Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Freak_Of_Nature γραφει το παιδι..

αλλά επειδή είμαι από επαρχία δεν έχω βρει σε κανένα μαγαζί.Γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί (Αθήνα ή Θεσ/νίκη) ανταλλακτικά που να μπορεί όμως να το στείλει ;
;)

 

και επειδη δεν υπαρχουν μαγαζια μονο αθηνα / θεσσαλονικη που στελνουν επαρχια ανταλλακτικα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Έχω δελτία τουρισμού από τον Ο.Γ.Α και ενώ με τα ξενοδοχεία τα συμβεβλημένα με τον ΟΓΑ δεν έχω κανένα πρόβλημα πληροφορήθηκα ότι για τα μεταφορικά (είτε από αστικά κτελ ,τρένο η αεροπλάνο) οι εταιρείες δεν αναγνωρίζουν τα εκπτωτικα κουπόνια.Εχει κάνει κάποιος χρήση των κουπονιών του ΟΓΑ αλλά μόνο για εισιτήρια (κτελ,τρένο.αεροπλάνο)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι αν υπαρχει νομος ο οποιος υποχρεωνει την εταιρεια αν ο πελατης το θελει να προχωρησει σε επιστροφη χρηματων η σε εκδοση πιστωτικου υπολοιπου και οχι σε αναγκαστικη αλλαγη κ αντικατασταση του προϊοντος. Πχ επεστρεψα ενα σκληρο δισκο πισω ο οποιος πριν ενα χρονο ειχε 100€ κ τωρα εχει τα μισα. Οποτε η εταιρεια χανει αν μου κοψει πιστωτικο το οποιο ομως εμενα με εξυπηρετει καθως τον σκληρο τον αντικατεστησα ηδη. Ρωτησα κ μου ειπαν "θα δουμε τι θα πουν απο τα κεντρικα και μα και μου". Δικαιουμαι να το απαιτησω????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνω τραγικό λάθος, υπάρχει το DOA, όπου αν το μηχάνημα-υλικό δε δουλεύει από την αρχή της αγοράς του(ή και μέσα σε 7 μέρες), είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν πίσω και να σε αποζημιώσουν πλήρως . Από κει και πέρα αν χαλάσει μέσα στις πρώτες 10-15 μέρες πάλι συνήθως δικαιούσαι αποζημίωση ή αλλαγή.....Για μεγαλύτερο διάστημα απλά κάνεις χρήση της εγγύησης και αναμένεις να στο επισκευάσουν.

¨ολα αυτά βέβαια διαφέρουν ελαφρά ανάλογα το αντικείμενο και την επιχείρηση...:)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ δυστυχως δεν με καλυπτει το DOA.. Οπως εγραψα αφορα εναν σκληρο ενος ετους και φοβαμαι οτι θα προβαλουν αντιρρησεις για εκδοση πιστωτικου γιατι αν μου δωσουν τον ιδιο θα τους κοστισει 40-50€ ενω η αποδειξη μου ηταν στα 100€.. Μπορω ομως να το κυνηγησω αραγε??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως έχει σχέση με την αξία του σκληρού δίσκου σήμερα. Εσύ το αγόρασες 100€, από τη στιγμή που θα δεχτούν (αν δεχτούν) να σου κόψουν πιστωτικό, θα πρέπει να είναι για τα χρήματα που έδωσες εσύ τότε.

 

Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί δε θέλεις/δε σου πρότειναν να τον στείλουν στην επίσημη αντιπροσωπεία. Εκτός και αν τον φέρνουν από το εξωτερικό οπότε δεν πρόκειται να το δεχτεί η ελληνική αντιπροσωπεία και γι'αυτό θέλουν να στον αλλάξουν. Στην οποία περίπτωση όμως και πάλι θα πρέπει να σου δώσουν (αν ο ίδιος δεν υπάρχει πια), έναν αντίστοιχης αξίας με αυτόν που είχες πάρει εσύ τότε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα σου δωσουν τον ιδιο σκληρο.

Εσυ θες εγγυηση για το προιον που αγορασες και αυτοι ειτε θα το επισκευασουν ειτε θα σου δωσουν το ιδιο(αντε βια αν δεν υπαρχει πια η χωρητικοτητα να σου δωσουν τον αμεσως μεγαλυτερης).

Αν σου κοψουν πιστωτικο και παρεις ενα κινητο ας πουμε,το κινητο δεν θα εχει εγγυηση ενα χρονο?Αν στο χρονο χαλασει θα ζητησεις παλι πιστωτικο?και μετα θα παρεις εκτυπωτη?

Δλδ με 100 ευρο μια φορα θα πηδηξεις και την ταμια στο τελος!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει το προβλημα στο να μου τον αντικαταστησουν!! Απλα οσο καιρο ηταν off εγω πηρα αλλον οποτε τωρα μου ειναι περιττος κ θα μπορουσα να παρω κατι αλλο με τα 100€ (συμφωνουμε οτι το πιστωτικο κοβεται στην τιμη αποδειξης κ οχι τρεχουσας). Το ειπα κ στον υπαλληλο και ειπε θα το σημειωσει πανω στο χαρτι οτι δεν επιθυμω αντικατασταση αλλα πιστωτικο αλλα δεν φαινοταν πολυ βεβαιος. Το θεμα ειναι αν αυτοι προχωρησουν στην αντικατασταση αν εγω δικαιουμαι να τους πω "οχι θελω πιστωτικο"

 

Νομιζω οτι θα σου δωσουν τον ιδιο σκληρο.

Εσυ θες εγγυηση για το προιον που αγορασες και αυτοι ειτε θα το επισκευασουν ειτε θα σου δωσουν το ιδιο(αντε βια αν δεν υπαρχει πια η χωρητικοτητα να σου δωσουν τον αμεσως μεγαλυτερης).

Αν σου κοψουν πιστωτικο και παρεις ενα κινητο ας πουμε,το κινητο δεν θα εχει εγγυηση ενα χρονο?Αν στο χρονο χαλασει θα ζητησεις παλι πιστωτικο?και μετα θα παρεις εκτυπωτη?

Δλδ με 100 ευρο μια φορα θα πηδηξεις και την ταμια στο τελος!

 

ισως το προβλημα να ειναι στην χρονικη αποσταση και στην διαφορα τιμης που υπαρχει διοτι σε αλλη αντιστοιχη περιπτωση αλλα χωρις διαφορα τιμης η εκδοση ηταν αμεση κ χωρις διαμαρτυρια (δν εμεινα ικανοποιημενος απο αυτο περνω κατι αλλο, απλα) Ομως αυτους τους κινδυνους κρυβει η τεχνολογια ετσι? Για τραβα πουλα εσυ το super duper pc σου των 3000€ που εδωσες περσυ κ ουτε τα μισα δν θα πιασεις ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ενημερωσαν οτι ο σκληρος ειναι εκτος εγγυησης!!! Χαχαχαχα.. Αγορα 3/3/08. Καλα οι σκληροι δεν εχουν 3 η 5 χρονια εγγυηση?? Πρεπει να τον στειλω εγω στο εργοστασιο κατασκευης κ να ζητησω τα ρερστα??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν την ειχα αλλα μου εκαναν επαναεκτυπωση! δεν μπορω να καταλαβω.. Ακουγονταν καθαρα μηχανικοι χτυποι στο εσωτερικο. Να δω τι θα μου πουν!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου πει με σιγουρια ,σε ποιο ταμειο ασφαλιζονται οι ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ καθηγητες σχολειων??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου πει με σιγουρια ,σε ποιο ταμειο ασφαλιζονται οι ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ καθηγητες σχολειων??

 

Κατα 90% στο δημοσιο αλλα θα σου απαντησω πιο μετα με απολυτη σιγουρια αφου ρωτησω πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

μια που θα ρωτησεις,κανε ενα κοπο και ρωτησε μηπως γνωριζουν τι τους επιστρεφουν απο το ταμειο τους για οδοντιατρικη περιθαλψη.. το 10% επι κρατικου τιμολογιου ή κατι διαφορετικο??

αν ειναι το 10% επι κρατικου τιμολογιου να ξερω να ενημερωσω..μην ταλαιπωρηθουν αδικα οι ανθρωποι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μια που θα ρωτησεις,κανε ενα κοπο και ρωτησε μηπως γνωριζουν τι τους επιστρεφουν απο το ταμειο τους για οδοντιατρικη περιθαλψη.. το 10% επι κρατικου τιμολογιου ή κατι διαφορετικο??

αν ειναι το 10% επι κρατικου τιμολογιου να ξερω να ενημερωσω..μην ταλαιπωρηθουν αδικα οι ανθρωποι..

 

Θα το ρωτησω και αυτο αν το γνωριζει και θα σε ενημερωσω οταν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι για να σου πω οτι δεν εχα δικιο!

 

Στο ΙΚΑ ασφαλιζονται οι ωρομισθιοι καθηγητες οπως και οι αναπληρωτες.

 

Τωρα για το αλλο που ρωτας δυστυχως δεν εχω απαντηση γιατι παν χρονια που ηταν ωρομισθιος και δεν θυμαται ασε που μπορει να χει αλλαξει απο τοτε!

Link to comment
Share on other sites

μια που θα ρωτησεις,κανε ενα κοπο και ρωτησε μηπως γνωριζουν τι τους επιστρεφουν απο το ταμειο τους για οδοντιατρικη περιθαλψη.. το 10% επι κρατικου τιμολογιου ή κατι διαφορετικο??

αν ειναι το 10% επι κρατικου τιμολογιου να ξερω να ενημερωσω..μην ταλαιπωρηθουν αδικα οι ανθρωποι..

 

Το ΙΚΑ δεν παρέχει τίποτα για εργασίες (εννοώντας σφραγισματα, λευκανση κλπ) σε οδοντίατρο γιατί έχει δικούς του που δεν πληρώνεις τίποτα.

Με αυτή τη προυπόθεση δίνει έως και μασέλα, γέφυρες κλπ αλλά όχι εμφυτευματα.

Σε περίπτωση που αναφέρεσαι σε εξετάσεις πχ μια πανοραμική ακτινογραφεία κλπ σου πληρώνει την κρατική διατίμηση δηλαδή ... για την πανοραμική περίπου 4€.

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αξιωθηκα να επικοινωνησω κ μου ειπαν οτι εχει ενα σπασιματακι το Sata port και αυτο τον βγαζει εκτος εγγυησης!! Κ που ξερω οτι δν το εκαναν αυτοι????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mετά από πολύ καιρό άρχισε πάλι να πονάει η μέση μου. :wacko: Πέρα από την επίσκεψη στον ορθοπεδικό, σκέφτομαι να αντικαταστήσω την καρέκλα μου στο γραφείο μου έστω και με δική μου αγορά με κάτι που να υποστηρίζει σωστά τη μέση.

 

Έχει κανείς υπόψη του κάποιο κατάστημα που θα μπορούσα να ψάξω (πέρα από το Πλαίσιο); Ενδιαφέρομαι για κάτι που να είναι ανατομικό και μετρημένο σαν εμφάνιση για να μην προκαλεί (και να πρέπει να εξηγώ στον κάθε παράξενο το τι και πως).:mad:

Όποιος γελάει όταν όλα πάνε στραβά, έχει βρει κάποιον να "του τα φορτώσει". :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πολλή κουβέντα για μια καρέκλα. Υπάρχουν άπειρα μαγαζιά, από IKEA, Εντός by Sato, Νεοκατοικείν, Neoset, μέχρι το Δελούδη. Σίγουρα τα πρώτα δύο έχουν ποικιλία (το δεύτερο βολεύει εάν δεν θες να τρέχεις σε IKEA), αλλά δεν είναι και ιδιαίτερο θέμα να βρεις αυτό που ψάχνεις...

 

Αυτό το «μετρημένο σαν εμφάνιση για να μην προκαλεί» δεν το καταλαβαίνω... It's a chair for crying out loud... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και καρεκλες με 700+ ευρω που προκαλουν:grin: (δεν γνωριζω σε τι γραφειο κτλ δουλευει)

 

Εγω επειδη καθομαι πολλες ωρες σε ενα γραφειο εχω βαλει μια καρεκλα που κοστιζε 350 περιπου (δεν ξερω μοντελο) και σωθηκα... πρεπει να τις δοκιμασεις ομως, αναλογα με το σωματοτυπο αλλαζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

πονεμενο θεμα..

εχω δωσει 450ε για ενα καρεκλακι -ανατομικο- εργασιας.μικρο, μαζεμενο,με στηριξη για την μεση κτλ κτλ αυτο αλλα σε αλλο χρωμα-> http://www.neodent.eu/components/com_virtuemart/shop_image/product/bde54e4d7158742b6459fe965e082a69.jpg

 

ε,λοιπον δεν με βολεψε καθολου..

αντιθετως η καρεκλα του γραφειου μου,αγορασμενη μολις με 90ευρω αν θυμαμαι καλα ειναι κλασεις ανωτερη και πολυ ξεκουραστη.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...