Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

aαυτό που αλλάζει συνέχεια πλατφόρμες πρέπει να είναι το χειρότερο...

 

Τι ακριβώς εννοείς; Δεν έχεις κάνει κάποιο quote και δε βγαίνει κάποιο νόημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά...

 

Λοιπόν, το κινητό είναι μια χαρά (όσο αφορά τη λειτουργία του, αν εξαιρέσεις μια χαζομάρα που βγάζει όταν κάνεις κλήση σχετικά με τις προωθήσεις κλήσεων) αλλά έχει πρόβλημα σε 2 πράγματα. Εκτός από την απαράδεκτη ανάλυση βίντεο που τραβάει και το ότι τα mp4 που φτιάχνω πρέπει να τα κάνω σώνει και καλά στη μικρότερη διάσταση (ανάλυση) για να τα παίξει, είναι σχεδόν αδύνατο (μέχρι τώρα για μένα) να του βάλω παιχνίδια και άλλες εφαρμογές!!!

 

Είχα ένα sony και όλα ήταν εύκολα. Κατέβαζα με καλώδιο ή μπλουτουθ το σκιν ή το παιχνίδι και αμέσως το έκανα εγκατάσταση. Τώρα τίποτα αυτά δε γίνεται.

Κατέβασα το P2KTools3.0.8_build_864_mm.us από την σελίδα με τα mods μπας και βρω από εκεί μια άκρη, αλλά ανάθεμα αν ξέρω τι κάνει αυτός ο διάολος (πρόγραμμα)

Τα παιχνίδια από το ιντερνετ (αν το αγοράσεις) έρχονται πρώτα με αρχείο jad. Ανοίγουν και μετά κάνουν εγκατάσταση μια χαρά. Στο διαδίκτυο, βρίσκεις παιχνίδια αλλά συνήθως μόνο με το ένα αρχείο τους (το βασικό) το jar. Αυτό το βάζω στο κινητό αλλά το λειτουργικό του αρνείται να το τρέξει γιατί λέει του λείπει κάποιος φάκελος. Δεν δοκίμασα ακόμα να δω αν θα εγκατασταθούν κάποια παιχνίδα που έχουν και αρχείο jad για να τρέξω πρώτα αυτό μπας και εγκατασταθεί, αλλά είμαι απαισιόδοξος...

 

Υπάρχει κάποιος τέλοπάντων που να γνωρίζει πως μπορούμε να βάλουμε παιχνίδια java σε αυτό το κινητό αλλά και εφαρμογές; Έναν εύκολο τρόπο αν γίνεται.

Αλλιώς μάλλον το κινητό θα φάει πούλημα... Ούτε την Οπερα μίνι δε μπορώ να περάσω μέσα να δω επιτέλους σωστά το ιντερνετ. Έχω απογοητευτεί πολύ... :(

Όχι άλλο κάρβουνο..
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα για P2k και P2k05 κινητά της Motorola που θα βρεις μπορείς να τα ξεχάσεις, το ZN5 δεν τρέχει τέτοιο λειτουργικό αλλά MotoMagx που είναι βασισμένο σε linux.

 

Αν αφού αντιγράψεις ένα jar αρχείο στο κινητό σου προσπαθήσεις να το τρέξεις και σου βγάζει ότι του λείπει κάποιο αρχείο αυτό συνήθως είναι ένδειξη μη συμβατότητας του προγράμματος με το κινητό.

 

Όσον αφορά το Opera Mini, εγώ έκανα τα εξής:

Ρύθμισα το ZN5 σε Memory Card mode, το συνέδεσα με καλώδιο στον ΗΥ, αντέγραψα το Opera Mini (opera-mini-4.2.13337-advanced-el.jar) στην κάρτα μνήμης, αποσυνέδεσα το κινητό. Κατόπιν πήγα στο Μενού -> Εργαλεία -> Αρχεία -> Κάρτα Μνήμης και διάλεξα το αρχείο και το εγκατέστησα στην κάρτα μνήμης.

 

Λειτουργεί κανονικά χρησιμοποιώντας την WiFi σύνδεση. Με τον ίδιο τρόπο εγκατέστησα και την GMail εφαρμογή. Παιχνίδια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Τέλος, συμφωνώ ότι είναι ξεφτίλα η ανάλυση 144x176 που τραβάει βίντεο. Αν δεν ξεστραβωθεί η Motorola και διορθώσει μέσω κάποιου firmware upgrade άλλη μια εμπνευσμένη επιλογή της η μόνη μας ελπίδα είναι οι γνωστοί hackers που κατάφεραν να βελτιώσουν την αντίστοιχη κατάσταση στο Z6, κοίτα σχετικά εδώ (ψάξε για LinuxMod ή WK Tools).

Link to comment
Share on other sites

Eastwood ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με το αρχείο jad πρώτα μου λέει αυτό όταν πάω να βάλω την opera

"Η εγκατάσταση που επιχειρείε να κάνετε απέτυχε λόγω ενός μη έγκυρου τύπου αρχείου. Δοκιμάστε ξανά"

 

Και απευθείας με το αρχείο jar λέει αυτό : "Αδύνατη η εγκατάσταση της εφαρμογής επειδή ένα η περισσότερα απαιτούμενα αρχεία δεν υπάρχουν."

 

τα ίδια μου λέει σε ότιδήποτε έχω βρει και πάω να βάλω (παιχνίδια)

 

Την opera την βρήκα στο site (επίσημο) αλλά δεν έχει επιλογή για το ZN5 έτσι κατέβασα επιλέγοντας άλλο κινητό αλλά motorola πάλι. Ίσως να φταίει αυτό, αλλά δε γνωρίζω που υπάρχει η opera mini συμβατή με αυτό το κινητό να τη κατεβάσω. Αλλά και τα παιχνίδια που βρήκα σε σελίδες διάφορες και λένε ότι είναι για το ZN5, δεν εγκαθίστανται.

Όχι άλλο κάρβουνο..
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, συμφωνώ ότι είναι ξεφτίλα η ανάλυση 144x176 που τραβάει βίντεο.

 

Όταν το έμαθα αυτό τραβούσα τα μαλλιά μου!! :wacko:

 

Το Z10 που υποτίθεται ότι είναι κατώτερο και έχει κάμερα 3.2MP, τραβάει βίντεο σε 320x240 με 30fps (το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται μέχρι 25fps)!! Πάνε καλά εκεί στο αμέρικα; Ποιός τα σκέφτεται αυτά τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα software η ανάλυση του video? Γιατί μου φαίνεται κι εμένα περίεργο!!!
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ πολύ πιθανό. Βέβαια δεν έχω αποδείξεις για να υποστηρίξω την άποψή μου αλλά κρίνοντας από την αντίστοιχη κατάσταση με το Ζ6 δεν έχω λόγους να το απορρίπτω.

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει καλύτερα να μας διαφωτίσει και εμάς;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να ρωτησω...εχω παρει το Zn5 με cosmote myview εκδοση και δεν μου βγαζει την επιλογη για RAW ποιοτητα στην αναλυση φωτογραφιας. Σε διαφορα sites του εξωτερικα εχω δει στα reviews οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

και δευτερον, υπαρχει καποιος τροπος να βαλεις θεματα (themes) στο Zn5? Εχω βρει καποιες πληροφοριες στο http://www.mmus.us αλλα ειναι λιγο ζορικο το θεμα εκει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γρήγορα;

Στο κουτί του τηλεφώνου περιέχονται hands free.

Με τα δικά μου, μπορώ να απαντάω μόνο στις εισερχόμενες κλήσεις πατώντας το κουμπί.

Δεν μπορώ να κλείνω από κει το τηλέφωνο.

Χαλασμένα είναι ή σε όλους είναι έτσι;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς να κλείνεις την κλήση, έτσι;

Θα πρέπει να δοκιμάσεις να κρατήσεις πατημένο το κουμπί για μερικά δετερόλεπτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο τηλεφωνακι ρε παιδια! Απλες λειτουργιες, ευκρινεστατη οθονη και φοβερη καμερα! Πλεον στην τιμη που το δινουν στο oteshop δε νομιζω να υπαρχει καλυτερο! Το μοναδικο μειονεκτημα που βρισκω ειναι το βιντεο αλλα κι αυτο δεν μ'ενοχλει πολυ αφου βιντεοσκοπω σπανια. Μακαρι να μην πιασει πατο η Motorola και να βγαλει κι αλλα τοσο καλα μοντελα...
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια..ξεπουλανε; Μου κανει εντυπωση το καλυτερο μοντελο της Motorola να πουλιεται τοσο φθηνα. Οι φωτογραφιες του πραγματικα συγκρινονται με ψηφιακη μηχανη..αψογες το πρωι και πολυ καλες το βραδυ με φλας! Τρεξτε να το παρετε τωρα!!
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα με 150€ την έκδοση Cosmote αν και έχω Vodafone. Μου είπαν ότι δεν θα έχω Internet, MMS και e-mail αλλά επειδή δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ, δεν με πείραζε.

Αυτό που με πείραξε όμως είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω τις συντομεύσεις στην αρχική οθόνη. Ετσι, με το αριστερό πλήκτρο έχεις πρόσβαση στο Μενού (κανένα πρόβλημα) αλλά στο δεξί έχουν βάλει το Myview (Cosmote) που μου είναι παντελώς άχρηστο!:mad:

Αν ξέρει κάποιος πως θα μπορούσα να το αλλάξω θα ήμουν ευγνώμων.

 

Σχετικά με το κινητό, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν μπορώ να σας πω και τις εντυπώσεις μου.

 

Αν πάντως αληθεύει η τιμή στο Mediamarkt των 99€, χωρίς σύνδεση, είναι εξαιρετικά καλή και εγώ είμαι άτυχος γιατί έψαχνα μέρες για να βρω την καλύτερη τιμή και το παρήγγειλα τελικά από oteshop μόλις χθες! ενώ είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα posts σε αυτό το thread πριν 2 μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να φλασάρεις το κινητό με διαφορετικό firmware. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μια ουδέτερη συσκευή χωρίς περιττές μπούρδες. Βέβαια έτσι χάνεις και την εγγύησή σου (αν ανακαλύψουν ότι το έχεις κάνει).

 

Αν χρειάζεσαι λεπτομέρειες, πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εκανα και ηταν πανευκολο. Δεν μπορω τα myview & vflive..αφαιρουν συντομευσεις για να βαλουν τα μενου τους.. ημαρτον! Καλυτερο το unbranded λογισμικο και πιο ευχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

οντως η τιμη ισχυει στα mediamarkt.... :D εγω το πηρα εχθες...πραγματικα σε αυτην την τιμη νιωθω να το ..... εκλεψα!! ελπιζω μονο να κραταει η μπαταρια του γιατι εχθες βγηκε στις 22.00 απο την φορτιση και σημερα στις 13.30 ξαναμπηκε...βεβαια δεν ξεκολησε και καθολου απο το χερι μου!!!
manaros
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια mediamarkt το πηρες φιλε; Χωρις μενου cosmote η vodafone; Απορω γιατι το δινουν τοσο φθηνα παντως. Ειναι σουπερ κινητακι! Η μπαταρια θα φανει μετα απο μερικες φορτισεις/αποφορτισεις. Οπως το κοβω εγω θα κραταει και 3 μερες με απλη χρηση. Το xenon του τρωει αρκετη μπαταρια παντως να ξερετε. Ομως κανει καλη δουλεια.. επιτελους εχω ενα φωτο-κινητο που βγαζει αξιοπρεπεις φωτο και το βραδυ! Αν παω διακοπες φετος δεν θα χρειαστω ψηφιακη...

:D

Link to comment
Share on other sites

Conception και Eastwood ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Αν όμως είναι να χάσω τα 2 χρόνια εγγύηση θα το ξανασκεφτώ.

 

Σχετικά τώρα με το κινητό:

Η 1η αρνητική εντύπωση ήταν το γεγονός ότι δεν μπορώ να αναθέσω σε αριθμούς της ίδιας επαφής, φωνητική εντολή για κλήση. Στο παλιό Motorola V620 αυτή η δυνατότητα υπήρχε.

Η 2η αρνητική εντύπωση είναι γιατί στην αναζήτηση στο ευρετήριο των επαφών μου εμφανίζει πρώτα αγγλικούς χαρακτήρες και πρέπει να πατήσω την # για να το γυρίζει κάθε φορά στα Ελληνικά. Ελπίζω να υπάρχει κάποια ρύθμιση για μόνιμη αλλαγή.

Η 3η αρνητική εντύπωση ήταν για τo Motorola Phone Tools που ύστερα από σχεδόν ενάμισυ χρόνο κυκλοφορίας του Outlook 2007 ακόμα δεν το αναγνωρίζει. Μου εμφάνισε το ευρετήριο επαφών του Outlook Express!!!! που ούτε καν ήξερα ότι ήταν εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου και στο οποίο φυσικά δεν έχω καταχωρήσει ούτε μία επαφή.

 

Θα ξαναποστάρω με θετικές και αρνητικές εντυπώσεις για το κινητό όταν το χρησιμοποιήσω για μερικές μέρες.

 

Οσο για την τιμή στο MediaΜarkt ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω γιατί πήρα χτες με το που διάβασα το post του xenbast και ο υπάλληλος που απάντησε μου είπε ότι δεν τρέχει καμία προσφορά για το ZN5!!! Τι να πώ. Πάντως είναι απίστευτη πραγματικά τιμή. Κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορεί να το πουλάνε οι άλλοι από 210€ μέχρι και 270€ και το MediaMarkt να το πουλάει σχεδόν στο 1/3 της τιμής χωρίς σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1: Δεν το έχω ψάξει οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι σχετικά.

Για το 2: Έτσι είναι σε όλα τα linux-based κινητά της Moto. Δεν έχω βρει κάποια μόνιμη αλλαγή.

Για το 3: Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με το Motorola Phone Tools και το Outlook 2007. Για την ακρίβεια σήμερα χρησιμοποίησα αυτόν το συνδυασμό χωρίς κανένα πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι τρέχεις την πιο πρόσφατη έκδοση των MPT και ότι ο φάκελος συγχρονισμού που χρησιμοποιεί το MPT είναι αυτός του Outlook.

Link to comment
Share on other sites

ολα τα mediamarkt πρεπει να το εχουν,εγω το αγορασα απο του περιστεριου!το κινητο δεν ειναι καποιας εταιριας,ειναι unbranded επομενως ειναι ολα ξεκλειδωτα!!

το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι εγκατασταση προγραμματων μεσω καρτας μνημης η κινητου....μου λεει οτι λειπει καποιο αρχειο..ενω μπαινοντας μεσω wifi στο ιντερνετ μεσω κινητου,κατεβαζει και εγκαθιστα τα παντα!!!τι κανω λαθοος;;;;;;;

η διαδικασια που ακολουθω ειναι

κατεβαζω αρχειο jar & jad

τα περναω στο κινητο μεσω bluetooth h usb στην καρτα μνημης η στην μνημη του κινητου(διαφοροι συνδυασμοι)

παω να τα εγκαταστησω και τζιφος...καποιο αρχειο λειπει απ οτι λεει...

ακριβως τα ιδιατα περνα κανονικα με απευθειας συνδεση του κινητου στο ιντερνετ και κατεβασμα-εγκατασταση...

 

εμενα παντως στην αναζητηση επαφων μου βγαζει πρωτα ελληνικα...μηπως ειναι καποια ρυθμιση;;;;

manaros
Link to comment
Share on other sites

To 1 (ανάθεση φωνητικής κλήσης σε αριθμούς της ίδιας επαφής) όχι μόνο δεν ισχύει για τους .... Αγγλόφωνες αλλά το κινητό δεν παίζεται σε αυτό τον τομέα. Εξηγούμαι: αν τα ονόματα και η γλώσσα είναι στα Αγγλικά δεν χρειάζεται καν να αναθέτεις σε κάθε όνομα και φωνητική κλήση γιατί απλούστατα με το Talking Phone και Voice Recognition όχι μόνο τα καταλαβαίνει αυτόματα αλλά μπορείς να πεις και το τύπο του τηλεφώνου και να το καταλάβει!! Δηλαδή, χωρίς καμία ανάθεση φωνητικής κλήσης, λες το καταχωρημένο όνομα και τον τύπο του τηλεφώνου και τον καλεί (π.χ. John Smith mobile η John Smith office). Δοκίμασα με ένα όνομα και αλλαγή γλώσσας αλλά απέτυχε καθότι υποθέτω ότι πρέπει να είναι όλα τα ονόματα με λατινικούς χαρακτήρες.

 

Το 2 (default λατινικοί χαρακτήρες στην αναζήτηση) ξαφνικά και χωρίς να αλλάξω τίποτε, έφτιαξε την επόμενη φορά που άνοιξα το κινητό!

 

Tο 3 (τo Motorola Phone Tools δεν αναγνωρίζει το Outlook 2007) δεν ισχύει επίσης. Απλά δεν είχα βρει πως αλλάζει:

Συγχρονισμός- Τροποποίηση των Ρυθμίσεων Συγχρονισμού - Προέλευση Δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλεινοντας τη 2η εβδομαδα "συμβιωσης" με το κινητο εχω να πω τα εξης:

 

Θετικα:

1)Το πρωτο και καλυτερο φυσικα ειναι η φωτογραφικη του αφου πλασαρεται ως φωτοκινητο. Και επιτελους ενα κινητο που μπορεις να βγαλεις μια καλη φωτο οποιαδηποτε ωρα της ημερας χωρις να χρειαζεται να χανεσαι σε μενου με 100 ρυθμισεις!

2)Ευκρινεστατη οθονη ακομα και σε συνθηκες ηλιοφανειας. Το εχω στο 2ο επιπεδο φωτεινοτητας και βλεπω πολυ καλα μερα-νυχτα χωρις να με κουραζει!

3)Πολυ καλη αποδοση ηχου απο το ακουστικο. Σε μερος με φασαρια μπορεις ν'ακουσεις καποιον(και να σ'ακουσει)σχετικα καλα.

4)Απλο και ευχρηστο μενου με πολλες ρυθμισεις παραμετρων και συντομευσεις που βοηθουν αρκετα. Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε το οτι μπορω να στειλω ενα μηνυμα και να μην αποθηκευεται αν δεν το θελω αλλα να σβηνεται κατευθειαν. Με κουραζε σε αλλα κινητα να πηγαινω ολη την ωρα μεσα στο μενου να σβηνω απεσταλμενα και αναφορες.

5)Αρκετα καλη μπαταρια. Χωρις φωτογραφιες μου βγαζει ανετα 3-4 μερες.

6)Ξεχωριστη υποδοχη για ακουστικα(οπου βαζεις οποια θες!)και για φορτιστη. Πολυ χρησιμο για μενα. Αντε να ξυπνανε σιγα σιγα και οι αλλες εταιριες!

7)Αν και δεν του εχω κανει crash test φαινεται πολυ γερη κατασκευη και δεν τριζει!

8)Wi-Fi. Αν και οχι απαραιτητο εξυπηρετει για ενα γρηγορο surfing χωρις να πληρωνουμε κερατιατικα!

9)350+MB ενσωματωμενη μνημη. Ουτε κι αυτη απαραιτητη αλλα μπορεις να εχεις καποια βασικα πραγματα στο τηλεφωνο χωρις καρτα μνημης.

10)Πλεον η τιμη(100-150 ευρω)και η πληροτητα του πακετου(handsfree,καλωδιο usb/τηλεορασης,καρτα 1 giga)το καθιστoυν την καλυτερη αγορα για οποιον προλαβει!

 

Αρνητικα:

1)Μια μικρη καθυστερηση σε ορισμενες επιλογες στο μενου θα μπορουσε να μην υπαρχει. Ωστοσο ειναι κατι που συνηθιζεται και δεν ενοχλει πολυ.

2)Το βιντεο. Ενα κινητο με τετοια φωτογραφικη θα επρεπε να τραβαει τουλαχιστον σε αναλυση 320x240. Με γυρισε στην εποχη του K750! Κριμα...

3)Η μη υποστηριξη πολλων εφαρμογων. Linux γαρ...

4)Η ελλειψη 3G που προσωπικα δεν με νοιαζει και πολυ.

...

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που θα μου χαλαγε την γενικη αψογη εντυπωση που εχω γι'αυτο το τηλεφωνο! Τοσο καιρο πριν κοιταζα τα σουπερ ντουπερ μοντελα με οθονες αφης κλπ.ενω απο την αρχη επρεπε αυτο να ειχα παρει! Ειλικρινα απο την εποχη του K750 κανενα αλλο κινητο δεν μ'εχει καλυψει τοσο πολυ!! Μακαρι η Motorola ν'ανακαμψει και να βγαλει κι αλλα τετοια μοντελα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...