Σου προτείνω να βάλεις τον τελευταίο 2.6.11, μέχρι στιγμής υποστηρίζει ότι έχω συναντήσει! και εγώ nforce2 έχω και βγάζει κανονικά multi-speaker output. (Με τη βοήθεια του kmix το οποιο σου επιτρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα ήχου απλά και εύκολα).

 

DVD: Βλέπω το έλυσες το πρόβλημα. Στο debian πάντως βάζεις το package libdvdcss2 το οποιο βέβαια δεν είναι μέσα στα βασικά πακέτα αλλά βρίσκεται πολύ εύκολα :) Άλλοστε το kaffeine (video player of choice - xine-based) σου λέει ακριβώς τι χρειάζεσαι για να δεις DVD ;)

 

Τελικά πως σου φαίνεται το SuSE? Βολεύεσαι ή θα σε κάνω convert σε Debian Fan? :shifty:

 

Όσον αφορά τον browser, εγώ χρησιμοποιώ Konqueror :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέλειψες τελικά έ; Λογικό... Το solaris δεν είναι για desktop :P

 

Ήχος: Τι πυρήνα τρέχεις; Σου προτείνω να βάλεις τον τελευταίο 2.6.11, μέχρι στιγμής υποστηρίζει ότι έχω συναντήσει! και εγώ nforce2 έχω και βγάζει κανονικά multi-speaker output. (Με τη βοήθεια του kmix το οποιο σου επιτρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα ήχου απλά και εύκολα).

 

DVD: Βλέπω το έλυσες το πρόβλημα. Στο debian πάντως βάζεις το package libdvdcss2 το οποιο βέβαια δεν είναι μέσα στα βασικά πακέτα αλλά βρίσκεται πολύ εύκολα :) Άλλοστε το kaffeine (video player of choice - xine-based) σου λέει ακριβώς τι χρειάζεσαι για να δεις DVD ;)

 

Τελικά πως σου φαίνεται το SuSE? Βολεύεσαι ή θα σε κάνω convert σε Debian Fan? :shifty:

 

Όσον αφορά τον browser, εγώ χρησιμοποιώ Konqueror :w00t:

 

To solaris to evala apla gia na to dw. Kai pragmati den einai gia desktop.

 

To idio kernel exei kai to suse 9.3, omws den tin vlepei swsta tin karta, dysthxos prepei na baleis toys odhgoys tis nvidia kai na thn rythiseis me to nvmixer, an thes o hxos na einai opws sta winXP, aliws einai poly xeiroteros, omws dysthxos den einai eykolo na toys kaneis na doulepsoyn, an theleis dokimase:

Gia athlonXP-sempron: http://www.nvidia.com/object/linux_nforce_1.0-0301.html

Gia athlon64: http://www.nvidia.com/object/linux_nforce_amd64_1.0-0301.html

 

Gia to dvd efaga kolima, giati enw evala ta plug ins epeimenei o kaffeine oti den ta exei, an omws tou dosw kateftian to .vob (apo to dvd) to anoigei mia xara, ti na pw? Mallon lew na vlepw dvd sta XP me tv-out stin 29" othoni kai 5.1DD hxo.

 

Mia xara einai to suse 9.3 alla exw kapoia provlhmata, stin ekinisi kolaei kapoies fores, se mia fash pou leei "set bridge limits..." mallon apo to sata einai den mporei na ekinisi ton HD kai kolaei ekei.Kserei kaneis tpt?

Episeis den vriskw poythena pws grafoyme ellinika, paw sto yast rythizw to keyboard ellinika alla, epimenei na grafei agglika, krerei kaneis tpt, mipws kapoio hotkey poy moy ksefeygei?

Alythia opoios exei windows mobile smartphone dokimase na synthethei me to RAKI? leei oti einai "ypokatastato" tou activesync alla den doyleyei me to mpx200 pou exw.

 

Telika mallon ton firefox tha xrisimopoiw, einai idios me ton konqueror(IE clones) alla pio grigoros, o opera vgenei apo ti eida gia opoiodipote leitoyrgiko yparxei GIA OLA milame, alla den mou arese h ekdosh gia linux kamia sxesh me ayth gia ta winXP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...