Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλη αυτή η μαγκιά που ξεχειλίζει από τα μπατζακια κάποιων "αντρών" έχει αρχίσει να μου την δίνει. Λυπάμαι πολύ για μερικούς ανθρώπους...ειλικρινά λυπάμαι!
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από νομοθεσίες κλπ, και πέρα από υστερικές και ψωνισμένες "φιλόζωες" συμπεριφορές, προσωπικά για μένα, όποιος δεν αγαπάει τα ζώα, δε μπορεί να νιώσει αγάπη ούτε για τους ανθρώπους. Και δεν εννοώ να τα ταΐζει και να τα βάζει σπίτι του. Όταν λέω αγάπη εννοώ σεβασμό, αν δε θέλει να τα ταΐζει, τουλάχιστο να μην τα κακομεταχειρίζεται, να μην τα βασανίζει και κυρίως να μην τα θανατώνει.

Καλό είναι πάντως να μπαίνουν τα πράγματα σε μία σειρά, και μη δρουν ανεξέλεγκτα ορισμένοι υπάνθρωποι που βγάζουν τα κόμπλεξ και την κακία τους στα ζώα.

 

Ζω σε μία πόλη όπου τα αδέσποτα είναι μάστιγα, και κυρίως προέρχονται από ανθρώπους οι οποίοι τα παίρνουν όσο είναι μικρά και χαριτωμένα, και μόλις μεγαλώσουν λίγο και βαριούνται την ευθύνη και τη φροντίδα που απαιτείται, τα εγκαταλείπουν στο δρόμο και έτσι γεμίζουν τα πάρκα και οι δρόμοι. Και σαν να μη φτάνει αυτό, σε περιοχές όπου αρχίζουν και συναρθροίζονται (κυρίως σκυλιά), και δημιουργούν αγέλες οι οποίες καθίστανται επικίνδυνες λόγω της εξαγρίωσης που δημιουργεί κυρίως η πείνα και η κακομεταχείριση των περαστικών, αρχίζει το πανηγύρι με τις φόλες. Και γεμίζει ο τόπος πτώματα. :cry:

 

Για μένα η λύση είναι τσιπάκι. Θέλεις ζώο; Αγοράζεις τσιπαρισμένο, είναι στην ευθύνη σου και αν βρεθεί παρατημένο στο δρόμο, εντοπίζεται, σε βρίσκουν, σου το φέρνουν στην πόρτα σου και τρως και το προστιματάκι σου και είσαι κύριος.

 

Και φυσικά επικροτώ την αυστηρή τιμωρία που προβλέπεται για όσους κακοποιούν τα ζώα.

 

Τελειώνοντας, να τονίσω σε όσους έχουν μικρά παιδιά: Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα κοντά σε ζώα. Μαθαίνουν να δρουν υπεύθυνα φροντίζοντας το κατοικίδιο που είναι στην ευθύνη τους, γίνονται καλύτεροι και πιο υπεύθυνοι άνθρωποι αργότερα.

 

Αυτό δεν είναι όμως υποχρεωτικό να το ασπάζονται όλοι. Για όσους δε θέλουν τα παιδιά τους να μεγαλώσουν με ζώα, και γενικά δε θέλουν να έχουν καμία σχέση με αυτά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τους φέρονται απάνθρωπα. Ας δίνουν το καλό παράδειγμα. Πόσες φορές δεν έχω δει, ιδίως το καλοκαίρι σε ταβέρνες όπου υπάρχουν συνήθως γατάκια που περιμένουν να τους δώσεις κάτι (δε βρίσκω κάτι το μεμπτό να υπάρχουν), βλέπεις το γονιό να ρίχνει κλωτσιά, και το μικρό παιδί να μιμείται αμέσως. Το βέπεις καθαρά το μέλλον αυτού του παιδιού.

 

Ας γίνουμε επιτέλους πολιτισμένη χώρα.

 

Και φυσικά δεν προτείνω να φροντίζουμε τα ζώα κατά προτεραιότητα έναντι των ανθρώπων. Εννοείται ότι οι άνθρωποι λογικά έχουν προτεραιότητα, αυτό όμως δεν αντίκειται στο σεβασμό προς τα ζώα.

 

Σόρρυ για το μακροσκελές ποστ. :)

 

ΥΓ:

Και επειδή όπως λένε και οι φίλοι μας οι Κινέζοι, μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις, ας πάρουμε παράδειγμα από αυτούς που είναι στη χειρότερη ενδεια, να μας διδάξουν τι σημαίνει αγάπη προς τα ζώα:

 

http://1.bp.blogspot.com/-TvwDrAY1gDU/UCp-a8toxjI/AAAAAAAAB0o/7ZSKsc-_w2w/s1600/homeless-dog.jpg

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο βιβλίο που να έχει μεταφρασμένα κείμενα από τα Αγγλικά στα Ελληνικά, και να τα παραθέτει το ένα δίπλα στο άλλο. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να διαβάζω το Ελληνικό κείμενο και να κάνω την μετάφραση στα Αγγλικά για εξάσκηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω , αφού το site του Χορομίδη , που παραθέτεις , γράφει "αυτοποτιζόμενες γλάστρες Γερμανίας" , άρα πουλάει ,

εκτός αν δεν εισάγει πλέον λόγω κρίσης .

Ένα τηλέφωνο θα σε πείσει . Πάντως είναι ακριβές .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω , αφού το site του Χορομίδη , που παραθέτεις , γράφει "αυτοποτιζόμενες γλάστρες Γερμανίας" , άρα πουλάει ,

εκτός αν δεν εισάγει πλέον λόγω κρίσης .

Ένα τηλέφωνο θα σε πείσει . Πάντως είναι ακριβές .

 

άκυρο post λόγω προβλήματος δικτύου

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους! :)

 

Θα ήθελα την γνώμη (αν και τεχνολογικό forum!) κάποιου για σίτες!Στο σπίτι μας έχουμε κουφώματα Europa αλλά δυστυχώς δεν έχουν ενσωματωμένες σίτες και γενικά έχουμε θέμα με τα κουνούπια!

 

Επίσης από μπροστά υπάρχει ένα ρολό/ παντζούρι που κλείνει!Τι προτείνετε να βάλουμε ως καλύτερη λύση εκτός από προϊόντα στυλ "Έξυπνης Σίτας";;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

σε αντιστοιχη περίπτωση σε σπιτι στο χωριό(=δεν μπορείς να σκαψεις για να βαλεις συρομενο) κατα τη διάρκεια αλλαγής παραθύρων και εξωτερικών πορτών ο ίδιος τεχνίτης εφαρμοσε εξωτερικά μια σίτα που λειτουργεί όπως το ακορντεον.

 

δηλαδή συμπιέζεται-αποσυμπιέζεται όσο θες χωρίς απαραίτητα να πρεπει να είναι ή τελειως κλειστή ή τελειως ανοιχτή,θέλω να πω με αυτό ότι φαίνεται αρκετά γερή κατασκευή και όχι ως μεσοβέζικη λύση.

 

αν πας σε κάποιον που ασχολείται με κουφώματα σίγουρα θα το ξερει και ισως το έχει να το δεις από κοντά.

 

υ.γ.αν βρω εικόνα θα την ανεβάσω για μια γρήγορη ιδέα.

 

edit:κάνε μια αναζήτηση στο google με τον όρο σιτα plisse θα δεις ακριβως τι περιγράφω.

Edited by kritikaros1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

 

θέλω για γενέθλια να φτιάξω μια τούρτα 3d με μινιόν. Ξέρετε καθόλου πόσο κοστίζουνε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Θα το κοιτάξω γιατί κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσει να μπει αυτό!Δηλαδή πώς θα μπορέσω να συνδυάσω τα υπάρχοντα κουφώματα με το ρολό/παντζούρι!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

 

θέλω για γενέθλια να φτιάξω μια τούρτα 3d με μινιόν. Ξέρετε καθόλου πόσο κοστίζουνε;

 

Μινιόν τι ενοεις?Τα minions του Despicable me?Για τιμες ρωτα σε καποιο μεγαλο ζαχαροπλαστειο που πιθανον να φτιαχνει τετοιες τουρτες(π.χ. papagalino)

Link to comment
Share on other sites

αν μαθεις παρακαλω στειλε εδω, γιατι με ενδιαφερει μια με ενα παπακι :p ευχαριστω :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι minion από τον Απαισιότατο εννοώ!

 

τελικά την παρήγγειλα, τους πήγα το σχέδιο και μου λένε ότι πάει γύρω στα 19 ευρώ/κιλό. Εμένα 3 κιλά μου είπαν οτι θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

ναι minion από τον Απαισιότατο εννοώ!

 

τελικά την παρήγγειλα, τους πήγα το σχέδιο και μου λένε ότι πάει γύρω στα 19 ευρώ/κιλό. Εμένα 3 κιλά μου είπαν οτι θα βγει.

 

πόσο το κιλό;;;;;;;:X

Link to comment
Share on other sites

ναι minion από τον Απαισιότατο εννοώ!

 

τελικά την παρήγγειλα, τους πήγα το σχέδιο και μου λένε ότι πάει γύρω στα 19 ευρώ/κιλό. Εμένα 3 κιλά μου είπαν οτι θα βγει.

 

σε ποιο ζαχαροπλαστειο??? :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι, το οποίο φεύγει από το σπίτι (ξενοικιάζει) σε 3 μήνες. Με αυτό σαν δικαιολογία, αρνούνται να πληρώσουν ολόκληρο το ποσό της επιβάρυνσης που τους αντιστοιχεί για το πάγιο του πετρελαίου θέρμανσης (αυτόνομη θέρμανση) και boiler που τους αντιστοιχεί. Αντίθετα, ζητάνε να πληρώσουν τα μισά λόγω του ότι φεύγουν τέλος Ιανουαρίου. Έχουν δικαίωμα να ζητάνε κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις απο αυτες που ειναι πανω ρολλο και τις κατεβαζεις μεχρι κατω.και αβολο ειναι,και με τον καιρο αρχιζουν και βγαινουν απο τα πλαινα λουκια .
Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις απο αυτες που ειναι πανω ρολλο και τις κατεβαζεις μεχρι κατω.και αβολο ειναι,και με τον καιρο αρχιζουν και βγαινουν απο τα πλαινα λουκια .

 

Να βάλει τότε την έξυπνη σίτα:p:lol::p:lol:

 

Πιστέυω πόρτες με σίτα θα είναι μια χαρά.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Θα το κοιτάξω γιατί κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσει να μπει αυτό!Δηλαδή πώς θα μπορέσω να συνδυάσω τα υπάρχοντα κουφώματα με το ρολό/παντζούρι!

 

δεν είναι ρολό αυτό που σου λέω,δεν ξέρω αν δεν στο περιέγραψα καλά....

 

είναι πτυσόμενο με φορά παράλληλη ως προς το έδαφος και όχι κάθετα,δηλαδή από αριστερά προς τα δεξιά και δεν χρειάζεται πουθενά σκάψιμο ώστε να δημιουργηθεί εσοχή απλά στερεώνεται στον εξωτερικό "τοιχο".

 

φαντάσου το σαν εσωτερική πτυσόμενη πόρτα ασανσερ σαν λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Τις τελευταιες δυο μερες,με καλεσαν στο κινητό, απο δυο τηλεφωνα εξωτερικου,που τωρα που κοιταξα στο ιντερνετ,ειδα οτι το ενα ειναι απο τη Λευκορωσια,και το αλλο απο τη Μπραζαβιλ του Κογκό.

Το πρωτο,δεν προσεξα και απαντησα,αλλα το κλεισανε,το αλλο,δεν το ανοιξα γιατι ειδα τα 00 του αρχικου αριθμου.

Απο τη στιγμη που δεν εχω καποιον γνωστο να μου τηλεφωνησει απο κει,θεωρω οτι κατι πονηρο ειναι,αλλα τι;

Εχει κανείς κατι στο μυαλό του;Υπαρχουν και αλλοι,που εχουν δεχτει τετοια τηλεφωνηματα;:worry:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε

 

μοιάζει με απάτη (spam)

μάλλον ο σκοπός είναι να πάρεις εσύ εκείνον που σε κάλεσε και να σε χρεώσει ένα κάρο λεφτά

 

τώρα με συγχωρείς, βλέπω ότι με καλεί ο θείος μου από τη Νιγηρία :p

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις απο αυτες που ειναι πανω ρολλο και τις κατεβαζεις μεχρι κατω.και αβολο ειναι,και με τον καιρο αρχιζουν και βγαινουν απο τα πλαινα λουκια .

 

Το σκεφτόμουν και αυτό ως λύση!Το θέμα είναι αυτό πώς στερεώνεται στον τοίχο;Τρυπάνι και τα σχετικά;

 

δεν είναι ρολό αυτό που σου λέω,δεν ξέρω αν δεν στο περιέγραψα καλά....

 

είναι πτυσόμενο με φορά παράλληλη ως προς το έδαφος και όχι κάθετα,δηλαδή από αριστερά προς τα δεξιά και δεν χρειάζεται πουθενά σκάψιμο ώστε να δημιουργηθεί εσοχή απλά στερεώνεται στον εξωτερικό "τοιχο".

 

φαντάσου το σαν εσωτερική πτυσόμενη πόρτα ασανσερ σαν λειτουργία.

 

Αυτό κατάλαβα τι είναι αλλά η ερώτησή μου είναι ότι μπορώ να το βάλω κανονικά από την έξω πλευρά;Δηλαδή μπροστά από το ρολό;Και πώς στερεώνεται;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Φουλ τηλεφωνήματα κυρίως βραδινές ώρες για να μην χρεωθούν.Να τις απαντάς αλλά να μην τους λες τίποτα, μόνο να τους χρεώνεις.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...