Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι Κροατία διακοπές αυτή τη βδομάδα και σήμερα παίζει ο Ολυμπιακός στο κανάλι της Cosmote στο YouTube. Επειδή είμαι εδώ μου βγάζει ότι δεν είναι για εκτός Ελλάδας τα βίντεο... Υπάρχει κάποιο VPN που να έχει γρήγορο σερβερ Ελλάδας να δοκιμάσω αν παίζει; διότι δεν βρίσκω κάτι με ελληνικό σερβερ
Link to comment
Share on other sites

Norvpn app από το playstore. Έχει και σέρβερ Ελλάδας συμβατό με yt και δίνει freetrial για 7 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ. Σε ευχαριστώ πολύ. Έπαιξε κανονικά. Βίντεο που δε μπορούσα να τα δω τώρα τα είδα! Ευχαριστώ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

NordVPN και Cyberghost από τα καλύτερα του είδους, και με πολλούς ελληνικούς servers. Δοκιμασμένα και τα δύο, αυτή τη στιγμή δουλεύω με το Cyberghost.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μου ειπε μια γνωστη μας που εχει φυσικοθεραπεια οτι ενω πληρωνε με ebanking τους λογαριασμους απο τον Ιανουαριο δεν υπολογιζονται στο αφορολογητο της και εμφανιζει μονο οταν εχει πληρωσει με την χρεωστικη καρτα που ειχε συνδεμενο ενα ιδιωτικο-ατομικο λογαριασμο. Επισης μου ειπε οτι αγορες που κανει με χρεωστικη συνδεμενη μονο με οψεως που εχει δηλωθει ως επαγγελματικο λογαριασμο παλι δεν το υπολογιζει.

 

Τελος ρωτησε εναν γνωστο του που ειχε και τις 3 τραπεζες και μου ειπε οτι το υπολογιζει κανονικα και οτι ειναι θεμα της Πειραιως. Τελικα θα ανοιξει και επαγγελματικο λογαριασμο στην Εθνικη και θα μεταφερει καποια χρηματα εκει και αφου το δηλωσει ως επαγγελματικο θα πληρωνει απο εκει λογαριασμους που αφορουν την επιχειρηση.

Παντως μου λεει το 30% πρεπει να εχει μαζευετει ως ελαχιστο αφορολογητο για τις επιχειρησεις. Το εχετε παρατηρησει; . Και εσεις ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους μας και υγεία σε όλο τον κόσμο καταρχήν! Κατά δεύτερον, υπάρχει κάποιος μαθηματικός στο φόρουμ ή κάποιος με καλή γνώση μαθηματικών να μου λύσει την εξής απορία?

 

Υπάρχει η παραδοχή ότι ένας αριθμός μπορεί να έχει άπειρα δεκαδικά ψηφία στα μαθηματικά. Ένα γνωστό παράδειγμα αριθμού, είναι ο αριθμός π.Όπου π=3,141592...... και ακολουθούν άπειρα δεκαδικά ψηφία, και μάλιστα χωρίς να μπορεί να οριστεί οποιοδήποτε μοτίβο σε αυτά.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:Από την στιγμή που δεχόμαστε την απειρότητα των δεκαδικών ψηφίων ενός αριθμού, στην ουσία δεν τελειώνουν οπουδήποτε, πως προχωράμε στους επόμενους αριθμούς? Κοινώς, για να το κάνω πιο λιανά και να κατανοήσετε την ερωτησή μου, πως φτάνουμε πχ στο 3,15 όταν υπάρχει το 3,141592........ αριθμοί στο άπειρο?Δεν θα έπρεπε να τελειώνουν κάποια στιγμή τα δεκαδικά ψηφία, ώστε να προχωρήσουμε στον επόμενο αριθμό?

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Αν όχι πείτε μου να το αναλύσω εκτενέστερα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Το καθε νουμερο ειναι μια προσεγγιση οπως και καθε γεγονος της ζωης....με υψηλο ποσοστο ακριβειας βεβαια αλλα οχι απολυτη. Το απολυτο δεν υπαρχει...

 

ακομη και το 1 συν ενα προσεγγιστικα μονο κανει 2, οπως και το συν + εμπεριεχει ψηγματα αλλων πραξεων...δηλ στην διαδικασια της προσθεσης υπαρχει μια φυρα αλλα για λογους προσεγγιστικους την χρεωνουμε ολοκληρη οπως κανει ο μπακαλης που σου ζυγιζει και το χαρτι η οταν διαβαζεις το μετρο που εξαρταται απο την γωνια , το υλικο του μετρου, το υλικο του μετρουμενου, και 1002 εξωτερικους παραγοντες περιλαμβανομενων των επιθυμιων προσδοκιων και φοβιων σου. Καταλαβες?...ελπιζω να βοηθησα.

 

Σημειωση προσπαθηστε να ξεφυγετε απο την γραμμικη και ποσοτικη λογικη....ειναι κλασμα της πραγματικοτητας

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ανάλυση την οποία δεν γνώριζα.Να είσαι καλά για την απάντηση!Αν λάβουμε υπόψιν την προσεγγιστική φύση των μαθηματικών και όχι την απολυτότητα αυτών,τότε ναι ,είναι η απάντηση στο ερώτημά μου.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Οι άρητοι αριθμοί είναι άπειροι όπως και οι ρητοί .

Κοντολογής μεταξύ του 3,1415926......... και του 3,15 δεν περιλαμβάνεται συγκεκριμένος αριθμός αριθμών αλλά άπειροι αριθμοί.

έτσι είναι αδύνατον να ορίσεις τον επόμενο ενός αριθμού εκτός αν αρίσεις το βήμα .

Δηλαδή αφού τα ψηφία δεν τελειώνουν ποτέ δεν είναι δυνατόν να βρεθεί ο επόμενος ( δηλαδή το +1 στο τελευταίο ψηφίο)

Για να κάνω και ένα μαθηματικό παιχνίδι

ο αριθμός 0,9999 με άπειρα ψηφία ταυτίζεται με τον αριθμό 1 αφού η διαφορά τους είναι 0,00000 με άπειρα ψηφία και δεν υπάρχει πουθενά αυτό το 1 που λείπει

( όσα ψηφία και να γράψουμε θα είναι 0 ποτέ δεν θα γρράψουμε 1 )

Link to comment
Share on other sites

Το σοφοτερον των όντων είναι ο αριθμός, όπως είπε και ο Πυθαγόρας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες απαντήσεις από όλους.Η αρχική μου απορία βασίζεται στην απολυτότητα των μαθηματικών,ότι 1+1=2 και αυτό αποτελεί απαράβατο νόμο σε κάθε σημείο του σύμπαντος.Αυτή την πεποίθηση,μου την είχε ριζώσει ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο ο οποίος ανέφερε ότι τα μαθηματικά αποτελούν την τελειότερη επιστήμη,που ισχύουν σε οποιαδήποτε στιγμή και σε οποιοδήποτε σημείο του σύμπαντος.Θυμάμαι χαρακτηριστικά που έλεγε πως ακόμα και μέσα σε μία μαύρη τρύπα,εκεί και καταλύονται όλες οι γνωστές επιστήμες και χρειάζονται αναθεώρηση,τα μαθηματικά συνεχίζουν να υφίστανται και 1+1=2 ακόμα και εκεί.Η πρώτη μου σκέψη τότε,από φιλοσοφικής άποψης,ήταν πως μπορούν να καταλύονται όλες οι γνωστές επιστήμες από την στιγμή που και αυτές βασίζονται στα μαθηματικά και την τελειότητά τους?Μεταγενέστερα κάποιες σκέψεις πάνω στην απολυτότητα με οδήγησαν στο αρχικό μου ερώτημα παραπάνω,το οποίο απαντήθηκε επαρκώς από τους συνφορουμίτες.

Το ανθρώπινο μυαλό λέγεται ότι είναι μια πανάρχαια υπολογιστική μηχανή,που δεν μπορεί να αντιληφθεί έννοιες όπως το άπειρο πχ.Και εκεί θεωρώ ότι τα μαθηματικά και οι λοιπές επιστήμες,θέτονται μόνο ως προσεγγιστικές για να αυτοεξηγήσουμε κάποια φαινόμενα.Είναι αδύνατον ακόμα με τον ανθρώπινο νού να εξηγήσουμε επαρκώς έννοιες όπως το άπειρο.Ακόμα και την έννοια του τέλους θεωρώ ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε.Διότι λέγεται ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατανοεί έννοιες μόνο με αρχή και τέλος,και όχι άπειρες.Εδώ διαφωνώ εν μέρει,ακόμα και το τέλος δεν κατανοούμε.Πχ το σύμπαν είναι αεικίνητο και άπειρο.Δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε επαρκώς.Αν του δώσω ένα τέλος,για να το κατανοήσει ο ανθρώπινος εγκέφαλος,πάλι δεν το κατανοεί.Τι υπάρχει δηλαδή στο τέλος του σύμπαντος?Ένας τοίχος?Και πίσω από τον τοίχο τι υπάρχει?Δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε την έννοια του τέλους θεωρώ.Ίσως να εξηγείται με την έννοια των πολλαπλών διαστάσεων το "τέλος" του σύμπαντος.Δεν γνωρίζω.

 

Συγγνώμη για τις σκόρπιες σκέψεις μου,αλλά η καραντίνα φταίει!:lol:Θεωρώ ότι πήρα δύο-τρείς γνώσεις παραπάνω και σας ευχαριστώ όλους σας!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Σας προωθούμε υλικό πάνω στο δημιουργηθέν θέμα σχετικά με την αναστολή

λειτουργίας των φοιτητικών εστιών πανελλαδικά

1) Ανακοίνωση Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος

https://www.oengegr.com/post/foititikes-esties

 

2) Ψήφισμα Συλλόγων Οικοτρόφων

Ως Σύλλογοι Οικοτρόφων της ΦΕΠΑ και της ΦΕΕΜΠ καταγγέλλουμε

απερίφραστα την απόφαση της κυβέρνησης να κλείσει τις φοιτητικές

εστίες όλης της χώρας εν μέσω πανδημίας, απορρίπτοντας την απόφαση του

Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας ότι είναι επικίνδυνο να φύγουμε από

τις εστίες! Αντί η κυβέρνηση να πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα και να

δώσει κρατική χρηματοδότηση, ούτως ώστε να προφυλαχθούν οι εστιακοί

από την νέα πανδημία, επιλέγει την εύκολη λύση, να πετάξει χιλιάδες

εστιακούς έξω από τα σπίτια τους. Εκατοντάδες είναι οι εστιακοί που

δεν μπορούν να φύγουν από την εστία για διάφορους λόγους:

• Δεν μπορούν να πάνε σπίτι τους λόγω αστεγίας ή οικογενειακής κατάστασης

• Οι οικογένειες τους ή οι ίδιοι ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες

• Είναι είτε μετανάστες και οι χώρες τους έχουν κλείσει τα σύνορα λόγω

της πανδημίας, είτε πρόσφυγες από χώρες σε εμπόλεμη κατάσταση

• Εργάζονται για να μπορούν να ανταποκριθούν στα έξοδα τους ή της

οικογένειας τους ή δεν μπορούν να εγκαταλείψουν τις δουλειές τους

(delivery, super market, βενζινάδικα κτλ)

Επίσης η απόφαση για μεταφορά και μάλιστα ελάχιστων από μας σε

ξενοδοχεία είναι τελείως παράλογη, καθώς δεν καλύπτει τις ανάγκες μας

και μας θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο αναγκάζοντας μας σε μαζικές

μετακινήσεις. Δεν δεχόμαστε «μέσες λύσεις» επομένως και δεν κάνουμε

πίσω από το αίτημα μας για παραμονή στην φοιτητική εστία.

Πίσω από την ατομική ευθύνη κρύβεται η κρατική ευθύνη. Το κράτος και

οι φορείς του φέρνουν την πλήρη ευθύνη για τις ανεπαρκείς υπηρεσίες

περίθαλψης λόγω υποχρηματοδότησης, υποστελέχωσης και ιδιωτικοποίησης

των δομών υγείας. Οι χρόνιες ελλείψεις στα νοσοκομεία και στο δημόσιο

σύστημα υγείας γίνονται ακόμα πιο φανερές αυτή την περίοδο. Η

κυβέρνηση και η πολιτική της μας αφήνει απροστάτευτους/ες για ακόμα

μια φορά αντιλαμβάνοντας μας ως «κόστος», ενώ θα έπρεπε να παρέχει

απολυμάνσεις, αντισηπτικά, προσωπικό καθαριότητας.

Ταυτόχρονα, όχι μόνο θέλουν να μας πετάξουν έξω από το σπίτι μας. Η

κυβέρνηση αποφασίζει απαγόρευση κυκλοφορίας, παίρνοντας το παράδειγμα

πολλών άλλων χωρών της ΕΕ. Αυτό που παρατηρούμε είναι ότι τα κράτη

«παγώνουν» εργασιακά δικαιώματα, βγάζουν τον στρατό και τα σώματα

ασφαλείας στο δρόμο ενάντια στους λαούς, καθώς αποκρύπτουν τις

τεράστιες ευθύνες τους, ενώ παράλληλα χρεώνουν στην «ανευθυνότητα» μας

τις όποιες οδυνηρές συνέπειες για τις κυβερνητικές επιλογές,

επιβάλλοντας ακόμη πιο ολοκληρωτικές εκδοχές της αστικής δημοκρατίας.

Απαιτούμε:

· Παραμονή στα σπίτια μας, τις φοιτητικές εστίες. Καμία υπενοικίαση

ξενοδοχείου για στέγαση των εστιακών φοιτητών/τριών

· Πλήρης κάλυψη των αναγκών εμάς και των εργαζομένων (σίτιση,

συντήρηση, καθαριότητα, μέτρα πρόληψης και προστασίας, απολυμάνσεις

κτλ)

Mένουμε εστία, υπεύθυνα και αλληλέγγυα.

Καλούμε όλους τους υπόλοιπους Συλλόγους Οικοτρόφων να συνυπογράψουν το

κείμενο (όποια υπογραφή φοιτητικής εστίας δεν έχει αναφορά ως Σύλλογος

αποτελεί συλλογική θέση όσων οικοτρόφων έχουν παραμείνει αυτή τη

στιγμή σε αυτές και δεν μπορούν να έχουν απαρτία για τη λήψη απόφασης

Συλλόγου).

 

Σύλλογος Οικοτρόφων Φοιτητικής Εστίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Σύλλογος Οικοτρόφων Φοιτητικής Εστίας ΕΜΠ (παλιές εστίες ΕΜΠ)

Σύλλογος Οικοτρόφων Φοιτητικής Εστίας Κομοτηνής

Σύλλογος Οικοτρόφων Φοιτητικής Εστίας Θεσαλλονικης

Σύλλογος Εστιακών Ρεθύμνου

Οικότροφοι Σπουδαστικής Εστίας ΔΙΠΑΕ Σίνδου

Οικότροφοι/ισσες Φοιτητικής Εστίας Ιωαννίνων (Δόμπολης)

Οικότροφοι Κυκλαδικής Φοιτητικής Εστίας Ιεράς Μητρόπολης Σύρου

Εστιακοί Φοιτητές Εστιών Πανεπιστημίου Αιγαίου (Καλλιθέας Μυτιλήνης)

 

3) Επιστολή που εστάλη προς το Υπουργείο Παιδείας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Χρησιμοποιιώ συχνά το ΒΕΑΤ για εύρεση ταξί,και παρατηρώ ‘οτι τον τελευταίο καιρό το σύστημα δεν μπορεί να με βρει όταν το καλώ,όπως παλιά,αλλά εμφανίζει τη δ/νση. κατοικίας που είναι στη μνήμη μαζί με άλλες.Αρα πρέπει να γράφω εγώ τη δ/νση κάτι που με διαολίζει.Επίσης και το κίτρινο αυτοκινητάκι στο χάρτι κ΄νει κωλοτούμπες.

Και ο ταξιτζής σήμερα μου είπε ότι κι αυτός έχει πρόβλημα μερικές φορές και τον γυρίζει γύρω γύρω.

΅Εχει κάποιος άλλος την ίδια εμπειρία;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι φοιτητής στην Σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ (Τομέας Μεταφορών και Συγκοινωνιακής Υποδομής) και κάνω την διπλωματική μου με θέμα '' Παράγοντες που Επηρεάζουν την Αποδοχή των Αυτόνομων Οχημάτων (οχήματα χωρίς οδηγό) και των Υπηρεσιών Κινητικότητας με βάση την Ζήτηση στην Αθήνα''

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, όποτε έχετε χρόνο, αν μπορούσατε να συμπληρώσετε και εσείς ένα ανώνυμο ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο που απαιτείται για την συλλογή δεδομένων. Αν το βρείτε ενδιαφέρον, θα ήταν πολύ βοηθητικό να το προωθούσατε και εσείς με την σειρά σας σε άλλους συναδέλφους ή φίλους που είναι πιθανό να ενδιαφέρονται.

 

Με αυτό το link μπορείτε να το προωθήσετε όπου επιθυμείτε

https://forms.gle/5T7kGBJwRqjny4KS8

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια και σας εύχομαι καλή συνέχεια με υγεία πάντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από όσο ξέρω σίγουρα θα θέλουν την ταυτότητα σου + κάποιο έγγραφο(βιβλιάριο πχ) η φωτογραφία του IBAN του τραπεζικού σου λογαριασμού
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητευτηκα με το NordVPN πααααρα πολύ μεγάλο χρόνο να συνδεθεί και επιπλέον το netflix που ήθελα για αργεντινή το εντοπίζει. Κατέληξα με το hola απο τον chrome
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά αληθώς ο Κύριος και του χρόνου μακάρι πιο ήρεμοι και ελεύθεροι.
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΩ ΑΚΟΥΩ ΡΑΔΙΟ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΎ. ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ. ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ, ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΥΤΌ, ΑΛΛΆ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το κλασικό ραδιόφωνο ή ιντερνετικό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...