Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.. θελω ανοιξω ενα κλαμπακι και δν ξερω πολλα απο τον χωρο..Δδλ εαν μπορω να παρω καποιο δανειο..Ποσα χρειαζεται να εχω ως κεφαλαιο με δεδομενο οτι θα εχω και καπια φεσια για αρχη..ΕΑΝ αξιζει να αγορασω ετοιμο εξοπλισμο η να το κανω εγω το μαγαζι.?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα με βοηθουσε πολυ καποιος απο τον χωρο..που εχει η ειχε νυχτερινο club!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επαφη με το χωρο της νυχτας? Αν οχι, μη το προσπαθησεις καν...

Το πιο καλο είναι να μπεις μετοχος

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με παρα πολυ απλα/λιγα λογια: αγοραζεις ενα ποσοστο της επιχείρησης και μετέπειτα συμμετεχεις στα εσοδα/έξοδα (τα οποια εξαρτωνται απ το ποσοστο που αγοραζεις)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγες τσαρκα και ρωτα ενα ενα σε αυτα που σε ενδιαφερουν.

Το πιο πιθανό ειναι να φας πορτα παντως

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χει και κοριΤΣΑ να κανουν χοΥροΥ; :p :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Του κάνεις μασάζ με κινητό ?? Προτίμησε τα full metal body και όχι τα πλαστικά. Πιστεύω να βοήθησα ??

 

If You Want It Come And Get It

Link to comment
Share on other sites

Του κάνεις μασάζ με κινητό ?? Προτίμησε τα full metal body και όχι τα πλαστικά. Πιστεύω να βοήθησα ??

 

If You Want It Come And Get It

 

γιατι να μην εχει like το forum .......κλαιω :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

 

 

Είμαι αισθητικος και αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα αλλά σαφώς ενοχλητικό και για εμένα αλλά και για το πελάτη. Όταν κάνω μασαζ για κάποιο λόγο μετά από 5 λεπτά αρχίζουν και δημιουργουνται μαυραδακια η όπως θα τα χαρακτήριζα κάτι σαν γομακια. Δεν ξέρω αν φταίει το δέρμα η το λάδι γιατί πριν κάνω το μασάζ βάζω τη πελάτισσα να κάνει ντους. Αν γνωρίζει κάποιος πως να το φτιάξω θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ευχαριστώ για το χρονο σας. :rolleyes:

 

 

 

Μπορει να σε επηρεαζει το λαδι.Αλλα για αυτο αμα πηγαινες σε καποιο δερματολογο να ρωτησεις;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Του κάνεις μασάζ με κινητό ?? Προτίμησε τα full metal body και όχι τα πλαστικά. Πιστεύω να βοήθησα ??

 

If You Want It Come And Get It

 

χαχαχαχαχαχ :lol: :lol: Big Boss approves!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αν συμβαινει μονο σε μια πελατισσα, τοτε δε κανει ντουζ.

αν συμβαινει με όλους, τότε φταιει το λάδι σου.

αν συμβαινει και με αλλα λάδια, τότε μπορεις να κανεις προσφορα πιλινκ+μασαζ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σκέφτομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος με σκοπό την παροχή υπηρεσιών (στατιστικές αναλύσης, προγραμματισμός, κατασκευή ιστοσελίδων) και έδρα το σπίτι. Πήγα σε 2 λογιστές μέχρι τώρα προσπαθόντας να μαζέψω πληροφορίες και να συγκεντρώσω όλα τα έξοδα που θα έχω (μηνιαία και ετήσια) ώστε να δω αν με συμφέρει.

 

Θέλω να φτιάξω ένα excelάκι και να δω πως θα είναι τα πράγματα.

 

Δουλεύω ήδη σε μία εταιρεία στο εξωτερικό (εξ αποστάσεως) και ως τώρα η πληρωμή γινόταν μέσω της εταιρείας του συνεργάτη μου που δούλευα εκείνο το διάστημα. Απλά τώρα θα πρέπει να κάνω εγώ έναρξη και να κόβω ο ίδιος τα τιμολόγια.

 

Μηνιαία έξοδα

230€ ασφάλιση στον ΟΑΕΕ

60-70€ ο λογιστής

 

Ετήσια έξοδα

600€ άδεια επιτηδευματία

700€ αυτοπεραίωση

80€ επιμελητήριο

 

ΦΠΑ

23% (ή 24% σε λίγες ημέρες) σε όλα τα εγχώρια τιμολόγια. 0% στην εταιρεία που είμαι ήδη μιας και είναι Ευρώπη.

 

Φορολογία

26% (ή 22% σε λίγες ημέρες αν είσαι κάτω από 12.000€). Ή 13% αν το 70% του ετήσιου τζίρου μου είναι μονάχα από τη μία εταιρεία στο εξωτερικό.

2.2% Φόρος αλληλεγγύης

 

Ερωτήσεις:

1) Υπάρχουν άλλα έξοδα τα οποία θα έχω με την έναρξη επαγγέλματος και έδρα το σπίτι;

2) Η φορολογία που θα έχω 13%, είναι στον τζίρο από το πρώτο €, συμπεραλαμβανομένου και το ΦΠΑ; Ή αυτό το βγάζω; Το ίδιο και στον φόρο αλληλεγγύης;

3) Μου είπαν πως έχοντας έξοδα, μπορώ να εκπίπτω το ΦΠΑ και να συμψηφίζεται με αυτόν που θα καταθέρω ανά 3μηνο. Ποια όμως έξοδα υπολογίζονται; Και πάει ολόκληρο το ΦΠΑ; Αν για παράδειγμα έχω λογαριασμό κινητό - σταθερό ή αγοράσω έναν υπολογιστή ή ένα γραφείο. Πάει ολόκληρο το ΦΠΑ και αφαιρείτε από αυτό που θα έδινα στο 3μηνο;

4) Είχα διαβάσει παλιότερα ότι μπορείς να έχεις έκπτωση στον φόρο (13% ή 26%) δηλώνοντας κάποια έξοδα στην εταιρεία. Ποια έξοδα μετράνε στην συγκεκριμένη περίπτωση και πως υπολογίζεται η έκπτωση; Ολόκληρο το ποσό ή μέρος αυτού;

 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω πως το θέμα με τα λογιστικά είναι πολύ γενικό, γι' αυτό προσπάθησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν οι λογιστές στους οποίους απευθυνθηκες δεν σου απάντησαν αυτές τις ερωτήσεις, απορώ τι τα θέλουν τα 70 ευρώ το μήνα.

 

Αυτά που αναφέρω στην αρχή είναι και πράγματα που μου είπαν οι δύο λογιστές που πήγα. Οι απορίες στις ερωτήσεις ήρθαν αργότερα. Δυστυχώς όταν είσαι επαρχία, οι επιλογές είναι λιγότερες :)

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος και η εισφορά υπολογίζονται επί των εισοδήματων σου. Ο ΦΠΑ δεν είναι μέρος του εισοδήματος σου, είναι φόρος που καταβάλει ο πελάτης μέσω εσού. Εσύ απλά κάνεις τον "διαβιβαστή" δηλαδή. Ως εκ τούτου, δεν υπολογίζεται φόφος επί του ΦΠΑ.

 

Τα έξοδα, δεδομένου ότι είναι σχετικά με τη λειτούργια της επιχείρησης σου, καταχωρούνται στα βίβλια σου και απομειώνουν το λογιστικό σου εισόδημα, και άρα και το φορολογητέο κέρδος.

 

Αυτά πολύ γενικά. Για τα υπόλοιπα και για λεπτομέρειες, στο λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία ενώ έψαχνα στην χρυσή ευκαρία είδα μια αγγελία που με εντυπωσίασε πολύ για την τιμή. Πραγματικά δεν το πίστευα και πήρα τηλέφωνο χθες Μεγάλη Παρασκευή. Τελικά ήταν δικηγόρος και μου είπε οτι ειναι πλειστηριασμός ο οποίος θα πραγματοποιηθεί τέλος Μαίου και αν έχω το πόσο ολοκληρό να το κάνω μια τραπεζικη επιταγή και να πάω.

 

Το πρόβλημα ειναι οτι έχω τα μισα και τα άλλα μισά σκόπευα να πάρω δάνειο.

Έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω για να τα καταφέρω ?!?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία ενώ έψαχνα στην χρυσή ευκαρία είδα μια αγγελία που με εντυπωσίασε πολύ για την τιμή. Πραγματικά δεν το πίστευα και πήρα τηλέφωνο χθες Μεγάλη Παρασκευή. Τελικά ήταν δικηγόρος και μου είπε οτι ειναι πλειστηριασμός ο οποίος θα πραγματοποιηθεί τέλος Μαίου και αν έχω το πόσο ολοκληρό να το κάνω μια τραπεζικη επιταγή και να πάω.

 

Το πρόβλημα ειναι οτι έχω τα μισα και τα άλλα μισά σκόπευα να πάρω δάνειο.

Έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω για να τα καταφέρω ?!?

 

Ξέρεις τι είναι ο πλειστηριασμός;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι λες να μην ξέρω?

Το μόνο θέμα ειναι οτι δεν μπορώ να πάρω δάνειο κατοικιάς.

 

Όσο για τα κοράκια και όλα αυτά που ακούτε μάλλον δεν υπάρχουν πια.. 99% των δημοπρασιών δεν υπάρχει ούτε 1 προσφορά.

Το συγκεκριμένο που θέλω έψαξα και βρήκα οτι και πέρσι τέτοιο καιρό είχε μπει σε δημοπρασια και δεν το πήρε κανένας.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημο πράγμα ο πλειστηριασμος πάντως, εγώ θα κοιτούσα λίγο και από τι άτομο προέρχεται το ακίνητο

Τι λέω τώρα όμως... Ο θάνατος σου η ζωή μου είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

60 με 70 ευρώ τον μήνα για ατομική εταιρεία με έδρα στο σπίτι το 2016 είναι αισχροκέρδεια.

Οαεδ υπολόγισε 32% και 22% φόρο στα καθαρά (μικτά έσοδα μείον έξοδα μείον φπα)

Τέλος επιτιδευματος 650 ευρώ εισφορά αλληλεγγύης αν είσαι άνω τον 12.000 ευρώ.

Ή φορολογία και το φπα υπολογίζονται βάση της έδρας σου και όχι ως προς την έδρα του πελάτη στο εξωτερικό. Το φπα υπολογίζεται και αποδίδεται ανά τρίμηνο. Ή αυτό περαίωση δεν συμφέρει σε όλους και σε όλες τις περιπτώσεις.

Όλα αυτά και παραπάνω θα πρέπει να ξέρει να στα απαντήσει ο λογιστής σου. Αν δεν ξέρει αυτά τα απλά βρες κάποιον άλλον. Ο λογιστής πρέπει να ξέρει και να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα αν χρεώνει τα ποσά που αναφερεις.

 

Sent from my Vodafone Smart 4 max using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...