Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη αυτο περνιεται με φλασαρισμα πανω στο firmware και δεν χανουμε αρχεια; Κι εγω το κλασσικο firmware εχω, απλα εχω περασει και το Pink Mod.. ελπιζω να μην δημιουργει προβλημα αυτο! Anyway, thanx:D

 

μια βοηθεια ρε παιδια πως το κανουμε αυτο μην κανω καμμια πατατα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά, καλό θα ήταν κάποιος mod στην αρχη των Posts να περνούσε κάποιες οδηγίες για φλασάρισμα του συγκεκριμένου κινητού.

Έτσι, θα μπορούσε κάποιος άσχετος (σαν εμένα) να κάνει τη δουλειά του άμεσα και γρήγορα.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστατε το Motorola Tools και συνδεετε μια φορα το τηλεφωνο για να εγκαταστησει drivers. Κατεβαζετε αυτα:

 

http://www.motorolafans.com/forums/attachments/a1200-applications/18119d1240075850-rsdlite-download-here-rsdlite_4.5.3.zip

http://rapidshare.com/files/173873804/R6637_G_81.03.05R_LP0031_GSJXPIXLRTGR.rar

 

Σβηνετε το τηλ. Κρατωντας πατημενα (ενω ειναι σβηστο) το * και τη #, πατατε για μισο δευτ. το κοκκινο κουμπι και θα σας βαλει σε Upload Mode (κατι σαν DOS). Ανοιγετε το εγκατεστημενο RSDLite, συνδεετε το τηλ με το καλωδιο και σε λιγο θα γραψει connected. Βρισκετε στην επανω σειρα που λεει Filename το αρχειο sbf που ειναι το λογισμικο και πατατε Start. Σε 5 λεπτα θα εχετε τελειωσει αλλα περιμενετε μεχρι στο Progress να φτασει στο 100% και να γραψει Pass.

 

Οριστε οι οδηγιες που ειχε ποσταρει ο φιλος haki. Ειναι πανευκολο! Για τα υπολοιπα εδω ειμαστε..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω αποκτήσει κι εγώ πριν λίγες ημέρες το "υπερκινητό" της Motorola από τη Cosmote αλλά δυστυχώς έχω κάποιο πρόβλημα με το Auto Focus της κάμερας. Το πρόβλημα που εμφανίζει είναι ότι δεν εστιάζει σχεδόν ποτέ σε φωτογραφίες με βάθος τοπίου παρά μόνο σε αποστάσεις μέχρι 30 εκατοστά (έχω να δω πράσινο κλείδωμα focus εδώ και πολλές μέρες!). Ακόμα και στο "mode τοπίο", πάλι δεν εστιάζει στο άπειρο με αποτέλεσμα οι 9 στις 10 φωτογραφίες μου να είναι τελείως θολές και ανεστίαστες.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας.

Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό κινητό και σε πολύ καλή τιμή (το αγόρασα κυρίως για το Wifi).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το τηλεφωνο καθε μερα μου αρεσει και περισσοτερο. Του περασα ενα διαφορετικο TrackID που κανει εκπληκτικη δουλεια. Το φλασαρισα ενα patch και η καμερα εχει πλεον επιλογη "Αθορυβο". Εχει εκπληκτικο σημα που με το EDGE της Wind σερφαρεις πολυ ωραια με τον Mini Opera. Και επιπλεον, δεστε με τι φωτο μπορειτε να επιστρεψετε στο σπιτι αν πατε μια εκδρομουλα και δεν εχετε μαζι σας ψηφιακη αξιωσεων. Εναλλακτικα βεβαια, μποτειτε να πληρωσετε 4,5 φορες περισσοτερα χρηματα για να εχετε μαζι σας για φωτο ενα W995! :tease:

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772572_kdk-0021.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772553_kdk-0015.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772558_kdk-0016.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772559_kdk-0017.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772561_kdk-0018.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772562_kdk-0019.jpg

 

http://img16.imagehosting.gr/out.php/t772565_kdk-0020.jpg

 

Πλακα κανεις τωρα ε? Κινητο που κοστιζει 100 ευρω βγαζει τετοιες φοτο και εχει και wifi? Με εψεισες, μαλλον θα παω απο βδομαδα να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εχω ολα στο αυτοματο και εστιαζει κανονικα. Οταν επιλεξεις "τοπιο" δεν εστιαζει. Ας μας πει και ο haki η καποιος αλλος γιατι προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με τα τοπια.. κυριως προσωπα εχω βγαλει!
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις τωρα ε? Κινητο που κοστιζει 100 ευρω βγαζει τετοιες φοτο και εχει και wifi? Με εψεισες, μαλλον θα παω απο βδομαδα να το παρω.

 

απο wi-fi και camera μια χαρά τα πάει. από λειτουργικότητα ταχύτητα μενού και διαστάσεις... αστα να πάνε..:mad:

 

γενικά για καθημερινό απλό κινητό για τις βασικές λειτουργίες (τηλέφωνα και μηνύματα δεν κάνει). και βαρύ είναι και δύσχρηστο..

 

τώρα όντως αν θες κάποια στιγμή κάποια καλή φωτο και δεν έχεις φωτογραφική μαζί σου, κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπέστατα.

Link to comment
Share on other sites

γενικά για καθημερινό απλό κινητό για τις βασικές λειτουργίες (τηλέφωνα και μηνύματα δεν κάνει). και βαρύ είναι και δύσχρηστο..

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα εγω διαφωνω. Δεν ειναι δα και τοσο σκληρο το πληκτρολογιο, με λιγη χρηση το συνηθιζεις. Και επιπλεον μπορεις να στειλεις μηνυμα γρηγορα κι αμα δεν θες να μην αποθηκευεται, ουτε μπαινεις να σβηνεις αναφορες..με το που σου ερχεται κανεις διαγραφη! Εμενα προσωπικα με βολευει πολυ. Ουτε βαρυ θα το 'λεγα για 114 gr. Θα μπορουσε να εχει πιο φτηνιαρικη κατασκευη και να ειναι ας πουμε 85 gr αλλα πιστεψε, με κανεις δεν θα το ηθελε! Εγω και τα τηλεφωνα μου παιρνω, και ακουω/με ακουνε μια χαρα, και τα μηνυματα μου στελνω απροβληματιστα. Κι εβαλα και το Pink Mod + το Patch που προτεινε ο φιλος haki με αποτελεσμα το κινητο να τρεχει πιο γρηγορα. Ολα καλα λοιπον.

Προσωπικη γνωμη παντα.. παρτο χαλαρα! Δεν υπαρχει καλυτερο στην τιμη του με οσα προσφερει...

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα εγω διαφωνω. Δεν ειναι δα και τοσο σκληρο το πληκτρολογιο, με λιγη χρηση το συνηθιζεις. Και επιπλεον μπορεις να στειλεις μηνυμα γρηγορα κι αμα δεν θες να μην αποθηκευεται, ουτε μπαινεις να σβηνεις αναφορες..με το που σου ερχεται κανεις διαγραφη! Εμενα προσωπικα με βολευει πολυ. Ουτε βαρυ θα το 'λεγα για 114 gr. Θα μπορουσε να εχει πιο φτηνιαρικη κατασκευη και να ειναι ας πουμε 85 gr αλλα πιστεψε, με κανεις δεν θα το ηθελε! Εγω και τα τηλεφωνα μου παιρνω, και ακουω/με ακουνε μια χαρα, και τα μηνυματα μου στελνω απροβληματιστα. Κι εβαλα και το Pink Mod + το Patch που προτεινε ο φιλος haki με αποτελεσμα το κινητο να τρεχει πιο γρηγορα. Ολα καλα λοιπον.

Προσωπικη γνωμη παντα.. παρτο χαλαρα! Δεν υπαρχει καλυτερο στην τιμη του με οσα προσφερει...

 

 

καλα εννοείται πως ο καθένας έχει την άποψη του. και φυσικά συμφωνώ μαζι σου στο οτι καλυτερο στα 100 ευρω δεν παιζει να βρεις..

 

αλλα ακριβως επειδη εχει πεσει στα 100 ευρω αυτο κατι σημαινει. οτι δεν πουλαει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το pink mod τι κανει αξιζει να το περασω?
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αξιζει. Εχει utilities απο τα οποια πειραζεις διαφορες λειτουργιες οπως την ταχυτητα του επεξεργαστη και μπορεις ακομα ν'αλλαξεις τα εικονιδια στο κεντρικο μενου οπου πλεον παιρνει μεχρι 18! Το εχω περασμενο και δουλευει μια χαρα.

 

Το οτι δεν πουλαει θεωρω πως ειναι χαζομαρα του κοσμου, και ειδικα εκεινων που πανε και δινουν 400ρες η ακομα πιο πολλα για να εχουν ενα κινητο που βγαζει "καλες" φωτογραφιες(πολλες φορες μονο θεωρητικα). Εχω δοκιμασει πολλα κινητα και πιστευω οτι λιγα αποδιδουν τοσο σωστα τα χρωματα στις φωτογραφιες και με τοσο καλη ευκρινεια το βραδυ. Για την ακριβεια μονο το C905 εχω δει να αποδιδει τοσο καλα! Τωρα οσο αφορα την ευχρηστια στα μενου και γενικα τις υπολοιπες λειτουργιες, θεωρω πως παιζει ρολο και το ποσο εχει ασχοληθει καποιος με Motorola. Γιατι αν ειχες S.E. η Nokia ας πουμε, λογικο ειναι να δυσκολευτεις στην αλλαγη. Αλλα και αυτο ειναι υποκειμενικο, εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα και εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μαρκες!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό.

Να πω και εγώ την άποψη μου:

 

Το Pink Mod το είχα βάλει όταν είχα αρχίσει να πρωτοψάχνομαι για hacking με το ZN5, αλλά δεν είδα καμιά σπουδαία διαφορά και το διέγραψα.

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα σε αυτό το firmware, με αυτό το language pack, για όσους δε μπορούν να ζησουν χωρίς τα ελληνικά.

 

Πλέον το κινητό δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ταχύτητας στο menu (μόνο όταν ανοίγω το music player αργεί λίγο - και ευτυχώς το κάνω σπάνια), ενώ το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι αυτό με τους 70 χαρακτήρες στα SMSs αλλά το αντιμετωπίζω με greeklish...

 

Συμβουλή: Όσοι χρησιμοποιείτε RSD Lite για να κάνετε τις δουλειές σας, καλό θα ήταν να κάνετε την όλη διαδικασία σε Windows XP, καθώς το πρόγραμμα αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες τόσο σε Vista όσο και 7.

 

ΥΓ: Και ναι, μετά από 8 μήνες, είμαι ακόμα ερωτευμένος με το κινητό και με βλέπω να το αλλάζω τώρα μετά από κάνα τρίμηνο :)

Link to comment
Share on other sites

To RSD Lite μου δουλευει μια χαρα στα Vista. Προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με την ταχυτητα στα μενου του κινητου.. το Pink Mod δεν αλλαζει κατι ουσιαστικο σ'αυτο το θεμα, αλλα ουτε και επιβαρυνει το κινητο..κι εφοσον προσφερει καποιες επιλογες που ειναι χρησιμες, το κραταω. Ερωτευμενος δεν ξερω αν ειμαι, αλλα σιγουρα κατα 90% ικανοποιημενος! (Το 10% παει στο βιντεο!)
Link to comment
Share on other sites

1) Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα σε αυτό το firmware, με αυτό το language pack, για όσους δε μπορούν να ζησουν χωρίς τα ελληνικά.

 

2) το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι αυτό με τους 70 χαρακτήρες στα SMSs αλλά το αντιμετωπίζω με greeklish...

 

1)Πες μας, γιατι κατεληξες σε αυτο? Βρηκες την ησυχια σου ή παρεχει κάτι?

2) Το προβλημα με τους 70 χαρακτηρες λυνεται ως εξης με τα ελληνικα:

- Δεν χρησιμοποιεις το ελληνικο ερωτηματικο ( ; )

- Ουτε καποια απο τα }{"¨+_)(*&^%$#@! .

- Επισης το τελικο σιγμα ( ς ) ειναι κατι το οποιο επισης πεταει το μηνυμα στους 70 χαρακτηρες.

Δοκιμασε το . :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

1)Πες μας, γιατι κατεληξες σε αυτο? Βρηκες την ησυχια σου ή παρεχει κάτι?

 

Βασικά είχα αλλάξει πολλά firmwares πριν καταλήξω σε αυτό. Πολλά είχαν ορισμένα προβλήματα, όπως οι ρυθμίσεις τις κάμερας που χαλούσαν, ή το ραδιόφωνο που δεν έπαιζε.

Αυτό δεν έχει τέτοια προβλήματα. Τέλος, με το συγκεκριμένο παρατήρησα πως η ταχύτητα του κινητού αυξάνεται κατακόρυφα. Με το ελληνικό firmware (το επίσημο), όταν έμπαινα στο μενου είχε κάτι κολλήματα, αλλά παρόλο που αυτά δεν ήταν όντως κάτι το ιδιαίτερο με το συγκεκριμένο f/w δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αμα εισαι μηνυματακιας δεν σου φτανουν σε καμια περιπτωση οι 70 χαρακτηρες! Κι επειδη μου τη σπαει να γραφω με greeklish το αφηνω οπως εχει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.εχω το εξής πρόβλημα.βαζω το κινητό σε mode κάρτα μνήμης το συνδέω στον υπολογιστή και ενω βλέπει 2 Removable Disk f kai g οταν κάνω κλικ επάνω τους μου βγάζει please insert a disk into drive f η g αντίστοιχα.κάποια ιδέα?

 

 

τελικα χρειαζεται usb2 και τα βλεπει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κρατησα το Pink Mod και μαλλον δεν θα το αλλαξω. Διαφορα δεν βλεπω μεγαλη στην ταχυτητα αλλα μου αρεσουν πιο πολυ τα μενου. Ωστοσο εχω καποιες αποριες και θα ηθελα τα φωτα σας εσεις που το δοκιμασατε..

1)Πριν περασω το Pink Mod ειχα εγκατεστημενες καποιες εφαρμογες(οπως Opera, FaceWarp..)και παιχνιδια. Μετα αλλαξαν τα μενου και αρχικα νομιζα οτι σβηστηκαν ολα αυτα που ειχα περασει, αλλα κοιταζω τη μνημη του κινητου και φαινονται να υπαρχουν εγκατεστημενα. Τι πρεπει να κανω για να εμφανιστουν; Μην τα ξαναβαζω διπλες φορες, οχι τιποτ'αλλο!

2)Στα Utilities υπαρχουν τα "hidden folder" και "process manager". Σε τι εξυπηρετουν αυτα; Επισης που μπορω να βρω fonts για το "change font"?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τυχον απαντησεις..:)

 

Edit:

Βρηκα αυτο στο moto modding:

After installing Pink Mod 1.7:

For apps installed to the phone memory I opened the installedDB file in /ezxlocal/download/appwrite/am and could see all apps installed to the phone memory.

-I copied the code(app ID) back to the games menu group in the UserMenuTree in /ezxlocal/download/appwrite/am

Games menu group is [67dc1191-2928-4938-abce-1a73cb5ce490]

 

-Restart,and all apps previously installed to the phone memory are present and functional.

 

For any apps previously installed to the memory card,any reference to these apps are now gone so reinstalling them to either phone memory or memory card is not a problem.

 

Note: For freedom MP users that need to add MPKG back to the main menu see end of post.

 

αλλα δεν καταλαβα που πρεπει να εκτελεσω τις εντολες. Οποιος γνωριζει ας με κατατοπισει για να επανακτησω τα χαμενα αρχεια μου.

 

 

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα ειδα και τη σελιδα που δινι ο φιλος eastwood αλλα δεν εβγαλα ακρη.πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα?οταν συνδεω το κινητο σαν μοντεμ δεν γινεται τιποτα.δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι ουτε ο οπερα μινι.τι πρεπει να κανω?ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα με μοτο και υπαρχει σχετικη συγχυση....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εγω δεν βρηκα ακρη, γι'αυτο και το φλασαρα ξανα..εβαλα το pink mod + to patch και περασα μετα τις εφαρμογες, στην καρτα μνημης αυτη τη φορα. Εκανα και ενα full backup απο τα utilities και ολα καλα! Αρκετα τωρα με τα μονταρισματα!! Μια χαρα δουλευει το κινητο...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

το σκεφτηκα και εγω αυτο να το κανω αλλα ειπα να δοκιμασω πρωτα,αλλα δεν μου εμφανιζει ουτε τα παιχνιδια που ειχε εγκατεστημενα το κινητο.επισης να ρωτησω.στην επιλογη του φλας κοκκινα ματια δεν θα επρεπε το φλας να ανβει 2 φορες? και οταν βαζουμε την επιλογη χαμηλος φωτισμος το φλας δεν αναβει καθολου.ειναι αυτο φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα αναβει δυο φορες γρηγορα στα κοκκινα ματια. Ουτως η αλλως ομως δεν υπαρχει λογος να το χρησιμοποιεις γιατι καταναλωνει πολλη μπαταρια κι επισης τα κοκκινα ματια διορθωνονται πολυ ευκολα στο pc.

Με τον χαμηλο φωτισμο το φλας δεν αναβει. Αλλα οταν ειναι σκοτεινα δεν κανει τιποτα ο χαμηλος φωτισμος, βοηθαει μονο σε περιπτωσεις που εισαι π.χ. σε καποια σκια και θες να βγαλεις μια φωτο χωρις φλας. Διαφορετικα σε σκοταδι καλο ειναι να εχεις το φλας παντα ενεργο.

Link to comment
Share on other sites

απλα πειραματιζομουν χτες και ειδα οτι στην επιλογη κοκκινα ματια αναβει μονο μια φορα το φλας και μαλιστα με μικροτερη ενταση απο οτι στο αυτοματο.λες να υπαρχει καποιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Λες να εχει προβλημα; Το αυτοματο μερικες φορες οταν ειναι σκοταδι δεν βγαζει τη σωστη ενταση στο φλας. Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι το ενεργο.
Link to comment
Share on other sites

Λες να εχει προβλημα; Το αυτοματο μερικες φορες οταν ειναι σκοταδι δεν βγαζει τη σωστη ενταση στο φλας. Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι το ενεργο.

 

δοκιμασα παλι και το φλας στην επιλογη κοκκινα ματια αναβει μονο μια φορα με μειωμενη ενταση.αν θες το δοκιμαζεις κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...