Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση.

 

Έκανα εγκατάσταση ubuntu 7.04 και όταν έφτασε στο partitioning επέλεξα να μειωθεί ο χώρος των winxp και στον ελεύθερο χώρο να εγκατασταθούν τα ubuntu (δεν είμαι σίγουρος για το manual partition). Η εγκατάσταση έγινε σε κανά μισάωρο, και λειτουργεί οκ ο υπολογιστής (με dual boot ).Ο σκληρός δίσκος(100gb) φαίνεται ενιαίος, με ελεύθερα 56gb.(είχα δεδομένα γύρω sta 20gb).

Άρα δέσμευσε περίπου 20gb για εγκατάσταση ubuntu?

 

Με manual partition θα κέρδιζα απλά μερικά gb ελεύθερα παραπάνω?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα δέσμευσε περίπου 20gb για εγκατάσταση ubuntu?

Με df στην κονσόλα βλέπεις το μέγεθος του partition στο οποίο εγκατέστησες το Ubuntu. Αν το έκανες manually θα μπορούσες να ορίσεις εσύ το μέγεθος (από 3-4 GB και πάνω θα ήσουν ΟΚ γενικά αν σε περιορίζει πολύ το μέγεθος). Τα 20 όμως είναι μια χαρά αν σκοπεύεις να το κρατήσεις και να παίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Με df στην κονσόλα βλέπεις το μέγεθος του partition στο οποίο εγκατέστησες το Ubuntu. Αν το έκανες manually θα μπορούσες να ορίσεις εσύ το μέγεθος (από 3-4 GB και πάνω θα ήσουν ΟΚ γενικά αν σε περιορίζει πολύ το μέγεθος). Τα 20 όμως είναι μια χαρά αν σκοπεύεις να το κρατήσεις και να παίξεις.

 

Μετά από format, απο φάσισα να δοκιμάσω manual partition. Στον ενιαίο χώρο windows, δημιούργησα 2 parttions νέα. Ένα των 16 gb ως root(ext3 από το /), κ ένα για swap(από το swap) μεγέθους 2gb. Όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω/ρυθμίσω τα moynting points σωστά.Έτσι όταν ξεκινάει η εγκατάσταση,φτάνει στο 94% και μετά μου λέει (problem when installing grub, not found), ή κάτι τέτοιο. Πάντως λέει για αδυναμία εγκατάστασης του grab, οπότε διακόπτεται η εγκατάσταση.

Όποιος καταλαβαίνει/γνωρίζει τι τρέχει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αφού εγκατέστησα τα ubuntu 7.04 πώς βάζω τους codecs για να παίζει προγράμματα για mp3, dvd κτλ? Λογικά θέλει ενεργή σ΄υνδεση internet, οπότε πώς εγκαθιστώ το modem της otenet(δυστυχώς έχω το Ε4,το έχει εγκαταστήσει κανείς επιτυχώς) sta linux?
If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για την πρώτη ερώτηση και για αρκεα άλλα πιστεύω θα σε καλύψει ο παρακάτω οδηγός:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

ποιό modem έχεις; crpyto;

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, ενημέρωσα και βελτίωσα τον XMLTV Grabber για τα ελληνικά κανάλια (η αρχική δουλειά είχε γίνει πριν μερικά χρόνια από τον Τάσο Βασούκο).

 

Τώρα οποιος χρησιμοποιεί το MythTV μπορεί να βλέπει το πρόγραμμα της εβδομάδας για 7 από τα πιο γνωστά κανάλια, να ορίζει εύκολα και απλά εγγραφές και τέλοσπάντων να τους τρελαίνει όλους με το Super Duper MythTV του :p

 

Κατεβάστε τον grabber ( tv_grab_el )

 

Τοποθετήστε τον στο /usr/bin και μέσα από το setup του MythTV στο Video Source επιλέξτε τον ως XMLTV grabber :)

 

Τα κανάλια που υποστηρίζονται μέσω του τηλεοπτικού προγράμματος που παρέχει η Nova:

ALPHA
ALTER
ANTENNA
ET 1
MEGA CHANNEL
NET
STAR

 

Προσοχή: απαιτεί τα εξής perl modules για να λειτουργήσει:

Time::ParseDate
Getopt::Long
Date::Manip
HTML::TreeBuilder
XMLTV::Memoize
XMLTV::Ask
XMLTV::Config_file
XMLTV::DST
XMLTV::Get_nice
XMLTV::Mode
XMLTV::Date
XMLTV::Usage
XMLTV::Version
XMLTV::Capabilities
XMLTV::Description

 

Σύντομα θα φτιάξω και ένα Debian How-TO για όσους μπερδεύτηκαν με όλα τα παραπάνω... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν pavilion dv6520ea.

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει τα hp quick play keys να δουλέψουν;

Έχω δοκιμάσει να κάνω map τα sequences αυτών με τα actions που θέλω στον X, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με αρκετό ψάξιμο στο google δεν έχω βρεί τίποτα που να με βοηθάει.

 

Φαντάζομαι ότι είναι τα ίδια multimedia keys που έχουν όλα (ή τα περισσότερα) pavilion dv. Εμφανισιακά είναι τουλάχιστον.

 

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

για την πρώτη ερώτηση και για αρκεα άλλα πιστεύω θα σε καλύψει ο παρακάτω οδηγός:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

ποιό modem έχεις; crpyto;

 

οκ ευχαριστώ φίλε. Έχω της otenet το modem, ένα μπλε sagem είναι. Μάλιστα,δυστυχώς έχω την έκδοση Ε4(για όσους ξέρουν) που έχει ακόμα πιο περίεργη εγκατάσταση. Είχα ακολουθήσει κάποιον οδηγό με εντολές από sudo ktl... αλλά σε κάποιο σημείο δ μπόρεσα να συνεχίσω. Αν κάποιος που είχε το modem αυτό και το εγκατέστησε, μπορεί, ας γράψει τις οδηγίες/τρόπο. Θα βοηθούσε κ άλλους πιστεύω.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Δοκίμασα να στήσω έναν squid proxy σε περιβάλλον suse.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ βλέπω κανονικότατα http σελίδες,δεν βλέπω τις https!Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?Ελπίζω να έχουμε και ειδικούς Linux εδω μέσα!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγκατέστησα σε ξεχωριστό παρτίσιον το Ubuntu 7.04. Μέχρι στιγμής, το χρησιμοποιούσα μόνο για να "παίζω", για να έρχομαι σε επαφή με κάτι διαφορετικό από τα Windows. Έτσι, δεν έχω φτιάξει ούτε καν τη σύνδεση στο Ίντερνετ. Είπα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά, όμως πρέπει πρώτα να λύσω κάποια προβλήματα:

 

1. Δεν υπάρχει δυνατότητα αύξησης της ανάλυσης της οθόνης. Ενώ στα Windows έχω 1280 επί 1024, στο Ubuntu φτάνει το πολύ μέχρι 1024 επί 768. Επιπλέον, η δεξιά μεριά της οθόνης "κόβεται". Π.χ. το κουμπάκι της Απενεργοποίησης πάνω δεξιά φαίνεται μισό. Είναι σαν να έχει μετακινηθεί η οθόνη μερικά πίξελς δεξιότερα.

 

2. Χρειάζεται να εγκαταστήσω ντράιβερς για μητρική κάρτα και κάρτα γραφικών;

 

3. Θέλω να εγκαταστήσω διάφορα προγράμματα, και κατά προτίμηση όχι εκείνα που έχω στα Windows. Προκύπτουν δύο απορίες:

- α. Μπορώ να κατεβάσω αυτά τα προγράμματα από τα Windows, εν συνεχεία να τα περάσω σε σιντί και μετά να τα εγκαταστήσω στο Ubuntu;

- β. Υπάρχει πουθενά κανένας "κατάλογος" με τα προσφερόμενα για Λίνουξ προγράμματα; Για παράδειγμα, θα προτιμήσω στο Λίνουξ να τρέχω το OppenOffice παρά το MS Office, όμως θα πρέπει να ξέρω ότι "υπάρχει πρόγραμμα ονόματι OppenOffice".

 

Σύμφωνοι, οι απορίες είναι λίγο γελοίες, αλλά κάθε απάντηση θα εκτιμηθεί.

:help: Ισοβίτης 7 ζωές...
Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς δεν έχεις εγκαταστήσει τους drivers της κάρτας γραφικών.

 

2)Ναι, εαν η κάρτα σου είναι ati ή nvidia οι drivers κατεβαίνουν αυτόματα, μάλιστα θα έπρεπε να κατέβουν μετά την εγκατάσταση. Υποθέτω βέβαια πως έχεις ADSL με router και μητρική με κάρτα δικτύου.

 

3α) Οχι, όχι, όχι

3β)Μπες στο synaptic και δες τι υπάρχει. Το openoffice πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο.

 

Καλό θα ήταν να δεις το wiki του ubuntu, εκεί θα βρεις ένα σωρό λύσεις. Φρόντισε να κατεβάσεις και το automatix2.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, δεν έχω φτιάξει ούτε καν τη σύνδεση στο Ίντερνετ.

Ναι, εαν η κάρτα σου είναι ati ή nvidia οι drivers κατεβαίνουν αυτόματα, μάλιστα θα έπρεπε να κατέβουν μετά την εγκατάσταση.

?!?!!!!!!!

 

Επίσης:

δεν ξέρω τι γίνεται με τα ubuntu, αλλά μια χαρά ανεβάζει ανάλυση και ο vesa (ο οποίος χρησιμοποιείται αν όντως δεν έχει τους κατάλληλους drivers). Πείραξε το /etc/X11/xorg.conf.

 

1) Γράψε ifconfig. Αν σου βγάζει ethX (νούμερο), βλέπει το δίκτυο σου. Ξεκίνησε τον dhcp client σε αυτό το if και έχεις δίκτυο. Αν δεν βλέπει την κάρτα σου, πές μας τι κάρτα έχεις.

2) Θές να ψάξεις πχ για office εφαρμογές. Δίνει apt-cache search office και σου βγάζει όλα τα σχετικά. Επιλέγεις αυτό που θές, και μετά δίνεις apt-get install AYTO_POY_DIALEKSES.

Μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαντάζομαι πολύ θα έχουν την απορία και στα forum της UBUNTU κοινότητας γίνεται χαμός σας γράφω τις πλήρεις οδηγίες βάση των οποίων ο ήχος σας θα δουλεύει κανονικότατα:

 

Ανοίγουμε ένα terminal και δίνουμε:

 

sudo apt-get install libncurses5-dev build-essential ncurses-dev gettext linux-headers-`uname -r`

 

Αν λάβουμε κάποιο error κανένα πρόβλημα συνεχίζουμε κατεβάζοντας τα εξής αρχεία:

 

ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.15rc2.tar.bz2

 

ftp://ftp.alsa-project.org/pub/lib/alsa-lib-1.0.15rc2.tar.bz2

 

ftp://ftp.alsa-project.org/pub/utils/alsa-utils-1.0.15rc1.tar.bz2

 

Στο terminal για να αποσυμπιέσουμε τα αρχεία σε έναν νέο φάκελο που ονομάζουμε alsa γράφουμε:

 

sudo mkdir -p /usr/src/alsa

cd /usr/src/alsa

sudo cp ~/ALSA/1.0.15rc2/* .

sudo tar xjf alsa-driver-1.0.15rc2.tar.bz2

sudo tar xjf alsa-lib-1.0.15rc2.tar.bz2

sudo tar xjf alsa-utils-1.0.15rc1.tar.bz2

 

Πάμε System>Administration>Synaptics package manager και φροντίζουμε να έχουμε τα εξής packages εγκατεστημένα στο σύστημα μας:

 

ib64ncurses5,libncurses5,libncursesw5,ncurses-base,ncurses-bin,ncurses-term,ncurses-dev, libncurse5-dev,gettext και ja-trans

 

Στο terminal γράφουμε:

 

cd alsa-driver-1.0.15rc2/

sudo ./configure --with-cards=hda-intel --with-oss=yes

sudo make

sudo make install

cd ../alsa-lib-1.0.15rc2/

sudo ./configure

sudo make

sudo make install

cd ../alsa-utils-1.0.15rc1/

sudo ./configure

sudo make install

 

Αν οι παραπάνω εντολές έδωσαν : C compiler cannot creater executables δεν έχετε εγκαταστήσει το gcc compiler. Για να το κάνετε δίνετε:

 

sudo apt-get install build-essential

 

Στη συνέχεια ανοίγουμε το αρχείο modprobe.d με την εντολή:

 

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

 

 

Στο τέλος του αρχείου προσθέτουμε την ακόλουθη πρόταση:

 

options snd-hda-intel model=toshiba

 

Κάνουμε ένα restart και βλέπουμε αν έχουμε ήχο.

 

Αν δεν έχουμε μην ανησυχείτε…

Γράφουμε στο terminal

 

 

ls /lib/modules

 

 

cd /lib/modules/

 

Το αποτέλεσμα των εντολών θα είναι να δούμε ή 1 2.6.22κάτι αρχείο ή περισσότερα 2.6.22κάτι directorys. Επιλέγουμε το μεγαλύτερο πχ αν εχουμε

2.6.22.12 και 2.6.22.13 επιλέγουμε το δεύτερο

 

Οπότε γράφουμε στο terminal(κοιτάξτε παρακάτω που χρειάζεται το 13):

 

sudo mv /lib/modules/2.6.22-13-generic/ubuntu/media/snd-hda-intel/snd-hda-intel.ko /tmp

 

sudo depmod -a

 

Κάνουμε ένα reboot και ο ήχος δουλεύει.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω compress ενα ολόκληρο directory με το gzip ή το bzip2 χωρις να χρησιμοποιήσω την εντολή tar.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω compress ενα ολόκληρο directory με το gzip ή το bzip2 χωρις να χρησιμοποιήσω την εντολή tar.

Ευχαριστώ

 

Τι θές να κάνεις; Τα gzip/bzip/2 είναι για να συμπιέζουν 1 αρχείο, όχι φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Mia grigori erotisi

 

pos allazo apo AGGLIKA SE ELLINIKA sto ubuntu 7.04 ?

 

sto preferences>keyboard shortcuts den vlepo kapoia shetiki rythmisi.

 

sto preferences>keyboard >layouts mporo na ta allakso alla meta gia na to dehtei p.x o firefox prepei na ton ksanaksekiniso.

 

ayto opos katalavenetai kanei adynato na mpo sto mail mou (aggliko username kai password) kai na grapso mail sta ellinika

 

PARAKALO doste mou ta fvta sas.Sihainomai ta greeklish.

 

eyharisto.

Link to comment
Share on other sites

και παίζει άριστα και με στα tablet pc. (υπάρχει κώδικας για να κάνεις map το κουμπί στο στυλό αλλά και τη γόμμα).

 

ερώτηση: ούτε τα 7.04 αλλά ούτε και τα 7.10 δε συνδέονται στον router μου (linksys), όταν βάζω WEP key απλά δεν κάνουν τπτ και προσπαθούν...

 

αντιθέτως συνδέονται άμεσα σε ένα free Access Point που έχω εδώ δίπλα.

 

τι παίζει? φταίει που τα τρέχω από το Live CD? :confused:

 

αυτός είναι και ο λόγος που με αποθεί από το να τα βάλω ως μόνιμο OS.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για media center τι διανομη μου προτεινετε;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

giati na valeis linux se ena ypologisti gia media?

Γιατι δεν θελω να βαλω Windows

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για media center τι διανομη μου προτεινετε;

http://linuxmce.com/

 

@alex: έχεις δίκιο σε ένα μεγάλο βαθμό. Η ασύρματη δικτύωση στις διάφορες διανομες είναι σε πολλές περιπτώσεις ελαφρώς προβληματική.

Το γεγονός όμως είναι 1, άμα παίξει μια φορά, δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει. Για κοίτα στα παρακάτω:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=172810

http://www.linux.com/feature/56946

http://hostap.epitest.fi/wpa_supplicant/

 

:)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...