Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι, θέλεις να ρωτήσεις τι ακριβώς είναι ο Αγοραστής Μυστηρίου...αν και ένα απλό link κάπου δε μας λέει και πολλά όταν ανοίγουμε ένα νέο θέμα, Burger Queen! ;)

 

Λοιπόν, ο "Αγοραστής Μυστηρίου" (ή καλύτερα, με τον αγγλικό όρο "Mystery Shopper") είναι κάποιος ο οποίος προσλαμβάνεται από κάποια επιχείρηση με σκοπό να ελεγχθεί το κατά πόσον οι πωλητές της εταιρίας κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει. Εννοείται, πως οι πωλητές δεν γνωρίζουν οτι κάποιος είναι mystery shooper και οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έχει καμία σχέση κατά τα άλλα με την επιχείρηση, αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος για την εταιρεία να εξάγει λανθασμένα συμπεράσματα.

 

Υπάρχουν μάλιστα αν δεν κάνω λάθος γραφεία (κάτι σαν αυτό που δίνεις στο link) που προσφέρουν ανάλογες υπηρεσίες σε διάφορα καταστήματα.

 

Με λίγα λόγια φαντάσου το κάπως έτσι: κάποιος που προσέλαβε η εταιρεία για να δει αν εσύ κάνεις καλά τη δουλειά σου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μετάφραση σκίζει. Mystery shopper = αγοραστής μυστηρίου! Θα μου πεις και πως αλλιώς να το μεταφράσουν - δεν ξέρω πάντως εμενα μου ακούγεται γελοίο.
Link to comment
Share on other sites

και καλά κάνουνε.

γιατί να έχω κάποιον στην δική μου επιχείρηση ο οποίος δεν είναι ευγενικός με τους πελάτες. δεν κάνει την δουλειά του. βαριέται κλπ.

είναι κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα που να το βάλω και δεν βρήκα άλλο παρόμοιο θέμα...

Γνωρίζει κάποιος τα όρια του δήμου Αθηναίων, όπως και των υπόλοιπων δήμων της Αττικής?? Θέλω να δω που πρέπει να πληρωθεί κάποιος φόρος (σε ποια εφορία) για ένα σπίτι που ανήκει στα όρια του δήμου της Αθήνας.

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει ποια εφορία κάνει τι (είδα έχει αρχαιοτήτων κλπ) και ποια είναι η "οικεία" εφορία, δηλαδή ποια εφορία αναλαμβάνει ποιες περιοχές...

 

Το google δε με βοήθησε σχεδόν καθόλου. Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή. Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κάποιες πληροφορίες από το 1ο και κάτι λίγα από το δεύτερο, ωστόσο είμαι ακόμα στο ψάξιμο...

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτις! :)

Αλλά μάλλον με το telephone-searching θα βγάλεις πιο γρήγορα άκρη. :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κοποιος γνωριζει κανενα μαγαζι στην Καλλιθεα η τις γυρω περιοχες που να μετατρεπει τις παλιες Βιντεοκασετες σε DVD και περιπου το κοστος για την καθε μια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάποιες κασσέτες απο μια βιντεοκάμερα πρίν περίπου 6-7 χρόνια, γίνεται να γίνουν dvd πρίν χαλάσουν εντελώς η όχι? αν ναί που και με τι κόστος?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάποιες κασσέτες απο μια βιντεοκάμερα πρίν περίπου 6-7 χρόνια, γίνεται να γίνουν dvd πρίν χαλάσουν εντελώς η όχι? αν ναί που και με τι κόστος?

 

seven video net...;)

το κοστος ειναι αναλογα με τη διαρκεια της ταινιας.

2106459897, καλεστε σε αυτο το νουμερο για περαιτερω πληροφοριες.

ειναι το seven πανορμου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα εδώ να γράψουμε τις διάφορες εμπειρίες μας από ταξείδια που κάναμε στο παρελθόν (ή και στο μέλλον για όσους μπορούν να το διαβάσουν :p )

 

Παρακαλώ τους Moderators να μην κλειδώσουν το topic, ουδεμία σχέση έχει με το Ταξίδια του Dimitris79.

 

 

Αυστρία - Καλοκαίρι 2004

Είμαι στην Αυστρία με την ομάδα baseball του ΑΡΗ (οπαδισμός και διακοπές, ο καλύτερος συνδυασμός :p ). Ενώ έχω μπλέξει με ντόπια (μακρυά παιδιά), τελευταίο βράδυ λέω στον άλλο "Χρήστο, σήμερα ή θα πηδήξω ή θα μεθύσω!". Η γκόμενα άφαντη και ο συμφορουμίτης σας τελευταίο βράδυ μεθαέι΄με μπύρες. Σε τέτοιο σημείο που την άλλη μέρα με πήρε 30 τηλ. ο πατέρας μου, μιλήσαμε άλλες 2 φορές, και δεν κατάλαβα τίποτα..Το μεσημεράκι τον πέρνω τηλ. και τον ρωτάω τι συνέβη...Είχε πεθάνει η γιαγιά μου...Μιλήσαμε καμμιά ώρα για να βγάλουμε άκρη έτσι κομμάτια όπως είμουνα και να του εξηγήσω πόσο κοντά ή μακρυά είμουν από τη Βιέννη, πώς θα με στελνε χρήματα γιατί τα χα φάει όλα και δεν φτάνανε για αεροπλάνο, όταν είχε 800€ για Χανιά, μέσω Σόφιας και Αθήνας...Να μην τα πολυλογώ, πέτυχα την τύπισσα στο δρόμο, πήγαμε σπίτι της να βρούμε τα δρομολόγια, στην πορεία βρήκαμε και το δρομολόγιο της ηδονής...Το πρωί είμουν κανονικά στο μνημόσυνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε φροντιστήριο Αγγλικών, όπου είχατε οι ίδιοι εμπειρία, και έχετε μείνει ευχαριστημένοι, από το περιβάλλον και το αποτέλεσμα των μαθημάτων στις τελικές εξετάσεις.

 

Κυριότεροι παράγοντες προτίμησης είναι οι εξής:

Όχι μεγάλο χρονικό διάστημα διδασκαλίας για τις αρχικές εξετάσεις Lower (επίπεδο Intermediate πριν από 1 έτος)

Όχι πολύ υψηλά δίδακτρα

Περιοχή: Αμπελόκηποι,Ζωγράφου, Κέντρο Αθήνας

Ευέλικτα ωράρια, λόγω φοιτητικής ιδιότητας

 

Επίσης ας καταθέσει την εμπειρία του και όποιος έχει διδαχθεί αγγλικά σε μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων Αγγλικών (Ευρωγνώση, Ευρωδιάσταση, Όμιλος Γράψα, SoEasy) στις εξής αντίστοιχες περιοχές για κάθε αλυσίδα (Πύργος Αθηνών, Χολαργός ή Πλατεία Κάνιγγος, Ζωγράφου, Ούλωφ Πάλμε),τις οποίες εξετάζω προς την επιλογή μου.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα τρίμηνο που έψαχνα και εγώ φροντιστήριο στις ίδιες περιοχές μου είχαν προτείνει αρκετοί την Ευρωγνώση στην πλ. Βικτωρίας. Δεν μπορώ να ξέρω τι προσφέρει μιας και τελικά ξεκίνησα ιδιαίτερα (επειδή έπρεπε να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο για τμήμα) αλλά έχε το υπόψη σου.

 

Πάντως αν δεν είχες ποτέ καμία επαφή με τη γλώσσα, νομίζω 1 χρόνος είναι λίγο για να πάρεις το Lower!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορεί κάποιος να αποκτήσει πράσινη κάρτα για νόμιμη διαμονή και εργασία στην Αμερική.Έχω δει κάποια site που σου επιτρέπουν να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και μετά γίνεται κλήρωση.Είναι ασφαλή όμως αυτό ή πρέπει να πάω σε πρεσβεία;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορεί κάποιος να αποκτήσει πράσινη κάρτα για νόμιμη διαμονή και εργασία στην Αμερική.Έχω δει κάποια site που σου επιτρέπουν να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και μετά γίνεται κλήρωση.Είναι ασφαλή όμως αυτό ή πρέπει να πάω σε πρεσβεία;

Οπωσδηποτε να πας στην Αμερικανικη Πρεσβεια στην Αθηνα. Ξεκινα αρχικα τηλεφωνικως και ρωτα τους ποτε μπορεις να πας (ωστε να μην ταλαιπωρηθεις πολυ περιμενοντας). Φροντισε να εχεις εναν καλο λογο για να το κανεις :)

 

Φιλικα,

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα φευγουμε 8ημερη Ιταλια και σαν προεδρος 15 μελους(:cool: :lol: ) θα ηθελα να μου πειτε οσοι απο εσας γνωριζετε τι παιζει με την νυχτερινή ζωη εκει ? πειτε μου γνωστα μαγαζια club κτλ που εχετε παει και εντυπωσεις (θελουμε να εχει κοσμο οχι να το γεμισουμε εμεις). αν και εχω παει αρκετες φορες Ιταλια δν ετυχε να γνωρισω την νυχτερινη ζωη της .Οι πολεις που θα παμε ειναι Ρωμη 2 ημερες,Φλωρεντια,Ριμινι ,Βενετια .Α.. και λιγο γρηγορα οι μερες περνάν!!!!

 

ευχαριστω προκαταβολικά:)

http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Night Life In Italy ... :google:

(καλά να περάσετε και φέρε μας και μερικές photos από όμορφες Ιταλίδες;) )

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ όταν έρθεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες από club να τις δείξω σε κάτι συμμαθητές που επέμεναν πως στο εξωτερικό "δεν έχει νυχτερινή ζωή για τους μαθητές" κι έτσι τελικά θα πάμε Ρόδο... :mad:

 

Υ.Γ Ο καθένας με τον πόνο του :p :lol:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Allora...

 

Θα πω μόνο για Firenze μιας και βρίσκομαι εδώ:

 

Clubbing: τα μαγαζιά που μπορεί να πάει κανείς είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω βασικά. Allora, υπάρχει πληθώρα bar-club στα οποία συχνάζουν κυρίως φοιτητές του εξωτερικού, και δη Αμερικάνοι, όπως το YAB (Via Sassetti, 5/R), το Red Garter, το Maracana' (Via Faenza, 4), το Astor, το Tenax (Via Pratese, 46) κλπ. Υπάρχουν αρκετά μέρη στα οποία συχνάζουν κυρίως ντόπιοι (κι εγώ! :p) όπως το Angels, το Twice (Via Verdi 57/R) και το Colle Bereto (Pza Strozzi), το Meccano' (Parco delle Cascine), μερικά από τα οποία είναι πιο στυλάτα, ενώ το Twice έχει και σχετικά αυστηρή πόρτα.

 

Φαγητό: πολλές αξιόλογες προτάσεις, με αρκετές από αυτές όμως να είναι ακριβές λόγω τουρισμού, όπως πχ το Acqua al due (Via della Vigna Vecchia 40/R), το ZaZa, το Pepo', το Rosso Pomodoro (και τα τρία Pza del Mercato Centrale) κλπ. Το καλύτερο τουρκικό kebab, κατά τη γνώμη μου, θα το φάτε στο Turkuaz και το καλύτερο παγωτό στα δύο καταστήματα που βρίσκονται στη γωνία Via Corso με Via Dei Calzaiuoli. Για τους παραδοσιακούς υπάρχει φυσικά και ελληνική ταβέρνα με παραδοσιακές γεύσεις (Via San Gallo) αλλά χρειάζεται να κλείσει κάποιος τραπέζι (τόσος πανικός γίνεται). Για panini, schi****ate κλπ ωραία σνακ απλά ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ.

 

Αξιοθέατα: θα τα δείτε με τους καθηγητές σας, σιγά μην καθήσω να αναλύσω τι υπάρχει! Ενδεικτικά αναφέρω Palazzo Pitti (στο Oltrarno), Uffizi, το σπίτι του Δάντη (όχι του Χρήστου μη χέσω!), οτιδήποτε στην Pza Signoria, η Santa Croce και φυσικά ο καθεδρικός ναός (Duomo) της πόλης.

 

Καφές-αραλίκι: οπουδήποτε γύρω από το Duomo (προσωπικά προτιμώ το B-Gallo) ή από την Pza Signoria (πχ στη Letizia). Ακόμη, το Nova (Via Martelli), το οποίο όμως είναι λίγο μικρό.

 

Κάτι τελευταίο: http://www.florenceforfun.org/ Ρίξε μια ματιά και σε αυτό, θα βρεις κι εκεί πληροφορίες που θέλεις.

 

Ό,τι άλλο χρειαστείς για Firenze εδώ είμαστε. Και πού 'σαι: όταν έρθεις χτύπα κι ένα τηλεφωνάκι! ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Allora...

 

Θα πω μόνο για Firenze μιας και βρίσκομαι εδώ:

 

Απίστευτη πόλη η Φλωρεντία. Δεν συγκρίνεται με καμιά άλλη της Ιταλίας. Η Ρώμη είναι πολύ ωραία (Ρίξτε μια ματιά στον Trastevere). Απο ζωή δεν ξέρω τι παίζει. Αλλά πρωτεύουσα είναι, τι δι@ολο! Η Βενετία είναι πανέμορφη το πρωί να την περπατήσετε αλλά το βράδυ είναι ερημιά (έτσι ήταν όταν πήγα εγώ το 2002).

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...