Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

shmera evala ubuntu os monadiko leitourgiko se ena pc !!ola ok me to net ktl !! ena dvd palyer pou tha vro?

Είναι καλό distro του linux,και εγώ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ:)

Τώρα ένα πρόγραμμα για να παίζεις DVD είναι το kaffeine ή το Xine.όμως πρέπει να περάσεις και τα libs;)

ανοίγεις την κονσόλα και πατάς:

sudo apt-get install libdvdcss2

εναλλακτικά μπαίνεις από το Synaptics,αναζητάς το xine,το εγκαθιστάς αλλά μη ξεχάσεις να περάσεις το xine lib(με το οποίο συνεργάζεται και το kaffeine)

Κάποιους χρήσιμους codecs(streaming,mpg κτλ) μπορείς να τους κατεβάσεις:

sudo apt-get install gstreamer0.8-plugins

sudo apt-get install gstreamer0.8-lame

sudo apt-get install gstreamer0.8-ffmpeg

sudo apt-get install lame

sudo apt-get install sox

sudo apt-get install ffmpeg

sudo apt-get install mjpegtools

sudo apt-get install vorbis-tools

sudo apt-get install w32codecs

gst-register-0.8

 

πηγή εντολών κονσόλας : techteam:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι καλό distro του linux,και εγώ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ:)

Τώρα ένα πρόγραμμα για να παίζεις DVD είναι το kaffeine ή το Xine.όμως πρέπει να περάσεις και τα libs;)

ανοίγεις την κονσόλα και πατάς:

sudo apt-get install libdvdcss2

εναλλακτικά μπαίνεις από το Synaptics,αναζητάς το xine,το εγκαθιστάς αλλά μη ξεχάσεις να περάσεις το xine lib(με το οποίο συνεργάζεται και το kaffeine)

Κάποιους χρήσιμους codecs(streaming,mpg κτλ) μπορείς να τους κατεβάσεις:

sudo apt-get install gstreamer0.8-plugins

sudo apt-get install gstreamer0.8-lame

sudo apt-get install gstreamer0.8-ffmpeg

sudo apt-get install lame

sudo apt-get install sox

sudo apt-get install ffmpeg

sudo apt-get install mjpegtools

sudo apt-get install vorbis-tools

sudo apt-get install w32codecs

gst-register-0.8

 

πηγή εντολών κονσόλας : techteam:)

ok evala dvd player kai ola kala ! alla exo ena provlima me ta mp3 !! eno evala to juk pou leei oti paizei mp3 kai eno exo valei kai mp3 mesa sto disko kai ta vriskei den ta kanei anaparagogh!!

Link to comment
Share on other sites

ok evala dvd player kai ola kala ! alla exo ena provlima me ta mp3 !! eno evala to juk pou leei oti paizei mp3 kai eno exo valei kai mp3 mesa sto disko kai ta vriskei den ta kanei anaparagogh!!

 

το δίσκο με τα mp3 το βλέπουν τα UBUNTU; Αν είναι σε NTFS file system πρέπει να κάνεις μια διαδιακασία...Προτείνεται FAT32 για να γράφεις κιόλας στους δίσκους με ασφάλεια μέσα από Linux Ubuntu :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κιόμως :)

Το NTFS module που βρίσκεται στις τελευταίες εκδόσεις του πηρύνα 2.6 έχει από default Read/Write υποστήριξη και μάλιστα την ενεργοποιεί αυτόματα! Από όσο ξέρω μερικές λειτουργίες είναι απενεργοποιημένες, παρόλα αυτά έχεις την δυνατότητα να γράψεις σε NTFS :)

 

παίζει το ntfs, παίζει και αυτό!!! :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει PCLINUXOS από εχτές και έχω τρελαθεί. Φοβερά καλή διανομή!

Μήπως μπορεί να μου πει κανείς, τι πρέπει να κάνω από άποψη drivers για να έχω Beryl στην κάρτα γραφικών του φορητού που χρησιμοποιώ πρόσκαιρα; Η κάρτα γραφικών είναι SiS Real256E.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει να ψάχνω συνέχεια καινούριες διανομές, το να κάνω συνέχεια format και να εγκαθιστώ καινούρια διανομή, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο σκληρός από τα συνεχή formats;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει να ψάχνω συνέχεια καινούριες διανομές, το να κάνω συνέχεια format και να εγκαθιστώ καινούρια διανομή, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο σκληρός από τα συνεχή formats;

 

Οχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άλλωστε εδώ και αρκετά χρόνια το format δεν "χωρίζει" τον δίσκο σε φυσικά sectors και clusters* όπως γινόταν παλιά, απλά γράφει τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται για να ξέρει που βρίσκονται τα δεδομένα σου.

 

Ο σκληρός μπορεί να πάθει ζημιά αν σβήνει ενώ γράφει... Εμένα ένας δίσκος μου είχε παρουσιάσει bad clusters γιατί το ρημάδι το ρεύμα έπεφτε συνέχεια πάνω στο boot! Μετά έβαλα UPS και ηρέμησα :cool:

 

* οι μοντέρνοι δίσκοι έρχονται low-formatted από το εργοστάσιο και δεν μπορείς να τους κάνεις πραγματικό low-format. Ο λόγος απλός: στο εργοστάσιο με τις τεχνικές που χρησιμοποιούν φτάνουν πολύ μεγαλύτερες χωρητικότητες

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τις εγκαταστάσεις των διανομών, οπότε συνεχίζω κανονικά.

Κάτι άλλο να πω για τις διανομές. Πρόσφατα εγκατέστησα το pclinuxos και μου άρεσε πάρα πολύ, επειδή είχε σχεδόν τα πάντα από προγράμματα (με java, flash κλπ) και πολύ γρήγορο.

Επειδή όμως ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, κοιτάω μήπως βρω κάποια διανομή με όσο το δυνατόν περισσότερα προγράμματα και γρήγορη. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Μη μου πείτε για Ubuntu, την έχω δοκιμάσει ήδη. Βασικά τώρα κατεβάζω την Sabayon. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Μου φάνηκε εντυπωσιακή. Το ότι προέρχεται από Gentoo θα χρειάζομαι compile για τις αναβαθμίσεις;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

re paidia doste ena help !! evala ena dvd tainia mesa sto pc kai phga na to trexo me kapoio programma ap ta linux kai den to etrexe kanena !! akoma kai to kaffeine mou evgaze ena mnm gia encrypted dvd ktl !! meta sta windows to etrexe mia xara !! ti ftaiei?
Link to comment
Share on other sites

re paidia doste ena help !! evala ena dvd tainia mesa sto pc kai phga na to trexo me kapoio programma ap ta linux kai den to etrexe kanena !! akoma kai to kaffeine mou evgaze ena mnm gia encrypted dvd ktl !! meta sta windows to etrexe mia xara !! ti ftaiei?

 

Σου λείπει η βιβλιοθήκη που κάνει decrypt τα κωδικοποιημένα DVD. Ονομάζεται libdvdcss (στο debian libdvdcss2) και πρέπει να την βρεις και να την εγκαταστήσεις. Τι διανομή έχεις; :)

Link to comment
Share on other sites

thn ubuntu multimedia center !!:) tha thn exei mesa to synaptics?

 

 

 

ta vrhka sto synaptics alla otan pao na ta kano egkatastash mou vgazei apotuxia !!file not found !!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει PCLinuxOS. Βέβαια το να πω ότι είμαι πλήρως ευχαριστημένος είναι περιττό.

Αλλά σαν νέος στο Linux θέλω να ρωτήσω κάτι.

Στο Beryl κατέβασα και το aquamarine (που είναι ο KDE decorator) και τώρα στον beryl manager στην επιλογή select widnow decoration μου έχει τρεις επιλογές: α) standard beryl decorator (emerald) β) aquamarine (kde decorator) και γ) gtk window decorator.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πώς αλλάζω το window decorator στο gtk. Επίσης, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για το gtk τι ακριβώς είναι; Το ακούω πολύ συχνά και ... δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

Εχω ενα HP omnibook xe2 (5αετιας και βαλε!)

Λεω να βαλω linux, αλλα οσα εχω δοκιμασει κολλανε κατα την εγκατασταση.

Εχω δοκιμασει dsl 3.2, opensuse mini 10.2 , vectorlinux lightweight , redhat 8 και καναδυο ακομη που δεν θυμαμαι.

Δεν ξερω σχεδον τιποτε απο linux και θελω να εγκαταστησω καποια εκδοση για να πειραματιστω/μαθω.

Τι μου προτεινετε να κανω?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

thelo ena help xana !! thelo na antigrapso kati drivers pou katevasa sthn apifaneia ergasias mesa sto etc/apt/source.list (kapos etsi ) alla den mou dinei dikaioma antigrafhs !! ti mporo na kano? ubuntu exo!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

Εχω ενα HP omnibook xe2 (5αετιας και βαλε!)

Λεω να βαλω linux, αλλα οσα εχω δοκιμασει κολλανε κατα την εγκατασταση.

Εχω δοκιμασει dsl 3.2, opensuse mini 10.2 , vectorlinux lightweight , redhat 8 και καναδυο ακομη που δεν θυμαμαι.

Δεν ξερω σχεδον τιποτε απο linux και θελω να εγκαταστησω καποια εκδοση για να πειραματιστω/μαθω.

Τι μου προτεινετε να κανω?

 

Ευχαριστω!

 

Προτείνω κάτι σε (k)(x)ubuntu. Ρίξε μια ματιά εδώ. Τώρα αν σου κολλάει και δεν τρέχει καλά δες και το Damn Small Linux.

 

Για desktop customization σε ubuntu (δηλαδή widgets, sidebars κλπ) υπάρχει τίποτα καλό; τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: μπορώ να bootάρω τα ubuntu ένα usb 2.0 1GB στικάκι (παράδειγμα) και να τα τρέχω από εκεί και ταυτόχρονα να το βλέπουν και ως hdd (δλδ μέσω αποθήκευσης).

 

το πρόβλημα είναι με το laptop έχει και τους δύο hdd σε ntfs (λόγω vista) και τα Linux δεν μπορούν να τους δουν.

 

ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το knoppix, έχω την εντύπωση ότι κάνει mount τους ntfs δίσκους by default
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: μπορώ να bootάρω τα ubuntu ένα usb 2.0 1GB στικάκι (παράδειγμα) και να τα τρέχω από εκεί και ταυτόχρονα να το βλέπουν και ως hdd (δλδ μέσω αποθήκευσης).

 

το πρόβλημα είναι με το laptop έχει και τους δύο hdd σε ntfs (λόγω vista) και τα Linux δεν μπορούν να τους δουν.

 

ευχαριστώ πολύ.

ta ubuntu diavazun poly eukola me mia entoli tus ntfs. To dyskolo alla efikto einai na grapsun.

Egw tha su protina karfwta UBUNTU kai isws Sabayon (poly kali nea emfanisi ston xoro me fovera grafika {enswmatwmeno "bary"})

Link to comment
Share on other sites

Για desktop customization σε ubuntu (δηλαδή widgets, sidebars κλπ) υπάρχει τίποτα καλό; τι προτείνετε;

 

Δοκιμασε το gDesklets(Gnome) ή το Superkaramba(KDE).

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

πριν λιγες μερες δοκιμασα το ubuntu 6.06 και μου αρεσε (Live cd)

 

θα ηθελα να εγκαταστησω το skype αν γινεται.

 

δυο σημαντικα πραγματα:

 

1.Ο υπολογιστης με το Ubuntu δεν εχει σκληρo,υπαρχει ομως φλασακι 1GB

 

2.δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο Linux! Για αυτο οποιος εχει την προθεση να με

 

βοηθησει ας δωσει αναλυτικες πληροφοριες παρακαλω!

 

 

παντως αν ειναι πολυ δυσκολο/περιπλοκο ισως θα ηταν καλυτερα να μου

 

προτεινεται καποιο αλλο live cd linux να κατεβασω που να εχει ηδη το skype

 

(αν υπαρχει κατι τετοιο)

 

Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εκδοση linux η οποια μου δημιουργει το παρακατω προβλημα.

Οταν κανω εγκατασταση εκτος οτι μου κοβει τον διακο σε 4-5 partirions οταν ολοκληρωνει την εγκατασταση και κανει το πρωτο boot μου βγαζει μια οθονη σαν διασπαρτη απο στιγματα και αυτο ηταν απο εκει και περα δεν κανει τιποτα αλλο.

Η εκδοση που εχω ειναι η τελευταια 10,2 νομιζω.

Ειμα ιασχετος με linux και καθε βοηθεια και υποδειξη ειναι δεκτη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμ..το δοκιμασα αλλα δεν δουλεψε.thanks anyway.

 

μια και δεν εχω ιδεα ισως αναζητησω κατι που να το εχει ενσωματωμενο

 

ψαχνωντας στο google βρηκα το MEPIS.

 

το εχει χρησημοποιησει κανεις ?

 

αν ναι ποια εκδοση ? εχει skype ?

Link to comment
Share on other sites

entypwsiastika gynekes k Linux :p

To pio eukolo gia arxi einai na valeis to AUTOMATIX pu su vazei automata ola ta progs pu xreiazete enas aplos xristis .... exei k to SKYPE kai polla alla....

 

Automatix se Ubuntu - ODIGIES

 

Gia otidipote allo mn distaseis asxolumai poly kai apokleistika me UBUNTU :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...