Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέτοιου είδους διαδικασίες ορίζονται με βάση τον κώδικα διοικητικής διαδικασίας, που μπορείς να τον διαβάσεις εδώ

 

Δεν υπάρχει χρονική διάρκεια ισχύος. Το βασικό είναι να δηλώνεται επί του κειμένου, με σαφήνεια η βούληση του ενδιαφερόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Η χρονική διάρκεια μιας υπεύθυνης δήλωσης του νομου 105 είναι 6 μήνες εκτός και αν ορίζετε ρητά διαφορετική χρονική ισχύ στο περιεχόμενο της και σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά τους 6 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, αν γίνεται επανεκτύπωση του εγγράφου απόδοσης ΑΦΜ μου, καθώς το χαρτί το έχω χάσει (γνωρίζω όμως το ΑΦΜ μου).

Επίσης, αν γίνεται, πρέπει να πάω στην ΔΟΥ από την οποία πήρα ΑΦΜ, ή μπορώ σε οποιαδήποτε ΔΟΥ της Ελλάδος? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, αν γίνεται επανεκτύπωση του εγγράφου απόδοσης ΑΦΜ μου, καθώς το χαρτί το έχω χάσει (γνωρίζω όμως το ΑΦΜ μου).

Επίσης, αν γίνεται, πρέπει να πάω στην ΔΟΥ από την οποία πήρα ΑΦΜ, ή μπορώ σε οποιαδήποτε ΔΟΥ της Ελλάδος? Ευχαριστώ!

Ποιος στο ζητάει;Με το εκκαθαριστικό της εφορίας δεν είναι καλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, αν γίνεται επανεκτύπωση του εγγράφου απόδοσης ΑΦΜ μου, καθώς το χαρτί το έχω χάσει (γνωρίζω όμως το ΑΦΜ μου).

Επίσης, αν γίνεται, πρέπει να πάω στην ΔΟΥ από την οποία πήρα ΑΦΜ, ή μπορώ σε οποιαδήποτε ΔΟΥ της Ελλάδος? Ευχαριστώ!

 

Έχω κάνει επανεκτύπωση βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ στην εφορία στην οποία ανήκω. Δεν ξέρω αν γίνεται σε άλλη ΔΟΥ.

 

Ποιος στο ζητάει;Με το εκκαθαριστικό της εφορίας δεν είναι καλυμμένος;

 

Στο ζητάνε σε περίπτωσεις που δεν εχεις εκκαθαριστικό, λόγω μηδενικού εισοδήματος στο όνομά σου.

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά δεν είναι υποχρεωτική η δήλωση στην εφορία είτε έχεις είδε δεν έχεις εισοδήματα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται σε άλλη ΔΟΥΣτο ζητάνε σε περίπτωσεις που δεν εχεις εκκαθαριστικό, λόγω μηδενικού εισοδήματος στο όνομά σου.

Εγώ ακόμη και με μηδενικό εισόδημα κάνω φορολογική για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος στο ζητάει;Με το εκκαθαριστικό της εφορίας δεν είναι καλυμμένος;

 

Και εκει που ζητανε εκκαθαριστικο της εφοριας(πχ, τραπεζα, ιδιωτες κλπ), αρκει να δειξεις την αποδοση ΑΦΜ.

Και ειναι καλυτερο! Δε χρειαζεται ο καθενας να βλεπει ποσα δηλωνεις.

Την ταυτοποιηση με ΑΦΜ χρειαζονται.

 

ΟΠως επισης οτι μπορεις να δειχνεις το διπλωμα οδηγησης αντι για την ταυτοτητα για ταυτοποιηση.

Ασχετα που πολλοι υπαλληλοι δε το ξερουν και ψαχνουν.. αριθμο ταυτοτητας στο διπλωμα.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που ζητανε εκκαθαριστικο της εφοριας(πχ, τραπεζα, ιδιωτες κλπ), αρκει να δειξεις την αποδοση ΑΦΜ.

Και ειναι καλυτερο! Δε χρειαζεται ο καθενας να βλεπει ποσα δηλωνεις.

Την ταυτοποιηση με ΑΦΜ χρειαζονται.

 

ΟΠως επισης οτι μπορεις να δειχνεις το διπλωμα οδηγησης αντι για την ταυτοτητα για ταυτοποιηση.

Ασχετα που πολλοι υπαλληλοι δε το ξερουν και ψαχνουν.. αριθμο ταυτοτητας στο διπλωμα.:wacko:

 

Ναι αλλά τι είναι πιο εύκολο να βρεις;Το εκκαθαριστικό που βγαίνει κάθε χρόνο ή την απόδοση ΑΦΜ που μπορεί να έχουν περάσει 20 χρόνια απο τότε;

Νομίζω ότι αν αλλάξεις κάποιο στοιχείο πχ διευθυνση ή αριθμό ταυτότητας στο Μητρώο της ΔΟΥ σου ξαναβγάζουν το χαρτί με τα καινούργια στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ουραγός στις σχέσεις ανθρώπων- οικόσιτα ζώα. Υπολογίζεται οτι για κάθε άνθρωπο αντιστοιχούν πάνω από 4 αδέσποτα ενώ το συντεταγμένο κράτος δεν κάνει τίποτα παρά μονο ορισμένοι τρελοι που τρεχουμε τα ταιζουμε και τα στειρώνουμε...

 

Αντιθέτως ο έλληνας προτιμά, να χαλάσει 20ευρώ να αγοράσει φόλες, ποντικοφάρμακο και ότι άλλο βρει για να προκαλέσει δυστυχία αντί να τα δώσει σε ένα κτηνίατρο να στειρώσει πχ μια γατούλα ή ενα σκυλάκι για να ζησει χωρίς ασθένειες.

 

Να σημειώσω εδώ ότι μο ζωής ενός αδέσποτου γατιού ειναι οι 11 μήνες ενώ ενός σκυλιού οι 8.

Αντίστοιχα όταν τα προσέχει κάποιος είναι 8 χρόνια για τις γάτες και 10 για τα σκυλιά.

 

Πιστεύω δε οτι μεγαλύτερη σημασία έχει η αλλαγή της νοοτροπίας μας απέναντι σε αυτές τις ψυχούλες.

Για αυτό ανοίγω εδώ την κουβέντα!

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εκτός Ο.Π.Χ. σχολιασμών
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ο θείος μου ο οποίος ήταν ανύπαντρος χωρίς παιδιά στις 19 Φεβρουαρίου.

Η σύνταξη του τώρα βλέπω έχει μπει κανονικά.

Αυτή πρέπει να μείνει στο λογαριασμό για να αφαιρεθεί άπο το κράτος η μπορω να την πάρω ? Δηλαδη τα λεφτά αυτά είναι του κράτους η όχι?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ο θείος μου ο οποίος ήταν ανύπαντρος χωρίς παιδιά στις 19 Φεβρουαρίου.

Η σύνταξη του τώρα βλέπω έχει μπει κανονικά.

Αυτή πρέπει να μείνει στο λογαριασμό για να αφαιρεθεί άπο το κράτος η μπορω να την πάρω ? Δηλαδη τα λεφτά αυτά είναι του κράτους η όχι?

 

Πρεπει να ρωτησεις τον ασφαλιστικο φορεα φιλε για να σου πουνε ακριβως τι γινεται.Ετσι και αλλιως θα πρεπει να ενημερωθουν ολοι εφορια ασφαλιστικος φορεας δημος κτλ κτλ.Στην θεση σου δεν θα πειραζα ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ο θείος μου ο οποίος ήταν ανύπαντρος χωρίς παιδιά στις 19 Φεβρουαρίου.

Η σύνταξη του τώρα βλέπω έχει μπει κανονικά.

Αυτή πρέπει να μείνει στο λογαριασμό για να αφαιρεθεί άπο το κράτος η μπορω να την πάρω ? Δηλαδη τα λεφτά αυτά είναι του κράτους η όχι?

 

Αυτό που ίσχυε (και το τονίζω, ΙΣΧΥΕ, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) ήταν ότι το κράτος θα πάρει πίσω το ποσό που αναλογεί από το θάνατό του μέχρι το τέλος του μήνα και το υπόλοιπο (το ποσοστό που αντιστοιχεί στις 19 μέρες που ήταν εν ζωή το Φεβρουάριο) θα παραμείνει στο λογαριασμό του και αν έχει άλλους δικαιούχους μέσα τότε μπορούν να το πάρουν.

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος που να παίρνει την σύνταξη ώστε να κάνει τα χαρτιά και να ξεκινήσει η διαδικασία της μεταβίβασης της σύνταξης και η αφαίρεση του ποσού, καλό θα ήταν να ενημερωσείς τις αρμόδιες αρχές και εκείνοι θα σου πουν πιο σίγουρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μέρα που δηλώνεται ο θάνατος στο ΙΚΑ/κτλ, οτι αναλογεί είναι του κράτους και θα τα ζητήσει (και θα τα παρει) πίσω no matter what! Του θανόντος/νόμιμων κληρονόμων είναι η αναλογία μέχρι την ημερα θανάτου.

Με αλλα λογια, άστα μέσα, να τραβηξει πισω ο ασφαλιστικός φορέας αυτα που του αναλογούν (συνήθως γίνεται μέσα σε 1-2 μηνες) και αν μείνει κατι πάρτε το μετα. Δεν θες να μπλεξεις, trust me.

Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ο θείος μου ο οποίος ήταν ανύπαντρος χωρίς παιδιά στις 19 Φεβρουαρίου.

Η σύνταξη του τώρα βλέπω έχει μπει κανονικά.

Αυτή πρέπει να μείνει στο λογαριασμό για να αφαιρεθεί άπο το κράτος η μπορω να την πάρω ? Δηλαδη τα λεφτά αυτά είναι του κράτους η όχι?

 

Η σύνταξη που μπήκε πρέπει να παραμείνει μέσα και δεν πειράζετε ούτε ένα ευρώ. Και εφόσον πέθανε στις 19 Φεβρουαρίου, αν το καταλαβαίνω καλά πρέπει να οφείλετε και ένα μέρος της σύνταξης Φεβρουαρίου ( 19/2 - 29/2) η οποία καταβλήθηκε στις αρχές Φεβρουαρίου, όσο ήταν ακόμη στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ουραγός στις σχέσεις ανθρώπων- οικόσιτα ζώα. Υπολογίζεται οτι για κάθε άνθρωπο αντιστοιχούν πάνω από 4 αδέσποτα ενώ το συντεταγμένο κράτος δεν κάνει τίποτα παρά μονο ορισμένοι τρελοι που τρεχουμε τα ταιζουμε και τα στειρώνουμε...

Πως υπολογίζεται ο αριθμός των 40.000.000+ αδέσποτων, στην Ελλάδα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! :) το τελευταίο διάστημα εχει μπει η φλόγα μέσα μου να σπουδάσω WEB DESIGN & DEVELOPMENT βεβαια απ όσο ενημερώθηκα η συγκεκριμένη ύλη περιλαμβάνει και το προγραμματισμό video games, για να καταλήξω... να σημείωσω οτι δυστιχως η οικονομικες μου και μαθητικες μου δυνατοτητες δεν μου δηνουν την επιλογη ουτε να μπω σε καποιο ΤΕΙ ουτε να παω σε καποια ακριβή σχολη γι αυτο λοιπον η επιλογη ενος ΙΕΚ ειναι για μενα μονοδρομος... ειμαι λοιπον μεταξυ ΙΕΚ ΑΚΜΗ και ΙΕΚ INTERGRAFICS μετα απο μια επίσκεψη μου φανηκαν και τα 2 ιδια αλλα κραταω τις επιφυλάξεις μου...! Χριαζομαι την βοιθεια σας... ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΗ ΔΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΠΙΡΙΑΣ Ή ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΑ ΙΕΚ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Πρόσφατα έστησα το Stellas !! Πρόκειται για ένα αμιγώς γυναικείο site με καθημερινό περιεχόμενο και συμβουλές για υγεία, ομορφιά, διακόσμηση, σχέσεις, ταξίδια, μόδα, μητρότητα και πολλά άλλα!

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για design, user experience, content ή οτιδήποτε άλλο θέλετε! Το feedback σας (και κυρίως το αρνητικό!) είναι πολύτιμο!

Ευχαριστώ

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

Έχοντας γνώση του χώρου νομίζω οτι κάνεις αρκετά καλή επιλογή στην ειδικότητα. Ο σχεδιασμός ιστοσελίδων και το development γενικότερα μπορούν να σου δώσουν πολλές επαγγελματικές διεξόδους, άρα να σου δώσουν δουλειά και χρήματα, που είναι σημαντικά στις μέρες μας.

Το καλό είναι οτι μπορείς να εργαστείς μόνος σου και να αναλάβεις δικές σου δουλειές είτε για εταιρίες, που εδώ μπορείς να κοιτάξεις από εταιρίες πληροφορικής και διαφημιστικές μέχρι οπουδήποτε χωράει η Πληροφορική... Παντού δηλαδή.

Για σχολή εγώ σου προτείνω ΑΚΜΗ με κλειστά μάτια. Δεν ξέρω τι δίδακτρα παίζουν από τη μια σχολή στην άλλη, αλλά νομίζω οτι και 200 ή 300 παραπάνω να είναι, επένδυση κάνεις για το μέλλον σου.

Επειδή έχω περάσει από την ΑΚΜΗ μπορώ με σιγουριά να σου πω, οτι το επίπεδο μαθημάτων και καθηγητών είναι πάρα πολύ καλό, μπορείς να πιστοποιηθεί σε προγράμματα της Apple που για το Web Design - Development είναι πάρα πολύ σημαντικό και γενικότερα να δουλέψεις σε πραγματικές συνθήκες σε σύγχρονο περιβάλλον, όπως είναι και η ειδικότητα που θέλεις να ασχοληθείς.

Για την Intergrafics φίλε μου δεν μπορώ να σου πω, αλλά νομίζω οτι οι δυνατότητες και το περιβάλλον που θα έχεις στην Ακμή δεν συγκρίνεται

Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

Προσπάθησε να βρεις και να ρωτήσεις άτομα που να σπουδάζουν εκεί.

 

Το τι θα σου πει ο ένας ή ο άλλος άγνωστος στο internet δεν έχει καμία αξία γιατί δεν ξέρεις αν εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος δουλεύουμε για το ένα ή το άλλο ή κάποιο ανταγωνιστικό ΙΕΚ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν να μπει φραγμός σ' αυτή την ασυδοσία στις "προσφορές μέσω web" που μόνο προσφορές δεν ήταν με τις επιπλέον χρεώσεις αφού οι τιμές σχεδόν εξομοιώνονται με τις "τιμές καταστήματος". Εννοείται ότι αφορά την ελληνική αγορά.

 

«Μπλόκο» στις έξτρα χρεώσεις των συναλλαγών με κάρτες

Αφορά κυρίως στις αγορές που πραγματοποιούνται ηλεκτρονικά

 

«Φρένο» στις χρεώσεις των συναλλαγών με πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες που επιβάλλουν οι πωλητές ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας συνήθως όταν η πληρωμή γίνεται μέσω Διαδικτύου βάζει ειδική διάταξη που ψηφίστηκε σε νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών.

 

Η συγκεκριμένη απαγόρευση δεν αφορά τις τραπεζικές χρεώσεις, δηλαδή τη χρέωση που επιβάλλει η τράπεζα προς τον έμπορο για την αποδοχή καρτών.

 

Σύμφωνα με πρόσφατη τροποποίηση του άρθρου 4γ του ν.2251/1994 για την προστασία των καταναλωτών, απαγορεύεται η επιβολή από τους προμηθευτές οποιασδήποτε επιβάρυνσης στον καταναλωτή για τη χρήση μέσων πληρωμής (όπως πιστωτική/χρεωστική κάρτα) και υπενθυμίζεται ότι σχετική απαγόρευση είχε ήδη προβλεφθεί με το άρθρο 49 (3) του ν. 3862/2010 για τις υπηρεσίες πληρωμών στην εσωτερική αγορά (113 Α΄).

 

Στη γενική γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή συγκροτήθηκε πενταμελής Επιτροπή πιστοποίησης λειτουργίας των ενώσεων καταναλωτών που προβλέπεται σε απόφαση του υπουργού Οικονομίας Γιώργου Σταθάκη ενώ με την ίδια απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ (Αρ. φύλλου 119/ 4 Μαρτίου 2016) ορίζονται οι ακριβείς όροι και προϋποθέσεις πιστοποίησης των ενώσεων καταναλωτών.

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόμαστε νέους νόμους , απλά έναν νόμο που να επιβάλει την εφαρμογή των προηγούμενων . Αυτό μου θύμισε το γεγονός ότι ψηφίστηκε δεύτερη φορά κάτι ήδη ψηφισμένο.
Link to comment
Share on other sites

οποτε δλδ, να επιβαρυνθούμε όλοι στην τιμή ακομα και αν δεν ψωνίζουμε με κάρτα. Makes sense.... NOT.

 

Απο την μεριά της λογικής, ειναι πολυ φυσιολογικό αν ο τροπος που επιθυμεις την συναλλαγή επιφέρει κόστος στον εμπορο, αυτό το κόστος να μετακυλιεται σε σενα. Ο εμπορος σου δίνει εναν τρόπο ανέξοδο (πχ κατάθεση ή μετρητά). Αν εσυ το θες αλλιως, πάρε και το κόστος. Δλδ ο αλλος κοροιδο ειναι να βάζει απο την τσέπη του?

 

Εφοσον λοιπον γίνει κατι τετοιο, η εξομειωση θα γινει προς τα πάνω, οχι προς τα κάτω.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Θελω να κανω για μεταπτυχιακα στην Γερμανια. Εχω χαθει λιγο με το θεμα της μεταφρασης και επικυρωσεις καθως εχω διαβασει πολλες αποψεις. Θα ηθελα αν μπορει να μου απσντησει καποιος που ξερει. Μπορω να μεταφρασω το πτυχιο σε δικηγορο που εχω βρει με σχετικα ικανοποιητικη τιμη η Θεωρειται πιο επισημη η μεταφραση απο την μεταφραστικη υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικων; να αναφερω οτι τα μεταπτυχιακα που εχω κοιταξει λενε οτι δεχονται επικυρωμενα αντιγραφα απο γερμανικη πρεσβεια κ ενα σειμειωνει οτι δεν θεωρουνται επισημα εκικυρωμενα απο δικηγορους. Επισης οτι η σφραγιδα του πτυχιου θα πρεπει να εχει εμβλημα. Χρειαζεται σφραγιδα χαγης δηλαδη; Εχω μπερδευτει τοσο που δεν ξερω τι να κανω. Επισης μενω σε επαρχια και δεν μπορω να τρεξω την διαδικασια με μεταφραστικες κλπ αθηνα. Εσεις τι μου προτινετε;

Συγγνωμη για τις πολλες μου ερωτησεις αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...