Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

τα έχω κάνει αυτά!

 

Ti εννοεις γκριζαρει;

 

χάνονται τα χρώματα απο τις εφαρμογές που τρέχουν εκείνη την ώρα και δν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός απο το να περιμένω να ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα έχω κάνει αυτά!

 

 

 

χάνονται τα χρώματα απο τις εφαρμογές που τρέχουν εκείνη την ώρα και δν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός απο το να περιμένω να ξεκολλήσει.

Μου φαινεται σαν προβλημα της καρτας γραφικων.Μπορεις να δεις τις θερμοκρασιες εκεινη τη στιγμη;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται σαν προβλημα της καρτας γραφικων.Μπορεις να δεις τις θερμοκρασιες εκεινη τη στιγμη;

 

θα το ψάξω και θα σου πω! όμως με τα linpus linux (βασίζονται σε fedora) που είχε δεν έτρωγε τέτοια lag!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ψαξε για προβλημα με τα προγραμματα οδηγους που χρησοιμοποιοθν τα Linux ex. gstreamer μηπως βρεισ κατι γτ και εγ ειχα κατι τετοια προβληματα μεχρι που εβαλα την 9.04 εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι σίγουρη ότι θα σας τα ξαναέχουν ρωτήσει πολλές φορές ... απλά επειδή είναι φύση αδύνατον να διαβάσω 145 σελίδες .. έχω τις εξής απορίες που χρειάζομαι για λύση :

1. στο σπίτι έχουμε ένα δίκτυο υπολογιστών ... όλων των λειτουργικών : windows, mac os x, linux.

Αυτό που πρωτίστως με ενδιαφέρει είναι να μπορεί ο μικρός linux (ένα Acer netbook με linpus linux πάνω, αυτά που είχε εγκατεστημένα από τη μάνα του) να μπορεί να τον δει ένα pc με windows πάνω. Λογικά θα χρειαστώ Samba, αλλά μήπως έχει κανένας από σας και τις οδηγίες για "ασφαλή" εγκατάσταση κι όχι πειράματα,κτλ;;

2. Το δεύτερο - και καθόλου πρωτότυπο - τι προτείνετε για εγκατάσταση unix λειτουργικού σε σταθερό υπολογιστή .. ωστόσο .. θα έχει ένα partition με windows (δυστυχώς κι αναπόφευκτα) διότι χρησιμοποιείται κ από άλλους στο σπίτι .. απλά θέλω όσο το δυνατόν περισσότερη συμβατότητα με προγράμματα τύπου msn, skype, κτλ. .. και φυσικά να έχει κι απόδοση γραφικών (τα 3d γραφικά που έχω δει, με τα multiple desktops, και τα fancy menus, κτλ. )

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .. και συγγνώμη που θα χρειαστεί να τα επαναλάβετε.. αν δεν θέλετε να τα δημοσιεύσετε , δέχομαι και pm.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανει πως αλλαζουμε εικονιδια στε linux?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει:

- σε Linux

- να γίνονται Sync τα Contacts και το Calendar του Google

- με κινητό WM v6.1 μέσω USB

 

Οι υπάρχουσες λύσεις είναι:

1) Με Windows/Activesync μέσω προτοκόλλου Microsoft Exchange Server αλλά θέλω να σταματήσω τη χρήση του VirtualMachine.

2) Με Funambol και Goosync αλλά γίνεται μόνο μέσω των server τους (πρόβλημα ιδιωτικότητας) και με κόστος (το δεύτερο).

3) Με ενδιάμεσο "κόμβο" το Evolution Exchange αλλά θα προτιμούσα μια απευθείας μέθοδο Google<->phone, όπως στο (1).

 

Οποιος γνωρίζει κάτι τον ευχαριστώ για τη βοήθειά του.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει:

- σε Linux

- να γίνονται Sync τα Contacts και το Calendar του Google

- με κινητό WM v6.1 μέσω USB

 

Οι υπάρχουσες λύσεις είναι:

1) Με Windows/Activesync μέσω προτοκόλλου Microsoft Exchange Server αλλά θέλω να σταματήσω τη χρήση του VirtualMachine.

2) Με Funambol και Goosync αλλά γίνεται μόνο μέσω των server τους (πρόβλημα ιδιωτικότητας) και με κόστος (το δεύτερο).

3) Με ενδιάμεσο "κόμβο" το Evolution Exchange αλλά θα προτιμούσα μια απευθείας μέθοδο Google<->phone, όπως στο (1).

 

Οποιος γνωρίζει κάτι τον ευχαριστώ για τη βοήθειά του.

 

Ασε εγω που το εψαξα σε wm6 σκουρα τα πραγματα μαλλον ειναι πολυ δυσκολο !

 

Ποιο linux μοιαζει περισσοτερο στα MAC;

 

Κανενα αν θες μπορεις να τα κανεις να μοιαζουν πολυ με αυτα αλλαζοντας το θεμα τους! κατι που ειναι πολυ απλο ευκολο και γρηγορο.

 

αν και είμαι σίγουρη ότι θα σας τα ξαναέχουν ρωτήσει πολλές φορές ... απλά επειδή είναι φύση αδύνατον να διαβάσω 145 σελίδες .. έχω τις εξής απορίες που χρειάζομαι για λύση :

2. Το δεύτερο - και καθόλου πρωτότυπο - τι προτείνετε για εγκατάσταση unix λειτουργικού σε σταθερό υπολογιστή .. ωστόσο .. θα έχει ένα partition με windows (δυστυχώς κι αναπόφευκτα) διότι χρησιμοποιείται κ από άλλους στο σπίτι .. απλά θέλω όσο το δυνατόν περισσότερη συμβατότητα με προγράμματα τύπου msn, skype, κτλ. .. και φυσικά να έχει κι απόδοση γραφικών (τα 3d γραφικά που έχω δει, με τα multiple desktops, και τα fancy menus, κτλ. )

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .. και συγγνώμη που θα χρειαστεί να τα επαναλάβετε.. αν δεν θέλετε να τα δημοσιεύσετε , δέχομαι και pm.

 

 

Το πρωτο δεν το ξερω δεν εχω την τυχη να εχω τοσα πισια σπιτι μου :p! Οσο για το δευτερο σου προτεινω να βαλεις τα ubuntu 9.04 με την μεθοδο του wubi που ειναι πολυ ευχρηστα οσο για τισ εφαρμογεσ που ανεφερες για το msn υπαρχει το αντιστοιχο amsn στο linux τελος το skype υπαρχει ολοιδιο καθως και σχεδον ολες οι εφαρμογες υπαρχουν αλλα ισως οχι αρκετα ανεπτυγμενες. Μπορεις να ψαξεις στον installer ...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανει πως αλλαζουμε εικονιδια στε linux?

 

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας--> θέμα--> επιλέγεις το θέμα που έχεις εκείνη τη στιγμή--> προσαρμογή--> πατάς στην καρτέλα εικονίδια και διαλέγεις!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως όταν θέλετε να κάνετε πολλαπλές παραθέσεις πρέπει να χρησιμοποιείτε το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif

Αποφεύγετε τα συνεχόμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως όταν θέλετε να κάνετε πολλαπλές παραθέσεις πρέπει να χρησιμοποιείτε το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif

Αποφεύγετε τα συνεχόμενα posts.

Ποτε εγινε αυτο σε αυτο το θεμα;

Ερωτηση

Το ubuntu εχει ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω ubuntu στα PS.Θα εχει;

 

Όταν λες PS τι ακριβώς εννοείς; :confused:

Link to comment
Share on other sites

PlayStation 3.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά... δε νομίζω να γίνεται! Το Ubuntu υποστηρίζει επεξεργαστές x86 και x64. Αν ο επεξεργαστής του PS3 ανήκει σε κάποια από αυτές τις οικογένειες, ίσως και να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά... δε νομίζω να γίνεται! Το Ubuntu υποστηρίζει επεξεργαστές x86 και x64. Αν ο επεξεργαστής του PS3 ανήκει σε κάποια από αυτές τις οικογένειες, ίσως και να γίνεται.

Γινεται απο το install other OS.

Δεν ξερω τι επεξεργαστες εχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο θα σε παραδεχτω! Ειλικρινα δεν θα πειραματιζομουν με κατι τοσο ακριβο!

 

Σορρυ για τις πολλες παραθασεις δεν το ειχα κανει αλλη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια γίνεται!

 

Δες εδώ: http://ps3only.blogspot.com/2007/05/ubuntu-linux-ps3.html

 

Ο επεξεργαστής είναι ο cell. Το λειτουργικό τρέχει και σε άλλες αρχιτεκτονικές!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

σε ubuntu 9.04 δεν βλέπει ένα stick 4 gb fat32 υπάρχει καμμιά λύση;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω ένα live cd των ubuntu 9.04. Κατέβασα το 1ο απο

αυτο το link http://releases.ubuntu.com/jaunty/ και το έγραψα σε ένα dvd σε ταχύτητα 16χ. Το έβαλα στον drive του υπολογιστή και έκανα επανεκκίνηση, αλλά ξεκίνησε πάλι κανονικά τα XP. Μαλλον πρεπει να το ρυθμισω απο το bios να κανει boot απο το dvd, αλλα δεν ξερω πως γινεται. Μιπως φταίει που το έγραψα σε dvd και όχι σε cd??? Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο αναλυτικά γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω ένα live cd των ubuntu 9.04. Κατέβασα το 1ο απο

αυτο το link http://releases.ubuntu.com/jaunty/ και το έγραψα σε ένα dvd σε ταχύτητα 16χ. Το έβαλα στον drive του υπολογιστή και έκανα επανεκκίνηση, αλλά ξεκίνησε πάλι κανονικά τα XP. Μαλλον πρεπει να το ρυθμισω απο το bios να κανει boot απο το dvd, αλλα δεν ξερω πως γινεται. Μιπως φταίει που το έγραψα σε dvd και όχι σε cd??? Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο αναλυτικά γίνεται!

 

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που το έγραψες σε DVD; Όταν το δισκάκι είναι bootable, δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να του αλλάξεις μορφή. Δεν είναι απλά ένας όγκος από δεδομένα, είναι ένα σύστημα. Γράψτο σε ένα CD και ξαναδοκίμασε. Αν και πάλι δεν ξεκινήσει, μπες στο BIOS και άλλαξε το boot sequence (1st boot device CD-ROM - τα υπόλοιπα δεν έχει σημασία με τι σειρά θα τα βάλεις, απλά κάπου πρέπει να υπάρχει κι ο σκληρός δίσκος).

 

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

 

 

Υ.Γ.: Υπόψιν η έκδοση 9.04 προς το παρόν ΔΕΝ είναι LTS (Long Time Support) με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω ένα live cd των ubuntu 9.04. Κατέβασα το 1ο απο

αυτο το link http://releases.ubuntu.com/jaunty/ και το έγραψα σε ένα dvd σε ταχύτητα 16χ. Το έβαλα στον drive του υπολογιστή και έκανα επανεκκίνηση, αλλά ξεκίνησε πάλι κανονικά τα XP. Μαλλον πρεπει να το ρυθμισω απο το bios να κανει boot απο το dvd, αλλα δεν ξερω πως γινεται. Μιπως φταίει που το έγραψα σε dvd και όχι σε cd??? Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο αναλυτικά γίνεται!

 

 

Και τα δυο ειναι πιθανα για αποκλεισεις το πρωτο βαλε ενα σιντι-ντιβιντι (που ξερεισ οτι δουλευει) απο windows και αν ξεκινησει παει να πει οτι επρεπε να το γραψεις σε σιντι, ειδαλως θα πρεπει να το γραψεις σε σιντι και να ξαναδοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...