Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προβλημα: .....

εβαλα suse 9.2 αλλα εχω το εξεις προβλημα

οταν διαλεγω να ξεκινησει τα suse 9.2 οταν φορτωσουν χανω την εικονα λες και η εικονα που διχνει εκεινη την στιγμη δεν υποστηριζεται απο θεμα αναλυσης και hz απο την οθονη μου

(η οθονη μου ειναι samsung syncMaster 757dfx 17")

τι κανω?

τωρα σας γραφω απο windows

 

 

edit: το προβλημα λυθηκε ..... ξαναπερασα τα suse και εβαλλα μια default οθονη την δικια μου δεν την ειχε ....

υπαρχουν τπτ drivers για την samsung syncMaster 757dfx 17" ?

επισης υπαρχει κανενας msn messenger για λινυξ?

αυτον που ειχε το suse δεν με συνδευει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρύθμιση σύνδεσης Dial up με ο Linux Suse 9.

Έχω ένα εξωτερικό συριακό modem (Zoom 56k v92), ενώ το Linux αναγνωρίζει το μόντεμ και καλεί τον ΕΠΑΚ, δεν μπορώ να συνδεθώ, μου βγάζει το μήνυμα: Δεν υπάρχει τόνος γραμμής. O provider (Teleomenet) λέει να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή use dialing rules αλλά όταν κάνω τις ρυθμίσεις με το KPPP δεν βρίσκω κάποια επιλογή για την απενεργοποίηση τους. Όταν τις κάνω με το Yast το Kinternet απλά βγάζει μία μικρή αστραπή και δεν κάνει τίποτά άλλο.

Είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ το KPPP ή το Kinternet;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχει κανενας msn messenger για λινυξ?

αυτον που ειχε το suse δεν με συνδευει.....

Δοκίμασε το gaim

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση σύνδεσης Dial up με ο Linux Suse 9.

Έχω ένα εξωτερικό συριακό modem (Zoom 56k v92), ενώ το Linux αναγνωρίζει το μόντεμ και καλεί τον ΕΠΑΚ, δεν μπορώ να συνδεθώ, μου βγάζει το μήνυμα: Δεν υπάρχει τόνος γραμμής. O provider (Teleomenet) λέει να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή use dialing rules αλλά όταν κάνω τις ρυθμίσεις με το KPPP δεν βρίσκω κάποια επιλογή για την απενεργοποίηση τους. Όταν τις κάνω με το Yast το Kinternet απλά βγάζει μία μικρή αστραπή και δεν κάνει τίποτά άλλο.

Είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ το KPPP ή το Kinternet;

 

Μπορείς να προσθέσεις στις ρυθμίσεις με τις ΑΤ εντολές το: Χ3

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις στις ρυθμίσεις με τις ΑΤ εντολές το: Χ3

 

Σε ευχαριστώ αλλά πως θα το κάνω αυτό;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Ενα θέμα θα ήθελα να θίξω, είναι το κεφάλαιο περι "αναβαθμίσεις λογισμικού". Χρησιμοποιώ Suse 9.2, και όσοι το χρησιμοποιούν γνωρίζουν πως υπάρχουν 2 τρόποι για να έχει κανεις τα τελευταία (?) updates στον υπολογιστή του. Ο πρώτος και νόμιμος τρόπος (φαντάζομαι) είναι μέσω του Yast, και ο δεύτερος (ψιλοπαράνομος) μέσω του Synaptic.

Πρόσφατα έκανα το τελευταίο update του synaptic οπου αφορούσε το KDE 3.3.4 (είχε την έκδοση 3.3.92). Και μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα : Οταν φόρτωνε το GUI κολλουσε και το ποντικι κυλούσε με σπαστικές κινήσεις. Σαν να έκανε "frames". Δεν λειτουργούσε το πληκτρολόγιο (δεν έπιανε το Alt+Ctrl+Backspace), ο σκληρός δούλευε συνέχεια, και φυσικά δεν μπορούσα ουτε να πατήσω σε εικονίδιο. Πόσο μάλλον το να τρέξω πρόγραμμα. Ολα αυτά όταν ξεκινούσα κανονικά τον υπολογιστή. Οταν τον ξεκινούσα σε file safe, και κατόπιν έμπαινα με startx όλα ήταν όπως παλιά. Κανένα πρόβλημα.

Και ερωτώ : Γιατί μέσω του Yast δεν μας δίνουν τα τελευταία updates των προγραμμάτων όπως στο Synaptic? Μηπως γιατι όλα αυτά τα updates θα συμπεριληφθούν στην επόμενη διανομή, και δεν υπάρχει λόγος να τα λανσάρουν απο τόσο νωρίς? Πιθανώς.... Στο synaptic έχετε παρατηρήσει τυχόν κολληματα? Ελέγχουν την συμβατότητα πριν τα βγάλουν στην κυκλοφορία? Εχουν πάρει την έγκριση πχ της Novell για το οτι όλα αυτά τα προιόντα παίζουν κ έχουν τεσταριστεί επάνω στο λειτουργικό? Θα ήθελε η Novell να έχω εγώ στο 9.2 μου, το KDE τον Kernell, το K3B, το Kaffeine και όλα τα άλλα προγράμματα που θα βάλει στο επόμενο πακέτο της? Φοβάμαι πολύ πως όχι!!!

Τελικά τι είναι καλύτερο? Να περιμένεις την επόμενη τεσταρισμένη έκδοση της Suse ή οποιασδήποτε άλλης διανομής, οπου θα περιέχει όλα τα τελευταία πρόγράμματα ή να τα έχεις απο πρίν εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου και να παίζεις κορώνα γράμματα της σταθερότητα του συστήματός σου? Αυτό είναι ρητορική ερώτηση... θα ήθελα να ξέρω όμως τι πολιτική ακολουθεί ο καθένας χρήστης απο εσάς.

Θα πώ ενα απλό παράδειγμα που με ενοχλεί : Ξέρουμε οτι η Suse δεν εχει προεγκατεστημένους codecs DVD στο λειτουργικό της, για λόγους περι νομοθεσίας. Για να μπορέσεις να δείς DVD σε Suse θα πρέπει να εγκαταστήσεις τουλάχιστον 3 rpm's (libxine, kaffeine, libdvdcss, speex, w32codec). Ε, στην επόμενη αναβάθμιση του kaffeine χάνω τα πάντα!!! Ξανα απο την αρχή. Πρέπει να βγαίνω για κυνήγι rpm's!!! Kαι αυτό για εναν user είναι πολύ ενοχλητικό.

Τελικά είναι καλή, αλλα πολύ σπαστική η αναβάθμιση για μένα!!! Εντάξει δεν θα πάθω τίποτα αν δεν έχω τον 2.6.10. Και με τον 2.6.8 καλα είμαι...

 

Υ.Γ. Τώρα πια χρησιμοποιώ την ελληνική version του KDE. Για 2 λόγους : Πρώτον διοτι η ελληνική γλώσσα - κατ' εμε - είναι πιο όμορφη απο την αγγλική (αλλο αν και εγώ την έχω συνηθίσει λόγω Windows), αλλα κ γιατι κάποιοι άνθρωποι εργάστηκαν σκληρά, ξενύχτησαν, και το έκαναν απο μεράκι (και πιθανών αφιλοκερδός) για να μας παρουσιάσου ό,τι το καλύτερο στην ελληνική μεταφραση. Η ερώτηση είναι η εξής : Εχει προσπαθήσει κανεις να κάνει update του KDE μέσω του Synaptic, έχοντας την ελληνική γλώσσα ως προεπιλογή? Θα την κρατήσει την γλώσσα ή θα την αλλαξει? Αυτό μονο ρωτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα θέμα θα ήθελα να θίξω, είναι το κεφάλαιο περι "αναβαθμίσεις λογισμικού". ....................

 

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που αγαπάω το Debian... τραβάς τα νέα πακέτα μέσω του synaptic με 2 click (ή μέσω της console - apt-get update && apt-get dist-upgrade) και δεν σου χαλάει τίποτα από τις ρυθμίσεις σου, απλά βάζει τις καινούργιες εκδόσεις των πακέτων :)

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το synaptic. Παρόλο που το RPM είναι εκ φύσεως πιο αδύναμο από το DEB package system, ίσως να σου κάνει το updating όπως θες εσύ χωρίς να σου καταστέψει τα πάντα.

 

και μια μέρα, όταν θα έχεις χρόνο, ασχολήσου με το Debian. Θα με θυμηθείς :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα θέμα θα ήθελα να θίξω, είναι το κεφάλαιο περι "αναβαθμίσεις λογισμικού". Χρησιμοποιώ Suse 9.2, και όσοι το χρησιμοποιούν γνωρίζουν πως υπάρχουν 2 τρόποι για να έχει κανεις τα τελευταία (?) updates στον υπολογιστή του. Ο πρώτος και νόμιμος τρόπος (φαντάζομαι) είναι μέσω του Yast, και ο δεύτερος (ψιλοπαράνομος) μέσω του Synaptic.

 

Δεν υπάρχει νόμιμος και παράνομος. Υπάρχει υποστηριζόμενος από την εταιρία και μη υποστηριζόμενος. Για να καταλάβεις υπάρχει μια μάστιγα στο Linux που είναι ότι η κάθε διανομή "απλώνει" τα αρχεία της σε διαφορετικά σημεία. Αν εξαιρέσεις το /etc που έχει κεντρικά αρκετά αρχεία ρυθμίσεων η κάθε εταιρία βάζει σε διαφορετικά σημεία βιβλιοθήκες, προγράμματα κλπ. Αυτό δημιουργεί μια ασυμβατότητα ανάμεσα σε διανομές διαφορετικών εταιριών με αποτέλεσμα πακέτα που προορίζονται για τη μια να μην κάνουν πάντα για την άλλη. Αυτό το πρόβλημα προσπαθεί να λύσει και το LSB (Linux Standard Base).

 

Το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι ότι η κακή Novell προσπαθεί να σε κλειδώσει σε ένα παλιό σύστημα απαγορεύοντας σου να κάνεις αναβαθμίσεις αλλά το ότι πρέπει να τις κάνεις με τα σωστά πακέτα. Αν δε σου αρέσει το Yast βρες τα αντίστοιχα πακέτα σε μορφή RPM για SUSE και εγκατέστησέ τα.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Και ερωτώ : Γιατί μέσω του Yast δεν μας δίνουν τα τελευταία updates των προγραμμάτων όπως στο Synaptic? Μηπως γιατι όλα αυτά τα updates θα συμπεριληφθούν στην επόμενη διανομή, και δεν υπάρχει λόγος να τα λανσάρουν απο τόσο νωρίς? Πιθανώς.... Στο synaptic έχετε παρατηρήσει τυχόν κολληματα? Ελέγχουν την συμβατότητα πριν τα βγάλουν στην κυκλοφορία? Εχουν πάρει την έγκριση πχ της Novell για το οτι όλα αυτά τα προιόντα παίζουν κ έχουν τεσταριστεί επάνω στο λειτουργικό?

Τα προγράμματα που υπαρχουν στα apt repositories (δηλαδη στο synaptic) δεν είναι όλα τεσταρισμένα από την suse. Υπάρχουν πολλά rpm που τα φτιαχνουν οι χρήστες της suse τα οποία μπορεί σπάνια να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. (To kde 3.3.92 είναι beta έκδοση του 3.3.4 την οποία δεν φτιάχνει η ίδια η suse και αν είχες ψάξει λίγο σε newsagroups και σε mailing lists πριν κάνεις την αναβάθμιση θα έβλεπες ότι πολλοί έχουν προβλήματα)

Θα ήθελε η Novell να έχω εγώ στο 9.2 μου, το KDE τον Kernell, το K3B, το Kaffeine και όλα τα άλλα προγράμματα που θα βάλει στο επόμενο πακέτο της? Φοβάμαι πολύ πως όχι!!!

Ίσα ίσα που δεν έχει έχει κανένα πρόβλημα. Αν δεις κάποιο ftp mirror της suse θα δείς ότι στο directory supplementary σου προσφέρει έτοιμα πακέτα από της επόμενες εκδόσεις των kde, x.org, gnome κ.α. π.χ. ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/supplementary/ μάλιστα τo kde μπορείς να το κάνεις update και μέσω του Yast-Install & Remove Software αρκεί να ορίσει ως νέα πηγή εγκατάστασης το ftp://147.102.222.211/pub/linux/suse/i386/supplementary/KDE/update_for_9.2/yast-source/

(το παραπάνω αντιστοιχεί στο component kde του apt)

Στο directory ftp://ftp.suse.com/pub/projects/ μπορείς να βρείς επίσημα rpm της suse για πολλά ακόμα προγράμματα όπως mozilla, firefox, thunderbird, samba, apache k.a. (αντιστοιχεί στο component projects του apt)

Τελικά τι είναι καλύτερο? Να περιμένεις την επόμενη τεσταρισμένη έκδοση της Suse ή οποιασδήποτε άλλης διανομής, οπου θα περιέχει όλα τα τελευταία πρόγράμματα ή να τα έχεις απο πρίν εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου και να παίζεις κορώνα γράμματα της σταθερότητα του συστήματός σου? Αυτό είναι ρητορική ερώτηση... θα ήθελα να ξέρω όμως τι πολιτική ακολουθεί ο καθένας χρήστης απο εσάς.

Αν είσαι λίγο προσεκτικός και ξέρεις τι κάνεις δεν παίζεις κορώνα γράμματα την σταθερότητα του συστήματος σου. Εγώ αναβαθμίζω σχεδόν τα πάντα (εκτός του kernel) και αν εξαιρέσεις κάποια μικροπροβληματάκια που είχα κάποτε με το baghira, ποτέ δεν αντιμετώπισα καποιο σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια αγοράζω και την καινούργια έκδοση όταν βγεί αλλά αυτό το κάνω για άλλους λόγους. Το θέμα είναι οτι μπορείς κάλλιστα να έχεις κάποια παλιότερη έκδοση π.χ. την 9.2 χωρίς να υστερείς σε τίποτα σημαντικό σε σχέση με την 9.3 ή την 10 που θα βγεί στο μέλλον.

Θα πώ ενα απλό παράδειγμα που με ενοχλεί : Ξέρουμε οτι η Suse δεν εχει προεγκατεστημένους codecs DVD στο λειτουργικό της, για λόγους περι νομοθεσίας. Για να μπορέσεις να δείς DVD σε Suse θα πρέπει να εγκαταστήσεις τουλάχιστον 3 rpm's (libxine, kaffeine, libdvdcss, speex, w32codec). Ε, στην επόμενη αναβάθμιση του kaffeine χάνω τα πάντα!!! Ξανα απο την αρχή. Πρέπει να βγαίνω για κυνήγι rpm's!!! Kαι αυτό για εναν user είναι πολύ ενοχλητικό.

Τελικά είναι καλή, αλλα πολύ σπαστική η αναβάθμιση για μένα!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις λάθος στις αναβαθμίσεις σου :). Έχω αναβαθμίσει αρκετές φορές το kaffeine, τελευταία φορά στην έκδοση 0.5 που βγήκε πρόσφατα, και δεν χρειάστηκε να ξαναεγκαταστήσω xine, libdvdcss κλπ. Απορώ γιατί στα ζητάει εσένα.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα θελα να μου πει καποιος αν σας ειναι ευκολο ποιες εκδοσεις λινουξ υπαρχουν για 64bit amd?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Για δε βάζετε Gentoo που είναι όλα νόμιμα και πάρα πολύ εύκολα να βρείτε την υγειά σας?

:) :) :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μου φαίνεται θα βάλω τις φωνές γιατί πολλοί άσχετοι μαζεύτηκαν!

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΣΤΟ LINUX,

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΚΕΤΑ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΙΑΝΟΜΗ

 

ελπίζω τώρα να έγινα ακουστός :p

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

ok loipon...h mandrake moy prosferei tis anavathmiseis tis mono mesw kapoias plirwmhs kai egw thelw na exw tis anavathmiseis xwris na dwsw tpt tote o allos tropos den einai paranomos?

tespa...kai na mhn einai yparxei kapoios allos tropos gia tis anavathmiseis?

 

kai kati teleytaio...exw sto laptop mia enswmatwmenh WI-FI card ths MSI kai sygkekrimena Thn MP54G

 

otan paw na kanw tis rythmiseis gia to net moy emfanizei mono thn LAN(eth0) kai thn firewire(eth1)

 

enw thn wi-fi moy thn emfanizei mono otan epilegw syndesh wireless kai moy zhtaei kai na kanw load driver pou den kserw kan poio na kanw...

oyte kserw ti chip foraei h rhmada...

 

Ypopsin oti exw Mandrake 10.1 PowerPack

 

Thanks In Advance!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μου φαίνεται θα βάλω τις φωνές γιατί πολλοί άσχετοι μαζεύτηκαν!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΣΤΟ LINUX,

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΚΕΤΑ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΙΑΝΟΜΗ

ελπίζω τώρα να έγινα ακουστός :p

 

-Κάνεις λάθος, τα περισσότερα προγράμματα όντως έχουν GPL ή LGPL, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις, όπως οι codecs της Fraunhofer που ζητούν διακαιώματα για να μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει στο πρόγραμμα. Παράδειγμα αποτελεί η Red Hat: το xmms που έρχεται με τα Fedora Core's δεν παίζει mp3. Επειδή χρησιμοποιούμε όλοι mp3 δεν σημαίνει ότι είναι και τσάμπα. Το Ogg vorbis είναι.

Πριν βάλεις λοιπόν τις φωνές σε μας τους άσχετους, κοιτάξου στον καθρέφτη. :X

 

"To be able tp distribute an "MP3 Encoder" for free you must sign a contract

with Fraunhofer and this costs a minimal annual fee of $15.000. Then you

have the right to distribute the decoder free-of-charge but NOTE not included

in any adware. If you include it in an adware or sold program you must pay

$0.5 for every sold edition.

If the lame encoder includes code that are specified in the patent for mp3

that Fraunhofer has you can't distribute it for free without signing a

contract.

 

Lars Rosenberg

CEO of Rosoft Engineering

Former licensee of Fraunhofer and Thompson Multimedia."

Δεν είναι όλα τσάμπα σε αυτή τη ζωή

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

-Κάνεις λάθος, τα περισσότερα προγράμματα όντως έχουν GPL ή LGPL, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις, όπως οι codecs της Fraunhofer που ζητούν διακαιώματα για να μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει στο πρόγραμμα. Παράδειγμα αποτελεί η Red Hat: το xmms που έρχεται με τα Fedora Core's δεν παίζει mp3. Επειδή χρησιμοποιούμε όλοι mp3 δεν σημαίνει ότι είναι και τσάμπα. Το Ogg vorbis είναι.

Πριν βάλεις λοιπόν τις φωνές σε μας τους άσχετους, κοιτάξου στον καθρέφτη. :X

 

"To be able tp distribute an "MP3 Encoder" for free you must sign a contract

with Fraunhofer and this costs a minimal annual fee of $15.000. Then you

have the right to distribute the decoder free-of-charge but NOTE not included

in any adware. If you include it in an adware or sold program you must pay

$0.5 for every sold edition.

If the lame encoder includes code that are specified in the patent for mp3

that Fraunhofer has you can't distribute it for free without signing a

contract.

 

Lars Rosenberg

CEO of Rosoft Engineering

Former licensee of Fraunhofer and Thompson Multimedia."

Δεν είναι όλα τσάμπα σε αυτή τη ζωή

 

Μεγάλε μάθε να διαβάζεις ελληνικά και τα λέμε μετά. Εγώ δεν αναφέρομαι στο MP3 decoder που λές, το οποίο πάραυτα είναι και στη δωρεάν έκδοση του Mandrake διαθέσιμο (mpg123, xmms, και σε μορφή βιβλιοθήκης και δε συμμαζεύεται) αλλά αναφέρομαι στα UPDATES των προγραμμάτων τα οποία κάλλιστα γίνονται τόσο μέσω του URPMI, όσο και Distribution specific RPM που κατεβάζεις από τα Site των προγραμμάτων.

 

Είτε αναβαθμίζεις τη διανομή σου με URPMI, είτε με apt-get είτε με Red Carpet, είτε με Yast, είτε κάνεις build μόνος σου τα Sources είσαι απολύτως νόμιμος.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

ok loipon...h mandrake moy prosferei tis anavathmiseis tis mono mesw kapoias plirwmhs kai egw thelw na exw tis anavathmiseis xwris na dwsw tpt tote o allos tropos den einai paranomos?

Αυτό που κάνει η Mandrake και η κάθε εταιρία που φτιάχνει Linux Distro's είναι να πακετάρει για σένα, πριν από σένα κάποια πακέτα, τον πυρήνα του Linux και ένα installer και να στα δίνει σε κάποια τιμή. Οι περισσότερες εταιρίες δίνουν τις διανομές τους και σε δωρεάν Download εκδόσεις που απλά δεν περιλαμβάνουν λογισμικό το οποίο είναι κλειστού κώδικα ή απαιτεί ειδική άδεια χρήσης. Μπορείς στον αιώνα τον άπαντα να αναβαθμίζεις μόνος σου το Linux (οποιαδήποτε διανομή) αρκεί να κατεβάζεις τα πακέτα που προορίζονται για τη δική σου διανομή ή να κατεβάζεις τον πηγαίο κώδικα και να τον κάνεις compile εσύ (το οποίο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται).

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε μπλέξει λίγο... Ο MP3 ENCODER θέλει license, o DEcoder δεν θέλει...

 

Anywayz, έχουμε ξεφύγει λιγάκι... Δεν μπορούμε να δίνουμε όδηγίες για το πώς κάνουμε update κάθε μία διανομή ξεχωριστά.

 

Βρείτε τα νέα πακέτα που σας ενδιαφέρουν σε rpm/tar.gz και αναβαθμίστε τα μόνοι σας ή διαβάστε τις οδηγίες κάθε διανομής.

 

ή, βάλτε κάποια διανομή που να μην προσπαθεί να "κρατήσει" την τελευταία έκδοση της μόνο για όσους πληρώνουν. Παραδείγματα; Πολλά... Debian, Gentoo, ArchLinux... Τα mandrake/suse/fedora υπάρχουν για να μάθει κανείς, μετά έρχεται ο καιρός να μεταβείτε στο επόμενο επίπεδο :cool:

 

edit: ξέχασα να υποστηρίξω τον valerio. Τα CD που βγάζουν οι περισσότερες διανομές έχουμε το δικαίωμα να τα αντιγράφουμε και να τα δίνουμε τριγύρω μας. Αυτό γιατί δεν αγοράζουμε τα πνευματικά δικαιώματα, αλλά το cd αυτό καθεαυτό (την διευκόλυνση που μας παρέχει η εκάστοτε εταιρία, παρέχοντάς μας το λειτουργικό σε cd). Οπότε δεν τίθεται θέμα παράνομου. Το μόνο πρόβλημα (όσον αφορά τις αναβαθμίσεις) είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω, ότι μερικές διανομές προτιμούν να κρατάνε τα νέα πακέτα μόνο για το cd τους για λίγο καιρό πριν τα βγάλουν στο ευρύ κοινο.

 

πακέτα όμως υπάρχουν και αλλού... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής μου αναγνωρίζει το μόντεμ και καλεί κανονικά τον ΕΠΑΚ αλλά μόλις πάει να συνδεθεί μου βγάζει ένα μήνυμα ότι ο δαίμονας PPPD πέθανε και η σύνδεση τερματίζεται. Το μήνυμα είναι: «Ο δαίμονας PPPD πέθανε ξαφνικά κατάσταση εξόδου 2»

Έψαξα στο Internet και είδα ότι είναι ένα κοινό πρόβλημα της διανομής μου και ότι οι παρακάτω εντολές θα λύσουν το πρόβλημα αλλά τίποτα δεν έγινε

1 su to root

2 cp /etc/ppp/peers/ppp /etc/ppp/peers/kppp

 

Δοκίμασα και με το Kinternet αφού ρύθμισα το μόντεμ με το Yast αλλά δεν συνδέεται.

Έχω ελέγξει το μόντεμ με το Minicom και πρέπει να έχει ρυθμιστεί σωστά.

Το μόντεμ είναι ένα εξωτερικό συριακό Zoom 56k v92

 

Καμία πρόταση;

 

Δεν εγκατέστησα κάποιο οδηγό θεωρώντας ότι στα εξωτερικά σειριακά μόντεμ δεν χρειάζεται, μήπως κάνω λάθος;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως...

 

Μπορώ να βάλω κάποια διανομή σε στυλ live cd σε ένα usb flash disk και να μπουτάρω τον υπολογιστή (ή οποιοδήποτε υπολογιστή) απ' αυτή... να τρέχω τα προγράμματα που θέλω... να μπαίνω στο internet, να έχω τις ρυθμίσεις μου, να βλέπω δίκτυο, κλπ

 

Με ενδιαφέρει πολύ μια τέτοια προοπτική...

 

Τα φώτα σας... παρακαλώ :D :D :D

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από ένα cd περιοδικού υπάρχουν κάποια αστεία αρχειάκια που παίζουν με Flash. Στην εισαγωγή δίνει το πρόγραμμα που παίζουν για Internet explorer και για Netscape. Αν τα στείλω σε χρήστες που χρησιμοποιούν Linux, θα παίζουν; Κι αν ναι, πρέπει να διαθέτουν άλλο πρόγραμμα μήπως;
I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

xaireto tous agapitous filous tou linux. eimai neos sto forum tou linux.

exo egatestimeno RedHat9 pou dystixos h eutixos den mporo na to apoxoristo

to exo me samba me ta winxp kai den peftei pote antithetos me tin monadiki aksexasti empeiria tou xaous ton win sta diktya (otan ta piasei oxi panta) kai episis vmware sto linux pou trexo ta anagastika winxp me programata kyrios stin douleia.

Tha ithela na mou pei kapoios gia to develop sto linux. Ego asxoloume me Vb sta win prin me delphi kai poio prin me c kai poio prin me pascal. Giati to anafero aplos epeidi aplos epeidi telika kateliksa sto graphic ide tis vb kai i opoia gia ta windows einai e entaxei kali. Auton ton kairo ekatse i fasi kai egrapsa se ansi C gia na balo ena programa dokimastika se mia eidiki syskeyi kai porothika xrisimopoiisa ton gcc gia dokimi kai porothika akomi perisotero. Auto pou me kolaei apo to na afieroso xrono sto linux einai oti i c den exei graphic enviroment tha ithela na mou pei kapoios pou asxoleite isos kai se epagelmatiko epipedo gia to develop se linux (perl,python,gia graphiko peribalon) kai genika gia to develop etsi gia na me fotisi ligo. euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως...

 

Μπορώ να βάλω κάποια διανομή σε στυλ live cd σε ένα usb flash disk και να μπουτάρω τον υπολογιστή (ή οποιοδήποτε υπολογιστή) απ' αυτή... να τρέχω τα προγράμματα που θέλω... να μπαίνω στο internet, να έχω τις ρυθμίσεις μου, να βλέπω δίκτυο, κλπ

 

Με ενδιαφέρει πολύ μια τέτοια προοπτική...

 

Τα φώτα σας... παρακαλώ :D :D :D

http://rz-obrian.rz.uni-karlsruhe.de/knoppix-usb/

Link to comment
Share on other sites

Από ένα cd περιοδικού υπάρχουν κάποια αστεία αρχειάκια που παίζουν με Flash. Στην εισαγωγή δίνει το πρόγραμμα που παίζουν για Internet explorer και για Netscape. Αν τα στείλω σε χρήστες που χρησιμοποιούν Linux, θα παίζουν; Κι αν ναι, πρέπει να διαθέτουν άλλο πρόγραμμα μήπως;

Παίζουν μια χαρά. Το πρόγραμμα είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

xaireto tous agapitous filous tou linux. eimai neos sto forum tou linux.

exo egatestimeno RedHat9 pou dystixos h eutixos den mporo na to apoxoristo

to exo me samba me ta winxp kai den peftei pote antithetos me tin monadiki aksexasti empeiria tou xaous ton win sta diktya (otan ta piasei oxi panta) kai episis vmware sto linux pou trexo ta anagastika winxp me programata kyrios stin douleia.

Tha ithela na mou pei kapoios gia to develop sto linux. Ego asxoloume me Vb sta win prin me delphi kai poio prin me c kai poio prin me pascal. Giati to anafero aplos epeidi aplos epeidi telika kateliksa sto graphic ide tis vb kai i opoia gia ta windows einai e entaxei kali. Auton ton kairo ekatse i fasi kai egrapsa se ansi C gia na balo ena programa dokimastika se mia eidiki syskeyi kai porothika xrisimopoiisa ton gcc gia dokimi kai porothika akomi perisotero. Auto pou me kolaei apo to na afieroso xrono sto linux einai oti i c den exei graphic enviroment tha ithela na mou pei kapoios pou asxoleite isos kai se epagelmatiko epipedo gia to develop se linux (perl,python,gia graphiko peribalon) kai genika gia to develop etsi gia na me fotisi ligo. euxaristo

Δες το kdevelop (www.kdevelop.org)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...