Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA ( 5 Οκτ. 2004 , 10:22)

 

Όλα καλά μέχρι εδώ....

 

το path του kernel μου είναι το /lib/modules/2.6.4-52-default/

 

εκεί μέσα έχει και το αρχείο build (το οποίο έχει σαν εικονίδιο μια μικρή κλειδαριά) αν το πατήσω μου βγάζει "doesn't seem to exist enymore" (είναι λογικό αυτό?)

 

επίσης υπάρχουν 2 φάκελοι: "extra" και "kernel"

 

Δεν έχω κάνει compile δικό μου kernel είναι όπως περάστηκε από την νέα εγκατάσταση που έκανα. Επίσης το μόνο που εγκατέστησα επιπλέον είναι οι drivers της nvidia (δεν νομίζω να φταίει αυτό)

 

Όταν λοιπόν σύμφωνα με τις οδηγίες τροποποιώ το Makefile και ορίζω το path του kernel και μετά τρέχω την εντολή make μου βγάζει:

 

bash: make: command not found

 

Τι κάνω στραβά λοιπόν???

 

 

Έτσι όπως μου τα περιγράφεις είναι σαν να σου λείπουν τα kernel headers. Οι περισσότερες διανομές linux, μαζί με τον stock πυρήνα που διαθέτουν, δίνουν και ένα package με τα αντίστοιχα headers (.h files) ώστε να μπορείς να κάνεις compile modules παρόλο που δεν έχεις το source.

 

SuSE έχεις? Για κάνε ένα search με τον package manager του Yast για τους kernel headers της έκδοσης του πυρήνα σου... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν suse έχω για αρχή.... έκανα ότι μου είπες με το package manager του Yast αλλά δεν βρήκε τίποτα ως "kernel headers", βρήκε κάποια άλλα kernels για Redhat κλπ και κάποια headers που μου φάνηκαν άσχετα.... επειδή πλέω σε βαθειά νερά be more αναλυτικός please!!!!
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εκαψα το ισο SUSE 9.1 απο το cd του pcmag.Η εγκατασταση πηγε οκ αλλα μου εβγαλε μην στο τελος οτι καποια pakages ειχα προβλημα εγκαταστασης και δη το desktop-suse κατι.Οταν μπηκα στο KDE εκτος του οτι δεν ειχα την επιλογη να μπω σε GNOME δεν υπηρχε καμια application installed εκτος του openoffice.Και ουτε επισης μπορουσα να κανω εξερευνηση στο computer μου μιας για εδειχνε ενα μηνυμα οτι δεν ειχε οριστει ενα type= με κατι δε θυμαμαι....Απλα δεν υπηρχαν ολες οι λειτουργιες εκει.

Κανεις να βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... εκτός από το modem το οποίο έχει δρόμο ακόμα... όταν μπαίνω μου φορτώνει αυτόματα το kafeine και δεν ξέρω πως να το κάνω να μην ανοίγει....

 

SUSE 9.1

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JOEBOO ( 7 Οκτ. 2004 , 11:28)

 

Καλημερα,εκαψα το ισο SUSE 9.1 απο το cd του pcmag.Η εγκατασταση πηγε οκ αλλα μου εβγαλε μην στο τελος οτι καποια pakages ειχα προβλημα εγκαταστασης και δη το desktop-suse κατι.Οταν μπηκα στο KDE εκτος του οτι δεν ειχα την επιλογη να μπω σε GNOME δεν υπηρχε καμια application installed εκτος του openoffice.Και ουτε επισης μπορουσα να κανω εξερευνηση στο computer μου μιας για εδειχνε ενα μηνυμα οτι δεν ειχε οριστει ενα type= με κατι δε θυμαμαι....Απλα δεν υπηρχαν ολες οι λειτουργιες εκει.

Κανεις να βοηθησει??

 

 

Το Suse 9.1 δίδετε σε 5 cd ή 1 DVD. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο cd του pcmag αλλα άν έδωσαν 1 δισκάκι τότε θα του λείπουν ουκ ολίγα πράγματα. Προτείνω (αν έχεις γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ = aDSL) να το κατεβάσεις απο κάπου, ή να βρείς κάποιον που να το έχει (πχ εγώ) ωστε να στο δώσει και να κάνεις κανονική εγκατάσταση. Τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε επι ίσης όροις!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το PCMag δίνει το Personal Edition που δεν έχει μέσα Gnome και δεν έχει ούτε compiler ούτε kernel sources. Επίσης φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση για να σου βγάζει αυτά τα προβλήματα.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA ( 7 Οκτ. 2004 , 11:37)

 

Ρε παιδιά... εκτός από το modem το οποίο έχει δρόμο ακόμα... όταν μπαίνω μου φορτώνει αυτόματα το kafeine και δεν ξέρω πως να το κάνω να μην ανοίγει....

 

SUSE 9.1

 

 

Ό,τι πρόγραμμα έχεις ανοιχτό στο KDE κατά τον τερματισμό του Linux, φορτώνει ξανά αυτόματα στην επόμενη εκκίνηση.

 

Πριν τον επόμενο τερματισμό που θα κάνεις, δες μήπως υπάρχει κάπου ανοικτό το Kaffeine. Π.χ. μήπως υπάρχει κάποιο εικονίδιό του στο tray, δίπλα στην ώρα κι αν ναι, κάνε δεξί κλικ και κλείσε το.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA ( 7 Οκτ. 2004 , 11:37)

 

Ρε παιδιά... εκτός από το modem το οποίο έχει δρόμο ακόμα... όταν μπαίνω μου φορτώνει αυτόματα το kafeine και δεν ξέρω πως να το κάνω να μην ανοίγει....

 

SUSE 9.1

 

 

Στο Yast υπάρχει κάπου ένα section στο οποιο μπορείς να διαλέξεις τις υπηρεσίες που φορτώνουν στο σύστημά σου.

Το τι θα φορτώνει οταν κάνεις login ορίζεται μέσα στο αρχείο ~/.xinitrc

 

Όσον αφορά τους drivers, δεν έχω SuSE και δεν ξέρω σε ποιο package είναι όλα τα απαραίτητα αρχεία ώστε να κάνεις compile τον driver. θα το ψάξω λίγο και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil ( 7 Οκτ. 2004 , 12:32)

 

Προφανώς το PCMag δίνει το Personal Edition που δεν έχει μέσα Gnome και δεν έχει ούτε compiler ούτε kernel sources. Επίσης φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση για να σου βγάζει αυτά τα προβλήματα.

 

 

Μα κατα τη διαδικασια της εγκαταστασης διαλεξα ολα τα πακετα που μου εδειχνε διαθεσιμα...Εδω ουτε το YAST δεν υπαρχει....Αλλα δε μπορω να καταλαβω τι, αυτο ειναι το θεμα.

 

Και ναι η Personal edition ειναι ενα CD...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα SuSE Linux 9.0 Profetional και θέλω να τα αναβαθμίσω σε 9.1 ή 9.2.

Από που μπορώ να κατεβάσω μόνο τα αρχεία που χρειάζονται και όχι όλο το λειτουργικό;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Exw suse 9 professional, Suse 9.1

Mandrake 9 Powerpack, Mandrake 10 Personal

Knoppix k Yellow Dog gia ton MAC mou (paleyw to GenToo)

se ola (ektos tou YDL) exw ena koino problhma(?),

parolo pou ta distro's ayta exoun kapoia conexant drivers

to Modem Crypto Best II V92 PCI a.k.a Conexant HSFCi

den anagnwrizetai k den leitourgei

 

To laptop mou pou exei V90 Conexant modem

leitourgei perifhma $#^&Y@#%^@#$&!

 

Yparxei kapoio meros pou mporoume na promh8eytoume drivers?

Brhka to http://www.linuxant.com to opoio exei apanta peri conexant

alla epi xrhmasoi ekdidomena ^#^%T$^@#%^@#$^

Yparxei kana elixir peri aytou?

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Suse 9.1 και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το DVDShrink. Ενώ τελικώς μου βρίσκει το γνωστό drive και μου αναγνωρίζει την ταινία με το όνομά της, όταν πατάω να μου την ανοίξει μου βγάζει το εξής μήνυμα :

 

 

DVD Shrink encountered an error and cannot continue

Failed to initialize ASPI device

File not found

 

 

Αυτό το μήνυμα μου τι βγάζει και όταν το τρέχω μέσω του fake_windows και μεσω του διπλανού σκληρού που περιέχει τα πραγματικά Windows (oπου κ εκεί το έχω εγκατεστημένο).

Ξέρετε τι μπορει να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Des ean exeis energopoihmeno to DMA mode sto DVD

apo to Control Panel tou Yast

an nai dokimase na to kaneis disable

alliws ean einai disabled dokimase na to 8eseis MODE 2 h UDMA 33

 

Enallaktika

Dokimase na to kaneis se mia HDH antigramenh tainia

k an DEN sou parousiastei ayto to mnm

tote

Mallon prospa8eis na grapseis tainia

h opoia exei prostasia (EINAI AY8ENTIKH)

kai mallon aytos einai kai o logos

pou lambaneis ayto to mnm

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (10 Οκτ. 2004 , 12:54)

 

Χρησιμοποιώ Suse 9.1 και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το DVDShrink. Ενώ τελικώς μου βρίσκει το γνωστό drive και μου αναγνωρίζει την ταινία με το όνομά της, όταν πατάω να μου την ανοίξει μου βγάζει το εξής μήνυμα :

 

 

DVD Shrink encountered an error and cannot continue

Failed to initialize ASPI device

File not found

 

 

Αυτό το μήνυμα μου τι βγάζει και όταν το τρέχω μέσω του fake_windows και μεσω του διπλανού σκληρού που περιέχει τα πραγματικά Windows (oπου κ εκεί το έχω εγκατεστημένο).

Ξέρετε τι μπορει να φταίει?

 

 

Μου φαίνεται ότι πολύ απλά το wine δεν μπορεί να κάνει σωστό emulation του dvdshrink... Βρες κάτι γραμμένο για Linux! :)

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous tous filous aytou tou aneksartitou leitourgikou.

an kai den exo megali pira apo unix san pedi ton windows parola ayta exo kanei kapies filotimes prospathies na matho kapia pragmata (me to mandrake)

ayto pou me exei entiposiasei ton telefteo kero einai oi live dianomes tou linux opos to knopix i to diko mas knopel.

parola ayta me ena psaksimo vrika kati arketa endiaferon..to slax.

mia dianomi live cd me mikro megethos

sto site exei vasikes odigies kathos kai merika arxeia gia tin dimiourgia ton dikon mas dianomon me vasi opia ekdosi linux exoume...mandrake,redhat kai alles

kati ekana alla me oxi megali epitixia mias kai oi gnoseis mou den einai eparkis...

elpizo na kiniso to endiaferon se kapious gnostes kai na asxolithoun kanonantas kai tin metepita zoi mou pio efkoli

to site einai to parakato

 

http://slax.linux-live.org/?lang=el

 

kali anazitisi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος caslor (13 Οκτ. 2004 , 22:47)

 

kalispera se olous tous filous aytou tou aneksartitou leitourgikou.

an kai den exo megali pira apo unix san pedi ton windows parola ayta exo kanei kapies filotimes prospathies na matho kapia pragmata (me to mandrake)

ayto pou me exei entiposiasei ton telefteo kero einai oi live dianomes tou linux opos to knopix i to diko mas knopel.

parola ayta me ena psaksimo vrika kati arketa endiaferon..to slax.

mia dianomi live cd me mikro megethos

sto site exei vasikes odigies kathos kai merika arxeia gia tin dimiourgia ton dikon mas dianomon me vasi opia ekdosi linux exoume...mandrake,redhat kai alles

kati ekana alla me oxi megali epitixia mias kai oi gnoseis mou den einai eparkis...

elpizo na kiniso to endiaferon se kapious gnostes kai na asxolithoun kanonantas kai tin metepita zoi mou pio efkoli

to site einai to parakato

 

http://slax.linux-live.org/?lang=el

 

kali anazitisi

 

 

Δεν ξέρω για την Mandrake - μαλλον όχι - , αλλα η Suse βγάζει LiveCD και μάλιστα είναι πολυ πολυ πολυ καλά. Εγώ χρησιμοποιώ το LiveCD της Suse για 3 λόγους : Πρώτον για να το δείχνω και να την εξηγώ με λίγα λόγια (όσα ξέρω κ εγώ) σε φίλους κ γνωστούς, και να διαφημίζω αυτήν την πανέμορφη διανομή, δευτερον για να ελέγχω σε αρκετούς υπολογιστές το αν το Suse αναγνωρίζει συσκευές, drivers, κάρτες οθόνης, γραφικών, σκληρούς δίσκους και μόντεμ (ωστε να μπορεί να γίνει κανονικά η εγκατάσταση αν χρειαστεί), και τρίτον κ σημαντικότερο γιατι πάντα είναι χρήσιμο να έχεις Suse μαζί σου μιας κ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί. Πές οτι σε φιλοξενεί ένας φίλος στο σπίτι του, ή εσύ έχεις κάποιον καλεσμένο... αλλα δεν θέλει να κάτσει κ να ψάξει τον υπολογιστή σου, ούτε να δεί τι σελίδες βλέπεις και τι αρχεία έχεις κατεβάσεις. Τότε φορτώνεις το LiveCD και τον αφήνεις μόνο του να κάνει ό,τι τον ευχαριστεί.

Προτείνω να κατεβάσεις το LiveCD του Suse και να το δοκιμάσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα... αντιθέτως ίσως κερδίσεις κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

exo mia dianomi live tis suse apo afta pou edinan ta periodika.

to thema me to slax einai oti o dimiourgos aftou tou epixirimatos sou dinei na katevaseis 2-3 mikra arxeiakia pou me ayta mporeis na kaneis opia dianomi linux exeis se live!!

ayto exei tin ekseis idieterotita ...oti mporeis na dimiourgiseis ena diko sou live cd apo opio leitourgiko linux exeis.me opia programata kai opia theme theleis esi.....

ego kati ekana alla opos exo proanaferei oxi me megali epitixia mias kai oi gnoseis mou se unix genikotera einai akoma stou arxariou

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για το άσχετο αλλά πάντα windows είχα. Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη έκδοση linux που κυκλοφορεί? υπάρχουν ποργράμματα όπως το office ? δώστε τα φώτα σας,,,,

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες "εκδόσεις".

Υπάρχουν πάρα πολλές διανομές, οι οποίες έχουν φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς όπως όλα τα πράγματα.

Διαφέρουν από άποψη ευχρηστίας, όλες έχουν κάποια δυνατά σημεία, αλλά κανείς εκ των προτέρων δεν μπορεί να σου πει τι είναι το πιο βολικό για σένα.

Για τους περισσότερους νέους χρήστες, οι απόψεις των παλαιότερων έχουν λίγη σημασία, καθώς οι λεπτομέρεις στις οποίες οι δεύτεροι εστιάζουν είναι κάτι που θα αργήσουν (πάρα) πολύ να δουνοι πρώτοι.

Δοκίμασε όποια έκδοση βρεις και κάποια στιγμή ίσως καταλήξεις κάπου (συνήθως θα κρατήσεις ότι συνηθίσεις).

Προγράμματα υπάρχουν άπειρα για όλες τις χρήσεις και για όλα τα γούστα. Στις περισσότερες μεγάλες διανομές υπάρχουν εκτός από τα βασικά προγράμματα και αρκετά πακέτα (γραφείου, σχεδίασης, CDR/DVD, internet κλπ), τα οποία μπορείς να επιλέξεις για εγκατάσταση.

 

Το πιο εύκολο για σένα είναι να βρεις μια οποιαδήποτε διανομή από κάποιον φίλο που θα μπορεί να σε καθοδηγήσει στα πρώτα σου βήματα. Διαφορετικά, ξεκίνα με ότι μπορείς να κατεβάσεις από το internet γρηγορότερα.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

simfono me tis gnomes ton parapanon pedion.oti sinithiseis kai opos to sinithiseis meta apo kero tha sou fenete efkolo.osos gia to office pou les sinithos oi dianomes linux (gia afto iperteroun se sxesi me ta windows)

einai kata poli perisotero ftinoteres apo aftes tis microsoft kai perilamvanoun mia pliada ergalion kai programaton gia kathe xrisi pou se alla os tha xriazosoun na ta agoraseis ksexorista.

oso gia to office oles sxedon exoun antistixa programata ala iparxei kai dorean to openoffice to opio mporei kai dexete gia epeksergasia arxia apo microsoft office.

 

 

kanena neo apo slax? to epsakse kaneis?

Link to comment
Share on other sites

Έχω Fedora Core 2. Ο ήχος ήταν ΟΚ μέσα από το gnome και alsa drivers. Έτρεξα για πρώτη φορά (τι το θελα; ) KDE και ξαφνικά χάθηκε ο ήχος. Διάβασα ότι κάνει conflict me to arts, και το απενεργοποίησα από το control panel αλλά εξακολουθεί να μην παίζει. Το module που παίζει είναι snd-via82xx. Έχετε καμιά ιδέα; :(
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Set up a cron job (I use a quarter daily cron job) containing the following...

get all - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php > /dev/null

get 1 - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1 > /dev/null

get multiple - GET http://www.YOURDOMAIN.com/YOURFORUMS/news_insert.php?n=1,2,3 > /dev/null

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...