Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 5 Σεπ. 2004 , 23:35)

 

ειναι και ethernet το copperjet

επεισεις bluetooth levelone παιζει σε λινυχ ?

 

 

Το Bluetooth παίζει κανονικά στο Linux :) Άμα θες βοήθεια πες μας. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 5 Σεπ. 2004 , 23:40)

 

ξερει κανεις αν μπορω να συνδεσω ασυρματα laptop και desktop με το Lappi να εχει suse 9.0? Δεν το εχω επιχειρησει ακομα, εχει καποιος καποιες πρακτικες οδηγιες για το τι πανω κατω πρεπει να κανω;

 

 

Ναι, μπορείς :) Το SuSE λογικά θα σου κάνει configure αυτόματα την WiFi κάρτα, κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάτι δύσκολο στην όλη διαδικασία.

 

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι τα IP addresses που θα δώσεις στα 2 PC (π.χ. 10.0.0.1 & 10.0.0.2 αντίστοιχα, ή 192.168.0.1 & 192.169.0.2).

 

Επίσεις υπάρχει μια μικρή κατηγορία WiFi καρτών η οποια δεν παίζει εύκολα σε Linux οπότε πρέπει να είσαι τυχερή [ή να έχεις φοβερή υπομονή γιατί σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να παίξεις με drivers και πυρήνες].

 

Προσπάθησέ το και για ότι προβλήματα σου παρουσιαστούν εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

θα το επιχειρησω αυριο και θα δειξει.. με χωριζει και μια σκαλα απο το lappi στο desktop γιαυτο δεν εχω επιχειρησει ακομα (με εφαγε το πανω κατω να το σεταρω στα xp, δεν αντεχα αλλο). Ευχαριστω παντως κι ελπιζω να μη χρειαστει να σας ζαλισω (αν χρειαστει θα σας ζαλισω βεβαια!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 6 Σεπ. 2004 , 00:05)

 

κατι αλλο ....

υπαρχει το activesync για linux ?

 

 

kati prepei na uparxei, gia arxh koita edw:

http://multisync.sourceforge.net/

kai psakse kai sto google h sto http://www.google.com/linux

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 6 Σεπ. 2004 , 00:05)

 

κατι αλλο ....

υπαρχει το activesync για linux ?

 

 

Βασικά activesync δεν υπάρχει...

Υπάρχει το multisync όπως είπε και ο φίλος gtsar. Το πρόγραμμα αυτό όμως σου επιτρέπει να κάνεις synchronize μόνο με το Ximian Evolution (κάτι σαν το Outlook), όχι όμως και με το Thunderbird, ενώ δεν είναι τέλειο, ούτε τόσο απλό όσο το activesync.

 

Πάντως αξίζει να το δοκιμάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 6 Σεπ. 2004 , 00:03)

 

θα το επιχειρησω αυριο και θα δειξει.. με χωριζει και μια σκαλα απο το lappi στο desktop γιαυτο δεν εχω επιχειρησει ακομα (με εφαγε το πανω κατω να το σεταρω στα xp, δεν αντεχα αλλο). Ευχαριστω παντως κι ελπιζω να μη χρειαστει να σας ζαλισω (αν χρειαστει θα σας ζαλισω βεβαια!)

 

 

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Διαμοίραση αρχείων? Για να βλέπεις αρχεία του Linux διαδικτυακά μέσα από τα Windows πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Samba. Αλλά ξεκίνα από τα βασικά (να κάνουν ping τα μηχανήματα μεταξύ τους) και μετά βλέπεις για τα υπόλοιπα :happy:

 

Καλή τύχη :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 6 Σεπ. 2004 , 00:19)

 

Βασικά activesync δεν υπάρχει...

Υπάρχει το multisync όπως είπε και ο φίλος gtsar. Το πρόγραμμα αυτό όμως σου επιτρέπει να κάνεις synchronize μόνο με το Ximian Evolution (κάτι σαν το Outlook), όχι όμως και με το Thunderbird, ενώ δεν είναι τέλειο, ούτε τόσο απλό όσο το activesync.

 

Πάντως αξίζει να το δοκιμάσεις :)

 

 

βασικα φοβαμαι να το ρισκαρω

ισως βαλω . δεν ξερω . τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Paidia kanena programma gia linux (ennoeitai) pou na kanei monitor tin thermokrasia sto pc (cpu mb, px motherboard monitor gia win) kai gia ton skliro an ginetai (opws to HDD thermometer sta win)??

THANKS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SyS_V|rUS ( 7 Σεπ. 2004 , 20:33)

 

pedia pestemou pos na energipiiso to bluetooth gia na stilo files sto mobile mou...

 

 

Se poia dianomh den mas eipes....

Tespa psakse gia kdebluetooth sto google kai des sta docs ti programmata prepei na egkatasthseis.

An 8umamai kala prepei ola ta paketa pou to onoma tous arxizei apo bluez kai to openobex ka fusika to kdebluetooth. Sthn selida tou kdebluetooth 8a sou pei kai gia kapoies mikroru8miseis pou prepei na kaneis. Den 8umamai na sou pw perissoteres leptomereies giati twra den eimai sto pc mou pantws einai polu eukolh diadikasia

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

2 ερωτήματα έχω, το πρώτο αφορά το Suse 9.1 και το 2ο το K3B.

Ας αρχίσουμε απο το K3B, και να ρωτήσω αν έχει προσπαθήσει κανείς να γράψει σε cdakia Dual Layer!!! Τα αναγνωρίζει? Τα γραφεί? Εχω την τελευταία έκδοση, αλλα διστάζω να προσπαθήσω... γι´αυτό ρωτάω.

 

Το δεύτερο ερώτημα έχει να κάνει με το YAST > System > Αντίγραφα Ασφαλείας. Εστω οτι εγω κάποια στιγμή θέλω να κάνω φορματ στο partition του Linux, και να το ξαναπεράσω. Αλλα δεν θέλω να χάσω ούτε τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα (κ που σε μερικά εφτυσα αίμα για να τα πετύχω) ούτε φυσικά κ τις 10δες libraries που έχω περάσει για τον σκοπό αυτό. Δημιουργώντας ενα αντίγραφο ασφαλείας, μετά σε καινούργιο Suse θα μου επαναφέρει όλα αυτά που προανέφερα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (14 Σεπ. 2004 , 23:40)

 

Καλησπέρα.

2 ερωτήματα έχω, το πρώτο αφορά το Suse 9.1 και το 2ο το K3B.

Ας αρχίσουμε απο το K3B, και να ρωτήσω αν έχει προσπαθήσει κανείς να γράψει σε cdakia Dual Layer!!! Τα αναγνωρίζει? Τα γραφεί? Εχω την τελευταία έκδοση, αλλα διστάζω να προσπαθήσω... γι´αυτό ρωτάω.

 

Όπως μπορείς να δεις και στο site του k3b: http://www.k3b.org/ -->News από την έκδοση 0.11.13 και μετά υποστηρίζει εγγραφή σε double layer dvds

 

Το δεύτερο ερώτημα έχει να κάνει με το YAST > System > Αντίγραφα Ασφαλείας. Εστω οτι εγω κάποια στιγμή θέλω να κάνω φορματ στο partition του Linux, και να το ξαναπεράσω. Αλλα δεν θέλω να χάσω ούτε τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα (κ που σε μερικά εφτυσα αίμα για να τα πετύχω) ούτε φυσικά κ τις 10δες libraries που έχω περάσει για τον σκοπό αυτό. Δημιουργώντας ενα αντίγραφο ασφαλείας, μετά σε καινούργιο Suse θα μου επαναφέρει όλα αυτά που προανέφερα?

 

 

Δεν το έχω δοκιμασει έτσι όπως θες να το να το κάνεις οπότε δεν μπορώ να σου πω αν λειτουργει. Το πιο απλό που θα έκανα εγώ είναι μέσα από File Manager (Super user mode) θα πήγαινα στο / και στην συνέχεια σε κάθε directory που βρίσκεται εκεί π.χ. boot, etc, usr, home κλπ. (!!εκτός από το proc!!) θα έκανα δεξί κλικ και compress-->compress as (π.χ.) boot.tar.gz (αυτό σε kde 3.3, σε παλιοτερο kde η επιλογή αυτή πρέπει να βρίσκεται στο μενού actions). Mετά θα έγραφα όλα τα tar.gz αρχεία που δημηιουργήθηκαν σε ένα dvd.

Όταν θες να κάνεις restore απλά bootαρεις από μια live διανομή (suse livecd, knoppix, damn small linux klp.) φορμάρεις το (ή τα) partition(s) σου, το κάνεις mount σε κάποιο directory που έχεις φτιάξει (π.χ. /mnt/suse), κάνεις mount και το dvd με το backup (p.x. sto /mnt/dvd) αντιγράφεις τα tar.gz αρχεία από το /mnt/dvd sto /mnt/suse και μετά πας στο directory /mnt/suse και δινεις τις εντολές:

tar -zxvf *.tar.gz

mkdir proc

Στην συνέχεια το μόνο που μενει να κάνεις είναι να κάνεις boot από το dvd του suse και να του πείς να ξαναεγκατασταθεί ο grub (boot loader).

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι λίγο εκτός τόπου και χρόνου γιατί μου τελείωσε η σύνδεση και δεν μπορώ να μπαίνω συχνά.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil ( 6 Αύγ. 2004 , 17:02)

 

Αν διαβάσεις το README λέει τα εξής:

A recent GCC compiler

A properly configured glibc 2.x library

A properly configured GTK+ 1.2 library

Python 5.x (for the translation of the dictionary' s databse at build time

 

Οπότε πρέπει να έχεις εγκαταστημένα τα development πακέτα των glibc, GTK+ και Python. Προφανώς τα σφάλματα που βγάζει είναι γιατί δεν υπάρχουν τα πακέτα αυτά.

 

 

Ναι, τελικά αυτό ήταν.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 7 Αύγ. 2004 , 14:45)

 

Χρησιμοποιώ το πολυλεξικό της Magenta μέσω Wine στο Linux και λειτουργεί μια χαρά. Επίσης το Mandrake 10 (στο οποίο επέστρεψα εδώ και λίγες μέρες, μετά από μικρή δοκιμή του Knoppel) έχει ενσωματωμένο λεξικό, το Kdict που μπορείς να το προσθέσεις ακόμα και στην taskbar.

 

 

Το Kdict, δεν ξέρω κι όλας, αλλά αν κατάλαβα καλά θέλει Internet (κάτι που δεν έχω στο Linux).

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (23 Αύγ. 2004 , 22:23)

 

Γενικά κατά τη συνύπαρξη Windows-Linux στο ίδιο PC, τα Windows έχουν μια τάση -αργά ή γρήγορα- να καταστρέφουν το Linux (LILO κ.ά.).

 

 

Και εγώ είχα παρατηρήσει κάτι ανεξήγητα κολλήματα πιο παλιά. Τελευταία όμως που τα έβαλα σε διαφορετικό σκληρό δεν παρατήρησα κάτι περίεργο. Τώρα βέβαια τα έχω σε διαφορετικό υπολογιστή... :D

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 6 Σεπ. 2004 , 00:24)

 

...

Αλλά ξεκίνα από τα βασικά (να κάνουν ping τα μηχανήματα μεταξύ τους) και μετά βλέπεις για τα υπόλοιπα

...

 

 

Τώρα προσπαθώ να στήσω και εγώ ένα δίκτυο. Ping επιστρέφει 0% απώλεια και από τα δύο μηχανήματα. Αλλά από εκεί και πέρα τι; Σε ένα βιβλίο διάβασα ότι πρέπει να διαμορφώσω τον πυρήνα για δικτυακές υπηρεσίες και αυτό θα το κάνω με την make config ή την make menuconfig ανάλογα την έκδοση. Σε εμένα πάντως και οι δύο μου επιστρέφουν make: *** No rule to make target 'config&'. Stop. και make: *** No rule to make target 'menuconfig'. Stop. αντίστοιχα. Έχετε καμία ιδέα; Εγώ βασικά και για αρχή, θέλω να έχω δικαιώματα ανάγνωσης και από τα δύο μηχανήματα σε φακέλους που θα μπορώ να ορίσω εγώ.

Και ποια η διαφορά στο να ενσωματώσω τις υπηρεσίες στον πυρήνα από το να τις εγκαταστήσω σαν υποπρογράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, τι αντίστοιχο υπάρχει για τα προγράμματα:

 

dvd decrypter

DVD2ONE

DVDShrink

 

τα έχει δουλέψει κανένας και τι αποτέλεσμα έχει???

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (15 Σεπ. 2004 , 10:57)

 

Για πείτε ρε παιδιά, τι αντίστοιχο υπάρχει για τα προγράμματα:

 

dvd decrypter

DVD2ONE

DVDShrink

 

τα έχει δουλέψει κανένας και τι αποτέλεσμα έχει???

 

dvddecrypter--> dvdbackup & kdvdbackup (frontend tou prwtou)

To dvdshrink douleuei arketa kala mesw tou wine h mesw tou crossover office. Me katallhlh allagh malista sto config tou wine (na prosomiwnei ta win2k kai oxi ta win98) kanei kai rip ta dvd.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ την βοήθειά σας παρακαλώ....

Υπάρχει κάποιο converter προγραμματάκι στο Linux που να μετατρέπει το .wav -> .mp3 ?

Και κάτι ακόμα... Αν θέλω να εκτυπώσω εξώφυλλα cd ή dvd (κάτι που έκανε μεταξύ άλλων κ το Nero), υπάρχει κατι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (18 Σεπ. 2004 , 20:51)

 

Ζητώ την βοήθειά σας παρακαλώ....

Υπάρχει κάποιο converter προγραμματάκι στο Linux που να μετατρέπει το .wav -> .mp3 ?

Και κάτι ακόμα... Αν θέλω να εκτυπώσω εξώφυλλα cd ή dvd (κάτι που έκανε μεταξύ άλλων κ το Nero), υπάρχει κάποιο πρόγραμμα?

 

 

SoX - Sound eXchange - http://sox.sourceforge.net/

 

Sox is a general purpose sound converter/player/recorder that supports the following formats:

 

 

* RAW sound data in various data styles

* RAW textual sound data

* Amiga 8svx files

* Apple/SGI AIFF files

* SUN .au files

*

o PCM, U-law, A-law, G7xx ADPCM files

o mutant DEC .au files

o NeXT .snd files

* AVR files

* CD-R data (music CD format)

* CVS and VMS files (continous variable slope)

* GSM raw data (with optional library)

* Macintosh HCOM files

* Amiga MAUD files

* MP3 files (with optional external library)

 

 

 

* Psion Record.app files

* IRCAM SoundFile files

* NIST SPHERE files

* Turtle beach SampleVision files

* Soundtool (DOS) files

* Yamaha TX-16W sampler files

* Sound Blaster .VOC files

* Dialogic/OKI ADPCM .VOX files

* Ogg Vorbis files

* Microsoft .WAV files

*

o PCM, U-law, A-law, MS ADPCM, IMA ADPCM, GSM (optional)

* Psion (palmtop) A-law .WVE files

* Record and Play from OSS or ALSA /dev/dsp and Sun /dev/audio.

* nul file type that reads and writes from/to nothing.

 

:)

 

Για το άλλο σου ερώτημα δεν έχω κάτι υπόψη μου, αλλά θα το κοιτάξω :o

Link to comment
Share on other sites

pedia dokimasa na kamo rip ena dvd me to dvdbackup kai mu evgaze afto to error

 

libdvdread: Using libdvdcss version 1.2.8 for DVD access

dvdbackup: relocation error: dvdbackup: undefined symbol: UDFFindFile

 

3erete y? iparxi lisi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SyS_V|rUS (20 Σεπ. 2004 , 14:45)

 

pedia dokimasa na kamo rip ena dvd me to dvdbackup kai mu evgaze afto to error

 

 

 

3erete y? iparxi lisi?

 

 

Nai mou to ekane kai emena me newteres ekdoseis ths libdvdread. To elusa bazontas palioterh ekdosh (libdvdread-0.9.4-2). An exeis suse mporw na sthn steilw (steile pm me to email sou)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

O φάκελος /temp/ τι ακριβώς περιέχει? Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ για το Suse 12.5GB και μου μένουν μόνο 85ΜΒ ελέυθερα, επειδή το temp είναι 5GB μόνο του... σκεφτομαι να το κάνω delete όλο αλλα δεν ξέρω αν θα έχω προβλήματα μετά!!! Πάντος μέσα περιέχει αρκετά αρχεία του yast, και κάποια άλλα κλειδωμένα αρχεία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...