Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι, το οποίο φεύγει από το σπίτι (ξενοικιάζει) σε 3 μήνες. Με αυτό σαν δικαιολογία, αρνούνται να πληρώσουν ολόκληρο το ποσό της επιβάρυνσης που τους αντιστοιχεί για το πάγιο του πετρελαίου θέρμανσης (αυτόνομη θέρμανση) και boiler που τους αντιστοιχεί. Αντίθετα, ζητάνε να πληρώσουν τα μισά λόγω του ότι φεύγουν τέλος Ιανουαρίου. Έχουν δικαίωμα να ζητάνε κάτι τέτοιο?

 

Ναι έχουν δικαίωμα. Πάρε ένα τηλέφωνο την ένωση των ιδιοκτητών, να σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο καλό βιβλίο εκμάθησης Αγγλικών για ενηλίκους που να ξεκινάει από τα πολύ βασικά?
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο καλό βιβλίο εκμάθησης Αγγλικών για ενηλίκους που να ξεκινάει από τα πολύ βασικά?

 

Πόσο βασικά; Έχω ακούσει για fullblast και traveller που κάνουν σε φροντιστήρια, δεν ξέρω αν πουλανε τώρα τα βιβλιοπωλεία.

(Μην με βαρέσετε αν είπα βλακεία:ninja::chair::O ...)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που ξεκινάει σχεδόν από το 0, να μην είναι παιδικό όμως με ζωάκια κ.λπ

Για την κοπέλα μου είναι που από τότε που τα παράτησε δεν της έχουν μείνει και πολλά

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Καταρχάς είμαι άσχετος με τον κόσμο της συσκευασίας οπότε μη με παρεξηγείτε!

Επιθυμώ να συσκευάσω με τη μέθοδο της θερμοκόλλησης/θερμοσυρρίκνωσης (ελπίζω να μεταφράζω σωστά, στα αγγλικά το βρήκα ως shrink wrap) ένα μικρού μεγέθους ορθογώνιο κουτί (μήκος: 14,6 cm | πλάτος: 8,3 cm | ύψος: 4,4 cm). Η ταινία που θέλω να το τυλίξω είναι εκείνη που περιβάλλει για παράδειγμα τη θήκη ενός CD ή DVD ή το κουτί ενός κινητού τηλεφώνου όταν το αγοράζουμε. Είδα βιντεάκια στο youtube με βάση τα οποία η ειδική αυτή ταινία αρχικά κλείνω μέσω θερμότητας πρόχειρα γύρω από το κουτί (έχοντας περιθώριο στις γωνίες) και στη συνέχεια μέσω ενός ειδικού πιστολιού υψηλής θερμοκρασίας, εφάπτεται ακριβώς πάνω στο κουτί και εφαρμόζει τέλεια χωρίς να αφήνει ούτε καν στις άκρες κενό, γίνεται απολύτως στεγανό.

 

Μήπως θα μπορούσατε λοιπόν να μου πείτε που θα μπορούσα να βρω ένα μέρος όπου να κάνουν αυτή τη δουλειά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

NA MHN ΑΠΑΝΤΑΣ! Τις προάλλες είδα σε κάποια ειδησεογραφικη σελίδα ότι χρεώνεσαι 15-20 ευρώ ανα κλήση!

 

Που; Στο star.gr; Θα χρεωθείς αν τους πάρεις πίσω! Σε εισερχόμενη κλήση πώς θα χρεωθείς; Όπως επίσης αν απαντήσεις σε 3'' αντιγράφονται όλες οι επαφές, τα μηνύματα, και τα mail σε server τους.Έλεος..:wacko:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετίκα με το ύψος στα 15 - 16 χρόνια.

Για την ακρίβεια είμαι 15.5 χρονών και το ύψος μου είναι 1.64 :(

 

Είναι φυσιολογικό για την ηλικία μου;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αν οι γονείς σου είναι 1.60 εσύ γιατί να είσαι παραπάνω

και μία τεράστια απορία:

έψαξες για να βρεις αυτό το forum(λογικά και άλλα..) και δεν κάθεσαι να ψάξεις σχετικά με την ερώτησή σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 40 κ 1.70. Εχω πιθανοτητες να παρω κι αλλο;

 

καμια :lol::lol::lol::lol:

 

εγώ πάντως μεγάλωνα μέχρι τα 19 20 μου έφτασα 1,91 και εκεί σταμάτησα απλός τώρα στα 26 μου λίγο σε πλάτος κλπ κλπ (λογικά γυμναστική βοήθησε)

 

τώρα ένας φίλος μου μέχρι 17 του ηταν 1,62...... μετά μέχρι 21 χρονών έφτασε 1,90 :lol:

 

ολα είναι πιθανά :p

 

ξέρω και καποια παιδιά που και μητέρα και πατέρας και παππούδες κλπ ήταν κοντοί...... και δεν ήθελαν να έχουν την ίδια "μύρα" και στα 14+ επερναν κάτι ορμόνες κλπ (γιατρική συνταγή μετά από πολλές εξετάσεις ) και έγιναν νταγλαρια αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και τα 21 όσο πάρεις, μετά τέλος. Έχεις ακόμη μπροστά σου χρόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα βλέπω κάτι διαφημίσεις για κάτι συσκευές που τις βάζεις στην πρίζα του σπιτιού και υποτίθεται οτι εξοικονομείς ρεύμα έως και 75%...

 

Μύθος ή πραγματικότητα;

ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορεί να είναι πραγματική μια τέτοια συσκευή; έχετε αγοράσει κάτι τέτοιο;

 

Με ενδιαφέρει η αγορά κάτι τέτοιου, έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη συσκευή;

 

Ευχαριστώ.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Με τη βοήθεια του ίντερνετ πλέον είναι εύκολο να βρει κάποιος καλές τιμές για διαμονή στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό αρκεί να κινηθεί προνοητικα και να κλείσει νωρίτερα ξενοδοχείο, αρκεί πρώτα να ψάξει σε αρκετά σαιτ ώστε να βρει ξενοδοχεία που τον ενδιαφέρουν και μετά να επικοινωνήσει και μέσω τηλεφώνου με αυτα, μου έχει τύχει να μου δώσουν καλύτερη τιμή μέσω τηλεφώνου.

 

Αφήνω την εισαγωγή και μπαίνω στο θέμα, ψάχνω για ένα μέρος στην Ελλάδα το οποίο να είναι ωραίος χειμερινός προορισμός δηλαδή κατά προτίμηση βουνο στο οποίο να δω και λίγο χιόνι. Χιονοδρομικό δε είναι απαραίτητο να έχει αλλά θα μετρήσει και σα συν. Σκέφτηκα το Λιτόχωρο κοντά στη Κατερίνη αλλά δεν εχω καταφέρει να βρω πληροφορίες από επισκέπτες μόνο επίσημες σελίδες. Η εποχή που θα παω είναι κοντά στα Χριστούγεννα οπότε οποίος ξέρει για το Λιτόχωρο λεπτομέριες ας μας τις πει. Η πρόσβαση με συμβατικό αυτοκίνητο και όχι 4χ4 είναι δυνατή?, μέρη για να βγει κάποιος να πιει έναν καφέ ένα ποτο υπάρχουν ή όλη η ζωή είναι στο χιονοδρομικό?

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή είτε για το συγκεκριμένο μέρος είτε για κάποιο άλλο. Αράχοβα, Καλάβρυτα, Πήλιο, Ζάχοροχωρια τα εχω επισκεφτεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη διάβασε εδώ σχετικά.

 

Οι καμπύλες ανάπτυξης ανδρών

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/Diagram-01.jpg

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/pinax2.jpg

 

Όπως βλέπεις το μέσο μέγιστο ανάστημα του Έλληνα άνδρα είναι περίπου 177 cm.

Σε κάθε περίπτωση ανάστημα 164 cm όπως το δικό σου είναι καθόλα φυσιολογικό για την ηλικία σου, αφού μπορεί να κυμανθεί από 158 έως 186 cm.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω θα σου πω για Μετσοβο μιας και μένω εδω! Χιόνι θα δεις στα βουνά αλλά λίγο χλωμό να τα δεις και στο χωριό. Εδω χιονίζει Ιανουάριο- Φεβρουάριο συνήθως πολύ. Το σίγουρο ειναι πως έχει πολύ κρύο, κάτι σαν Νευροκοπι, σε σχέση με άλλες περιοχές της Ελλάδας. Αν όμως τύχει και έχει χιόνι έχει 3 χιονοδρομικά αν ασχολείσαι με σκι με το ένα να ειναι σχετικά καλό σε σχέση με τα δυο υπόλοιπα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πλησιάζουν τις πίστες στην Βασιλίτσα , φαλακρό κτλ. Καφετέριες έχει 4-5 και μπαράκια για ποτό 2. Μεγάλο συν, τα Γιάννενα ειναι 30 λεπτά απόσταση με αυτοκίνητο, οπότε πεταγεσαι αν βαρεθεις και εκει για καφε/ποτό. Τιμές απ όσο ακούω σηκώνουν παζάρια τα ξενοδοχεία και θα βρεις σχετικά καλές σε σχέση με αλλά τουριστικά μέρη. Φαγητά έχει καλα σε γενικές γραμμές, αν και τσιμπημενες τιμές. Τσιμπημενες εννοώ σε σχέση με τιμές που πουλάνε στις πόλεις γιατί σε σχέση με τιμές άλλως τουριστικών μερών πχ Κέρκυρα ,ειναι νορμαλ οι τιμές. Πρωτοχρονιά πάντως δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το Μετσοβο. Απλά κάθεσαι στην πλατεία του χωριού, ανάβουν μια φωτιά στη μέση , πετάνε 10 πυροτεχνήματα (έχουμε και κρίση βλέπεις.....) , λέει καλή χρόνια ο δήμαρχος και χωρίζονται όλοι. Η πρόσβαση με αμάξι ειναι πανευκολη καθώς η Εγνατία ειναι κυριολεκτικά δίπλα απο το χωριό. Πολύ δύσκολο να αποκλειστεις απο χιονιά αν έχεις αλυσίδες. Καθαριζουν μόνιμα τον δρόμο και ειναι αρκετά οργανωμένοι. Αυτά τα λίγα. Ελπίζω να βοήθησα!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον για το ελατοχωρι λες.ναι υπαρχει προσβαση και για συμβατικο .και για φαι-καφε μπορεις να πας στον αγιο παντελεημονα,πανεμορφο μερος
Link to comment
Share on other sites

Μέτσοβο δε το είχα σκεφτεί αλλά ωραία ιδέα σε ευχαριστώ.

 

Ναι έλατοχωρι εννοώ, ο αγιος παντελεήμονας είναι κοντά?

 

Τι από τα 2 είναι πιο κοντά στη γραφικότητα του πηλίου? Θέλω κάτι γραφικό που να σου δίνει και τη δυνατότητα να βγεις μια βόλτα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω δεν πολυπιστευω σε αυτες τις συσκευες. Ειναι σαν αυτες τις εξοικονομησης καυσιμου σε κινητηρα αυτοκινητου, το ιδιο "αποτελεσματικες" φανταζομαι!
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι οι συσκευές μουφα, είναι η διαφήμιση και προώθησή τους σε οικιακούς πελάτες καραμπινάτη μούφα!

 

Χωρίς να κατέχω ουσιαστικά το θέμα, οι συσκευές αυτές προορίζονται για μη οικιακές παροχές, στους μετρητές των οποίων αντισταθμίζουν την "αεργο ενέργεια" (και κάτι σχετικό με "επιδιόρθωση ημιτονίου"), όπως μας εξήγησε ένας τεχνικός το καλοκαίρι στην εταιρία που εργάζομαι, και που τελικά δεν χρειάστηκε να αγοράσουμε αφού οι μετρητές μέσης τάσης που έχουμε είχαν τέτοια από την μαμά τους (τη ΔΕΗ δηλαδή)....

 

Σίγουρα κάποιος γνώστης θα στο εξηγήσει καλύτερα, απλά μην το συζητάς! Καλύτερα επένδυσε το ποσό που έχεις κατά νου σε λαμπτήρες led, που κάνουν αποδεδειγμένα οικονομία στο ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

τις θεωρω μουφα, χωρις να το κατεχω.

 

αν θες οικονομια, κανε σωστη καταναλωση του ρευματος :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...