Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοριζικο φιλε μου! Εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεται παραπανω απο 2 ωρες φορτιση, ακομα και την πρωτη φορα. Ελπιζω να μεινεις ευχαριστημενος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοσο πολυ επεσε η τιμη του; Τσαμπα πραμα γι'αυτα που προσφερει, δεν υπαρχει καλυτερο κινητο σε τετοια τιμη!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμισεις του messenger, δηλ. του ΙΜ τις εχει κανεις; δεν υπαρχουν.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να αρχισουμε και τα ερωτηματα.

Το πορτακι της καμερας μολις ανοιγει δεν θα επρεπε να ενεργοποιείτε και η φωτογραφικη μηχανη?Το εκανε την πρωτη φορα και μετα δεν το κανει.Το ανοιγω και δεν γινετε τπτ.Τι τετοια θα εχουμε?

Ειπα να μην το κανω απο την πρωτη μερα αναβαθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις για το IM δεν εψαξα ποτε γιατι δεν μου χρειαστηκε. Οσο για το πορτακι κανονικα πρεπει να ενεργοποιειται η καμερα καθε φορα που ανοιγει. Δεν υπαρχει καινουργιο λογισμικο αλλα μπορεις να το κανεις debranding για να φυγει το μενου της cosmote. Ισως δημιουργει κι αυτο καποια προβληματακια...
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις για το IM δεν εψαξα ποτε γιατι δεν μου χρειαστηκε. Οσο για το πορτακι κανονικα πρεπει να ενεργοποιειται η καμερα καθε φορα που ανοιγει. Δεν υπαρχει καινουργιο λογισμικο αλλα μπορεις να το κανεις debranding για να φυγει το μενου της cosmote. Ισως δημιουργει κι αυτο καποια προβληματακια...

 

Το πορτακι διορθώθηκε αφου εβγαλα την μπαταρια και επανηλθε στην σωστη λειτουργία.Αλλα ειναι πολυ πιο αργο στην εμφάνιση της καμερας απο το k750.

Αλλο αρνητικο ειναι ο χαμηλος ηχος κλησης.Ολο αναπαντητες εχω αφου δεν το ακουω μιας και ο χωρος εργασιας ειναι θορυβωδες.Υστερα θα ηθελα να ρωτησω το κουμπακι που εχει και μια κλειδαρια τι κλειδωνει?

Και το πιο βασικο ειναι το myview κουμπι.Πατηθηκε καταλαθος στην τσεπη μου και πιο ξερει ποση ωρα ημουν online.Το debranding ειναι πολυ περισσοτερο απο αναγκαίο.

Και τελος για την ωρα το ακουστικο στο αυτι....ακουω τον συνομηλητη μου βαθεια και καπως βαρια..χωρις παρασσιτα ομως.

Εν πασει περιπτωση θα ξεκινησω το διαβασμα για ολα τα αναγκαια και θα συνεχεισω τα ερωτηματα προς τους παλαιους χρηστες για βοηθεια.

Ολα θα τα κανουμε οπως πρεπει να ειναι.Και στο κατω κατω εχω και κ750 στην ακρη.

 

Τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Για debranting καβαλα η δραμα στειλτε κανα πμ...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι στις διευθυνσεις που γραφεις...και εαν θελουμε να το ξαναγυρισουμε στο myview menu τι κανουμε?
:up:
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την αφαιρεση του myview στο δεξι πληκτρο , εχει καποια αλλη διαφορα?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστατε το Motorola Tools και συνδεετε μια φορα το τηλεφωνο για να εγκαταστησει drivers. Κατεβαζετε αυτα:

 

http://www.motorolafans.com/forums/attachments/a1200-applications/18119d1240075850-rsdlite-download-here-rsdlite_4.5.3.zip

http://rapidshare.com/files/173873804/R6637_G_81.03.05R_LP0031_GSJXPIXLRTGR.rar

 

Σβηνετε το τηλ. Κρατωντας πατημενα (ενω ειναι σβηστο) το * και τη #, πατατε για μισο δευτ. το κοκκινο κουμπι και θα σας βαλει σε Upload Mode (κατι σαν DOS). Ανοιγετε το εγκατεστημενο RSDLite, συνδεετε το τηλ με το καλωδιο και σε λιγο θα γραψει connected. Βρισκετε στην επανω σειρα που λεει Filename το αρχειο sbf που ειναι το λογισμικο και πατατε Start. Σε 5 λεπτα θα εχετε τελειωσει αλλα περιμενετε μεχρι στο Progress να φτασει στο 100% και να γραψει Pass.

 

 

Μεγαλε Haki......προβλεπω ξενυχτι.

Τα καταφερα και μπηκα στο κινητο με ftp και telnet.Αλλα δεν καταλαβα ακομη τι μπορει να αλαξει μπαινοντας σε αυτη την φαση.

Θα τα ξαναπουμε........

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ειδα αλλες διαφορες απο αυτες που αναφερει ο haki, απλα ηθελα τις συντομευσεις που κρυβει το myview, οι οποιες ειναι χρησιμες. Ειναι ευκολο το unbranding και δεν πιστευω οτι υπαρχει κινδυνος να χαλασει το κινητο. Αξιζει τον κοπο...
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραια.Το εκανα με τις οδηγεις του haki.

Το προβλημα ηταν με τα vista.Δεν δουλευε το προγραμμα αλλα τελικα δεχτηκε τις εντολες με comand:

 

> cd C:\

> cd Program Files

> cd motorola

> cd RSDlite

>

 

και μετα αυτη την εντολη και οπου ειναι ΧΧΧΧΧΧ θα βαλετε το μακριναρι που εχει σαν ονομα το firmware και προσοχη στα κενα.Και σε 3 λεπτα ειναι ετοιμο.

 

> SDL.exe -f xxxx.sbf -t 2

 

 

Η γλωσσα παραμενει ελληνικα και αξιζει να το κανετε οσοι δεν το κανατα.Να φυγει το σπαστικο myview.Εγω εχθε το πηρα το κινητο και σημερα το μονταρισα.

 

 

Αντε να δουμε τι αλλο θα το κανουμε το εργαλειο.Θα του αλαξω τα φωτα.:D:D:D

 

Σας ευχαριστω για την οποια βοηθεια παιδια και για την συμετοχη σας στο modding μας.

 

Συνεχίζεται...............

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τωρα να ευχαριστηθεις το κινητακι! Εγω το φλασαρα απο την πρωτη μερα για να διωξω το αχρηστο myview! Απο τοτε δεν εχω μετανοιωσει καθολου και φυσικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αγορα μου.. θα ημουν ακομα και αν εδινα 200 για να το παρω!!
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου κανει κολπα με το wifi.Ενω συνδέεται κανονικα στην πρωτη σελιδα του http://www.getjar.com βαζω στην αναζητηση mini opera και παταω search δεν προχωραει αλλο.

Τι παιζει????

Μηπως οι διευθύνσεις πανε σε διαφορετικο στυλ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε m.getjar.com

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καινουργια μερα καινουργιες προσπαθειες φρεσκιες φρεσκιες;)

Απο το getjar κατεβασα κανονικα το opera,gmaps και εγκαταστηθηκαν κανονικα.

Τρεχω μετα το opera και δεν μπορει να συνδεθει στο net:mad:

Tρεχω το GMAPS και δεν εμφανιζει χαρτες:cry:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολα τα πραματα για να γινουν πρεπει να μας σπανε τα νευρα και να ξεροσταλιαζουμε στο λαπιτοπι ωρες και ωρες??????????

Γιατι??......Μα γιατι ετσι μας αρεσει, και γι αυτο πειραμε αυτο το κινητο:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασε ΤΩΡΑ! Λογισμικο για επιστροφη στο Cosmote branded δεν εχω εντοπισει.

 

Όποιος έχει Cosmote branded firmware μπορεί να δοκιμάσει το εξής (έχει λειτουργήσει σε αρκετά μοντέλα, το ΖΝ5 μου ήταν retail οπότε δεν το δοκίμασα για να έχω backup από Cosmote firmware να κάνω upload κάπου αλλά το έχω κάνει με επιτυχία στο E8 μου κατεβάζοντας όμως μεταγενέστερο firmware με διπλό RSA κλέιδωμα, βλέπε υποσημείωση στο τέλος):

 

- Κατεβάστε το Motorola Software Update (MSU) από εδώ:

 

- Εγκαταστήστε και τρέξτε το. Ακολουθήστε τις οδηγίες και βάλτε το να ελέγξει αν υπάρχει καινούργιο firmware. Ενδεχομενως να σας πει ότι δεν υπάρχει νεότερο αλλά μπορείτε να ξαναπεράσετε το υπάρχον. Πείτε ναι. Θα παρατηρήσετε ότι αρχίζει να κατεβάζει κάτι. Κοιτάξτε στο φάκελο C:\Program Files\Motorola\Software Update\firmwares και θα δείτε ότι έχουν εμφανιστεί διάφορα αρχεία. Ένα από αυτά έχει μεγάλο όνομα και κατάληξη .sbf . Αυτό είναι το firmware που ζητάμε.

 

- Περιμένετε το MSU να κατεβάσει το αρχείο. Όταν τελειώσει θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε την αναβάθμιση. Εκείνη τη στιγμή εσείς αντιγράψτε το αρχείο που ανέφερα σε κάποιο άλλο σημείο του σκληρού και μετά πείτε στο MSU ότι δε θέλετε να φλασάρετε το κινητό σας και τερματίστε το πρόγραμμα.

 

Αν αυτό λειτουργήσει θα έχετε ένα γνήσιο και επίσημο firmware της Motorola που θα είναι Cosmote branded ώστε να το φλασάρετε αν χρειαστεί.

 

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν κατεβάσετε firmware ίδιο με το υπάρχον σας, τότε όλα είναι ΟΚ.

Αν κατεβάσετε όμως μεταγενέστερη έκδοση τότε προσέξτε: Αν τη φλασάρετε στο κινητό σας μετά μπορεί να μη δουλεύουν διάφορα mods και μετατροπές που λειτουργούσαν με το παλιό σας firmware. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν με τα U9 και E8.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννουσε εχει δικιο ο ανθρωπος τρωγεστε σαν τα σκυλια. στο θεμα μας. haki ακου. οκ πες οτι το ZN5 δεν παιρνει java παρα μονο over the air. απο εκει και περα για μενα αυτο ειναι το λιγοτερο οταν βλεπω ενα nokia με το αργο symbian(πραγμα που δεν το βλεπω στο Ζ10 μου), με τους ιους κ.α. Επειτα βλεπω και το sony ericsson τα οποια εκτος απο την χαλια ποιοτητα κατασκευης εχους και κολληματα στο λογισμικο(5 απο το σχολειο μου εφτιαξα φετος). Η samsung που δεν μπορεις να αλλαξεις τον ηχο του μηνυματος (εν ετη 2009), η lg που η μπαταρια των κινητων της θα ειναι θαυμα να κρατησει 3 μερες(εν ετη 2009)! Αρα το java ειναι το λιγοτερο δεν συμφωνεις? στην τελικη υπαρχει και το miniclip.com :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκατεστησες εσυ Java σε Ελληνικο ΖΝ5 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ over the air, εγω ερχομαι ΤΩΡΑ Θεσσαλονικη να σε δω να το ξανακανεις!

 

Και καλλιεργησε λιγο το χιουμορ σου ωστε να ξεκαρδιζεσαι με πραγματικα χιουμοριστικα γραφομενα! ;)

 

Σε διαβεβαιώ ότι με το firmware (R6637_G_81.03.0ER_GCJPIXL000AA05C_PDS020_LP0003A_GIJXPIXL00AA_S070_E012_R001_G007_1FF συν προσθήκης LP0031 για ελληνικά) που τρέχει το ΖΝ5 μου έχω εγκαταστήσει Java εφαρμογές από αρχείο. Δε χρειάζεται να ξοδεύεσαι για να έρθεις μέχρι εδώ και εξάλλου τώρα δε διαθέτω χρόνο.

 

Offtopic: Το χιούμορ μου χαίρει άκρας υγείας, σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου.

ΥΓ: Δε τρωγώμαστε σαν τα σκυλιά, μια διασκεδαστική αντιπαράθεση έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, στέλνω 1-2 SMS το μήνα (και αν τα στείλω και αυτά) και είναι μικρού μήκους, οπότε δεν το πρόσεξα το πρόβλημα αυτό. Τώρα που το έγραψες το δοκίμασα!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...